ნობელის პრემიის ლაურეატმა ჯოზეფ სტიგლიცმა, რომელიც მსოფლიოში უნივერსალურად მიღებული განვითარების თეორიების მკაცრი კრიტიკით გამოირჩევა, ერთხელ საკუთარი შეხედულება ამ ეკონომიკურ სტრატეგიებთან დაკავშირებით რიტორიკული შეკითხვით შეაჯამა: „ჩვენ ვიწვნიეთ [რეფორმების] ტკივილი, მაგრამ როდის მოვიმკით მათ ნაყოფს?!“
სტიგლიცის აზრით, ეკონომიკური განვითარების სტრატეგიები საწყის ეტაპზე, უკეთესი მომავლის შექმნის პირობით, დიდ მსხვერპლს მოითხოვს განვითარებადი ქვეყნებისგან, რაც საზოგადოების ზოგიერთი ნაწილის გაღარიბებას, შემოსავლების შემცირებას, გაზრდილ სოციალურ წნეხსა და გაზრდილ უთანასწორობას იწვევს. მაშინ როცა განვითარების რეცეპტები სახელმწიფოებს ნამდვილად ძვირი უჯდებათ, დაპირებული კეთილდღეობა და ეკონომიკური ზრდა არც ისე აშკარაა.
განვითარებადი ქვეყნის ეკონომიკური ზრდის კლასიკურ სტრატეგიას წარმოადგენს ე.წ. „ვაშინგტონის კონსენსუსი“, რომელიც ვაშინგტონში არსებული საერთაშორისო ორგანიზაციების, მსოფლიო ბანკისა და საერთაშორისო მონეტარული ფონდის მიერ შემუშავებულ რეკომენდაციებს ემყარება.
ვაშინგტონის კონსენსუსის მთავარ პოსტულატებს წარმოადგენს ვაჭრობის ლიბერალიზაცია, საბუჯეტო კონსოლიდაცია, მაკროეკონომიკური სტაბილურობა, ბაზრების დერეგულაცია და მთავრობის მიერ მართული ეკონომიკური საქმიანობების პრივატიზაცია. ეკონომიკური განვითარების ეს სტრატეგია ლათინური ამერიკის ქვეყნების 1980-იანი წლების ფინანსური და ეკონომიკური კრიზისების დასაძლევად შეიქმნა.
ვაშინგტონის კონსენსუსის პოლიტიკის შედეგები ლათინური ამერიკის ქვეყნებში არცთუ წარმატებული აღმოჩნდა. მეტიც, XX საუკუნის ბოლოს, ამ რეგიონში გაღვივებული ფინანსური კრიზისის (მაგალითად, 1994 წლის მექსიკის ე.წ. „ტეკილას კრიზისის“) გამამწვავებელ ფაქტორად „ვაშინგტონის კონსენსუსის“ ერთ-ერთ ძირითად პოსტულატს - ფინანსური ბაზრების ლიბერალიზაციას ასახელებენ. სტიგლიცი თავის სტატიაში „პოსტ-ვაშიგტონის კონსენსუსის კონსენსუსი“ (Initiative for Policy Dialogue Working Paper, Columbia University) ირწმუნება რომ ამ სტრატეგიის დანერგვის შემდგომ ეკონომიკური ზრდის ტემპი რეგიონში XX საუკუნის 60-70-იანი ე.წ. იმპორტ-ჩამნაცვლებელი ინდუსტრიალიზაციის პოლიტიკის წარუმატებელი წლების ზრდის ტემპის ნახევარი იყო. საჯარო სექტორის როლის უგულებელყოფა სტიგლიცის მთავარი არგუმენტია თავდაპირველი „ვაშინგტონის კონსენსუსის“ წინააღმდეგ. ის ხაზს უსვამს იმ ფაქტს, რომ ზოგიერთმა ქვეყანამ, რომელმაც განსხვავებული ზრდის პოლიტიკა გაატარა, ბევრად უკეთესი შედეგი მიიღო. მაგალითად შეიძლება მოვიყვანოთ ე.წ. „აზიის ვეფხვების“ (ჰონგ-კონგი, სამხრეთ კორეა, ტაივანი და სინგაპური) ექსპორტის სუბსიდირების პოლიტიკით განპირობებული შთამბეჭდავი ეკონომიკური წარმატება.
