„ნუ იჩქარებთ საქართველოს შეფასებას“ – ასე ჰქვია მაიკლ სესაიერის უახლეს სტატიას საერთაშორისო ჟურნალში „საგარეო პოლიტიკა“ (FP), სადაც ავტორი ცხადად აფიქსირებს საკუთარ პოზიციას ორი სხვა სტატიის მიმართ „ქართული ოცნება თავის ბნელ მხარეს გვიჩვენებს“ (FP, 29 ნოემბერი) და „საქართველოს მთავრობა არასწორი კურსით მიდის“ (Washington Post, 28 ნოემბერი). ამ სამი სტატიიდან კი სიტუაციის შედარებით ობიექტურ შეფასებას სესაიერის თემა იძლევა. ავტორის მიხედვით, „დასავლეთის აღშფოთება ჯერ ნაადრევია. საბოლოო ჯამში, ახალი მთავრობის დემოკრატიული იდეალებისადმი მისწრაფების საზომი კანონის უზენაესობა და [ენმ-ის ოფიციალური პირების] დაპატიმრებები იმდენად არაა, რამდენადაც ქართული სასამართლოს მისწრაფება გამჭვირვალობისა და თანმდევი პროცესებისადმი. ამიტომ, ჯერჯერობით ნაადრევია მკაცრი შეფასებების გაკეთება, რომელმაც შესაძლებელია კიდევ უფრო მეტად გაამწვავოს ისედაც დაძაბული სოციო–პოლიტიკური ფონი თბილისში, სადაც ბევრი გრძნობს, რომ დასავლეთი ძალიან ახლოს იყო ერთიან ნაციონალურ მოძრაობასთან და ხშირად პასიურიც კი მათ მიერ ჩადენილ ექსცესებზე რეაგირებაში“.
მსგავსი შენიშვნა არის გამოხატული ანა დოლიძისა და თომას დე ვაალის სტატიაში „სიმართლის დამდგენი კომისია საქართველოსთვის“ (საერთაშორისო მშვიდობის კარგენის ფონდი, 5 დეკემბერი), რომელშიც ისინი მახვილგონივრულად აღნიშნავენ, რომ ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის ოფიციალური პირების ბოლოდროინდელი დაპატიმრებების გარშემო ატეხილი აურზაური „ასახავს, როგორც მათივე სასარგებლოდ, ასევე მათ საწინააღმდეგოდ, რეალობას იმის შესახებ რომ კანონის უზენაესობა დღევანდელი საქართველოს ყველაზე კრიტიკული პრობლემაა. სინამდვილეში, კანონის უზენაესობის სისუსტეს შეიძლება ეწოდოს საქართველოს 2003 წლის ვარდების რევოლუციის „ბნელი მხარე“, რომელსაც, სამწუხაროდ, უფრო ნაკლები ყურადღება დაეთმო მთავრობის მხრიდან, ვიდრე ანტიკორუფციულ და ეკონომიკურ რეფორმებს (მიუხედავად ისეთი არასამთავრობო ორგანიზაციების ძალისხმევისა, როგორიცაა საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია და ადამიანთა უფლებების დამცველი (Human Rights Watch). დოლიძე და დე ვაალი კანონის უზენაესობის ხელშეწყობას საქართველოში პრიორიტეტად მიიჩნევენ და წარსული ხარვეზების გამოსასწორებლად ახალ ხელისუფლებას ურჩევენ „გარდამავალი სამართლიანობის“ მიდგომით ხელმძვანელობას რაც, თავის მხრივ, გულისხმობს ობიექტური „სიმართლის კომისიის“ ფორმირებას.
არსებობს უამრავი მიზეზი,რომელთა გამოც საქართველოსა და მსგავსი ტიპის ქვეყნები თავიანთი ახალბედა დემოკრატიული ინსტიტუტების სიძლიერის დონით შეშფოთებულნი უნდა იყვნენ. რა თქმა უნდა, კანონის უზენაესობა და საკუთრების უფლება თავისუფალი დემოკრატიული პოლიტიკის ძირითადი ელემენტებია. თუმცა აქვე მინდა ხაზი გავუსვა იმას, რომ არსებობს ასევე მეტად მნიშვნელოვანი ეკონომიკური მიზეზები, თუ რატომ უნდა აწუხებდეს საქართველოს კანონის უზენაესობისა და საკუთრების უფლებების საკითხი. კერძოდ, როგორც ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლის კვლევითი ინსტიტუტის (ISET-PI) მიერ ჩატარებულმა ბოლოდროინდელმა კვლევამ (მაიკლ ფიუნფციგი და იაროსლავა ბაბიჩი, ივნისი 2012) გამოავლინა, საკუთრების უფლებების დაუცველობა ინვესტიციებისა და საქართველოს მომავალი ეკონომიკური ზრდის შემზღუდავი ფაქტორია. სხვათა შორის, ამ კვლევის შედეგები წინააღმდეგობაში მოდის მსგავი ტიპის დოკუმენტის „შეზღუდვების ანალიზის“ ძირითად მიგნებებთან, რომელიც საქართველოს პრემიერ მინისტრის აპარატის ინიციატივით ადრე ჩატარდა.
