ცნობილი ამერიკელი პოლიტოლოგი სამუელ ჰანთინგტონი წიგნში „მესამე ტალღა: დემოკრატიზაცია მეოცე საუკუნის ბოლოს“ (1991 წელი) მსოფლიოს პოლიტიკურ ისტორიაში დაფიქსირებულ დემოკრატიზაციის სამ ტალღას აღწერს. პირველი ტალღის შედეგად წარმოიქმნა კლასიკური დემოკრატიის მქონე ქვეყნები, როგორიცაა: გაერთიანებული სამეფო, ჩრდილოეთ ამერიკა. ამავე ტალღას მიეკუთვნებიან ხანგრძლივი დემოკრატიზაციის პროცესები საფრანგეთსა და სხვა ევროპულ სახელმწიფოებში, რომლებიც მე-19 საუკუნის განმავლობაში მიმდინარეობდა. დემოკრატიზაციის მეორე ტალღა მოიცავს მეორე მსოფლიო ომის შემდგომ პერიოდს, როდესაც ახლად წარმოქმნილი დემოკრატიული სახელმწიფოები (გერმანია, იტალია, ესპანეთი და ა.შ) შეუერთდნენ უკვე არსებულ დემოკრატიულ სახელმწიფოთა რიგებს. საბოლოოდ, დემოკრატიის მესამე ტალღა (რომელიც უკვე ჩამოყალიბებული ტერმინია პოლიტიკურ მეცნიერებებში) მოიცავს იმ ქვეყნებს, რომელთა დემოკრატიზაციის პროცესი მე-20 საუკუნის ბოლოს დაიწყო. დემოკრატიზაციის მესამე ტალღას მიეკუთვნება ყოფილი საბჭოთა კავშირის ქვეყნები, მათ შორის საქართველო.
თუ ჩვენ გადავხედავთ მსოფლიოს პოლიტიკურ ისტორიას და პოლიტიკური სისტემების ევოლუციას, ნათელი გახდება, რომ გზა დემოკრატიისკენ არ არის სწორხაზოვანი და უფრო მეტიც, ხშირ შემთხვევაში არც წარმატებით სრულდება. ჰანთიგტონი ხაზს უსვამს იმ ფაქტს, რომ პირველი და მეორე ტალღის შემდეგ წარმატებით ჩამოყალიბებული დემოკრატიული სახელმწიფოების რიცხვს მნიშვნელოვანად აღემატება იმ ქვეყნების რაოდენობა, რომელთაც დემოკრატიის ჩამოყალიბების გზაზე კრახი განიცადეს და ავტორიტარულ ან სხვა ტიპის პოლიტიკურ მმართველობას დაუბრუნდნენ. უფრო კონკრეტულად, პირველი ტალღა მოიცავდა 17 გარდამავალ ქვეყანას 1828-1926 წლებში, რომელთაგანაც მხოლოდ 4-მა მოახერხა დემოკრატიული მმართველობის შენარჩუნება 1930 წლის ბოლომდე. მეორე ტალღის დროს 32 ქვეყნიდან, რომელთაც გააჩნდათ დემოკრატიული ინსტიტუტები მეორე მსოფლიო ომის შემდგომ პერიოდში, მხოლოდ 1/3 მოახერხა მათი შენარჩუნება 1970 წლისთვის.
დგას თუ არა დემოკრატიის უკუქცევის საფრთხის წინაშე მესამე ტალღა? რა საფრთხეებსა და გამოწვევებს უნდა ელოდოს დემოკრატიზაციის პროცესი საქართველოში?
საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდგომ, ახლად წარმოქმნილ დამოუკიდებელი ქვეყნების უმეტესობამ დაიწყო გადასვლა, უმეტეს შემთხვევაში, ლიბერალური დემოკრატიული მმართველობის პოლიტიკურ რეჟიმზე. 22-წლიანი გარდამავალი პერიოდის შეფასება აჩვენებს, რომ დემოკრატიზაციის მესამე ტალღის შედეგები უფრო მეტად გაურკვეველია ვიდრე მისი წინა ანალოგები. ამერიკუილი საერთაშორისო ორგანიზაციის „Freedom House“-ის 2012 წლის ანგარიშის მიხედვით, 15 ყოფილი საბჭოთა კავშირის ქვეყნიდან მხოლოდ ე.წ. ბალტიისპირეთის ქვეყნებმა მოახერხეს მოქმედი დემოკრატიული სისტემის ჩამოყალიბება მაშინ, როცა 2012 წლის მონაცემების მიხედვით 15-დან 8 ქვეყანის პოლიტიკური სისტემა განიხილება როგორც კონსოლიდირებული ავტორიტარული რეჟიმი და დანარჩენი ოთხი ქვეყანა მერყეობს ავტორიტარულ და დემოკრატიულ მმართველობის სისტემებს შორის. „Freedom House“-ზე დაყრდნობით საქართველო მიეკუთვნება უკანასკნელ ქვეყანათა ჯგუფს.