„რკინის ფარდის“ რღვევის შემდეგ, 1990-იან წლებში, ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის ბევრმა ქვეყანამ სოციალისტური ეკონომიკიდან საბაზრო ეკონომიკაზე სწრაფი გადასვლის უზრუნველსაყოფად იმ დროისთვის ახალი და პოპულარული ვაშინგტონის კონსენსუსის რეკომენდაციების განხორცილება დაიწყო. თუმცაღა, როგორც აღვნიშნეთ, თავდაპირველი ვაშინგტონის კონსენსუსი შეიქმნა ლათინური ამერიკის ქვეყნებისათვის და არ ითვალისწინებდა გარდამავალი ეკონომიკის ქვეყნების ისეთ პრობლემებს, როგორებიცაა: არაეფექტიანად მომუშავე ინდუსტრიები და კაპიტალზე კერძო საკუთრების არარსებობა.
მეტიც, აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებში გატარებული რადიკალური ლიბერალიზაციისა და მასიური პრივატიზაციის ეკონომიკური პოლიტიკა წარმოადგენდა „ვაშინგტონის კონსენსუსის“ გამარტივებულ და ზედაპირულ ვერსიას, რომელიც 1990-იან წლებში გაბატონებული თავისუფალი ბაზრების თვითრეგულირების „გულუბრყვილო“ წარმოდგენებს ემყარებოდა. ეს წარმოდგენები არ ითვალისწინებდა „უკონტროლო“ კაპიტალიზმში ცხოვრებისათვის იმ საზოგადოების მზადყოფნას, რომელმაც 70 წელი გეგმურ ეკონომიკაში იცხოვრა. წარმატება საბაზრო ეკონომიკაში მოითხოვს გამოცდილებასა და უნარებს, რომელთა დაუფლებაც სოციალიზმის დროს ძნელია. შედეგად, გარდამავალ პერიოდში საზოგადოების სიმდიდრე ხალხის მცირე ჯგუფების (ოლიგარქების) ხელში აღმოჩნდა. მათ ისარგებლეს სამოქალაქო საზოგადოების სისუსტით და ძალიან გამდიდრდნენ.
სტიგლიცი, რომელმაც ნობელის პრემია ინფორმაციულ ეკონომიკაში (informational economics) შესრულებული ნაშრომისთვის მიიღო, გვთავაზობს ამ პროცესების თეორიულ ახსნას. მიკროეკონომიკის ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს მიგნებას წარმოადგენს ის, რომ ინფორმაციული ასიმეტრიის შემთხვევაში, თავისუფალი ბაზრების თვითრეგულირება ძნელდება და სასურველი შედეგის მიღწევაც კითხვის ნიშნის ქვეშ დგება. სტიგლიცის მიხედვით, აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების ბაზრები ინფორმაციის მნიშვნელოვანი ასიმეტრიულობით ხასიათდებოდა, რამაც ეკონომიკური თეორიის მიხედვით განაპირობა ბაზრების ფუნქციონირების არასასურველი შედეგი. ასეთი წინაპირობებისთვის სტიგლიცი წერს: „არ არსებობს თეორიული საფუძველიც კი იმისა, რომ განვითარების საწყის ეტაპზე ბაზრებმა თვითონ უზრუნველყონ ეფექტიანი შედეგი“ (Stiglitz, Initiative for Policy Dialogue Working Paper, Columbia University, 2005).თავდაპირველი ვაშინგტონის კონსენსუსის მარცხის საყოველთაო აღიარების შემდეგ, სტიგლიცმა მსოფლიოს სხვა ეკონომისტებთან ერთად წარმოადგინა ვაშინგტონის კონსენსუსის ალტერნატიული ვერსია - პოსტ ვაშინგტონის კონსენსუსის კონსენსუსი. ამ უკანასკნელის მნიშვნელოვანი კომპონენტი ხაზს უსვამს მთავრობის როლს განათლებასა და ინფრასტრუქტურის განვითარებაში, სიღარიბის დაძლევასა და ფინანსური სისტემის რეგულირებაში.
მიუხედავადად ვაშინგტონის კონსენსუსის ეფექტიანობის სადავოობისა, ის საქართველოში გატარებული ეკონომიკური პოლიტიკის ძირითად საფუძველს წარმოადგენდა. ვაჭრობის ლიბერალიზაცია, ფისკალური კონსოლიდაცია და ფასების სტაბილიზაცია აქტიურად ხორციელდებოდა საქართველოს მთავრობის მიერ 2003 წლიდან მოყოლებული.
წარმოადგენს თუ არა ვაშინგტონის კონსენსუსი წარმატებულ სტრატეგიას საქართველოში, ჯერ კიდევ საკამათო თემაა. უკანასკნელ პერიოდში შთამბეჭდავი ზრდის ტემპების მიუხედავად, საზოგადოება შემოსავლის უთანასწორობისა და სიღარიბის მნიშვნელოვანი პრობლემების წინაშე დგას.
