ჭადრაკი ძალიან მიყვარს, ამიტომ ჩემი ბევრი ქართველი ნაცნობი ასაკოვანი ხალხია. მათ შორის არის რამდენიმე ყოფილი საბჭოთა მეცნიერი: ფიზიკოსი, მათემატიკოსი, სტატისტიკოსი და ინჟინერი. მას შემდეგ, რაც თბილისში ვცხოვრობ, ისინი ხშირად დამცინიან ჩემი სამეცნიერო მიღწევების გამო: „Ph.D. ხარისხით, – უყვართ ხოლმე თქმა, – საბჭოთა კავშირში მეცნიერებათა კანდიდატის მეტი ვერ გახდებოდი“.
ჩემს ჭადრაკის მეგობრებთან საუბრებმა მიმიყვანა დასკვნამდე, რომ ძველ საბჭოთა პროფესორებს იერარქიული აზროვნება ახასიათებთ. ერთ-ერთ ქართველ მათემატიკოსთან თანამშრომლობისას, ის ყოველთვის ხაზს უსვამდა საკუთარ სამეცნიერო წოდებას, მიყვებოდა წითელი არმიის კვლევით ინსიტუტზე, სადაც მუშაობდა. თუმცა ამ ინსტიტუტის სამეცნიერო მიღწევებსა თუ კვლევის საგანზე საუბრის ნაცვლად, ის უბრალოდ ამბობდა, რომ იქ „35 აკადემიკოსი“ მუშაობდა. როგორც გავარკვიე, „აკადემიკოსი“ იყო საბჭოთა სამეცნიერო სისტემის უმაღლესი წოდება, რომელსაც, როგორც წესი, ხანდაზმულ ასაკში ანიჭებდნენ ხოლმე.
ერთმანეთისგან სრულიად განსხვავებულ შემთხვევებზე დაკვირვება ხშირად ძალიან სასარგებლოა, თუ რამის გაგება გვინდა. ამიტომ მოდი, განვიხილოთ კვლევის ორი სფერო, რაშიც საბჭოთა მეცნიერება სრულიად ასცდა გზას. სახელდობრ, იაფეტური თეორია ენათმეცნიერებაში და ლისენკოიზმი ბიოლოგიაში და ვნახოთ, რა როლი ითამაშა საბჭოთა მეცნიერების იერარქიულმა წყობამ მოვლენათა ამგვარ სავალალო განვითარებაში.
მარქსის ისტორიის თეორიის მიხედვით, ყველა თაობაში არსებობს მჩაგვრელთა და ჩაგრულთა კლასი. მარქსის ცნობილი „კომუნისტური პარტიის მანიფესტის“ პირველი წინადადება გვეუბნება: „დღემდე არსებული ყველა საზოგადოების ისტორია არის კლასთა შორის ბრძოლის ისტორია“. კლასიკურ ანტიკურ ხანაში („მონათმფლობელურ საზოგადოებაში“) ჩაგრულნი იყვნენ მონები, მჩაგვრელნი კი მონათმფლობელები. ფეოდალიზმში გლეხები იყვნენ ჩაგრულნი, ხოლო ფეოდალები – მჩაგვრელები. ინდუსტრიულ ხანაში მუშები იყვნენ ჩაგრულნი, კაპიტალისტები კი – მჩაგვრელნი.
1865 წელს ქუთაისში, შოტლანდიელისა და ქართველის ოჯახში დაბადებული ენათმეცნიერის, ნიკო მარის ე.წ. იაფეტური თეორიის თანახმად, თავდაპირველად ჩაგრული ადამიანები ყველა ქვეყანაში ერთ ენაზე საუბრობდნენ. ის, რომ მათ ერთმანეთის აღარ ესმით, გამოწვეული იყო მმართველი კლასის მანიპულაციებით. მჩაგვრელებმა განგებ შემოიღეს ეროვნული დაყოფა, როგორც ჩაგრულთა კლასის გაერთიანების თავიდან აცილების საშუალება. ამიტომ მარი ეძებდა მსგავსებებს სხვადასხვა ქვეყნების მუშათა კლასების სასაუბრო ენებში, რადგან იაფეტური თეორიის თანახმად, ენებს შორის არსებული ლინგვისტური სხვაობები იყო არა ერებს, არამედ კლასებს შორის. 1920-40-იან წლებში ეს თეორია გახდა საბჭოთა ენათმეცნიერების წამყვანი პრინციპი, რომლითაც ამართლებდნენ რუსული ენის, როგორც ძირითადი სასაუბრო ენის შემოღებას საბჭოთა რესპუბლიკებში (ეს თეორია სტალინის დროს ჩავარდა).
