საქართველოსა და მის ჩრდილოელ მეზობელს შორის 2008 წელს მომხდარი კონფლიქტის დროს დასავლელმა მოკავშირემ საქართველოს მნიშვნელოვანი დახმარება გაუწია. აშშ-მა საქართველოს მისცა სამხედრო გადამზიდავი თვითმფრინავები, რათა ავღანეთში მყოფი ქართული შენაერთები საქართველოში დაბრუნებულიყვნენ. რუსებმა ამერიკის ჟესტი გაიგეს როგორც გაფრთხილება, რომ ისინი არ დაუშვებდნენ ქართველების მარცხს. მიუხედავად იმისა, რომ რუსებს უკვე აღებული ჰქონდათ გორი, კონდოლიზა რაისმა და მიხეილ სააკაშვილმა გამართეს ერთობლივი პრეს-კონფერენცია თბილისში, სულ რაღაც 80 კმ-ში გორიდან. ამერიკელთა თავგამოდება, დაეცვათ საქართველო, მოულოდნელი აღმოჩნდა რუსებისთვის, რომელთაც თავისი შენაერთები უკან, სამხრეთ ოსითისკენ დახიეს.
საქართველოსგან განსხვავებით, უკრაინის მიმდინარე კრიზისში დასავლეთს არ ჰქონია სწრაფი რეაქცია, დაპირისპირებოდა რუსეთს. რუსეთის სამხედრო აგრესიის წინააღმდეგ დასავლეთის პასუხი იყო მთელი რიგი სანქციები. ეს იყო აშკარა ნიშანი, რომ დასავლეთს არ სურს უკრაინის სამხედრო გზით დაცვა.
რატომ მოექცნენ საქართველოსა და უკრაინას ასე განსხვავებულად? ამისი რამდენიმე მიზეზი შეიძლება არსებობდეს, მაგრამ ყველაზე მნიშვნელოვანი ისაა, რომ 2003 წლის შემდეგ საქართველოს მთავრობამ შეასრულა „საშინაო დავალება“. გაბედული რეფორმების ციკლით, რომელთა დიდი ნაწილი აღებულ იქნა ან მოგვიანებით შევიდა ეკონომიკის სახელმძღვანელოებში, საქართველო არსებითად არშემდგარი ქვეყნისგან მნიშვნელოვან გეოპოლიტიკურ მოთამაშედ იქცა. არც ერთ დასავლურ მთავრობას არ უნდა, ომი დაიწყოს რუსეთთან უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობის დასაცავად, რადგან მისი უფუნქციო მთავრობა კორუფციის მორევშია ჩაძირული.
უკრაინამ იწვნია მწარე გაკვეთილი, თუ რატომ უნდა ჰყავდეს წესიერი მთავრობა. თავისი გამოცდილებით გამოფხიზლებულმა ქვეყანამ დაიქირავა საქართველოს ყოფილი მთავრობის არაერთი წევრი, რათა გამოასწორონ მდგომარეობა ქვეყანაში. საქართველოში მიღწეული წარმატება ახლა უკრაინაშიც გამეორდება. საქართველოს ჯანდაცვის ყოფილი მინისტრი, ალექსანდრე კვიტაშვილი, გახდა უკრაინის ჯანდაცვის მინისტრი. ეკატერინე ზღულაძე-გლუკსმანი, საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის ყოფილი პირველი მოადგილე, გახდა უკრაინის შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე. გია გეწაძე იყო საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილე და ახლა იმავე თანამდებობას იკავებს უკრაინაში. დათო საყვარელიძე კიევშიც გენერალური პროკურორის მოადგილეა. დაბოლოს, მიხეილ სააკაშვილი ამ კვირაში დაინიშნა ოდესის ოლქის გუბერნატორად. ეს არ არის სრული სია, თითოეულ ამ ქართველს თან მიაქვს იდეები, გუნდის წევრები და ექსპერტები თბილისიდან.
