საქართველოში ხშირად სამსახური იშოვება არა სამართლიანი, წესისამებრ შერჩევის, არამედ პირადი კავშირების მეშვეობით. ეს ფაქტი კარგად არის ცნობილი, რომელსაც თითქმის არავინ არ უარყოფს. ეს იციან თითქმის ყველა ქართულ ფირმასა თუ დაწესებულებაში. საავადმყოფოში შეხვდებით „ექთანს“, რომელსაც ელემენტარული სამედიცინო ცოდნა არ გააჩნია, თბილისის ერთ-ერთ უნივერსიტეტში შეხვდებით ფსიქიკურად დაავადებულ „დამლაგებელ ქალს“, რომელიც აგრესიული და უადგილო ქცევებით ხალხს აშინებს, რკინიგზის სადგურზე კი ბილეთს იყიდით მოლარისგან, რომელსაც წარმოდგენა არ აქვს რეგულაციებზე, განრიგსა და მატარებლებზე. „ქართველი ვაჟკაცის“ ერთ-ერთ სკეტჩში შეგიძლიათ ნახოთ, როგორ ეძებს სამსახურს ქართველი ვაჟჯაცი: ზის პარკში და ელოდება მეგობრებს, რომ რამე შესთავაზონ.
ქართულ ენაში ადამიანებს, რომლებიც შეუფერებენ სამსახურში გარკვეული მიზეზების გამო არიან დასაქმებული, ეფემერულად „ყავის მომდუღებლებს“ უწოდებენ. ორი თვის წინ რამდენიმე კომპანიას ვესტუმრე შიდა ქართლში და გავარკვიე, რომ კერძო კომპანიებშიც კი ბევრი ყავის მომდუღებელია. „ვერ გავუშვებ, რადგან ჩემი ბიზნეს-პარტნიორის სიდედრია, მაგრამ რეალურად არაფერს არ აკეთებს,“ – მითხრა სასტუმროს სასოწარკვეთილმა მეპატრონემ, რომელმაც დაიჩივლა, რომ სასტუმროს გამართული მუშაობისთვის მხოლოდ თანამშრომელთა ნაწილიც საკმარისია.
ეს პრობლემა საჯარო სექტორშიც ძალიან გავრცელებულია. როგორც კი ადამიანი მიაღწევს გარკვეულ პოლიტიკურ წარმატებას, მედია უწევს გარკვეულ კონტროლს, რათა ხელი შეუშალოს ყველაზე უარეს ექსცესებს. მინისტრის მოადგილისა და უფრო ზედა დონეზე, ადამიანებს აკრიტიკებენ, თუ მათი მეგობრები და ნათესავები დასაქმებული არიან. თუმცა შედარებთ დაბალ დონეზე მედია ნაკლებად ყურადღებიანია.
როდესაც ორი თვის წინ ირაკლი ღარიბაშვილი თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში სტუდენტებს შეხვდა, ეკონომისტმა, ირაკლი მირცხულავამ მას ჰკითხა, როგორ აპირებდა იგი ქვეყნის განვითარების გეგმის განხორციელებას არაკვალიფიციური გუნდით. მირცხულავამ ხაზი გაუსვა იმ გარემოებას, რომ საჯარო დაწესებულებები სავსეა „ყავის მომდუღებლებით“, რომლებიც ხელფასის აღების გარდა, ფაქტობრივად, არაფერს არ აკეთებენ. პრემიერ-მინისტრმა არ უარყო ეს და უპასუხა, რომ ის „ყველგან ეძებს“ კვალიფიცირებულ კადრებს. პასუხი მხოლოდ ნაწილობრივ არის დამაკმაყოფილებელი, რადგან ეს ნაკლებად უკავშირდება კვალიფიციური კადრების არსებობას. ეს უფრო მეტად ეხება კადრების შერჩევის ნაკლოვან პროცესს, რაც დამქირავებლებს საშუალებას აძლევს, უგულებელყონ შერჩევის კრიტერიუმები და სამუშაო ადგილები საკუთარ ახლობლებს შეუნახონ. ან, რაც კიდევ უფრო პრობლემურია, მარტივად შექმნან სამუშაო ადგილები მათთვის.
