საქართველომ COVID-19-ის პანდემიას ადრეულ ეტაპზევე უპასუხა აგრესიული ზომების შემოღებით. საქართველოს მთავრობისა და ჯანდაცვის წარმომადგენლების გადაწყვეტილებით, ვირუსის გავრცელების თავიდან აცილების მიზნით, ჩაიკეტა საერთაშორისო საზღვრები, აიკრძალა შიდა გადაადგილება და საზოგადოებრივი თავშეყრა, დაიხურა კაფე-რესტორნები და სავაჭრო ცენტრები, დაწესდა კომენდანტის საათი. შედეგი ის იყო, რომ ქვეყნის ჯანდაცვის სისტემა არ გადაიტვირთა COVID-19-ის პაციენტებით. 18 ივნისისთვის საქართველოში კორონავირუსის 893 დადასტურებული შემთხვევაა, რომელთაგან 739 უკვე გამოჯანმრთელდა. სიკვდილიანობის მაჩვენებელიც საკმაოდ დაბალია და დღეის მდგომარეობით 14-ს შეადგენს. შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ეპიდემიოლოგიური მდგომარეობა საქართველოში ბევრად უკეთესია, ვიდრე მეზობელ აზერბაიჯანში, თურქეთში, რუსეთსა თუ სომხეთში.
თუმცა კორონავირუსის წინააღმდეგ წარმატებულ ბრძოლას თავისი ფასი აქვს. ეპიდემიის შედეგად გაჩენილი გაურკვევლობებისა და დაწესებული შეზღუდვების გამო, ეკონომიკური აქტივობა შენელდა. ეკონომიკის ფორმალურ თუ არაფორმალურ სექტორებში დასაქმებულმა ათასობით ადამიანმა დაკარგა სამსახური და შემოსავლის წყარო. გაჩნდა სიღარიბის რისკი. მთავრობამ ანტიკრიზისული გეგმის ფარგლებში დახმარების არაერთი პროგრამა წარმოადგინა, თუმცა ამ პროგრამებმა მხოლოდ მცირედით შეძლო შოკის შემსუბუქება და ეკონომიკის აღდგენის დაჩქარება. საქსტატმა უკვე გამოაქვეყნა მონაცემები, რომლის თანახმადაც მარტში რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტი (მშპ) წლიურად 2.7%-ით, აპრილში კი 16.6%-ით შემცირდა.
COVID-19-ის ეკონომიკურმა ეფექტმა აიძულა მთავრობა, დაეჩქარებინა შეზღუდვების მოხსნის პროცესი. მაისის ბოლოსთვის შეზღუდვების დიდი ნაწილი უკვე გაუქმებული იყო. 8 ივნისიდან კი გაიხსნა კაფე-რესტორნები და სასტუმროები, აღდგა საქალაქთაშორისო ტრანსპორტის გადაადგილება. აღნიშნული გადაწყვეტილებებით ეკონომიკის ყველა სექტორი ისარგებლებს, განსაკუთრებით კი ტურიზმი, რომელიც ქვეყნისთვის უმნიშვნელოვანესი დარგია. საქსტატის მონაცემებს თუ შევხედავთ, დავინახავთ, რომ 2019 წელს ტურიზმთან დაკავშირებულ სექტორებზე ქვეყნის მშპ-ის 11.6% მოდიოდა. დასაქმებაში ტურიზმის პირდაპირი წილი კი 10.9%-ს შეადგენდა (WTTC, 2020)1.
სწორედ ამიტომ მთავრობამ შეიმუშავა ტურიზმის ამოქმედების ანტი-კრიზისული გეგმა, რომლის ფარგლებშიც, ქონებისა და საშემოსავლო გადასახადი გადაუვადდათ ტურიზმთან დაკავშირებულ ბიზნეს-სუბიექტებს. სახელმწიფო მათ საბანკო სესხებსა და სააპროცენტო განაკვეთებსაც დაუსუბსიდირებს. ანტი-კრიზისული გეგმის თანახმად, 15 ივნისიდან აღდგა შიდა ტურიზმი. 1-ლი ივლისიდან კი ქვეყანა პირველ საერთაშორისო ტურისტებს მიიღებს ე.წ. „უსაფრთხო კორიდორის“ ქვეყნებიდან: პირდაპირი ფრენები აღდგება იმ ქვეყნებთან, სადაც ეპიდემიოლოგიური ვითარება კონტროლს ექვემდებარება. მთავრობის მიერ თავდაპირველად შემუშავებული პოტენციური უსაფრთხო ქვეყნების სია, რომლებთან მოლაპარაკებები აქტიურად მიმდინარეობს, ასე გამოიყურება: ისრაელი, ლატვია, ლიეტუვა, ესტონეთი, ავსტრია, გერმანია, ჩეხეთის რესპუბლიკა, უნგრეთი და, დიდი ალბათობით, პოლონეთი და საბერძნეთი.
