ეკონომისტები განათლებასა და ადამიანურ კაპიტალზე საუბრისას ძირითადად სკოლებსა და უნივერსიტეტებში კვალიფიციური მასწავლებლების მიერ მიწოდებულ ფორმალურ განათლებას გულისხმობენ. ეს არის ცოდნა, რომელიც გაწერილია სილაბუსში და რომლის შემოწმებაც სტუდენტებისათვის გამოცდების შედეგად მინიჭებული სერტიფიკატებითა და დიპლომებით ხდება. შესაბამისად, ეკონომისტები საზოგადოებაში არსებულ ადამიანურ კაპიტალს სკოლებსა და უნივერსიტეტებში გატარებული წლების რაოდენობით ზომავენ. მაგრამ არის კი ფორმალური განათლება ადამიანური განათლებისა და ინტელექტის ერთადერთი წყარო?
განათლების მეცნიერებს შორის ფართოდ გავრცელებული შეხედულებისამებრ არსებობს მნიშვნელოვანი უნარები, რომელთა დაუფლებაც ვერ ან მხოლოდ ნაწილობრივ ხერხდება ფორმალური განათლების სისტემის მეშვეობით. მაგალითად, გასაგებად და ლაკონურად ინფორმაციის წარდგენა არის უმნიშვნელოვანესი უნარი, რომელიც სკოლებსა და უნივერსიტეტებში მხოლოდ ნაწილობრივ ისწავლება. ISET-ის ორწლიან სამაგისტრო პრაგრამაზეც კი სტუდენტს მხოლოდ ორი სავალდებულო პრეზენტაციის წარადგინა უწევს აუდიტორიის წინაშე: ლიტერატურის კრიტიკისა პირველ კურსზე და სამაგისტრო ნაშრომისა - მეორე კურსზე. ორივე პრეზენტაცია ფასდება, მაგრამ მხოლოდ მცირედ გავლენას ახდენს საბოლოო მოსწრებაზე. მიუხედავად იმისა, რომ ამ უნარს უმეტესად მცირე წონა ენიჭება ფორმალური განათლების პროგრამებში, მას დიდი მნიშვნელობა აქვს ინტელექტუალურ სამსახურებში. არგუმენტაციისა და დისკუსიის უნარი წარმოადგენს მეორე მაგალითს იმისა, რაც არ ისწავლება ფორმალურ საგანმანათლებლო დაწესებულებებში. ამ უნარს საკვანძო მნიშვნელობა აქვს ისეთ სამსახურებში, სადაც გადაწყვეტილებები მიიღება გუნდურად (დღევანდელი სამსახურების უმრავლესობა კი სწორედ ასეთია). რამდენად კარგად შეუძლია ადამიანს დისკუსია, რამდენად ნათლად გამოხატავს საკუთარ აზრს და რამდენად გასაგებად წარმოაჩენს ძირითად მესიჯს შესაძლოა მისი კარიერული წარმატების განმსაზღვრელი აღმოჩნდეს (მაგალითად, უფროსის დარწმუნება ხელფასის გაზრდის ან დაწინაურების მართებულობაში). მიუხედავად ამისა, დისკუსიის უნარი ფორმალური განათლების ინსტიტუტების სასწავლო სილაბუსებში გათვალისწინებული არ არის. ამიტომაც სტუდენტები მთელს მსოფლიოში, ისევე როგორც ISET-ში, აწყობენ სხვადასხვა სადებატო კლუბებს ამ დეფიციტის შესავსებად. შესაძლოა აღნიშნული უნარების შეფასების სირთულე იყოს მიზეზი იმისა, თუ რატომ არ არსებობს პრეზენტაციისა და არგუმენტაციის კურსები ფორმალური განათლების სისტემაში. იმის შეფასება, თუ რამდენად კრეატიულად და საზრიანად წარმოაჩენს ადამიანი საკუთარ შეხედულებებს ამა თუ იმ დისკუსიაში, აუცილებლად უფრო სუბიექტური და ნაკლებად უნივერსალურია, ვიდრე კლასიკური საგამოცდო მაგალითებითა და ამოცანებით ცოდნის შემოწმება.