მაგრამ როგორ ჯდება ეს ამბავი საქართველოს უდავო მიღწევებში მთავრობის გამარტივებასთან დაკავშირებით?
ძალიან რთულია ციფრების პოვნა, რომელიც პრობლემის რეალურ შედეგებს გვიჩვენებს. არავინ აღიარებს, რომ ყავის მომდუღებელია და არავინ საუბრობს იმაზე, რომ თავის ახლობლებს სამსახური დააწყებინა. საჯარო სექტორში შეგვიძლია საჯარო მოხელეთა წილი ავიღოთ, როგორც (ძალიან) უხეში საზომი, თუ რამდენი „სიცარიელეა“ სისტემაში.
გრაფიკი გვიჩვენებს, საქართველოს მოსახლეობის კომპოზიციას დასაქმების მიხედვით. ქართველების 5% დასაქმებულია საჯარო სექტორში, რაც ქართული სამუშაო ძალის 12%-ს შეადგენს. ეს თითქოს არ არის ზედმეტად მაღალი მაჩვანებელი და ერთი შეხედვით შეიძლება ჩავთვალოთ ქართული საჯარო სექტორის ეფექტურობად. თუმცა 12% მაინც უფრო მაღალია ვიდრე ბევრ განვითარებულ ქვეყანაში, რომლებიც OECD-ის მონაცემების თანახმად, 10%-ზე ბევრად დაბალია, როგორც გერმანიაში, პოლონეთში, ჩილეში, იაპონიასა და კორეაში. უფრო მეტიც, არსებობს ცნობილი დაკვირვება, რომელიც მე-19 საუკუნეში გაკეთდა, რომელსაც ვაგნერის კანონს ეძახიან, რომელიც ამტკიცებს, რომ საჯარო სექტორის წილი ეკონომიკაში იზრდება ეკონომიკურ განვითარებასთან ერთად. მთავარი მიზეზი ისაა, რომ ბევრი ფუნქცია, რომელთაც მთავრობები განვითარებულ ქვეყნებში ასრულებს, უარყოფილია განვითარებადი ქვეყნების მთავრობების მიერ. მაგალითად, განვითარებად ქვეყნებში მთავრობები ხშირად არ გრძნობენ პასუხისმგებლობას უთანასწორობისა თუ სიღარიბის გამოსწორებაზე, შედეგად, როგორც წესი, არ არსებობს არავითარი სოციალური კეთილდღეობის პოლიტიკა.
თუ დავუშვებთ, რომ საჯარო მოხელეთა რიცხვი პირდაპირპროპორციულია მთავრობის მიერ განკარგული ბიუჯეტისა, მაშინ ვაგნერის კანონის თანახმად, საჯარო დასაქმება განვითარებად ქვეყანაში შედარებით დაბალი უნდა იყოს განვითარებული ქვეყნისასთან შედარებით. თუმცა ეს არგუმენტი მართებულია მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ საჯარო დასაქმების ზომა ასახავს მთავრობის მიერ ნაკისრი ფუნქციების რაოდენობას. თუ საჯარო დასაქმება გამოყენებულია სხვა მიზნებისთვის, მაგალითად, ახლობლებისთვის სამუშაოს მიცემა, პოლიტიკური პატრონაჟი, უმუშევრობის სტატისტიკის შელამაზება, მაშინ ეკონომიკური განვითარება და მთავრობის ზომა შეიძლება განსხვავდებოდეს. ასე რომ, მცირე შემოსავლების მქონე ქვეყნებში დიდი საჯარო სექტორი შეიძლება უფრო მიანიშნებდეს პრობლემას ვიდრე განვითარებულ ქვეყნებში. აზერბაიჯანში საჯარო სექტორში დასაქმებულია ქვეყნის სამუშაო ძალის 55%-ზე მეტი (ILO-ის მონაცემები 1990-იანი წლების ბოლოს, უახლესი მონაცემები არ არის ხელმისაწვდომი), რაც არ ნიშნავს, რომ აზერბაიჯანი განვითარებული ქვეყანაა. პირიქით, აზერბაიჯანის საჯარო სექტორი გაბერილია და ბევრად დიდია იმაზე, რაც ქვეყანას ეკონომიკური განვითარების მიხედვით შეეფერება.