ფიუნფციგი და ბაბიჩი თავიანთ ნაშრომში აღნიშნავენ, რომ ვარდების რევოლუციის შემდეგ განხორციელებული რეფორმების შედეგად საქართველომ საკმაოდ კარგი შედეგი აჩვენა „ბიზნესის კეთების“ თითქმის ყველა იმ ფორმალურ ასპექტთან დაკავშირებულ მაჩვენებლებში, როგორებიცაა ბიზნესის რეგისტრაციისთვის საჭირო დღეების რაოდენობა, საგადასახადო და საბაჟო პროცედურები, კორუფციის ნაკლებობა და ა.შ. გამონაკლისს წარმოადგენს ის ინდექსები, რომლებიც საკუთრების უფლებების დაცვასა და პოლიტიკურ სტაბილურობას ზომავენ. როგორც ავტორები განმარტავენ, „საკუთრების უფლებები და პოლიტიკური სტაბილურობა არა მარტო იმ კანონებს გულისხმობს, რომლებიც განკუთვნილია გარანტიისა და საკუთრების უფლების დაცვისათვის, არამედ იგი მოიცავს სახელმწიფოსა და ინსტიტუტების სტაბილურობას, ხელისუფლების უნარსა და სურვილს, თანაბრად აღასრულოს და პატივი სცეს ამ კანონებს, აგრეთვე შიდა და გარე პოტენციური კონფლიქტების არარსებობას“.
საკუთრების უფლებებთან დაკავშირებული რისკები ასახულია საქართველოს ფინანსური სექტორის მონაცემებში. მაგალითად, ქვემოთ მოცემული დიაგრამა გარდამავალი ეკონომიკის მქონე ქვეყნებს, მათ შორის საქართველოს, 2000-2011 წლების საშუალო რეალური საპროცენტო განაკვეთის მიხედვით ადარებს. ევროპისა და ცენტრალური აზიის განვითარებად ქვეყნებს შორის საქართველოს ერთი-ერთი უმაღლესი სესხების რეალური საპროცენტო განაკვეთი ჰქონდა. 2010 წლის 14.4%-თან შედარებით, 2011 წელს სესხების რეალური საპროცენტო განაკვეთი 15.3%–მდე გაიზარდა.
საქართველოს სესხების რეალური საპროცენტო განაკვეთი მაღალი იყო არა მხოლოდ ევროპისა და ცენტრალური აზიის სხვა განვითარებად ქვეყნებთან შედარებით, არამედ მსოფლიოს ყველა ქვეყნასთან შედარებითაც. მსოფლიო ბანკის მონაცემებით, 2011 წელს საქართველო სესხების რეალური საპროცენტო განაკვეთის სიდიდით მსოფლიოში მე-8 ადგილზე იყო (7 სახელმწიფოს – უგანდას, პაპუა ახალი გვინეას, გამბიას, ყირგიზეთის, კონგოს დემოკრატიული რესპუბლიკის, ბრაზილიისა და მადაგასკარის – შემდეგ). ასეთი სტატისტიკა განსაკუთრებით თვალშისაცემია იმ ფონზე, როცა სესხების რეალური საპროცენტო განაკვეთები წამყვანი ეკონომიკების მქონე ქვეყნებში რეკორდულად დაბალ დონეს აჩვენებენ. თუმცა, თუ გავითვალისწინებით, რომ უკვე 2007 წელს საქართველო მე-18 ადგილს იკავებდა მსოფლიოში ამ მაჩვენებლის მიხედვით, მაშინ 2011 წლის სტატისტიკა დიდად გასაკვირი აღარ მოგვეჩვენება.
