ეკონომიკის პრინციპების კურსის პირველივე ლექციაზე ჩვენ ვასწავლით სტუდენტებს, რომ ვაჭრობა სარგებლიანია. ნებაყოფლობითი გაცვლა (ანუ ვაჭრობა) ზრდის საზოგადოების ეკონომიკურ კეთილდღეობას გაცვლაში მონაწილე ორივე მხარის მდგომარეობის გაუმჯობესების გზით. ეკონომისტებისათვის ვაჭრობის სარგებლიანობა ის აქსიომაა, რომელსაც ამ მეცნიერების მრავალი პრინციპი ემყარება. ეს აქსიომა უდევს საფუძვლად იმ მოსაზრებასაც, რომ ბაზრებმა თავისი საქმისა უკეთ იციან ანუ „ბაზრები ეკონომიკური საქმიანობის ორგანიზების კარგი საშუალებაა“…
ზემოაღნიშნულის ფონზე შეიძლება პარადოქსულადაც კი მოგვეჩვენოს, რომ მიუხედავად ნებაყოფლობითი გაცვლისათვის დამახასიათებელი სარგებლიანობისა, პროფესია ვაჭრობა, როგორც წესი, იშვიათად არის დაფასებული საზოგადოებაში. ამის ერთი მიზეზი შეიძლება იყოს ის ფაქტი, რომ ამ პროფესიის ადამიანები ინფორმაციული ასიმეტრიის შემთხვევაში არცთუ იშვიათად მიმართავენ ფარულ ხრიკებს. მაგალითისთვის გამოდგება ცხენებით ვაჭრობა – როცა მეპატრონე უფრო მეტ ინფორმაციას ფლობს იმაზე, რასაც ყიდის და აქვს სტიმული, დაუმალოს გასაყიდი ცხენის ნაკლი (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) პოტენციურ მყიდველს. მართლაც, არსებობს რიგი პირობებისა, რაც უნდა დაკმაყოფილდეს იმისათვის, რომ ვაჭრობა ნამდვილად იყოს ორმხრივად სარგებლიანი. კერძოდ, როგორც ჰოლი (1986) აღნიშნავს (A Moral Evaluation of Sales Practices. Business & Professional Ethics Journal 5, pp. 3-21), ვაჭრობა აღარ იქნება სასარგებლო ყველა მონაწილე მხარისთვის, თუკი გაცვლა მოხდება ინფორმაციული ასიმეტრიის პირობებში, თუ ეს გაცვლა არ იქნება ნებაყოფლობითი და/ან მხარეთაგან ერთი მაინც არ იქნება რაციონალური.
საზოგადოდ მიღებული მოსაზრების თანახმად (რომელიც, თავის მხრივ, საქართველოს სახელის ეტიმოლოგიის ჟან შარდენისეულ თეორიას ემყარება), ჩვენს ქვეყანას გეორგია ძველმა ბერძნებმა იმიტომ უწოდეს, რომ აქ მცხოვრები ხალხი მიწათმოქმედებას მისდევდა. იმის მიუხედავად, რამდენად მართებულია ეს მოსაზრება, სხვა ისტორიულ წყაროებზე დაყრდნობითაც შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ქართველები ვაჭრობის განსაკუთრებული ნიჭით არ გამოირჩეოდნენ. მეფე დავით IV აღმაშენებელმა საქართველოში ვაჭრობის სტიმულირებისათვის იმ დროისათვის გაწაფულ მოვაჭრეებს მუსლიმანებს, ებრაელებსა და სომხებს საგადასახადო შეღავათებიც კი დაუწესა. ვაჭრებისთვის მიცემული ამგვარი სტიმულების მიუხედავად, ეს პროფესია ქართველების უმრავლესობისათვის მიუღებელი იყო. ამ დამოკიდებულების, რომელმაც, სხვათა შორის, საუკუნეებს გაუძლო, გამოხატულებად უნდა ჩაითვალოს ციტატაც შოთა რუსთაველის პოემიდან: „თქვენ ვაჭარნი ჯაბანნი ხართ“. ქვეყანაში ვაჭრობის სურვილისა და ნიჭის ნაკლებობის პირობებში ერეკლე მეორესაც უხდებოდა ზომების მიღება უცხოელი ვაჭრების მოსაზიდად.
