ISET-ში ვასწავლით ეკონომიკას, სადაც სტუდენტები იყენებენ მათემატიკის ენას ეკონომიკური ქცევებისა (მიკროეკონომიკა) და მაკროეკონომიკური სისტემების ანალიზისთვის. ISET დაარსდა თბილისში, ამიტომ ჩვენ ძალიან ვართ დამოკიდებული ისეთი ქართული საგანმანათლებლო ინსტიტუტების აღმავლობაზე, როგორიცაა სკოლები და თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტისა თუ სხვა უნივერსიტეტების საბაკალავრო პროგრამები. სამწუხაროდ, ქართველი ახალგაზრდების მათემატიკის ცოდნის დონე იმედისმომცემი ნამდვილად არ არის, რაც თავისთავად მეტყველებს მათ მიერ ISET-ში მოსვლამდე გავლილი ქართული საგანმანათლებლო პროგრამების ხარისხზე. ჩვენი მომავალი სტუდენტების აბსოლუტური უმრავლესობა ისე მოდის ISET-ში, რომ თითქმის არაფერი იცის სტატისტიკასა და კალკულუსში.
შედეგად, ჩვენც გვიწევს ჩვენი მისაღები გამოცდები ისე შევადგინოთ, რომ მათემატიკაზე მეტად ზოგადად „პრობლემის გადაჭრის“ უნარი შემოწმდეს (წინააღმდეგ შემთხვევაში, წელიწადში მხოლოდ 3-5 სტუდენტის მიღებას თუ შევძლებდით!). უფრო მეტიც, ეკონომიკის სწავლების ნაცვლად, პირველ სასწავლო წელს იძულებული ვართ, უამრავი დრო დავხარჯოთ, რათა შევავსოთ მათემატიკისა და სტატისტიკის ცოდნაში არსებული სიცარიელე.
არ ვარ დარწმუნებული, რომ ეს კარგი ამბავია საქართველოსთვის, მაგრამ, როგორც ჩანს, ეს პრობლემა მხოლოდ ჩვენ არ გვაქვს. როგორც ნიუ იორკ თაიმსის მესვეტე, ნიკოლას კრისტოფი წერს თავის სტატიაში, შესაძლოა, ამერიკელ ახალგაზრდებს კიდევ უფრო ცუდად ჰქონდეთ საქმე.
(სტატიის ორიგინალი იხ. ნიუ იორკ თაიმსში)
ვშიშობ, მხოლოდ იმ შემთხვევაში უნდა განაგრძოთ ამ სტატიის კითხვა, თუ შეგიძლიათ პასუხი გასცეთ ამ კითხვას, რომელიც დაუსვეს მე-8 კლასის მოსწავლეებს მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნებში:
ა. 6n+3
ბ. 6n
გ. 6n-1
დ. 6n-3
კორეელი მოსწავლეების ორ მესამედზე მეტმა სწორად უპასუხა ამ კითხვას (სწორი პასუხია ბ). ამერიკელი მოსწავლეების მხოლოდ 37% უპასუხა სწორად, რითიც ისინი ჩამორჩებიან ირანელ, ინდონეზიელ და განელ თანატოლებს.
ჩვენ ვიცით, რომ ჯონი ცუდად კითხულობს, მაგრამ, როგორც ჩანს, ჯონი კიდევ უფრო ცუდად ანგარიშობს.
საგანმანათლებლო ტესტირების სამსახურის მიერ გამოქვეყნებული მსოფლიო რეპორტის მიხედვით, ამერიკელი ახალგაზრდები ძალიან სუსტები არიან კითხვაში, მაგრამ კიდევ უფრო ცუდად ართმევენ თავს მათემატიკურ დავალებებს. ამ მაჩვენებლით ისინი ბოლო ადგილს იკავებენ ყველა შემოწმებულ ქვეყანას შორის. ეს არის ის თაობა, რომელიც საუკუნის მეორე ნახევარში შექმნის ქვეყნის სამუშაო ძალას. ეს არის თაობა, რომელმაც კონკურენცია უნდა გაუწიოს სხვა ქვეყნების მოქალაქეებს.
ეს არ ნიშნავს, რომ მხოლოდ ამერიკელთა შედეგები დაეცა სიღარიბის გამო. საერთაშორისო სარეიტინგო სიების მიხედვით, უკვე ხარისხმიღებულმა ამერიკელმა 2000-იანელებმა დააგროვეს ყველაზე ცოტა ქულა მათემატიკურ დავალებებში.