თუმცა საკითხავია, რამდენად წარმატებული იქნება ქართული პოლიტიკური გუნდი. ჩემი აზრით, ოპტიმიზმისთვის ორი კარგი მიზეზი არსებობს. პირველი, სხვაობების მიუხედავად, უკრაინას, არსებითად, იგივე პრობლემები აქვს, რაც საქართველოს ჰქონდა თავის დროზე: მთავრობის წარუმატებლობა. მეორე ისაა, რომ ქართველ პოლიტიკოსებს აქვთ კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის ძალიან „პრაგმატული“ მიდგომა, რომელიც, სავარაუდოდ, უფრო ეფექტურია, ვიდრე პრინციპული მიდგომა, რომელსაც კორუფციის ექსპერტთა და არასამთავრობო ორგანიზაციების უმრავლესობა უჭერს მხარს.
სანამ ამ სტატიას ვწერ კიევში, შემიძლია, დაგარწმუნოთ, რომ ერთი შეხედვით, უკრაინა ყველაფერია, გარდა არშემდგარი სახელმწიფოსი. ქუჩები – ძალიან სუფთა, მაღალი დონის ლიმუზინების სიხშირე – შთამბეჭდავი, თითქმის არ დადის ძველი, დანჯღრეული მანქანები, ჰაერის ხარისხიც გაცილებით უკეთესია, ვიდრე თბილისში. ხალხს სასიამოვნოდ აცვია, ფეხით მოსიარულეთა უფლებებს პატივს სცემენ, აქაური საზოგადოებაც უფრო მდიდრისა და „ევროპელის“ შთაბეჭდილებას ტოვებს.
თუმცა ეს კონკრეტული ბრწყინვალებაც პრობლემის ნაწილია. სანამ მდიდარი კიეველები დედაქალაქის მყუდრო ქუჩების კაფეებში ყოფნით ტკბებიან, უკრაინული არმია საკუთარი ჯარისკაცების საკვებითა და შეიარაღებით მომარაგებას ვერ ახერხებს, რომლებიც, შედეგად, მხოლოდ ოჯახების იმედად არიან დარჩენილები! გარდა ამისა, რევოლუციის შემდეგ, დიდი ალბათობით, უკრაინის მთავრობის ანგარიშზე მხოლოდ რამდენიმე ათასი აშშ დოლარიღა იყო დარჩენილი (რამაც აიძულა ევროპა, სასწრაფოდ მიეცა უკრაინისთვის დამატებითი სესხი). მხოლოდ კიევის ქუჩებში მოსიარულე სიმდიდრის ნაწილის დაბეგვრაც კი საკმარისი იქნებოდა პრობლემის მოსაგვარებლად, მაგრამ მთავრობას საამისოდ არც საკმარისი უნარი აღმოაჩნდა და არც სურვილი. აშკარაა, რომ უკრაინაში უფუნქციოა არა საზოგადოება, რომელიც ცივილიზებული, ევროპელი და საკმაოდ მდიდარია, არამედ სწორედ მთავრობა, რომელიც ხელს არ აკარებს კერძო სიმდიდრეს. როგორც უკრაინელმა მეგობარმა მითხრა: „უკრაინელი მთავრობის წარმომადგენლები XIX საუკუნეში ჩარჩნენ“.
ეს ძალიან ჰგავს ვარდების რევოლუციამდელ ქართულ სიტუაციას. არც საქართველოში არ იყო ხალხი შინაგანად კორუმპირებული (იხ. ჩემი სტატია „ქართული წესიერება, როგორც შედარებითი უპირატესობა“ ISET Economist-ის ბლოგზე). რიგითი ქართველები დიდი ხნის განმავლობაში იტანჯებოდნენ კორუფციის გამო და ჭეშმარიტად დაიმსახურეს მთავრობა, რომელიც საზოგადოებას ახალ, არაკორუმპირებულ წონასწორობაში გადაიყვანდა. მსგავსად, გუშინ აქ, კიევში, მაიდანზე ვნახე კორუფციის წინააღმდეგ გამართული დემონსტრაცია, სადაც გამომსვლელებს ეჭირათ პლაკატები თავიანთი პოლიტიკური ლიდერებისთვის განკუთვნილი გზავნილებით: „თუ კორუფციას ბოლოს არ მოუღებთ, დაასრულეთ თქვენი მმართველობა!“
ქართველებს აქვთ მთავრობის წარუმატებლობის გამოსწორების შთამბეჭდავი გამოცდილება. მათი საყვარელი მიდგომა იყო მარტივი – წარუმატებლობის შემთხვევაში, მთავრობის შეცვლა. კახა ბენდუქიძემ მინისტრობისას გააუქმა დაახლოებით 900 კანონი. ეს იმედს იძლევა, რომ უკრაინაშიც, რომელსაც მსგავსი პრობლემები აქვს, ქართული რეცეპტი იმუშავებს.
კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის „ქართული მეთოდის“ მთავარი მახასიათებელი მისი შერჩევითობაა. ვარდების რევოლუციის შემდეგ ყველას არ მოუხდა კორუფციულ საქმიანობაზე უარის თქმა. კლასიკურ ზემოდან-ქვემოთ მიდგომაში პირველი უნდა შეცვლილიყნენ ყველაზე დაბალ საფეხურზე მდგომნი: პოლიციელები, უბრალო საჯარო მოხელეები, ბიუროკრატები. ბევრი მათგანი გაათავისუფლეს სამსახურიდან, ნაწილი კი მოგვიანებით აღადგინეს ნულოვანი ტოლერანტობის პირობით. მთავრობა ახალისებდა მხილებას და შეიქმნა სპეციალური ტელეფონის ნომრები, სადაც მოქალაქეებს შეეძლოთ დარეკვა და კორუფციის შესახებ განცხადება. ეს მეთოდი იდეალურად მუშაობდა, რადგან უდავოა, რომ ე.წ. „წვრილმანი კორუფცია“ აღმოიფხვრა საქართველოში.
თუმცა იერარქიის უფრო მაღალ საფეხურებზე ანტიკორუფციული კამპანია ნაკლებად მკაცრი იყო. ბევრს საუბრობდნენ ბიზნესმენებისთვის ფულის გამოძალვაზე, სამთავრობო ტენდერების პოლიტიკურ გადაწყვეტილებებზე, მკვლელობის გახმაურებულ საქმეში ვანო მერაბიშვილის ჩარევაზე და სხვ. სამართლიანობის სტანდარტი ერთნაირად მაღალი არ იყო ქართველი საზოგადოების ყველა წევრისთვის.
კარგია თუ ცუდი ეს? პრინციპული თვალსაზრისით, რა თქმა უნდა, ადამიანმა უნდა დაგმოს მსგავსი შერჩევითობა. Transparency International არასდროს დათანხმდებოდა მსგავს რამეზე. მაგრამ პრაგმატული თვალსაზრისით, შეიძლება, საჭიროც კი იყო წვრილმანი კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლაზე აქცენტის გაკეთება, ყოველ შემთხვევაში, თავიდან მაინც. როგორც კი ზემოდან-ქვემოთ მიდგომის ქვედა საფეხურები გაიწმინდება, მას შეიძლება მოჰყვეს ქვემოდან-ზემოთ მიდგომა: თუ ადამიანები არ არიან მიჩვეული კორუფციას ყოველდღიურ ცხოვრებაში, ისინი დაკარგავენ უფრო დიდი კორუფციის ინტერესს ზედა დონეზე. ამიტომ, თუნდაც გარკვეული დროით, შეიძლება მისაღებიც იყოს, ზოგიერთებმა გააგრძელონ ჩვეული საქმიანობა, თუ ეს ხელს უწყობს რეფორმების ზოგად პროცესს.
შერჩევითი სამართლიანობა შეიძლება უკრანიაშიც გახდეს საჭირო. ზოგიერთი უკრაინელი ლიდერი აკონტროლებს მთელ ბიზნეს-იმპერიებს. არავინ იცის, რამდენად ბედნიერები იქნებიან ისინი ამ ანტიკორუფციული კამპანიით, რომელიც ღრმა დარტყმას მიაყენებს მათ. წინდაუხედაობის შემთხვევაში, ქართველი ექსპერტები შეიძლება მალე დაბრუნდნენ სამუშაო ბაზარზე – თუმცა საქართველოს მართვისას მათ მიერ გამოყენებული შერჩევითი სამართიანობის იდეა შეიძლება დაეხმაროთ კიდეც, უკეთ გაუმკლავდნენ ადგილობრივ გამოწვევებს.