ერთი შეხედვით, შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ ბალტიისპირეთის ქვეყნების წარმატება, უპირველეს ყოვლისა, განპირობებული იყო მათი ხელსაყრელი გეოგრაფიული მდებარეობით. ლიტვა, ლატვია და ესტონეთის მეზობელი ქვეყნები წარმოადგენენ კარგად ჩამოყალიბებულ დემოკრატიულ სახელმწიფოებს, რაც ხელს შეუწყობდა დასავლური სამოქალაქო საზოგადოებისა და დასავლური პოლიტიკური კულტურის ადვილად გავრცელებას ამ ქვეყნებში. მაგრამ საინტერესოა ხელსაყრელი ადგილმდებარეობა იყო თუ არა ბალტიისპირეთის ქვეყნების წარმატების ერთადერთი მიზეზი.
დაკვარტ როსტოუ (Dankwart Rustow) იყო პირველი პოლიტოლოგი, რომელმაც ქვეყნის დემოკრატიზაციის პროცესი 4 ეტაპის სახით წარმოადგინა. რუსტოუს მხიედვით, ქვეყნის დემოკრატიზაციის ხანგრძლივობა და წარმატება დამოკიდებულია ამ ქვეყნის პოლიტიკურ ისტორიაზე. მისი აზრით: „დემოკრატია ეს არის ცდებისა და შეცდომების ერთობლივი გაანალიზების შედეგად მიღებული გამოცდილება. (“democracy in particular involves a process of trial and error, a joint learning experience”). ამ კრიტერიუმის მიხედვით ბალტიის-პირეთის ქვეყნებს 1991 წლისთვის უკვე ჰქონდათ უწყვეტი დემოკრატიული სისტემის არსებობის 22-წლიანი გამოცდილება (1918-1940 წლები). მაშინ, როდესაც საქართველოში დემოკრატიამ მე-20 საუკუნის დასაწყისში მხოლოდ 3 წელი გასტანა.
როსტოუს აზრით, წარმატებული დემოკრატიზაციის პროცესი არ გულისხმობს მხოლოდ დემოკრატიული ინსტიტუტების დაარსებას, როგორიცაა პარლამენტი, თავისუფალი სასამართლო, რომლებიც დემოკრატიის ფუნდამეტალური პრინციპებით ძალათა გაყოფის კანონს ემორჩილებიან. როდესაც ჯერი დემოკრატიის ფუნქციონირებაზე მიდგება ის საზოგადოების წევრების ღირებულებების და დამოკიდებულებების ცვლილებას მოითხოვს, რომელიც ყველაზე ძნელად მისაღწევ ნაწილს წარმოადგენს, ვინაიდან ის ინსიტიტუციონალური ცვლილებებისგან განსხვავებით მოხლოდ პოლიტიკური ელიტის ნებაზე არ არის დამოკიდებული.
როსტოუ მის ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს სტატიაში „გადასვლა დემოკრატიაზე: დინამიკური მოდელი, (Comparative Politics 2, pp. 337-362) წერს, რომ საზოგადოება დემოკრატიზაციის პროცესში 4 ეტაპს გადის. საწყის ეტაპზე აუცილებელია საზოგადოებაში არსებობდეს „ერთიანი ნაციონალობის“ განცდა. მეორე ეტაპზე იწყება ხანგრძლივი და შეუფასებელი პოლიტიკური ბრძოლები, ეს ფაზა ყველაზე მეტად შეიცავს საფრთხეს გარდამავალ პერიოდში. ამ დროს შესაძლებელია ყველაზე ძლიერმა პოლიტიკურმა ჯგუფმა ხელში ჩაიგდოს ქვეყნის სადავეები და ავტორიტარული მმართველობის რეჯიმზე გადაიყვანოს ქვეყანა. ამ ეტაპზე ადვილად შესაძლებელია ქვეყანა სამოქალაქო ომში აღმოჩნდეს. მესამე ეტაპი არის უკვე ე.წ. გადაწყვეტილების ფაზა, რომლის დროსაც ხდება სხვადასხვა მოწინააღმდეგე ჯგუფებს შორის კონსესუსის მიღწევა და ზოგადი დემოკრატის ფუნდამენტალური წესების ფორმირება. უკანასკნელ ფაზაში, რომელიც შეთვისების (habituation) ფაზად იწოდება, დემოკრატია უკვე ცხოვრების წესი ხდება.
