ცნობილი ქართველი პოეტი, დავით გურამიშვილი, თავის არანაკლებ ცნობილ „სწავლა მოსწავლეთაში“ წერდა:
თუმცა გურამიშვილი განათლების ასე მგზნებარე მხარდამჭერი იმიტომ კი არ გახლდათ, რომ მას უკეთესი სამსახურის ან სხვა რაიმე პრაგმატული მიზნის მისაღწევ საშუალებად მიიჩნევდა. მისთვის სწავლის „კენწერო“ იმიტომ იყო ტკბილი, რომ:
„ბრძენსა აქვს თავის უფლება, სოფელში ყოფნა ნებისა;
ბრძენი სადაც არს, დარჩების, საუნჯე თან ექნებისა.“
ასე რომ, პოეტისათვის სწავლა და ცოდნის შეძენა თავისთავად წარმოადგენდა ფასეულ მიზანს.
დღევანდელი რეალობიდან იკვეთება, რომ გურამიშვილისეულ ამაღლებულ იდეალს – „სწავლა ცოდნისათვის“ ქართველი ახალგაზრდების უმრავლესობა იზიარებს. ბევრი ქართველი ხომ უმაღლეს განათლებას მხოლოდ იმისათვის იღებს, რომ საბოლოო ჯამში უმუშევარი ან ისეთ პოზიციაზე დასაქმებული გახდეს, რომელსაც განათლება საერთოდ არ სჭირდება!
გასაოცარია, მაგრამ ფაქტია, რომ ქართველი დამსაქმებლები თანამშრომლის აყვანისას, ხშირ შემთხვევაში, განათლებას უმთავრეს მნიშვნელობას სულაც არ ანიჭებენ. ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის მკვლევარების მიერ ჩატარებული ბოლოდროინდელი გასაუბრებები რუსთავის, გორის, ქუთაისისა და ბათუმის დამსაქმებლებთან ცხადყოფს, რომ ბიზნესების უმრავლესობა მომავალ თანამშრომლებში ყველაზე მეტად შრომის ეთიკას აფასებს. ბიზნესების მეორე, ასევე დიდ ნაწილს (ძირითადად, ოჯახური ბიზნესები) კი, ნათესავ-მეგობრების კეთილგანწყობა უფრო ადარდებს, ვიდრე კადრების განათლება და კვალიფიკაცია.
მეორე მხრივ, დამსაქმებლების ის ნაწილი, რომელთათვისაც პროფესიულ განათლებას მნიშვნელობა ჰქონდა, წუხდა იმაზე, რომ ფორმალური განათლება დიდს არაფერს ნიშნავს, რადგან დიპლომირებულთა უმრავლესობა არაა საკმარისად კვალიფიციური და არც იმდენად მოტივირებული, რომ სამუშაო ადგილზე სწავლა შეძლოს. რა გვჭირს? რატომ აღარ აგზავნის განათლება საკმარისად ძლიერ სიგნალს შრომის ბაზარზე? თუ განათლება უკეთესი სამუშაოს პოვნაში ვერ გვეხმარება, საერთოდ რატომ ვიწუხებთ თავს ამ დიპლომებისთვის?
რა თქმა უნდა, გამოკითხულ დამსაქმებელთა მცირე რაოდენობის საფუძველზე განზოგადება გამართლებული არ იქნებოდა. ამიტომ, გადავწყვიტეთ საქსტატის შინამეურნეობების გამოკითხვის განათლებისა და დასაქმების ნაწილში ჩაგვეხედა.
როგორც მალევე გაირკვა, გურამიშვილისეული იდეალი „სწავლა ცოდნისათვის“ არც ისე გავრცელებულია, როგორც ერთი შეხედვით ჩანს. საქართველოს ზრდასრული (16 წლის და უფროსი) მოსახლეობის მხოლოდ 28%-ს აქვს უნივერსიტეტის დიპლომი. აღნიშნული მაჩვენებლით, საქართველო ადგილს აშშ-სა და დიდ ბრიტანეთს გვერდით იკავებს. მაგალითად, გაერთიანებულ სამეფოში 16-დან 74 წლამდე ასაკის მოსახლეობის 27%-ს აქვს მინიმუმ ბაკალავრის აკადემიური ხარისხი (იხ. “Most people in the UK do not go to university – and maybe never will”, The Guardian). აშშ-ში კი მსგავსი მაჩვენებელი 25 წელზე უფროსი მოსახლეობისათვის 28%-ს უდრიდა 2009 წელს (“Educational Attainment in the United States”, Camille Ryan and Julie Siebens, 2012).