საქართველო ერთ-ერთია იმ ქვეყნებს შორის, რომლებმაც უკვე დაიწყეს საზღვრების გახსნა და ტურიზმის ინდუსტრიის ხელახლა ამოქმედება. სავარაუდოდ, 2020 წელს ტურისტებზე კონკურენცია საკმაოდ მკაცრი იქნება, რადგან ევროპის ძირითადი ტურისტული ქვეყნებიც (საბერძნეთი, იტალია, ესპანეთი და სხვ.) აპირებენ ივნისიდან საზღვრების გახსნას. ამ ფაქტის გათვალისწინებით, ზოგიერთი ქვეყანა საერთაშორისო ტურიზმის წახალისებისთვის ინოვაციურ ზომებსაც კი მიმართავს. მაგალითად, კვიპროსი შემოსულ ყველა ტურისტს, ვინც ქვეყანაში კორონავირუსით დაინფიცირდება, უკან დაუბრუნებს ვიზიტის დროს დახარჯულ თანხას (გარდა ბილეთის საფასურისა)2. ბევრი ასეთი ქვეყნისგან განსხვავებით, ტურისტების მოზიდვის საქმეში საქართველოს მთავარი შედარებითი უპირატესობა უსაფრთხოებაა. ევროპის დაავადებათა პრევენციისა და კონტროლის ცენტრის (ECDC) მონაცემებით, საქართველოზე ნაკლები კორონავირუსის დადასტურებული შემთხვევა მხოლოდ ანდორას, ფარერის კუნძულებს, გიბრალტარს, მალტას, მონაკოს, მონტენეგროსა და სან მარინოს აქვთ. Washington Post-მა, CNN-მა და Forbes-მა უკვე დაასახელეს საქართველო პოსტ-კოვიდური პერიოდის ტურიზმისთვის ერთ-ერთ უსაფრთხო ქვეყნად. მეტიც, Forbes-მა 2020 წლის ყველაზე უსაფრთხო ტურისტულ ქალაქებს შორის თბილისი პირველ, ბათუმი კი მეშვიდე ადგილზე დაასახელა.
მთავრობამ სასტუმროებს, საცურაო აუზებსა და რესტრონებს არაერთი სტანდარტი და რეგულაცია დაუწესა, რათა მიღწეული წარმატება და კოვიდისგან თავისუფალი ქვეყნის სტატუსი შეინარჩუნოს. ამ ახალი მოთხოვნების მიზანი სოციალური დისტანცირებისა და დამატებითი სანიტარიული ზომების უზრუნველყოფაა, რაც ვიზიტორებისა და ტურისტული სერვისების მიმწოდებლების უსაფრთხოების კიდევ უფრო გაუმჯობესებას ემსახურება. მეტიც, პრემიერ-მინისტრის განცხადების მიხედვით, საქართველოში ჩამოსული ტურისტები ვალდებული იქნებიან, წარმოადგინონ ბოლო 72 საათის განმავლობაში ჩატარებული PCR ტესტის პასუხი.
მაინც რამდენი ტურისტი ეწვევა წელს საქართველოს? ამ ეტაპზე მიახლოებითი რიცხვის პროგნოზირებაც კი შეუძლებელია, მაგრამ ის კი დანამდვილებით შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ბოლო წლების შედეგებს ვერ გავიმეორებთ. მით უმეტეს, რომ შერჩეული „უსაფრთხო“ ქვეყნებიდან შემოსულ ვიზიტორებზე 2019 წელს მთლიანი საერთაშორისო ვიზიტორების მხოლოდ 6.4% მოდიოდა (თუმცა დადებითი მხრიდან თუ შევხედავთ, ისინი ერთ ვიზიტზე იმაზე მეტს ხარჯავენ, ვიდრე მეზობელი ქვეყნებიდან შემოსული ვიზიტორები).
