(პირდაპირი და ირიბი მნიშვნელობითაც) „ბნელ“ 90-იანებში გაზრდილ ბევრ ქართველს ემახსოვრება ჰუმანიტარული დახმარების პაკეტი, რომელსაც პერიოდულად, 5-წლამდე ასაკის ბავშვების მშობლები იღებდნენ. სხვადასხვა პროდუქტებთან ერთად, იყო რძის ფხვნილის შავ-თეთრი კოლოფიც, რომელიც შემდეგ, ბევრ ოჯახში, საყვავილის ფუნქციასაც ითავსებდა...
სტატიის ერთ-ერთი ავტორი, რომელმაც სწორედ ამ ბნელ პერიოდში გაატარა ბავშვობა, გაოცდა, როცა აღმოაჩინა, რომ მსოფლიო ბანკის სიღარიბის შეფასების თანახმად, საქართველო დღეს უარეს მდგომარეობაშია, ვიდრე მაშინ იყო(!).. კერძოდ, თუ 1996 წელს, დღეში 1.25 აშშ დოლარზე ნაკლებით მცხოვრები (ანუ ღატაკი) მოსახლეობის წილი 5% იყო, 2010 წელს, ამ მაჩვენებელმა 18%-ს მიაღწია. დინამიკა მზარდია ღარიბთა, ანუ დღეში 2 აშშ დოლარზე ნაკლები შემოსავლის მქონეთათვისაც. დროის იმავე ინტერვალში, ამ უკანასკნელთა წილი 14%-დან 36%-მდე გაიზარდა. რამდენად უნდა გვჯეროდეს რიცხვების, რომლებიც ასე ეწინააღმდეგება სიტუაციის ჩვენეულ აღქმას?
მეორე მხრივ, სიღარიბის ეროვნული სტატისტიკა (იხილეთ შავი ტეხილი გრაფიკზე) ძალიან განსხვავებულ სურათს გვაძლევს: 2000 წლიდან 2012 წლამდე, სიღარიბე დაახლოებით 40 პროცენტული პუნქტით ეცემა. თუმცა, სამწუხაროდ, ეს მხოლოდ ერთი შეხედვით. მთელი ეს „გაუმჯობესება“, რეალურად, მხოლოდ სიღარიბის გაანგარიშების მეთოდოლოგიის ცვლილებების შედეგია, რაც ძალიან ართულებს გრძელვადიანი ტენდენციის დანახვას. პირველად, 2004 წელს, უფრო მოკრძალებული საარსებო მინიმუმის კალათა შემოიღეს, რის შედეგადაც სიღარიბის შეფასება 10-15 პროცენტული პუნქტით შემცირდა. 2007 წლიდან კი, ღარიბებად საარსებო მინიმუმის ზღვარს ქვემოთ მყოფნი კი არა, მიზნობრივი სოციალური დახმარების მიმღებნი ითვლებიან. უკანასკნელი ცვლილების შედეგად სიღარიბის დონედამატებით 30 პროცენტული პუნქტით „შემცირდა“.
თუმცა, მიუხედავად ამ მანიპულაციებისა, ეროვნული სიღარიბის ამ მაჩვენებლებიდანაც კი შეიძლება იმის დანახვა, რომ სიღარიბის კუთხით მნიშვნელოვან გაუმჯობესებას ადგილი არ ჰქონია. მაჩვენებლის იშვიათი კლებები არცერთ წელს აღემატებოდა პროცენტულ პუნქტს, მეთოდოლოგიის ცვლილების წლების გარდა. ასე რომ, შესაძლოა, დღევანდელი საქართველო 90-იანი წლებივით ბნელი არაა, მაგრამ ქუჩების უკეთესი განათების მიუხედავად, სიღარიბე მაინც არ შემცირებულა.
