რა არის ოჯახი? ამ კითხვაზე, მაგალითად, შვედი ბავშვი, დიდი ალბათობით, გიპასუხებთ „დედიკო, მამიკო და ბავშვები“. საინტერესოა, რას გიპასუხებდნენ საქართველოში? ქართველი ბავშვი, დიდი ალბათობით, გიპასუხებდათ „ბებია, ბაბუა, დედა, მამა და ბავშვები“. მრავალთაობიანი ოჯახი, რომელსაც მსოფლიოს ეკონომიკურად უფრო განვითარებული ნაწილი დღეს თითქმის აღარ იცნობს, ჯერ კიდევ ფართოდ არის გავრცელებული საქართველოში.
UNICEF-ის მიერ 2013 წელს 3000-მდე ქართული ოჯახის გამოკითხვის შედეგად მიღებული მონაცემები ასახავს ამ ფენომენის მასშტაბებს. ამ მონაცემების თანახმად, ქართული ოჯახების დაახლოებით 30%-ში ცხოვრობს მხოლოდ ერთი თაობა – წყვილი ან მარტოხელა ადამიანი ბავშვების გარეშე. ოჯახების დაახლოებით 38%-ში ცხოვრობს ორი თაობა – წყვილი ან მარტოხელა ადამიანი ბავშვებით. ქართული ოჯახების 32% არის მრავალთაობიანი, რომელიც ამ სტატიაში გამოყენებული მნიშვნელობით გულისხმობს სამ ან მეტ თაობას. ვინაიდან მრავალთაობიანი ოჯახები უფრო დიდია, ქართული მოსახლეობის ნახევარზე მეტი ცხოვრობს ამგვარ ოჯახებში. სხვა ქვეყნებთან შედარებით, ეს შთამბეჭდავი რიცხვია. 2008 წელს აშშ-ის მოსახლეობის მხოლოდ 16% ცხოვრობდა სამ ან მეტთაობიან ოჯახებში, თეთრკანიანი მოსახლეობის მხოლოდ 13% ცხოვრობდა მრავალთაობიან ოჯახში (Pew Research Center-ის მონაცემების მიხედვით).
ვინმემ შეიძლება იფიქროს, რომ ამ მოვლენას ქართული კულტურა განაპირობებს. განა ქართული ტრადიციები არ გულისხმობს ბებია-ბაბუებზე ზრუნვას, მათი საჭიროებების უზრუნველყოფასა და თანადგომას? საქართველოში მათ არავინ უშვებს მოხუცთა თავშესაფრებში. ალბათ, ასეც არის, თუმცა ჩვენ მიგვაჩნია, რომ ეს საკმაოდ იძულებითი მოვლენაა, რომლის რეალური მამოძრავებელი ძალა ეკონომიკური ხასიათისაა.
პირველი, რაც უნდა აღვნიშნოთ, ის არის, რომ ერთ სულზე დიდ ოჯახში ცხოვრება ბევრად იაფია. მრავალთაობიანი ოჯახი კარგი საშუალებაა, გავაცნობიეროთ „მასშტაბის ეკონომია“, როგორც მას ეკონომისტები უწოდებენ. ოჯახის საკუთრებაში არსებული უძრავი ქონება, საოჯახო მოწყობილობები, ავეჯი თუ სატრანსპორტო საშუალებები უფრო მეტ ადამიანს ემსახურება, თუ ბებია-ბაბუები ცალკე ცხოვრობენ, გადასახდელია არა მხოლოდ მათი ბინის ქირა, არამედ მანქანის, ტელევიზორისა თუ სარეცხი მანქანის ხარჯები. შვილებთან ერთად ცხოვრების შემთხვევაში კი, ამ ყველაფრის ყიდვა ერთხელ არის საჭირო, ხარჯები კი იყოფა.