მიუხედავად ბევრი ცვლილებისა, 21-ე საუკუნეშიც ბერძნული გაგებით ჩვენ ისევ გეორგიად ვრჩებით. საქართველოს „დასაქმებულად“ შერაცხული მოსახლეობის ძალიან დიდი ნაწილი კვლავაც სოფლის მეურნეობას ეწევა. თუმცა „კომერციული საზოგადოებისკენ“ (როგორც ადამ სმიტი უწოდებდა საზოგადოებას, რომელშიც ადამიანები გაცვლით ცხოვრობენ) მიმავალ გზაზე ვაჭრობის წილი ქვეყნის ეკონომიკურ აქტივობაში მაინც ყველაზე დიდია. 2011 წელს ვაჭრობისა და რემონტის სექტორი იყო მეორე უმსხვილესი დამსაქმებელი სოფლის მეურნეობის შემდეგ, ასაქმებდა რა დასაქმებულთა საერთო რაოდენობის მეათედს. მეტიც, აღნიშნული ეკონომიკური აქტივობის მზარდი წილი ქვეყნის მთლიან დამატებულ ღირებულებაში აღემატება ყველა დანარჩენი სექტორის შესაბამის მაჩვენებელს.
ერთი შეხედვით, ქართველებმა ისწავლეს ვაჭრობა, თუმცა თუ სხვა ტიპის მონაცემებსაც გავაანალიზებთ, დავინახავთ, რომ ვაჭრობასთან დაკავშირებული სტერეოტიპები არსად გამქრალა. გავრცელებული აზრით, რომელსაც ალბათ ბევრი ქართველი დაეთანხმებოდა, არის ის, რომ გლეხი, რომელსაც მძიმე შრომით მოჰყავს პომიდორი, უფრო მეტ ანაზღაურებას იმსახურებს, ვიდრე გადამყიდველი. საზოგადოება მიიჩნევს, რომ ეს უკანასკნელნი მატერიალური ღირებულების შექმნის გარეშე შოულობენ იოლ ფულს. ამგვარი მსჯელობისას, ვაჭრობასთან დაკავშირებული სირთულეები და რისკი, როგორც წესი, უგულებელყოფილია. ეს კი, თავის მხრივ, სავაჭრო საქმიანობით დაკავებული ადამიანების მიერ საზოგადოებრივ კეთილდღეობაში შეტანილ წვლილს აკნინებს. ამბის ყველაზე საყურადღებო ნაწილი კი ის არის, რომ თვით ქართველი ვაჭრებიც არ აფასებენ სათანადოდ საზოგადოებრივ კეთილდღეობაში მათ მიერ შეტანილ წვლილს.
