საქართველოში განათლება (ზოგადი განათლების შემთხვევაში კი, მოსწავლეთა უმრავლესობა) ძირითადად საჯარო სექტორის პასუხისმგებლობაა. ბოლო წლებში ამ სექტორს სულ უფრო მეტი ყურადღება ექცევა – 2010 წლიდან 2019 წლამდე სახელმწიფოს მიერ განათლების სექტორში გაწეული ხარჯები სამჯერ გაიზარდა და მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) 3.6%-ს მიაღწია. თუმცა ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის (OECD) სტანდარტით, ეს დაბალი მაჩვენებელია, რადგან OECD-ის ქვეყნები განათლებაზე, საშუალოდ, მშპ-ის 5%-ზე ოდნავ ნაკლებს ხარჯავენ1. ამან შეიძლება ნაწილობრივ ახსნას ის, თუ რატომ რჩება PISA-ს ქულები საქართველოში დაბალი. 78 ქვეყანას შორის საქართველო მათემატიკაში 67-ე, კითხვაში 71-ე, მეცნიერებაში კი 74-ე ადგილზეა. თუმცა ეს მაინც ვერ ხსნის მთლიან სურათს, რადგან ირლანდია2, რომლის განათლების დანახარჯები თითქმის იგივეა, 21-ე (მათემატიკა), მე-8 (კითხვა) და 22-ე (მეცნიერება) ადგილზეა.
PISA-ს დაბალი ქულები საქართველოს განათლების სექტორში არსებული სერიოზული პრობლემების მხოლოდ ერთი მახასიათებელია. მაგალითად, უმაღლესი განათლება, მიუხედავად იმისა, რომ უფრო ფართოდაა გავრცელებული და საერთაშორისო მასშტაბებზეც გადის, დაბალი ეკონომიკური შემოსავლების მომტანია. Galt & Taggart-ის 2020 წლის კვლევაში პრობლემის სამ ძირითად მიზეზს ასახელებს:
• კურსდამთავრებულთა გადაჭარბებული რაოდენობა, მაშინ როდესაც სამუშაო ადგილები, ძირითადად, დაბალკვალიფიციურ, დაბალანაზღაურებად სექტორებშია კონცენტრირებული;
• კურსდამთავრებულთა ნაკლებად ინფორმირებული კარიერული გადაწყვეტილებები; და
• საგანმანათლებლო დაწესებულებები, რომლებიც ვერ უვითარებენ სტუდენტებს ადეკვატურ ტექნიკურ, შემეცნებით და სოციალურ უნარ-ჩვევებს.
პროფესიული და ტექნიკური განათლების მიმართულებით სერიოზული პრობლემებია. ახალგაზრდებს არ სურთ დარეგისტრირდნენ განათლების ისეთ პროგრამებზე, რომელიც არ მიიჩნევა პრესტიჟულად და რომელიც მათთვის არც ისე ადვილად ხელმისაწვდომია. Galt & Taggart-ის მონაცემებით, პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამაში ჩართული ახალგაზრდების პროცენტული წილი საქართველოში 3-დან 6%-მდე მერყეობს, მაშინ როდესაც ევროკავშირში ეს მაჩვენებელი 48%-ს შეადგენს.
ამდენად, როგორც ჩანს, PISA-ს დაბალი მაჩვენებელი მხოლოდ სიმპტომია და განათლების სისტემის ერთ-ერთი უმთავრესი პრობლემა შრომის ბაზარზე მოთხოვნისა და მიწოდების შეუსაბამობაა. რა ხდება შრომის ბაზარზე? რიგმა დონორებმა შეისწავლეს ეს საკითხი და მთავრობას დახმარება შესთავაზეს. სექტორში ინვესტიციების გაზრდის მიზნით, ხელისუფლებამ დანერგა „ადამიანური კაპიტალის პროექტი“. ცოტა ხნის წინ, მთავრობამ ხელი მოაწერა მნიშვნელოვან სასესხო ხელშეკრულებას მსოფლიო ბანკთან. პროექტი მრავალმხრივია და განათლების სექტორის ყველა მიმართულებას მოიცავს.
