2015 წლის მარტში, იტალიაში, ძლიერი ინტოქსიკაციით გარდაიცვალა 31 წლის თამარ ტრაპაიძე. მისი თაობის ბევრი ქართველი ქალის მსგავსად, თამარიც არალეგალი იმიგრანტი იყო, რომელიც ერთ-ერთ იტალიურ ოჯახში დამხმარედ მუშაობდა. სავარაუდოდ, დეპორტაციის შიში გახდა იმის მიზეზი, რომ გარდაცვლილმა სათანადო სამედიცინო დახმარება ვერ მიიღო.
მიუხედავად ყველა თანმხლები რისკისა, არალეგალური ემიგრაცია არის ძალიან ბევრი ქართველი ოჯახის გადარჩენის უმთავრესი საშუალება. 2002 წლიდან, რომელიც საქართველოს უახლესი ისტორიის ერთ-ერთ საუკეთესო პერიოდად ითვლება, ქვეყანამ დაკარგა მოსახლეობის 14.7 პროცენტი, ძირითადად ემიგრაციის გამო. საზღვარგარეთ მყოფი ქართველების ფულადი გზავნილები მშპ-ის 9 პროცენტს შეადგენს (2002 წელს ეს რიცხვი 2 პროცენტი იყო). მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთი ჯერ კიდევ არის გზავნილების ყველაზე დიდი წყარო, ევროკავშირის ქვეყნების წილი დროთა განმავლობაში იზრდებოდა და 2014 წელს 30 პროცენტს მიაღწია (ძირითადად, საბერძნეთისა და იტალიის ხარჯზე).
ეს ფაქტები კარგად ვიცით. თუმცა, რაც კარგად არ გვესმის, არის ის, რომ უვიზო მიმოსვლა და ევროკავშირის შრომის ბაზარზე წვდომა იქნებოდა დაუყოვნებელი და ხელშესახები, ერთ-ერთი (შესაძლოა, ერთადერთიც კი) უმნიშვნელოვანესი ჯილდო რიგითი ქართველისათვის, ქვეყნის ევრო-ატლანტიკური ორიენტაციის სანაცვლოდ.
…ევროკავშირის შრომის ბაზარზე წვდომა იქნებოდა დაუყოვნებელი და ხელშესახები, ერთ-ერთი (შესაძლოა, ერთადერთიც კი) უმნიშვნელოვანესი ჯილდო რიგითი ქართველისათვის, ქვეყნის ევრო-ატლანტიკური ორიენტაციის სანაცვლოდ.
თუ როგორი სასიცოცხლო მნიშვნელობა აქვს შრომითი რესურსების მობილობას ევროკავშირის აღმოსავლეთით გაფართოებისათვის (და აღმოსავლეთ პარტნიორობისათვის), კარგად ჩანს სლოვაკეთის, პოლონეთისა და უნგრეთის პოლიტიკოსთა ბრაზიანი განცხადებებიდან, რომლებიც დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრის, დევიდ კემერონის ინიციატივას მოჰყვა. მისი თქმით, ბრიტანეთის ევროკავშირის წევრობის პირობების გადახედვისას, ქვეყანას მკაცრი პოზიცია ექნება მიგრაციასთან დაკავშირებით. Financial Times-ის სტატია იტყობინებოდა: „აღმოსავლეთ ევროპა აფრთხილებს დიდ ბრიტანეთს, არ შეეხოს მიგრანტთა უფლებების საკითხს“.
ევროკავშირის შრომის ბაზარზე წვდომა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია შავი ზღვის ნაკლებად ინდუსტრიული რეგიონის ისეთი ქვეყნებისთვის, როგორიცაა, მაგალითად, ბულგარეთი და რუმინეთი. ერთ-ერთი შეფასების თანახმად, მწირი სამუშაო შესაძლებლობების გამო “სამმა მილიონმა ბულგარელმა დატოვა ქვეყანა ბოლო 23 წლის განმავლობაში და საცხოვრებლად საზღვარგარეთ დარჩა. ეს ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი დემოგრაფიული ცვლილება იყო ქვეყნისთვის, რომლის მოსახლეობაც ამჟამად ოდნავ აღემატება შვიდ მილიონს“.