ანალოგიურად, საბჭოთა კავშირმა შექმნა საკუთარი თეორიები ბიოლოგიაშიც. მარქსისტი მეცნიერები ეჭვის თვალით უყურებდნენ დარვინის ევოლუციურ თეორიას, რადგან ბუნება, სადაც გამუდმებით მიმდინარეობს ბრძოლა გადარჩენისთვის, ძალიან ჰგავს კაპიტალისტურ ეკონომიკას. ანალოგია საკმაოდ ნათელია. ბუნების მსგავსად, ბაზარზე გადარჩება ის კომპანია, რომელიც სთავაზობს ყველაზე დაბალი ფასებსა და საუკეთესო ხარისხს („შემგუებელი“). ამგვარად შეგვიძლია ევოლუციურად გავამყაროთ ნეოკლასიკოს ეკონომისტთა სხვადასხვა მოსაზრებები. საბაზრო ეკონომიკაში კომპანია რატომ აწარმოებს საკუთარ პროდუქციას მაქსიმალურად ეფექტურად? ასე რომ არ მოიქცეს, მას გარიყავენ საკუთარი კონკურენტები და ის საბოლოოდ გაქრება ბაზრიდან („გადაშენდება“).
დარვინის ალტერნატიულად, საბჭოთა ბიოლოგმა ტროფიმ ლისენკომ (1898-1976) შექმნა საკუთარი თეორია, ლამარცკიზმი (ასევე ცნობილია ლისენკოიზმის სახელით), სადაც ცხოველთა და მცენარეთა სახეობები ვითარდებიან არა კონკურენციის, არამედ თანამშრომლობის პრინციპით. ლისენკოიზმი გახდა სტალინის საყვარელი მოძღვრება და ბევრი მკვლევარი, ვინც მას არ ეთანხმებოდა, გააკულაკეს (მათ შორის, ბევრი მსოფლიოში ცნობილი ბიოლოგი). სტალინის გარდაცვალების შემდეგ ლისენკოიზმი უარყოფილ იქნა და არსებობს მოსაზრება, რომ საბჭოთა ბიოლოგიამ ვერასდროს დააღწია თავი ლისენკოს სისულელეს, რის გამოც ბევრად ჩამორჩებოდა დასავლურ ბიოლოგიას, სანამ სისტემა მთლიანად არ დაინგრა.
უდაოა, რომ საბჭოთა მეცნიერები ძალიან ჭკვიანები იყვნენ და ბევრი რამ იცოდნენ საკუთარ სფეროში. ამიტომ საკითხავია, სამეცნიერო საზოგადოებამ, რომელიც ინტელიგენტი ადამიანებისგან შედგებოდა, როგორ მოიწონა ისეთი სასაცილო თეორიები, როგორიცაა იაფეტური თეორია და ლისენკოიზმი? ჩემი აზრით, პასუხი უნდა ვეძებოთ საბჭოთა მეცნიერებისთვის დამახასიათებელ იერარქიულ სტრუქტურაში. დასავლურ მეცნიერებაში აბსურდულ თეორიებს, როგორც წესი, მხოლოდ მეცნიერთა გარკვეული ნაწილი იზიარებს, რომელიც თითქმის არასდროს არ ხდება პოპულარული. დასავლელ მეცნიერებს, როცა პროფესორები ხდებიან, უკვე აღარ ჰყავთ „ხელმძღვანელები“ და შეუძლიათ კითხვის ნიშნის ქვეშ დააყენონ ან გააკრიტიკონ ყველაფერი, რაც მოესურვებათ. დასავლეთში, საბჭოთა კავშირისგან განსხვავებით, იაფეტური თეორია და ლისენკოიზმი გახდებოდა ღია განსჯისა და კრიტიკის თემა. მალევე გამოიკვეთებოდა მათი სისუსტეები, რადგან არაიერარქიულ გარემოში მცდარ იდეებს ბევრად უფრო მეტად უჭირთ გადარჩენა.
გერმანელმა ფიზიკოსმა მაქს პლანკმა (1858-1947) ეს ძალიან კარგად ჩამოაყალიბა: „მეცნიერული ჭეშმარიტება არასდროს არ იმარჯვებს, უბრალოდ მისი მოწინააღმდეგენი იხოცებიან, ახალი თაობა კი მასზე იზრდება“.
