ქართული რეფორმები იქცა საერთაშორისო ვაჭრობის საგნად. ყოფილი ქართველი რეფორმატორები, რომლებსაც სამშობლოში სათანადოდ არ აფასებენ და აღარ სჭირდებათ, მაღალი ანაზღაურების ფასად, კონსულტაციებს უწევენ მონღოლეთს, ცენტრალურ აზიას, უკრაინას, მოლდავეთსა და კიდევ უფრო შორეულ განვითარებად ბაზრებს. დაინახა რა ბიზნეს-შესაძლებლობა, ყოფილი მთავრობის მაღალჩინოსანთა ერთმა ჯგუფმა, ქართული რეფორმების სულისჩამდგმელი კახა ბენდუქიძის თავკაცობით, ახლახანს დააარსა საკონსულტაციო სააგენტო „რეფორმატორები“ (Reformatics).
„რჩეულებმა“, როგორებიც არიან, მაგალითად, საქართველოს ჯანდაცვის ყოფილი მინისტრი, სანდრო კვიტაშვილი და საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის ყოფილი პირველი მოადგილე ეკა ზღულაძე, დაიწყეს მეორე პოლიტიკური ცხოვრება – არც მეტი, არც ნაკლები – უკრაინაში. სიას სათავეში უდგას მიხეილ სააკაშვილი (რომელიც, საქართველოში იძებნება), ამჟამად პრეზიდენტ პოროშენკოს არაფორმალური მრჩეველი და უკრაინის რეფორმების მრჩეველთა საერთაშორისო საბჭოს თავმჯდომარე.
საქართველოში ჩამოსული უკრაინული დელეგაციის მასპინძლობის წყალობით ISET-საც ხვდა წილად, წვლილი შეეტანა ამ საქმეში. ეს დელეგაცია საქართველოში ჩამოიყვანა თბილისში დაფუძნებულმა პატარა არასამთავრობო ორგანიზაციამ კავკასიურმა სახლმა, რომელსაც კონფლიქტების მოგვარების საკითხებში უმდიდრესი გამოცდილება აქვს. ამ ოთხშაბათს კიევსა და თბილისს შორის ცაში დაახლოებით 8 საათი გავატარე, რათა სიტყვით გამოვსულიყავი ფორუმზე „ეკონომიკური რეფორმები და რა ვისწავლეთ საქართველოს მაგალითზე“. უკანა გზაზე თბილისისკენ, სანამ ჩემი თვითმფრინავი მიაპობდა ცას უკრაინისა და დიდი კავკასიონის თავზე, სხვაზე ვერაფერზე ვფიქრობდი. და მაინც, რეალურად რა შეიძლება ისწავლოს უკრაინამ საქართველოს გამოცდილებიდან.
უკრაინის აღფრთოვანებას საქართველოთი და ქართული რეფორმებით განაპირობებს ორი მიზეზი. ერთი ის, რომ საქართველო არის ცოცხალი დასტური იმისა, რომ ცვლილება შესაძლებელია, რომ ახალბედა ქვეყნებს შეუძლიათ პოსტ-საბჭოურ კრიმინალსა და კორუფციასთან დაკავშირებული სიძნელეების დაძლევა და თანამედროვე, მოქნილი და ეფექტური ქვეყნის შექმნა. მეორე, ქართველებს პატივს სცემენ ქვეყნის სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მყარად დაცვისთვის რუსეთის აგრესიის წინააღმდეგ.
არგუმენტი ასეთია, თუ საქართველოს შეუძლია, უკრაინაც შეძლებს.
საქართველოს ეკონომიკური რეფორმების ამბავი ორ ჩარტად
ვინაიდან ეს ბლოგი ეკონომიკაზეა, მე, ძირითადად, შევეხები უკრაინის „საქართველომანიის“ რეფორმების მასშტაბებს.
10,000 მეტრი სიმაღლიდან საქართველოს რეფორმების ამბავი შეიძლება შეაჯამო ამ ორი ჩარტით. პირველი, მსოფლიო ბანკის მიერ შედგენილი ჩარტი გვიჩვენებს, რომ 2003-2013 წლებში კარგი მმართველობის ყველა ინდიკატორის მიხედვით, საქართველოს რეიტინგები მკვეთრად გაუმჯობესდა.
