ბიბლიის ერთ-ერთი წიგნის, დაბადების მიხედვით, ადამმა დააგემოვნა აკრძალული ვაშლი და ახლა მთელი კაცობრიობა იმკის შედეგებს: მამაკაცები მძიმედ შრომობენ, რათა ტანჯვით მიიღონ საზრდო მთელი სიცოცხლის მანძილზე, ხოლო ქალები ტანჯვით შობენ შვილებს. ბიბლიის თანახმად, “თავდაპირველი ცოდვის” სახელით ცნობილი ამ საბედისწერო მოვლენის შედეგ ცოდვილ ადამიანთა ცხოვრება ქაოსმა მოიცვა.
„თავდაპირველი ცოდვის“ შესახებ საუბრისას ეკონომისტებს მხედველობაში აქვთ მდგომარეობა, როდესაც ქვეყანა ან კომპანია იძულებულია ისესხოს უცხოურ ვალუტაში. შედეგად, ვალების დაგროვებისას, მათი საბალანსო უწყისი ასახავს „ვალუტის ერთობლივ შეუსაბამობას“, ე.ი. ვალდებულებები ასახულია უცხოურ ვალუტაში (ვთქვათ, აშშ დოლარში), აქტივები კი – ეროვნულ ვალუტაში. მსგავსი მდგომარეობა უჩვეულო არაა განვითარებადი ქვენებისა და ამ ქვეყნებში მოღვაწე კომპანიებისათვის.
არის თუ არა ეს პრობლემა? დიახ, თუ მას თან ახლავს გაცვლითი კურსის ძლიერი მერყეობა. 2008 წლის ნოემბერში, საქართველო დადგა ლარის ერჯერადი 20%იანი გაუფასურების საჭიროების წინაშე (ომისა და მსოფლიო ფინანსური კრიზისის გამო). შედეგად, მნიშვნელოვნად გაიზარდა ქართული ბანკების მიერ ადგილობრივ კომპანიებზე გაცემული უმოქმედო სესხების წილი. მაშინ, როცა სესხები იყო დენომინირებული აშშ დოლარში, მსესხებლების („თავდაპირველი ცოდვის ჩამდენნი“ ამ შემთხვევაში) შემოსავალი უმეტეს შემთხვევაში დენომინირებული იყო ლარში... და უეცრად, 2008 წლის ნოემბერში, ეს შემოსავლები ეროვნულ ვალუტაში გაუფასურდა 20%–ით.
ვალუტის ერთობლივი შეუსაბამობის გავლენის ხარისხი საქართველოს საბალანსო უწყისზე მნიშვნელოვნადაა დაკავშირებული მის მსოფლიო ფინანსურ სისტემაში ინტეგრაციასთან. რამდენიმე წლის წინ ქართული ბანკების უმეტესობა იყო ადგილობრივი ინვესტორების მფლობელობაში. ახლა უცხოური ბანკები და ჰოლდინგები წარმოადგენენ მსხვილი ადგილობრივი ბანკების უმთავრეს მფლობელებს, ხოლო სხვა ინსტიტუციური ინვესტორები წარმოდგენილნი არიან სხვადასხვა ქართული ბანკების მფლობელებს შორის. მფლობელობით სტრუქტურაში მსგავსი ცვლილების ტენდენცია ასახავს უცხოელი ინვესტორების მზარდ ნდობას საქართველოს ეკონომიკის მიმართ და ასევე მსოფლიო ფინანსურ ბაზართან შერწყმის შესაძლებლობას.
თავისთავად, ქართულ ბანკებს ახლა აქვთ შესაძლებლობა ისესხონ მსოფლიოს საბითუმო ბაზარზე, რათა არ წააწყდნენ ვალუტის შეუსაბამობის პრობლემას. მათ ასევე ურჩევნიათ სესხები გასცენ უცხოურ ვალუტაში (და შესაბამისად, შემოსავალიც მიიღონ უცხოურ ვალუტაში). ამის შედეგი კი სესხების დოლარიზაციის მუდმივად მაღალი დონეა.
[რა თქმა უნდა, არსებობს სხვა ფაქტორებიც რის გამოც საქართველოში არის დოლარიზაციის მაღალი მაჩვენებელი. პირველ რიგში, უნდა აღინიშნოს, რომ ქართველები დაგროვებისას უფრო ამჯობინებენ/ენდობიან აშშ დოლარს, ვიდრე ეროვნულ ვალუტას (2012 წლის დეკემბრის მდგომარეობით, მთლიანი დეპოზიტების 65% აშშ დოლარშია). მეორეც, გრძელვადიანი მოხმარების საქონელი (უძრავი ქონება, ავტომობილები და ა.შ.), როგორც წესი, შეფასებულია აშშ დოლარში და მოსახლეობა მიჩვეულია აშშ დოლარის, როგორც დე–ფაქტო ანგარიშსწორების ერთეულის გამოყენებას!]