კერძო სექტორში წარმატებული მენეჯერები და აღმასრულებლები არ არიან შეზღუდულნი, იმუშაონ მხოლოდ ერთი კომპანიისთვის. ძალიან ხშირად, როდესაც აღმასრულებელი დირექტორის თანამდებობა თავისუფლდება, კანდიდატებზე მონადირენი ეძებენ შესაფერის კანდიდატს მათ შორის, ვინც უკვე დაამტკიცა საკუთარი შესაძლებლობები ამ კომპანიის მიღმა. ყოველთვის პრობლემად ვთვლიდი, რომ ასე არ ხდებოდა პოლიტიკოსების შემთხვევაში. აშკარაა, რომ პოლიტიკოსების შემთხვევაში, მნიშვნელობა აქვს კავშირებსა და პოლიტიკურ მხარდაჭერას და არა მათ რეალურ შესაძლებლობებსა და უნარ-ჩვევებს.
პოლიტიკოსებსაც სჭირდებათ უნარ-ჩვევები და ცოდნა. უნარ-ჩვევებისა და ცოდნის ნაკლებობა ხდება მთავრობის ცუდი მუშაობის მიზეზი, რასაც არაერთი მაგალითი ადასტურებს მსოფლიოს მასშტაბით.
ბედნიერი ვარ, რომ ქართველმა პოლიტიკოსებმა დაამსხვრიეს მოცემულობა, რომ უკრაინის მინისტრი უნდა იყოს უკრაინელი. თუ ვინმემ დაამტკიცა, რომ წარმატებას მიაღწია A ქვეყანაში, რატომ ვერ შეძლებს იგივეს B ქვეყანაში? ქართველი პოლიტიკოსების საფირმო უნარი – კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლა და დემოკრატიული ინსტიტუტების მშენებლობა – მსოფლიოში არც თუ ისე ხშირია. ალბათ, ქართველებს არ გაუჭირდებათ სამსახურის შოვნა არც უკრაინაში და არც სადმე სხვაგან, სადაც „ქართული მიდგომა“ სჭირდებათ!

When Georgia ran into a conflict with its northern neighbor in 2008, it experienced considerable solidarity on part of its main Western ally. The United States supplied military transporters to fly back Georgian troops from Afghanistan, which was correctly understood by the Russians as a warning that the US would not allow Georgia to fall. While the Russians had already taken Gori, Condoleeza Rice and Michail Saakashvili held a joint press conference in Tbilisi, just 80 km away. Surprised by the American determination to defend small Georgia, the Russians finally withdrew their troops to South Ossetia.
In contrast, in the ongoing crisis in Ukraine, there was no swift Western reaction to deter the Russians. The Western response to Russian military aggression was a series of sanctions, sending a clear signal that one would not be willing to defend Ukraine militarily.
Why were Ukraine and Georgia treated so differently? There may be a couple of reasons, but the most important one is that since 2003, the government of Georgia had “done its homework”: in a series of bold reforms, many of which were either taken from economics textbooks or later included in them, Georgia had developed from what was essentially a failed state into an important asset in the geopolitical game. No Western government is willing to risk a war with Russia for saving Ukraine’s territorial integrity, because its government is dysfunctional and swamped with corruption.
Ukraine learned the hard way why one should get one’s government in order, and in the wake of this experience, they hired various members of the former Georgian government to fix up their country – the achievements that were made in Georgia shall now be repeated in Ukraine. The former Georgian minister of healthcare, Alexandre Kvitashvili, has become the new minister of healthcare in Ukraine. Eka Zguladze-Glucksmann, former first deputy minister of internal affairs in Georgia, has become the first deputy minister of internal affairs in Ukraine. Gia Getsadze was deputy minister of justice in Tbilisi and has now the same office in Ukraine. Dato Sakvarelidze, who held a similar office in Georgia, is now deputy prosecutor general in Kyiv. And, last not least, Michail Saakashvili himself was appointed governor of the Ukrainian province of Odesa this week. This list is not exhaustive, and each of these Georgians brings along former aides, staff members, and experts from Tbilisi.
The question is, however, whether the Georgian political team will be successful. In my opinion, there are two good reasons to be optimistic. The first one is that, while there are differences in the details, Ukraine is struck essentially by the same problem Georgia had in the past: government failure. The second reason is that Georgian politicians have a very “pragmatic” way to fight corruption, which arguably is more effective than a more principled approach favored by most corruption experts and NGOs.