იმისთვის, რომ დაგვედგინა, რა ზეგავლენას იქონიებს COVID-19-ის პანდემია საქართველოს ტურიზმის სექტორსა და, ზოგადად, ეკონომიკაზე, გავაანალიზეთ საქსტატის მონაცემები შემოსულ და ადგილობრივ ვიზიტორებზე. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ გამყვან ტურიზმს ქვეყნის ეკონომიკაში წილი არ შეაქვს, რადგან იგი სერვისების იმპორტს გულისხმობს (თანხა იხარჯება სხვა ქვეყნებში წარმოებულ საქონელსა და სერვისებზე), მაშინ, როდესაც საერთაშორისო და ადგილობრივი ვიზიტორების მიერ დახარჯული თანხები ადგილობრივ წარმოებასა და სერვისების მიწოდებას ახალისებს.
ანალიზის დროს გამოვიყენეთ მშპ-ში ტურიზმის წილის ალტერნატიული შეფასება. ჯერ დავითვალეთ დამატებული ღირებულების წილი მთლიან გამოშვებაში ტურიზმთან დაკავშირებული შემდეგი სექტორებისთვის: 1) სასტუმროები, ბანაკები და სხვა მოკლევადიანი განთავსების სერვისები, 2) საცალო ვაჭრობა (აქ შედის ავტომობილებითა და მოტოციკლებით ვაჭრობაც), 3) სარკინიგზო ტრანსპორტი; სხვა სახმელეთო ტრანსპორტი და საზღვაო და კაბოტაჟური წყლის ტრანსპორტიდა 4) სამოგზაურო ბიუროებისა და ტურისტული აგენტების საქმიანობა; ტურისტებისათვის დახმარების აღმოჩენა. შემდეგ შეფასებული წილი მივუსადაგეთ ვიზიტორების ხარჯების სტრუქტურას და დავითვალეთ მათი ვიზიტის დროს შექმნილი დამატებული ღირებულება3.
საქსტატის მონაცემებით, 2019 წელს საერთაშორისო ვიზიტორებმა საქართველოში 8,512 მლნ. ლარი დახარჯეს, ქართველებმა კი – 1,843 მლნ. ლარი. ჩვენი გამოთვლების მიხედვით, 2019 წელს ტურიზმის წილი ეკონომიკაში 14.5% იყო.
უფრო მარტივად რომ წარმოვადგინოთ ტურიზმიდან მიღებული პოტენციური შემოსავალი და მისი წილი 2020 წლის ეკონომიკაში, დავუშვით, რომ ვიზიტორებმა იმდენივე თანხა დახარჯეს I კვარტალში, რამდენიც წინა წელს და არაფერი II კვარტალში4. ამის შემდეგ, შევიმუშავეთ სხვადასხვა სცენარი, რათა დაგვედგინა 2020 წლის III და IV კვარტლების ეკონომიკური ინდიკატორები.
ცხრილი 1. ვიზიტორთა ტიპების ეკონომიკური ინდიკატორები
ხარჯი (მლნ. ლარი) | წილი 2019 წლის მშპ-ში (%) | მშპ-ის დანაკარგი 2020 წელს (%) | ||||||
შემოსული | გასული | ადგილობრივი | მთლიანი | შემოსული | ადგილობრივი | მთლიანი | ||
საბაზისო (2019) | 8,512 | 2,082 | 1,843 | 12,436 | 11.8 | 2.6 | 14.5 | |
სცენარი 1 | 1,186 | 359 | 1,485 | 3,031 | 1.7 | 2.1 | 3.8 | 10.7 |
სცენარი 2 | 1,186 | 359 | 2,038 | 3,583 | 1.7 | 2.9 | 4.5 | 9.9 |
სცენარი 3 | 1,186 | 359 | 2,590 | 4,136 | 1.7 | 3.6 | 5.3 | 9.2 |
სცენარი 4 | 2,420 | 636 | 2,314 | 5,369 | 3.4 | 3.3 | 6.6 | 7.9 |
სცენარი 5 | 3,653 | 912 | 2,038 | 6,602 | 5.1 | 2.9 | 7.9 | 6.5 |
სცენარი 1 – 2020 წლის III და IV კვარტლებში ქვეყანას არ ჰყავს შემოსული და გასული ვიზიტორები, ადგილობრივი ვიზიტები კი სრულად აღდგება; | ||||||||