ევროპაში უვიზო მიმოსვლის დაპირება (რაც გულისხმობს გაუმჯებესებულ წვდომას ევროკავშირის სარფიან სამუშაოებზე, იქნება ეს ლეგალური თუ არალეგალური) კიდევ უფრო დიდი ცდუნებაა კიდევ უფრო აღმოსავლეთით მდებარე სახელმწიფოებისთვის – საქართველოსთვის, უკრაინისა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის სხვა, ძირითადად აგრარული, ქვეყნებისთვის.
ვინაიდან ქართული ეკონომიკა ბევრი პრობლემის წინაშე დგას, ქართველი პოლიტიკოსები არ ერიდებიან სავიზო ლიბერალიზაციის მნიშვნელობის ხაზგასმას ქვეყნის მომავლისთვის (და, შესაბამისად, საკუთარი პოლიტიკური გადარჩენისთვისაც). აღსანიშნავია ქართული პოლიტიკის მთავარი ფიგურების იშვიათი ერთსულოვნება ამ საკითხთან დაკავშირებით. საქართველოს პრეზიდენტმა, გიორგი მარგველაშვილმა, პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა და პარლამენტის თავმჯდომარემ, დავით უსუფაშვილმა ერთხმად მიმართეს ევროკავშირს წერილით, რომელშიც ნათქვამია: „ტექნიკური მოთხოვნების შესრულების შემდეგ, ვიმედოვნებთ, რომ რიგის სამიტის დეკლარაცია საქართველოსთან უვიზო რეჟიმის დამყარებას მკაფიოდ დაუჭერს მხარს“. „ევროკავშირი-საქართველოს ურთიერთობების გაღრმავებისათვის გადამწყვეტ ნაბიჯს წარმოადგენს სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაცია“, – აცხადებენ ისინი, – „იმისათვის, რომ ჩვენს მოსახლეობას ვაჩვენოთ, რომ ყოვლისმომცველ რეფორმათა შესრულებას ხელშესახებ შედეგებამდე მივყავართ“.
იმისთვის, რომ სრულად შევაფასოთ სავიზო ლიბერალიზაციის მნიშვნელობა საქართველოსთვის, უნდა გვესმოდეს, რომ ევროკავშირთან დაკავშირებული სხვა პოტენციური სარგებელი – სასოფლო-სამეურნეო სუბსიდიები, ინფრასტრუქტურული ინვესტიციები, წვდომა ევროკავშირის ბაზარზე – უახლოეს მომავალში ვერ მატერიალიზდება. საკითხავია ისიც, ოდესმე თუ მოხდება ეს.
ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმება (The Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA), რომელსაც ხელი ევროკავშირმა და საქართველომ გასული წლის ივნისში მოაწერეს, არის ამის კარგი მაგალითი:
ამას მივყავართ იმ მოსაზრებამდე, რაც ადრე გამოვთქვით. თუ ევროკავშირს სერიოზულად სურს საქართველოს, უკრაინისა და, შესაძლოა, აღმოსავლეთ სამეზობლოს სხვა ქვეყნების მიღება ევროპული ერების ოჯახში, მან უნდა გადახედოს მის პოზიციას სავიზო ლიბერალიზაციის საკითხთან დაკავშირებით და ასე უნდა მოიქცეს დაუყოვნებლივ.
თუმცა, როგორც ჩანს, ევროკავშირს დიდად არ ეჩქარება.
8 მაისს, ევროკომისიამ გამოსცა მესამე ანგარიში სავიზო ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის განხორციელებასთან დაკავშირებით. მოკლედ რომ ვთქვათ, მიუხედავად მთავრობის მცდელობისა, სასწრაფოდ „შეესრულებინა“ შრომისა და მიგრაციის კანონმდებლობის ყველა პუნქტი, საქართველომ ვერ შეძლო სამოქმედო გეგმის მოთხოვნათა დაკმაყოფილება. საქართველოს მოქალაქეებს, სულ მცირე, კიდევ ერთი წელი მოუწევთ ლოდინი, რომ უვიზოდ იმოგზაურონ ევროპაში.
