ვარდების რევოლუციის შემდეგ პროდასავლელი ქართველი პოლიტიკოსები ცდილობენ, ქვეყანა ნატოსკენ, უსაფრთხოების ნავსაყუდელისკენ, წაიყვანონ. ჯერჯერობით ნატოს წევრობა მხოლოდ შორეული ოცნებაა, რომელიც ბევრი ქართველის იმედგაცრუებასა და დასავლურ გეოპოლიტიკურ ბლოკთან ნაკლები ინტეგრაციის მომხრეთა პოზიციების განმტკიცებას იწვევს. დაუსრულებელი დებატები იმის შესახებ, უნდა გახდეს თუ არა საქართველო ალიანსის სრულუფლებიანი წევრი, აუფერულებს რეალობას, რომ ალიანსთან არსებული ამჟამინდელი ურთიერთობა იდეალური ვარიანტია საქართველოსთვის. ქვეყანაში შეუზღუდავად შემოედინება ინვესტიციები, ისე, რომ საქართველოს არც კი უწევს ალიანსის ჩახლართულ ბიუროკრატიასთან ურთიერთობა.
ზოგადად მიღებული ნარატივის თანახმად, ნატო ცდილობს, თავიდან აიცილოს მცირე სამხრეთ კავკასიური სახელმწიფოს მიერ სახელმწიფოთაშორის კონფლიქტში ჩათრევა. საქართველოს კი ეს ადვილად შეუძლია. ნატო ყოველთვის ცდილობს, ნებისმიერ ფასად თავიდან აიცილოს სახელმწიფოთა შორის კონფლიქტები, მას ურჩევნია ასიმეტრიულად ჩაერიოს მიმდინარე კონფლიქტებში.
ეს ნარატივი არ არის დამაჯერებელი. ნატოში გაწევრიანების შემთხვევაში, რუსეთთან შეიარაღებული კონფლიქტის განახლების საფრთხე ფაქტობრივად გაქრება. პუტინი ძალიან ფრთხილია, როდესაც საქმე ნატოს წევრ ქვეყნებს ეხება. მას ნამდვილად არ აინტერესებს აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის საზღვრების უმნიშვნელო საკითხების გლობალური ესკალაცია.
თუმცა უფრო მნიშვნელოვანია ის ფაქტი, რომ ნატოს შეთანხმების მეხუთე მუხლი არ ავალდებულებს წევრ სახელმწიფოებს ომი გამოუცხადონ რუსეთს საქართველოზე თავდასხმის შემთხვევაში. მასში წერია: „მხარეები თანხმდებიან, რომ შეიარაღებული თავდასხმა ერთ ან მეტ წევრზე ევროპასა თუ ჩრდილოეთ ამერიკაში განიხილება თავდასხმად ყველა მათგანის წინააღმდეგ. შედეგად, ისინი თანხმდებიან, რომ [...] თითოეული მათგანი [...] დაუყოვნებლივ დაეხმარება მხარეს ან მხარეებს, ინდივიდუალურად და სხვა მხარეებთან ერთად, საჭირო ქმედებებით, მათ შორის შეიარაღებული ძალების გამოყენებით, რათა აღდგეს და შენარჩუნდეს ჩრდილო-ატლანტიკური ზონის უსაფრთხოება“.
აქ ორი რამ არის ორაზროვანი. პირველ რიგში, საქართველო არ არის ჩრდილო-ატლანტიკური ზონის წევრი და შესაბამისად არ ექვემდებარება ამ მუხლს, თუნდაც იყოს ნატოს წევრი. მეორეც, ადვილი მისახვედრია, რომ ისეთი ქვეყანა, როგორიც გერმანიაა, რომელსაც ხშირად დასცინიან კიდეც შეირაღებულ დაპირისპირებებთან დაკავშირებული არაკეთილგანწყობის გამო, „საჭიროდ ჩათვლის“, დაეხმაროს საქართველოს. მართალია, ბერლინიდან გვესმის მკაცრი ბრალდებები რუსეთის წინააღმდეგ და, ალბათ, სანქციების ახალ რაუნდსაც უნდა ველოდოთ, თუმცა დარწმუნებული შეიძლება ვიყოთ, რომ გერმანული არმია სახლში დარჩება. ის ქვეყნები, რომლებიც შეიარაღებული კონფლიქტების შიშის გამო ტრადიციულად ბლოკავენ საქართველოს ნატოში გაწევრიანებას, მოხერხებულად იყენებენ ამ ორაზროვან განმარტებებს, რათა თავი დაიძვრინონ საკუთარი ვალდებულებისგან, საჭიროების შემთხვევაში, დაეხმარონ წევრებს.