წყარო: მსოფლიო ბანკის მსოფლიო მმართველობის ინდიკატორები (WGI)
ჩარტში მოყვანილი ციფრები მიუთითებს იმ ქვეყნების პროცენტულ რაოდენობას მსოფლიოში, რომელთაც საქართველოზე დაბალი რეიტინგი აქვთ. უფრო მაღალი ციფრები გვიჩვენებს მმართველობის უკეთესი სისტემის მქონე ქვეყნებს. როგორც ვხედავთ, 10 წელიწადში, საქართველომ ორჯერ გააუმჯობესა თავისი რეიტინგი მმართველობის ყველა მიმართულებით. გაითვალისწინეთ, რომ საქართველომ იგივე აჩვენა თითქმის ყველა სხვა მსოფლიო ინდექსში, მათ შორის, მსოფლიო ბანკის ბიზნესის კეთების ინდექსისა და მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის მსოფლიო კონკურენტუნარიანობის ინდიკატორების მიხედვით.
მეორე ჩარტი გვიჩვენებს საქართველოს მშპ-ის ზრდას 1988 წლიდან დღემდე.
წყარო: მსოფლიო ბანკი.
საქმე იმაშია, რომ, მიაღწია რა თავის პიკს 1994 წელს, დამოუკიდებელი საქართველოს ეკონომიკა იზრდებოდა (უაღრესად მცირედიდან) თითქმის ერთი და იგივე წლიური მაჩვენებლით 1995-2003 (კრიმინალისა და კორუფციის ფონზე) და 2004-2013 (ძალიან კარგი ინსტიტუციების ფონზე) წლებში.
როგორ შეიძლება, რომ „კარგი ინსტიტუციები“ არ ცვლიდეს არაფერს, თუნდაც ეკონომიკური ზრდის თვალსაზრისით?
კარი ღიაა, ვის სურს შემოსვლა?
უპირველეს ყოვლისა, უნდა განვმარტოთ, რომ საქართველოს რეფორმები არ არის მითი, ეს არის აქ მცხოვრები და მომუშავე ადამიანების ყოველდღიური სინამდვილე. საქართველო წარმოუდგენლად უსაფრთხო ქვეყანაა. თითქმის არ არსებობს ქუჩის კრიმინალი, რისი აღნიშვნაც ეღირებოდა. ფაქტობრივად, გაქრა პოლიციის მხრიდან ძალადობა და წვრილმანი კორუფცია. მიუხედავად ყოველგვარი ფორმალობის არსებობისა, ბიზნესის კეთება უდავოდ ძალიან მარტივია. შეიძლება ითქვას, რომ ქვეყანას აქვს ყველაზე „რბილი“ საზღვრები მთელ რეგიონში. ექსპორტიორებისთვის, იმპორტიორებისა და მოგზაურებისთვის შემოსვლა და გასვლა ძალიან მარტივია. საბაჟო პროცედურები მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა. სასაზღვრო პოლიცია პროფესიონალი და კეთილგანწყობილია (აქამდე ბოთლი ღვინით ხვდებოდნენ სტუმრებს). ქართველი ხალხის ტრადიციული სტუმართმოყვარეობა იქცა უკეთეს ბრენდად, ვიდრე თავად ქართული რეფორმები. სახელმწიფო ბიუროკრატია საკმაოდ მოქნილი და პროფესიონალურია. საჯარო მოხელეების უმრავლესობა საუბრობს ინგლისურად, რაც იწვევს დონორების, უცხოელი დიპლომატების, ინვესტორებისა და, არც მეტი, არც ნაკლები, ისეთი საერთაშორისო სარეიტინგო სააგენტოების აღტაცებას, როგორიცაა, მაგალითად, Fitch and Moody’s.
რაც ქართველმა რეფორმატორებმა მოახერხეს წარმოუდგნელად მოკლე დროში, არის ეკონომიკური საქმიანობის გზაზე არსებული ყოველგვარი წინააღმდეგობების მოშორება და ქვეყნის საზღვრების გახსნა უცხოური ინვესტიციებისა და უცხოელებისთვის – თავისუფალი გრაფიკით მომუშავე ადამიანებით დაწყებული, რომლებიც ქვეყანაში სასიამოვნო ატმოსფეროს შექმნისთვის უმნიშვნელოვანესია, ინვესტორებით, კორპორატიული იურისტებით, აგრონომებით, პროფესიონალი ფერმერებით, ინგლისური ენის მასწავლებლებითა და ეკონომისტებით დამთავრებული. ესაა ხალხი, ვისაც შეუძლია საქართველოს ეკონომიკის წინსვლაში წვლილის შეტანა. 2012 წლამდე ღია კარის პოლიტიკა, შეიძლება ითქვას, საქართველოს სახელმწიფო რელიგი იყო.
