ქვეყანას, რომელიც ნავთობის სიუხვით არ გამოირჩევა,ჭკვიანი და საზრიანი ხალხი ესაჭიროება. ბუნებრივი რესურსებით არცთუ მდიდარი საქართველოც მთლიანად მის ადამიანურ რესურსზეა დამოკიდებული. თუმცა საკითხავია, რამდენად ხარისხიანია ქართველების ინტელექტუალური აღჭურვილობა, რომელიც ასე მნიშვნელოვანია ქვეყნის ეკონომიკური განვითარებისათვის.
ეკონომიკურ აქტივობებში პირდაპირ გამოყენებად ცოდნასთან დაკავშირებით საკმაოდ უიმედო სურათია. გაეროს განვითარების პროგრამის კვლევის მიხედვით, საქართველოში უმუშევართა 81%-ს საშუალო ან უმაღლესი განათლება აქვს. თუმცა, როგორც ადრე დავწერეთ (“ეკონომიკური ზრდა დასაქმების გარეშე საქართველოში”), ეს უფრო იმაზე მიუთითებს, რომ ფორმალური საგანმანათლებლო სისტემა შრომის ბაზრისთვის გამოსადეგ განათლებას არ იძლევა.
ჩვენი აზრით, იგივეს უფრო ნათლად გამოხატავს, საქართველოს დაბალი რეიტინგი (93-ე ადგილი) მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის გლობალური კონკურენტუნარიანობის ინდექსის უმაღლესი განათლებისა და გადამზადების ნაწილში, რომელიც ზომავს განათლების ხარისხს და არა გაცემული დიპლომების რაოდენობას. დაბალი ხარისხის განათლება ქვეყნის კონკურენტუნარიანობის მთავარი სისუსტეა. ამ მოსაზრებას კიდევ უფრო ამყარებს იმავე ორგანიზაციის დაფინანსებით ახლახანს ჩატარებული აღმასრულებლების მოსაზრების კვლევა, რომლის მიხედვითაც მშრომელთა არაადექვატური კვალიფიკაცია საქართველოს ბიზნეს გარემოს მეორე ყველაზე პრობლემატური საკითხია სარგებლის მაღალი განაკვეთის შემდეგ. ცხადია, რომ საშუალო განათლების მქონეთა უმეტესობის პრობლემა უმაღლესი განათლების ხელმისაწვდომობა კი არა, მისაღები და ხარისხიანი პროფესიული ტრენინგების არარსებობაა.
საქართველოს მაღალი უმუშევრობის დონე, რომელსაც ოფიციალური მონაცემები მთლიანად ვერც ასახავს, ნაწილობრივ მაღალპროდუქტული სამუშაო ადგილების ნაკლებობითა და უნარების შეუსაბამობითაა გამოწვეული.მაშინ, როცა შრომის ბაზარზე საშუალო და უმაღლესი განათლების მქონე მუშახელი ჭარბადაა, ტექნიკური უნარების მქონე ხალხის დეფიციტი აღინიშნება. ბევრ უმუშევარს აქვს დიპლომი, მაგრამ მაინც ვერ აკმაყოფილებს შრომის ბაზარზე არსებულ მოთხოვნებს.
აღნიშნული რეალობა იმედგაცრუებას იწვევს, განსაკუთრებით იმის გათვალისწინებით, რომ 2004 წლის მერე განათლებას დიდი ყურადღება ეთმობოდა. უმაღლესი და ზოგადი განათლების შესახებ ახალი ქართული კანონები (2004-2005 წლებში) მიზნად ისახავდა სისტემის გათავისუფლებას ენდემური კორუფციისაგან, ხელმისაწვდომობისა და ხარისხის გაზრდას. პირველი ორი მიზანი ძალიან მოკლე დროში მიიღწა, ხარისხი კი კვლავ გამოწვევად რჩება. განათლების აკრედიტაციის ეროვნული ცენტრის ჩატარებულმა „სწრაფმა და ბინძურმა“ აკრედიტაციის პროცესმა უმაღლესი საგანამანთლებლო დაწესებულებების რაოდენობა 240-დან 43-მდე შეამცირა. დახურული „სასწავლებლებიდან“ ბევრი სოფლად არსებული დიპლომების სამჭედლო, ე.წ. „ორღობის უნივერსიტეტი“ იყო.
