იმიგრაციის ახალი კანონი: ცვლილებები არავის სასარგებლოდ
მიმდინარე სასწავლო წელს, თსუ ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლამ (ISET) მიიღო ცხრა სტუდენტი სომხეთიდან  და ერთი აზერბაიჯანიდან. ისინი თბილისში ჩამოვიდნენ აგვისტოს დასაწყისში და ბინადრობის ნებართვაზე განაცხადი შეიტანეს 1 სექტემბრამდე. ყველა აპლიკაცია იდენტური იყო. ამ ათი სტუდნეტიდან, შვიდმა მიიღო ბინადრობის ნებართვა, ორს უარი განუცხადეს და ერთის საქმე ჯერ კიდევ პროცესშია. უარის გაცემის საფუძვლად დასახელდა უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ კანონის მე-18 მუხლის შემდეგი პუნქტი, რომლის მიხედვითაც, უცხოელს საქართველოში ბინადრობის ნებართვის გაცემაზე შეიძლება უარი ეთქვას, თუ:
„არსებობს უფლებამოსილი ორგანოს დასკვნა სახელმწიფო ან/და საზოგადოებრივი უსაფრთხოების ინტერესების დაცვის უზრუნველსაყოფად მისი საქართველოში ცხოვრების მიზანშეუწონლობის შესახებ“.
ამჟამინდელი მდგომარეობით, ამ ორ სტუდენტს უწევს საქართველოს დატოვება და ISET-ში სწავლის შეწყვეტა. მათ მიეცათ ნება, გაასაჩივრონ გადაწყვეტილება სასამართლოში, რაც თვეებს გასტანს. ასე რომ, ამ ორი სტუდენტის კარიერული გეგმები, რომლებიც ISET-ში სწავლის გაგრძელებას გულისხმობდა და რომელთა განსახორციელებლადაც მათ საკმაოდ რთული და შრომატევადი შერჩევითი პროცესი გაიარეს, ჩაიშალა. ეს არის ტრაგედია, არა მარტო ამ სტუდენტებისათვისა და ISET-ისათვის, არამედ მთელი ქვეყნისათვის.
ხარვეზებით სავსე კანონი
იმიგრაციის შესახებ კანონი და მისი აღსრულების ფორმა, უკვე დიდ აჟიოტაჟს იწვევს ფეისბუქსა და სხვა სოციალურ ქსელებში. უპირველეს ყოვლისა, კანონი იწვევს ზედმეტ დანახარჯებს საქართველოში ბინადრობის ნებართვის მსურველებისათვის. ყველაზე მნიშვნელოვანი საკითხი ისაა, რომ ბინადრობის ნებართვაზე განაცხადის შეტანა არ შეიძლება, თუ პირი უკვე საქართველოშია და არ აქვს სპეციალური ვიზა, რომლის მიღება მხოლოდ საზღვარგარეთაა შესაძლებელი. გარდა ამისა საზოგადოებას კანონის ეს ნაწილი  სათანადოდ არ განემარტა და საერთოდ, მსგავსი შეზღუდვა კარგი იდეა არ არის. მაგალითად, ისრაელის კანონმდებლობით, ყველა უცხოელს, რომელსაც აქვს ქვეყანაში სამი თვის განმავლობაში ცხოვრების უფლება, შეუძლია ბინადრობის ნებართვაზე შეიტანოს განაცხადი.  საქართველოში, საერთაშორისო ორგანიზაციებში მომუშავე ბევრი ჩვენი ნაცნობი უცხოელი, იძულებულია დაბრუნდეს თავის სამშობლოში და მიმართოს საქართველოს საკონსულოს ვიზის მისაღებად. გარდა ამისა, იმას, თუ რამდენად ეფექტიანად  შეძლებენ  საქართველოს დიპლომატიური წარმომადგენლობები და საკონსულოები გაართვან თავი ვიზის გაცემას, დრო გვიჩვენებს.