როგორც გრაფიკზეა მოცემული, მთლიანი რეგიონული ჯგუფის საშუალოსთან შედარებით, საქართველოში კერძო სექტორისთვის შიდა კრედიტზე ხელმისაწვდომობის მაჩვენებელი გაცილებით დაბალი იყო. მაშინ როცა საქართველოში კერძო სექტორისადმი მიმართული შიდა კრედიტის მშპ-სთან ფარდობის წილი 2011 წელს მხოლოდ 32.8% იყო, ევროპისა და ცენტრალური აზიის განვითარებადი ქვეყნების ჯგუფისათვის ეს ინდიკატორი 47.4%-ს შეადგენდა. ზოგადად, 2003 წლიდან მოყოლებული, საქართველოს კერძო სექტორისადმი მიმართული შიდა კრედიტის მშპ-სთან ფარდობის წილი ზრდადი ტენდენციით ხასიათდებოდა, თუმცა გლობალურმა ფინანსურმა კრიზისმა ამ ზრდის შეჩერება გამოიწვია. მიუხედავად იმისა, რომ კრიზისის შემდგომ პერიოდში მშპ-ის ზრდის ტემპი სწრაფადვე აღსდგა, კერძო სექტორისადმი მიმართული შიდა კრედიტის მშპ-სთან ფარდობის წილი მაინც უცვლელი დარჩა.
ამ მონაცემებიდან გამომდინარე, სავსებით დასაშვებია, რომ ბოლო პერიოდის საქართველოში მომხდარი უარყოფითი პოლიტიკური მოვლენები საზოგადოებისათვის მისაღები ყოფილიყო. იმის მიუხედავად ეს ყოველივე სიმართლეა თუ არა, საქართველოს რეფორმები რომ კურსის შეცვლას საჭიროებენ და საკუთრების უფლებები სუსტადაა დაცული, ქვეყნის მდგრადი ეკონომიკური განვითარების ძირითად დაბრკოლებას ნამდვილად წარმოადგენენ. როგორც ბაბიჩი და ფუენფციგი გვარწმუნებენ, თუკი არაფერი შეიცვლება „ფირმები და მეწარმეები ინვესტირების ნაკლებ მოსურნენი იქნებიან, და თუ ისინი მაინც გადაწყვეტენ ფინანსური დაბანდებების განხორციელებას, მაშინ ეს უკანასკელი „მაღალი რისკი - მაღალი უკუგების“ ტიპის ინვესტიცია იქნება. ასეთ შემთხვევაში, ბანკები სესხების მაღალ რეალურ განაკვეთებს შესთავაზებენ, უფრო მეტ გირაოს მოითხოვენ და სესხის ვადის ხანგრძლივობას შეამცირებენ“.
მაშასადამე, ახალ მთავრობას აკისრია ამოცანები, რომლებიც შესასრულებაც ერდროულად მარტივიცაა და რთულიც. იმისათვის, რომ ეკონომიკური ზრდა წახალისდეს, მდგრადობის უზრუნველყოფაა საჭირო; იმისათვის, რომ კანონის უზენაესობა და საკუთრების უფლებები არ დაირღვეს, წარსულ ტენდენციასთან კავშირის გაწყვეტაა საჭირო. შიდა და უცხოელმა ინვესტორებმა უნდა იგრძნონ, რომ ახალი ადმინისტრაცია ყველაფერს აკეთებს კანონის უზენაესობის დასაცავად. უფრო მეტიც, ისინი უნდა დარწმუნდნენ, რომ მთავრობა ამ საკითხს სამომავლოდ განსახორციელებელი რეფორმების სიის სათავეში აყენებს.
„ზრდის დიაგნოსტიკის კვლევა საქართველოში“ამერიკელი ხალხის მხარდაჭერით ხელმისაწვდომი გახადა ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტომ (USAID). კვლევაში წარმოდგენილი თვალსაზრისი არ გამოხატავს USAID-ის, ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობის ან EWMI-ის ხედვას და მასზე სრულიად პასუხისმგებელია ერიკ ლივნი.

Rule of Law and Property Rights, the Economics Perspective
“Don’t rush to judgment on Georgia” was the title of a recent article by Michael Cecire in Foreign Policy (FP). Written in an apparent reaction to “Georgian Dream shows its dark side” (FP, November 29), and “Georgia’s government takes a wrong turn” (Washington Post, November 28), Cecire’s piece attempts to provide a more objective account of the situation. According to Cecire, “the Western outcry has been much too hasty. Ultimately, it's not the arrests [of senior UNM officials] themselves that will test the new government's commitment to democratic ideals and the rule of law so much as the Georgian judiciary's commitment to transparency and due process. On that count, issuing harsh judgments now would be premature, and could aggravate already raw feelings in Tbilisi, where many feel that the West was much too close to the UNM and often too passive to its excesses.”
