„ჩვენთან მეძავებსაც კი უმაღლესი განათლება აქვთ“, — განაცხადა ერთხელ კუბის ლიდერმა ფიდელ კასტრომ. მეძავების განათლებისა რა მოგახსენოთ, მაგრამ დაახლოებით მსგავსის მტკიცება შეიძლება ქართული რეალობის შესახებაც. თითქმის ყველა ქართველს აქვს უმაღლესი განათლება. მაგალითად, ტაქსის მომსახურებით მოსარგებლეებს ხშირად სმენიათ, ორდიპლომიანი ტაქსის მძღოლების ისტორიები. კუბასთან შედარებით, საქართველოში ადამიანური კაპიტალის სიუხვე უფრო შთამბეჭდავია, რადგან იქ სკოლაში სახელმწიფო განკარგულების გამო დადიან, აქ კი საკუთარი ინიციატივით ირჩევენ წიგნიერებას.
თუმცა, კუბის მსგავსად, მიუხედავად ადამიანური კაპიტალის სიუხვისა, უმუშევრობა საქართველოშიც ძალიან მაღალია. კუბის შემთხვევაში უმუშევრობას მარტივი ახსნა მოეძებნება — უუნარო ეკონომიკური სისტემა; საქართველოში კი ცოტა რთულია იმის გაგება, რატომ არ განაპირობებს მეტი განათლება მეტ დასაქმებას. ჩვენი ქვეყნის შემთხვევა კიდევ უფრო დამაფიქრებელია, თუ მხედველობაში მივიღებთ საზოგადოდ მიღებულ მოსაზრებას, რომ ადამიანური კაპიტალი ეკონომიკის წარმატების ერთ-ერთი საფუძველია, განსაკუთრებით ბუნებრივი რესურსებით ღარიბი ქვეყნებისათვის. როგორც ამერიკელმა განათლების ეკონომისტმა, ერიკ ა. ჰანუშეკმა შეაჯამა მის ერთ-ერთ სტატიაში: „უკეთესი სკოლების მქონე ქვეყნები ეკონომიკურადაც უფრო სწრაფად ვითარდებიან“.
ქართული პრობლემის სამი არაურთიერთგამომრიცხავი ახსნა არსებობს. პირველი, შესაძლოა უბრალოდ არ არის საკმარისი მოთხოვნა კვალიფიცირებულ კადრებზე. თუ ეს მართლაც ასეა, მაშინ უკეთესი სკოლები და განათლების სწორად არჩევა პრობლემას ვერ გადაჭრის. მეორე მოსაზრებით, მიზეზი ზოგადად პროფესიონალ კადრებზე მოთხოვნის ნაკლებობა კი არა, მოთხოვნის დეფიციტია იმ სფეროებში, რომლებშიც სამუშაოს მაძიებლები არიან კომპეტენტურნი. ეს პრობლემა ცნობილია როგორც კვალიფიკაციური შეუსაბამობა, ფენომენი, როდესაც ადამიანების მიერ მიღებული განათლება არ შეესაბამება ეკონომიკის მოთხოვნებს. ბოლოს, შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ ქართული ადამიანური კაპიტალი მდარე ხარისხისაა.
მოდით, უგულებელვყოთ პრობლემის პირველი ახსნა. მიუხედავად საჯარო დებატებში ამ მოსაზრების დომინირებისა, ეს ახსნა არსობრივად მცდარია. კერძოდ, მტკიცება იმისა, რომ სამუშაო ძალაზე მოთხოვნის ზოგადი დეფიციტი იწვევს კვალიფიცირებულ კადრებზე მოთხოვნის ნაკლებობას, ეჭვს იწვევს მინიმუმ მიზეზ–შედეგობრიობის მიმართულებასთან დაკავშირებით. ხოლო, თუკი ხარისხის დაბალი დონე და კვალიფიკაციის შეუსაბამობა მართლაც პრობლემაა, მაშინ უმუშევრობის მაღალი დონე არის აღნიშნული პრობლემების სიმპტომი და არა მისი გამომწვევი მიზეზთაგანი.
