ეკონომიკურ საქმიანობას, რომელიც არ არის რეგისტრირებული (და შესაბამისად, დაბეგრილი), როგორც წესი, ჩრდილოვან ან იატაკქვეშა ეკონომიკას უწოდებენ. ქართულ ეკონომიკაში თუ გვაქვს ასეთი ჩრდილოვანი კუთხეები? ვაი, რომ არა მხოლოდ კუთხეები!
შნაიდერის, ბუენისა და მონტენეგროს („ჩრდილოვანი ეკონომიკები მთელ მსოფლიოში – ახალი შეფასებები მსოფლიოს 162 ქვეყნიდან 1999-2007 წლებში“, Policy Research Working Paper 5356, მსოფლიო ბანკი, 2010 წელი) თანახმად, 2007 წლის შეფასებებით, გარდამავალ ეტაპზე მყოფ გამოკითხულ 21 ქვეყანას შორის, საქართველოს აქვს უმსხვილესი ჩრდილოვანი ეკონომიკა (როგორც მშპ-ის წილი). საქართველოში ყველა ეკონომიკური საქმიანობის 62.1 პროცენტი არალეგალურად ხდებოდა. მე-20 ადგილზეა უკრაინა (46.8%), მე-19 – მოლდავეთი (44.3%), მე-18 – რუსეთი (40.6%).
151 ქვეყნის გლობალურ რეიტინგებშიც კი საქართველო მხოლოდ ზიმბაბვესა (62.7%) და ბოლივიას (63.5%) ჩამორჩება. სიის სათავეში არიან შვეიცარია (8.1%) და აშშ (8.4%), ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის (Organization for Economic Cooperation and Development – OECD) ქვეყნებს შორის (იგულისხმება 25 მაღალშემოსავლიანი ეკონომიკის მქონე ქვეყნების ჯგუფი) საშუალო მაჩვენებელი 16.6 პროცენტია. შნაიდერის, ბუენისა და მონტენეგროს აზრით, ეს ციფრები, როგორც წესი, რეალურად არ ასახავს ისეთ კრიმინალურ საქმიანობას, როგორიცაა ნარკოტიკებითა და პროსტიტუციით ვაჭრობა. ის ძირითადად გულისხმობს გადასახადების თავიდან აცილების შემთხვევებს.
საქართველოში უდიდესი ჩრდილოვანი ეკონომიკის არსებობა დამაბნეველია, თუ გავითვალისწინებთ, რომ ამ ქვეყანაში უმნიშვნელო ნივთის შეძენისასაც კი ქვითარს გაძლევენ (რაც არ ხდება, მაგალითად, საბერძნეთში). უფრო მეტიც, საქართველომ დაიმსახურა უამრავი ქება კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლისთვის, განსაკუთრებით 2005 წელს დაწყებული გადასახადების მართვის რეფორმებისთვის (იხ. „კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლა საჯარო სექტორში: ქართული რეფორმების ჩანაწერები“, მსოფლიო ბანკი, 2012 წელი). 2003 და 2007 წლების შემდეგ საქართველოს ჩრდილოვანი ეკონომიკა საგრძნობლად შემცირდა, თუმცა არა საკმარისად. ჩრდილოვანი ეკონომიკის მაჩვენებელი ასე გამოიყურება: 2003 წელი – 65.9%, 2004 წელი – 65.5%, 2005 წელი – 65.1%, 2006 წელი – 63.1%, 2007 წელი – 62.1%. 1999 წელს, როდესაც შევარდნაძის მმართველობის პიკი იყო, ეს მაჩვენებელი 68.3% იყო, რაც მხოლოდ 6 პროცენტით აღემატება 2007 წლის მაჩვენებელს. სამწუხაროდ, შემდეგი წლების მონაცემები ხელმისაწვდომი არ არის. თუმცა 2007 წლამდეც ჩრდილოვანი ეკონომიკის მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად არ იცვლებოდა, მიუხედავად 2003 წელს მთავრობის მიერ დაწყებული კორუფციის აღმოფხვრის მიზნით გაწეული გრძელვადიანი სადამსჯელო ღონისძიებებისა. აშკარაა, რომ კლასიკური კორუფცია ეფექტურად შემცირდა, თუმცა ჩრდილოვანი ეკონომიკა ნამდვილად არ იყო ამ პროცესის ნაწილი.