21 მაისს, ევროკავშირის აღმოსავლეთ პარტნიორობის რიგის სამიტის წინ ანგელა მერკერის გამოსვლა იყო მოლოდინების მართვის პირდაპირი მცდელობა: „უვიზო მიმოსვლის წესები საქართველოსა და უკრაინის მოქალაქეებისთვის მხოლოდ იმ შემთხვევაში იქნება შესაძლებელი, თუ ყველა მოთხოვნა დაკმაყოფილდება,“ – განაცხადა მან, – „აღმოსავლეთის პარტნიორობა არ არის ევროკავშირის გაფართოების პოლიტიკის საშუალება“. მან, ასევე, დაამატა, რომ ევროკავშირმა ამ საკითხთან დაკავშირებით არ უნდა გაუჩინოს მცდარი მოლოდინები მის აღმოსავლეთ პარტნიორებს.
როგორც დავით უსუფაშვილმა განაცხადა: „რაც უფრო პატარაა ქვეყანა, მით მცირე უფლება აქვს, იყოს იმედგაცრუებული“. მიუხედავად იმისა, რომ მერკელის განცხადება შეესაბამება „აღმოსავლეთის პარტნიორობის“საწყის მიზანსა და მანდატს, მას საქართველოში (და უკრაინაში) კარგად არ მიიღებენ. სწორია თუ არა, მოლოდინს თან ახლავს იმედგაცრუებაც. და დიდი მოლოდინები, როგორც საქართველოს შემთხვევაში იყო, გარდაუვლად მოიტანს დიდ იმედგაცრუებას ევროკავშირისა და საქართველოს ზოგადი მიმართულებით.
CRRC-ის ქართული ბარომეტრის თანახმად, ქართველი ხალხის ნდობა ევროკავშირის მიმართ 2008 წლის შემდეგ იკლებს (54%-დან 2013 წელს 33%-მდე დაეცა). პარალელურად, NDI-ის უახლესი გამოკითხვის თანახმად (რომელიც 11 მაისს ჩატარდა), „მიუხედავად იმისა, რომ მოსახლეობის უმრავლესობა რჩება ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციის მომხრე, რუსეთის მიერ მართული ევრაზიის კავშირში გაწევრიანების მომხრეთა რაოდენობა, როგორც ჩანს, იზრდება. მოსახლეობის 31 პროცენტი თანახმაა, საქართველო ევრაზიულ კავშირში გაწევრიანდეს. რაც მნიშვნელოვანია, NDI-ის უკანასკნელი სამი კვლევა მიუთითებს აღმავალ ტენდენციას ამ კონკურენტული გეოპოლიტიკური პროექტის სასარგებლოდ: თუ ეს მაჩვენებელი 2013 წლის ნოემბერში 11% იყო, 2014 წლის აგვისტოში 20%-ს, ხოლო 2015 წლის მაისში 31%-ს მიაღწია.
შვედეთის ყოფილი პრემიერ-მინისტრის, კარლ ბილდტის სიტყვები რომ გავიმეოროთ, სანამ ევროკავშირი საქართველოს ისეთ რამეს სთავაზობს, რაც მას წესიერად არ ესმის, პუტინის შემოთავაზებებზე უარის თქმა სულ უფრო და უფრო რთული ხდება.
როგორც სერგი კაპანაძის ერთ-ერთ სტატიაშია განხილული, 2012 წლის ბოლოდან რუსეთის „რბილი ძალა“ აღმავლობის გზაზეა. აბაშიძე-კარასინის მოლაპარაკებებმა განაპირობა პროგრესი ბევრი მიმართულებით. რუსეთმა გაამარტივა საქართველოს მოქალაქეებისთვის ვიზის მიცემის პროცესი, რუსეთის შრომის ბაზარი კვლავ გაიხსნა ქართული შრომითი მიგრაციის ახალი ტალღისთვის. 2014 წელს ქართულ იმპორტზე დაწესებული სანქციების მოხსნამ განაპირობა ღვინისა და მინერალური წყლების იმპორტის განახლება რუსულ ბაზარზე, მნიშვნელოვნად გაიზარდა ყურძნის ფასიც (ქართველი ფერმერების უდიდესი სიკეთე). 2013 და 2014 წლებში ტურიზმი რუსეთიდან ძალიან სწრაფად გაიზარდა თბილისსა და რუსეთის სხვადასხვა ქალაქებს შორის რეგულარული ფრენების დამსახურებით. რუსული ინვესტიციები, პარტნიორობა ენერგო-სექტორში და დაგეგმილი ინფრასტრუქტურული პროექტები მიუთითებს რუსეთის, როგორც ეკონომიკური პარტნიორის, მზარდ როლსა და მიმზიდველობაზე.