წელს ზაფხულში ერთ-ერთი თანაავტორის მეგობარი თავის სოფელში (ინჩხური, მარტვილის რაიონი) არაფორმალური განათლების გასავრცელებლად გაემგზავრა. მის მთავარ მიზანს სოფლად მცხოვრები მოსახლეობის კრეატიული და დამოუკიდებელი აზროვნების უნარის განვითარება წარმოადგენდა. ამისათვის იგი აწყობდა ფილოსოფიური ფილმების ჩვენებებს, ეპატიჟებოდა მეზობლებს ყავაზე და მათთან ერთად განიხილავდა საინტერესო სტატიებს. ამას მოჰყვებოდა საინტერესო დისკუსიები, სადაც ყველას თავისუფლად შეეძლო საკუთარი აზრის გამოხატვა ნანახი ფილმისა თუ წაკითხული სტატიის შესახებ. თანასოფლელები (ყველა ასაკის) განიხილავდნენ სხვადასხვა საკითხებს, როგორიცაა: კანონის პრინციპები, მართებული და არამართებული ნორმები, განათლების მნიშვნელობა, ოჯახი და სოციალური გარემო, და ადამიანები, რომლებიც შთაგონების წყაროა მათთვის და მათი აზროვნებისათვის.
მეცნიერები განასხვავებენ არაფორმალურ და ინფორმალურ განათლებას. არაფორმალური განათლება შეიცავს ყველაფერს, რაც არ არის ფორმალური განათლება, სერტიფიკატები და დიპლომები. ინფორმალური განათლება კი ეხება სწავლების ფორმას, რომელიც წინასწარი განზრახვის გარეშე ან ქვეცნობიერად ხდება. ტონი ჯეფისა და მარკ სმიტის მიხედვით „ინფორმალური განათლება არის სპონტანური პროცესი, რომელიც ადამიანებს სწავლაში ეხმარება“ (Informal education: Conversation, Democracy and Learning, Educational Heretics Press, 2005). თუმცა მკვლევარები ჯერ კიდევ ვერ თანხმდებიან ინფორმალური განათლების მნიშვნელობაზე. ზოგიერთი მათგანისთვის ინფორმალური სწავლება არის განათლების ყველაზე მნიშვნელოვანი ფორმა, რომლის შეძენაც ნებისმიერ დროსა და ადგილზე, მეგობრებთან, მშობლებთან თუ კოლეგებთან საუბრისას, სხვადასხვა პრობლემებთან შეჭიდებისას ხდება. განზრახ თუ გაუცნობიერებლად ყოველი ჩვენთაგანი ყოველდღიურად ჩართულია ცხოვრების სკოლაში.
კომუნიკაციას საკვანძო ადგილი უჭირავს ინფორმალური განათლების თეორიაში. ზელდინის მიხედვით „საუბრები ცვლის მსოფლიოს ხედვის გზებს და თვითონ მსოფლიოსაც კი“ (Conversation: How Talk Can Change Your Life, Harvill Press, 1999). მაგალითად, კოლეგებთან საუბრებმა იმის შესახებ, თუ როგორ გადაჭრა კომპიუტერის გამოყენებისას წამოჭრილი სხვადასხვა პრობლემა, შესაძლოა ყველაზე ეფექტიანად განამტკიცოს თქვენი კომპიუტერთან მუშაობის უნარი, მიუხედავად იმისა, რომ ამ საუბრების სანაცვლოდ არანაირი სერტიფიკატი/დიპლომი არ გაიცემა და შესაძლოა ვერც კი აცნობიერებდნენ, რომ შეისწავლეს რაღაც მნიშვნელოვანი. საუბრებისას ხდება არა მარტო ცოდნის შეძენა; არამედ კრიტიკის, სხვადასხვა საკითხებზე არგუმენტაციისა და გარკვეულ შემთხვევებში თანხმობის შესწავლა. ადამიანები ეცნობიან სხვების შეხედულებებს და უზიარებენ მათ საკუთარს. ინფორმალური განათლების თეორიის მიხედვით, საუბრები აღრმავებს ცოდნას, წვრთნის აზროვნებას და შეუძლია შეცვალოს ადამიანის ფუნდამენტური შეხედულებებიც. არაფორმალური და ინფორმალური განათლების დიდი ზეგავლენისა და მნიშვნელობის გამო, საგანმანათლებლო ინსტიტუტები მსოფლიოს გარშემო ცდილობენ სხვადასხვა გზით მხარი დაუჭირონ ასეთი ცოდნის შეძენას. კომუნიკაციის უნარს, რომელიც მოიცავს პრეზენტაციასა და დებატებს, დიდი ნაწილი უჭირავს ამ განვითარებაში. უდავოა, რომ საქართველოს საგანმანათლებო სისტემაშიც ბევრი რამის გაკეთება შეიძლება ამ მიმართულებით.