სავალუტო რისკიდან საკრედიტო რისკამდე
ხდის თუ არა ფინანსურ ბაზარს ნაკლებად რისკიანს ქართული ბანკების მცდელობა თავიდან აიცილონ ვალუტის შეუსაბამობის პრობლემა? პასუხია, არა. აშშ დოლარში გასესხებით ქართული ბანკები ახდენენ ვალუტის აცდენის პრობლემის გადაცემას ქართულ კომპანიებზე (მსესხებლებზე). როგორც ნაჩვენებია გრაფიკზე, მთლიანი სესხების 68% დენომინირებულია უცხოურ ვალუტაში, მაშინ როდესაც 70% მსესხებლების შემოსავლისა – ლარში. მაშასადამე, მსესხებლის გადახდისუნარიანობა (ექსპორტიორების გამოკლებით), ისევე როგორც ქართული ბანკების აქტივების ხარისხი, სასიცოცხლოდაა დამოკიდებული გაცვლითი კურსის სტაბილურობაზე. სავალუტო რისკი გარდაიქმნება საკრედიტო რისკად, მაგრამ რადგანაც ის არ ქრება სისტემიდან, ბანკები რჩებიან დაუცველნი „თავდაპირველი ცოდვის“ პრობლემისა და ვალუტის შეუსაბამობით გამოწვეული საკრედიტო რისკის წინაშე.
მიუხედავად იმისა, რომ ლარის გაცვლითი კურსი არის საკმაოდ სტაბილური ბოლო წლების განმავლობაში, სავაჭრო და კაპიტალის ანგარიშების დიდი დისბალანსის გათვალისწინებით, არ არსებობს გარანტია, რომ ის დარჩება ასეთივე სტაბილური მომავალშიც. საქართველოს მონეტარულ ხელისუფლებას კი მხოლოდ შეზღუდული შესაძლებლობა გააჩნია შოკების გასანეიტრალებლად. მაგალითად, პოლიტიკურმა მოვლენებმა შესაძლოა სწრაფი (და მუდმივი) ეფექტი იქონიოს საქართველოს, როგორც უცხოური კაპიტალისა და დახმარების მიმღები ქვეყნის ბედზე, რაც მიგვიყვანს ლარის მნიშვნელოვან გაუფასურებამდე. ეს ავნებს ქვეყანაში ყველას: მოსახლეობას, რადგან მათი შემოსავლის ღირებულება დოლარში, ისევე როგორც სესხების გადახდის შესაძლებლობა, დაიწევს; ადგილობრივ ფირმებს (ექსპორტიორების გარდა), რომლებიც ეწევიან შუალედური მოხმარებისა თუ საბოლოო პროდუქტების იმპორტს და შემდგომ მათ რეალიზაციას საქართველოში; ბანკებს, რადგან მათი აქტივების ღირებულება შემცირდება პრობლემატური სესხების ზრდასთან ერთად; დამზოგველებს, რომლებიც თანხას ინახავენ (ნებისმიერ ვალუტაში) პოტენციურად გაკოტრებულ ბანკში...
პირველ რიგში, მარტივი მაგრამ არარეალური გამოსავალია ის, რომ საქართველოს უარი თქვას უცხოურ ვალუტაში სესხის აღებაზე. ავტარქიული ფინანსური ბაზარი არ აღმოჩნდებოდა ვალუტის შეუთავსებლობის პრობლემის წინაშე, რადგან არ იარსებებდა საგარეო ვალიც. ამ ვარიანტს, თავის მხრივ, გააჩნია თავისი დანახარჯიც/ნაკლოვანებაც. საქართველო დაკარგავდა ყველა იმ სარგებელს, რაც დაკავშირებულია სესხებასთან, დამატებითი საინვესტიციო ფინანსებისა და მოხმარების გათანაბრების ჩათვლით.
მეორეც, საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა და ქართულმა ბანკებმა შეიძლება სცადონ ლარში დენომინირებული ვალდებულებების, ანუ ქართულ ბანკებში განთავსებული დეპოზიტების, გაზრდა. ეს საშუალებას მისცემს ბანკებს მოახდინონ თავიანთი სესხების ლარში დენომინირება, აიცილებენ რა თავიდან სავალუტო რისკებს. როგორ შეიძლება ამის მიღწევა? ერთი გზა არის საზოგადოების ნდობის გაზრდა ეროვნული ვალუტის მიმართ, რომელმაც შესაძლოა მართლაც უფრო სანდო გახადოს ლარი. გაზრდიდნენ რა თავიანთ დანაზოგებს ლარში, ქართველები ხელს შეუწყობდნენ ქვეყნის ფინანსური სისტემის მდგრადობას საგარეო საკრედიტო რისკების მიმართ.
