როგორც ბევრ სხვას, მეც მირჩევნია მქონდეს მეტი ალტერნატივა, მაგრამ ვერ ვიტან ამორჩევის პროცესს. შედეგად, ჩემს ცხოვრებაში ბევრი უმნიშვნელოვანესი არჩევანი, პარტნიორის შერჩევის ჩათვლით, ჩემს ნაცვლად სხვებმა გააკეთეს.
2010 წლის ნიუ იორკ ტაიმსის სტატიაში „ზედმეტად დიდი არჩევანი — პრობლემა, რომელსაც პარალიზების გამოწვევა შეუძლია“ (Too Many Choices: A Problem That Can Paralyze), აღწერილია კოლუმბიის ბიზნესის სკოლის პროფესორის, შინა იენგარის (Sheena Iyengar) კვლევა. კვლევისთანახმად, არჩევნის გაკეთებაბევრად უფრო რთულია, ვიდრე სახელმძღვანელოებში დაწერილი „ჭეშმარიტება“, რომელსაც ჩვენ ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლის (ISET-ის) მომავალ ეკონომისტებს ვასწავლით.
აი, როგორაა აღწერილი ექსპერიმენტი ტაიმსში: „კალიფორნიის ერთ-ერთ გასტრონომში პროფესორმა იენგარმა და მისმა ასისტენტებმა დადგეს Wilkin & Sons-ის ფირმის ჯემების პატარა სადეგუსტაციო სტენდი, სადაც მომხმარებელს მონაცვლებით სთავაზობდნენ ჯერ 24 სახეობის, რამდენიმე საათის შემდეგ კი — 6 სახეობის ჯემს. საშუალოდ მომხმარებელი 2 სახეობის ჯემს აგემოვნებდა, შეთავაზებული ალტერნატივების რაოდენობის მიუხედავად… საინტერესო ფაქტი კი ის გახლავთ, რომ ალტერნატივების დიდი რაოდენობისას მომხმარებლების 60%-ს უჭირდა არჩევნის გაკეთება დაგემოვნებულ ჯემებს შორის, ალტერნატივების მცირე რაოდენობისას კი იგივე მაჩვენებელი 40%-ს შეადგენდა. ამასთანავე, 6 სახეობიდან არჩევისას მომხმარებლების 30% იძენდა ჯემს, 24-დან არჩევისას კი — მხოლოდ 3%“.
ასე რომ, პროფესორ იენგარის კვლევის მიხედვით, ერთი შეხედვით მიმზიდველი ალტერნატივების დიდი რაოდენობა, არჩევანს რეალურად შეუძლებელს ხდის.
თუკი გასტრონომში ჯემის, ღვინის ან ყველის არჩევაც კი ასე რთულია, წარმოიდგინეთ, როგორ უჭირთ18 წლის ქართველ ახალგაზრდებს (პრაქტიკულად, ბავშვებს) ცხოვრებაში უმნიშვნელოვანესი გადაწყვეტილების მიღება იმის შესახებ, თუ რა განათლება მიიღონ. ამას გარდა წარმოიდგინეთ, ამათგან რამდენი აკეთებს არჩევანს იმის გათვალისწინებით, რომ:
როგორც, ნინო დოღონაძისა და ფლორიან ბირმანის სტატიაშია („იმიტაციის, აკრძალული ხილისა და მკვახე ყურძნის შესახებ“) განხილული, მარტივი გამოსავალი ამ თავსატეხიდან არის იმიტაცია: „თუ წარმოდგენა არ გაქვს, რა მოიმოქმედო, გააკეთე ის, რასაც ყველა დანარჩენი აკეთებს. თუ ყველა სწავლობს სამართალს, ალბათ არის მასში რაღაც კარგი. განა შესაძლებელია ამდენი ადამიანი ცდებოდეს?!“
ჯოგის ინსტიქტი — გააკეთე ის, რასაც სხვები აკეთებენ — შეიძლება მართლაც კარგი გამოსავალი იყოს 18 წლის ახალგაზრდებისთვის. მიუხედავად ამისა, მაინც ღირს იმის განხილვა, რა ტიპის განათლებას ირჩევენ ისინი. თუ თვალს გადავავლებთ ნიჭიერი ქართველი ახალგაზრდების არჩევანს მიმდინარე წლამდე, შეიძლება დავასკვნათ, რომ ისინი ძირითადად პროფესიის არჩევის გადავადებას ცდილობდნენ. აბიტურიენტები ზოგადი საუნივერსიტეტო განათლების მიღებას ამჯობინებენ. არიდებენ რა თავს ისეთ ვიწრო პროფესიულ მიმართულებებს, როგორებიცაა მაგალითად: ორგანული ქიმია, ნიადაგთმცოდნეობა და სამშენებლო ინჟინერია, ახალგაზრდები ზოგად ბიზნესსა და სოციალურ მეცნიერებებს ეუფლებიან. ამგვარი ზოგადი დისციპლინების შესწავლა კი მათ (შესაძლოა) მენეჯმენტის, სამართლისა და საერთაშორისო ურთიერთობების მარტვი ცნებების შესწავლაში, კომპიუტერული უნარებისა და უცხო ენების ცოდნის დახვეწაში ეხმარება.