ამიტომ, მართალია, 12% არ იძლევა განგაშის საფუძველს, მაგრამ ჩვენ ვერ გამოვიყენებთ ამ მონაცემებს კრიტიკოსთა დასარწმუნებლად, რომ საჯარო სექტორში ნეპოტიზმის პრობლემები არ არსებობს.
საქართველო უდაოდ არის მსოფლიო ჩემპიონი კორუფციის აღმოფხვრაში, ყოველ შემთხვევაში, როდესაც საქმე გვაქვს აშკარა წვრილმან კორუფციასთან, რომელიც ფართოდ იყო გავრცელებული 2003 წლამდე. ეს გულისხმობს ისეთ ზომებს, როგორიცაა, მაგალითად, უნივერსიტეტის მისაღები გამოცდების მაგალითად ქცევა მთელი მსოფლიოსთვის, თუ როგორ უნდა ჩატარდეს სამართლიანი, ობიექტური და გამჭვირვალე გამოცდები. თუმცა, თუ ქვეყანას შეუძლია მისაღები გამოცდების უნაკლოდ ჩატარება, მას შეუძლია საკუთარი პერსონალი გადააჩვიოს ნეპოტიზმს. ბოლოს და ბოლოს, მისაღები გამოცდების ორგანიზება დიდად არაფრით განსხვავდება საბუთების მიღებისგან. ეგებ არსებობს პოლიტიკური გადაწყვეტილების ნაკლებობა, რადგან საჯარო სამსახურები არის სარწმუნო გზა პოლიტიკური კლიენტურის დასაკმაყოფილებლად?
ამ პრობლემის გადაჭრა კერძო სექტორში უფრო რთულია. აქ საქმე გვაქვს ცნობიერებასთან. როგორც კი მეწარმეები და მენეჯერები ოჯახურ კავშირებსა და მეგობრობას უფრო მეტ მნიშვნელობას მიანიჭებენ, ვიდრე კომპანიის წარმატებას, პრობლემაც თავს იჩენს.
ალბათ, საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება შესაძლებელია ღია განხილვებით. თუკი ნეპოტიზმია ყველგან, როდესაც საქმე ეხება მეწარმეებსა და კომპანის მფლობელებს, ჩრდილო-დასავლეთ ევროპასა თუ აშშ-ში მენეჯერის მიერ საკუთარი ოჯახის წევრის სამსახურში აყვნა სერიოზულ დარღვევად ითვლება. აღმოჩენის შემთხვევაში, ასეთ მენეჯერს სერიოზული შედეგებისთვის თვალის გასწორება მოუწევს. ამ თემის შესახებ საჯარო განხილვები შეიძლება დაეხმაროს სტანდარტის აწევას საქართველოშიც.

In Georgia, employment is often found not through prevailing in fair, orderly selection processes, but through personal connections. This is a well-known fact almost nobody denies. It is evident in almost every Georgian firm and institution. In a hospital, you encounter a “nurse” not capable of the most basic medical accomplishments, in one of Tbilisi’s universities you meet a “cleaning woman” who is mentally ill, known for scaring everybody through aggressive and inappropriate behavior, and in the railway station, you buy a ticket from a clerk who knows nothing about regulations, timetables, and trains. In one of the “vajkatsi” sketches, you can see what a vajkatsi does to find a job: hanging out in the park, waiting for friends to provide work opportunities.
