8 მარტს საქართველოში მრავალი სხვა ქვეყნის მსგავსად ქალთა საერთაშორისო დღეს აღნიშნავენ. მიუხედავად იმისა, რომ ამ დღის აღნიშვნა საბჭოთა მემკვიდრეობის ნაწილია, ქართველი ქალების დაფასებისა და პატივისცემის ტრადიცია უახლესი ისტორიის მიღწევა ნამდვილად არ ყოფილა. ქალები ისტორიულად ყოველთვის მნიშვნელოვან როლს ასრულებდნენ ჩვენი ქვეყნის საზოგადოებასა და პოლიტიკაში. საქართველოს ისტორიიდან ყველაზე ცნობილი და გავლენიანი ქალებიდან აღსანიშნავია კოლხი მედეა, ქვეყნის განმანათლებელი წმინდა ნინო და თამარ მეფე. სწორედ ამ უკანასკნელის „ოქროს ხანად“ წოდებული მეფობის ჟამს, ჯერ კიდევ XII საუკუნის დასაწყისში შოთა რუსთაველი წერდა: „ლეკვი ლომისა სწორია, ძუ იყოს, თუნდა ხვადია“.
ადრეული ფემინისტური ტენდენციების გვერდით პარტრიარქალური ტრადიციები ქართულ საზოგადოებაში მაინც ღრმადაა ფესვებგადგმული. კერძოდ, ქართველებს დღესდღეობითაც მიიჩნევენ, რომ ოჯახის მატერიალური უზრუნველყოფა მამაკაცის მოვალეობაა. კავკასიის ბარომეტრის 2010 წლის მონაცემების მიხედვით, გამოკითხული ქართველების 83% დარწმუნებულია, რომ ოჯახისთვის პურის ფული კაცმა უნდა იშოვოს. მიუხედავად ამისა, გამოკითხულთა მხოლოდ 36% ადასტურებს, რომ ეს რეალურად ხდება. მეტიც, 39%-ს შთაბეჭდილება რჩება, რომ მარჩენალის ფუნქციას ქართული ოჯახების უმრავლესობაში რეალურად ქართველი ქალები (და არა კაცები) ასრულებენ.
მსოფლიოში გენდერული თანასწორობა ადამიანის ძირითად უფლებადაა მიჩნეულია. აღქმულია რა განვითარების მნიშვნელოვან ინდიკატორად, გენდერული თანასწორობა 2015 წლისთვის გაეროს ათასწლეულის განვითარების გაცხადებული მიზნებიდან ერთ-ერთია. თუმცა ჩნდება კითხვა: ნამდვილად უწყობს ხელს თუ არა გენდერული თანასწორობა ეკონომიკურ ზრდასა და განვითარებას? და თუ ეს მართლაც ასეა, მაშინ რა მექანიზმით?
გენდერული თანასწორობა, როგორც გაერო განმარტავს, არის „ქალებისა და მამაკაცების, გოგონებისა და ბიჭების თანაბარი უფლებები, მოვალეობები და შესაძლებლობები“. ეს ცნება მოიცავს საზოგადოებრივი ცხოვრების ბევრ რთულად გასაზომ ასპექტს: წეს-ჩვეულებებს, ტრადიციებს, შეხედულებებსა და დამოკიდებულებებს. ამ სტატიაში მე ყურადღებას გავამახვილებ ეკონომისტების მიერ გენდერული თანასწორობის ოპერაციონალიზაციისთვის ფართოდ გამოყენებულ კონკრეტულ მაჩვენებელზე – ქალთა სამუშაო ძალაში ჩართულობაზე (LFP-Labor Force Participation).
გენდერულ თანასწორობასა (სამუშაო ძალაში ჩართულობის თვალსაზრისით) და კეთილდღეობას შორის ურთიერთკავშირის შემსწავლელი ვრცელი ეკონომიკური ლიტერატურა არსებობს. მიუხედავად აზრთა სხვადასხვაობისა მიზეზობრივი კავშირის მიმართულებასთან დაკავშირებით, მეცნიერები თანხმდებიან, რომ „ეკონომიკური აღმავლობის პერიოდი, როგორც წესი, სასარგებლოა ქალებისთვის“ (Dollar & Gatti, 1999). სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, ეკონომიკური აღმავლობისა და კეთილდღეობის მაჩვენებლები ხელიხელჩაკიდებული მოძრაობს ქალთა სამუშაო ძალაში ჩართულობის მაჩვენებელთან.