აღსანიშნავია, რომ ნატოს მიერ საქართველოსთვის უარისთქმის კიდევ ერთი მიზეზი სათანადოდ არ არის შეფასებული. ამ არგუმენტზე საუბარია ISET-ის ყოფილი აკადემიური დირექტორის, შლომო ვებერისა და ასევე ISET-ის ყოფილი პროფესორის, ჰანს ვაისმეთის 1991 წელს გამოქვეყნებულ სტატიაში („ნატოს ეკონომიკური მოდელები“, Journal of Public Economics 46). ვებერი და ვაისმეთი გვიჩვენებენ, რომ თამაშთა თეორიულ წონასწორობაში პატარა ქვეყნები პროპორციულად ნაკლებ მონაწილეობას იღებენ საერთო თავდაცვაში დიდ ქვეყნებთან შედარებით.
ამ არგუმენტის ახსნა მარტივია, თუ ნატოს წევრ სახელმწიფოთა მდგომარეობას შევადარებთ თამაშს საზოგადოებრივ სიკეთეთა შესახებ. ამ თამაშში თითოეული მოთამაშე (ე.ი. ქვეყანა) თავად წყვეტს, როგორ გამოიყენოს საკუთარი ბიუჯეტი: შეუძლია გამოიყენოს ინდივიდუალური მოხმარებისთვის ან საჯარო პროექტის დაფინანსებისთვის. საჯარო პროექტში ჩადებული ინვესტიცია გამრავლდება მულტიპლიკატორზე, რომელიც ერთზე მეტია (სიტყვაზე, სამზე) და შემდეგ თანაბრად განაწილდება ქვეყნებს შორის. ყველაფერი, რაც მოიხმარება კერძოდ, მეორეს მხრივ, განაპირობებს ქვეყნების პირდაპირ სარგებლიანობას. მიუხედავად იმისა, რომ ამ თამაშის სოციალური თვალსაზრისით ოპტიმალური შედეგი შეიძლება იყოს სიტუაცია, სადაც ყველა მოთამაშე მთელ თავის ბიუჯეტს დებს საჯარო პროექტში, სამზე მეტი მოთამაშის შემთხვევაში, ნეშის წონასწორობა მიიღწევა მხოლოდ იმ შემთხვევაში, როდესაც ყველა ქვეყანა კერძოდ მოიხმარს თავის ბიუჯეტს. თუ ამ თამაშს შევცვლით ისე, რომ საჯარო სიკეთეთა ზღვრული სარგებლიანობა მაღალია, ხელმისაწვდომი რაოდენობა კი მცირე და ეს ზღვრული სარგებლიანობა იზრდება ქვეყნის სიდიდის მიხედვით, ადვილი მისახვედრია, რომ ერთობლივი საჯარო პროექტის განხორციელებაში დიდი ქვეყნები უფრო მეტ მონაწილეობას მიიღებენ, ვიდრე პატარა ქვეყნები.
საკუთარი ჯარის განახლებითა და დასავლური სამხედრო ძალების მხარდაჭერით, საქართველომ სცადა დაემტკიცებინა, რომ ის არ იქნება უბილეთო მგზავრი სხვა ქვეყნების თავდაცვით ღონისძიებებში. ცენტრალური სადაზვერვო სააგენტოს მონაცემების თანახმად, საქართველო საკუთარი მშპ-ის დაახლოებით 3%-ს ხარჯავს სამხედრო სფეროზე. უკეთ რომ გავიგოთ, 2014 წლის უელსის სამიტზე ნატოს წევრებმა ხელი მოაწერეს თავდაცვის საინვესტიციო ვალდებულებას (Defense Investment Pledge), რომლის ფარგლებში ისინი ეცდებიან, ფისკალური და შიდა პოლიტიკური დაპირისპირებით საკუთარი თავდაცვის ხარჯები გაზარდონ მშპ-ის 2%-მდე. დღეისთვის ალიანსის მხოლოდ რამდენიმე წევრი ასრულებს ამ მიზანს. საქართველო კი აჭარბებს ამ მოთხოვნას და ამას აკეთებს ცალმხრივად, ყოველგვარი ვალდებულების გარეშე.