უნივერსიტეტის მისაღები გამოცდების სისტემაში გავრცელებული კორუფციის აღმოსაფხვრელად, მთავრობამ 2005 წელს ამ სისტემის რეფორმაც განახორციელა. ცვლილებების ყველაზე მნიშვნელოვანი ნაწილი შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის (NAEC) დაარსება იყო. ორგანიზაციამ თავის თავზე აიღო ცენტრალიზებული, სანდო და გამჭვირვალე მისაღები გამოცდების ჩატარება. 2009 წლიდან ცენტრს სამაგისტრო გამოცდის ორგანიზებაც დაევალა. ამ ძალზედ წარმატებულმა რეფორმამ უმაღლეს სასწავლებლებში ჩარიცხულთა 2005 წლის პიკური მაჩვენებელი 46.6% 2011 წლისთვის 28.2%-მდე შეამცირა.
ხარისხის ამაღლებაზე მიმართული ზომები მოიცავდა: 1) ზემოხსენებული დაბალი ხარისხის სასწავლებლების გაუქმებაზე მიმართულ აკრედიტაციის პროცესს, 2) „ფული მიყვება სტუდენტს“ პრინციპით უნივერსიტეტებს შორის კონკურენციის ხელშეწყობას და 3) სტუდენტებისთვის ერთდროულად რამდენიმე უნივერსიტეტში განაცხადის შეტანის საშუალების მიცემას.
მიუხედავად კორუფციის აღმოფხვრისა და გამჭვირვალე მისაღები გამოცდების სისტემის დანერგვის საკითხში წარმატებისა, სწავლების ხარისხის შეცვლა ადვილი არ აღმოჩნდა. როგორც მსოფლიო ბანკში აღნიშნავდნენ, აკრედიტაციის ახალ პირობებს შეეძლო მინიმალური სტანდარტების, მაგრამ არა ხარისხის უზრუნველყოფა. ლიბერალურმა შრომის კოდექსმა კი უნივერსიტეტების მმართველებს საშუალება მისცა 2006-2007 წლებიდან მოყოლებული ყოველწლიურად გაეთავისუფლებინათ და თავიდან დაექირავებინათ მთელი აკადემიური პერსონალი. უკანასკნელს შედეგად პერსონალის შეკვეცა და სახალხო მღელვარება მოჰყვა. ზოგიერთმა კარგმა სპეციალისტმა, ისეთი დარგებიდან, როგორიცაა მათემატიკა, გადაწყვიტა საერთოდ აღარ გაევლო თავიდან არჩევის დამამცირებელი პროცედურა. ამ ფონზე თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა უკეთესი კადრების მოზიდვა დიფერენცირებული სახელფასო სტრუქტურით სცადა, მაგრამ მცდელობა წარუმატებელი აღმოჩნდა.
ხარისხთან დაკავშირებულ ზოგად პრობლემებს ართულებს ის ფაქტი, რომ საგანმანათლებლო სისტემაში მოთხოვნა-მიწოდების განმსაზღვრელი სიგნალი, რომელიც დასაქმების ბაზრიდან უნდა მოდიოდეს, მნიშვნელოვნად იგვიანებს. დღემდე უნივერსიტეტები აგრძელებენ დიპლომების უზომოდ დიდი რაოდენობით გაცემას, ბიზნესში, სამართალში, ეკონომიკაში,მედიცინაში, სოციალურ და ჰუმანიტარულ მეცნიერებებში.შედეგად, ეს ყოველივე იწვევს ერთის მხრივ უნივერსიტეტდამთავრებულთა შორის უმუშევრობის მაღალ დონეს, ხოლო მეორე მხრივ ეკონომიკის არაეფექტიან მუშაობას.
2010-11 წლებში მთავრობამ არსებული რეალობის საპასუხოდ უმაღლესი განათლებისთვის სახელმწიფო დაფინანსება ტექნიკური საგნებისკენ მიმართა, მოახდინა აგრარული უნივერსიტეტის პრივატიზაცია და ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციასთან მიაღწია შეთანხმებას ტექნიკური განათლების ხარისხისა და პროფესიული ტრენინგების სისტემის გაუმჯობების გრანტთან დაკავშირებით. ამ ბოლო რეფორმების ნაყოფს ალბათ ცოტა ხანი ჯერ კიდევ ვერ მოვიმკით.
ტექნიკური განათლებისა და ტრენინგების დაბალი ხარისხი იწვევს იმას, რომ მოწინავე ბიზნესებს უწევთ გადამზადების დიდი დანახარჯების გაწევა, რაც, თავის მხრივ, საქართველოს ნაკლებად მიმზიდველს ხდის უცხოელი ინვესტორების თვალში. მრავლისმთქმელია ISET-ის მკვლევარების ინტერვიუ გია ღვალაძესთან (ბრიტიშ პეტროლიუმიდან): „BP იძულებულია მასიურად გადაამზადოს თავისი თანამშრომლები.“ ღვალაძის თქმით, „ქართველებს ნამდვილად არ უჭირთ აუცილებელი უნარების ათვისება, თუმცა ტრენინგები ძვირი ჯდება, რადგან ტექნიკოსის ხელობის სრულად დაუფლებისთვისაც კი, ორი წელია საჭირო“.