თუმცაღა, რაც საქართველოს რეფორმების პროცესში ვერ გაითვალისწინეს, ისაა, რომ ღია კარის პოლიტიკა არც აუცილებელი და არც საკმარისი პირობა არ არის მნიშვნელოვანი, გრძელვადიანი ინვესტიციების მოსაზიდად.
„ღია კარი“ არ არის აუცილებელი პირობა, რადგან ინვესტორები მაინც მოახერხებენ მათთვის სასურველ კარში შეძვრომას, თუ იქ ბიზნესის კეთების შესაძლებლობას ხედავენ, როგორც ეს მოხდა, მაგალითად, გაზითა და ნავთობით მდიდარი აზერბაიჯანის შემთხვევაში.
„ღია კარი“ ნამდვილად არ არის საკმარისი პირობა. სერიოზული რისკების არსებობის პირობებში, ინვესტორებმა შეიძლება ისიამოვნონ ქვეყნის სტუმართმოყვარეობით, მაგრამ არ დააბანდონ თავიანთი ფული უახლოეს მომავალში.
მთავარი პრობლემა, რაც ჯერ კიდევ თან სდევს საქართველოს, ისაა, რომ საქართველოში ინვესტიციებთან დაკავშირებული რისკები აჭარბებს ბევრ ლოკაციურ და ადვილად ბიზნესის კეთების უპირატესობას, რასაც ქვეყანა სთავაზობს ინვესტორებს. ალბათ პარადოქსია, მაგრამ შემცირების ნაცვლად, ინვესტიციებთან დაკავშირებული რისკები ქართულ ეკონომიკაში გაიზარდა 2003 წლის ვარდების რევოლუციის შემდეგ.
ახლა, უფრო მეტი ინვესტიციებთან დაკავშირებული რისკების წინაშე ვდგავართ.
უპირველეს ყოვლისა, საქართველოს ბაზრისა (შიდა და გარე) და მუშახელის სიმცირე წარმოადგენს მნიშვნელოვან კომერციულ რისკს ნებისმიერი პროექტისთვის, რომელიც ცდილობს აწარმოოს და/ან გაყიდოს თავისი პროდუქცია საქართველოში. ვერცერთი ღია კარის პოლიტიკა ვერ შეცვლის ამ უტყუარ ფაქტს. რუსული ბაზრის დაკარგვა 2006 წელს და შეღავათიანი სავაჭრო შეთანხმებები ევროპასთან, შეიძლება ითქვას, აბალანსებს ერთმანეთს, მაგრამ ქართული ეკონომიკას დასჭირდება დრო (და მნიშვნელოვანი ინვესტიციები უნარ-ჩვევებისა და ტექნოლოგიების განვითარებაში), რათა მოახერხოს აღმოსავლეთიდან დასავლეთისკენ შემობრუნება.
უკრაინას, საბედნიეროდ, არ აქვს „მცირე ბაზრის“ პრობლემა. თუმცა საქართველოს მსგავსად, მასაც მოუწევს წელებზე ფეხის დადგმა აღმოსავლეთიდან დასავლეთისკენ შემობრუნების მტკივნეულ გზაზე, საგანმანათლებლო და პროფესიული უნარ-ჩვევების, წარმოების ტექნოლოგიებისა და ექსპორტის სტრუქტურის, ბრენდინგისა და მარკეტინგის თვალსაზრისით.
მეორეც, უნდა გავითვალისწინოთ გეოპოლიტიკური რისკებიც. საქართველოს ახალი მთავრობის აგრესიულმა რიტორიკამ და ქვეყნის მთლიანობის აღდგენის აქტიურმა მცდელობებმა სწრაფად გადააქცია საქართველო ვაჭრობის საგნად რუსეთსა და დასავლეთს შორის არსებულ გეოპოლიტიკურ დაპირისპირებაში. გეოპოლიტიკური დაძაბულობები, ერთის მხრივ, კარგი საშუალებაა დასავლური საჯარო სახსრებისა და „ტექნიკური დახმარების“ მისაღებად, მეორეს მხრივ კი, არის წითელი დროშა კერძო სექტორის გრძელვადიანი ინვესტიციებისთვის. გამონაკლისად შეიძლება ჩაითვალოს საოცარი ბიზნეს-შესაძლებლობები, რაც საქართველოს შემთხვევაში ძალიან ცოტაა. სექტორები, რომლებშიც ბოლო წლებში საქართველომ მიიზიდა მნიშვნელოვანი გრძელვადიანი პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები, არის ტრანსპორტი, ენერგო-რესურსები და – არც მეტი, არც ნაკლები – თხილი. საქართველოს მიერ 2007 წელსა და 2008 წლის პირველ ნახევარში მიღებულმა შედარებით დიდმა პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა (რამაც განაპირობა მშპ-ის მცირედით ზრდა) ძალიან მცირედით შეძლო გრძელვადიანი პროდუქტიულობის, ექსპორტისა და სამუშაო ადგილების წახალისება. უფრო სწორად, ამან მხოლოდ გამოკვება უძრავი ქონების სპეკულაციური საპნის ბუშტი.