კირხლერი, ჰოლცლი და ვალი („“Enforced versus Voluntary Tax Compliance: The ‘Slippery Slope’Framework”, Journal of Economic Psychology 29, 2008 წელი) საუბრობენ საგადასახადო ვალდებულების შესრულების ორ წყაროზე: იძულებითსა და ნებაყოფლობითზე. იძულებითი საგადასახადო ვალდებულების შესრულება გულისხმობს, რომ გადასახადებისგან თავის ამრიდებელს ეშინია, რომ გამოიჭერენ და დასჯიან. ნებაყოფლობითი საგადასახადო ვალდებულების შესრულება კი ასახავს მოქალაქეთა დამოკიდებულებას, რომ მთავრობა ასრულებს მნიშვნელოვან ფუნქციებს, რაც უნდა დაფინანსდეს გადასახადებიდან.
როგორც მულბახერი და კირხელი ამტკიცებენ („Tax Compliance by Trust and Power of Authorities”, International Economic Journal 24, 2010 წელი), ცალ-ცალკე არც ძალაუფლებას და არც ნდობას არ შეუძლია საუკეთესო შედეგის მოტანა. საჭიროა ნდობისა და ძალაუფლების დაბალანსებული ერთობა: თუ საგადასახადო ორგანოებს აქვს სრული ძალაუფლება, მაგრამ მთავრობა მოკლებულია ნდობას, ეკონომიკა დაეშვება ჩრდილოვანი ეკონომიკის ციცაბო ფერდობზე. იგივე ხდება, თუ მთავრობა გამჭვირვალე, სამართლიანი და მაღალი ლეგიტიმაციის მქონეა, მაგრამ შემოსავლების სამსახური უფუნქციოა. ქვემოთ მოცემული დიაგრამა კარგად წარმოაჩენს ამ მონაცემებს.
არგუმენტი, რომ ნებაყოფლობითი საგადასახადო ვალდებულების შესრულება გადამწყვეტია, ერთი შეხედვით თითქოს „არაეკონომიკურია“, ვინაიდან იგი ეფუძნება არა გარეგან, არამედ შინაგან სტიმულს. ის არის დანაშაულის ეკონომიკაში გავრცელებული პოპულარული აზროვნების ნაწილი და შეიძლება მიესადაგოს თითქმის ყველა სახის დანაშაულს. ყველაზე ეფექტური პოლიციაც კი ვერ აღკვეთს დანაშაულებრივ სიტუაციებს, თუ დასჯადი დანაშაულის ალბათობა დაბალია. მაგალითად, თუ დამნაშავე დაუცველ მსხვერპლს თავს დაესხმება განმარტოებულ ადგილას. ყველა ფიქრობს, რომ ადამიანებს, რომლებთანაც ურთიერთობენ, გააჩნიათ გარკვეული წესიერება. მაგრამ, თუ ეკონომიკური აგენტები ითაღლითებენ და მოატყუებენ ერთმანეთს ყველა შესაძლო შემთხვევაში, გამოძიების ხარჯები ელვის სისწრაფით გაიზრდება, ეკონომიკური საქმიანობა კი ძლიერ დაზარალდება.
კავკასიის კვლევის რესურს-ცენტრის (Caucasus Research Resource Center – CRRC) კავკასიის ბარომეტრის თანახმად, იმ ქართველების რაოდენობა, რომლებიც სრულად ენდობიან „აღმასრულებელ ხელისუფლებას (პრემიერ-მინისტრსა და მინისტრებს)“, ბოლო ათწლეულის განმავლობაში 30-40 პროცენტს შორის მერყეობს. შედარებისთვის: საგადასახადო ორგანოებისადმი ნდობა ავსტრიაში იყო 89%, ჩეხეთის რესპუბლიკაში – 90%, ხოლო დიდ ბრიტანეთში – 91%. ეს მაშინ, როდესაც ჩრდილოვანი ეკონომიკის საშუალო მაჩვენებელი ამ ქვეყნებში 16 პროცენტი იყო (მულბახერი, კირხელი და შვარცენბერგერი: „Voluntary versus enforced tax compliance: empirical evidence for the ‘slippery slope’ framework”, European Journal of Law and Economics 32, 2011 წელი). შედეგად, ფუნდამენტური რეფორმების მიუხედავად, პოსტ-საბჭოთა არეულობისა და შევარდნაძის პერიოდში დაკარგული ნდობის დონე ჯერ კიდევ არ აღდგენილა.