რა თქმა უნდა, სიბრძნის (უფრო სწორედ, უნივერსიტეტის დიპლომისკენ) სწრაფვა უფრო აქტიურად ახალგაზრდებისთვისაა დამახასიათებელი. 20-დან 30 წლამდე კატეგორიის ზოგიერთ ასაკობრივ ჯგუფში დიპლომირებულთა წილი 46%-საც კი აღწევს. თუმცა ნამდვილი თავსატეხი ისაა, რომ ბაკალავრების დასაქმების დონე საშუალოდ მთლიანი მოსახლეობის დასაქმების მაჩვენებელს არცთუ უმნიშვნელოდ ჩამორჩება (მარცხენა პანელი). უხეშად რომ ვთქვათ, 4 ბაკალავრიდან მხოლოდ 2 (!) პოულობს სამსახურს მაშინ, როცა დაწყებითი პროფესიული განათლების მქონე 4 ადამიანიდან 3 დასაქმებულია.
ნუთუ ეს იმას ნიშნავს, რომ პროფესიული განათლება პანაცეაა და საქართველოს უმუშევრობის პრობლემას ერთი ხელის მოსმით მოაგვარებს?!
მოდით, ნუ ვიჩქარებთ დასკვნის გამოტანას.
თუ მარჯვენა პანელს დავაკვირდებით, აღმოვაჩენთ, რომ არსებობს კორელაცია ძირითადი, სრული დროით დასაქმებიდან მიღებულ საშუალო თვიურ ხელფასსა და განათლების მიღწეულ დონეს შორის. შეიძლება საქართველოს ზედმეტად ბევრი უნივერსიტეტდამთავრებული ჰყავდეს, მაგრამ ისინი, ვინც სამსახურის პოვნას ახერხებს (ასეთი დაახლოებით ნახევარია), საშუალოდ უფრო მეტს გამოიმუშავებს, ვიდრე ნაკლებად განათლებული ქართველები. ეს გარკვეულწილად ხსნის განათლების მიმზიდველობას ქართულ საზოგადოებაში. გავრცელებული სტერეოტიპი იმის შესახებ, რომ უნივერსიტეტის ხარისხი მხოლოდ პრესტიჟის საკითხია, ცოტა არ იყოს, გადაჭარბებულია. უმაღლესი განათლების მიღება უფრო (ცხოვრების) ლატარიის ბილეთის შეძენას ჰგავს.
უმაღლესი განათლების (ნებისმიერი ტიპის) კიდევ ერთი უპირატესობაა დასაქმების ფართო სპექტრი. სხვათა შორის, „ეკონომისტი“ ყველაზე გავრცელებული პროფესიაა ქართველებს შორის. პოპულარული პროფესიების ნუსხას თარჯიმნები, ექთნები, ბუღალტრები და იურისტები აგრძელებენ. შესაძლოა „ეკონომისტად“ წოდებულთაგან ცოტამ იცოდეს განსხვავება მოთხოვნასა და მიწოდებას შორის, მაგრამ მხოლოდ უმაღლესი განათლების იარლიყის გამო დაიკავოს კერძო და საჯარო სამუშაო ადგილების ფართო სპექტრიდან ერთ-ერთი, რომლის მოთხოვნებიც საბაზისო კომპიუტერულ უნარებსა და ენების ცოდნას არ სცდება. უმაღლესი განათლების არმქონენი კი პირიქით, იკეტებიან (ძირითადად, საარსებო) სოფლის მეურნეობაში, რომელიც, სამწუხაროდ, ჯერ კიდევ წარმოადგენს საქართველოს დასაქმების მნიშვნელოვან ნაწილს, წვრილ მოვაჭრეობასთან და ტაქსის მძღოლობასთან ერთად.
განათლებისა და დასაქმების უფრო ფართო სურათის შემყურე, უმაღლესი განათლება მართლაც მთავარი გზაა ახალგაზრდა ქართველებისათვის თავიანთი სოფლებისგან თავის დასაღწევად. მაშინ, როცა მთლიანი დასაქმების მაჩვენებელი შეიძლება საკმაოდ მაღალი იყოს უმაღლესი განათლების არმქონე ადამიანებისათვის, არასასოფლო-სამეურნეო სამუშაოებზე დასაქმების მაჩვენებელი ყველაზე მაღალი უნივერსიტეტის დიპლომის მქონეთათვისაა. დასაქმებულად მიჩნეული უმაღლესი განათლების არმქონე ქართველების ნახევარზე მეტი სოფლის მეურნეობაშია. იგივე მაჩვენებელი დიპლომიანი ქართველებისთვის მხოლოდ 20%-ია. ასე რომ, პროფესიული განათლების მოჩვენებითი უპირატესობა მაშინვე ქრება, როცა დასაქმების ბუნებასაც ვიღებთ მხედველობაში (იხილეთ მარცხენა პანელი). განათლება საქართველოში უბრალოდ დასაქმებას კი არ უკავშირდება, არამედ მაღალანაზღაურებად დასაქმებას არასასოფლო-სამეურნეო სფეროში.
