უკრაინის კრიზისი და საქართველოს ეკონომიკა
რუსული პოლიტიკური სისტემა, პრეზიდენტის გადაჭარბებული უფლებამოსილებით, შეზღუდული სამოქალაქო უფლებებითა და მთავრობით, რომელიც საიდუმლო მექანიზმებით აკონტროლებს ეკონომიკის უმთავრეს ნაწილს, ნამდვილად არ წარმოადგენს ახალგაზრდა უკრაინელების ოცნებას. რუსეთს შეუძლია შესთავაზოს ეკონომიკური ჯილდოები, თუმცა ეს არაფერია იმასთან შეადრებით, რასაც ევროპა სთავაზობს უკრაინელ ხალხს, კერძოდ, პოლიტიკურ თავისუფლებას, კარგ მმართველობასა და ეკონომიკურ განვითარებას არამხოლოდ ოლიგარქების ვიწრო ჯგუფის, არამედ მთელი ქვეყნის სასარგებლოდ.
ასე რომ, სულაც არ ყოფილა გასაკვირი, როდესაც უკრაინელი ახალგაზრდობის დიდმა ნაწილმა ქუჩაში გამოხატა იანუკოვიჩისადმი ბრაზი. თითქმის სამთვიანი პროტესტის შემდეგ პრეზიდენტი გაიქცა, დროებითი მთავრობა დაინიშნა და ყირიმის ნახევარკუნძულზე ქაოსმა დაისადგურა.
ყირიმის კონფლიქტს შეუძლია დიდი ხნით გააფუჭოს ურთიერთობები რუსეთსა და დასავლეთს შორის, განსაკუთრებით იმ შემთხვევაში, თუ რუსეთი ყირიმის ანექსიას განახორციელებს. უფრო მეტიც, ასეთი დაძაბულობა მარტივად შეიძლება გადაიზარდოს სამხედრო შეიარაღებულ დაპირისპირებაში. ამის რეალური საშიშროება არსებობს, ვინაიდან ამერიკის სამხედრო ავიამზიდი ჯორჯ ბუში ოც პატარა ამერიკულ საზღვაო ხომალდთან ერთად ყირიმის ნახევარკუნძულთან საოპერაციო მანძილზეა განლაგებული. ამასთანავე, 12 დამატებითი საბრძოლო მოიერიშე თვითმფრინავი პოლონეთშიც განთავსდება. თუმცა, იმ შემთხვევაშიც კი, თუ ადგილი არ ექნება პირდაპირ სამხედრო დაპირისპირებას რუსულ და ამერიკულ სამხედრო ძალებს შორის, უკრაინა შეიძლება მაინც გახდეს ბრძოლის ველი ცივი ომის ტიპის კონფლიქტებისათვის. ამ კონტექსტში მედია საშუალებებში უკვე გამოჩნდა განცხადებები, რომ უკრაინის ახალი მთავრობა ამერიკას სამხედრო დახმარებას სთხოვს და მაშინ, როდესაც ობამას ადმინისტრაცია ჯერ კიდევ თავს იკავებს ასეთი ნაბიჯის გადადგმისაგან, უკრაინის თხოვნას მხარს უჭერენ სამხედრო ჩარევის მომხრე კონგრესმენები (ე.წ. „ქორები“), რომლებმაც შეიძლება ერთ დღესაც საწადელს მიაღწიონ. უკრაინა არის ქვეყანა, რომელიც გეოგრაფიულად საქართველოსთან ძალიან ახლოს მდებარეობს და საქართველოს მსგავსად აშკარა ეკონომიკური ინტერესები აქვს შავი ზღვის აკვატორიაში. სწორედ ამიტომ, საქართველოზე აუცილებლად იმოქმედებს ნებისმიერი რამ, რაც კიევსა და სიმფეროპოლში მოხდება. მაშ, რა მოკლე და გრძელვადიანი შედეგები ექნება უკრაინის კრიზისს საქართველოს ეკონომიკაზე? რა გამოწვევებისა და პერსპექტივების წინაშე შეიძლება დადგეს ჩვენი ეკონომიკა?
ხელსაყრელი მომენტი საქართველოსთვის
ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლის (ISET) კვლევითი ინსტიტუტის საქართველოს ეროვნული კონკურენტუნარიანობის ანგარიში, რომელიც USAID-ის დაკვეთით 2013 წელს გამოიცა, საქართველოს ეკონომიკის განსაკუთრებულ აქტივებს მიმოიხილავს. დოკუმენტის თანახმად, ქვეყნის ერთ-ერთი ყველაზე დიდი უპირატესობა მისი გეოგრაფიული მდებარეობაა. ეს კი საქართველოს ლოჯისტიკურ ცენტრად გადაქცევის საშუალებას იძლევა.