ცხადია, უკრაინის ეკონომიკური აღორძინება შეუძლებელი იქნება მანამ, სანამ ინვესტორებს ექნებათ მოლოდინი, რომ დონბასში ისევ იფეთქებს არეულობა, რომელიც, ღმერთმა დაიფაროს და, შესაძლოა, ქვეყნის სამხრეთ-აღმოსავლეთის რუსულენოვან ნაწილებშიც გავრცელდეს. ამის გათვალისწინებით, უკრაინის მიზანი უნდა იყოს მიმდინარე კონფლიქტის გაყინვა და ინვესტორების დარწმუნება, რომ პრობლემის სამხედრო გზით გადაწყვეტა არც კი განიხილება.
მესამე, საქართველომ საკმაოდ ცუდი შედეგი აჩვენა ინვესტორების საკუთრების უფლებების უზრუნველყოფის კუთხით. საქართველოს იუსტიციის სამინისტრომ და მთავარმა პროკურატურამ ზურაბ ადეიშვილის მინისტრობის დროს მოიპოვა განუზომელი ძალაუფლება, რამაც ეს ორი ინსტიტუცია ეფექტურად დააყენა კანონზე მაღლა. სასამართლო სისტემამ, პარლამენტმა და სამოქალაქო საზოგადოებამ დაკარგა კონტროლი ამ უწყებებზე. ინსტიტუციური მექანიზმები და სამართლებრივი ნორმები, რომლებიც კრიმინალისა და კორუფციის აღმოფხვრის მიზნით იქმნებოდა, მოგვიანებით (2007 წლის შემდეგ) უკვე იმ პოლიტიკური ოპონენტებისა და ბიზნესების წინააღმდეგ გამოიყენებოდა, რომლებიც ქედს არ უხრიდნენ მათ. ისინი იქცა კომპანიებისა და ბიზნესმენების დაბეგვრის იარაღად (მაგალითად, ჩვენებისა და ფულის „ლეგალურად“ მოპოვების მიზნით, წინასწარ პატიმრობაში დაკავებისა და საპროცესო შეთანხმების მექანიზმის გამოყენება). დღეისთვის, საქართველო ცდილობს, აღადგინოს სამართლიანობა ქონების კონფისკაციის, უსამართლო დაპატიმრებისა და წამების ათასობით საქმეზე.
უკრაინული ეკონომიკის (და რეგიონული პოლიტიკის) ყველაზე მნიშვნელოვან აქტივებს „ოლიგარქები“ აკონტროლებენ, ამიტომ სამართლიანობის აღდგენის, რეპრივატიზაციისა და ნაციონალიზაციის გზაზე უკრაინის მმართველებს მოუწევთ უამრავ სირთულესთან გამკლავება. რისკი იმისა, რომ უკრაინული სასამართლო სისტემა ვერ უზრუნველყოფს ინვესტორთა საკუთრების უფლებების დაცვას, ამ მცდელობების პირობებში, შეიძლება გახდეს კიდევ ერთი დიდი გამოწვევა უკრაინული ეკონომიკისთვის.
დაბოლოს, საქართველოს ჯეროვნად განუვითარებელმა დემოკრატიულმა ინსტიტუციებმა ვერ მოახერხეს, გადამწყვეტი როლი ეთამაშათ პრობლემების აღმოფხვრაში დაჩქარებული (მაგრამ საშინლად საჭირო) რეფორმების განხორციელების პროცესში, რამაც წარმოშვა სავალალო პოლიტიკური რისკები ეკონომიკაში. სააკაშვილის ადმინისტაციის ღიად კონფრონტაციულმა მიდგომამ „ჩვენ უკეთ ვიცით“ და „გამარჯვებული იღებს ყველაფერს“ ყოფილი მოკავშირეები მტრებად აქცია, რამაც გამოიწვია უამრავი პოლიტიკური დაძაბულობა და პროტესტი. ქვეყნის საბედნიეროდ, საქართველოს რეფორმატორებს ეყოთ სიბრძნე, ეღიარებინათ პოლიტიკური მარცხი 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებში და პირველად საქართველოს თანამედროვე ისტორიაში ძალაუფლება მშვიდობიანი და დემოკრატიული გზით გადაებარებინათ.