მნიშვნელოვანია აღვნიშნოთ, რომ პროფესიის არჩევის გადავადების გადაწყვეტილება შეიძლება რაციონალურადაც კი ჩაითვალოს; განსაკუთრებით შრომის ბაზრის სამომავლო მდგომარეობის, საგანმანათლებლო პროგრამების ხარისხისა და რაც მთავარია, 18 წლის ასაკში ფორმირებული ინტერესების მომავალი განვითარების შესახებ გაურკვევლობის პირობებში. შეიძლება მოგვიანებით გადაწყვეტა და მანამ ისეთი ზოგადი ცოდნისა და უნარების უკეთ დაუფლება, როგორებიცაა უცხო ენა და მათემატიკა (მეცნიერების ენა) მართლაც უფრო გონივრული იყოს. უკანასკნელი ხომ სტუდენტებს საზღვარგარეთ მაღალი ხარისხის განათლების მისაღებად უხსნის გზას.
ბიზნესების არაერთი გამოკითხვა (მაგალითად: ეკონომიკის მსოფლიო ფორუმის აღმასრულებლების მოსაზრების კვლევა) მიუთითებს, რომ მშრომელთა დაბალი კვალიფიკაცია საქართველოს ბიზნეს გარემოს მეორე ყველაზე პრობლემატურ საკითხად ითვლება (სარგებლის მაღალი განაკვეთის შემდეგ). აქედან გამომდინარე, ახალგაზრდებისთვის საგანმანათლებლო ალტერნატივების გაუმჯობესება მთავრობისთვის პრიორიტეტული უნდა იყოს.
ალტერნატიული ვარიანტების შესახებ სანდო ინფორმაციის ნაკლებობისა და გადაწყვეტილების მიღების თავისთავადი სირთულის გამო, მთავრობას ადვილად შეუძლია უბიძგოს ახალგაზრდებს გარკვეული საგანმანათებლო პროგრამებისკენ სრულად დაფინანსებადი პროგრამების შეზღუდვის საშუალებით. მაგალითად, სააკაშვილის მმართველობის ბოლო წლებში გრანტების განაწილებისას პრიორიტეტი მიანიჭეს საინჟინრო პროგრამებს. ასეთი განაწილების მთავარი უარყოფითი მხარეებია: ა) მთავრობას ხშირად წარმოდგენა არ აქვს, რა მდგომარეობა იქნება მომავალში შრომის ბაზარზე და ბ) დაბალხარისხიანი საინჟინრო პროგრამებისკენ ნიჭიერი ახალგაზრდების ნაკადის მიმართვა პრობლემას ნამდვილად ვერ გადაჭრის.
საგანმანათებლო სისტემის ეფექტურობის გაზრდას საუნივერსტეტო განათლების ოთხიდან სამ წლამდე შემცირებაც შეუწყობდა ხელს. თუ ზოგადი საუნივერსიტეტო განათლების მთავარი პრაქტიკული დანიშნულება გადაწყვეტილების გადადებაა, სამი წელი სრულიად საკმარისი იქნებოდა ახალგაზრდებისთვის თავიანთი შესაძლებლობებისა და პრიორიტეტების ასაწონ-დასაწონად. და ბოლოს, ბიზნესებსა და ფილანტროპებს შეეძლებოდათ დაეხარჯათ ფული რომელიმე კონკრეტული საგანმანათებლო პროგრამების ხარისხის ამაღლებაში და ამით დახმარებოდნენ ნებისმიერი ასაკის სტუდენტებს სწორი არჩევანის გაკეთებაში. მაგალითად, კახა ბენდუქიძის მიერ აგრარულ უნივერსიტეტში ინვესტირებამ გაზარდა სტუდენტების ინტერესი ამ ტიპის განათლების მიმართ. განათლების ხარისხის გაუმჯობესება უმნიშვნელოვანესი მიზანია ათასწლეულის გამოწვევის (MCC) მეორე კომპაქტისთვისაც, რომელსაც საქართველომ ცოტა ხნის წინ ამერიკის მთავრობასთან ერთად მოაწერა ხელი. საინფორმაციო ტექნოლოგიების, სამშენებლო ინჟინერიისა და აგრონომიის დარგებზე აქცენტი MCC-ის მიერ უდავოდ სწორი მიმართულებით გადადგმული ნაბიჯია. თუმცა ჯერჯერობით გაურკვეველია, იქნება თუ არა ეს ნაბიჯი საკმარისი საფუძვლიანი და მდგრადი ცვლილებების გამოსაწვევად.