ამჟამად, ევროპიდან ცენტრალურ აზიის ქვეყნებში (მაგალითად, ჰამბურგიდან ტარაზში ყაზახეთში) საქონლის ტრანსპორტირების 3 ძირითადი მარშრუტი არსებობს. პირველი გადის ბალტიის ზღვის პორტებზე (კლაიპედა ან რიგა), უკრაინასა და რუსეთზე. მეორე არის მხოლოდ სახმელეთო მარშრუტი უკრაინისა და რუსეთის გავლით. ხოლო მესამეს წარმოადგენს ე.წ. კავკასიის სატრანზიტო კორიდორი (Caucasian Transit Corridor (CTC)), რომელიც მოიცავს ფოთის პორტსა და თურქეთს. მარშრუტი აღმოსავლეთის მიმართულებით მიუყვება საქართველოს, აზერბაიჯანსა და კასპიის ზღვას, უფრო აღმოსავლეთით კი იყოფა ყაზახეთის და თურქმენეთის შტოებად.
ალმაათაში არსებული კომპანიის „Comprehensive Logistics Solutions“-ის მიხედვით, ამ სამიდან ყველაზე სწრაფი და იაფი არის პირველი, ბალტიის ზღვის პორტების გავლით არსებული მარშრუტი. ჰამბურგიდან ტარაზამდე ერთი სტანდარტული კონტეინერის ტრანსპორტირებას სჭირდება დაახლოებით 33 დღე და 6220 ამერიკული დოლარი. მეორე, სახმელეთო მარშრუტი უკრაინისა და რუსეთის გავლით ღირს 7474 დოლარი და ტრანსპორტირებას სჭირდება დაახლოებით 34 დღე. ბოლოს, კავკასიის სატრანზიტო კორიდორით საქონლის ჰამბურგიდან ტარაზამდე ტრანსპორტირებას ამჟამინდელი მდგომარეობით სჭირდება დაახლოებით 40 დღე და 6896 ამერიკული დოლარი.
სხვა ეკონომიკური აქტივობებისაგან განსხვავებით, სატრანსპორტო მარშრუტისათვის კონკურენცია უფრო მეტად ნულოვან-ჯამოვანი თამაშია, რომელშიც მხოლოდ გამარჯვებულს რჩება ყველაფერი, დამარცხებულს კი — არაფერი, მიუხედავად გაწეული ხარჯებისა და ინვესტიციისა. თუკი საქონლის ტრანსპორტირება უკრაინისა და რუსეთის გავლით შეიზღუდება ჩაკეტილი საზღვრებისა და პოლიტიკური არასტაბილურობის გამო, ეს მთლიანი სატრანსპორტო ნაკადის მოცულობას არ შეამცირებს. ამ შემთხვევაში, სატრანსპორტო სასაქონლო ნაკადები ჩრდილოეთის მარშრუტის ნაცვლად კავკასიის სატრანზიტო კორიდორის გავლით დაიწყებენ მოძრაობას. სიტუაციის მსგავსი განვითარება შეინიშნებოდა მაშინაც, როცა ირანის მიმართ ემბარგო გამკაცრდა და საქონლის გადაზიდვა ირანის პორტების გავლით ძალზედ რთული გახდა სომხეთისა და აზერბაიჯანისთვის. შედეგად, აზერბაიჯანი, რომელიც ტრადიციულად საქონლის იმპორტს ახორციელებდა ირანის პორტების გავლით და ექსპორტს ფოთის პორტის გავლით, ახლა ორივე მიზნისათვის ფოთს იყენებს.
აზერბაიჯანი ამჟამად 775 მილიონი ამერიკული დოლარის ინვესტირებას ახორციელებს ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზის ქართულ მონაკვეთში, რაც ნათლად გამოხატავს მათ სერიოზულ ინტრესესს კავკასიური სატრანზიტო კორიდორის ხარისხის ამაღლებაში და ფუნქციონირების გაუმჯობესებაში. იმ დროს, როდესაც აზერბაიჯანი ასეთი დონის ინვესტიციას ახორციელებს, საქართველოც აქტიურად უნდა ჩერთოს. როდესაც საკმარისი ინვესტიცია განხორციელდება კავკასიის სატრანზიტო კორიდორი შეიძლება კონკურენტუნარიანი დარჩეს კრიზისის შემდეგაც კი. ფაქტია, რომ ეს არის კონკურენტუნარიანი მარშრურტი და მას უბრალოდ სჭირდება გაუმჯობესება და განახლება.