გალორმა და უაილმა (1996) შემოგვთავაზეს საკმაოდ მარტივი (თუ არა უმარტივესი) თეორიული ახსნა იმ ემპირიული დაკვირვებისა, რომ ქალების ფარდობითი ხელფასი ზრდადია ქვეყანის ინდუსტრიალიზაციის მაჩვენებლის მატებასთან ერთად. მათი შეხედულებით, ინდუსტრიალიზაციის პროცესი ზრდის კაპიტალს ერთ დასაქმებულზე, რომელიც თავის მხრივ, იწვევს ქალების შედარებითი ხელფასების მატებასაც. ეს პროცესი ხდება იმიტომ, რომ მანქანა-დანადგარები ადვილად ანაცვლებენ მამაკაცის ფიზიკურ ძალას და ამავე დროს ქმნიან სამუშაო შესაძლებლობებს ნაზი და მოთმინების უნარის მქონე ქალი ოპერატორებისათვის. სხვა სიტყვებით, ინდუსტრიალიზაციის პროცესი უფრო აჯოლდოვებს იმ უნარებს, რომელშიც ქალებს შედარებითი უპირატესობა გააჩნიათ, მაგალითად, საკმაოდ კარგი მოტორული უნარ-ჩვევები ტექსტილის ინდუსტრიაში (აშშ და დიდი ბრიტანეთი მე-19 საუკუნეში) ან ელექტრონიკაში (დღევანდელი აზია). ვინაიდან მუშაობაზე უარის თქმის ალტერნატიული დანახარჯი თანამედროვე ინდუსტრიულ სექტორში ზრდადია, ქალები უფრო მეტად ერთვებიან სამუშაო ძალაში. შედეგად, შობადობა მცირდება (რადგან ქალებს ნაკლები დრო რჩებათ ბავშვების მოსავლელად) და კაპიტალის ერთ დასაქმებულთან თანაფარდობა კიდევ უფრო იზრდება, ასტიმულირებს რა დამატებით ეკონომიკურ ზრდას და ქალთა სამუშაო ძალაში ჩართულობას. ამ გზით ქალთა სამუშაო ძალაში ჩართულობა და ეკონომიკური განვითარება ერთმანეთს განამტკიცებს.
ემპირიული კავშირი სამუშაო ძალაში ჩართულობასა და ეკონომიკურ განვითარებას შორის, თეორიულისგან განსხვავებით, ყოველთვის დადებითი არ არის. ეკონომიკური განვითარების დაბალ დონეზე, ქალთა სამუშაო ძალაში ჩართულობას ერთ სულ მოსახლეზე გაანგარიშებული მშპ-ს ზრდასთან ერთად კლების ტენდენცია აქვს. გოლდინის (1990 და 1994) დაკვირვებების მიხედვით, ქალთა სამუშაო ძალაში ჩართულობის მაჩვენებელი მხოლოდ მას შემდეგ იწყებს ზრდას, რაც ერთ სულ მოსახლეზე გაანგარიშებული მშპ გარკვეულ დონეს მიაღწევს.
დაკვირვების შედეგების ახსნა რამდენიმენაირად შეიძლება. ერთი შესაძლო ახსნა უკავშირდება შემოსავალის დაბალ დონეზე ქვეყნებში არსებულ შობადობასა და ჩვილთა სიკვდილიანობის დინამიკას. ჩვილთა სიკვდილიანობის მაღალი დონე დაბალი შემოსავლის მქონე ქვეყნების ოჯახებში ქმნის სტიმულს გააჩინონ „სასურველზე“ (რაც უნდა იყოს ეს რიცხვი) მეტი შვილი. შემოსავლების დონისა და კეთილდღეობის ზრდასთან ერთად ჯანდაცვის მომსახურების ხარისხიც სწრაფად უმჯობესდება. შესაბამისად, ოჯახები აღმოაჩენენ, რომ იმაზე უფრო მეტი შვილი ჰყავთ, ვიდრე გეგმავდნენ. ამდენად, შემოსავლის გარკვეულ ზღვრულ დონემდე, ეკონომიკის საწყისი განვითარება და მასთან დაკავშირებული ბავშვთა სიკვდილიანობის შემცირება დედებს უფრო და უფრო ნაკლებ დროს უტოვებს სამუშაო ძალაში ჩასართავად.
კიდევ ერთი ახსნა არის ის, რომ შემოსავალის დაბალ დონეზე ეკონომიკური განვითარება ძირითადად ისეთი ტრადიციული ინდუსტრიების გაფართოებით მიიღწევა, როგორიცაა მაგალითად, სოფლის მეურნეობა, ხელოვნება და ხალხური რეწვა. ამგვარი საქმიანობა, როგორც წესი, შეთავსებადია ბავშვთა აღზრდასთან და შესაბამისად, ტრადიციულ სექტორში არაოფიციალური ჩართულობის გამო დაბალი შემოსავლების მქონე ქვეყნებში მონაცემები ქალების დასაქმებაზე ფორმალური სამუშაო ძალის სტატისტიკის მიღმა რჩება.