სცენარი 2 – 2020 წლის III და IV კვარტლებში ქვეყანას არ ჰყავს შემოსული და გასული ვიზიტორები, ადგილობრივი ვიზიტები კი სრულად აღდგება, გარდა ამისა, გასული ვიზიტების 50% ჩანაცვლდება ადგილობრივი ვიზიტებით; | ||||||||
სცენარი 3 – 2020 წლის III და IV კვარტლებში ქვეყანას არ ჰყავს შემოსული და გასული ვიზიტორები, ადგილობრივი ვიზიტები კი სრულად აღდგება, გარდა ამისა გასული ვიზიტების 100% ჩანაცვლდება ადგილობრივი ვიზიტებით; | ||||||||
სცენარი 4 – 2020 წლის III და IV კვარტლებში შემოსული და გასული ვიზიტების 25% აღდგება, ადგილობრივი ვიზიტები სრულად აღდგება, გასული ვიზიტების 75% ჩანაცვლდება ადგილობრივი ვიზიტებით; | ||||||||
სცენარი 5 – 2020 წლის III და IV კვარტლებში შემოსული და გასული ვიზიტორების 50% აღდგება, ადგილობრივი ვიზიტები სრულად აღდგება, გასული ვიზიტების 50% ჩანაცვლდება ადგილობრივი ვიზიტებით; |
წყარო: საქსტატი, ავტორების გამოთვლები
როგორც ვხედავთ, 1-ლი სცენარი ყველაზე პესიმისტურია. ამ სცენარის დადგომის შემთხვევაში, ტურიზმის სექტორი მხოლოდ ადგილობრივი ტურისტების იმედად უნდა იყოს. ამ სცენარის თანახმად, ქვეყნის ეკონომიკა 2019 წლის მშპ-ის 10.7%-ს დაკარგავს.
მე-2 და მე-3 სცენარების შემთხვევაში, გასული ვიზიტები ადგილობრივი ვიზიტებით ჩანაცვლდება. სხვაგვარად რომ ვთქვათ, ევროპის პოპულარულ ტურისტული ადგილების მონახულების ნაცვლად, ქართველები არდადეგებს აჭარის ძვირადღირებულ საზღვაო სასტუმროებსა და თუშეთისა და სვანეთის სამთო კურორტებზე გაატარებენ. მე-3 სცენარით, რომლის მიხედვითაც ქვეყნიდან გასული ვიზიტების დროს დახარჯული თანხები მთლიანად ადგილობრივ ვიზიტებზე გადანაწილდება, მშპ-ის დანაკარგი 9.2% იქნება.
მე-4 და მე-5 სცენარებში უკვე ჩანს „უსაფრთხო“ ქვეყნებისთვის საერთაშორისო საზღვრების გახსნის შედეგი. ჩვენი დაშვებით, მე-4 სცენარის დადგომის შემთხვევაში, საერთაშორისო ვიზიტორთა რაოდენობა 2019 წლის 25%-ს მიაღწევს, იგივე მაჩვენებელი მე-5 სცენარის შემთხვევაში კი 50% იქნება. შესაბამისად, საუკეთესო, მე-5 სცენარის მიხედვით, მშპ-ის დანაკარგი 6.5% იქნება.
მაინც რამდენი ტურისტი უნდა მიიღოს საქართველომ „უსაფრთხო ქვეყნებიდან“, რომ COVID-19-ით მიღებული ზარალი დააკომპენსიროს? ან რომელ ქვეყნებზე უნდა გავაკეთოთ სწორება საერთაშორისო ტურიზმის პოპულარიზების კამპანიის დროს? ამ კითხვებზე პასუხებს უკვე ჩვენს შემდეგ ბლოგში შემოგთავაზებთ.
1 მოგზაურობისა და ტურიზმის მსოფლიო ორგანიზაცია.
2 Forbes, 2020.
3 საქსტატის მონაცემებით, ვიზიტორების მიერ დახარჯული თანხა მოიცავს განთავსების, კულტურული და გასართობი სერვისების, შოპინგის, შიდა სახმელეთო ტრანსპორტირების, სასმელის, საკვებისა და სხვ. ხარჯებს.
4 ეს დაშვებები, მართალია, გამოყენებულია კალკულაციების გამარტივების მიზნით, თუმცა რეალობასთან ძალიან ახლოსაა.

Georgia reacted to the COVID-19 pandemic by immediately introducing aggressive measures. Closing international borders, declaring a state of emergency, shutting down public transportation, banning local travel and public gatherings, closing restaurants and shopping malls, and introducing a nighttime curfew—these are all instruments that were used by the country’s government and health authorities to stop the spread of the virus. As a result, the health system was not overwhelmed with COVID-19 patients. As of June 12th, Georgia has had 837 confirmed coronavirus cases, 697 of whom have recovered. Mortality also remained low with 13 deaths. Overall, the epidemiological situation in Georgia is much better than in the neighboring countries of Armenia, Azerbaijan, Turkey, and Russia.
However, the success achieved in fighting against the coronavirus had its costs. Due to emerging uncertainties and the restrictions imposed, economic activity slowed down. Thousands of people in both the official and unofficial sectors of the economy lost their job and source of income; the risk of poverty emerged. Various support programs implemented by the Government marginally softened the shock and accelerated the following recovery. According to GeoStat, real GDP contracted by 2.7% YoY in March and 16.6% YoY in April.
Under the pressure of COVID’s economic impacts, Georgia accelerated the process of easing restrictions. Most restrictions had already been lifted by the end of May with restaurants, hotels, and inter-city transportation resuming operations on June 8. All sectors, and especially tourism, are expected to benefit from these actions. The importance of tourism for Georgia is difficult to overestimate. According to GeoStat, tourism-related sectors accounted for 11.6% of GDP in 2019. At the same time, the direct contribution of tourism to employment was 10.9% (WTTC, 2020).1
The Government elaborated a tourism revival anti-crisis plan which includes tax relief and postponements for accommodation and food facilities, travel companies, and guides. Loan guarantees and subsidized interest rates will also be provided. According to the anti-crisis plan, domestic travel to special "safe" tourism zones will be resumed from June 15. From July 1, the country will accept international tourists from so-called “safe corridors”—utilizing direct flights with countries where the epidemiological situation is under control. The initial list of potential countries as elaborated by the Georgian Government includes Israel, Latvia, Lithuania, Estonia, Austria, Germany, the Czech Republic, Hungary, and probably Poland and Greece.
By opening its borders, Georgia is among the first group of countries cautiously restarting their tourism industries. The competition for tourists in 2020 is expected to be fierce, as the main European tourist destinations (Greece, Italy, Spain, etc.) are also planning to partially open their borders starting in June. Some countries are going to use innovative measures to stimulate international tourism. For example, Cyprus will back pay all holiday costs (except for expenditures on air tickets) to visitors infected in the country.2 Meanwhile, Georgia’s main comparative advantage for attracting tourists is safety. As a fact, according to the European Centre for Disease Prevention and Control data only Andorra, the Faroe Islands, Gibraltar, Malta, Monaco, Montenegro, and San Marino have fewer total coronavirus cases. The Washington Post, CNN, and Forbes have already picked Georgia as a major tourist destination in the post-COVID world. Furthermore, Forbes named Tbilisi and Batumi respectively the first and seventh safest tourist destinations in 2020 with “wow effect guaranteed”.
To maintain the success achieved so far and the image as a “COVID free” country, Georgia announced standards and regulations for hotels, swimming pools, and restaurants. These new requirements intend to further improve safety for visitors and tourism service providers by ensuring social distancing and additional sanitation measures. Furthermore, tourists visiting Georgia will be required to provide the results of a PCR test not more than 72 hours old.
How many tourists will visit Georgia this year? While it is impossible to predict even an approximate number, it will not reach anywhere near the numbers in recent years. Visitors from shortlisted “safe” countries accounted only for 6.4% of total international visitors in 2019 (on the positive side, they spend more per visit than visitors from neighboring countries).
To estimate the potential effects of coronavirus on Georgian tourism and the economy as a whole, we used GeoStat data on inbound and domestic visits. It should be mentioned that outbound travel does not contribute to Georgia’s economy as it is an import of services (money is spent on goods and services produced in other countries). On the other hand, the incoming spending of international and domestic visitors stimulates local production and supply of services.