ISET არ არის ერთადერთი უნივერსიტეტი, რომელმაც უკვე იწვნია კანონის სიმკაცრე. ამ კანონმა საფრთხე შეუქმნა საქართველოს სამედიცინო უნივერსიტეტებსაც, რომელთა ბიზნეს მოდელი ეფუძნება  საგანმანათლებლო მომსახურების უცხოელებზე „გაყიდვას“. საერთაშორისო სტუდენტები, როგორ წესი, არ არიან გარკვეულები ქართული სავიზო რეჟიმის ჩახლათულ დეტალებში. ზოგიერთი მათგანი, რომელიც ახალი სემესტრისათვის ჩამოვიდა, იძულებული გახდა, ერთი თვით დაბრუნებულიყო თავის სამშობლოში, საიმიგრაციო ვიზის ასაღებად. ეს ნიშნავს მინიმუმ იმას, რომ მიმდინარე სემესტრი მათთვის დაკარგულია. საკითხავია, დაბრუნდებიან კი ასეთი სტუდენტები საერთოდ?
კანონის მეორე მნიშვნელოვანი ხარვეზი მუდმივი სამსახურის არმქონე ადამიანებთან მოპყრობის წესია. ამ კატეგორიაში შეიძლება მოხვდნენ მაღალი დონის სპეციალისტები (როგორიცაა არქიტექტორი და ინჟინერი), ასევე მხატვრები, და ზოგადად ხელოვნების, ე.წ. ბოჰემის წამომადგენლები.
ამ არარეგულარულად დასაქმებული ადამიანების დამსახურებით, საქართველო ბოლო დროს, „მაგარ" (“cool”) ადგილად გადაქცევის გზას დაადგა. ეს მარტივად შესამჩნევია ინტერნეტ სივრცეში, ამ კატეგორიის ხალხის მიერ დაწერილი ტექსტების კითხვისას, საიდანაც  საქართველოსადმი სიყვარული და მისით აღტაცება გამოსჭვივის. გარკვეულწილად, ეს ყველაფერი განპირობებული იყო იმით, რომ საქართველო წარმატებით იზიდავდა მხატვრებს, მოგზაურებს და ზოგადად, საინტერესო ხალხს (ეკონომიკაში მათ მიაკუთვნებენ „კულტურულ კაპიტალს“).
„მაგარი” ადგილი, არ ნიშნავს ადგილს, სადაც ხალხი მხოლოდ 9-დან 5 საათამდე მუშაობს, როგორც ეს ქართველ კანონმდებლებს შეიძლება მიაჩნდეთ. ეს ნიშნავს, ხელოვნების ისეთი წარმომადგენლების და კულტურული მეწარმეების ყოლას, რომლებიც არაპროგნოზირებადი და საინტერესო ცხოვრებით ცხოვრობენ და არ ექცევიან ჩარჩოებში. ამ ხალხს დადებითი გავლენა აქვს ქალაქის ცხოვრებაზე, მათ საკუთარი წვლილი შეაქვთ მოსაწყენი, პროვინციული ადგილების კოსმოპოლიტურ ცენტრებად გადაქცევაში. ამასთანავე, ამ პროცესებს თან ახლავს ეკონომიკური სარგებელიც – ბევრად უფრო მარტივია შეძლებული ადამიანების მოზიდვა კოსმოპოლიტურ, კულტურულად საინტერესო ატმოსფეროში, როგორიცაა, მაგალითად, ამსტერდამი ან ლონდონი. ახლა კი, საქართველომ შეიძლება დაკარგოს ის უპირატესობა, რაც ჰქონდა  მდიდარ ადგილებთან შედარებით, როგორიცაა ალმა-ათა, ბაქო ან ტაშკენტი.
კარგი კანონები კარგად არ „მოგზაურობენ“
ფართოდ გავრცელებულია არასწორი წარმოდგენა იმის შესახებ, რომ იმიგრაციის პოლიტიკის ცვლილებები ნაკარნახევი იყო ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმებით. ასოცირების შეთანხმების ტექსტი მოიცავს მხოლოდ ზოგად დებულებებს იმიგრაციის პოლიტიკასთან დაკავშირებით. მისი არცერთი ნაწილი არ აიძულებს საქართველოს (მყისიერად) გადმოიტანოს ევროკავშირის კანონები იმიგრაციის შესახებ.
„საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობა“, რაც ასე ხშირად სახელდება ხელისუფლების წარმომადგენლების მხრიდან საიმიგრაციო კანონების დაცვისას, სრულიად არასაჭიროდაა მოყვანილი. დიახ, ევროკავშირის ქვეყნები არეგულირებენ მიგრაციას, მაგრამ საქართველო (ჯერ) არ არის ევროკავშირის ტიპური წევრი ქვეყანა და სრულიად სხვა გამოწვევების წინაშე დგას.
მაშინ, როცა ევროპა ცდილობს, დაიცვას საკუთარი მაცხოვრებლები დაბალკვალიფიციური იმიგრანტების „შემოტევისაგან“ და დაიცვას საკუთარი „ცხოვრების წესი“, საქართველოს შრომის ბაზარს ძალიან სჭირდება ევროპელი ინჟინერის, ადვოკატის, სოფლის მეურნეობის ექსპერტისა თუ მასწავლებელის მოზიდვა. საუბედუროდ, ამჟამად, საქართველოში მუდმივად მხოლოდ 250-300 გერმანელი ცხოვრობს (გერმანიის საელჩოს მონაცემების მიხედვით), გერმანიაში ოფიციალურად დარეგისტირებული 15,079 ქართველთან შედარებით. ამ სტატიის თანაავტორი ფლორიან ბირმანი, ერთ-ერთია გერმანიის ამ მოქალაქეთაგან. ის თანამედროვე ეკონომიკას ასწავლის თსუ ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლაში,  იტალიის, ისრაელის, აშშ-სა და კანადის, გაერთიანებული სამეფოსა და საფრანგეთის, უკრაინისა და სომხეთის მოქალაქე პროფესორებთან ერთად. საქართველოს იმიგრაციის პოლიტიკის მიზანი უნდა იყოს მსგავსი ექსპერტებისათვის ქვეყანაში ცხოვრების გაიოლება და არა ხელოვნური ბიუროკრატიული ბარიერების შექმნა.
მაშინ, როცა მკაცრი იმიგრაციული პოლიტიკის გამო, ბევრად უფრო რთულია საქართველოს მოქალაქისათვის გერმანიაში (ან ევროკავშირის სხვა ნებისმიერ ქვეყანაში) ცხოვრების ნებართვის აღება, გერმანიაში არსებული ეკონომიკური შესაძლებლობები მაინც იზიდავს ხალხს საზღვარგარეთიდან. საქართველო კი (ჯერ) არ არის საერთაშორისო მიგრაციის ძირითადი სამიზნე და შესაბამისად, (ჯერ) არ არის იმ მდგომარეობაში, რომ თავს იმიგრაციის პოლიტიკის გამკაცრების უფლება მისცეს.
სრულიად მართალია შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ლევან იზორია, როცა აცხადებს, რომ ახალი კანონი „ზომაზე მეტად“ ცვლის წინა ხელისუფლების მიერ გატარებულ მიგრაციის „ლიბერალურ“ პოლიტიკას. თუმცა მიგრაციის ეს „ლიბერალური“ პოლიტიკა იყო ერთ-ერთი იმ მცირე უპრატესობათაგან, რომელთაც საქართველო საერთაშორისო ასპარეზზე ბიზნესის, ინვესიტიციებისა და ადამიანური კაპიტალის მოზიდვისას ფლობდა. ეკონომიკური თვალსაზრისით, სწორედ ეს „ლიბერალური“ პოლიტიკა იყო აბსოლუტურად სწორი არჩევანი საქართველოსთვის! ის ქმნიდა ძალიან ბევრ ეკონომიკურ სარგებელს და არ იწვევდა დანახარჯებს (თუ არ ჩავთვლით ღვინით სავსე ბოთლების ხარჯებს, რომლითაც 2012 წელს თბილისის აეროპოტში  უცხოელებს ხვდებოდნენ).