A similar note is struck by Anna Dolidze and Thomas de Waal in “A Truth Commission for Georgia” (Carnegie Endowment for International Peace, December 5) who shrewdly point out that the furor around the recent arrests of UNM officials, “both in support of and in opposition to them, reflects that the rule of law is probably the most critical problem for present-day Georgia. In fact failings of the rule of law could be called the “dark side” of the 2003 Rose Revolution, which, unfortunately—and despite the efforts of non-governmental organizations such as the Georgian Young Lawyers’ Association and Human Rights Watch—received less attention than the government’s anti-corruption and economic reforms.” Dolidze and de Waal focus on the need to bolster the rule of law in Georgia and recommend that the new government take a “transitional justice” approach by forming an objective “truth commission” to deal with the past.
There are many reasons for Georgia and its friends around the world to be concerned with the strength of its fledgling democratic institutions. For one thing, rule of law and property rights are, indeed, key elements of a free democratic polity. What I would like to emphasize here, however, is that there are also very important economic reasons for Georgia to worry about rule of law and property rights. In particular, a recent study by the ISET Policy Institute (Michael Fuenfzig and Yaroslava Babych, June 2012) identified weak property rights as the binding constraint for investment and Georgia’s future economic growth. Incidentally, this study contradicts the main findings of a similar “constraints analysis” exercise that has been previously undertaken by the Georgian Prime Minister’s office at the time.
Fuenfzig and Babych argue that as a result of reforms enacted after the Rose Revolution, Georgia did very well in almost all indices concerned with the formal aspects of “doing business”, such as the number of days it takes to register a business, the tax and customs procedures, the lack of petty corruption, etc. Exceptions were indices that measure property rights protection and political stability, broadly interpreted. As they explain “Property rights and political stability do not only encompass laws designed to guarantee and protect property rights, but also the ability and willingness of the government to evenly enforce and to respect these laws; the stability of the government itself; the stability of institutions, and the absence of  potential internal or external conflicts.“
The risks associated with weak property rights are reflected in data concerning Georgia’s financial sector. For instance, Figure 1 compares the average real interest rates among a group of transition economies, including Georgia, for the period between 2000 and 2011. Among the developing countries of Europe and Central Asia, Georgia has had one of the highest real lending interest rates. In 2011 the real lending interest rate was 15.3 percent – up from 14.4 percent in the previous year.
Georgia’s real lending interest rate was not only high compared to other developing countries in Europe and Central Asia but also compared to all countries in the world. According to the World Bank, in 2011 the Georgian real lending interest rate was the eighth-highest in the world, only below the real lending interest rates of Uganda, Papua New Guinea, Gambia, Kyrgyzstan, D.R. Congo, Brazil, and Madagascar. This is particularly striking given that real lending interest rates in the major economies were at record low levels. It is also not an aberration given that already in 2007 Georgia had the eighteenth highest real lending interest rate in the world.
As shown in Figure 2, the availability of domestic credit to the private sector was also significantly below the regional average. While the share of domestic credit to the private sector in GDP was only 32.8 percent in Georgia in 2011, the comparable number is 47.4% percent for a group of developing European and Central Asian economies. Credit to the private sector as a share of GDP has been increasing since 2003, but it came to a stop in the aftermath of the global financial crisis. Although GDP growth has since then recovered, credit to the private sector has remained stagnant.
With this data in mind, one can have a clearer appreciation of the damage inflicted on Georgia by the negative press it has been receiving in recent weeks. Right or wrong, perceptions of reform reversals and poor protection of property rights would be a major impediment to Georgia’s continued economic revival and growth. As Babych and Fuenfzig put it “firms and entrepreneurs will be less likely to invest, and if they will, their investment will be of the high-risk-high-return type. Banks will charge higher real lending rates, will be more likely to require collaterals, and will shorten the maturity of the loan.”
The new government thus has a task that is both easy and difficult. To boost growth it needs to ensure continuity. At the same time, it has to break with the past as far as property rights and the rule of law are concerned. Foreign and domestic investors have to be convinced that the new administration is doing everything in its power to adhere to the rule of law and, indeed, make this issue a top priority for future reforms.
The Growth Diagnostics study for Georgia is made possible by the generous support of the American people through the United States Agency for International Development (USAID). The contents are the responsibility of Eric Livny and do not necessarily reflect the view of USAID, the United States Government, or  EWMI.