ანალოგიურად, საქართველო უფრო მეტ შენაერთებს გზავნის ნატოს ავღანურ მისიაში, ვიდრე ალიანსის ნებისმიერი სხვა წევრი ქვეყანა, გარდა ამერიკის შეერთებული შტატებისა. თანამედროვე ისტორიაში, ძალთა მსგავსი დემონსტრირება არ არის ახალი. 2000-იანი წლების ერაყული კოალიციის დროს საქართველო იყო მეორე უდიდესი მიმწოდებელი ქვეყანა. ამ მატერიალური და ადამიანური მხარდაჭერის რაოდენობა და ფასი საკმაოდ შთამბეჭდავია, თუ გავითვალისწინებთ საქართველოს მოსახლეობისა და სამხედრო ძალების მასშტაბებს.
ამგვარი ქმედებით საქართველო აცხადებს: „ნახეთ, ერთობლივ თავდაცვაში ჩვენ ვიქნებით აქტივი და არა პასუხისმგებლობა!“ თუმცა, როგორც თამაშთა თეორეტიკოსები ამბობენ, ეს მხოლოდ „ფუჭი სიტყვებია“. როგორც კი საქართველო ნატოში შევა, მან შეიძლება მაშინვე დაიყვანოს ეს აქტივობები პატარა წევრ სახელმწიფოების დონემდე.
ამგვარად, გარკვეულწილად, საქართველოს ნატოში არგაწევრიანების მიზეზი ეფუძნება დანახარჯებისა და სარგებლიანობის რაციონალურ ანალიზს. ნატოს წევრობით საქართველოს უსაფრთხოება გაიზრდება, თუმცა ეს არსებული წევრი სახელმწიფოების უსაფრთხოებაზე არსებით გავლენას არ მოახდენს.
თუმცა ეს კარგი ამბავია საქართველოს ნატოსადმი სწრაფვის თვალსაზრისით. სხვა პატარა სახელმწიფოები საბოლოოდ მაინც მიიღეს ნატოში. მეორეს მხრივ, ნატოს წევრობაზე უარის თქმას თუ რუსეთთან დაპირისპირების შიში განაპირობებს, მაშინ უახლოესი ათწლეულების განმავლობაში გაწევრიანების შანსი მცირე იქნება.
ამერიკის შეერთებული შტატების მიერ ერაყსა და ავღანეთში დაწყებულ ომებზე დახარჯულმა ტრილიონობით აშშ დოლარმა ფაქტობრივად გაანადგურა ქვეყნის ბიუჯეტი. თუმცა საქართველოსთვის, რომელმაც პროპორციულად საკუთარი ჯარების იგივე პორტფოლიო გამოიყენა ამ კონფლიქტებში, შედეგი სრულიად საპირისპირო აღმოჩნდა. ასობით ჯარისკაცის მონაწილეობით და საკუთარი პოლიტიკის ნატოსთვის მისადაგებით, საქართველო იღებს უამრავ სარგებელს თავისი სამხედრო ინდუსტრიული კომპლექსებისა და საკუთარი შრომის ბაზრისთვისაც კი. არსებული მდგომარეობა საშუალებას აძლევს მას, მჭიდრო პარტნიორობისგან მოიმკას ეკონომიკური სარგებელი, ნატოს აპარატის გაბერილი ბიუროკრატიის მოთხოვნების დაკმაყოფილების გარეშე.
ალბათ, ამაში რუსეთი ან ვარდების რევოლუციის შემდგომი ხანის საგარეო პოლიტიკა უნდა დავადანაშაულოთ, თუმცა მიზეზების მიუხედავად, დასავლეთი საქართველოს აძლევს უამრავ იარაღსა და ტექნოლოგიას უსასყიდლოდ ან გარიგებულ ფასად. სწორედ ამიტომ უნდა გაიზარდოს თავდაცვაზე დახარჯული თანხების რაოდენობა უკვე არსებულ 3%-ზე მეტად.