საქართველო 2010 წელს ერთ სულ მოსახლეზე $5,036 შემოსავალის დონით გოლდინის მრუდის შემოსავლის ზღვრულ მაჩვენებელთან ($6,667) საკმაოდ ახლოს მდებარეობს. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველო სხვა მსგავსი შემოსავლის მქონე ქვეყნებისგან ძალიან არ გამოირჩევა, მას მაინც აქვს გენდერული თანასწორობის უფრო მაღალი მაჩვენებელი, ვიდრე ამას გოლდინის მრუდი წინასწარმეტყველებს. თავის მხრივ, ეს გულისხმობს, რომ ქალთა სამუშაო ძალაში ჩართულობა მამაკაცებთან შედარებით საქართველოში უფრო მაღალია, ვიდრე საშუალოდ სხვა მსგავსი შემოსავალის მქონე ქვეყნებში.
საქართველოში გენდერული გათანაბრებისა და ქალთა გაძლიერების ეს პროცესი დროთა განმავლობაში შესამჩნევი ხდება. მიუხედავად იმისა, რომ ქალთა სამუშაო ძალაში ჩართულობის ფარდობითი მაჩვენებელი დაახლოებით უცვლელია გასული ათწლეულის განმავლობაში (75%), ქართველი კაცებისა და ქალების ხელფასებს შორის სხვაობა ნელა, მაგრამ სტაბილურად იკლებს 2005 წლიდან. უკვე 2011 წელს კი მდედრობითი სქესის საშუალო ხელფასი მამაკაცთა საშუალო ხელფასის 60%-ს შეადგენდა. ამგვარი განვითარება ეთანხმება და ამყარებს გალორისა და უაილის მოდელის ლოგიკას. უფრო მეტიც, ბევრი ქართველი ქალი საზღვარგარეთ (ხშირად არალეგალურად) ბავშვის მომვლელად ან ოჯახის დიასახლისად მუშაობით ახერხებს, რომ ბავშვის აღზრდისა და საოჯახო მომსახურების უნარები შრომის ბაზარზე „გაყიდოს“. ლაბაძისა და ტუხაშვილის (2012) შეფასებით, ქალთა წილი ქართველ შრომით მიგრანტებში 2002 წელს 40%-დან 2008 წელს 43.4%-მდე გაიზარდა. გარდა ამისა, როგორც დუშუაშვილი (2012) აღნიშნავს, რუსეთთან საზღვრის დახურვის გამო, ქართველი ქალები აქტიურად მიგრირებენ საბერძნეთსა და თურქეთში, ამ ქვეყნებიდან ფულადი გზავნილების წილი კი 2007 წელს 3%-დან 2012 წელს 14%-მდე გაიზარდა.
თუ ქალები მართლაც იძენენ ეკონომიკურ ძალაუფლებას შემოსავლის თვალსაზრისით, მაშინ გასაკვირი არ უნდა იყოს, რომ მათი ეკონომიკური ძალაუფლება ოჯახშიც იზრდება. ამის ერთ-ერთ დადასტურებად საქართველოში ბოლო წლების განმავლობაში განქორწინების დონის დრამატული მატება გვევლინება. ათას მოსახლეზე განქორწინებების რიცხვი 2005 და 2011 წლებს შორის 4-დან 9-მდე გაიზარდა.
ამ ფონზე, შეგვიძლია კი დამაჯერებლად ვამტკიცოთ, რომ ეკონომიკური აღმავლობის პერიოდი სარგებლის მომტანია ქართველი ქალებისათვის? ამ საკითხზე დასკვნის გაკეთება მკითხველისთვის მიმინდვია…

On the 8th of March, Georgia joined many other countries around the world in celebrating International Women’s Day. While this particular way of appreciating the many contributions of the Georgian women may be said to have been inherited from the Soviet Union, women have historically played very important roles in Georgian society and politics. The most prominent among them were Medea of Colchis, St. Nino, who brought Orthodox Christianity to our country, and “King” Tamar, who ruled the state in its “Golden Age“. It was during this “Golden Age“, as early as in the 12th century, that Shota Rustaveli wrote, “Lion cubs are equal, be they male or female”.