სიღარიბის დონის სტაგნაციის მიუხედავად, საქართველო, 1996 წელთან შედარებით, მაინც უფრო „ნათელი“ ადგილია. მაგალითად, რეალური ხელფასები, ანუ ხელფასები ფასების დონის გათვალისწინებით, 9-ჯერ გაიზარდა 1996 წელს 81 ლარიდან (2012 წლის ფასებში), 713 ლარამდე 2012 წელს. მოდით, დავაკვირდეთ ამ გაუმჯობესების მნიშვნელობას საშუალო ხელფასით ხელმისაწვდომი (შრომისუნარიანი მამაკაცის) საარსებო კალათების რაოდენობის დინამიკას (იხილეთ წითელი სვეტები გრაფიკზე). 21-ე საუკუნის დასაწყისში საშუალო ხელფასის მქონე დაქირავებულს საკუთარი თავის რჩენაც არ შეეძლო, უკვე 2012 წელს კი, დამატებით ოჯახის4-მდე წევრის საარსებო მინიმუმის დონეზე შენარჩუნება შეუძლია.
სხვათა შორის, ამგვარი უზარმაზარი ზრდა რეალურ ხელფასებში მხოლოდ საქართველოსთვის არ ყოფილა დამახასიათებელი. გარდამავალი ეკონომიკის ქვეყნების უმრავლესობას მსგავსი გამოცდილება აქვს და ზრის ამდენად მაღალი ტემპები ხელფასების საწყის ძალიან დაბალ დონეს უკავშირდება (იხილეთ, მაგალითად, შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის გლობალური ხელფასების ანგარიში 2012/2013). მთავარი თავსატეხი ისაა, რატომ ვერ მიმართა საქართველომ რეალური ხელფასების ზრდა ღარიბების სასიკეთოდ და რატომ არის სიღარიბე აქ ასე შეუპოვარი?
შეიძლება რამდენიმე ახსნის პოვნა, რომლებიც ცალ-ცალკე ან ერთობლივად დაგვეხმარება, ერთი შეხედვით, ორი შეუთავსებელი ფაქტის: მზარდი რეალური ხელფასებისა და მედგარი სიღარიბის შეთანხმებაში.
პირველი, ბუნებრივია, რომ მაღალი ხელფასები სასარგებლო მხოლოდ დაქირავებული ადამიანებისთვისაა. სამწუხაროდ, საქართველოში დასაქმების დონის შემცირების პარალელურად (1998 წელს 57.3%-დან 2013 წელს 56.6%-მდე შემცირდა), დასაქმებულებში თვითდასაქმებულთა წილიც გაიზარდა (57%-დან 61%-მდე). ქართველ თვითდასაქმებულთა უმრავლესობა კი, ფაქტიურად უმუშევარი, სოფლის მაცხოვრებელია, რომელიც ხელფასს არ იღებს და შედეგად, ვერც ამ ხელფასების ზრდით სარგებლობს. ხელფასიანი ადამიანების წილი ქვეყნის მოსახლეობაში მეხუთედზე ოდნავ მეტს შეადგენს (ერთ-ერთი უმცირესი მსოფლიოში). მეტიც, ეს მაჩვენებელი 1998 წელს 25%-დან 2012 წელს 21%-მდე დაეცა.
მეორე, ცხადია, ხელფასის ზრდა უნიფორმული არ ყოფილა. თეორიულად, თუ ყოველი მეხუთე ადამიანი საარსებო მინიმუმზე ხუთჯერ მეტს გამოიმუშავებს (იხილეთ გრაფიკი) და შემოსავალს ოთხ სხვა ადამიანს უნაწილებს, მთელი მოსახლეობის საარსებო მინიმუმზე შენარჩუნებაა შესაძლებელი. რა თქმა უნდა, ასე არ ხდება. ნაკლებად კვალიფიციური მუშახელის ხელფასებში გაუმჯობესებას ადგილი თითქმის არ ჰქონია, რამაც შემოსავლებში უთანასწორობა (ჯინის კოეფიციენტი) 1996 წელს 0.37-დან 2013 წელს 0.4-მდე გაზარდა. შესაძლოა. დიდი ნუგეში არ იყოს დღევანდელი ღარიბებისათვის, მაგრამ 90-იანი წლების უფრო თანასწორი საზოგადოება სულაც არ ყოფილა უკეთესი საზოგადოება. მაშინ სამსახურის ქონაც არ იყო სიღარიბიდან თავის დაძვრენის გარანტია, რომ არაფერი ვთქვათ, ისედაც დაბალი (ე.წ. „გაყინული“) ხელფასების (და პენსიების) დაგვიანებით ან საერთოდ არ დარიგებაზე.