მართლაც, სამეცნიერო პროგრესის ერთ-ერთი უმთავრესი დაბრკოლება ძველის არსებობა, სამეცნიერო საზოგადოებაში გავლენიან პირთა მოძველებული შეხედულებებია. ამ პრობლემის სრულად გადაჭრა შეუძლებელია, რადგან მეცნიერება თანმიმდევრული პროცესია, სადაც მეცნიერები საკუთარ შრომებს წინამორბედთა ნააზრევზე აფუძნებენ. უნივერსიტეტის სტუდენტი გარდაუვლად მოექცევა მეცნიერთა თანამედროვე თაობის მეცნიერული შეხედულებების გავლენის ქვეშ.
პროლემა შეიძლება გამარტივდეს, თუ მაქსიმალურად შევამცირებთ იერარქიას. ამ მიზნით, პროფესორის ავტორიტეტი, ჩაახშოს ნორმისგან განსხვავებული შეხედულებები, უნდა შეიზღუდოს. თუ პროფესორი ასწავლის გარკვეულ საგანს, ის წყვეტს, რა ითვლება სწორ პასუხად ფინალურ გამოცდაზე. ანალოგიურად, სამაგისტრო ან სადოქტორო ნაშრომის წერისას სტუდენტი იძულებულია, საკუთარი თემა ხელმძღვანელი პროფესორის შეხედულებებს მიუსადაგას, რადგან ის აფასებს საბოლოო ნაშრომს. თუმცა, როგორც კი სტუდენტი ამთავრებს აკადემიურ განათლებას და ხდება მეცნიერი, მსგავსი ზეწოლა უკვე აღარ უნდა არსებობდეს.
დამოუკიდებელი კვლევის შესაძლებლობები, რომელსაც უფროსი მკვლევარი არ ხელმძღვანელობს და არ აკონტროლებს, როგორც ჩანს, იერარქიულობის გამო ბევრად უფრო შეზღუდული იყო საბჭოთა კავშირში, ვიდრე დასავლეთის ქვეყნებში. ტოტალიტარულ სახელმწიფოში იერარქიის მაღალი ფენების თანადგომის გარეშე კვლევა რთული იყო. ინგლისელი გენიოსის, ფრენკ პ. რამსის (1903-1930) მსგავსი გენიოსი, რომელიც 26 წლის ასაკში გარდაიცვალა და რომელმაც გარდამტეხი წვლილი შეიტანა ეკონომიკაში, მათემატიკასა და ფილოსოფიაში, ძლენად თუ მოახერხებდა ამას საბჭოთა კავშირში. რამსი ვერც კი მიაღწევდა მეცნიერებათა კანდიდატის წოდებამდე და მის გამორჩეულ კვლევებს სხვადასხვა მიმართულებით ადრეულ ეტაპზევე ჩაახშობდა რომელიმე უფროსი მკვლევარი. ყველასთვის კარგად არის ცნობილი, რომ ძალიან ბევრმა გამჭრიახმა მათემატიკოსმა თავისი რევოლუციური მიღწევები სწორედ 30 წლამდე შექმნა, და საკითხავია, რამდენად მისცემდა საბჭოთა წყობა საჭირო თავისუფლებას ამ ტრადიციულად უაღრესად არაორთოდოქსულ იდეებს.
იმისთვის, რომ მეცნიერებს საშუალება ჰქონდეთ, მიჰყვნენ საკუთარ იდეებს, იერარქიული კიბე ძალიან მოკლე უნდა იყოს. გერმანიაში იმისთვის, რომ სრულყოფილი მეცნიერი გახდეთ, რომელიც მზად არის პროფესორობისთვის, ჯერ უნდა მოიპოვოთ ბაკალავრის ხარისხი, შემდეგ მაგისტრის, დოქტორის და ბოლოს „ჰაბილიტაცია“. ეს ხანგრძლივი პროცესია და ძალიან ცოტა ადამიანი ახერხებს, გახდეს უნივერსიტეტის პროფესორი 40 წლამდე. ამ ასაკში კი ადამიანის შემოქმედებითი უნარის დიდი ნაწილი შეიძლება დაიკარგოს.
ამერიკის შეერთებულ შტატებში სისტემა უფრო მარტივია. ბაკალავრის ხარისხის შემდეგ მაგისტრისა და დოქტორის სწავლება გაერთიანებულია, ხოლო ჰაბილიტაცია საერთოდ არ არსებობს. არ შეიძლება ითქვას, რომ ამერიკული სისტემა ნაკლებად ეფექტურად ამზადებს კარგ მეცნიერებს, ვიდრე გერმანული სისტემა. ამერიკულის მსგავსად, გერმანული სისტემაც თანდათანობით შემცირდა. ბევრ სფეროში (მათ შორის, ეკონომიკაშიც) ჰაბილიტაცია უკვე აღარ არის მნიშვნელოვანი პროფესორად გახდომისთვის. ეს სრულიად ლოგიკურია, რადგან მკვლევარი, ვისაც აქვს საკმარისად ბევრი პუბლიკაცია გამოქვეყნებული რეცენზირებული ჟურნალებში, უკვე ავლენს მეცნიერულ უნარ-ჩვევებს და რა საჭიროა ჰაბილიტაციის თეზისი, რომელიც ძალიან ჰგავს სადოქტორო ნაშრომს?
