წარმოიდგინეთ, რომ ჩახვედით ცენტრალური აზიის რომელიმე ქვეყნის რომელიმე პროვინციულ აეროპორტში. დატოვეთ ტერმინალი და გაემართეთ აეროპორტთან ჩამწკრივებული ტაქსებისაკენ. სამოგზაურო სახელმძღვანელოს მიხედვით, ქალაქის ცენტრამდე ტაქსი 10 აშშ დოლარი დაგიჯდებათ, მაგრამ მიდიხართ პირველი ტაქსის მძღოლთან და ის მხოლოდ 50 დოლარად თანხმდება დანიშნულების ადგილამდე თქვენს მიყვანას. იწყებთ ვაჭრობას, მაგრამ ამაოდ. იმავე ფასს გიწესებენ მეორე, მესამე და შემდეგი ტაქსის მძღოლებიც. ვაჭრობას აზრი არ აქვს…
ახლა წარმოიდგინეთ ასეთივე სიტუაცია საწვავის, სურსათის ან მედიკამენტის ყიდვისას. გამაღიზიანებელია, არა? აშშ-ში 1990-იან წლებში ლიზინის კარტელის დაშლაში მონაწილე FBI-ის ერთ-ერთი აგენტის, ბრეინ შეპარდის თქმისა არ იყოს, „ამ ქვეყანაში ყოველი ჩვენგანი კორპორატიული დანაშაულის მსხვერპლი საუზმის დამთავრებამდე ხდება“. მაგრამ როგორ უნდა მოხერხდეს კარტელების დაშლა? როგორ აპირებს საქართველო მათთან ბრძოლას?
რამდენიმე დღის წინ ქართულმა პარლამენტმა მიიღო კანონი „თავისუფალი ვაჭრობისა და კონკურენციის შესახებ“. როგორც საერთაშორისო გამჭირვალობა-საქართველო აღნიშნავს, ახალ რეგულაციებს კარეტელების დაშლაზე რეალური გავლენის მოახდენა შეუძლია.
ნამდვილად ყველაფერი წესრიგშია ახალი კანონში? დაიშლება კი კარტელები და დაჯარიმდებიან ან დაისჯებიან ფარულ გარიგებებში მონაწილე ფირმები? მიიღებენ კი ქართველი მომხმარებლები შედეგად დაბალ ფასებს საწვავზე, მედიკამენტებსა და საკვებზე? ახალი კანონი ნამდვილად იძლევა ოპტიმიზმის საფუძველს იქიდან გამომდინარე, რაც მასში წერია. დოკუმენტის მიხედვით იქმნება კონკურენციის დამოუკიდებელი სააგენტო, იმიჯნება სამართლიანი და უსამართლო კონკურენცია და წესდება ჯარიმა არაკონკურენტული ქმედებებისათვის. რაც მთავარია, ჯარიმა განისაზღვრება, როგორც წლიური შემოსავლის წილი, არაკონკურენტული ქმედებით საზოგადოებისათვის მიყენებული ზარალის, ხანგრძლივობისა და მასშტაბის მიხედვით. დოკუმენტი თანხვედრაშია ევროკავშირის კანონთან კონკურენციის შესახებ. ეს არცაა გასაკვირი, რადგან კონკურენცია იყო და არის განხილვის მთავარი საგანი საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების შესახებ მოლაპარაკებებში.
თეორიულად, ჯარიმა წლიური შემოსავლის ხუთი პროცენტის ოდენობით (ათ პროცენტამდე განმეორების შემთხვევაში), ძლიერი სტიმულია არაკონკურენტული ქმედებების შესაჩერებლად. თუმცა, როგორც ყოველთვის, ეშმაკი დეტალებშია. აი, რამდენიმე მიზეზი, რატომ ვფიქრობ ასე:
პრინციპში, ეს ყველაფერი შეიძლება გადაიჭრას ჯარემების სისტემის გამართვით, კერძოდ, არაკონკურენტული ქმედებებით მიყენებულ ზარალთან, ხანგრძლივობასა და მასშტაბებთან ერთად, ფირმებისა და ბაზრების მახასიათებლების გათვალისწინებით. თუმცა სისტემის გამართვა არცთუ მარტივია და ძალიანაა დამოკიდებული კონკურენციის სააგენტოში დასაქმებულთა გამოცდილებასა და პროფესიონალიზმზე. თუმცა შეიძლება წარმოიშვას უფრო მწვავე პრობლემებიც:
რა შეიძლება გაკეთდეს ამის წინააღმდეგ? კონკურენციის სააგენტოს შეუძლია ფირმების ნაცვლად დასაჯოს ინდივიდები, არაკონკურენტული ქმედებების სისხლის სამართლის დანაშაულად შერაცხვით. ცხადია, ამ შემთხვევაშიც თავს იჩენს რიგი პრობლემებისა, მაგრამ ეს უკანასკნელი ფარულ გარიგებებში მონაწილეობის სურვილს უფრო მეტად შეაკავებდა, ვიდრე ფულადი ჯარიმები და ამ უკანასკნელისაგან განსხვავებით, არც საბაზრო დამახინჯებებს გამოიწვევდა.