აქვე მოვიყვანთ კიდევ ერთ ამოცანას:
ა. 680 გრადუსს
ბ. 600 გრადუსს
გ. 540 გრადუსს
დ. 420 გრადუსს
ამერიკელ მე-8 კლასელთა მხოლოდ 22%-მა გასცა სწორი პასუხი (სწორი პასუხია ბ), თუმცა ამ შედეგით ისინი ჩამორჩებიან პალესტინელ, თურქ და სომეხ თანატოლებს.
ჩემს ერთ-ერთ ბოლო სვეტში პეანი შევთავაზე მთელ კაცობრიობას. მაგრამ, როგორც პროფესორი შენიშნავს რედაქტორისადმი მიწერილ წერილში, ისიც სიმართლეა, რომ სტუდენტები, რომლებიც სწავლობენ საბუნებისმეტყველო და ზუსტ მეცნიერებებს, ხშირად იღებენ კურსებს ჰუმანიტარულ მეცნიერებებში. თუმცა ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა სტუდენტები ხშირად თავგამოდებით ცდილობენ მათემატიკისა და სხვა ზუსტი მეცნიერებებისგან თავის არიდებას (გამონაკლისია ისეთი კლასები, როგორიცაა, მაგალითად, „ფიზიკა პოეტებისთვის“).
მათემატიკის ცოდნა არ არის ჭკუისკოლოფობის ნიშანი, იგი ელემენტარული მოთხოვნაა საჯარო პოლიტიკაზე ინტელექტუალური მსჯელობისთვის. ამის გარეშე პოლიტიკოსები რუტინულად ცდილობენ სტატისტიკის გამოყენებით გავიდნენ იოლას. როგორც მარკ ტვენმა თავის დროზე მართებულად შენიშნა, მთვრალი სინათლის ბოძს მისაყრდნობად იყენებს და არა გზის გასანათებლად.
(ვფიქრობ, ამერიკული სკოლები და კოლეჯები ზედმეტ ყურადღებას აქცევენ კალკულუსს და ჯეროვნად არ ასწავლიან სტატისტიკას. ქვეყნის ყველა მოქალაქეს უნდა შეეძლოს სტატისტიკური ანგარიში).
საჯარო განხილვები ხშირად ტრიალებს ელემენტარული სტატისტიკური იდეების ირგვლივ, როგორიცაა, მაგალითად, სტანდარტული გადახრა, თუმცა ძალიან ცოტა ამერიკელს ესმის ისინი.
ამ ყველაფრის შემდეგ, შეიძლება ითქვას, რომ ამერიკელ ახალგაზრდებს, საშუალოდ, აქვთ ერთი საკვერცხე და ერთი სათესლე ჯირკვალი. მაგრამ, აბა, სცადე და იპოვე ასეთი „საშუალო ადამიანი“.
აქვე კიდევ ერთი პოპულარული ამოცანა:
ამერიკელ მე-8 კლასელთა მხოლოდ 7%-მა უპასუხა სწორად (სწორი პასუხია 15 სმ). სამაგიეროდ სინგაპურელ მე-8 კლასელთა 53%-მა სწორად უპასუხა ამ შეკითხვას სწორად.
ვიცი, ბევრი მკითხველი ბუზღუნით გააპროტესტებს, რომ მათემატიკაში არც ისე კარგები არიან! მართალია, არსებობენ მათემატიკის გენისოები, რომლებიც ჩემგან და თქვენგან განსხვავდებიან. გადმოცემის თანახმად, როდესაც დიდი მათემატიკოსი, კარლ გაუსი სკოლის მოსწავლე იყო, მასწავლებელმა მოსწავლეებს დაავალა, დაეთვალათ რიცხვთა ჯამი 1-დან 100-მდე. გაუსმა სწრაფადვე უპასუხა: 5,050.
სახტად დარჩენილმა მასწავლებელმა ჰკითხა, საიდან იცოდა პასუხი. გაუსმა ახსნა, რომ 1-ს მიუმატა 100, 2-ს მიუმატრა 99 და მიხვდა, რომ 50 ასეთი წყვილი იქნებოდა, რომელთა ჯამი 101 იქნებოდა. შესაბამისად, 50-ჯერ 101 უდრის 5050.
გეთანხმებით, მოდით, გავბრაზდეთ მთელი მსოფლიოს გაუსებზე, ასე გამაღიზიანებლად ჭკვიანები რომ არიან. მაგრამ მოდი, ნუ გამოვიყენებთ ამას მიზეზად, რომ დავემალოთ ციფრების სისასტიკეს. სინგაპურმა მხოლოდ იმიტომ შეძლო მათემატიკური უნარ-ჩვევების განვითარება ჩვეულებრივ ბავშვებში, რომ ამაზე მუშაობდა.