მოდით, განვიხილოთ დანაჩენი ორი შემთხვევა.
პროფესიის სწორად არჩევა ახალგაზრდებისთვის საკმაოდ რთულია. მეც, ჩემი პირველი გადაწყვეტილება ამ მიმართულებით 16 წლის ასაკში მივიღე და იურისტობა გადავწყვიტე. თუმცა სწავლის დაწყებასთან ერთად სამართლის სწავლასთან დაკავშირებული ჩემი იმედები თანდათან გამიცრუვდა. ორი წლის შემდეგ ეკონომიკის ფაკულტეტზე გადავედი. ეს სწორი გადაწყვეტილება იყო, რადგან, მიუხედავად ორი დაკარგული წლისა, ჩემს ამბავს ბედნიერი დასასრული ჰქონდა — შესაფერისი პროფესია ვიპოვე.
ზოგადად, პრობლემაა, რომ მომავლისთვის უმნიშვნელოვანეს გადაწყვეტილებას ადამიანი 16 წლის ასაკში იღებს. ამ ასაკში ბავშვებს, როგორც წესი, უჭირთ თავიანთი ძლიერი და სუსტი მხარეების იდენტიფიცირება. ხშირად იმის გააზრებაც კი უძნელდებათ, რა უნდათ სინამდვილეში. ამას ემატება ისიც, რომ ახალგაზრდებმა კიდევ უფრო ნაკლები იციან სამუშაო ბაზარზე მიმდინარე სიტუაციისა და მოსალოდნელი გრძელვადიანი ეკონომიკური ტენდენციების შესახებ. შესაბამისად, გადაწყვეტილების მიღებისას ისინი ხელმძღვანელობენ ან როლური მოდელებით („ბიძაჩემი იყო იურისტი და მეც მინდა მისი მსგავსი ვიყო“) ან ასევე არაინფორმირებული მეგობრებისა და ოჯახის წევრების რჩევებით.
ამ პრობლემის აღმოსაფხვრელი ორი მარტივი მიდგომა იქნებოდა უფრო გრძელვადიანი ზოგადი განათლება და/ან სკოლაში შესასვლელად დასაშვები ასაკის გაზრდა. მოსალოდნელია, რომ უფროს ასაკში აბიტურიენტები არასწორ გადაწყვეტილებებს უფრო ნაკლებად მიიღებენ.
საქართველოში ამგვარი ზომები ან უკვე მოქმედებს ან მათი ამოქმედება უახლოეს მომავალში იგეგმება. განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო იღებს ახალ კანონს, რომლის მიხედვითაც სკოლაში შესვლის ასაკი იქნება 6 წელი (აკრძალული იქნება სკოლის დაწყება 5 წლის ასაკში). ასევე, 2008 და 2009 წლებში გატარებული რეფორმების მიხედვით, 11 წლის ნაცვლად ახლა სკოლაში თორმეტწლიანი სწავლებაა სავალდებულო.
ორივე კანონს მოჰყვა ცხარე, დაუსრულებელი დებატები. როგორც წესი, მშობლები თვლიან, რომ წერა-კითხვისა და მარტივი მათემატიკური გამოთვლების მცოდნე ბავშვი სკოლისათვის უკვე მზად არის. ეს კი მცდარი შეხედულებაა. 2013 წლის სექტემბერში, ბრიტანეთის 130-მდე განათლების ექსპერტმა ხელი მოაწერა წერილს, რომელიც მოითხოვდა სკოლაში შესვლის ასაკად 5 წელზე მეტს. დოკუმენტის თანახმად, სკოლაში ნაადრევად შესვლამ შეიძლება ბავშვების ფსიქიკაზე ღრმა უარყოფითი კვალი დატოვოს. სოციალური კვლევებისა და ანალიზის ინსტიტუტის (ISSA) კვლევის მიხედვით, 5 წლის ბავშვებს არ შეუძლიათ სკოლით გამოწვეულ ფსიქოლოგიურ ზეწოლასთან გამკლავება. ამან კი შეიძლება ბავშვებში ჩამოაყალიბოს სკოლისადმი უარყოფითი დამოკიდებულება, რისი გამოსწორებაც მომავალში ძალიან გართულდება, გრძელვადიან პერიოდში კი უარეს აკადემიურ მოსწრებამდე მიგვიყვანს.