მესამე, საქართველოში სიღარიბის ფენომენი ძალიან მჭიდროდ უკავშირდება სოფელსა და ქალაქს შორის განსხვავებას. როგორც მრავალი კვლევა მიუთითებს (მათ შორის, მსოფლიო ბანკის 2005 წლის კვლევაც), სიღარიბის ზრდა, ხელფასების ზრდის მიუხედავად, შემდეგი მიზეზებით იყო განპირობებული: ზრდა კონცენტრირებული იყო ეკონომიკის მხოლოდ რამდენიმე სექტორში და არ არსებობდა ზრდით მიღებული სარგებლის დაბალშემოსავლიან (ხშირ შემთხვევაში სოფლის) მოსახლეობაზე გადანაწილების ეფექტური მექანიზმები. ასე რომ, რეალური ხელფასების ზრდამ მოიტანა ცვლილებები იქ, სადაც შეეძლო, ანუ ქალაქებში. თუმცა ამის შედეგად ვერ მოხერხდა კეთილდღეობის ზრდა სოფლებში, სადაც არასასოფლო-სამეურნეო დასაქმების შესაძლებლობები თითქმის არ არსებობს. ლიბერალური აკადემია თბილისის (2012) ანგარიშის თანახმად, ქალაქისა და სოფლის სიღარიბის დონეებს შორის სხვაობა 20-25% ინტერვალში მერყეობდა და დროთა განმავლობაში იზრდებოდა.
მეოთხე, 2007 წელს რედისტრიბუციის ეფექტური მექანიზმის შემოღებით საქართველომ, როგორც სხვადასხვა კვლევა აჩვენებს, სიღარიბის დონის 2-4 პროცენტული პუნქტით შემცირება მოახერხა. თუმცა იგივე მექანიზმი დახმარების მიმღებთ ფორმალურად მუშაობის და ასე საკუთარი ძალებით სიღარიბის დაძლევის სტიმულს უკარგავს. მიზნობრივი დახმარების პოლიტიკის მიერ შექმნილი ეს არასწორი სტიმულები კი, შესაძლოა, უფრო გაძლიერდეს 2013 წლიდან დახმარების მოცულობის გაორმაგების შედეგად და სოციალური მომსახურების სააგენტოსა და შემოსავლების სამსახურის ბაზების ინტეგრირების შემდეგ, როცა 20 000-მდე ოჯახმა დაკარგა შემწეობა დამალული შემოსავლების გამო (შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო, 2013).
საქართველოს მიზნობრივი სოციალური დახმარების პოლიტიკასთან ასოცირებული დილემა იკვეთება საქართველოში მოქმედ უცხოურ აგრობიზნესებთან ინტერვიუებშიც. როგორც კომპანიები აცხადებენ, რაკი რამდენიმედღიანი სეზონური სამუშაოც კი, მთლიან ოჯახს შემწეობის დაკარგვის რისკის ქვეშ აყენებს, ხალხს არ სურს ფორმალური სეზონური სამუშაო, რაც ანადგურებს შრომატევად სასოფლო ინდუსტრიებს. პარადოქსულია, მაგრამ ბიზნესები სასოფლო დასახლებებში, ძალიან მაღალი სიღარიბითა და უმუშევრობით, სინამდვილეში მუშახელის მწვავე დეფიციტს განიცდიან. დამსაქმებელს, რომელიც შემოსავლების სამსახურის გვერდის ავლით ფულის ხელზე გადახდას შეეცდება, დიდი ჯარიმა შეიძლება დაეკისროს; არალეგალურ სამუშაოზე დასაქმებული კი, დაშავების შემთხვევაში, დაზღვევით ვერ ისარგებლებს.