რადგანაც საქართველოში არ არსებობს სოციალური კეთილდღეობის დანახარჯები უცხოელებისათვის (რაც „სოციალისტური“ ევროპისათვის დიდ თანხებთანაა დაკავშირებული), ქვეყანას შეუძლია თავს საზღვრის გახსნის ნება მისცეს – მიიღოს ყველანაირი სარგებელი ამ პოლიტიკიდან, ნაკლოვანებების გარეშე. ბოჰემური ცხოვრების მოყვარულმა ადამიანებმა, თუ მუდმივი სამსახურის არმქონე ჟურნალისტებმა და ბლოგერებმა, ვინც საქართველოში ცხოვრება აირჩია (სრულიად უფასოდ), აამაღლეს საქართველოს, როგორც ქვეყნის და როგორც ძალიან სტუმართმოყვარე კულტურის ცნობადობა (ადგილობრივი პროდუქტებითა და მომსახურებებით სარგებლობასთან ერთად). ბევრმა მათგანმა უკვე მიიღო უარი  ბინადრობის ნებართვაზე, მუდმივი სამუშაოს არქონის გამო, რაც საქართველოს ეკონომიკის ფეხში დაჭრის ტოლფასია.
საინტერესოა, აცნობიერებს თუ არა ვინმე მთავრობაში, რა გავლენას ახდენს ეს ახალი პოლიტიკა (და მისი განხორციელების ფორმა) საქართველოს იმიჯზე, მის ეკონომიკაზე, განათლებასა და ტურიზმზე. ამ პოლიტიკის გრძელვადიანი ეფექტი სავალალო იქნება. გამამხნევებელი იქნებოდა იმის ცოდნა, რომ ვინმე თვალყურს ადევნებს მიმდინარე მოვლენებს და გამოსავლის პოვნასაც ცდილობს. ჯერჯერობით, იქმნება შთაბეჭდილება, რომ ქვეყანა წინსვლის ნაცვლად, უკან მიდის.

This year, the International School of Economics at Tbilisi State University (ISET) admitted nine Armenian students and one from Azerbaijan. They came to Tbilisi for a preparation course in August and all of them applied for residency permits before the first of September. All applications were exactly identical. Out of ten students, seven got their permits, two were denied, and one is still in process. The reasons for rejection were stated in most general terms, relating to Article 18 of the new immigration law. That article reads:
“An alien may be denied a residence permit in Georgia if there is a decision of an authorized body on the advisability of his/her residence in Georgia with regard to safeguarding state security and/or public safety interests.”
It seems logical that, if the two Armenian students who were denied residency permits are a threat to “state security” or “public safety”, they should not have been allowed into Georgia in the first place. But they did enter the country and can even stay here for three months, ample time to wreak havoc on Georgia. Denying residency out of security concerns – without denying entry to the country – is pointless.
As things currently stand, the students in question will have to leave the country and discontinue their studies at ISET. The only option given to them is to appeal this decision in court, and this process will take months. The career plans of these two students, who had prevailed in a long and difficult selection process, are now irreversibly damaged. This is a tragedy for those students, for ISET, but also the country of Georgia.
The new immigration law (and the manner in which it is being implemented) is already causing huge waves in the Georgian ex-pat community. It is a subject of heated discussions on Facebook, at business meetings, and at parties. For one thing, the law poses unnecessary costs on those seeking residency. The most serious issue is that foreigners cannot apply for residency if they entered Georgia without a special visa which can only be obtained abroad. This rule was not communicated well, and it is not a good rule. Israel, for example, allows everybody to apply for residency inside the country within the three-month stay that every visitor is granted. In Georgia, we know of employees of international organizations who now have to return to their home countries just for applying for a visa at the local Georgian embassies. And it remains to be seen whether Georgian embassies are capable of efficiently dealing with these visa requests.
ISET is not the only university feeling the heat of new immigration regulations. In particular, it undermines the business model of Georgia’s medical universities which “sell” their educational services to foreigners. International students are typically not aware of the intricacies of Georgian visa regulations. Some had just returned for the start of the new semester only to find out that they have to go back to their home countries for a month in order to apply for special student visas, which means that this semester is lost for them. Who knows whether they will return at all?