ბოლოს, ისევე როგორც ესტონეთს, საქართველოსაც შეუძლია შემოიღოს ფიქსირებული გაცვლითი კურსის რეჟიმი, რომელიც იმართება „სავალუტო საბჭოს“ მიერ. იგივე პოლიტიკის უფრო სარწმუნო ვარიანტს წარმოადგენს ეროვნული ვალუტის გაუქმება და ევროს (ან აშშ დოლარის), როგორც გადახდის კანონიერი საშუალების შემოღება. ეს თავიდან აგვაცილებდა ინფლაციის, ვალუტის გაუფასურებისა და სავალუტო რისკებით გამოწვეულ პრობლემებს. მთავარი რისკი ქვეყნისათვის მსგავსი პოლიტიკის გატარების შემთხვევაში ადგილობრივი წარმოების დანახარჯების (ხელფასების) შემცირების, ინფლაციის და ეროვნული ვალუტის გაუფასურების ინსტრუმენტების გამოყენების შესაძლებლობის დაკარგვა იქნებოდა. კონტრარგუმენტად გამოდგება ის, რომ მსგავსი შესაძლებლობების ქონა ქვეყანას ნაკლებად მგრძნობიარეს ხდის ერთობლივი მოთხოვნის შოკების მიმართ.
თუმცა ერთობლივი მოთხოვნის შოკებთან გასამკლავებლად სხვა გზებიც მოიძებნება. ესტონეთმა თავი აარიდა მისი ვალუტის გაუფასურებას და ჰქონდა ურთულესი წელი მსოფლიო ფინანსური კრიზისის საწყის პერიოდში, 2008–2009 წლებში. თუმცა ამ წლის განმავლობაში ესტონეთმა შეძლო ადგილობრივი ხელფასების შემცირება და შეინარჩუნა საერთაშორისო კონურენტუნარიანობა სავალუტო წნეხისა და ინფლაციის გარეშე. 2011 წლის იანვარში ესტონეთმა მიიღო ევრო გადახდის ერთადერთ კანონიერ საშუალებად. იმავე წელს, მისი ეკონომიკა 8%-ით გაიზარდა.
ქართველმა პოლიტიკოსებმა სერიოზული ყურადღება უნდა მიაქციონ სავალუტო საბჭოს შემოღების ან ლარის გაუქმების შესაძლოა უცნაურ შემოთავაზებებს იმიტომ, რომ ვალუტის შეუთავსებლობის პრობლემა ქმნის მნიშვნელოვან რისკს უცხოელი გამსესხებლებისთვის და ასევე შეიძლება იყოს ერთ–ერთი მიზეზი საქართველოში სესხებზე არსებული მაღალი საპროცენტო განაკვეთისა. მეტიც, მონეტარული პოლიტიკა ნებისმიერ შემთხვევაში არაეფექტიანია დოლარიზებულ ეკონომიკაში, თუ გავითვალისწინებთ ფულის მასის მიწოდების დარეგულირებასა და საქართველოს ეროვნულ ბანკში მონეტარული პოლიტიკის დეპარტამენტის შენარჩუნებასთან დაკავშირებულ მნიშვნელოვან დანახარჯებსაც.
ორივე შემთხვევაში, მონეტარული საბჭოს თუ ევროს ან აშშ დოლარის კანონიერი გადახდის საშუალებად შემოღებით საქართველო შეძლებდა „თავდაპირველი ცოდვის“ პრობლემის თავიდან არიდებას აკრძალული ხილის ხის ძირში მოჭრით!

Monday, 20 May, 2013
According to the Biblical Book of Genesis, Adam ate the forbidden apple, and now we all have to face the consequences: men have to work “by the sweat of their face” and women have “in pain to bring forth children”. Ever since this fateful event, known as the “Original Sin”, the human condition has become a mess, of which(perhaps) the state of the world economy provides a vivid illustration.
When economists talk about the “original sin”, they have in mind a situation where a country or company is forced to borrow in a foreign currency. Thus, as they accumulate debt, their balance sheets reflect a so-called “aggregate currency mismatch” – while their liabilities are denominated in, say, dollars, their assets are denominated in a local currency. This situation is very common for developing countries and firms in those countries.
Is this a problem? YES, if accompanied by large fluctuations of the exchange rate. Back in November 2008, Georgia faced the need to implement a one-shot 20% depreciation of GEL (caused by the double shock of war and global financial crisis). The result was a rapid increase in the share of non-performing loans issued by Georgian banks to local firms. While the loans were denominated in USD, the borrowers’ revenues -- the “original sinners” in this example – were more often than not denominated in GEL. And in November 2008, these GEL revenues were suddenly worth 20% less.
FIGURE 1. GEL/USD exchange rate has been very stable since April 2011 as a result of NBG policy. Note the one-shot 20% devaluation of the GEL in November 2008 (circled in red).