საბჭოთა სისტემა, მეორეს მხრივ, მოითხოვდა მკვლევრებისგან, გაევლოთ იერარქიის ზედმეტად გრძელი კიბე, რომელიც გერმანიისაზე ბევრად გრძელი იყო. თავისუფალი, დამოუკიდებელი კვლევა შესაძლებელი იყო მხოლოდ ხანდაზმულ ასაკში. ზედმეტი იერარქიულობის გამო საბჭოთა მეცნიერება წარმოადგენდა არმიას, სადაც მეთაური კარნახობს მის ქვეითებს, რა იკვლიონ. ადამიანს მხოლოდ მაშინ შეეძლო დამოუკიდებლად გადაწყვეტა, თუ გენერალი გახდებოდა, მაგრამ ეს ხდებოდა ხანდაზმულ ასაკში, როდესაც შემოქმედებითი უნარი უკვე აღარ არსებობს. უარეს შემთხვევაში, ეგეც შეუძლებელი იყო, რადგან ფელდმარშალი იყო სტალინი, ადამიანი, რომელსაც წარმოდგენა არ ჰქონდა მეცნიერებასა და კვლევაზე.
ჩემი საბჭოელი მეგობრები შეიძლება დამცინიან, თუმცა მათი იერარქიული სისტემა, რომლითაც ასე ამაყობენ, იყო ერთ-ერთი შემადგენელი ნაწილი იმისა, თუ რატომ დაინგრა საბჭოთა კავშირი.

As an active chess player, many of my Georgian acquaintances happen to be old men, and among them are several former Soviet scientists: physicists, mathematicians, statisticians, and engineers. Ever since I am living in Tbilisi, they like to pull my leg regarding my scientific achievements. “With a Ph.D.”, they enjoy saying, “in the Soviet Union you would have been not more than a ‘candidate of science’”.
Talking with my chess friends, I came to the conclusion that old Soviet professors are prone to hierarchical thinking. And when I was collaborating with a Georgian mathematician, he emphasized his scientific rank by telling me about a research institute of the Red Army where he had worked. Yet instead of speaking about the scientific achievements of that institute or telling me anything about the topics that were investigated, he just said that there were “35 academics” employed at that institute. As I found out, an “academic” is the highest rank in the Soviet scientific system, to be achieved usually at just advanced age.
Looking at extreme cases is often very useful if one wants to understand something. In this vein, let us discuss two research areas where Soviet science went completely astray, namely the Japhetic Theory in linguistics and Lysenkoism in biology, and see what role played the hierarchical structure of Soviet science in these dismal developments.
According to Marx’s theory of history, in every age, there is a class of suppressors and a class of suppressed people. The first sentence of Marx’s famous “Communist Manifesto” summarizes this as follows: “The history of all hitherto existing society is the history of class struggles.” In classical antiquity (the “slaveholder society”), the suppressed were the slaves, and the suppressors were the slaveholders. In feudalism, the oppressed were the peasants and the oppressors were the nobility. In the industrial age, the first was the workers and the latter the capitalists.
According to the so-called Japhetic Theory of the linguist Nicholas Marr, born 1865 in Kutaisi to a Scottish father and a Georgian mother, the oppressed people of all countries did originally speak the same language. The fact that they could not understand each other was due to manipulations on part of the ruling classes throughout the historical ages. The oppressors had maliciously introduced national separation as a means to prevent the unification of the suppressed class. Consequently, Marr looked for similarities in the languages of the working classes in different countries, as in the Japhetic view the linguistic differences between languages were not to be found between nations but between classes. From the 1920s to the 1940s, this theory, providing a justification for introducing Russian as the main language in all Soviet republics, became the leading tenet of Soviet linguistics (finally, it fell into disgrace with Stalin).
Likewise, the Soviet Union developed its own ideas about biology. The evolutionary theory of Darwin was looked at with suspicion by Marxist researchers, as a nature in which a continuous struggle for survival takes place has indisputable similarities with a capitalist economy. The analogy is quite obvious. Like in nature, in a market those companies survive which have the lowest costs and the best quality (the “fittest”). Accordingly, one can make evolutionary arguments to underpin various claims made by neoclassical economics. Why would a company in a market economy produce maximally efficiently? Well, if it would not, then it would be marginalized by its competitors and finally disappear from the market (“become extinct”).