ჩვენი შემდეგი არგუმენტი ეფუძნება ფაქტს, რომ ერთ სულზე საშუალო შემოსავალი ერთთაობიან ოჯახში 60%, ორთაობიანში კი 20%-ით მაღალია მრავალთაობიან ოჯახთან შედარებით (UNICEF-ის მონაცემები). ეს ფაქტი გარკვეულ მიზეზშედეგობრიობაზე მიუთითებს. თუ ადამიანები მართლაც ნებაყოფლობით ქმნიან მრავალთაობიან ოჯახებს, მაშინ ჩვენ საპირისპირო შედეგს უნდა ვხედავდეთ – ერთ სულზე ბევრად მეტი ფული. ვინაიდან ასე არ ხდება, შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ შედარებით ღარიბი ოჯახების რეაქცია საკუთარ ეკონომიკურ მდგომარეობაზე არის სწორედ ერთად ცხოვრება.
რიცხვები გვიჩვენებს, რომ ქართველები ქმნიან მცირე ოჯახებს მხოლოდ მაშინ, როდესაც ამის საშუალება აქვთ. მრავალთაობიან ოჯახებში ცხოვრებას მათ საკუთარი მწირი ეკონომიკური რესურსები აიძულებთ. რასაც ისინი მასშტაბის ეკონომიკის იძულებით გამოყენებამდე მიჰყავს.
დაკვირვება, რომ ადამიანიები, თუ ნებას დართავენ, ირჩევენ, არ იცხოვრონ მრავალთაობიან ოჯახებში, სხვა ქვეყნებზეც ვრცელდება. Pew-ს მონაცემების თანახმად, 2008 წელს მრავალთაობიან ოჯახებში მცხოვრებ ამერიკელთა რაოდენობა 2.6 მილიონით მეტი იყო 2007 წელთან შედარებით. აქედან ჩანს, თითქოს 2008 წელს, როდესაც ეკონომიკურმა კრიზისმა პიკს მიაღწია, ეკონომიკური პირობების გაუარესებას ადამიანებმა მრავალთაობიანი ოჯახების შექმნით უპასუხეს. ამგვარად ცხოვრება უფრო იაფი გახდა.
ის, რომ უკეთესი ეკონომიკური პირობების შემთხვევაში, ადამიანები მცირე ოჯახებად ცხოვრებას არჩევენ, არ ნიშნავს, რომ ეს უკეთესია. განა იდეალური არ არის, რომ ერთ ჭერქვეშ ბევრი თაობა ცხოვრობდეს?
მართლაც, ასაკოვნებს შეუძლიათ საკუთარი სიბრძნე გაუზიარონ ახალგაზრდებს. ითვლება, რომ მთავარი მიზეზი, თუ რატომ ცხოვრობენ ადამიანები ამდენი ხანი საკუთარი რეპროდუქციული ასაკის დასრულების შემდეგ, არის ხანდაზმულთა როლი ახალგაზრდა თაობისთვის მნიშვნელოვანი ცოდნის გადაცემაში. სამყაროში, სადაც არ არსებობდა ბიბლიოთეკები ან ციფრული მონაცემების სივრცე, ბებია-ბაბუები ფლობდნენ ფასდაუდებელ ცოდნას იმის შესახებ, თუ რომელი მცენარე იჭმევა, როგორ იკურნება დაავადებები, როგორ მოვუაროთ ჭრილობას, როგორ დავამზადოთ გარკვეული ხელსაწყოები და ა.შ.
იმ დროში, ბებია-ბაბუები თამაშობდნენ გადამწყვეტ როლს ბავშვების გაზრდასა და აღზრდაში – „ისინი იყვნენ ქვის ხანის ძიძები“. დღევანდელ საქართველოში ეს პასუხისმგებლობა საკმაოდ ხშირად ეკისრებათ ბებია-ბაბუებს. საქართველოში ხშირად გაიგებთ „მე ბებია-ბაბუამ გამზარდა“, რადგან ბევრ ოჯახში მშობლები მუშაობენ, ბებია-ბაბუები კი ბავშვებს ზრდიან. სანაცვლოდ, ახალგაზრდა თაობები ეხმარებიან ბებია-ბაბუებს ყოველდღიური ცხოვრების გახალისებაში. ვიღაცისთვის ეს სრულყოფილი სიმბიოზია – ასაკოვნები ეხმარებიან თავიანთ შვილებს, იზრუნონ ოჯახზე და ამავდროულად დარწმუნდნენ, რომ მათზეც ვიღაც ზრუნავს.