რა თქმა უნდა, ანგარიში არ არის მხოლოდ ციფრები. ის ლოგიკასაც გულისხმობს. ნება მიბოძეთ, დაგტოვოთ ჩემი ოჯახის ერთ-ერთ საყვარელ ამოცანასთან, ლოგიკურ თავსატეხთან, რომელიც პირველად ბავშვობაში გავიგე. ის საერთოდ არ არის მათემატიკური, მიუხედავად იმისა, რომ მათემატიკაში ნავარჯიშები ადამიანები უკეთესად იაზრებენ და ხსიან მას:

At ISET we teach graduate economics, which uses the mathematical language to analyze economic behavior (“microeconomics”) and macroeconomic systems. Being based in Tbilisi, we heavily depend on “upstream” Georgian educational institutions, such as schools and undergraduate departments at TSU and elsewhere. Unfortunately, the level of quantitative literacy among the Georgian youth leaves much to be desired, which says something about the quality of educational programs they go through before arriving to ISET. The vast majority of our future students come to ISET with almost no knowledge of statistics or calculus.
Thus, our entrance exams are designed to test general “problem solving” skills rather than mathematics as such (if we did base our admissions decisions on students’ knowledge of calculus we would admitting no more than 3-5 students a year!). Moreover, instead of teaching economics we have to spend a lot of time in the first year of the program to close very basic gaps in math and statistics.
I am not sure this is very good news for Georgia, but it appears that our problems are not all that unique. In fact, as discussed in this great New York Times column by Nicholas Kristof, the American youth may be doing even worse than the Georgians.
(Reprint from New York Times)
I AM afraid you’re eligible to read this column only if you can answer this question faced by eighth graders around the world:
A. 6n+3
B. 6n
C. 6n-1
D. 6n-3
More than three-quarters of South Korean kids answered correctly (it is B). Only 37 percent of American kids were correct, lagging their peers from Iran, Indonesia and Ghana.
We know Johnny can’t read; it appears that Johnny is even worse at counting.
The Educational Testing Service released a global report finding that young adults from the United States rank poorly in reading but are even worse in math — the worst of all countries tested. This is the generation that will be in the labor force for the next half-century, struggling to compete with citizens of other countries.
It’s not just that American results are dragged down by poverty. Even American millennials with graduate degrees score near the bottom of international ranks in numeracy.
We interrupt this column for another problem:
A. 680 degrees
B. 600 degrees
C. 540 degrees
D. 420 degrees
Only 22 percent of American eighth-graders correctly answered B, below Palestinians, Turks and Armenians.
In a recent column, I offered a paean to the humanities. But it’s also true, as a professor notes in a letter to the editor, that science majors do take humanities courses. In contrast, humanities majors often desperately avoid any semblance of math or science (except for classes like “Physics for Poets”).
Numeracy isn’t a sign of geekiness, but a basic requirement for intelligent discussions of public policy. Without it, politicians routinely get away with using statistics, as Mark Twain supposedly observed, the way a drunk uses a lamppost: for support rather than illumination.
(I believe American high schools and colleges overemphasize calculus and don’t sufficiently teach statistics. Statistical literacy should be part of every citizen’s tool kit.)
Public debates often dance around basic statistical concepts, like standard deviation, because too few Americans understand them. And people assume far too much of “averages.”
After all, American adults have, on average, one ovary and one testicle. But try finding such an “average person.”
Another pop quiz:
Only 7 percent of American eighth graders got that one right (the answer is 15 centimeters). In contrast, 53 percent of Singaporean eighth graders answered correctly.
I know many readers will grumblingly protest that they’re just not good at math! True, there are math prodigies who are different from you and me. When the great mathematician Carl Gauss was a young boy, his teacher is said to have asked his class to calculate the sum of all the numbers from 1 to 100. Gauss supposedly supplied the answer almost instantly: 5,050.
The teacher, flabbergasted, asked how he knew. Gauss explained that he had added 1 and 100, 2 and 99, and realized that there would be 50 such pairs each summing 101. So 50 times 101 equals 5,050.
So I agree: Let’s resent the Gausses of the world for being annoyingly smart. But let’s not use that as an excuse to hide from the rigor of numbers. Countries like Singapore manage to impart extraordinary math skills in ordinary children because they work at it.
Numeracy isn’t just about numbers, of course. It’s also about logic. Let me leave you with a logical puzzle — a family favorite, one that I first heard as a little kid — that isn’t mathematical at all. Yet people with math training seem better at thinking it through and solving it: