მთელ მსოფლიოში ქვეყნები ცდილობენ, სწრაფად იმოქმედონ და დაეხმარონ კოვიდ-19-ით გამოწვეული ეკონომიკური კრიზისით დაზარალებულ მოსახლეობას. ამომრჩეველთა მხარდაჭერის მოსაპოვებლად მთავრობები ცდილობენ, მოიზიდონ უცხოური ინვესტიციები და განახორციელონ დასაქმების ხელშემწყობი ღონისძიებები. საქართველოც, რა თქმა უნდა, არ არის გამონაკლისი. პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებთან დაკავშირებული ბოლოდროინდელი პროექტი გულისხმობს პლასტიკის ნარჩენების შემოტანას საქართველოში და მის შემდგომ გადამუშავებას. გადამამუშავებელი ქარხანა 400-მდე ადამიანს დაასაქმებს. ზოგადად, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოზიდვა და სამუშაო ადგილების შექმნა ძალიან კარგია, მაგრამ რამდენად მიზანშეწონილია საქართველოსთვის პლასტიკის ნარჩენების გადამუშავებაში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოზიდვა? პასუხი დადებითი შეიძლება იყოს, თუმცა მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ეკონომიკური სარგებელი გარემოზე მიყენებულ ზიანს გადაწონის, საქართველო კი არა იმპორტირებულ, არამედ საკუთარ ნარჩენებს გადაამუშავებს.
მთლიანი სურათი რომ დავინახოთ, უნდა დავაკვირდეთ ნარჩენებით ვაჭრობისა და ნარჩენების გადამუშავების საერთაშორისო ბაზრის ტენდენციებს.
ბოლო რამდენიმე ათწლეულის განმავლობაში ჩინეთი გახდა მსოფლიო ლიდერი პლასტიკის წარმოებასა და გადამუშავებაში. იაფი მუშახელის, რეგულაციების მცირე რაოდენობისა და მზარდი მოთხოვნის წყალობით, ჩინეთი იქცა მსოფლიო გადამამუშავებელი ინდუსტრიის ცენტრად. 2018 წლამდე ჩინეთზე მოდიოდა პლასტიკის ნარჩენის მსოფლიო იმპორტის ორი მესამედი და ევროკავშირის პლასტიკის ნარჩენის ექსპორტის 90%. პირდაპირი ეკონომიკური სარგებელის მიუხედავად, პლასტიკის ნარჩენებით ვაჭრობამ მნიშვნელოვანი ზიანი მიაყენა ჩინეთის ეკოლოგიას. ეკოლოგიური მიზეზების გამო, დანარჩენი მსოფლიოს გასაკვირად, 2018 წლის დასაწყისში ჩინეთმა აკრძალა 24 სახის (მათ შორის დაბალი ხარისხის პლასტმასის) ნარჩენის იმპორტი.
ჩინეთის მიერ პლასტიკის იმპორტის აკრძალვამ პლასტიკის ნარჩენების მსოფლიო ბაზარზე ქაოსი გამოიწვია: ნარჩენის ფასები შემცირდა, ექსპორტირების დანახარჯები კი მკვეთრად გაიზარდა; მეტი პლასტიკის ნარჩენი აღმოჩნდა ადგილობრივ ნაგავსაყრელებზე, ვაჭრობა კი მკვეთრად შემცირდა. სულ რამდენიმე თვეში პლასტიკის მსოფლიო ვაჭრობამ სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიაში, კერძოდ კი მალაიზიაში, ტაილანდში, ვიეტნამში, ინდონეზიასა და ინდოეთში გადაინაცვლა, რადგან ამ ქვეყნებს ნაკლები რეგულაცია და იაფი სამუშაო ძალა ჰყავს. ჩინელმა გადამამუშავებლებმა თავიანთი ქარხნები სწორედ ამ ქვეყნებში გადაიტანეს.
იმავე პერიოდში, პარალელურად თურქეთი გახდა ევროპული ნარჩენების „ნაგავსაყრელი“. 2017-2019 წლებში, პლასტიკის ნარჩენების იმპორტი (წონით) თურქეთში გერმანიიდან და ბრიტანეთიდან გასსამაგდა, იტალიიდან რვაჯერ, ნიდერლანდებიდან კი ათჯერ გაიზარდა (გაეროს ვაჭრობის მონაცემები). მიუხედავად იმისა, რომ თურქეთს საკუთარი პლასტიკის ნარჩენებიც საკმარისზე მეტი აქვს, იგი ამჟამად მსოფლიოში აღნიშნული ნედლეულის მეექვსე უმსხვილესი იმპორტიორია. კვლევების თანახმად, რუსეთისა და გერმანიის შემდეგ, თურქეთში ყველაზე მეტი პალსტიკის ნარჩენი იქმნება ევროპაში.
სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიასა და თურქეთში მსოფლიო ნარჩენებისგან ნაგავსაყრელის შექმნის მაგალითებმა გამოავლინა რისკები, რომელიც შესაძლოა საქართველოსთვის აქტუალური გახდეს მომავალში. ქვეყნის ხელსაყრელი ადგილმდებარეობა, შემოსავლების დაბალი დონე, თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულებები და სწრაფვა მეტი უცხოური ინვესტიციის მოზიდვისკენ მხოლოდ ამძაფრებს ამ რისკებს.
2020 წლის აპრილში, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ გამოაქვეყნა გარემოსდაცვითი შეფასების (SEA) ანგარიში, რომლის თანახმადაც, ერთ-ერთი ქარხანა წელიწადში დაახლოებით 73,000 ტონა იმპორტირებულ პლასტიკის ნარჩენს გადაამუშავებს (2019 წელს საქართველოში იმპორტირებულზე 142-ჯერ მეტი). ნარჩენების იმპორტი ძირითადად აშშ-დან და ევროკავშირიდან მოხდება. დასაქმების თვალსაზრისით, დაგეგმილია, რომ საწყის (საოპერაციო) ეტაპზე ქარხანაში 150 ადამიანი დასაქმდება და აქედან 90 (60%) ადგილობრივი იქნება. ვინაიდან ამგვარი საქმიანობა მეტწილად იაფ მუშახელს მოითხოვს, პლასტიკის ნარჩენის ხელით დახარისხებასა და გადატანაში, სავარაუდოდ, ადგილობრივი მუშახელი ჩაერთვება. მსგავსი სამუშაო ადგილების შექმნა კი ნაკლებად ასოცირდება ღირსეული დასაქმების ხელშეწყობასთან, რომლის უზრუნველყოფასაც ცდილობს მთავრობა.
თუ გავითვალისწინებთ, რა გავლენა მოახდინა პლასტიკის ნარჩენების იმპორტმა სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიასა და თურქეთზე, ვფიქრობთ, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოზიდვისას საქართველომ უნდა გამოიყენოს შერჩევითი მიდგომა. სიღრმისეული ანალიზის გარეშე შეუძლებელია იმის დადგენა, თუ რა ეკონომიკურ სარგებელთან ან დანახარჯთან (გარემოზე ზეგავლენის ჩათვლით) არის დაკავშირებული თითოული ასეთი პროექტი. თუმცა ამ შემთხვევაში სიღრმისეული ანალიზის გარეშეც, ცხადია, რომ უცხოური ინვესტორის მიერ საქართველოს მიწისა და იაფი სამუშაო ძალის გამოყენებით, იმპორტირებული ნარჩენების გადამუშავების შედეგად მიღებული პროდუქტების ექსპორტზე გატანა, არც ეკონომიკური და არც გარემოზე ზეგავლენის თვალსაზრისით, არ არის ხელსაყრელი საქართველოსთვის. აღსანიშნავია, რომ გადამუშავების პროცესიც კი არ არის ეკოლოგიურად სუფთა და პლასტიკის ნარჩენები სრულად არ გადამუშავდება, რაც საბოლოო ჯამში გარემოს დაბინძურებას იწვევს. მარტივად რომ ვთქვათ, ”ბინძური” ნარჩენების გადაუმუშავებელი ნაწილები, სავარაუდოდ, დარჩება საქართველოს ნაგავსაყრელებზე, მოხვდება გარემოში და დააზიანებს მას.
თუ გავითვალისწინებთ, რომ განვითარებული ქვეყნები, როგორც წესი, კრძალავენ ”დაბალი ხარისხის” პლასტიკის ნარჩენების იმპორტს და ჩინეთი, თურქეთი და სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიის ქვეყნები ბოლო დროს ასევე კრძალავენ ან ზღუდავენ მას, საქართველოს არ უნდა ჰქონდეს იმპორტირებული ნარჩენების გადამუშავებით გამდიდრების იმედი.
პლასტიკური ნარჩენების იმპორტისგან თავის შეკავების ერთ-ერთი საფუძველი ისაა, რომ საქართველოში წელიწადში დაახლოებით 900,000 ტონა მუნიციპალური ნარჩენი უკვე იქმნება (სამრეწველო ნარჩენებზე მონაცემი არ არის ხელმისაწვდომი) საიდანაც დაახლოებით 10% პლასტიკის ნარჩენია. შესაბამისად, თეორიულად, საქართველოს გადასამუშავებლად უკვე აქვს პლასტიკის ნარჩენების საკუთარი რესურსი. თუმცა, ნარჩენების მართვის არსებული სისტემის პირობებში, ეს შეუძლებელია. ამიტომ მთავრობამ უნდა იზრუნოს ნარჩენების მართვის ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესებაზე, მწარმოებლებში კოლექტიური პასუხისმგებლობის პრინციპის და ნარჩენების დახარისხების სისტემის დანერგვაზე. ცხადია, საზღვარგარეთიდან პლასტიკის იმპორტი გაცილებით უფრო იაფი და მარტივია, ვიდრე ნარჩენების მართვის ინფრასტრუქტურის მოწესრიგება, თუმცა გრძელვადიან პერიოდში ეს ძალისხმევა დადებითად აისახება დასაქმებაზე, ეკონომიკურ შესაძლებლობებსა და გარემოზე.