უფრო მეტიც, მრავალთაობიანი ოჯახები გარკვეულწილად აკომპენსირებენ ცუდად განვითარებულ სახელმწიფო პენსიის სისტემასა და დანაზოგის კულტურის ნაკლებობას. ქართველები საკუთარი საპენსიო ასაკზე ზრუნვის ნაცვლად, საკუთარ ფულს შვილების განათლებაში დებენ, რადგან ისინი არიან მათი ყველაზე ძვირფასი ქონება პენსიაზე გასვლის შემდეგ. განა ეს საოცარი არ არის? ეს განსხვავებული მიდგომა საქართველოსა და, მაგალითად, გერმანიას შორის, განაპირობებს განსხვავებულ მოლოდინს ადამიანთა ქცევებთან დაკავშირებით. განა ქართველები უფრო ჰუმანურები არ არიან, ვიდრე ცივი და გულგრილი გერმანელები, რომლებიც საკუთარ მოხუცებსა და სუსტებზე ზრუნვას მთავრობას ანდობენ?
ზემოხსენებულ მოსაზრებებთან დაკავშირებული პრობლემა ის არის, რომ ყველა მათგანი ურთიერთსაწინააღმდეგოა.
მართლაც, ქართველი ბებია-ბაბუები უზიარებენ თავიანთ „ცოდნას“ ახალგაზრდა თაობას. ხშირად ეს ნიშნავს, რომ ისინი ერევიან ახალგაზრდა ოჯახების ცხოვრებაში, მიუთითებენ, ვისზე იქორწინონ, უნდა იყოს ის ადამიანი ქალიშვილი თუ არა, ნებადართულია თუ არა ქორწინებამდე სექსი. დიდი ოჯახების გამო, ახალგაზრდა წყვილებს არ აქვთ საკუთარი ბინა და ურთიერთობისთვის უწევთ პარკებსა და სხვა საჯარო სივრცეში შეხვედრა. ამ პრობლემების თავიდან ასაცილებლად და საკუთარი ბებია-ბაბუების მოწოდებების გამო, ისინი ადრე ქორწინდებიან და ძალიან მაღალია ალბათობა იმისა, რომ ვერ შეეწყობიან ერთმანეთს.
უფროსი თაობა არა მხოლოდ თავს ახვევს ახალგაზრდა თაობას საკუთარ ფასეულობებს, არამედ ერევა სხვა მნიშვნელოვან ცხოვრებისეულ გადაწყვეტილებებშიც, როგორიცაა, მაგალითად, საგანმანათლებლო თუ სამსახურებრივი არჩევანი. მართალია, ქვის ხანაში ასაკოვნები ჯგუფის ყველაზე მცოდნე წევრები იყვნენ, მაგრამ დღეს საჭირო ცოდნა იმდენად სწრაფად იცვლება, რომ ვიღაცის მიერ 30 წლის წინ მიღებული გამოცდილება შეიძლება სრულიად უსარგებლო აღმოჩნდეს. ახალგაზრდა ადამიანს შეიძლება ბევრად უკეთ ესმოდეს, როგორ მუშაობს თანამედროვე სამყარო, ვიდრე საბჭოთა კავშირში გაზრდილ ბაბუას.