სკოლაში თორმეტწლიანი სწავლების შედეგადაც, აბიტურიენტები უფრო მომწიფებულნი არიან სამომავლო პროფესიის შესახებ სერიოზული გადაწყვეტილების მისაღებად. თუმცა, ამ დროს ხარისხსაც აქვს მნიშვნელობა. სკოლაში სწავლის ბოლო წელს მოსწავლეთა უმეტესობა რეპეტიტორთან ემზადება ერთიანი ეროვნული გამოცდებისათვის, რის გამოც სკოლის გაკვეთილების გაცდენა უწევთ. არადა, პირიქით უნდა ხდებოდეს! სკოლაში სწავლის ბოლო წელი ყველაზე მნიშვნელოვანი უნდა იყოს მოსწავლეებისათვის, რადგან ზუსტად ამ პერიოდში არიან ისინი მზად უფრო მოწინავე, უნივერსიტეტის დონესთან მიახლოებული მასალის ასათვისებლად. სკოლაში სწავლის ბოლო წელს გაკვეთილებზე დასწრება არამარტო მისაღები გამოცდებისათვის კარგ მოსამზადებელს უნდა წარმოადგენდეს, არამედ შემდგომ განათლებასაც უნდა უმზადებდეს საფუძველს. სამწუხაროდ, საქართველოში ამგვარი იდეალისგან ძალიან შორს ვართ.
დამატებით, სასარგებლო იქნებოდა აბიტურიენტთათვის კვალიფიციური კონსულტაციის გაწევა, პროფესორებისა და სხვადასხვა სფეროში მოღვაწე პროფესიონალების მიერ გაცნობითი ლექციების წაკითხვა სხვადასხვა პროფესიების შესახებ, შესაბამისი კურიკულუმებისა და დასაქმების შესაძლებლობის შესახებ ინფორმაციის მიწოდება.
ბოლოს, საქართველოში არსებობს მცდარი შეხედულება, რომ ადამიანმა სკოლის დამთავრებისთანავე უნდა ჩააბაროს უნივერსიტეტში. ეს მაშინ, როცა ზოგიერთ ქვეყანაში, მაგალითად, ისრაელში სკოლის დამთავრების შემდეგ თითქმის ყველა, სქესის მიუხედავად, რამდენიმე წლის განმავლობაში ჯარში მსახურობს. სამხედრო სამსახურის შემდეგ ახალგაზრდების უმრავლესობა მოგზაურობს ერთი ან ორი წლის განმავლობაში. საბოლოოდ, ბევრი ისრაელელი უმაღლეს განათლებას 25 წლის ასაკში იწყებს. ამ დროს კი ისინი უკვე საკმარისად მომწიფებულნი არიან სერიოზული გადაწყვეტილებისათვის და შესაბამისად, ხდებიან სწორად არჩეული აკადემიური პროგრამების სერიოზული სტუდენტები.