ამ მიმართულებებს შორისაა მსოფლიო ბანკის პროექტი, რომელიც განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემის (EMIS) სუსტი მხარეების მიმოხილვას გვთავაზობს. ეს სისტემა, უამრავ ქვეყანაში დაინერგა, საქართველოში კი განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეგიდით ხორციელდება (2012 წლიდან პროექტი სამინისტროს ექვემდებარება, თუმცა როგორც ცალკე მდგომი იურიდიული პირი).
EMIS-ს რამდენიმე მიზანი აქვს. მთავარი მიზანია, ხელმისაწვდომი გახდეს საგანმანათლებლო პოლიტიკის ინფორმირებისთვის ყველა საჭირო მონაცემი. სისტემა ფართო სპექტრის საგანმანათლებლო მონაცემებს ცენტრალიზებულად უყრის თავს ერთ პლატფორმაზე, რომელზედაც წვდომა აქვთ კანონმდებლებსა და სხვა დაინტერესებულ მხარეებს. საქართველოში EMIS აგროვებს მონაცემებს ყველა საგანმანათლებლო საფეხურზე, ქვეყნის ყველა საგანმანათლებლო დაწესებულებიდან – სკოლებიდან, უნივერსიტეტებიდან (ბაკალავრიატი, მაგისტრატურა, დოქტორანტურა) თუ პროფესიული სასწავლებლებიდან. EMIS-ის კიდევ ერთი მიზანია განათლების პროცესში თანამედროვე ტექნოლოგიური საშუალებების დანერგვა, შესაბამისი ინფრასტრუქტურის განვითარება, საგანმანათლებლო პროცესების ინფორმაციულ-ტექნოლოგიურ (IT) მხარდაჭერა და, ზოგადად, განათლების სექტორის ხარისხისა და ეფექტურობის გაუმჯობესება.
შეასრულა თუ არა EMIS-მა თავისი მიზნები საქართველოში დანერგვიდან 8 წლის შემდეგ? საქართველოს სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის 2019 წლის ანგარიშს თუ დავეყრდნობით, „არც ისე სრულყოფილად“. ანგარიში მოიცავს 2015-2018 წლების პერიოდს და მასში მოცემულია სისტემის ზოგადი, მათ შორის, მისი მართვის და არსებული უსაფრთხოების პრაქტიკის საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობის შეფასება. მოხსენებაში ნათქვამია, რომ EMIS-მა დაარსების დღიდან გრძელი გზა გაიარა და წარმატებით შეუწყო ხელი ელექტრონული სკოლის (eSchool) სისტემის დანერგვას, რამაც, თავის მხრივ, შესაძლებელი გახადა ამ სექტორში მთელი რიგი ადმინისტრაციული პროცესების გამარტივება. თუმცა ანგარიშში იმაზეცაა საუბარი, რომ შესაძლებელია შედეგების მრავალმხრივ გაუმჯობესება. ცალკეა გამოყოფილი რამდენიმე სერიოზულ საკითხი, რომელიც დაუყოვნებელ რეაგირებას საჭიროებს:
• შეგროვდა მონაცემები ადმინისტრაციული და დასაქმებული ადამიანური რესურსების შესახებ, თუმცა სისტემამ ვერ მოიპოვა რიგი მნიშვნელოვანი ინფორმაცია, მათ შორის, მოსწავლეების შედეგების, მათი ჯანმრთელობის მდგომარეობის (იმუნიზაცია და დაავადების ისტორია) და მოსწრების შესახებ. თუმცა ისიც გასათვალისწინებელია, რომ სისტემა სკოლების მხოლოდ ნაწილში ფუნქციონირებდა;
• ინფორმაცია უნდა გაერთიანდეს ან დაჯგუფდეს იმგვარად, რომ შესაძლებელი იყოს ინფორმირებული სტრატეგიული გეგმის შემუშავება;
• სისტემამ ვერ შეძლო, საგანმანათლებლო დაწესებულებებიდან შეგროვებული ინფორმაცია სხვა უწყებებისთვის გადაეცა; და
• ინფორმაციის დამუშავებისა და, შესაბამისად, სრულად გამოყენებისთვის არ იყო საკმარისი ადამიანური რესურსი, ხოლო მონაცემთა უსაფრთხოება კვლავ პრობლემად რჩებოდა. სისტემას აკლია მონაცემებზე დაფუძნებული სამუშაო კულტურაც.