ანალოგიურად, კარგი იქნება, თუ თაობები დაეხმარებიან ერთმანეთს, მაგრამ ყოველი ასეთი ურთიერთობა წარმოშობს ურთიერთდამოკიდებულებას. თუ თაობებს შორის არსებობს ჰარმონია, მაშინ პრობლემა არ არსებობს. თუმცა რა ხდება მაშინ, თუ არსებობს დაპირისპირებები და კამათი? ბაბუა შეიძლება ფიქრობდეს, რომ ჯერ კიდევ ის არის „ოჯახის თავი“, თუნდაც ეკონომიკურად შეუსაბამო იყოს და ოჯახს მისი შვილი არჩენდეს. შეიძლება, დედამთილი ვერ ეწყობა რძალს (რაც, როგორც ამბობენ, ხშირად ხდება), ასაკოვან ადამიანებს ზოგჯერ უჩნდებათ ქცევითი თავისებურებები, რაც მათ გარშემომყოფებს აღიზიანებს. ამგვარ ვითარებაში ყველა მხარისთვის უკეთესია, თუ ერთ ჭერქვეშ არ იცხოვრებენ. თუმცა, თუ მცირე ოჯახებად ცხოვრების არჩევანი არ არსებობს, ცხოვრება ძალიან უსიამოვნო ხდება.
დაბოლოს, ახალგაზრდა ქართველებს შეიძლება ბევრად გაუჭირდეთ დამოუკიდებელ პიროვნებებად ჩამოყალიბება, თუ მთელი ცხოვრება მშობლებთან ერთად ცხოვრობენ. რა თქმა უნდა, მშობლები იცავენ შვილებს შეცდომებისგან, მაგრამ ზოგი შეცდომის დაშვება შეიძლება სასარგებლოც იყოს დამოუკიდებელ პიროვნებად ჩამოყალიბებისთვის. კარგი ფინანსური ქცევებისთვის შეიძლება კარგიც კი იყოს სულელური საქციელის გამო ერთხელ ფულის წაგება.
ქართული სიტუაცია დიდად არ განსხვავდება 1950-იანი წლების დასავლეთ ევროპისა თუ აშშ-ის სიტუაციისგან. იმედია, საქართველოს არ დასჭირდება 60 წელი, რომ დაეწიოს დასავლეთს და დიდი ცვლილებებიც მომდევნო რამდენიმე ათწლეულში მოხდეს.

What is a family? Posing this question to a child in, say, Sweden, would almost surely lead to the answer “mum, dad, and children”. What would be the answer in Georgia? In Georgia, a child would most likely answer “grandmother, grandfather, mum, dad, and children”. The multigenerational family, nowadays almost unknown in the economically more developed parts of the world, is still very common in Georgia.
2013 data of UNICEF derived from a sample of roughly 3000 Georgian households reveal the extent of this phenomenon. According to these data, in about 30% of Georgian households lives just one generation, i.e. a couple or a single without children, and about 38% of the families live two generations, i.e. a couple or a single with children. 32% of Georgian families are truly multigenerational, which according to the terminology used throughout this article means that they consist of three or more generations. As multigenerational families are larger, more than half of the Georgian population lives in such multigenerational families. Compared to other countries, this is a striking number – in 2008, only 16% of US residents lived in families with three or more generations, and among white people just 13% (according to the Pew Research Center).
One might believe that this pattern is an outgrowth of Georgian culture. Isn’t it a particularly precious part of Georgian traditions to take care of grandparents within families, not letting them alone with their demands for assistance and support, and not shifting them off to nursing homes? Maybe yes, but we will argue that this is a rather involuntary state of affairs and that the true driving forces are of an economic nature.
The first thing to note is that per person it is cheaper to live in larger families. The multigenerational family allows for the realization of what economists call “economies of scale”. Whatever the household owns, be it real estate, household devices, furniture, or means of transportation, in a larger family, serves a larger number of people. If the grandparents live separately, it is not only their flat which needs to be paid for, but they may also have their own car, their own television set, their own usage of gas and electricity, and their own washing machine. Living together with their children, most of these things can be used jointly and have to be bought only once.
The next step of our argument is derived from the fact that average incomes per adult in a one-generational and a two-generational family are 60% and 20% higher, respectively, than in a multigenerational family (UNICEF data). This tells us something about causality. If people would indeed voluntarily form multigenerational units, then we should observe the opposite – there should be more money available per person in bigger families. As this is not the case, we can conclude that poorer families are reacting to their economic circumstances by living together.