Writing this article from Kyiv, I can assure you that at the surface, Ukraine appears to be anything but a failed state. The streets are very clean, the density of high-end limousines is quite amazing, there are almost no old, rusty cars driving around, and the air quality is much better than in Tbilisi. People are dressed up nicely, pedestrian rights are respected, and the society makes a much richer and more “European” impression than Georgia.
This private glitter, however, is part of the problem. While rich Kievans enjoy themselves in the cozy street cafes of the capital, the Ukrainian army fails to provide food and equipment to its soldiers, who therefore have to rely on their families! And after the revolution, there were allegedly only a few hundred thousand dollars left on Ukraine’s government accounts (which led Europe to hastily give some extra loans). Taxing just a fraction of the wealth that is driving around in Kyiv’s streets through a car tax would have solved the problem, but the government was not capable or willing to do it. It is obvious that what is dysfunctional in Ukraine is not the society, which is civilized, European, and quite wealthy, but the government, which does not tap the private wealth. As a Ukrainian friend told me: “Ukrainian authorities have remained in the 19th century.”
This very much resembles the situation in Georgia before the Rose Revolution. Also in Georgia, people were not intrinsically corrupt (I refer the readers to my article “Georgian Decency as a Competitive Advantage”, to be found on the ISET Economist Blog). Ordinary Georgians suffered big time from corruption and truly yearned for a government that would move the society into a new, non-corrupt equilibrium. Similarly, yesterday on the Maidan here in Kyiv I saw a demonstration against corruption, where protesters were holding up posters with a message for their political leadership: “If you don’t terminate the corruption, terminate your government!”
Georgians have an impressive record in fixing government failure. Their preferred approach was to just remove the government when it failed – while in office, Kakha Bendukidze removed some 900 laws or so. This nurtures the hope that also in Ukraine, with similar problems, the Georgian recipes will work.
An important characteristic of the “Georgian way” to fight corruption is its selectivity. Not everybody had to denounce corruptive practices after the Rose Revolution. In a classical top-down approach, the first ones who had to change were those at the very bottom of the hierarchies: policemen, simple government employees, bureaucrats. Many of them were fired and some reemployed under zero-tolerance conditions. The government encouraged whistleblowing and established telephone numbers where citizens could report corruption. This worked perfectly well, and there is no doubt that so-called “petty corruption” was eradicated in Georgia.
In the higher ranks of the hierarchy, however, the anti-corruption campaign was enforced less strictly. The many reports about extortions of money from businessmen, political considerations in government tenders, the involvement of Vano Merabishvili in a highly disturbing murder case, to name just a few instances – integrity standards were not equally high for all members of the Georgian society.
Is this good or bad? From a principled view, of course, one has to condemn this selectivity, and Transparency International would never give its approval. Yet from a pragmatic view, it may be necessary to, at least in the beginning, focus on fighting petty corruption. Once the lower ranks are cleaned in a top-down approach, a bottom-up development may follow later: if people are not used to corruption in their everyday lives anymore, they will also lose comprehension for grand corruption at the top. And for a limited amount of time, it may be acceptable to let some people get away with their practices, if that secures their support for the general reform process.
Selective integrity may also be necessary for Ukraine. Some in the new Ukrainian leadership control entire business empires, and who knows whether they would be happy about an anti-corruption campaign that would cut deeply. If uncautious, the Georgian experts might be back on the job market quite soon – yet the concept of selective integrity, which they developed when ruling Georgia, may help them to deal with local challenges quite well.
Successful managers and executives in the private sector are not restricted to working for one company. Very often, when the position of a CEO has to be filled, headhunters look for candidates among those who proved their competency outside of that company. I found it always problematic that this was not the case for politicians – apparently, for politicians, it was not competency and skills which counted but networks and political support they had built up.
Yet also politicians need skills and expertise. The lack thereof among numerous examples among politicians from all countries of the world is one of the reasons why governments are frequently performing so badly.
I am happy that Georgian politicians break up the convention that a Ukrainian minister must be Ukrainian. If somebody has proved to be able in country A, why not use their skills in country B? The signature skills of Georgian politicians, namely to fight corruption and build up democratic institutions, are scarce all over the world. Perhaps, Georgians will find employment not only in Ukraine but later also in numerous other countries where the “Georgian approach” is needed!