მოკლედ რომ დავასკვნათ, სწავლის „კენწერო“ საქართველოში არცთუ ძალიან ტკბილია. მაგრამ, სიმართლე რომ ვთქვათ, არც სწავლის ძირია მაინცდამაინც მწარე. რა სიბრძნეზე ან პროფესიულ წარმატებაზეა საუბარი ისეთი საუნივერსიტეტო პროგრამების ფონზე, რომლებიც სტუდენტებისგან სერიოზულ ძალისხმევასა და სწავლას არ მოითხოვს?! სამწუხაროდ, საქართველოში ასეთი პროგრამები ჯერ კიდევ მრავლადაა.

If you seek happiness and good,
Guramishvili is a passionate advocate of learning not as a means of getting a better job or achieving any other pragmatic objective. For him, the fruit of education is sweet because “wisdom to the wise brings calm and makes him master of his lot”. Learning is thus seen as a goal in and of itself.
Judging by today’s realities, we may think that Guramishvili’s lofty ideal of learning for its own sake is shared by a large share of young Georgians. Indeed, many Georgians are pursuing higher education only to find themselves unemployed or employed in lowly occupations that do not require any education.
Even more surprisingly, as the ISET Policy Institute team found out while interviewing businesses in Rustavi, Gori, Kutaisi, and Batumi, Georgian employers do not necessarily consider education to be a major criterion in their hiring decisions. Many of the interviewees were mostly concerned about the work ethics of their future employees. Others, particularly owners of small family businesses, cared to hire their relatives, whether they had the necessary education (and qualifications) or not.
On the other hand, employers for whom professional qualifications did matter complained that formal education means little and most diploma holders are neither qualified nor sufficiently motivated to learn on the job and perform. So, what is wrong with us? Why is education no longer performing the “signaling” function in the labor market? If education does not help one to get a good job, why the hell do we need our diplomas?
The relatively small number of employers the ISET Policy Institute team interviewed are not necessarily representative of the Georgian economy at large. Thus, we decided to have a look at household survey data about education and employment that is available from GeoStat.
As we quickly found out, Guramishvili’s ideal of learning for the sake of achieving wisdom is not as widespread as expected. Only 28% of Georgia’s adult population have university degrees, which is similar to many developed countries such as US or UK. For example, only 27% of the 16-74 population in the UK had at least a BA (see Most people in the UK do not go to university – and maybe never will” in The Guardian). About 28% of the over-25 population in the US had at least a bachelor’s degree in 2009 (“Educational Attainment in the United States” by Camille Ryan and Julie Siebens, 2012).
Of course, wisdom (or, rather, university diplomas) is more actively sought by younger Georgians. In certain age cohorts of the 20-30 age group, according to GeoStat, university enrolment reaches 46%. Yet, what is truly puzzling is that BA degree holders are less employable, on average, than the Georgian population at large (left panel). Roughly speaking, only two out of four (!) individuals holding a bachelor’s degree are employed as compared to three out of four vocational program graduates.
Blog
Does that mean that vocational education can serve as a panacea for Georgia’s unemployment challenges?!
Not so fast.
If we look at the right panel, we will discover that average monthly salaries from primary full-time employment are correlated with educational attainment. While Georgia may be producing too many university graduates, those of them who do find employment (roughly one-half) are able to earn much more than the less educated Georgians (on average). This may explain, at least partially, the lure of higher education. Getting a university degree is not only a matter of prestige, as a common stereotype suggests. Rather, it is somewhat similar to buying a lottery ticket (to life).
One more advantage of having a university degree (any!) is access to a broader choice of occupations. Ironically, “economist” is the most common Georgian “profession”; next on the list are philologists, translators and interpreters; nursing professionals; bookkeepers; and lawyers. Now, while few Georgian “economists” might know the difference between demand and supply, by virtue of having an education they can occupy a wide variety of public and private sector jobs that do not require any special knowledge beyond basic computer literacy and language skills. Conversely, Georgians without a university degree are often locked into “agricultural jobs” (mostly, subsistence farming), which, sadly, account for most of Georgia’s employment, along with small trade and taxi driving, etc.
Looking at the broader picture of education and employment in Georgia, higher education is indeed the main way for younger Georgians to escape from their villages. While the overall employment rate might be higher for people with non-university educational attainment, employment in non-agricultural jobs is highest for holders of university degrees. More than a half of employed Georgians without university degrees end up being agricultural workers, as opposed to less than 20% for university graduates. Thus, the apparent advantage of vocational education for employment prospects disappears after taking into account the nature of employment (see left panel). Education in Georgia is not so much about getting a job, as it is about getting a well-paying job outside the agricultural sector.
To conclude, the fruits of learning are not terribly sweet in Georgia. But neither are the roots of learning particularly bitter. What kind of wisdom or professional success can be imparted by university programs that (often) do not require students to exert a serious effort and … learn.