სკოლას, სადაც მოსწავლეები თითქმის არ დადიან ბოლო, ყველაზე მნიშვნელოვან სასწავლო წელს, ნამდვილად აქვს ხარისხის პრობლემა. ზოგიერთი აშკარა ხარვეზიდან აღსანიშნავია, მაგალითად, კლასის სიდიდე. საქართველოს საჯარო სკოლებში ჯგუფში ჩვეულებრივ 30-40 მოსწავლეა. კლასის ზომიდან გამომდინარე, მასწავლებლებს უჭირთ უკანა მერხებზე მოსაუბრე მოსწავლეების გაკონტროლება და კლასის მაღალი მოტივაციის უზრუნველყოფა. ამ პირობებში დაინტერესებული და მოტივირებული მოსწავლეებისთვისაც კი ხშირად შეუძლებელი ხდება კონცენტრირება და ახალი მასალის ათვისება. განათლების სფეროში მასწავლებლის დაბალი ანაზღაურების გათვალისწინებით, დიდი კლასების გაყოფით ამ კონკრეტული პრობლემის მოგვარება წესით ძალიან ძვირი არ უნდა დაჯდეს.
მასწავლებლების ხარისხი წარმოადგენს მეორე აშკარა პრობლემას. სკოლებში ენთუზიაზმითა და ენერგიით აღსავსე ადამიანებია საჭირო, მაგრამ საქართველოში პედაგოგების ხელფასები იმდენად დაბალია, რომ ყველა, ვისაც სხვა პერსპექტივა გააჩნია, უარს ამბობს მასწავლებლის პროფესიაზე. ქვემოთ მოცემული გრაფიკი გვიჩვენებს პედაგოგის საშუალო წლიურ ხელფასს სხვადასხვა ქვეყნებში. ქართველი მასწავლებელი საშუალოდ 12-ჯერ უფრო ნაკლებს გამოიმუშავებს, სხვა ქვეყნებთან შედარებით. შემაძრწუნებელი სხვაობა განსხვავებული ცხოვრებისა და შემოსავლის დონის მხედველობაში მიღების შემდეგაც არ ქრება.
საქართველოში ადამიანური კაპიტალის ხარისხის გასაზრდელად, პირველ რიგში, მასწავლებლების ხელფასები უნდა გაიზრდოს. მხოლოდ ამ შემთხვევაში შეიძლება გაგვიჩნდეს გრძელვადიან პერიოდში ისეთი განათლების სისტემის იმედი, რომელიც სათანადოდ შეფასდება და დაფასდება დამსაქმებლის მიერ.

Cuba’s Fidel Castro once famously said about his country: “Even our prostitutes have university degrees”. While we don’t know about prostitutes, something similar could be said about Georgia. Virtually all Georgians have university degrees, and, as every frequent user of taxi services knows, there are Georgian taxi drivers who have two of them. Yet Georgia’s permeation with human capital is even more impressive than in Cuba because Cubans were sent to schools by government command, while Georgians chose to become so literate just by their own motivation.
Like in Cuba, also in Georgia unemployment is ravaging, despite the abundance of human capital. While in Cuba this is easily explained by a largely dysfunctional economic system, it is more difficult to understand while in Georgia the high average level of education does not translate into employment. This is even more puzzling as it is a consensus among experts that human capital is one of the major building blocks of economic success, in particular for countries that are not richly endowed with natural resources. As the American education economist Eric A. Hanushek summarizes in one of his articles: “Nations that do better at school grow faster than other nations”.
There are three, mutually non-exclusive explanations for the Georgian calamities. Maybe there is simply not enough demand for qualified personnel. If one adopts this point of view, even better schools and wiser educational choices would not solve the problem. Alternatively, the general demand for people with professional expertise is not the binding constraint, but it is rather a shortage of demand in those areas where job seekers have their skills. This problem is usually called qualification mismatch, the phenomenon that education people obtain does not match with the demands of the economy. Finally, there is the possibility that human capital in Georgia is of inferior quality.
Let us dismiss the first explanation. While it receives a lot of attention in the public debate, it is fundamentally flawed. Namely, to say that a lack in the demand for skills is caused by a general lack of demand for labor is confusing cause and effect. If the quality is low and there is a qualification mismatch, it is likely that the high unemployment rate is a symptom of the problem and not one of its causes.