ხანგრძლივი პოლიტიკური არასტაბილურობა, მუდმივი კონფლიქტი სხვადასხვა პოლიტიკურ ჯგუფებს შორის და საზოგადოებაში არსებული დაძაბულობა საქართველოში შეიძლება მიანიშნებდეს იმ ფაქტზე, რომ როსტოუს მოდელის მიხედვით, დემოკრატიზაციის პროცესი საქართველოში მეორე და მესამე ეტაპს შორის იმყოფება. საფრთხე იმისა, რომ დემოკრატიზაცია წარმატებით არ დასრულდება საფუძველს მოკლებული არ ჩანს. თუ გადავხედათ მსოფლიოს უახლეს ისტორიას, ჯერ კიდევ არ არის ნათელი „არაბული გაზაფხულის“ (“Arab Spring”) შედეგად მოხდება თუ არა დემოკრატიული სახელმწიფოების ჩამოყალიბება ეგვიპტეში, ლიბიასა და სხვა არაბულ სახელმწიფოებში. იმ შემთხვევაშიც კი თუ ქვეყანა მესამე საფეხურთან ახლოს იმყოფება, კვლავ რისკის ქვეშ დგას გარდამავალი პროცესის წარმატებით დასრულება, რის ნათელ მაგალითსაც უკრაინაში განხორციელებული „ნარინჯისფერი რევოლუციის“ კრახი წარმოადგენს.
დემოკრატიული ჩვევების არ ქონამ, დემოკრატების ნაკლებობამ გაართულა დემოკრატიზაციის პროცესი საქართველოში, რაც ჩვენი უახლოესი წარსულის შედეგად შეგვიძლია მივიჩნიოთ. საბჭოთა კავშირში ცხოვრებამ შეცვალა ადამიანების დამოკიდებულება და ხედვა: მათი წარმატება, მათი მდგომარეობა საზოგადოებაში მთლიანად სახელმწიფოს მიერ რეგულირდებოდა. შედეგად მივიღეთ ის, რომ საზოგადოების თვისებები რომლებიც მორგებული იყო საბჭოთა სისტემაზე შეუსაბამო და გამოუსადეგარი აღმოჩნდა დემოკრატიული სისტემისთვის.
და ბოლოს, ქართველი საზოგადოებისთვის ახალი, დემოკრატიული სისტემის ფუნქციონირება დამოკიდებულია საზოგადოების წევრებს შორის ურთიერთთანამშრომლობაზე, ურთიერთნდობაზე, მათ მისწრაფებებსა და ფასეულობებზე. დღესდღეობით, ქვეყნის განვითარების პრობლემებზე მსჯელობისას აქცენტი ძირითადად გადატანილია ცვლილებებსა და გარდაქმნებზე, მაგრამ ნაკლები ყურადღება ეთმობა იმას, თუ რამდენად არის ამისთვის საზოგადოება მომზადებული. მაშინ როცა ამ პროცესის წარმატებით განხორციელება დამოკიდებულია იმაზე თუ რამდენად ადვილად მოხდება ამ ცვლილების აღიარება და გათავისება საზოგადოების სოციალური ურთიერთობის რთული ქსელის მიერ.
შეძლებს თუ არა საქართველო მოქმედი დემოკრატიის ჩამოყალიბებას, ეს მთლიანად საზოგადოებაზეა დამოკიდებული.