საქართველო არ არის ერთადერთი ქვეყანა, რომელსაც გაუჭირდა EMIS-ის დანერგვა. იგივე პრობლემის წინაშე არაერთი სხვა ქვეყანაც დადგა. მსოფლიო ბანკის მიერ ჩატარებულმა ბოლოდროინდელმა კვლევამ მიმოიხილა ამ ქვეყნების გამოწვევები და წარმატებები3. რეგიონიდან შერჩეული საქართველოს მსგავსი ქვეყნების გამოცდილება აჩვენებს:
• სომხეთი, როგორც ჩანს, ერთ-ერთია იმ მცირერიცხოვან მეზობელ ქვეყნებს შორის, რომელთა შედეგებიც მსოფლიო ბანკის ანგარიშში წარმატების მაგალითად არის აღიარებული. სომხეთში EMIS თავს უყრის დიდი რაოდენობის ინფორმაციას და დეცენტრალიზებულია რეგიონულ დონეზე, სადაც ხდება სისტემაში მონაცემთა შეყვანის ხარისხის კონტროლი.
• აზერბაიჯანში, მიუხედავად იმისა, რომ EMIS-ის სისტემა ტექნიკურად გამართულია და ხარისხიანი მონაცემები მოიპოვება, პრობლემაა მომხმარებლების მხრიდან მონაცემებზე დაფუძნებული სამუშაო კულტურა და, შესაბამისად, არსებული ინფორმაცია არ არის სათანადოდ გაანალიზებული.
• ბულგარეთში EMIS-ის შექმნის მთელი პროცესი წარუმატებელი აღმოჩნდა დაინტერესებული მხარეების მხრიდან მიწოდებულ ინფორმაციაზე მოთხოვნის სიმცირის გამო.
• თურქეთს არ ჰქონდა საჭირო რესურსები რეგიონულ დონეზე (მსოფლიო ბანკის ანგარიშში განხილული ბევრი ქვეყნის საერთო პრობლემა), აქ ინსტიტუციებსა და საზოგადოებას შორის კოორდინაციაც პრობლემაა. საბოლოოდ, პროექტი ამოღებულ იქნა მთავრობის დღის წესრიგიდან.
• დაბოლოს, უკრაინას არ ჰქონდა EMIS-ისთვის საჭირო აღჭურვილობა, სირთულეები შეიქმნა პროგრამული უზრუნველყოფის შემუშავებისა და ტექნიკური სპეციფიკაციების განსაზღვრის კუთხითაც. შედეგი კი ისაა, რომ EMIS-ის მიერ მოპოვებული მონაცემები ნაკლებად გამოიყენება.
ქვემოთ მოცემულ ცხრილში ჩამოთვლილია (მსოფლიო ბანკის 2017 წლის ანგარიშზე დაყრდნობით) EMIS-ის სხვადასხვა მახასიათებლები, როგორც ჩვენ მიერ განხილულ ქვეყნების, ისე საქართველოსთვის. საქართველოს მონაცემები აღებულია 2019 წლის აუდიტის დასკვნიდან.