In our calculations, we used an alternative estimation of tourism’s share in GDP. First, the share of value-added in gross output was calculated in the following tourism-related economic sectors: 1) Hotels, campsites, and provision of other short-stay accommodation, 2) Retail trade, including trade of motor vehicles and motorcycles, 3) Transport via railways and other land transport; the sea and coastal water transport, and 4) Activities of travel agencies and tour operators; tourist assistance activities. Second, the estimated shares corresponded to visitors’ expenditure structure.3 Finally, visitors’ expenditures and their corresponding shares were used to estimate the value-added they created during their visit.
According to GeoStat, international visitors spent 8,512 million GEL in 2019. At the same time, Georgians spent 1,843 million GEL on travel inside the country, while their spending abroad was 2,082 million GEL. Our estimations suggest that the overall contribution of tourism to the economy was 14.5% in 2019.
To simplify the estimations of potential tourism revenues and their contribution to the economy in 2020, we assumed visitors spent the same amount in the first quarter as a year ago and zero spending in the second quarter. After that, different scenarios are applied to estimate the economic indicators for the third and fourth quarters of 2020.
Table 1. Economic indicators of visitors’ trips
| Expenditure (million GEL) | Share in 2019 GDP (%) | GDP loss in 2020 (%) | ||||||
| Incoming | Outgoing | Domestic | Total | Incoming | Domestic | Total | ||
| Baseline (2019) | 8,512 | 2,082 | 1,843 | 12,436 | 11.8 | 2.6 | 14.5 | |
| Scenario 1 | 1,186 | 359 | 1,485 | 3,031 | 1.7 | 2.1 | 3.8 | 10.7 |
| Scenario 2 | 1,186 | 359 | 2,038 | 3,583 | 1.7 | 2.9 | 4.5 | 9.9 |
| Scenario 3 | 1,186 | 359 | 2,590 | 4,136 | 1.7 | 3.6 | 5.3 | 9.2 |
| Scenario 4 | 2,420 | 636 | 2,314 | 5,369 | 3.4 | 3.3 | 6.6 | 7.9 |
| Scenario 5 | 3,653 | 912 | 2,038 | 6,602 | 5.1 | 2.9 | 7.9 | 6.5 |
| Scenario 1 – no incoming or outgoing visits, domestic visits are fully restored in Q3 and Q4 2020; | ||||||||
| Scenario 2 – no incoming or outgoing visits, domestic visits are fully restored + 50% of outgoing visits are substituted by domestic trips in Q3 and Q4 2020; | ||||||||
| Scenario 3 – no incoming or outgoing visits, domestic visits are fully restored + 100% of outgoing visits are substituted by domestic trips in Q3 and Q4 2020; | ||||||||
| Scenario 4 – 25% of incoming and outgoing visits are restored, domestic visits are fully restored + 75% of outgoing visits are substituted by domestic trips in Q3 and Q4 2020; | ||||||||
| Scenario 5 – 50% of incoming and outgoing visits are restored, domestic visits are fully restored + 50% of outgoing visits are substituted by domestic trips in Q3 and Q4 2020; | ||||||||
Source: GeoStat, authors’ calculations
Scenario 1 can be considered the most pessimistic. In this case, the tourism sector relies only on domestic visitors. According to this scenario, the economy will lose 10.7% of 2019 GDP.
In scenarios 2 and 3, outgoing visits are assumed to be substituted by domestic visits. In other words, instead of going to popular tourist destinations in Europe, Georgians will spend their vacation on luxury sea resorts in Adjara and scenic mountain resorts in Tusheti or Svaneti. According to the third scenario, in which the total spending of Georgians on outbound tourism is fully allocated for domestic visits, GDP loss is estimated to be 9.2%.
Scenarios 4 and 5 reflect the effect of opening international borders to specific “safe” countries. In these scenarios, we assume that the number of international visitors recovers to 25% or 50% of the 2019 level.
So, how many visitors from the “safe countries” should Georgia attract to compensate for COVID-19 losses, and which countries should be targeted in an international tourism promotion campaign? The answer to these questions will be discussed in the next issue of the ISET Economist blog on this subject.
1 World Travel & Tourism Council.
2 Forbes, 2020
3 According to GeoStat, visitors’ total expenditures include spending on: Accommodation, Cultural and Entertainment Services, Shopping, Domestic Ground Transportation, Served Food and Drinks, Other.