საჭიროა მიზნობრივი სოციალური დახმარების პოლიტიკის გადახედვა, სოფლის მოსახლეობისა და დამახასიათებელი სეზონური დასაქმების გასათვალისწინებლად. ამჟამინდელი მიდგომა აშკარად ამახინჯებს დასაქმებადი მოქალაქეების სტიმულებს, ეძიონ სეზონური სამუშაო და ასე დამატებითი შემოსავალი მოუტანონ თავიანთ ღარიბ ოჯახებს, შემწეობის დაკარგვის რისკის ნაცვლად. არსებულ პირობებში კი ხელმოკლე ოჯახებიცა და მათი დასაქმების მოსურნე კომპანიებიც მნიშვნელოვან შესაძებლობებს კარგავენ. რა თქმა უნდა, გამოსავალი არ არის შემწეობის გაუქმება, რადგან ეს დრამატულ შედეგს მოიტანდა, თუმცა მთავრობამ უნდა დაიწყოს სტიმულების სწორად წარმართვაზე ფიქრი. შესაძლო ვარიანტებია შემწეობის დროებითი შემცირებები (და არა სულ გაუქმება) სეზონური დასაქმების პერიოდებში, ან საერთოდ, ამ ტიპის დროებითი დასაქმების უგულებელყოფა საარსებო შემწეობის გაცემისას.
ბოლოს, კერძო სექტორთან მუშაობა სოფლად სიღარიბის შემცირების მიზნით ერთადერთი სიცოცხლისუნარიანი გამოსავალია. ეს, და არა სიღარიბის გაზომვის მეთოდოლოგიის კირკიტი, უნდა წარმოადგენდეს ცენტრალურ საკითხს საქართველოს მთავრობის სიღარიბის აღმოფხვრის პროგრამაში.

Any Georgian growing up in the “dark” 1990s (a literally dark, and rather gloomy period in the recent history of our country) would remember the canned milk powder distributed, together with some other goodies, to families with children aged below 5. These black and white cans were often used as flower pots in many of these families…
Being a kid from that dark age, one author of this blog was surprised to discover that, according to the World Bank’s poverty estimations, Georgia is doing worse today than it did then(!). In particular, if in 1996 only 5% of the population were living on less than 1.25USD per day (i.e. in extreme poverty), in 2010, the share of extremely poor stood at 18%, whereas the share of people living on less than 2USD per day rose from 14% to 36%. Should we believe these figures or, rather, trust our senses?
At first sight, the national poverty statistics (see a dark line on the chart) tell a very different story, with the poverty rate dropping by a whopping 40 percentage points from 2000 to 2012. Yet, this entire “improvement” is due to changes in the methodology for assessing national poverty, making it quite difficult to make sense of the long-term trends in poverty. The first revision, dating back to 2004, established a more modest subsistence minimum, reducing poverty estimates by some 10-15 percentage points. Since 2007, poverty rates are not calculated with respect to subsistence minimums, but rather as a share of targeted social assistance (TSA) recipients in the population, reducing the “poverty rate” by another 30 percentage points.
What these manipulations fail to disguise, however, is that there has been no significant improvement in the poverty situation. In all years, other than those in which there was a change in methodology, temporary poverty declines did not exceed a single percentage point. Thus, while the situation today is certainly not worse than in the dark 1990s of my childhood, poverty rates have not declined despite having much more light on the streets of Tbilisi.
Despite stagnating poverty statistics, Georgia is definitely a “brighter” place today compared to 1996. In particular, real wages, i.e. wages adjusted for the level of prices, have grown almost 9 times (from 81 GEL in 1996 (in 2012 prices) to 713GEL in 2012. Let us illustrate the significance of this improvement by comparing the ratio of nominal wages to subsistence minimum (for working-age men) then and now: at the dawn of the 21st century, an average hired worker was unable to keep himself above water; in 2012 he was earning enough to support about four additional family members.