რუსეთსა და უკრაინას შორის დაძაბულობა არის საუკეთესო შესაძლებლობა კავკასიის სატრანზიტო კორიდორში შემავალი ქვეყნებისათვის მოიპოვონ კონკურენტული უპირატესობა ჩრდილოეთის სატრანზიტო მარშრუტებთან შედარებით. კავკასიის სატრანზიტო კორიდორი შეიძლება გახდეს უფრო სწრაფი და იაფი თუ: ა) ფოთში აშენდება უფრო ღრმა პორტი, აღჭურვილი თანამედროვე ტექნოლოგიებითა და საწყობებით, ბ) გაუმჯობესდება გზები და სარკინიგზო ინფრასტრუქტურა და გ) გაიოლდება კასპიის ზღვაზე ტვირთის გადატანა. ამ უკანასკნელთან დაკავშირებით, მნიშვნელოვანია აზერბაიჯანის დახმარება ბაქოში პორტის მენეჯმენტის გააუმჯობესებასა (უფრო კონკრეტულად, კორუფციის შემცირებაში) და მონოპოლისტი აზერბაიჯანის კასპიის ზღვის სახელმწიფო საზღვაო გადაზიდვების კომპანიის რეფორმირებაში.
მხოლოდ მზე და ვარდები?
სამწუხაროდ, უკრაინის კრიზისი მხოლოდ პერსპექტივა კი არა, გამოწვევაცაა ჩვენი ქვეყნისთვის. ეს კრიზისი უმალვე აისახება საქართველოს, უკრაინასა და რუსეთს შორის სავაჭრო და კაპიტალის მიმოქცევაზე.
ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის წინასწარი შეფასებით (2014 წლის თებერვლის ანგარიში), 2013 წლის მშპ-ის ზრდა 2.3% იყო, საქართველო სტატისტიკის სამსახურის მიხედვით კი ეს მაჩვენებელი 3.1%-ს უტოლდება. 2013 წლის წარუმატებელი ეკონომიკური აქტივობის შემდეგ ეკონომისტების უმრავლესობას სჯერა, რომ 2014 წელს საქართველო კვლავ დაუბრუნდება ეკონომიკური ზრდის სწრაფ ტემპს. საერთაშორისო სავალუტო ფონდი 2014 წლის რეალური მშპ-ის ზრდის 6%-იან ნიშნულს წინასწარმეტყველებს მაშინ, როცა საქართველოს მთავრობას სჯერა, რომ მაჩვენებელი 5% იქნება. თუმცა, უკრაინის კრიზის ესკალაციასთან ერთად, ამ იმედის მომცემი რიცხვების რეალისტურობაც კითხვის ნიშნის ქვეშ დგება.
ყველაზე ნაკლებ მნიშვნელოვანი პრობლემა, რასაც საქართველოს უკრაინის კრიზისის ესკალაცია მოუტანს არის იმპორტის შეფერხება 2013 წლის მესამე და მეოთხე უდიდესი იმპორტიორებისაგან (უკრაინა და რუსეთი). საქსტატის მონაცემებით, უკრაინიდან და რუსეთიდან იმპორტირებული საქონლის უდიდეს ნაწილს შეადგენს სამომხმარებლო საქონელი. დაახლოებით 30% არის საკვები პროდუქტები, ხოლო 10 ყველაზე მსხვილი საქონელი იმპორტირებული ღირებულების (გამოსახული მონეტარულ ერთეულებში) მიხედვით არის სიგარეტი, მზესუმზირის ზეთი, შოკოლადი, პური, ნამცხვრები, ხორცი და სხვა ფრინველის ნაწარმი, ფრინველი და შაქარი.
