რატომ უნდა გვაღელვებდეს შემოსავლების უთანასწორობა? ნობელის პრემიის ლაურეატის ჯოზეფ შტიგლიცისა და ჰარვარდის ეკონომისტის ჯეისონ ფურმანის მიხედვით, „უთანასწორობა იწვევს პოლიტიკურ არასტაბილურობას, რასაც თავის მხრივ ეკონომიკის ზრდის დაბალ მაჩვენებლამდე მივყავართ“ (“Economic Consequences of Income Inequality”, Federal Reserve Bank of Kansas: Journal Proceedings, 1998, pp. 221-232). შესაბამისად, თუ შემოსავლების უთანასწორობა პირდაპირი მნიშვნელობით არ გვაღელვებს, შეიძლება არსებობდეს საკმარისი მიზეზი მის არაპირდაპირ ეფექტებზე საზრუნავად.
იტალიელმა ეკონომისტებმა, ალბერტო ალეზინომ და რობერტო პეროტიმ, თავიანთ ნაშრომში „შემოსავლების განაწილება, პოლიტიკური არასტაბილურობა და ინვესტიციები“ (European Economic Review 40, 1996, pp. 1203-1228), დაადგინეს კავშირი უთანასწორობას, პოლიტიკურ არასტაბილურობასა და ეკონომიკურ ზრდას შორის. მათ, შესაბამისი ეკონომეტრიკული ტექნიკის გამოყენებით, 71 ქვეყნის მონაცემების ანალიზი ჩაატარეს (1960-1985 წლებისათვის), სადაც პოლიტიკურ არამდგრადობის გასაზომად გამოიყენეს ინდექსი, „რომელიც სხვადასხვა ცვლადების დახმარებით სოციალური მღელვარების ეფექტს აღწერს“. უფრო კონკრეტულად, ავტორებმა გამოავლინეს კავშირი საშუალო კლასის შემოსავლებს (რომელიც განისაზღვრება, როგორც მოსახლეობის მესამე და მეოთხე კვანტილში თავმოყრილი მთლიანი შემოსავალი), სოციო-პოლიტიკურ არამდგრადობასა და ინვესტიციებს შორის. მათმა კვლევამ აჩვენა, რომ „სოციო-პოლიტიკური არამდგრადობა ამცირებს ინვესტიციებს“ და რომ „მდიდარი საშუალო ფენა, თავის მხრივ, ამცირებს სოციო-პოლიტიკურ არამდგრადობას“. უფრო მდიდარი საშუალო კლასი ნიშნავს უფრო მეტ თანასწორობას შემოსავლებს შორის, შესაბამისად, მათი კვლევით მტკიცდება ჰიპოთეზა, რომ უთანასწორობა უაროფითად მოქმედებს ეკონომიკურ კეთილდღეობაზე.
ზემოაღნიშნული შეხედულება ეწინააღმდეგება კლასიკურ ეკონომიკურ პარადიგმას, რომლის მიხედვითაც საბაზრო ეკონომიკის პირობებში ადამიანებს უნდა შეეძლოთ თავიანთი შრომის ნაყოფის მომკა, სხვებისათვის გაყოფის იძულების გარეშე. შემოსავლის გადანაწილება ხშირად მჟონავ ვედროსთანაა შედარებული: სახელმწიფოს შეუძლია შემოსავლის გარკვეული ნაწილი აიღოს მდიდრებისაგან, მაგრამ უნდა გადაიხადოს შესაბამისი საფასურიც, რაც შემცირებულ წარმოებაში გამოიხატება. ალეგორიულად, „ვედრო“, რომელსაც გადააქვს ფული მდიდრებიდან ღარიბებისაკენ, ჟონავს — ეკონომიკური ნამცხვრის მთლიანი ზომა დამოკიდებულია იმაზე თუ როგორ გავყოფთ მას.
ეს არგუმენტი ემყარება მოსაზრებას, რომლის მიხედვითაც ადამიანები თავიანთი ქცევისას მატერიალურ სტიმულებზე რეაგირებენ. შესაბამისად, თუ მატერიალური ჯილდოს ნაწილის წართმევას ელოდებიან, ადამიანები ნაკლებად ცდილობენ აღნიშნული ჯილდოს მოპოვებას.
ცხადია, ეს მიდგომა გარკვეულწილად სიმართლეს შეიცავს. წარმოვიდგინოთ საზოგადოება, სადაც გადასახადებისა და გადანაწილების შემდეგ ყველას ერთნაირი შემოსავალი აქვს. ასეთ შემთხვევაში, რატომ უნდა ადგნენ ადამიანები დილით ადრე, იმუშაონ და აკეთონ არასასიამოვნო საქმე? თუ შემოსავალი მაინც თანაბარი იქნება, ადამიანები იძინებენ დიდხანს, გადადებენ თავიანთ საქმეს და როგორც ამერიკელები იტყვიან, „ექნებათ მარტივი საქმე“.