უფრო მეტიც, ჯერ კიდევ გაურკვეველია, რა როლი მიუძღვის ვაშინგტონის კონსენსუსის რეკომენდაციებს ბოლო პერიოდის ეკონომიკურ ზრდაში. შევარდნაძის პერიოდის გამანადგურებელი ეკონომიკური პოლიტიკის შემდგომ შესაძლებელია ნებისმიერი გარკვეულწილად მიზნობრივი სტრატეგია ანალოგიურად წარმატებული ყოფილიყო. ეკონომიკური აქტივობის არარსებობის პირობებში კი მნიშვნელოვანი ზრდის ტემპი შეიძლება ქვეყნის „ნორმალურ კალაპოტში“ (ქმედითი მთავრობა, კორუფციის დონის კლება) დაბრუნებასაც გამოეწვია.
შეიძლება ვიკამათოთ ვაჭრობის ლიბერალიზაციის, ვაშინგტონის კონსენსუსის ძირითადი პოსტულატის, შედეგიანობაზეც. საქართველოში ვაჭრობის ლიბერალიზაციის პოლიტიკამ, ექსპორტის განვითარების სტრატეგიის არარსებობის პირობებში, იმპორტის მნიშვნელოვანი ზრდა გამოიწვია და ექსპორტით მისი გადაფარვა შეუძლებელი გახადა. შედეგად მივიღეთ მიმდინარე ანგარიშის მნიშვნელოვანი დეფიციტი (რაც შედარებით არასასურველ შედეგს წარმოადგენს განვითარების არსებულ ეტაპზე დაბალი შემოსავლების მქონე ქვეყნისათვის). ეს ლოგიკა სტიგლიცის მოსაზრებითაც შეიძლება გავამყაროთ: „ეკონომიკური კონკურენციის გარეშე, თავისუფალი ვაჭრობიდან მიღებული სარგებელს საზოგადოების მხოლოდ კონკრეტული ჯგუფები მოიხვეჭენ და შედეგად, ეს სტრატეგია ხელს ვერ შეუწყობს ეკონომიკური სიმდიდრის შექმნას. თუ საჯარო ინვესტიციების ტრანსფერი ადამიანურ კაპიტალსა და ტექნოლოგიებში არ არის საკმარისი, თავისუფალი ბაზრები ამ უკმარისობის აღმოფხვრას ვერ უზრუნველყოფს“(Cited from “More instruments and Broader Goals: Moving toward the Post-Washington Consensus”, Chapter 1 in Ha-Joon Chang (ed.): The Rebel Within, London 2001, pp. 17-56).
ვაშინგტონის კონსენსუსის ყველაზე დიდი ნაკლი მისი რეკომენდაციების უნივერსალურობასა და ეკონომიკური პოლიტიკის „წარსულზე დამოკიდებულების“ უგულვებელყოფაში მდგომარეობს. ეს უკანასკნელი სხვადასხვა ეკონომიკური პოლიტიკის შედეგებზე ქვეყნის ეკონომიკური წარსულის როლის უარყოფაში გამოიხატება. ვაჭრობის ლიბერალიზაციის სარგებელი ქვეყნისათვის სხვადასხვა სექტორის შედარებითი უპირატესობის გაანალიზების შემდგომ შეიძლება იქნას მიღებული. სხვა შემთხვევაში „ბრმა“ ლიბერალიზაციამ შეძლება პირიქით, ქვეყანა გააღარიბოს. ვაშინგტონის კონსენსუსის ნაკლოვანებები გვაიძულებს შევიმუშავოთ საქართველოს განვითარების სტრატეგიის უფრო დახვეწილი ვერსია, რომელიც მხედველობაში მიიღებს საქართველოს ისტორიასა და სოციალურ-ეკონომიკურ პირობებს.

Economics Nobel Prize winner Joseph Stiglitz, well-known for sharply criticizing the conventional wisdom of development economics, once summed up his views in a rhetorical question: “We have felt the pain, when do we get the gain?”
Stiglitz wanted to point out that standard development strategies require countries to pay a high price in exchange for the promise of a better future. The price comes in form of harsh poverty for some members of the society, income reduction for many, social strain, and increased inequality. While it is obvious that the “pains” connected to these standard recipes have struck many countries hard, it is less clear whether the promises of prosperity and growth have been realized.
The classical approach to developing a country is the so-called Washington Consensus (WC), deriving its name from the fact that it is traditionally favored by the World Bank and the International Monetary Fund, both based in Washington D.C.