Such a spectacular growth in real wages was not something unique to Georgia – most transition economies have experienced a similar trend given the very low base from which they started evolving (see, for instance, ILO’s Global Wage Report 2012/2013). What is puzzling, however, is that Georgia did not ride the wave of real wage improvements to get many more people out of poverty. Why is Georgia’s poverty so stubbornly persistent?
One might think of several explanations, which individually or collectively could help reconcile the seemingly incompatible trends we observe: rising real average wages and persisting poverty.
FIRST, higher wages are naturally benefiting only those earning wages. Unfortunately, in parallel with a decline in employment (from 57.3% in 1998 to 56.6% in 2013), Georgia has seen an increase in the share of self-employed in total employment (from 57% to 61%). The vast majority of Georgian self-employed are de facto unemployed rural dwellers, who are not receiving wages and, consequently, do not benefit from wage increases. Salaried workers currently comprise only a bit more than a fifth of Georgia’s entire population (one of the lowest proportions in the world). Moreover, their share declined from 25% in 1998 to 21% in 2012.
SECOND, obviously, wage increases have not been uniform. Theoretically, if every fifth person earns five times more than what is needed for subsistence (see chart) and shares his/her income with four others, the entire population would be exactly at the subsistence level of income. Of course, this is not happening. There has been very little improvement in the wages of low-skill workers, resulting in income inequality growing from 0.37 in 1996 to 0.4 in 2013. Today’s poor may, perhaps, find (very) partial consolation in the fact, that while more equal, the society of the 1990s was not a better society. Having a job did not necessarily help one escape poverty. The already low salaries were often paid late or never, commonly referred to as “frozen” wages (and pensions, too).
THIRD, the poverty phenomenon is very closely related to Georgia’s high urban-rural divide. As has been pointed out in many studies (for instance, see World Bank’s 2005 study), the increase in poverty as a result of growth being concentrated in a limited number of economic activities, without an effective mechanism to redistribute at least some of the gains to rural households at the bottom of the income distribution. Thus, real wage growth did make a difference where it could, i.e. in cities. But it failed to bring prosperity to the villages, where non-farm employment opportunities are almost inexistent. According to the Liberal Academy Tbilisi report (2012), the urban-rural poverty gap is in the 20-25% range, has been increasing over time.
FOURTH, by introducing more effective redistribution mechanisms beginning in 2007, Georgia may have been able to lift some of the poor out of poverty, reducing the poverty rate by 2-4 percentage points. Yet, these very mechanisms discourage aid recipients from getting formal jobs and lifting themselves out of poverty in a more sustainable and self-reliant manner. The disincentives associated with TSA policies may have been further strengthened by the doubling of benefits in 2013 and the integration of Social Services Agency (SSA) and Revenue Service databases, which resulted in about 20,000 families losing their TSA (MoLHSA, 2013).
Incidentally, the dilemmas associated with Georgia’s TSA policies feature in our interviews with some of the foreign-invested agribusinesses operating in Georgia. As reported by companies, since even a few days of seasonal work stand in the way of whole households receiving the SSA allowance, people are not willing to take formal seasonal jobs, wreaking havoc in labor-intensive rural industries. Paradoxically, rural districts with very high poverty and unemployment rates are now suffering acute labor shortages. Employers willing to pay cash-in-hand with no Revenue Service filing may be fined heavily; workers injured or killed on the job are not covered by insurance in this case.
The TSA system clearly has to be reevaluated taking into account seasonal employment patterns in rural areas. The current policy discourages otherwise employable citizens from seeking seasonal work to supplement family incomes for fear of the whole household losing welfare entitlements. Both the vulnerable families in question and the enterprises starved of labor are losing valuable opportunities as a result. While complete abolition of these payments would likely present too dramatic a disruption, the government should explore ways to reduce the disincentives to work. Options might include phased discounts to welfare payments for households whose members seek seasonal work or distinguishing between temporary labor – like seasonal farm work – and other forms of employment.
In the end, working with the private sector to create jobs is the only way to reduce rural poverty in a sustainable fashion. This, rather than tinkering with poverty measurement methodologies, should be the front and center of the Georgian government’s anti-poverty agenda.