რა თქმა უნდა, არსებობს მიზეზები, რატომაც ახალი კანონი არ ითვალისწინებს არაკონკურენტული ქმედებებისათვის სისხლის სამართლებრივ პასუხისმგებლობას. ამგვარი სანქციები გავრცელებულია აშშ-ში, თუმცა მიღებული არაა ევროკავშირში (გარდა რამოდენიმე გამონაკლისისა). მარტივად რომ ვთქვათ, შესაძლოა არსებობდეს საქართველოსთვის ამ მიმართულებით უკეთესი რეგულაციები დღის წესრიგში მდგარი ევროკავშირის კანონმდებლობასთან მაქსიმალურ მიმსგავსებასთან შედარებით.
თუმცა კიდევ არსებობს ერთი სტრატეგია ჯარიმების გაუთვალისწინებელი პრობლემების გადასაწყვეტად — კონკურენციის ახალი სააგენტო არამხოლოდ იურიდიულ, არამედ ეკონომიკურ ექსპერტებსაც უნდა აერთიანებდეს რამდენიმე მიზეზის გამო. პირველი მარტივია — იმიტომ, რომ უკეთ იქნას გაგებული ფირმების არაკონკურენტული ქმედებები და მათ შედეგად მიყენებული ზარალი. მეორე, ეს იქნებოდა გარანტია იმისა, რომ ჯარიმის ეკონომიკური შედეგების, როგორც წინასწარი, ასევე შემდგომი შედეგები შესაბამისადაა გაგებული. მესამე, ჯარიმის განსაზღვრის სახელმძღვანელო პრინციპებისა და პროცედურების გამჭვირვალე და პროგნოზირებადი სისტემის შემუშავება იმისათვის, რომ ფირმებმა შეძლონ არაკონკურენტული ქმედებების მოსალოდნელი შედეგების წინასწარ განჭვრეტა.

Imagine arriving at a provincial airport in an unnamed Central Asian country. You leave the terminal and go straight to a row of waiting taxis. In your Lonely Planet, you read that you should pay about $10 for what is a short taxi ride to the city center. You ask the first taxi driver and are quoted a fantasy price of $50. You try to bargain, to no avail. You go to the next taxi, and once again you are quoted $50. You finally go to the third taxi, and lo and behold, it’s the same price, $50. And you don’t even try to bargain anymore…
Now, imagine this to play out over and over again. When you want to buy gasoline. When you want to buy groceries. When you want to buy medication. Frustrating, wouldn’t it be? Or, to quote Brian Shepard, one of the FBI agents that helped break up the Lysine cartel in the United States in the 1990s: “Everyone in this country is a victim of corporate crime by the time they finish breakfast.” So how would you go about breaking up cartels? How does Georgia go about breaking up cartels?
A few days ago the Georgian parliament adopted the draft law “on the Amendments to the Law of Georgia on Free Trade and Competition”. As has been pointed out by Transparency Georgia, this new law introduces several novelties and has the potential to finally have an impact and to result in the break-up of cartels.
So is all now well and good with this new law? Will cartels be broken up and involved firms be fined and punished? Will Georgian consumers enjoy lower prices for gasoline, pharmaceuticals, and food? On paper, the new law should give a reason for optimism. The new law establishes an independent competition agency, defines what is and what is not unfair competition, and it stipulates fines for anti-competitive practices. Importantly, these fines are defined as the percentage of annual revenue and are supposed to be proportional to the damage, the duration, and the scope of the anti-competitive practice. The law is thus very much in line with EU competition law. This is not surprising given that competition was and is a key point in the negotiations on the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement between Georgia and the European Union.
In theory fines of up to five percent (up to ten percent for repeat offenders) of annual revenue provide a strong deterrent against anti-competitive behavior. But as usual, the devil is in the details. Here are a few reasons why:
In principle, all these could be resolved by fine-tuning fines, not only taking into account the damage, the duration, and the scope of the anti-competitive practice, but also the characteristics of involved firms and markets. This certainly is a tall order. And requires experience and expertise from the new competition agency. Even worse, there is the following:
What could be done instead? The competition agency could punish individuals and not firms, making anti-competitive practices a criminal offense. While certainly not without its own problems, criminal sanctions would provide a strong deterrent and would go a long way to alleviate distortions brought about by pecuniary fines.
There is of course a reason why criminal sanctions are not part of the new competition law. While criminal sanctions are common in the US, they are not in the European Union (except for some limited use in a few individual EU member countries). Quite simply, given the need and the intention to emulate EU competition law in Georgia they are not the best starting point for Georgia.
This leaves but one strategy to deal with the unintended consequences of fines: Invest not only into the legal but also the economic expertise of the new competition agency. For several reasons. One, trivially, to understand the anti-competitive practices employed by firms, and the damage caused. Second, to ensure that the economic consequences of fines, both ex-ante and ex-post, are properly understood. Third, to provide for transparent and predictable sanctions by developing guidelines and procedures for the determination of fines, to allow firms to anticipate the consequences of anti-competitive practices.
Recommended for further reading are Vasiliki Bageri, Yannis Katsoulacos, and Giancarlo Spagnolo, “The Distortive Effects of Antitrust Fines Based on Revenue”, and the Fall 2010 issue of the Competition Policy International Journal with the colloquium “Who Should Be the Target of Cartel Sanctions?”