უკრაინის ასეთი დაინტერესება ეკონომიკური და პოლიტიკური რეფორმებით გასაგებია. თუმცა უკრაინელმა პოლიტიკოსებმა (და მათმა ქართველმა მრჩევლებმა) უნდა იცოდნენ, როდის გაჩერდნენ და მოძებნონ კონსენსუსი, როდის არჩიონ დომინირებას კომპრომისი. მიუხედავად გარკვეული უპირატესობებისა, ფრიად მაცდური მიდგომა „ან ახლა ან არასდროს!“ პოლიტიკური რისკების წყაროცაა, რამაც შეიძლება საფრთხე შეუქმნას რეფორმების მთელ პროცესს საშუალოვადიან პერსპექტივაში.

Georgian reforms have become an internationally traded commodity. Underappreciated and no longer wanted at home, some of Georgia’s former reformers are doing well-paid consulting gigs in Mongolia, Central Asia, Ukraine, Moldova, and further away emerging markets. Sensing a business opportunity, a group of former government officials groomed by Kakha Bendukidze, the mastermind of Georgian reforms, has recently established a consulting agency, “Reformatics”. “The chosen”, such as Georgia’s former Minister of Health Sandro Kvitashvili and former Deputy Minister of Interior Affairs Eka Zghuladze, are enjoying a second political life… in Ukraine. The list is topped by Mikheil Saakashvili (who is, in fact, wanted in Georgia), current non-staff advisor to President Poroshenko’s and chair of Ukraine’s Advisory International Council of Reforms.
ISET also got a piece of the action by virtue of hosting Ukrainian delegations brought to Georgia by the Caucasian House, a small Tbilisi-based NGO with a track record in conflict resolution activities. On Wednesday this week, I spent some 8 hours “up in the air” between Kyiv and Tbilisi in order to speak at the forum “Economic Reforms and Lessons Learnt from Georgia”. On the way back to Tbilisi, while my plane was cruising at full throttle above Ukraine and the Greater Caucasus range, I could not help but think about what Ukraine could really learn from Georgia’s experience.
Ukraine’s fascination with Georgia and Georgia’s reforms is based on two convictions. First, Georgia is held as living proof that change is possible, that new countries can overcome the post-Soviet crime-and-corruption predicament and establish a modern, lean and efficient state. Second, Georgians are appreciated for staunchly defending their national sovereignty and territorial integrity against Russia’s aggression.
If Georgia can, the argument goes, there is hope for Ukraine.
Since this blog is about economics, I will mainly focus on the reforms dimension of Ukraine’s “Georgiomania”.
When viewed from 10,000 meters high, the story of Georgia's reforms can be summarized by these two charts. The first one, produced by the WB, shows the dramatic improvement in Georgia’s ranking on all indicators of good governance from 2003 to 2013.
Source: Worldwide Governance Indicators (WGI) by the World Bank.
The second chart shows Georgia’s GDP growth performance from 1988 till the present time.
How come “good institutions” do not make any difference, at least as far as economic growth is concerned?
Before anything else, let us clarify that Georgia’s reforms are not a myth, they are the everyday reality for anybody living and working here. Georgia is amazingly safe. There is almost no street crime to speak of. Certainly gone is police harassment and petty corruption. Doing business is indeed very simple as far as all the formalities are involved. Georgia’s borders are probably the “thinnest” in the region. Coming in and going out is very easy for exporters, importers, and travelers. Customs procedures have been significantly rationalized. Border police are very professional and welcoming (with bottles of wines, until recently). The traditional hospitality of the Georgian people is an established brand, more established, perhaps than that of Georgian reforms. The government bureaucracy is fairly lean and professional. Most government officials even speak English, helping impress donors, foreign diplomats, investors, and … international rating agencies, such as Fitch and Moody’s.