საქართველოსთვის სირთულე ისაა, რომ საყოველთაოდ მიღებული ეკონომიკური სწავლების თანახმად, ბევრი პრობლემა უკვე მოგვარდა თითქმის იდეალური გზით. ამიტომ პრობლემის მიდგომის თვალსაჩინო გზა უკვე აღარ არსებობს. ქართული საგადასახადო 20% არის მარტივი და გამჭვირვალე. საჯარო ხარჯები, როგორც მშპ-ის წილი, შეადგენს 31.8 %-ს, რაც ფრიად მოკრძალებული რიცხვია აშშ-ის 41.6%, დიდი ბრიტანეთის 48.5%, საფრანგეთის 56.1%-სა და დანიის 57.6%-თან შედარებით (მონაცემები აღებულია მემკვიდრეობის ფონდის ეკონომიკური თავისუფლების 2014 წლის ინდექსიდან). ქვეყნებს უმრავლესობაში სპეციალური ინტერეს-ჯგუფები ხელს ურევენ მთავრობის ჯიბეში, აფინანსებენ რა ყოველგვარ საქმიანობას, რომელთა საზოგადო სარგებელი ფრიად საეჭვოა. მაგალითად, აშშ-ის სამთავრობო დანახარჯების 3.3-პროცენტიანი მაჩვენებელი (560 მილიარდი აშშ დოლარი) მოდის სამხედრო ხარჯებზე, რისი დიდი ნაწილიც ამერიკული იარაღის მწარმოებელთა ჯიბეში მიდის. სხვა ქვეყნების მთავრობებთან შედარებით, ქართული საჯარო სექტორი თავისუფლად შეიძლება ჩაითვალოს მომჭირნედ და თავშეკავებულად.
თუმცა ეს არ ნიშნავს, რომ რაღაცეების გაუმჯობესება არ შეიძლება. უდიდესი პრობლემაა ფართოდ გავრცელებული ნეპოტიზმი. ხალხს აღმაშფოთებლად მიაჩნია, თუ მათი გადასახადებით, რომლის გადასახდელადაც ბევრს შრომობენ, მთავრობის წევრთა ნათესავებს სამუშაო ადგილებით უზრუნველყოფენ. მთავრობის ძალიან ბევრი წარმომადგენლის სნობური მანქანები კი, რომელთაც ხანდახან პოლიციის ესკორტიც კი მიაცილებს, ქმნის შთაბეჭდილებას, რომ პოლიტიკოსები საკუთარ ოფისებს პირადი სარგებლის მისაღებად იყენებენ. ლეგიტიმურობის მოპოვებისთვის (და საგადასახადო მორალის გაუმჯობესებისთვის) ქართველმა პოლიტიკოსებმა უნდა მიბაძონ ევროპელი კოლეგების მაგალითებს: ამსტერდამში 17-მილიონიანი ქვეყნის პრემიერ-მინისტრი, სადაც მშპ თითქმის 800 მილიარდია, საკუთარ ოფისში ველოსიპედით დადის, ბერლინში კი მინისტრები მეტროთი დადიან. ისლამური ტერორიზმის საფრთხემ და პირადი დაცვის საჭიროებამ ეს ბევრად გაართულა გამოჩენილი პოლიტიკოსებისთვის, მაგრამ პარლამენტის რიგითი წევრები ჯერ კიდევ დადიან როგორც სხვა რიგითი მოქალაქეები და ხშირად იყენებენ საზოგადოებრივ ტრანსპორტს. საქართველოში, მეორეს მხრივ, საშუალო დონის მოსამსახურეები თვლიან, რომ განსაკუთრებულ პრივილეგიებს იმსახურებენ თბილისის ქუჩებში. ასეთი ქცევა ზრდის ქვეყნის მოქალაქეთა რწმენას, რომ მათ მიერ გადახდილი გადასახადები არამიზნობრივად იხარჯება.
გარკვეული დონის გამჭვირვალობა საქართველოში მიღწეულია. Transparency International, რომელიც მიიჩნევს, რომ საქართველოს პროკურატურის ელ-პლატფორმა „ერთ-ერთი ყველაზე გამჭვირვალეა მსოფლიოში“, 2010 წლიდან ინახავს საქართველოს მთავრობის მიერ ჩატარებული ტენდერების მონაცემებს, რაც იძლევა დაწვრილებითი ანალიზის საშუალებას, თუ სად და რაში იხარჯება გადასახადების გადამხდელთა ფული (იხ. www.tendermonitor.ge).
თუმცა ეს ყველაფერი ძალიან ნელა ხდება. ყველასთვის კარგადაა ცნობილი ე.წ. „სოციალური კაპიტალის“ შესახებ დისკუსიების ერთ-ერთი არგუმენტი, რომ ინსტიტუციებისადმი ერთხელ დაკარგული ნდობის აღდგენას დიდი დრო სჭირდება. შევარდნაძის კლეპტოკრატიამ ქართველების საკუთარი მთავრობისადმი დამოკიდებულება გააფუჭა და მისი აღდგენა უახლოესი რამდენიმე წლის განმავლობაში შეუძლებელია.
მოსახლეობის საგადასახადო მორალის გაუმჯობესებისთვის ბევრი რამ უნდა გაკეთდეს, რაც დაკავშირებულია ტალერისა და სანშტაინის ქცევითი ეკონომიკის უახლეს აღმოჩენებსა და ჯიკების შესახებ მახვილგონივრულ იდეებთან. ეს თემა უკვე Georgia Today-ის შემდეგ გამოშვებაში იქნება განხილული.

Economic activities which are not registered (and therefore not taxed) are commonly called Shadow Economy or Underground Economy. Are there shadowy corners in Georgia’s economy? Not just corners!
According to Schneider, Buehn, and Montenegro (“Shadow Economies All over the World – New Estimates for 162 Countries from 1999 to 2007”, Policy Research Working Paper 5356, The World Bank 2010), based on estimates for 2007, Georgia has by far the largest shadow economy (as a share of GDP) among all surveyed 21 transition countries. 62.1% of all economic activity in Georgia was taking place in the underground! Places 20, 19, and 18 are taken by Ukraine, Moldova, and Russia, with 46.8%, 44.3%, and 40.6%, respectively.
But even in the global ranking of 151 countries, Georgia is only beaten by Zimbabwe (62.7% shadow) and Bolivia (63.5% shadow). At the top of the list, we find Switzerland and the United States with 8.1% and 8.4% shadow, respectively, and among the OECD countries, a group of 25 high-income economies, the average is 16.6%. According to Schneider et al., these numbers do not primarily reflect genuinely criminal activities like drug dealing and prostitution but mostly plain tax evasion.
The huge amount of shadow in Georgia is puzzling, given that in this country one gets a receipt even for minor purchases (which is not the case, for example, in Greece). Moreover, Georgia received a lot of praise for its efforts to fight corruption, and in particular for its reforms of the tax administration starting in 2005 (cf. “Fighting Corruption in Public Services: Chronicling Georgia’s Reforms”, The World Bank 2012). Since 2003 and 2007, Georgia’s shadow economy has indeed shrunk, but not by as much as one would have expected. The shadow rates were 65,9% (2003), 65,5% (2004), 65,1% (2005), 63.1% (2006), and 62.1% (2007). In 1999, at the pinnacle of Shevardnadze’s rule, the number stood at 68.3%, just 6 percentage points away from the 2007 level. Unfortunately, data are not available for the years after 2007, yet up to that point, the size of the underground economy remained surprisingly unaffected by the long period of the government’s massive crackdown on corruption, which was starting in 2003. Apparently, classical corruption was effectively reduced, but the shadow economy was not included in this process.
Kirchler, Hoelzl, and Wahl (“Enforced versus Voluntary Tax Compliance: The ‘Slippery Slope’ Framework”, Journal of Economic Psychology 29, 2008) identify two sources of tax compliance: enforced and voluntary. Enforced tax compliance results from the fact that tax evaders fear the risk of being detected and punished. Voluntary tax compliance is promoted by the comprehension of citizens that the government fulfills important functions which need to be funded by tax payments.