When economists speak about education and human capital, they usually mean formal education. It is provided in schools and universities by formally qualified teachers. These are imparting knowledge that is laid down in curricula, and the result of the learning process is testified by certificates and diplomas conferred to those students who passed exams. Hence economists usually measure the availability of human capital in a society by the average number of years citizens attended schools and universities. Yet is formal education the only source of human sophistication and intellectuality?
Nowadays, it is widely accepted among educational scientists that there exist crucial skills which are either not at all or only insufficiently featured informal education systems.
Presenting information in a clear and concise manner, for example, is a central skill that is taught at schools and universities only sporadically. In a two-year master’s program like ISET’s, there are only two obligatory presentations a student must give: a literature critique in the first year and the master’s thesis in the second year have to be presented in front of audiences. These presentations are graded but enter the overall diploma grade only marginally. Despite the little weight attached to this skill in most formal education programs, the ability to present information clearly and to the point has enormous significance in most intellectual jobs.
Argumentation and discussion skills provide another example. These skills are central for every job where decisions have to be made in teams, i.e. the majority of today’s qualified jobs. How somebody performs in discussions, how well somebody can make their points, how effectively somebody gets a message across – these skills can be of paramount importance for progressing in one’s career. (Most directly, this is relevant when one needs to convince a boss that a promotion or a pay rise is called for.) Nevertheless, discussion skills are typically underrepresented in the learning curricula of formal education institutions, and students all over the world (also at ISET) organize extracurricular debating clubs in order to compensate for this deficiency.
Like with presentation skills, the reason why argumentation is not comprehensively covered in formal curricula is arguable because they are difficult to grade. How creative and how resourceful somebody makes their points in a discussion will to some extent be a subjective judgment. With classical exam problems, testing for bare knowledge, or demanding the student to make calculations, this problem does not exist.
During this summer, a friend of one of the authors enthusiastically traveled to her village, Inchkhuri in the Martvili region, to actively spread non-formal knowledge there. Her main goal was to “cultivate the community” of the village and foster creative and independent thinking of the villagers. To this end, she arranged movie evenings that featured philosophical and intellectual films, and she invited her neighbors to coffee meetings for reading interesting media articles together. Both kinds of events were followed by discussions, encouraging everybody to freely express their opinions about the movies they watched or the articles they read. In these discussions, the villagers, old and young people alike, spoke about various topics, such as: principles of law, norms that are correct or incorrect, the importance of education, family and social environment, and people who were a source of inspiration for them and their thinking. People in a rural region, perhaps somewhat undersupplied with intellectual inputs that stimulate their intellectual capacities, discussed fundamental philosophical issues and were inspired by questions from the social sciences, politics, and economics.
Educational scientists distinguish non-formal education from informal education. While non-formal education comprises everything that is not covered by formal degrees, certificates, and diplomas, the concept of informal education refers to learning that happens unintentionally and often subconsciously. According to Tony Jeffs and Mark K. Smith: “Informal education is a spontaneous process of helping people to learn” (Informal Education: Conversation, Democracy, and Learning, Educational Heretics Press, 2005).
Researchers argue about the role of informal education. According to some, informal learning is the most important form of education. Informal knowledge is accumulated anytime and anywhere, when talking with friends, colleagues, and parents, and when overcoming challenges and gaining experience in dealing with certain problems. Even though many do not realize it, we are all attending the “University of Life” each and every day.
Communication plays a central role in the theory of informal education. As Zeldin writes: “Conversation changes the way you see the world, and even changes the world” (Conversation: How Talk Can Change Your Life, Harvill Press, 1999). For example, talking with colleagues about computers and how to solve problems associated with them may most effectively improve one’s computer skills, even though no certificate or diploma is awarded for these conversations, and one may not even have recognized that one has learned something important. Through conversation, one does not only acquire pure knowledge, but one also learns to criticize ideas, argue on different topics, and agree with each other at some point. One gets exposed to other people’s viewpoints and shares one’s own ideas. According to the theory of informal education, conversation increases knowledge, deepens thinking, and can even change the fundamental convictions of people.
As informal and non-formal education may have such huge power and significance, educational institutions all over the world are engaging in experiments on how to support the acquisition of such knowledge. The increased emphasis on communication skills, encompassing presenting and debating, is largely owed to this development. Without any doubt, also in the Georgian educational institutions a lot of things could be done in this respect.