ქვეყნები | სომხეთი | აზერბაიჯანი | ბულგარეთი | საქართველო | თურქეთი | უკრაინა | |
EMIS-ის დანერგვა | 1998-2002 | 2003-2010 | 2000-2004 | 2012 | 1999-2003 | 2014 | |
ნედლი მონაცემები (შეყვანილი) | სათანადო რესურსები რეგიონულ დონეზე | კი | არა | ||||
EMIS-ის ინფორმაციის ადეკვატური დაფარვის არეალი | კი | კი | არა | არა | |||
ხარისხიანი მონაცემების მიღება | კი | კი | არა | ||||
მონაცემთა გადაცემა და EMIS პროცესი | სისტემური და ტექნოლოგიური საიმედოობა | კი | არა | არა | |||
დაინტერესებულ მხარეებს შორის სათანადო კომუნიკაცია | არა | არა | |||||
მონაცემთა უსაფრთხოების სათანადოდ დაცვა | არა | ||||||
მონაცემებზე დაფუძნებული კულტურის არსებობა | არა | არა | არა | ||||
EMIS-ის შედეგები | საჭირო ანალიზის ჩატარება | არა | არა | ||||
მოთხოვნა EMIS-ის მიერ მოწოდებულ ინფორმაციაზე | მცირედი | არა | არა | ||||
EMIS-ის მონაცემების გამოყენება გადაწყვეტილების მიღების პროცესში | კი | არა | არა | არა |
ეფექტურად და შეუფერხებლად ფუნქციონირებადი EMIS-ის მნიშვნელობა დიდია: ის უნდა აგროვებდეს ამომწურავ და ზუსტ მონაცემებს განათლების სექტორის პოლიტიკის სწორად დასაგეგმად. ამიტომ სამწუხაროა, რომ EMIS-ს საქართველოში (და უამრავ სხვა ქვეყანაშიც) უჭირს თავისი მიზნების მიღწევა. ახლა ნამდვილად სწორი დროა, სისტემა საჭირო რესურსებით (ადამიანური თუ ტექნიკური) აღიჭურვოს, რათა განვითარდეს და სარგებელი მოუტანოს ყველას. რაც მთავარია, ეს ხელს შეუწყობს განათლების სისტემასა და შრომის ბაზარზე არსებულ საჭიროებებს შორის შეუსაბამობების აღმოფხვრას. ზემოაღნიშნული დონორი ორგანიზაციების მხრიდან ინვესტიციას, EMIS-ის მხრიდან კი უფრო ქმედითი ღონისძიებების გატარებას მოითხოვს. სერიოზული ძალისხმევა დასჭირდება მონაცემებზე დაფუძნებული სამუშაო კულტურის ჩამოყალიბებასაც, რაც ამ ეტაპისთვის ნაკლებად განვითარებულია. თუმცა არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ ეს არ ეხება მხოლოდ EMIS-ის თანამშრომლებს: ეს ყველას პასუხისმგებლობაა.

Education in Georgia is essentially the responsibility of the public sector (the vast majority of total enrolment in the case of General education) and has received a lot of attention in recent years with public outlays to the sector tripling between 2010 and 2019 to reach 3.6 percent of GDP. This remains low by OECD standards, however: OECD countries spend on average a little under 5% of their GDP on education.1 This may partly explain why PISA scores have remained low in Georgia. Out of 78 countries, Georgia ranks 67th, 71st, and 74th in the three PISA categories (mathematical, reading, and scientific literacy respectively). It does not explain it all, however, since Ireland, with a similar level of expenditure in education,2 ranks at the 21st, 8th and 22nd place respectively.
The poor PISA scores are symptomatic of a serious problem in the education sector in Georgia. Higher education, for example, while increasingly widespread and international, continues to bring low economic returns. A recent report by Galt & Taggart (2020) gives three reasons for this:
• An excessive number of graduates while jobs are mostly concentrated in low-skill, low-wage sectors;
• Uninformed career decisions by graduates; and
• Educational institutions providing inadequate technical, cognitive, and social skills.
Vocational and technical training also suffers from serious weaknesses. Young people are not keen to register for a type of education that is not considered prestigious and that is in any case not easily accessible to them. According to Galt & Taggart, the percentage of young people who participate in VET in Georgia varies between 3 and 6 percent of the enrollment versus 48 percent in the EU.
Overall, and beyond poor PISA scores, it seems that the education system suffers from a mix and match problem with the labor market. What is wrong? A number of donors have looked at the issue and offered their diagnostic as well as substantial help to the Government. The authorities also adopted the Human Capital Project in an attempt to catalyze private investments in the sector. Most recently, it signed a major loan project with the World Bank that is wide-ranging and targets all the relevant areas of the education sector.
Among these areas, the World Bank project proposes to review the weaknesses of the Education Management Information System (EMIS), a system adopted by many countries around the world, and implemented in Georgia under the Ministry of Education and Science of Georgia (and it became a separate legal entity under that Ministry in 2012).