ეს პრობლემა მნიშვნელოვანი იყო საბჭოთა კავშირსა და მსგავსი სოციალისტური ეკონომიკის ქვეყნებში. პრობლემის არსი იმაში მდგომარეობდა, რომ საბჭოთა მოქალაქეები ინიციატივისა და ახალი იდეების გამოხატვისადმი გულგრილები იყვნენ, რადგან ეს კოლექტივს ეხმარებოდა და არა მათ პირადად. შედეგადაც, მხოლოდ რამდენიმე ქარხანა აწარმოებდა ისეთ საქონელს, რომელიც მართლა მიმზიდველი და სასურველი იყო მოქალაქეებისთვის. მაგალითად, მანქანის მისაღებად დიდი ხანი გიწევდათ რიგში დგომა და ბოლოს იღებდით საკმაოდ დაბალხარისხიან და მოუხერხებელ საქონელს.
სწორედ სასურველი საქონლის ნაკლებობის შედეგი იყო სოციალისტური ქვეყნების თავდაუზოგავი მცდელობა გამკლავებოდნენ უარყოფით სტიმულებს (ძალდატანებითი მუშაობა, დაბალპროდუქტიული მუშის დასჯა) და არაფულად ჯილდოებს, როგორიცაა მედლები და ტიტულები („წლის საუკეთესო მუშაკი“, „ლენინის ორდენი“). ეს მიდგომა იყო გარკვეულწილად ეფექტიანი, თუმცა ადამიანებისათვის მაინც უფრო მიმზიდველი იყო უბრალოდ გამდიდრება და არა წლის საუკეთესო მუშაკის ტიტულის მიღება.
მეორეს მხრივ, ევროპის ზოგიერთ ქვეყანაში, მაგალითად სკანდინავიაში, სახელმწიფო ძალიან არის ჩართული შემოსავლების გადანაწილებაში. იმის მიუხედავად, რომ ამ ეკონომიკის 50% სახელმწიფოს მიერ იმართება, ხალხი სიამოვნებას იღებს, როგორც მაღალი შემოსავლებით, ასევე ცხოვრების მაღალი დონით.
საქართველოში საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ იყო მაღალი უთანასწორობა შემოსავლებში. ესტონელი ეკონომისტის ანელი კაასას მიხედვით ჩვენი ქვეყნის ჯინის კოეფიციენტი 1992 წელს შეადგენდა 0.36-ს და 1996 წელს კი - 0.58-ს (“Factors Influencing Income Inequality in Transition Economies”,University of Tartu Working Paper, 2003).
ეკონომიკაში შემოსავლების უთანასწორობის მთავარი ინდიკატორი ჯინის კოეფიციენტია. მაჩვენებელი მოქცეულია 0-სა და 1-ს შორის და მაღალი მნიშვნელობა მეტ უთანასწორობაზე მიუთითებს. სკანდინავიურ ქვეყნებში ჯინის კოეფიციენტი მხოლოდ 0.25-ს შეადგენს. მაღალშემოსავლიან ქვეყნებს შორის ამერიკა, სადაც ჯინი 0.45-ს აღწევს, უდაოდ ყველაზე უთანასწოროა. საქართველოში დღესდღეობით ჯინის კოეფიციენტი არის დაახლოებით 0.41. 0.58 შეესაბამება ისეთ ქვეყნებს, როგორიცაა ანგოლა და ჰაიტი.
გრაფიკი გვიჩვენებს საქართველოში შემოსავლების განაწილებას საქსტატის მონაცემების მიხედვით. მოსახლეობის ყველაზე მდიდარი 10%-ის მიერ მიღებული საშუალო შემოსავალი ძალიან მაღალია საზოგადოების სხვა ფენის წარმომადგენლების შემოსავლებთან შედარებით. საშუალოდ, მოსახლეობის ყველაზე მდიდარი (ზედა 10%-ში მოქცეული) წევრის მიერ მიღებული შემოსავალი 16-ზე უფრო მეტჯერ აღემატება მოსახლეობის ყველაზე ღარიბი (ქვედა 10%-ში მოქცეული) წევრის მიერ მიღებულ შემოსავალს.