მოდით, იმედი ვიქონიოთ რომ რამდენიმე წელიწადში, ქართველ სტუდენტებს საგონებელში ჩააგდებს საუკეთესო, მსოფლიო დონის საგანამანათებლო პროგრამებს შორის არჩევანი. დღესდღეობით ხომ საქართველოს საუნივერსიტეტო გარემოსთან მიმართებაში მხოლოდ არჩევნის ილუზია გვაგდებს საგონებელში.

Like many, I like having more choices but hate making choices. As a result, many of the most important choices in my life, including the choice among alternative partners, have been made for me by … others.
A 2010 New York Times article Too Many Choices: A Problem That Can Paralyze describes the findings of an experimental study by Sheena Iyengar, a Columbia Business School professor, which suggests that the problem of choice is indeed much more complicated than the standard textbook “truth” we are teaching ISET economics students. Here is how the experiment is described in NYT:
“In a California gourmet market, Professor Iyengar and her research assistants set up a booth of samples of Wilkin & Sons jams. Every few hours, they switched from offering a selection of 24 jams to a group of six jams. On average, customers tasted two jams, regardless of the size of the assortment…
Here’s the interesting part. 60% of customers were drawn to the large assortment, while only 40% stopped by the small one. But 30% of the people who had sampled from the small assortment decided to buy jam, while only 3% of those confronted with the two dozen jams purchased a jar.”
What the study shows, according to Prof. Iyengar, is that the presence of choice might be appealing, yet, in reality, people are finding more and more choice to actually be debilitating.
If experienced consumers are troubled by the choice of jam, wine, or cheese in a gourmet market, think of 18-year old Georgian kids facing one of the most defining choices of their lives, that of education. Furthermore, imagine how many of them must feel making this choice:
As argued by Nino Doghonadze and Florian Biermann in On Imitation, Forbidden Fruits, and Sour Grapes, one possible way out of this conundrum is to “apply a simple decision rule called the imitation heuristic: “If you are clueless about what to do, do what everybody else does.” If everybody studies law, then there must be something good about that subject. Legions of people cannot err.”
Following the herding instinct – doing what others do – may be a great way out for many 18-year old decision-makers, yet it is worth considering what type of education is in fact chosen as a result. A cursory look at the educational choices of talented Georgian youth suggests that until this year a very large share of students have been essentially postponing the choice of future occupation. Just like consumers in Prof. Iyengar’s experiments, young Georgian have been choosing to go for general university degrees that do little in the way of professional training, narrowly defined. Instead of studying organic chemistry, soil sciences, or civil engineering, students opted for general business and social science programs that (maybe) improved that basic computer literacy, some knowledge of foreign languages, and familiarity with simple concepts in management, law and international relations.
It is important to note that the decision not to decide, i.e. postpone one’s educational choice, may be considered rational in the absence of reliable information about the future labor market conditions, quality of educational programs, and, most significantly, own ability and interest at 18. It may be indeed rational to keep one’s options open and decide later. It may also be rational to acquire general skills and qualifications, such as foreign language and math (the language of science), that could open up higher quality educational options abroad.
The low quality of Georgia’s labor force is picked up by all business surveys (e.g. by the World Economic Forum’s Executive Opinion Survey, 2012) as the second most troublesome aspect (after the cost of finance) of the country’s business environment. Thus, figuring out a way to improve the educational choices facing Georgia’s young generation should definitely be a top priority for the government.
Given the lack of reliable information about alternative options and the genuine difficulty of deciding, young people can be nudged into making particular educational choices by a government policy that restricts the set of available (fully-funded) options. For example, such a policy was introduced in the latter years of the Saakashvili administration when engineering programs were given priority in the allocation of government grants. The main drawbacks of such a policy are that a) the government is often groping in the dark as far as future labor market conditions are concerned, and b) locking young people into low-quality engineering programs does not really solve any problem.
Another way to inject greater efficiency into the higher education system would be to shorten the duration of general university programs from 4 to 3 years. The main practical purpose served by general university education is to postpone the choice of future occupation until such time that young people are better informed about their own abilities and preferences. This purpose is beautifully served by the first three years of any standard undergraduate program.
Finally, the government, businesses, and private philanthropists could invest in the quality of certain educational programs and thus help students – of all ages – to make the right choice. For example, Kaha Bendukidze’s investment in the former State Agricultural University did increase students’ interest in agribusiness-related education. Improved education quality is also the express purpose of the second Millennium Challenge Compact, which Georgia has recently signed with the US government. Targeting IT, civil engineering, and agronomy, the MCC Compact is certainly a step in the right direction. Yet, it is not at all clear whether this step will be big enough to produce sustainable changes.
Let us hope that in a few years' time, Georgian students will be bewildered by the need to choose among a score of excellent, world-class programs. For the moment, Georgia’s higher educational environment only offers a bewildering illusion of choice.