What Georgia’s reformers managed to achieve in an amazingly short time is remove any barriers to economic activity and open the country up for foreign investment and foreigners – from freelancers who contribute to the county’s feel-good atmosphere to investors and corporate lawyers, agronomists, and expert farmers, teachers of English and economics – people who could help move Georgia’s economy forward. Until 2012, the open door policy may be said to have been Georgia’s state religion.
What may have been lost on Georgia’s reformers, however, is that open doors are neither a necessary nor sufficient condition for significant, long-term investment to come in.
“Open doors” are not a necessary condition because investors would bribe their way through any doors if the business opportunity is there, as is the case in the oil- and gas-rich Azerbaijan.
“Open doors” are far, very far from being a sufficient condition. In the presence of serious risks investors may come in to enjoy a country’s hospitality but would not park their money there beyond a few years.
A key problem still haunting Georgia today is that the risks of investing in Georgia outweigh many of the locational and ease-of-doing-business advantages it offers. And, perhaps paradoxically, instead of abating, the risks of the investment in the Georgian economy may have increased after the Rose Revolution of 2003.
Now, investment risks are a rather large basket.
First, Georgia’s small market size (internal and external) and tiny labor force pose significant COMMERCIAL RISKS to any project that seeks to produce and/or sell in Georgia. None of the open door policies could change this fundamental fact. The loss of the Russian market in 2006 and preferential trade agreements with Europe may be said to have offset each other, but the Georgian economy will need time (and considerable investment in skills and technology) to re-orient itself from east to west.
Luckily for Ukraine, it does not face the “small market size” problem. Similar to Georgia, however, it will have to gird for a painful east-to-west adjustment in terms of education and professional skills, production technologies and export structure, branding, and marketing.
Second, there are the GEOPOLITICAL RISKS to consider. Georgia’s new leadership’s fiery rhetoric and active efforts at restoring its territorial integrity quickly transformed Georgia into a bargaining chip in the geopolitical confrontation between Russia and the West. While helping attract Western public funds and “technical assistance”, geopolitical tensions are a red flag for long-term private sector investment, unless in the presence of outstanding business opportunities of which Georgia has very few on offer. The only sectors in which Georgia attracted significant long-term FDI in recent years are transport, hydroelectric energy, and … hazelnuts. The rather large FDI Georgia received in 2007 and the first half of 2008 (causing a small uptick in GDP growth) did little to promote long-term productivity, exports, or jobs. Rather, it merely fed a real estate bubble.
Clearly, Ukraine’s economic recovery will not be possible as long as investors expect further violence to erupt in Donbas and, God forbid, spread to other Russian-speaking parts of the country’s southeast. With this in mind, Ukraine’s goal should be to freeze the ongoing conflict and assure investors that military “solutions” are permanently off the table.
Third, Georgia performed rather badly in SECURING INVESTORS’ PROPERTY RIGHTS. The Georgian Ministry of Justice and state prosecution accumulated enormous powers under Zurab Adeishvili, effectively placing them above the law, without any control by the judiciary, parliament, or civil society. The institutional mechanisms and legal norms created in order to clamp down on crime and corruption, later (after 2007) came to be used against political opponents, businesses that would not kowtow, and as a means of taxing firms and individuals (for example, by using pre-trial detention and the plea bargaining mechanism to “legally” extort confessions and money). To this date, Georgia is struggling to restitute justice in thousands of cases involving expropriation of property, illegal arrests, and extortion.
With the “oligarchs” controlling the most prized assets in the Ukrainian economy (and regional politics), the country’s leadership will face tremendous pressures to restore justice, re-privatize, and nationalize. The risk of the Ukrainian judiciary failing to secure investors’ property rights under these trying circumstances is likely to be another major challenge for the Ukrainian economy.
Last but not least, Georgia’s under-developed democratic institutions failed to perform the critical consensus-building function in the rush to implement (badly needed) reforms, resulting in grave POLITICAL RISKS FOR THE ECONOMY. The openly confrontational we-know-better and winner-take-all approach of the Saakashvili administration turned former allies into enemies, leading to mounting political tensions and protests. Luckily for the country, Georgia’s reformers did have the wisdom to concede political defeat in the 2012 parliamentary election and oversee the first peaceful and orderly democratic transition in Georgia’s modern history.
Ukraine’s current preoccupation with economic and political reforms is understandable. Yet, Ukrainian policymakers (and their Georgian advisors) should know when to slow down and start building consensus, seeking compromise rather than dominating. While having its merits, the “window of opportunity” approach – it’s now or never! – is also a source of political risks that can undermine the entire reform process in the medium term.