ევროკავშირის მარცხი, დაეკმაყოფილებინა უკრაინისა და საქართველოს დაუყოვნებელი სურვილი უვიზო მიმოსვლისა და, საბოლოოდ, ევროკავშირის შრომის ბაზარზე წვდომის შესახებ, უნდა გავიგოთ ევროკავშირის მიგრაციის კრიზისის უფრო ფართო კონტექსტში, რომლის შედეგებსაც განიხილავს კენეთ როგოფი თავის სტატიაში „უთანასწორობა, იმიგრაცია და ფარისევლობა“.
„ადამიანთა უფრო თავისუფალი მიმოსვლა ვაჭრობაზე უფრო სწრაფად გაათანაბრებდა შესაძლებლობებს, მაგრამ წინააღმდეგობა ძლიერია. იმიგრაციის მოწინააღმდეგე პოლიტიკურმა პარტიებმა ხელჰყვეს საფრანგეთი, დიდი ბრიტანეთი. ისინი წარმოადგენენ ძირითად ძალას ძალიან ბევრ ქვეყანაში...
მდიდარი ქვეყნების უმეტესობის იმიგრაციის შესაძლებლობები და ტოლერანტობა უკვე შეზღუდულია, ამიტომ რთული წარმოსადგენია, როგორ მიიღწევა მსოფლიო მოსახლეობის განაწილების ახალი წონასწორობა მშვიდობიანი გზით. შესაძლებელია, გულისწყრომა განვითარებული ეკონომიკებისადმი, რომლებზეც მოდის გლობალური დაბინძურებისა და სასაქონლო მოხმარების არაპროპორციულად მაღალი წილი, მძვინვარებაში გადაიზარდოს“.

In March 2015, 31-year-old Tamar Trapaidze died of severe toxicity in Italy. Like many Georgian women of her generation, Tamar was an illegal immigrant employed as an in-home care worker by an Italian family. Being “illegal”, she must have feared deportation, which is probably why she was unable to receive adequate medical treatment.
Despite all the risks it entails, illegal immigration is a key survival strategy for many Georgian families. Since 2002, presumably the best period in Georgia’s recent history, the country has lost 14.7% of its population, mostly due to emigration. Remittances by Georgians abroad currently constitute 9% of the country’s GDP (as compared with only 2% in 2002). While Russia is still the largest source of remittances, the share of EU countries has been rising over time, reaching 30% in 2014 (mostly from Greece and Italy).
These facts are well-known. What is less well understood, however, is that visa-free travel and access to the EU labor market represents the main (and, perhaps, only) channel for an immediate tangible improvement in the lot of ordinary Georgian people as a result of the country’s European "association".
…access to the EU labor market represents the main (and, perhaps, only) channel for an immediate tangible improvement in a lot of ordinary Georgian people.
Just how vital free labor mobility is for EU’s eastward expansion (and Eastern Partnership) could be inferred from the angry reactions by politicians in Slovakia, Poland, and Hungary to the suggestion by David Cameron that the UK may take a tough stance on migration when re-negotiating Britain’s EU membership terms. FT’s headline this week tells it all: “The UK warned by east Europe not to meddle with migrant rights”.
Access to the EU labor market is particularly crucial for countries in the less industrialized Black Sea region such as Bulgaria and Romania. According to one estimate, facing meager employment opportunities at home, “3 million Bulgarians had left the country in the past 23 years and stayed away – a momentous demographic change for a country with a population now slightly above 7 million”.
The promise of visa-free short-term travel to Europe (which implies improved access to lucrative EU jobs, legal or illegal) is even more of temptation further to the east, in Georgia, Ukraine, and other predominantly agrarian Eastern Partnership countries.
With the Georgian economy facing strong headwinds, Georgian politicians are not shy about the importance of visa liberalization for the country’s future (and, by implication, their own political survival). In a rare moment of unity, Georgian President Giorgi Margvelashvili, PM Irakli Garibashvili, and Parliament Chairman Davit Usupashvili have recently called on the EU to make an “unambiguous endorsement of the visa-free regime” at the Riga Summit. “For Georgians,” they write, “visa liberalization will provide a long-awaited tangible reward and encourage renewed reform efforts.”