As argued by Muehlbacher and Kirchler (“Tax Compliance by Trust and Power of Authorities”, International Economic Journal 24, 2010), neither power nor trust alone can lead to the best outcome. What is called for is a balanced mix of trust and power: if tax authorities are absolutely powerful but the government lacks trustworthiness, the economy will slide down the slippery slope into shadow. Yet the same happens if the government is transparent, fair, enjoy a high degree of legitimacy, etc. but has a dysfunctional revenue service. The diagram illustrates this idea.
The argument that voluntary compliance is essential at first sight seems to be somewhat “uneconomic”, as it is not based on extrinsic incentives but intrinsic motivation. It is part, however, of mainstream thinking in the economics of crime and can be applied to almost all kinds of transgressions. The most effective police cannot prevent situations where the probability to be sanctioned for a crime is low, e.g. if a perpetrator encounters a defenseless victim at a lonesome place. Everybody relies to a considerable extent on the decency of the people one interacts with, and if economic agents would cheat and deceive each other in all situations where this is possible, inspection costs would skyrocket and economic activity would be heavily impaired.
According to the Caucasus Barometer of the CRRC, the percentage of Georgians who express full trust in the “executive government (prime minister and ministers)”, oscillates between 30% and 40% in the last years. For comparison: in Austria, the Czech Republic, and Great Britain, the trust towards tax authorities stood at 89%, 90%, and 91%, respectively, while the size of the shadow economies averaged at 16% in these three countries (Muehlbacher, Kirchler, and Schwarzenberger: “Voluntary versus enforced tax compliance: empirical evidence for the ‘slippery slope’ framework”, European Journal of Law and Economics 32, 2011). Hence, despite fundamental reforms, the level of trust, destroyed in the post-Soviet turmoil and the Shevardnadze era, was not yet restored.
The difficulty for Georgia is that according to conventional economic wisdom, many issues are already handled in an almost ideal way. Thus, there is no obvious way to approach the problem. The Georgian 20% flat tax is extremely simple and transparent. Public spending, as a percentage of GDP, amounts to 31.8% -- a very moderate number, compared to 41.6% in the United States, 48.5% in the United Kingdom, 56.1% in France, and 57.6% in Denmark (data from the 2014 Index of Economic Freedom of the Heritage Foundation). In most countries, special interest groups have their hands in the honey pots of the government, financing all kinds of activities with questionable benefits for the general public. For example, 3.3 percentage points of the government expenditures of the USA, 560 billion dollars, are paid on military expenditures, largely pocketed by the US weapons industry. Compared with other governments, the Georgian public sector can be considered to be parsimonious and slim.
This is not to say that things cannot be improved. Widespread nepotism is a huge problem. People find it outrageous if their tax money, for which they have worked hard, is used to provide jobs to relatives of government officials. And the snobbish cars of many government representatives, sometimes even escorted by police, evoke the impression that politicians consider their offices at least partly as opportunities to appropriate benefits to themselves. To gain legitimacy (and improve tax morals), Georgian politicians should follow the examples of European politicians: in Amsterdam, the prime minister of a country with 17 million citizens and a GDP of almost 800 billion was coming to his office by bicycle, and in Berlin, one could see ministers go around by metro. The threat of Islamic terrorism and the need for bodyguards has made this more difficult for prominent politicians, but ordinary members of parliament are still moving around like all other citizens, often using public transport. In Georgia, on the other hand, even mediocre officeholders feel entitled to special privileges in the streets of Tbilisi. Such attitudes undermine beliefs among citizens that their tax payments are used reasonably.
Transparency is achieved to a considerable degree in Georgia. Transparency International, which considers Georgia’s E-procurement platform to be “one of the most transparent in the world”, maintains a database of government tenders since 2010, allowing for comprehensive analyses of where the money of the taxpayers went (www.tendermonitor.ge).
Yet all of this works slowly. It is a well-known finding in the debate about so-called “bridging social capital” that trust in institutions, once it is destroyed, takes a long time to be rebuilt. Shevardnadze’s kleptocracy has spoiled the attitudes of Georgians towards their government, and they cannot be restored within a few years.
There are things to be done, however, to improve the tax morals within a population, relating to recent insights from behavioral economics and the ingenious ideas about nudging by Thaler and Sunstein. This, however, we will discuss in the next issue of Georgia Today.