მოდით, გავაანალიზოთ იმპორტის შეფერხების შესაძლო ეფექტი საქართველოს ეკონომიკაზე. თუ ზემოთ ჩამოთვლილი პროდუქტების მიწოდება ქართულ ბაზარზე შემცირდება წარმოებისა და ლოჯისტიკის შეფერხების დაზიანებული ინფრასტრუქტურის, დანგრეული გზებისა თუ სხვა მიზეზების გამო, ეს საქართველოს დიდ ზიანს მაინც ვერ მიაყენებს. პირველი მიზეზი ამისა არის ის, რომ უკრაინიდან და რუსეთიდან არ ხდება დახვეწილი კაპიტალური საქონლის იმპორტირება, რომელიც საინვესტიციო პროექტებისთვის გამოიყენება. მეორე, ამ ქვეყნებიდან საქართველოს ბაზარზე შემოდის სტანდარტული პროდუქტები, რომელთა მიწოდებაც მარტივად შეიძლება განხორციელდეს სხვა ქვეყნებიდანაც. სწორედ ამიტომ, იმპორტის შემცირება ფასებს დიდად არ გაზრდის. მითუმეტეს, რომ ბევრი იმპორტირებული სამომხმარებლო საქონელი (მაგალითად, უკრაინული ფორთოხლის წვენი), რიგითი ქართველი მომხმარებლისთვის ფუფუნების საგნად ითვლება.
უკრაინის კრიზისის შესაძლო ეფექტი ექსპორტზე უფრო შემაშფოთებელია. 2013 წელს ქართული ექსპორტის 14% რუსეთსა და უკრაინაში გადიოდა. ამავე ქვეყნებში გაიყიდა საქართველოდან ექსპორტირებული ღვინის 68%. ორივე ქვეყანაში, ქართულ ღვინოს მოიხმარენ საშუალო და მაღალშემოსავლიანი ოჯახები. სწორედ ამიტომ, დიდია ალბათობა, რომ კრიზისის პირობებში, განსაკუთრებით უკრაინაში, ღვინის მოხმარება მკვეთრად შემცირდება. ეს შეიძლება გამოიწვიოს ფუფუნების საგნებზე მოთხოვნის შემცირებამ ან უკრაინული გრივნის მოსალოდნელმა გაუფასურებამ ქართული ლარის მიმართ.
კიდევ ერთი სექტორი, რომელზეც შეიძლება უკრაინის კრიზისმა უარყოფითი გავლენა იქონიოს, მანქანების რეექსპორტია. თუმცა საეჭვოა, რამდენად სასარგებლოა მანქანების რეექსპორტი ჯანსაღი ეკონომიკური ზრდისთვის, ეს უკანასკნელი შეადგენს მთლიანი ქართული ექსპორტის 25%-ს. ამ 25%-დან დაახლოებით 7% მოდის რუსეთსა და უკრაინაზე. დიდი რაოდენობით მანქანების იმპორტი საქართველოში ხორციელდება ევროპის სახმელეთო გზით, უკრაინისა და რუსეთის გავლით (ამ ტრასით ხშირად სარგებლობენ კერძო, მცირე იმპორტიორები). იმ შემთხვევეში, თუ მოხდება კრიზისის გამწვავება და უკრაინისა და რუსეთის საზღვრის გადაკვეთა პრობლემა გახდება, ეს დიდ ტვირთად დააწვება დაბალი კვალიფიკაციის მქონე ქართულ ოჯახებს, ვინაიდან სწორედ ისინი არიან ჩაბმულნი ამ ტიპის ბიზნესებში.
აგრეთვე აღსანიშნავია, საქართველოში უკრაინელი და რუსი ტურისტების მკვეთრად მზარდი წილიც. შესაბამისად, ეკონომიკური სიტუაციის გაუარესება რუსეთსა და უკრაინაში ჩვენს ამ სექტორზეც უარყოფითად აისახება.
ბოლოს, საქართველომ შეიძლება დიდი ზარალი განიცადოს კაპიტალის შემოდინების კუთხითაც. საქართველოს ეროვნული ბანკის თანახმად, 2013 წელს ჯამში რუსეთიდან შემოსულმა ფულადმა ნაკადებმა შეადგინა 801 მილიონი დოლარი, ხოლო უკრაინიდან კი — 45 მილიონი. ამ ტიპის ფულადი გზავნილების მიმღებები ხშირად არიან მოხუცი პენსიონრები, რომლებიც დამოკიდებულნი არიან რუსეთსა და უკრაინაში მომუშავე ოჯახის წევრებიდან მიღებულ ფულად გზავნილებზე. უკრაინის კრიზისმა შეიძლება კიდევ უფრო გააუარესოს უკვე იანვარში დაფიქსირებული ფულადი ნაკადების შემცირების ტენდენცია. კერძოდ კი, 2014 წლის იანვარში 2013 წლის იანვართან შედარებით რუსეთიდან შემოსული ფულადი ნაკადები 4%-ით შემცირდა, ხოლო უკრაინიდან კი — 5%-ით.