To fully appreciate the importance of visa liberalization for Georgia one has to understand that any other benefits potentially associated with the EU – agricultural subsidies, infrastructure investment, and access to the EU market – will not materialize any time soon, or not at all.
The Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA), which Georgia and the EU signed last June, is a good case in point:
This brings us back to the point we have made earlier. If the EU wants to get serious about bringing Georgia, Ukraine, and, perhaps, other Eastern Neighborhood countries into the European family of nations, it should reconsider its stance on the question of visa liberalization, and do so urgently.
Yet, the EU seems to be in no hurry.
On May 8th, European Commission issued the third report on the implementation of the Visa Liberalization Action Plan (VLAP). To cut the long story short, despite the Georgian government’s rush to tick off the boxes on labor and migration legislation, Georgia was not able to complete all the VLAP requirements. Georgian citizens will definitely have to wait at least another year to be able to travel to Europe visa-free.
Angela Merkel’s speech, delivered on May 21, ahead of the EU Eastern Partnership Summit in Riga, represents a clear attempt to manage expectations. “Visa-free travel rules for citizens of Georgia and Ukraine … will only be possible once all the requirements are met”, she said. “Eastern Partnership”, Merkel emphasized, “is not an instrument of EU enlargement policy”, adding that the EU should not trigger false expectations of its eastern partners in this regard.
As Davit Usupashvili put it, “the smaller the country, the smaller is its right to be disappointed”. Yet, while consistent with Eastern Partnership’s original purpose and mandate, Merkel’s statement will not be well-received in Georgia (and Ukraine). Right or wrong, disappointment is a function of expectation. And great expectations, as was the case in Georgia, will inevitably bring about great disappointment with the EU and Georgia’s general direction.
According to CRRC Georgian Barometer data, Georgian people’s trust towards the EU has been declining since 2008 (from 54% “fully trusting the EU” to only 33% in 2013). In parallel, a recent NDI poll (released on May 11) suggests that “although the majority of respondents remain in favor of Euro-Atlantic integration, support for joining the Russia-led Eurasian Union seems to be increasing. 31% of respondents said they “approve” if Georgia joins the Eurasian Union.” Importantly, the three most recent NDI surveys indicate an upward trend in support for the competing geopolitical project: from 11% in November 2013 to 20% in August 2014, to 31% in May 2015.
To paraphrase Sweden’s former Foreign Minister Carl Bildt, while the EU is making Georgia offers it cannot properly understand, Putin’s offers are increasingly difficult to refuse.
As discussed in a recent article by Sergi Kapanadze, Russia’s “soft power” has been on the rise since late 2012. Abashidze-Karasin's discussions led to progress on many fronts. Russia simplified the process of issuing visas for Georgian citizens, and the Russian labor market opened for another wave of Georgian labor migration. The ban on Georgia’s imports was lifted by mid-2014, resulting in the resumption of wine and mineral water exports to the Russian market, and a very substantial increase in the price of grapes (a great boon for Georgian farmers). Tourism from Russia has been growing very fast in 2013 and 2014 thanks to regular flight connections established between Tbilisi and an increasing number of Russian cities. Russian investment, partnerships in the energy sector, and planned infrastructure projects are all indicators of Russia’s growing presence and attraction as an economic partner, according to Kapanadze.
EU’s failure to accommodate Ukraine and Georgia’s urgent desire for visa-free travel and, eventually, access to the EU labor market must be understood in the broader context of Europe’s migration crisis, the implications of which are discussed by Kenneth Rogoff in “Inequality, Immigration, and Hypocrisy”:
“Allowing freer flows of people across borders would equalize opportunities even faster than trade, but resistance is fierce. Anti-immigration political parties have made large inroads in countries like France and the United Kingdom, and are a major force in many other countries as well….
With most rich countries’ capacity and tolerance for immigration already limited, it is hard to see how a new equilibrium for global population distribution will be reached peacefully. Resentment against the advanced economies, which account for a vastly disproportionate share of global pollution and commodity consumption, could boil over.”