The extent of aggregate currency mismatch on Georgia’s balance sheet is closely related to the process of its integration into the global financial system. Several years ago, most Georgian banks were owned by individual local investors. Now, foreign banks and holdings are majority owners in large domestic banks, while other institutional investors are represented in the ownership of various Georgian banks. Such a trend in ownership structure reflects increasing trust in the Georgian economy on the part of foreign investors and an opportunity to integrate into the global financial markets.
Indeed, the Georgian banks are now able to borrow from foreign wholesale markets, and in order not to face the currency mismatch problem on their balance sheets, they also prefer to lend in foreign currency (and, consequently, receive revenues in foreign currency). The result is the persistence of high levels of loan dollarization.
[There are, of course, other factors that keep dollarization at a high level in Georgia. First, Georgian households trust the US dollar more than GEL as a store of value. Thus they prefer to save in foreign currency (65% of total deposits are in USD as of Dec. 2012). Second, durable goods (real estate, cars, etc.) are typically priced in USD and people are accustomed to using USD as the de facto unit of account!]
FIGURE 2: Deposit and loan dollarization peaked in 2008 and 2009 but has been declining ever since
FROM EXCHANGE RATE RISK TO CREDIT RISK
Does the attempt by the Georgian banks to avoid the currency mismatch problem make the financial market any more risk-free? The answer is NO. By lending in USD, Georgian banks merely shift the currency mismatch problem onto domestic firms (the borrowers). As shown in the graph, 68% of total loans are denominated in foreign currency, while 70% of the borrowers' income is in GEL. Thus, the borrowers’ repayment capability (with the exception of exporter industries) critically depends on the stability of the exchange rate, and so does the asset quality of Georgian banks. The exchange rate risk is merely transformed into credit risk, but, as it does not disappear from the system, the banks remain vulnerable to the “original sin” problem and the currency mismatch-induced credit risk.
The GEL exchange rate has been quite stable over recent years, but there is no guarantee that it will remain stable in the future given the presence of large trade and capital account imbalances. Georgia’s monetary authorities have only a limited capacity to absorb shocks. Political events, for instance, could quickly (and permanently) affect Georgia’s fortunes as a receiver of foreign aid and capital, leading to a large depreciation in GEL. This will hurt everybody in the country: households, since the dollar value of their income will decrease and so will their ability to repay loans; domestic firms (except exporters) who import intermediate inputs and final products from abroad and sell in local currency; banks, as the value of their assets will erode with the increase in bad loans, and savers who keep their savings (in any currency) in potentially insolvent banks.
ARE THERE ANY SOLUTIONS?
First, most obviously but unrealistically, Georgia can decide not to borrow in foreign currency. An autarchic financial market will face no currency mismatch problem because it will have no external debt. This response, however, clearly has its costs. Georgia will forgo all the benefits associated with borrowing: additional investment finance and consumption smoothening.
Second, the National Bank of Georgia and the Georgian banks can try to increase GEL-denominated liabilities, i.e. deposits with local banks. This would enable banks to denominate their loans in GEL while avoiding foreign exchange-related credit risks. How can this be achieved? One way is to increase public confidence in the local currency. Importantly, greater confidence in GEL can act as a self-fulfilling prophecy. By increasing their GEL savings, Georgians will indeed make the country’s financial system less vulnerable to currency-induced credit risk.
Finally, Georgia could introduce a fixed exchange rate regime managed by a “Currency Board”, as has been done by Estonia. An even more credible version of the same policy would be to abolish the local currency and adopt the Euro or USD as the main legal tender in the country. This would simply do away with inflation, devaluation, and currency risk problems. The main risk for a country adopting such a policy is in losing the ability to use inflation and devaluation of the national currency as a means of reducing local production costs (salaries) vis-à-vis the rest of the world. An argument could be made that having such ability could make the country less vulnerable to shocks in aggregate demand.
There are, however, other ways to deal with aggregate demand shocks. Estonia avoided devaluating its currency and, indeed, had one extremely difficult year in the wake of the global financial crisis in 2008-9. Yet, within a year, it was able to cut local salaries and maintain its international competitiveness without reverting to the money press and inflation. In January 2011, Estonia adopted the Euro as the sole legal tender in the country. In the same year, its economy grew by 8%.
The seemingly outlandish proposal to introduce a currency board or abolish the GEL should be given serious consideration by the Georgian policymakers because the currency mismatch problem poses grave risks for foreign lenders and could be one of the main reasons for the high-interest rates observed in Georgia. Moreover, monetary policy is in any case very ineffective in a dollarized economy, and there are significant costs to managing the money supply and maintaining the monetary policy department at the NBG.
In a way, introducing a currency board or adopting the EUR or the USD as the legal tender would get rid of the “original sin” problem by chopping the apple tree!