Governments around the world are racing against the clock to help communities damaged by the economic fallout of COVID-19. Eager to bring good news to their constituents, they are brokering deals likely to bring employment and much-needed international investments. Georgia, of course, is no exception. Recent FDI projects include a plastics processing plant with a stated capacity to employ 400 local workers in plastic waste recycling jobs and the associated sections of the supply chain. In crises years, the creation of jobs via FDI sounds absolutely great. But is attracting FDI in plastic waste recycling a good idea for Georgia? The answer is maybe yes – but if and only if this investment has strong environmental protection guarantees, and Georgia uses its own, rather than imported plastic waste in the recycling process.
THE GLOBAL WASTE TRADE
To see the “big picture” it becomes important to understand trends in the global waste trade and recycling business. Over the last few decades China has become the world leader in both plastic production and recycling; with cheap labor, few regulations, and increasing demand making China the center of the global recycling trade. The country now receives two-thirds of global imported waste plastic and 90% of EU plastic waste exports. Despite the direct economic benefits from maintaining a global recycling trade, the country’s environment has been seriously damaged from the flood of imported waste. Consequently, citing environmental reasons, surprising the rest of the world, China banned the import of 24 types of waste, including scrap plastic (low-quality waste), at the beginning of 2018.
China’s plastic import ban created chaos on the global plastic waste market – waste prices fell, while export prices increased dramatically; more plastic ended up in local landfills and stockpiles, and the volume of trade sank. In just months the global plastic trade was redirected to Southeast Asia: Malaysia, Thailand, Vietnam, Indonesia, and India – countries with fewer regulations and cheap labor. While Chinese recyclers also relocated their factories to the south.
During the same period, Turkey also started to become a “dumping ground” for European waste. Between 2017 and 2019, the import of plastic waste to Turkey (by weight) from Germany and the UK tripled, increasing eightfold from Italy, and tenfold from the Netherlands (UN Comtrade). Turkey is now the sixth biggest importer of plastic waste worldwide, despite having more than sufficient plastic waste of its own. In fact, research estimates that, after Russia and Germany, Turkey is the largest plastic waste generator in Europe.
THE RISKS FOR GEORGIA
Recent examples of creating devastating landfills from the world’s waste in Southeast Asia and Turkey have exposed risks that Georgia may yet meet. The country’s valuable location, low-income levels, existing free trade agreements, and the government’s desire to attract more foreign investment only exacerbate these prevailing risks.
Regarding the FDI in recycling business in Georgia, a strategic environmental assessment (SEA) published by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia in April 2020, notes that one of the planned factories would recycle approximately 73,000 tons of imported plastic waste per year (142 times more than Georgia imported in 2019); imported primarily from the USA and the EU. Concerning employment, during the operational phase up to 150 people will be employed, out of which 90 (60%) will be locals. As such activities largely require cheap labor, local workers will likely be engaged in the manual sorting and carrying of waste plastic. This hardly sounds like the decent-paying jobs the country is hoping for.
Considering the environmental impact plastic waste import has already had on Southeast Asia and Turkey, Georgia should be selective when attracting foreign investment. Without a comprehensive analysis, it is impossible to estimate the net economic benefits or costs (considering the environmental impact) each individual project will have on the country. However, even without conducting such deep research, a scheme in which foreign investors use Georgian land and cheap labor for processing imported plastics to export recycled products to third parties appears not to be economically or environmentally attractive. Even the process of recycling is itself not environmentally friendly and plastic waste is not fully recyclable, thus it creates additional pollution. Simply put, the unprocessed parts of “dirty” waste are likely to remain in Georgian landfills, seeping into the environment and creating further damage.
Moreover, as developed countries typically ban “low quality” plastic imports, alongside the recent examples of China, Turkey, and Southeast Asian countries banning or limiting such imports, each highlights that Georgia should not seek its fortune in IMPORTED waste.
DOES GEORGIA HAVE A BETTER ALTERNATIVE?
One clear reason to step back from importing plastic waste is that Georgia already generates around 900,000 tons of municipal waste annually (the generation of industrial waste is unknown), out of which 10% (about 90,000 tons) is plastic waste. Consequently, Georgia in theory has enough waste resources of its own to recycle, however, this would be impossible under current waste management practices. Therefore, policy-makers should focus on the main areas of improving waste management infrastructure, and introducing Collective Producer Responsibility and waste separation. Importing plastics from abroad is surely cheaper and more expedient than developing an entire waste management infrastructure, nevertheless, the effort will be worthwhile in the long-term – in relation to jobs, economic opportunities, and - most importantly – our health.