თუ კავკასიის ბარომეტრის უკანასკნელ (2011 წლის) მონაცემებს გადავხედავთ, შევნიშნავთ, რომ სამსახურით უკმაყოფილება საკმაოდ მაღალია ვაჭრობისა და რემონტის სექტორში და პრინციპში, ამ მაჩვენებლით მეორეა სოფლის მეურნეობის, ნადირობისა და სატყეო მეურნეობის სექტორის შემდეგ. თუ უკმაყოფილებას ავსახავთ ანაზღაურებასთან მიმართებაში, დავინახავთ უარყოფით წრფივ (თუმცა სუსტ) დამოკიდებულებას ორ ცვლადს შორის. ლოგიკა აშკარაა: უკმაყოფილება მაღალია უფრო დაბალანაზღაურებად სექტორებში. თუმცა ამ შემთხვევისთვისაც კი ვაჭრობისა და რემონტის სექტორში სამსახურით უკმაყოფილო ადამიანების წილი უფრო მაღალია, ვიდრე მსგავსი საშუალო ხელფასის მქონე სხვა სექტორებში. მაგალითად, ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალური დახმარების სექტორში დასაქმებით უკმაყოფილო ადამიანების წილი (7%) საკმაოდ ჩამორჩება სავაჭრო საქმიანობაში ჩართული ადამიანების შესაბამის მაჩვენებელს (19%) მაშინ, როცა ამ უკანასკნელში საშუალო ხელფასი ოდნავ უფრო მაღალიც კია. მეტიც, უკმაყოფილების ხელფასებით აუხსნელი ნაწილი, როგორც ჩანს, სულაც არ მომდინარეობს იმ ფაქტიდან, რომ სექტორში დასაქმებულნი ანაზღაურებით უკმაყოფილონი არიან. პირიქით, ვაჭრობასა და რემონტში ჩართულ ადამიანებს, ჯანდაცვის მუშაკებისგან განსხვავებით, უფრო ნაკლებად მოსწონთ თავიანთი სამუშაო და არც ირგვლივ მყოფთაგან გრძნობენ მათი შრომის დაფასებას. და ბოლოს, დაბალანაზღაურებადი სამედიცინო თუ განათლების სექტორის პერსონალისგან განსხვავებით, სავაჭრო საქმიანობაში ჩართულ ადამიანებს უჭირთ გააანალიზონ, რომ ისინიც მნიშვნელოვან საზოგადოებრივ ფუნქციას ასრულებენ.
ქართული საზოგადოების მიერ ვაჭრობისა და დაკავშირებული საქმიანობების დაკნინების შედეგად კი ხდება ის, რომ საქართველოს მიერ შეთავაზებული სავაჭრო და ტურისტული მომსახურებების ხარისხი არის ძალიან დაბალი. ძნელია ამ მტკიცებულების ციფრებით დადასტურება, თუმცა პრობლემა რომ არსებობს, ამაზე საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის განცხადებაც ადასტურებს. მისი თქმით, „მომსახურების ხარისხი ქართული ტურიზმის აქილევსის ქუსლია“. ამ ზაფხულს მანილაში ვიზიტისას გზად ბანერი შევამჩნიე, რომელზეც ეწერა: “the customer is King” (,,მყიდველი მეფეა“). ეს ფრაზა ზუსტად ასახავდა იმ დამოკიდებულებას, რომელსაც ყველა ადამიანი იღებდა ფილიპინების მომსახურების სექტორში მომუშავეთაგან. ხელფასისა თუ სოციალური სტატუსის მიუხედავად, გამყიდველები ყოველთვის მომღიმარნი და თავაზიანნი იყვნენ მყიდველთა მიმართ.
დროა ვისწავლოთ მათი მაგალითიდან და გავიგოთ, რომ ვაჭრობაც, სხვა ეკონომიკური საქმიანობების მსგავსად, საზოგადოებას ეკონომიკურ ღირებულებას ჰმატებს (ის მართლაც ჰმატებს!) და რომ ესეც ღირსეული და პატივსაცემი პროფესიაა. მხოლოდ ამ შემთხვევაში შეძლებს საქართველო ღვთით ბოძებული გეოგრაფიული მდებარეობის სათანადოდ გამოყენებას და რეგიონულ მრავალსექტორულ და ტურისტულ ცენტრად ჩამოყალიბებას.