A country without oil needs smart people! This clearly applies to Georgia. Not endowed with substantial amounts of natural resources, Georgia totally depends on its human resources. Yet how good is the intellectual equipment of the Georgians that is so urgently required for driving the economic development of this country?
When it comes to applied knowledge that can directly be utilized for economic activities, the picture is rather disenchanting. According to UNDP data, 81% of Georgian unemployed completed secondary or higher education. Yet as we wrote previously (“Jobless Growth in Georgia”), this rather indicates that the training provided by the formal education system is not very useful in the job market.
In our opinion, more telling is Georgia’s relatively low ranking (93rd) on The Higher Education and Training Pillar of the Global Competitiveness Report of the World Economic Forum. In that report, which measures the quality of education rather than the number of degrees awarded, poor education is a key weakness in the country’s competitiveness performance. This finding is further corroborated by the most recent World Economic Forum-sponsored Executive Opinion Survey, according to which “inadequately trained labor force” is second (after “access to finance”) on the list of problems faced by Georgian businesses. Obviously, with the high percentage of people who completed secondary education, the problem of “inadequate training” is not so much about access to education per se as it is about access to the right kind of education and, most importantly, high-quality vocational training.
Georgia’s high unemployment, not fully reflected in the official figures, results partly from a shortage of high productivity jobs and a skills mismatch: a surplus of workers with tertiary and secondary education, and a shortage of people with technical skills. Many of the unemployed have college diplomas but lack skills demanded by the labor market.
These outcomes seem to be particularly disappointing if one considers the amount of attention education reforms received since 2004. The new Georgian laws on higher and general education (2004 and 2005) aimed to clean the system from endemic corruption, improve access and quality. While quality remains a challenge, the first two aims appear to be fully achieved in a very short timeframe. For instance, the independent National Centre of Education Accreditation, created in 2005, conducted a “quick and dirty” institutional accreditation process, reducing the number of higher education institutions from more than 240 to 43. Many of the “institutions” thus shut down were in fact village-based diploma mills, “orghobis universitetebi”, as they were called in Georgian.
To eliminate corruption in the university admissions system, the government implemented a rapid admissions reform process already in 2005. The key element of the reforms was the establishment of the National Accreditation and Examination Center (NAEC) to be placed in charge of conducting a single, centralized, secure, and transparent entrance examination. In 2009, NAEC was authorized to conduct a similar entrance exam for master-level studies. The highly successful accreditation and admissions reforms resulted in a reduction of tertiary education enrolment from the peak of 46.6% in 2005 to 28.2% in 2011.
The quality enhancing aspects of the reform included i) the ambitious institutional accreditation process to eliminate low-quality institutions mentioned above, ii) introducing competition among universities by adopting the principle of “the money follows the student”, and iii) allowing students to apply to multiple universities in a single academic year.
Despite the success of the reforms in eradicating corruption and establishing a transparent system of university admissions, the system has been much more resilient to change as far as the quality of teaching is concerned. As the World Bank pointed out last year, the new higher education accreditation rules guaranteed that institutions fulfilled minimum standards, but it did not guarantee quality. The liberal labor code allowed university management to (repeatedly) fire and rehire the entire academic staff beginning in 2006 and 2007. However, the result was staff retrenchment and public outrage. Some of the better instructors, e.g. in fields such as mathematics, decided not to go through what they considered to be a humiliating process of reapplication. Tbilisi State University tried to attract better instructors by introducing a highly differentiated faculty compensation structure in 2008 but ended up paying much more for the same quality of teaching.
The general problems of quality are compounded by a very significant lag with which signals from the labor market affect demand and supply in the education sector. To this date, universities continue to produce unreasonably large numbers of diploma holders in business, law, economics, social sciences, humanities, and medicine, resulting in high unemployment among university graduates, on the one hand, and very large efficiency losses for the economy, on the other. In 2010/11, the government reacted to the evident labor market mismatch by targeting higher education grants towards technical education, privatizing the agricultural university, and negotiating with the Millennium Challenge Corporation a major grant to upgrade the quality of technical education and the system of vocational training. These latter reforms are yet to bear their fruit.
The weakness of technical education and training implies that sophisticated businesses are bearing a higher cost of training, reducing Georgia’s attractiveness as a possible destination for investment. Very telling in this regard is an interview ISET researchers had with BP’s Gia Gvaladze: BP is forced to make a massive investment in training its own staff. According to Gvaladze “Georgians are definitely capable of mastering the necessary skills, however, training is expensive. It takes two years to bring a technician up to speed.”