იმის დაშვებით, რომ დიდი უთანასწორობა ცუდია ქვეყნის განვითარებისათვის, კერძოდ ისეთ ქვეყანაში, სადაც პოლიტიკური მღელვარება საკმაოდ მაღალია (ამერიკისგან განსხვავებით, რომელსაც საუკუნეების განმავლობაში გააჩნია სტაბილური დემოკრატიული პოლიტიკური სისტემა), საინტერესოა იმის ცოდნა თუ რა არის შემოსავლის უთანასწორობის წყაროები საქართველოში და როგორ შეიძლება ამ უთანასწორობის აღმოფხვრა. სწორედ ამ საკითხების ირგვლივ მსჯელობას დაეთმობა ჩემი შემდეგი ბლოგი.

Why should we care about income inequality? According to Nobel Prize laureate Joseph Stiglitz and Harvard economist Jason Furman, “greater inequality leads to more political instability, and greater political instability leads to lower growth” (“Economic Consequences of Income Inequality”, Federal Reserve Bank of Kansas: Journal Proceedings, 1998, pp. 221-232). Consequently, even if one does not care about income inequality directly, there may be a reason to care about its indirect effects.
In their article "Income Distribution, Political Instability, and Investment" (European Economic Review 40, 1996, pp. 1203-1228) Italian economists Alberto Alesino and Roberto Perotti empirically investigate the connection between inequality, political instability, and economic prosperity. They apply econometric techniques to the data of 71 countries (measured in the years from 1960 to 1985) and capture political instability by constructing “an index which summarizes various variables capturing phenomena of social unrest”. Specifically, the authors elicit the connection between the income of the middle class (defined to be the total income of the third and fourth quintiles of the population), socio-political instability, and investment activity. They find that “socio-political instability depresses investment” and that “a rich middle class reduces socio-political instability”. As a wealthier middle class implies more equality in the distribution of income, their findings confirm the hypothesis that inequality is bad for prosperity.
This view is in stark contrast to the classical economic paradigm that people in a market economy should be allowed to reap the fruits of their activity without being forced to share them with others. The situation is often compared to a leaky bucket: yes, a government can take away income from the rich, but it has to pay a price for that, which comes in form of reduced overall economic output. Allegorically, the bucket in which the money is carried from the rich to the poor has a leak – the total size of the pie depends on how we divide it.
The argument rests on the assumption that in their economic conduct, people are incentivized primarily by material rewards. If one takes away (some of) these rewards, they will exert less effort.
Obviously, there is some truth to this point. Consider a society where taxation and redistribution ensure that everybody has exactly the same income. Why should people in such a society get up early in the morning, work hard, be creative, and do unpleasant tasks? As the income would be the same anyway, people might be tempted to sleep long, procrastinate unpleasant tasks, and “have a cushy job”, as the Americans say.
Arguably, socialist economies like the Soviet Union were suffering from this problem. The core of the problem was that Soviet citizens were reluctant to show initiative and come up with good ideas as those would help the collective, not themselves. As a result, few factories produced consumption goods that were really desirable. For example, a car could only be acquired after long waiting times, and when finally it was delivered, it had low quality and looked clumsy.
This lack of attractive goods aggravated the problems of socialist countries to incentivize their people, leading to desperate attempts to resort to negative incentives (forced labor, punishment of alleged low-performers) and non-monetary rewards like badges and titles (“worker of the year”, “Order of Lenin”). This was hardly effective, however, as most persons find it much better to simply become rich than to become a worker of the year.
On the other hand, in some economies in Europe, primarily in Scandinavia, the governments engage heavily in redistribution. Even though more than fifty percent of those economies are run by the state, people enjoy high incomes and excellent quality of life.
After the collapse of the Soviet Union, Georgia experienced high-income inequality. The Estonian economist Anneli Kaasa estimated the Gini coefficient to have been 0.36 in 1992 and 0.58 in 1996 (“Factors Influencing Income Inequality in Transition Economies”, the University of Tartu Working Paper, 2003).
The Gini coefficient is the foremost index of inequality used in economics. It ranges from 0 to 1, with higher values indicating more inequality. The Scandinavian countries have Gini coefficients around 0.25; the USA, arguably the most inequitable among all high-income countries, is 0.45; Georgia is currently about 0.41. A value of 0.58 corresponds to countries like Angola and Haiti today.
The chart shows the income distribution in Georgia according to Geostat. As can be seen, the average total income received by the top 10% of the population is very high compared to what other members of the society earn. An average member of the top 10% income recipients earns about 16 times more than an average member of the lowest 10%.
Taking the stand that stark inequality is detrimental to economic prosperity, in particular in a society that is vulnerable to political unrest (unlike the USA, which has had a stable democratic political system for centuries), the question is what are the sources of inequality in Georgia and how can it be reduced. I will discuss these questions in next week’s Khachapuri Index.