In the Georgian language, people who are not employed because of their suitability for a job but due to other reasons are euphemistically called “coffee makers”. Two months ago I visited several companies in Shida Kartli and found out that there are plenty of coffee makers even in private organizations. “I cannot fire her because she is my business partner’s mother in law, but in reality she does nothing”, I was told by a desperate owner of a hotel, going on to complain that he would need only half of his employees for the proper functioning of the hotel.
Also in the public sector, the problem is ubiquitous. Once a person has achieved the political level, the media exercise some control, preventing the worst excesses. At the deputy minister level and higher, one will face criticism if buddies and relatives are employed. Yet on lower levels, media are much less attentive.
When two months ago Irakli Gharibashvili met students at Tbilisi State University, economist Irakli Mirtskhulava asked the Prime Minister how he could accomplish his goals to develop the country with nonqualified staff. Mirtskhulava stressed that that government institutions were full of insufficiently qualified “coffee makers”, doing practically nothing but receiving salaries. The Prime Minister did not disagree and answered that he is “looking high and low” for qualified and skillful personnel. The answer is just partly satisfactory, as it is less a problem of availability of qualified people. Rather, it is about flawed selection processes that allow those who select applicants to overrule objective criteria and shove jobs to their buddies or, even more problematic, to simply create new jobs for them.
But how does this story fit Georgia’s undisputed achievements in streamlining the government?
It is very difficult to find numbers showing the extent of this problem. Nobody admits to being a coffee maker, and nobody speaks about having provided a job for a buddy. For the public sector, one may take the share of public employees as a (very) rough measure of how much “air” is in the system.
The graph shows the composition of the Georgian population according to employment. 5% of Georgians are employed in the public sector, about 12% of the Georgian labor force. This does not seem excessively high, and may at first sight even be taken as evidence for the efficiency of the public sector. Yet 12% is higher than in many developed countries which, according to OECD data, are way below 10%, like Germany, Poland, Chile, Japan, and Korea. Moreover, there is a famous observation already made in the 19th century, called Wagner’s Law, saying that the share of the public sector in the economy grows with economic development. The main reason is that many functions that are taken over by the government in developed countries are neglected by the governments of developing countries. For example, in developing countries governments often do not feel responsible for correcting inequality and providing poverty relief, so that there is typically no social welfare state.
If one assumes that the number of public employees is positively related to the budget administered by the government, then Wagner’s Law would suggest that public employment in a developing country will be lower in relative terms than public employment in developed countries. This argument, however, only holds under the assumption that the size of government employment reflects the number of functions taken over by the government. If government employment is misused for other purposes, for example for providing jobs for buddies, political patronage, and for beautifying the unemployment statistics, then economic development and the size of the government sector may diverge. So, in low-income countries, a large public sector is more likely to indicate a problem than in a developed country. In Azerbaijan, public employment arguably accounts for more than 55% of the labor force (ILO data from the end of the 1990s, newer data not available), which does not mean that Azerbaijan is a particularly developed country. Rather, the Azerbaijani public sector is ballooned and much bigger than what would be justified by the state of economic development.
So, while 12% do not trigger off the alarm bells, one cannot use this data to reassure the critics that there is no problem with nepotism in the public sector.
Georgia is the undisputed world champion in killing off corruption, at least when it comes to the highly visible petty corruption, widespread before 2003. This includes measures like making the admission exams for universities an example for the world how to organize exams in a fair, clean, and objective way. Yet if a country can organize its admissions exams in a perfect way, it can also rid its personnel management from nepotism. Organizing an admission process and an application process is not very different in the end. Is there a lack of political determination, perhaps because public employment is a convenient way to cater to political clienteles?
It is more difficult to address the problem in the private sector. Here it has to do with mentality. As long as entrepreneurs and managers consider family ties and friendships more important than the success of their firms, the problem will persist.
Perhaps, one can raise public awareness through open discussion. While there is nepotism everywhere when it comes to entrepreneurs and owners of companies, in North-Western Europe and the USA it would be considered a severe abuse of office if an employed manager would hire family members. If detected, such a manager would have to face dire consequences. Having a public debate on the issue might help to raise standards in Georgia as well.