The EMIS has several objectives. The main one is to make available all the data needed to inform educational policies. It centralizes a wide range of educational data on a single platform that can be accessed by policymakers and other stakeholders. The EMIS in Georgia gathers data from all existing educational institutions in the country and at all educational levels – schools, universities (BA, MA, Ph.D.), and VET. Other objectives of EMIS include implementing modern technological means in the education process, developing appropriate infrastructure, providing IT support of educational processes, and improving the quality and efficiency of the education sector overall.
In 8 years since its implementation, has EMIS fulfilled its objectives in Georgia? The answer is “not very much” according to a 2019 report by the State Audit Office of Georgia. The report covers the period 2015-2018 and provides a general evaluation of the system, including in terms of its governance, and whether the existing security practices were in accordance with international standards. The report acknowledges that EMIS had come a long way since its establishment and that it had successfully contributed to the implementation of the eSchool system, which in turn helped simplify a number of administrative processes in the sector. However, it also pointed out that there remained a lot of room for improvement, including some serious issues that needed to be urgently addressed:
• Besides gathering administrative and data about employed human resources, the system failed to collect some essential information including with respect to pupils’ performance, their state of health (immunization and disease history), and attendance. It also only functioned in a limited number of schools;
• Information was not recouped or regrouped in a way that would allow for well-informed strategic planning;
• The system failed to pass on the information collected from education institutions; and
• Human resources were not adequate to process and make full use of the available information while data security remained an issue. Besides, those operating it did not have a data-driven culture.
One should certainly not take comfort in this, but the reality is that EMIS implementation has turned out to be a problem in most countries. A recent study by the World Bank discusses the challenges and successes that these countries faced.3 A selected sample from the region (or that share some of Georgia’s characteristics) shows that:
• Armenia appears to be one of the very few neighboring countries mentioned in the World Bank Report as a success story. The EMIS in Armenia has a comprehensive data coverage and a decentralized system at the regional level that manages to control the quality of input data.
• In Azerbaijan, even though the EMIS system is technically sound and quality data is acquired, the system suffers from a lack of data-driven culture among its users and, as a result, the available information is not properly analyzed.
• In Bulgaria, the whole process of establishing the EMIS was unsuccessful due to a lack of demand for the information it provided by stakeholders.
• Turkey didn’t have adequate capacity at the provincial level (a common problem in many of the countries covered in the World Bank report) and there was a lack of coordination between institutions and communities. The project was eventually withdrawn.
• Finally, the EMIS in Ukraine suffered from a lack of proper equipment, there were difficulties to develop the software and finalize the technical specifications. In fine, the data it generated was never really used.
The table below lists (on the basis of our understanding of the 2017 World Bank Report) the various characteristics of the EMIS systems in these countries and adds Georgia. For Georgia, the basis is our interpretation of the results of the 2019 Report by the Court of Audit.
Countries | Armenia | Azerbaijan | Bulgaria | Georgia | Turkey | Ukraine | |
Foundation of EMIS | 1998-2002 | 2003-2010 | 2000-2004 | 2012 | 1999-2003 | 2014 | |
Raw data (Input) | Proper capacity at the provincial level | Yes | No | ||||
Adequate coverage of the EMIS information | Yes | Yes | No | No | |||
Acquiring quality data | Yes | Yes | No | ||||
Channeling the data and EMIS process | System and technological reliability | Yes | No | No | |||
Proper communication between stakeholders | No | No | |||||
Having proper data security | No | ||||||
Having data-driven culture | No | No | No | ||||
EMIS output | Having necessary analytical analysis | No | No | ||||
Demand for EMIS information | Little | No | No | ||||
Using EMIS data for decision-making purposes | Yes | No | No | No |
The importance of an efficient and smoothly functioning EMIS cannot be overstated: it is expected to gather comprehensive and accurate data to inform policies in the education sector. It is therefore regrettable that the EMIS in Georgia (and many other countries, it is true) struggles to achieve its objectives. It is high time to give it the resources (human and technical) it needs so that it can move forward for the benefit of all, and contribute to an improved matching between education and needs in the labor market. That will require investment from donors and decisive action at the EMIS. It will also require a serious effort to embrace the data-driven culture that is simply lacking at the moment. And that part is not confined to the EMIS staff: it is the responsibility of all.