The main postulates of the WC are trade liberalization, budget consolidation, macroeconomic stabilization, market deregulation, and privatization of government-run economic activities. These recipes were originally developed for Latin American countries in the aftermath of their financial and economic crises of the 1980s.
In Latin America, the outcomes of WC policies were rather disappointing. For example, at the end of the 20th century, some Latin American countries were struck by financial crises (like the 1994 “Tequila Crisis” in Mexico), and liberalization of financial markets, a main postulate of WC, may have been an aggravating factor. Joseph Stiglitz in his 2005 article “The Post Washington Consensus Consensus” (Initiative for Policy Dialogue Working Paper, Columbia University) claims that the growth of this region was “just half of what it was in the 60s and 70s, the decades marked by the ‘failed’ policies of import substitution.” He blames the Washington consensus to cut down the role of the public sector and he emphasizes the fact that some countries were quite successful with policies contradicting the WC. For example, the so-called Asian Tigers (Hong Kong, South Korea, Taiwan, and Singapore) performed impressively with a policy focused on export subsidies.
When the Iron Curtain came down around 1990, many Central and Eastern European countries implemented the new and fashionable WC for facilitating the transitions of their socialist economies to market economies. Yet the WC was not designed for transition economies. None of the dysfunctional market economies of Latin America had the typical problems of the late socialist economies, namely inefficiently operating industries and the absence of private ownership of capital.
Moreover, policymakers of Eastern European countries adopted a simplified, superficial version of the WC focusing on precipitous liberalization and privatization. This was based on a naïve belief in the self-regulatory power of free markets that prevailed in the early 1990s, not taking into account that people who had been living in planned economies for 70 years were not instantaneously ready for life in unrestrained capitalism. Succeeding in a market economy requires skills that were largely unlearnt during socialism, and as a result, much of the wealth of those societies was pocketed by a small group of people (the “oligarchs”) who exploited the ignorance of their compatriots and became incredibly rich.
Stiglitz, who got the Nobel Prize for his work on informational economics, provides a theoretical explanation for these events. It is a well-known result in microeconomics that informational asymmetries can prevent markets from achieving desirable outcomes. According to Stiglitz, free markets in Eastern European countries suffered from those very efficiency problems predicted by economic theory when there are information asymmetries among the market participants. Under such conditions, he writes, “there is no theoretical underpinning to believe that in early stages of development, markets by themselves will lead to efficient outcomes” (Stiglitz 2005, see reference above).
After the failure of the WC was widely recognized, Stiglitz and other prominent economists proposed an alternative agenda termed Post Washington Consensus Consensus (PWC). An important component of PWC is its emphasis on the role of the government in providing education and infrastructure, reducing poverty, and regulating the financial sector.
Despite its controversial status, WC was a blueprint for the economic policy agenda of Georgia. This is most visibly reflected in the goals of trade liberalization, fiscal consolidation, and price stabilization, outlined in the WC and actively pursued by Georgian governments since 2003.
Whether or not this strategy was and is successful is still to be decided. While Georgia could until recently boast impressive growth rates, the country suffers from sharp income inequality and considerable poverty in some segments of the society.
Moreover, it is not clear whether the successes of the last years can be attributed to the WC recipes. Given the disastrous economic policies of the Shevardnadze era, almost every somewhat reasonable strategy would have led to improvements. In a situation in which economic activity has more or less come to an end, a lot of growth can be generated just by returning to “normal circumstances”, characterized by a functioning government, bearable corruption levels, etc.
One can also argue that trade liberalization, included in the WC core agenda, yielded rather ambiguous consequences for Georgia. It resulted in huge imports that were not covered by corresponding exports, leading to persistent current account deficits (rather unusual for a low-income country on this stage of development). This is in line with Stieglitz’s claim that “unless the economy is competitive, the benefits of free trade and privatization will be dissipated in rent-seeking, not directed toward wealth creation. And if public investments in human capital and technology transfers are insufficient, the market will not fill in the gap.” (Cited from “More Instruments and Broader Goals: Moving toward the Post-Washington Consensus”, Chapter 1 in Ha-Joon Chang (ed.): The Rebel Within, London 2001, pp. 17-56).
One of the main deficiencies of the WC is its disregard of path dependence, i.e. the negligence of the role of a country’s economic history in the outcome of different policies. Trade liberalization may be beneficial for a country that, unlike Georgia, enters the stage with comparative advantages in various fields, while it may be detrimental otherwise.
The deficiencies of the WC agenda urge us to think about more elaborated strategies of development that are adjusted to Georgia’s history and its socio-economic conditions.