Despite these early feminist tendencies, patriarchal traditions remain deeply rooted in Georgia’s society. In particular, Georgians remain convinced that it is up to the men to provide for their families. For instance, according to 2010 Caucasus Barometer data, 83% of Georgians believe that men should be the major breadwinners in the family. That said, only 36% considered this to be really the case. Moreover, 39% believed that the main breadwinning function is actually performed by Georgian women, not men.
Regardless of local traditions and norms, gender equality has been internationally recognized as an important milestone in a country’s development. It is regarded as a basic human right and is also one of UN Millennium Development Goals (MDGs) for 2015. But does gender equality promote economic growth? If so, in what way?
GENDER EQUALITY AND GROWTH: WHY ARE GOOD TIMES SUPPOSED TO BE GOOD FOR WOMEN?
Gender equality, as defined by the UN, is about “equal rights, responsibilities, and opportunities of women and men, girls and boys”. The concept encompasses many difficult-to-measure aspects of social life – customs, traditions, attitudes, and beliefs. Here I will focus on a particular measure of gender equality commonly used in economics – Female Labor Force Participation (LFP).
There is vast economic literature analyzing the relationship between gender equality in terms of LFP and welfare. Even though there is no agreement as to what causes what (women’s LFP increases welfare, or greater welfare increases women’s LFP), there is consensus among the researchers that “good times are good for women” (Dollar & Gatti, 1999). In other words, economic prosperity and welfare go hand in hand with female LFP.
A rather simple (if not simplistic) theoretical explanation for the empirical observation that relative wages of women rise as countries industrialize was offered by Galor and Weil (1996). According to them, the process of industrialization increases the ratio of capital per worker, which raises the relative wages for females. This happens because machines can substitute for brute male force while at the same time creating job opportunities for gentle and patient female operators. In other words, the process of industrialization tends to offer greater rewards for skills in which women have a comparative advantage – such as fine motor skills in textiles (US and UK in the 19th century) or electronics (present-day Asia). As the opportunity cost of not working in the modern industrial sector goes up, women increase labor force participation. As a consequence, fertility rates decline and the capital per worker ratio increases even more, further stimulating economic growth and female LFP. In this way, the theory claims, female LFP, and economic development reinforce each other.
So far so good, however, the empirical relationship between LFP and economic development is not always positive. Rather, at low levels of economic development, female LFP tends to decrease as GDP per capita goes up. As observed by Goldin (1990 and 1994), female LFP starts increasing only beyond a certain threshold of GDP per capita, resulting in a puzzling U-shaped relationship.
Several explanations emerged in response. One explanation is related to fertility and infant mortality dynamics at low levels of income. High infant mortality in low-income countries creates the incentives for families to have more children than the actual “desired” number (whatever it is), as a sort of old-age insurance. As income levels and welfare rise, however, the quality of healthcare services tends to improve fairly fast, leaving families with more children than they have anticipated. Thus, up to a certain threshold level of income, economic development and related declines in child mortality leave mothers with less and less time available for participating in the labor force.
Yet another, complementary explanation is that at low levels of income, economic development is mainly achieved through the expansion of traditional industries, such as agriculture, arts and crafts, which are not “rivals” to child-rearing. Thus, while being informally involved in the traditional sector, women remain outside the formal labor force statistics in low-income countries.
ARE GOOD TIMES GOOD FOR GEORGIAN WOMEN?
With a per capita income of 5,036 international $ in 2010, Georgia finds itself near the threshold income level (6,667 international $) of the Goldin curve. While not an outlier, Georgia has higher “gender equality“ than the Goldin curve predicts, implying that Georgian female LFP relative to males is higher than the average for countries with similar levels of income per capita.
And the process of gender equalization and female empowerment is clearly gaining momentum! While the ratio of female to male LFP stayed roughly the same over the last decade (75%), the wage gap between Georgian men and women has been slowly but steadily closing since 2005. In 2011, the average female wage amounted to 60% of that of men. This is exactly what Galor and Weil's model would have predicted. Moreover, many Georgian women are selling their child-rearing and housekeeping skills abroad by serving (often illegally) as nannies and housekeepers. As Labadze and Tukhashvili (2012) estimate, the women’s share among Georgian labor migrants increased from 40% in 2002 to 43.4% in 2008. Additionally, as Dushuashvili (2012) points out, with Russia closing its borders, Georgian women are actively migrating to Greece and Turkey. The share of remittances from these countries has consequently increased from 3% in 2007 to 14% in 2012.
If women are indeed gaining economic power in terms of relative wages, one would expect their bargaining power inside the household to increase as well. One indication of this is the dramatic increase in divorce rates experienced by Georgia in recent years, more than doubling between 2005 and 2011 (from 4 to 9 per thousand of the population).
In light of this, can we say that good times are indeed good for Georgian women? I will let the reader judge…