In the very first class on the Principles of Economics, we teach our students how beneficial trade is. We explain that voluntary exchange (trade) increases overall welfare and is mutually beneficial. Economists tend to regard this basic “principle of economics” as an axiom, providing the basis for many other principles of economics and, most importantly, the notion (or fallacy) that “the markets know best”…
Perhaps paradoxically, despite the many beneficial features of trade, merchants (i.e. professional traders), rarely enjoy social esteem. One reason for such a state of affairs could be the prevalence of underhand business practices in “voluntary exchanges” that are subject to strong “information asymmetries,” such as horse-trading. Indeed, there are certain conditions that need to be met in order for trade to be truly beneficial for both parties. In particular, as Holley (1986) put it (A Moral Evaluation of Sales Practices. Business & Professional Ethics Journal 5, pp. 3-21), trade is no longer mutually beneficial if an exchange involves information asymmetries, is not voluntary, or if any of the parties is not rational.
It is commonly assumed (following Jean Chardin’s theory about the etymology of the name Georgia) that the ancient Greeks called us GEORGIA (that is translated into English as a "tiller of the land") because we were a people specialized in agriculture. Whether this is true or not, Georgians have never been famous for their trading skills. King David IV (The Builder) introduced tax exemptions for Muslims, Jews, and Armenians, who were considered expert merchants at the time, precisely to stimulate trade. Despite such preferential treatment for merchants, trade remained a lowly occupation for many Georgians, a sentiment expressed by Shota Rustaveli in his well-known: “You merchants are cowards.” Such an attitude persisted through the centuries. Faced with a lack of domestic talent, the state had to continue luring foreign merchants to Georgia as late as in Erekle II’s times.
While a lot has changed since then, we are still GEORGIA in the Greek sense; a very large part of our employment is in agriculture. However, as part of our transition to a “commercial society,” as Adam Smith liked to call it, trade has assumed a very significant share of the country’s economy. In 2011, retail trade and repairs were the second-largest sectors by employment after agriculture, providing 10% of total employment. Moreover, its contribution to Georgia’s value-added is the largest and is still growing.
So far, so good, but a closer look at the data suggests that some of the stereotypes concerning merchants’ activities are still in place. A widespread opinion – to which many Georgian economists would probably subscribe – is that a farmer who has worked hard to produce tomatoes deserves more compensation than a merchant. Merchants are believed to be earning an easy buck without creating any material value. The hardships and risks associated with trading activities are usually ignored, leading to an underestimation of their contribution to overall welfare. The most important part of the story is that even the merchants themselves do not value their contribution to society at large.
If we look at the latest available Caucasus Barometer data (2011), we notice that job dissatisfaction is quite high in the “trade and repairs” sector, which is the second-highest after the “agriculture, hunting and forestry” sector. If we plot dissatisfaction against salaries, we observe a (weak) inverse proportional relationship between these two variables. The logic is quite clear: dissatisfaction is higher in sectors with lower average pay. However, even in this case, “trade and repairs” exhibit a higher than predicted share of dissatisfied workers. For further illumination of this point, we can compare the “healthcare and social work” and the “trade and repairs” sectors. Even though the average salaries in the two sectors are roughly similar, the share of unhappy healthcare employees (7%) is much lower than the share of those involved in trade (19%). Moreover, the part of dissatisfaction not explained by salaries does not stem from the feeling that they are under-compensated. On the contrary, people working in trade and repairs, do not consider themselves to be under-compensated, but feel less positive about, or valued at, work compared to those employed in the healthcare sector. Finally, in contrast to lower-paid medical or education staff, those in trade occupations do not see themselves to be performing an important social function.
As Georgian society continues to associate little value with trade activities and trade-related occupations, the quality of trade and tourism services on offer leaves much to be desired. While I have no hard data to prove this point, according to the head of GNTA, service quality in Georgia is the Achilles’ heel of our tourism industry. When visiting Manila this summer, I spotted a banner saying “the customer is King,” which was precisely the attitude I received from every person working in the services sector in the Philippines. Regardless of their earnings or status, they always smiled and were friendly to the customers.
It is high time to learn from this example and understand that trade, like any other economic activity, adds value to society (it really does!), and is a deserving and respectable occupation. Only by doing this will Georgia be able to utilize its God-given geographic location and serve as a regional multi-sector hub and tourist destination.