As an alternative to Darwin, the Soviet biologist Trofim Lysenko (1898-1976) developed a variant of Lamarckism, commonly known as Lysenkoism, where the animal and plant species do not develop according to principles of competition, but according to principles of cooperation. Lysenkoism became a favorite of Stalin, and many researchers who did not subscribe to this theory, among them world-renowned evolutionary biologists, went to the Gulag. After Stalin’s death, Lysenkoism was abandoned, and there is a consensus that Soviet biology never recovered from Lysenko’s nonsense and was far behind Western biology until the system finally collapsed.
There is no doubt that Soviet scientists were very smart and had a lot of expertise in their respective fields. The question, therefore, is how a research community made up of intelligent people could endorse ridiculous ideas such as Japhetic Theory and Lysenkoism. The answer, I believe, is to be found in the more hierarchical way in which Soviet research was organized. In Western science, absurd theories usually only convince some researchers within the scientific community, if at all, and almost never enter the mainstream. Western researchers, once they have become professors, do not have “superiors” anymore and can question and criticize whatever they want. In the West, unlike in the Soviet Union, Japhetic Theory and Lysenkoism would have been subject to open discussions and criticism. Soon, their weaknesses would have been pointed out, as, in a non-hierarchical environment, flawed ideas have a much harder time surviving.
The German physicist Max Planck (1858-1947) has put it very nicely: “A scientific truth does not triumph by convincing its opponents and making them see the light, but rather because its opponents eventually die and a new generation grows up that is familiar with it.”
Indeed, one of the main obstacles to scientific progress is the existence of old, obsolete opinions held by influential persons in the scientific community. This problem cannot be solved entirely, because science is a sequential process with researchers building on the work of their predecessors. A student learning at university will inevitably be exposed to the scientific convictions of the current generation of professors.
However, the problem can be alleviated if one reduces hierarchies as much as possible. To this end, the authority of a professor to suppress deviating opinions must be limited to students studying for a degree. If a professor teaches a course on some topic, the professor and not the student will decide what counts as the right answer in the final exam. Similarly, when writing a master’s thesis or Ph.D. dissertation, there is no way but to adjust to the views of the professor finally evaluating the work. However, once a student has completed their academic education and becomes a researcher themselves, there must be no such pressure anymore.
The possibilities for independent research, not supervised and controlled by a senior researcher, were arguably more limited in the Soviet Union than in Western countries due to the extensive hierarchy. And in a totalitarian state, research not backed by higher layers of the hierarchy was difficult. Someone like the English genius Frank P. Ramsey (1903-1930), who died at the age of 26 after having made pathbreaking contributions to economics, mathematics, and philosophy, would have been hardly possible in the Soviet Union. Ramsey would not even have achieved the rank of candidate of science, and his bold investigations into a broad range of different subjects would arguably have been thwarted by senior scientists at an early stage. It is a well-known fact that many of the most ingenious mathematicians made their revolutionary contributions before reaching the age of 30, and it is questionable whether Soviet scientific structures would have provided the necessary freedom to put forward these usually highly unorthodox ideas.
For enabling researchers to pursue their own ideas, the hierarchical ladder must be short. In a Western country like Germany, one has to first get a bachelor, then a master's, then a Ph.D., and then a “habilitation”, before one is a full-blown researcher eligible for a professorship. This is a long process, and very few people manage to become university professors before the age of 40. At that age, however, much of the creative power of a person may be lost already.
In the United States, the system is more streamlined. After the bachelor's degree, master’s and Ph.D. studies are intertwined and there is no need for a habilitation. It cannot be said that the American system is less efficient in producing good researchers than the German system, and consequently the German system was gradually shortened. In many subjects (among them economics) a habilitation is not essential anymore for becoming a professor. This is fully logical because a researcher who can show sufficiently many publications published in peer-reviewed journals reliably proves scientific skills. Why should a habilitation, another piece of work similar to a Ph.D. dissertation, still be necessary then?
The Soviet system, on the other hand, required a researcher to climb an excessively long hierarchy ladder, even longer than in Germany. The stage where free, independent research was possible was only achieved in old age. Due to the excessive hierarchies, Soviet science resembled an army where the commander tells his subordinates what to research. Only if one had become a general, one could decide independently, but this happened only if one was old and creativity was gone. And in the worst times, even that was not possible, because the field marshal was Stalin, a person without any clue of science and research.
My Soviet friends may laugh at me, yet the hierarchical system they are so proud of was one of the components that made the Soviet Union fall.