So, let us discuss the other two possibilities.
Making the right educational decisions is difficult for people at a young age. I made my first choice in this regard when I was 16 and decided that I wanted to become a lawyer. After I started studying, I became disenchanted with law, and two years later I switched to economics. This turned out to be the right subject for me, and so – except for a loss of two years – the story had a happy end.
Yet in general, it is a problem that people at the age of 16 are required to make such far-reaching decisions about their future. Still being children, they typically do not know their own strengths and weaknesses, nor do they always know their own preferences. Even less are they informed about the current situation in the job market and about relevant long-term economic trends. What is left for guiding their decisions are role models (“my uncle became a lawyer and I want to be like him”) or opinions of friends and family members who are often equally uninformed.
Two straightforward possibilities to approach this problem would be to have more years of schooling and/or to increase the age at which children enter school. Older school graduates will be less prone to choosing the wrong subjects.
Measures of this kind are about to be enacted in Georgia. The ministry of education and science will adopt a new law according to which the school entry age becomes 6 (it will be forbidden to start education at the age of 5). Also, by reforms made in the years 2008 and 2009, instead of 11 years there are now 12 years of schooling obligatory.
Both laws were hotly debated, and the discussion has not fully ceased. Parents tend to think that when their children know how to read and write and do some mathematical calculations, they are ready for school. This, however, is an erroneous view. In September 2013, almost 130 British educational experts signed a letter that called for school entry ages of later than five. The letter goes so far as to say that early school entry ages can cause “profound damages” to the children. According to a study by the Institute of Social Studies and Analysis (ISSA), children at the age of 5 cannot deal with the psychological pressure school entails. This may cause those children to adopt a profoundly negative attitude towards the school that can hardly be corrected in later years, potentially leading to reduced learning performance in the very long run.
Also, the transformation to 12 years of schooling has the effect that people are more mature when they make their educational decisions. However, here the issue of quality comes into play. During their last year at school, most pupils prepare themselves for the unified university entry exams by missing school classes and taking private lessons instead. It should be the opposite! The last years of school should be the most relevant for pupils, as they are in an age when they can be exposed to more advanced material that is closer to the university level. In the last years of schooling, attending classes should be the best preparation for the admission exams and for the subsequent studies. In Georgia, we are very far from that.
In addition, it might be useful to provide qualified consultancy to school graduates. To that end, introductory lectures about the different subjects, their curricula, and the job chances they offer, ought to be delivered in the schools by university professors and professionals in the fields.
Finally, in Georgia, there is a somewhat detrimental expectation that young people directly enter university after finishing school. In countries like Israel, most school graduates, regardless of gender, go to the army for some years. Afterward, most of them do extensive traveling for one or two years. Eventually, many Israelis enter university at an age around 25, but in the meantime, they became mature and are more likely to be serious students in the right subjects.
A school system that is largely abandoned by its pupils in the most important last years of schooling has an obvious quality problem. Some of the flaws are obvious, for example, the class size. In classes of Georgian public schools usually sit between 30 and 40 pupils, and due to this huge number teachers cannot stop pupils’ chatting at the back of the classroom and they often fail to motivate the class. Even for those pupils who are really interested to learn something, it becomes impossible to concentrate and follow the lessons under such circumstances. Given the low salaries in the educational sector, it would not cost too much to tackle this problem.
Another obvious issue is the quality of teachers. Enthusiastic and energetic individuals are needed at schools, yet in Georgia, since salaries are so low, anybody with other opportunities will avoid becoming a teacher. The table shows average teachers’ salaries in selected countries, and one can see that Georgian teachers earn on average 12 times less than what they make in other countries. Even if one takes into account different general income levels in these countries, a staggering discrepancy remains.
To increase the quality of human capital in Georgia one, first of all, has to increase teachers’ salaries. Then, in the long run, we can hope for education that matters.