Another heavy flaw in the new law is the way in which it treats people who do not have regular employment. These may be freelancers with highly demanded expertise (such as architects and engineers) but also artists, persons engaged in culture, and “bohemians”.
Thanks to many of these irregularly employed foreigners, Georgia was about to become a "cool" place, something that can be easily confirmed by reading their declarations of love for Georgia on the internet. To a considerable extent, this development came about because Georgia was so successful in attracting artists, bloggers, travelers, and generally interesting people (who are considered to belong to the “cultural capital” of a country in economics).
Being a “cool” place is not about having a lot of people who work from 9 to 5 every day, as Georgian lawmakers may have thought. Rather it is about artists and cultural entrepreneurs who may indulge in a precarious and unpredictable life. These people have a positive impact on the atmosphere in a city, helping transform a boring, provincial place into a cosmopolitan hotspot. And this has economic implications because it is much easier to attract economically relevant people to places that have a culturally attractive international atmosphere, like Amsterdam and London. Georgia may now be squandering the advantage it had over much richer places like Almaty, Baku, and Tashkent.
It is a widespread misconception that the changes in immigration policy were forced upon Georgia by the Association Agreement (AA) with the European Union. The AA text, however, includes only very general statements concerning immigration policy. None of its provisions would force Georgia to (immediately) copy – lock, stock, and barrel – European immigration laws.
References to “standard international practice” that are being made by government officials defending the new immigration laws are also completely misplaced. Yes, most EU countries do regulate migration, yet, Georgia is far from being a typical EU member state and faces completely different challenges.
While Europe is trying to prevent low-skill immigrants from other continents from “invading” the European habitat and destroying its “way of life”, Georgia’s labor market is in dire need of every European engineer, lawyer, expert farmer, and teacher it can attract. Unfortunately for Georgia, there are only 250-300 Germans living permanently in Georgia (based on the German embassy’s database), as compared to 15,079 Georgians officially registered in Germany. Florian Biermann, writing this article, is one of these German citizens, teaching modern economics at Tbilisi’s International School of Economics along with professors from Italy and Israel, US and Canada, UK and France, Ukraine, and Armenia. The purpose of Georgia’s immigration policy should be to make it easier for experts to enter and reside in Georgia, not to create artificial bureaucratic barriers on their way here.
While it is much more difficult for a Georgian to get residency in Germany due to its restrictive immigration policies, the economic opportunities available in Germany still attract many people from outside. Georgia, on the other hand, is not (yet) a primary target of international migration, and is therefore not (yet) in a position to be restrictive about its immigration. The fact that many more Georgians legally reside in Germany than the other way around clearly demonstrates this point.
If the Deputy Minister of Internal Affairs Levan Izoria states that the new law "significantly changes the extremely liberal migration policy conducted by the former leader of the country", he is absolutely right. Yet the “extremely liberal migration policy” was one of the extremely few advantages Georgia had when competing for businesses, investments, and human capital. From an economics perspective, an “extremely liberal” migration policy was the absolute right choice for Georgia! It produced a lot of economic benefits and carried no costs (except for the cost of small wine bottles presented to foreigners in Tbilisi airport in 2012).
As there are no social welfare payments for foreigners (a huge issue in “socialist” Europe), Georgia could afford to have open borders and liberal labor markets. It reaped all the benefits from this policy without having to deal with the disadvantages. In addition to consuming local products and services, the bohemian or the freelance journalist and blogger who chose to settle in Georgia created a lot of (absolutely free) publicity for Georgia and its wonderfully hospitable culture. Not having formal Georgian employment, many of these people are now being denied residency, which is equivalent to shooting the Georgian economy in the foot.
We wonder if anybody in the Georgian government is aware of what this new policy is doing to Georgia’s image, economy, education, and tourism. It would be reassuring to know that someone is taking notes and discussing a possible way out. For now, it looks like Georgia is going back, not forward.