Georgia's Democratic Challenge
In his 1991 book “The Third Wave: Democratization in the Late Twentieth Century”, the famous American political scientist Samuel Huntington (1927-2008) identifies three global democratization waves in the history of humankind. The first wave was the creation of the classical democracies in the United Kingdom and North America and the ongoing democratization process of the 19th century in France and other European countries. The second democratization wave refers to the time after the Second World War, when some latecomers (Germany, Italy, Spain, etc.), joined the community of democratic nations. Finally, the Third Wave (capitalized because it has become a dictum in political science) was comprised of that democratization that occurred in the latter part of the 20th century. Georgia is a Third Wave democracy.
Considering the evolution of political systems throughout history reveals that the path toward democracy is usually not straight, and often it is not successful. Huntington emphasizes that in the first and the second waves successful democratizations “significantly outnumbered transitions in the opposite direction”. In the first wave, four of seventeen countries that adopted democratic setups between 1828-1926 years retained them through the 1930s. And in the second wave, only one-third of 32 countries that had developed democratic institutions in 1958 had reverted to authoritarian governments by the mid-1970s. But what about the Third Wave?
THE ROUGH ROAD TO DEMOCRACY
After the dissolution of the Soviet Union, most of the newly established independent countries started moving towards liberal and democratic governance. Yet after 22 years, it is clear that the Third Wave of democratization is more ambivalent than its predecessors. According to the 2012 “Nations in Transition”- report of the American Think Tank Freedom House, only three out of 15 former-soviet countries, namely the Baltic states, managed to fully establish liberal democracies. Eight out of the 15 countries are considered “consolidated authoritarian regimes” and the remaining four are currently in limbo between authoritarianism and democracy. According to Freedom House, Georgia belongs to this latter group of four countries.
At first glance, one might say that the success of Baltic countries is primarily determined by their advantageous geographical locations. Neighboring countries exert influence on one another, and if the neighbors are well-established democracies, this will foster the development of Western civil society and Western political culture. Yet is this the only reason why democratization in Georgia seems to be a rather rough road, while it proceeded so smoothly in the Baltics?
The influential political scientist Dankwart Rustow (1924-1996) was the first to develop a model of the transition of countries to democracies. According to Rustow, the prospects of a country to transform into a democracy and the duration of the transition process primarily depend on the political history of that country. According to him, “democracy, in particular, involves a process of trial and error, a joint learning experience.”
In Rustow’s view, the democratization process requires not only the establishment of democratic institutions like parliaments and free courts that live up to fundamental principles like the famous “separation of powers”. It is not enough to have free elections, freedom of speech, and the right to demonstrate. To come to its real fulfillment, democratization requires a change in the values and the attitudes of the members of society, and this is the most difficult part to achieve, because, unlike the institutional changes, it cannot be decreed by an enlightened political elite.
WHERE DOES GEORGIA STAND?
In his seminal 1970 paper “Transition to Democracy: Toward a Dynamic Model” (Comparative Politics 2, pp. 337-362) Rustow postulates that a society has to go through four stages for achieving democratization. The first stage is the emergence of a sense of national unity. The second is a phase of “prolonged and inconclusive political struggles”. This phase is the most dangerous during a transition process, as there may be competing groups in a society and there is a threat that one group takes control of the state and establishes an authoritarian regime. In this stage, it can easily happen that a society drifts into civil war and bloodshed.  The third stage is the “decision phase”, where a general consensus among all competing groups is established that collective decisions will be made according to democratic rules. The final phase referred to as the “habituation phase”, is where democracy becomes a habit.
The continued sharp conflicts between different political groups and the high tension between political forces in Georgia indicate that in Rustow’s model Georgia is somewhere between Stage 2 and Stage 3. At Stage 2, fears of democracy reversal are well-grounded – examples are provided by the Arabic countries. It is far from clear that the “Arab Spring” will result in the establishment of democracies in Egypt, Libya, and the like. But even if a country is already closer to Stage 3, there is still a high risk of democracy reversal, as exemplified by the essentially failed “Orange Revolution” of Ukraine.
A lack of democratic attitude, or, more plainly, a lack of democrats, is not only a problem on Stage 4 but may also reduce the prospects of successfully passing through Stages 2 and 3. Living under the Soviet Union changed peoples’ attitudes. Their success in life and their positions in society were almost exclusively determined by the government. As a result, political conduct and many social characteristics were adopted so as to fit life in the Soviet Union, fostering servility, suppressing criticism, and avoiding the expression of dissent.