The numbers show that Georgian are keen to form smaller family units when they can afford it. The need to live in multigenerational families is forced upon them by scarce economic resources, pressing them to utilize on economies of scale.
The insight that people, if allowed to, tend to choose not to live in multigenerational families seems to apply also to other countries. According to Pew data, in 2008 the number of Americans living in multigenerational families was higher than in 2007 by 2.6 million. This looks as if in 2008 when the economic crisis reached its climax, people reacted to worsening economic conditions by forming multigenerational family units. In that way, life simply got cheaper.
The fact that people in better economic conditions choose to form smaller family units does not mean that this is better than living in multigenerational families. In the end, isn’t it very idyllic when many generations are sharing the same roof?
Indeed, old people can share their wisdom with the younger generation. It is believed that the main reason why humans live so long after their reproductive age has ended is the role of old people in handing down important information to younger generations. In a world without libraries or digital data storage, grandparents possessed invaluable knowledge about which herbs could be eaten, how to cure illnesses and treat wounds, how to create certain tools, and so on.
In those times, grandparents also played a central role in raising and supervising younger children – they were the “nannies of the stone ages”. And in Georgia of today, such tasks are assigned to grandparents still quite frequently. In Georgia, it is very common to hear “I was brought up by my grandparents”, as in many families the parents are working while the grandparents take care of the children. In exchange, the younger generations help their grandparents in the accomplishments of everyday life. A perfect symbiosis, one might say – old people are helping their offspring to take care of the household and at the same time make sure that somebody takes care of themselves.
Moreover, multigenerational families to some extent compensate for an underdeveloped public pension system and a lack of saving culture. Georgians invest their money in the education of their children instead of saving it for their own retirement, as their children are their most important asset when they enter retirement. Isn’t this great? These different approaches in Georgia and, say, Germany lead to different expectations about how people should behave. Aren’t Georgians more humane than the cold and untroubled Germans who leave it to the government to take care of their old and weak?
The problem with the arguments made above is that all of them are ambivalent.
Indeed, Georgian grandparents share their “knowledge” with the younger generation. Often, this means that they meddle in the younger family members’ lives, have a say in whom to marry, whether that person has to be a virgin, and whether sex before marriage is allowed. Because of the big families, young couples in their twenties usually do not have their own apartments, and they have to meet in parks and other public areas to experience some kind of intimacy. To avoid these troubles, and urged by their grandparents, they marry early and have a high likelihood to end up as a bad match.
The elder generation not only imposes its moral values on the younger. They are also influential when it comes to other important life decisions, like education and job choices. While in the stone Age the oldest were the most knowledgeable in the group, today relevant knowledge changes so quickly that the experiences somebody made 30 years ago, when choosing their job, maybe entirely useless today. A young person may understand much better how the modern world works than a grandfather who grew up in the Soviet Union.
Similarly, it may be nice if generations help each other, but every such relationship yields dependencies. If there is harmony between the generations, there is no problem. Yet what if there are quarrels and arguments? The grandfather may still feel to be the “head of the family” even if he is economically irrelevant and the breadwinner of the family is his son or daughter. Perhaps, the grandmother does not get along well with her daughter-in-law (something like that is said to occur occasionally), and old persons sometimes develop behavioral peculiarities, unnerving everyone in their proximity. Under such circumstances, all parties are much better off if they do not share the same roof. Then, if the option to form smaller units is not given, life can become very unpleasant.
Finally, it may be more difficult for young Georgians to develop independent, autonomous personalities if they are living together with their parents for most of their lives. Of course, parents prevent a child from making mistakes, but making some mistakes may be formative and beneficial for the development of an own personality. For learning good behavior in, say, financial matters, it may be quite useful to once lose money due to foolish behavior.
The situation in Georgia is not so much different from how it was in the 1950s in Western Europe and the USA. Arguably, it won’t take 60 years for Georgia to catch up, and we can expect to see great changes within the next few decades.