მაშასადამე, უკრაინის კრიზისი საქართველოს მოკლევადიან რისკებსა და გრძელვადიან პერსპექტივებს უქადის. მაშინ, როდესაც თითქმის არაფერი შეგვიძლია გავაკეთოთ ამ რისკების თავიდან ასაცილებლად, ჩვენ შეგვიძლია აქტიურად ვიმუშავოთ კავკასიის სატრანზიტო კორიდორის გასაუმჯობესებლად და ამ პერსპექტივის გამოსაყენებლად. თუკი ქვეყნები, რომლებიც შედიან კორიდორში, შეამცირებენ ხარჯებს, გაზრდიან გზის დაფარვის სისწრაფეს და მარშრუტი მომხმარებლისთვის უფრო კომფორტული გახდება, კავკასისი სატრანზიტო კორიდორი შეიძლება ევროპისა და ცენტრალური აზიის მთავარი დამაკავშირებელი მარშრუტიგახდეს.

Hence, it was all but surprising when many young Ukrainians took their anger about Yanukovich to the streets. After protests that lasted for nearly three months, President Yanukovich fled the country, a temporary government took over, and chaos broke out on the Crimean peninsula.
The dispute about Crimea has the potential to impede the relations between Russia and the West for a long time to come, in particular, if Russia enforces an annexation of the territory. Moreover, the tensions could quickly turn into a military conflict. The aircraft carrier USS George H.W. Bush was moved into an operational distance to the Crimea, accompanied by 20 smaller U.S. warships and 12 additional fighter planes will be stationed in Poland. Yet even if there will be no direct confrontation between official Russian and U.S. forces, Ukraine could become the battleground of a proxy war, a kind of conflict that was common in the Cold War era. In this respect, one can already read the writing on the wall: the new Ukrainian government begs the U.S. for supplying arms and ammunition, and while the Obama administration is still reluctant to give in to such requests, the call is supported by hawkish U.S. congressmen who might finally prevail. Ukraine is a country that is geographically close to Georgia and, like Georgia, has vital economic stakes in the Black Sea area. Georgia will not be unaffected by whatever happens in Kyiv and Simferopol. What are the likely short-run and long-run economic consequences of the turmoil in Ukraine and what challenges and opportunities may arise?
The National Competitiveness Report for Georgia, written in 2013 by the ISET Policy Institute on behalf of USAID, extensively discusses what the outstanding assets of Georgia’s economy are. The report points out that one of the advantages Georgia has is its geographical location, providing possibilities to transform Georgia into a logistics hub.
There are three main routes to transport goods from Europe to the Central Asian countries (e.g. from Hamburg to Taraz in Kazakhstan). One route goes via the Baltic ports of Klaipeda or Riga, and then through Ukraine and Russia, and another route goes overland through Poland and Ukraine. A third one, the so-called Caucasian Transit Corridor (CTC), has the Georgian port city of Poti and Turkey as its Western connection points, then goes through Georgia, Azerbaijan, and the Caspian Sea, and further east splits up into a Kazakhstan and a Turkmenistan branch.
According to the Almaty-based company Comprehensive Logistics Solutions, the fastest and cheapest route is the one through the Baltic ports. The transport from Hamburg to Taraz takes around 33 days and costs 6,220 USD per standard container. The overland transport via Ukraine takes around 34 days and costs 7,474 USD. Finally, transport through the CTC currently takes the longest time, namely around 40 days, and costs 6,896 USD.
Unlike many other economic activities, competition for transportation is more or less a zero-sum game played by nations. If transport through Ukraine and Russia will be restrained due to closed borders and political instability, the total transport volume will not change substantially. Rather, instead of going through the northern routes, the goods will flow through the CTC. A similar development could be observed when the embargo against Iran was tightened and shipping goods through Iranian ports became increasingly difficult for Armenia and Azerbaijan. As a result, Azerbaijan, traditionally importing through Iran and exporting through Poti, now facilitates both its imports and exports through Poti.
The tensions between Russia and Ukraine are an unparalleled opportunity for the countries that participate in the CTC to gain ground in the competition with northern transit routes. The CTC can become much faster and cheaper if (a) a deepwater port and modern port facilities with warehouses will be built in Poti, (b) the road and train infrastructure will be improved, and (c) it will be easier to bring cargo over the Caspian Sea. Regarding the latter point, it would be important to assist Azerbaijan in improving the port management at Baku (in particular reducing corruption) and in reforming the monopolistic Azerbaijani State Caspian Sea Shipping Company.
Azerbaijan invests 775 mln USD into the Georgian part of the Baku-Tbilisi-Kars railway, proving their serious interest to upgrade CTC. Given this impressive commitment of Azerbaijan, Georgia should not stand back. Once critical investments have taken place, CTC's advantage could be sustained beyond the current crisis. It is a competitive route that simply needs upgrading, which can happen now as a fallout of the conflict between Ukraine and Russia.
Unfortunately, the crisis in Ukraine is not just an opportunity for Georgia, but also a challenge. Trade and capital flow between Georgia, Ukraine, and Russia will almost instantaneously be affected negatively, hitting Georgia in a situation of economic recovery.
ISET-PI, in its February 2014 report on the leading GDP indicators for Georgia, estimates the GDP in 2013 to be 2.6%, while GeoStat, the statistical office of Georgia, believes it to be 3.1%.
After the unsatisfactory performance of the Georgian economy in 2013, most economists believe that Georgia will get back to its remarkable growth trajectory in 2014. The IMF, in its Economic Outlook, predicts real GDP growth of 6% in 2014, and the government of Georgia expects this number to be 5%. Yet with an escalating crisis in Ukraine, it is questionable whether these rosy forecasts are still realistic.
The least problem is the imports Georgia receives from Ukraine and Russia, even though in 2013, the two countries were the 3rd and the 4th largest importers to Georgia, respectively. According to GeoStat, the imports from Ukraine and Russia are mainly comprised of consumption goods. About 30% were foodstuff, and the ten main import goods in this time (in order of monetary volume) were cigarettes, sunflower oil, chocolate, bread, cakes, meat other than poultry, poultry, and sugar.
So let us face it: if the supply of these goods would be reduced through a breakdown of production and logistics, roadblocks, damaged infrastructure, etc., the consequences for Georgia would not be utterly severe. From Ukraine and Russia, Georgia receives few goods that are (1) needed for investment projects and (2) cannot be produced domestically (an example of sophisticated investment goods that need to be imported would be ski lifts for tourism projects). Moreover, as Ukraine and Russia supply primarily standard goods that are produced almost everywhere, it is unlikely that a cutback in their imports would lead to sharp price rises in Georgia. Very quickly, increased imports from other countries would close any supply gaps. In addition, many imported consumption goods, like Ukrainian orange juice, are but luxury for ordinary Georgians.
The probable effects on exports are more alarming. In 2013, Russia and Ukraine absorbed 14% of total Georgian exports, and 68% of all wine exported from Georgia was sold in Russia and Ukraine (44 and 24 percentage points, respectively). In both countries, Georgian wines are sold at the higher end of the price range and are typically consumed by people with middle and high incomes. It is likely that sales, in particular those in Ukraine, will suffer from the crisis. This may happen through decreased demand for luxury foods and through a possible depreciation of the Ukrainian hryvnia and vis-à-vis the Georgian lari.
Another sector that may face adverse consequences is the car re-export business. While the potential of this business for healthy economic progress is unclear, it accounts for roughly 25% of Georgian exports. Of this 25%, about 7 percentage points go to Russia and Ukraine. Many cars are imported to Georgia on the land route from Europe through Ukraine and Russia (often driven by private, small-scale importers), and if it will become more difficult to cross the border between Russia and Ukraine, this business, providing income to many low-skilled Georgians, may be at risk.
It should also be noted that Ukrainians and Russians make up an ever-increasing share of the tourists coming to Georgia, and also through this channel, an economic downturn in Ukraine and Russia will have unpleasant consequences for Georgia.
Finally, Georgia may suffer from ebbing capital flows. According to the National Bank of Georgia, in 2013 a total of 801 mln USD was flowing in from Russia, and Ukraine contributed 45 mln USD. The recipients of these payments are often pensioners and elderly people, depending on remittances of their children and other family members. The crisis may aggravate a trend that already exists: in January 2014, money inflows decreased by 4% from Russia and by 5% from Ukraine (compared to January 2013).
The crisis in Ukraine yields short-run risks and long-run opportunities for the Georgian economy. While there is little that can be done about the risks, the opportunities call for courageous steps to improve the Caucasus Transit Corridor. If the countries that hold stakes in the CTC are now further reducing the cost of transportation and making the route faster and more customer-friendly, the CTC may establish itself as the main trading route connecting Europe and Central Asia.