უფრო მეტიც, ვლადიმერ პუტინის გეოპოლიტიკური სპეკულაციების წყალობით, მომდევნო წლებში ეს რიცხვი შენარჩუნდება ან გაიზრდება კიდეც. ერთი წლის წინ ბარაკ ობამამ გამოაცხადა ევროპის უზრუნველყოფის ინიციატივა (European Reassurance Initiative) – მილიარდდოლარიანი საპრეზიდენტო ფონდი, რომლის ერთადერთი მიზანი არის აშშ-ის მოკავშირეების მატერიალური უზრუნველყოფა ახალი რუსული საფრთხის წინააღმდეგ. ამ პროგრამის საკმაოდ დიდი ნაწილი საჯაროდ ხელმისაწვდომია, რაც, ალბათ, გეგმის ნაწილია. პროექტი ხომ ვლადიმერ პუტინის უკრაინაში სამხედრო ქმედებების პასუხად შექმნეს მისივე ცხვირწინ. მხოლოდ ამ ერთი პროგრამის ფარგლებში, საქართველო 5 მილიონი აშშ დოლარის წვრთნას გაივლის შავ ზღვაზე აშშ-თან, რუმინეთთან, ბულგარეთსა და უკრაინასთან ერთად, 63 მილიონი აშშ დოლარი კი გადანაწილდება საქართველოს, მოლდავეთსა და უკრაინას შორის, რომლის მიზანია „უნარ-ჩვევების განვითარება“, „კრიტიკული საოპერაციო სიცარიელეების შევსება“ და შავი ზღვის პარტნიორებს შორის ინფორმაციის გაზიარების ხელშეწყობა. სია ამით არ მთავრდება. საქართველოს გადაეცა სანაპირო დაცვის განახლებული გემები, ახლახანს ნატოს რეაგირების ძალებთან ერთად ჩატარდა ფართო-მასშტაბიანი წვრთნები სათანადო სახელწოდებით „სულგრძელი პარტნიორი“. წინა კვირას კი ხელი მოეწერა საფრანგეთისგან საჰაერო თავდაცვითი სისტემების შესყიდვების შესახებ შეთანხმებას.
თავისუფლების მოედანზე საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილი აღლუმი, სადაც ქართულმა შენაერთებმა ჩაიარეს აღჭურვილობით, რომელიც გაჭრილი ვაშლივით ჰგავდა თავიანთი ამერიკელი პარტნიორებისას, ცასა და დედამიწასავით განსხვავდებოდა ვარდების რევოლუციის შემდგომი აღლუმებისგან, რომელზეც ზოგიერთი შენაერთი მკაფიოდ საბჭოურად გამოიყურებოდა. თუმცა შესაძლებლობათა ამ ზრდას ბევრად მეტი სარგებელი მოაქვს საქართველოს ეკონომიკისთვის, ვიდრე ბევრს ჰგონია, და სარგებელია არა მხოლოდ ფულში, რომელიც ქართულ ეკონომიკაში შემოედინება, არამედ თავად ჯარისკაცების მიერ ადამიანური კაპიტალის შექმნაშიც, რომლებიც შემდეგ ქართულ შრომის ბაზარზე გავლენ. ნატოს მიერ გაწვრთნილი ყოფილი ქართველი სამხედროები სარგებელს მოუტანენ ქართულ ბიზნესებს კრიტიკული აზროვნებითა და პროექტების მართვის უნარ-ჩვევებით.
ამასობაში საქართველოს რიტორიკა კვლავ ალიანსის წევრობისკენ არის მიმართული. როგორც Civil.ge აქვეყნებს, საქართველოს თავდაცვის მინისტრმა, თინა ხიდაშელმა ივნისის მინისტერიალამდე ნატოს შტაბბინაში ვიზიტისას განაცხადა, რომ მისი სამინისტრო „არ აპირებს მოთხოვნების შერბილებას“. ეს ფრიად უკმეხი ენაა, თუ გავითვალისწინებთ ნატოს ინვესტიციების რაოდენობას საქართველოში. მინისტრ ხიდაშელს არ მოუწევს მისი მოთხოვნების შესრულებაზე ნერვიულობა, რადგან ნატოს წევრობა საქართველოსთვის უახლოს მომავალში მოსალოდნელი არ არის, და აშკარაა, რომ არც 2016 წლის ვარშავის სამიტზე არ იქნება ეს განხილვის თემა.
საჯარო დებატებში, დასავლეთსა და ნატოსთან სამხედრო პარტნიორობიდან მიღებული სარგებელს ხშირად აქარწყლებს შეხედულება, რომ აშშ და ნატო თითსაც არ გაანძრევენ საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის დასაცავად, როგორც ეს მოხდა 2008 წლის აგვისტოში, როდესაც რუსეთი უხეშად შემოიჭრა საქართველოში. თუმცაღა არსებული პოლიტიკური რეალობის გათვალისწინებით, საქართველოს ამჟამინდელი პოზიცია ნატოსთან მიმართებაში იდეალურია. ის წევრობის გარეშე იღებს მატერიალური თუ ადამიანური ინვესტიციების სარგებელს, ისე, რომ არ უწევს, მონაწილეობა მიიღოს ნატოს რთულ და ძვირადღირებულ მისიებში, რომლებისთვისაც ის უბრალოდ მზად არ არის. მას არც ნატოს გადაწყვეტილების მიღებისთვის ჩვეულ მოუხერხებელ ბიუროკრატიულ პროცესებში გარევა არ უწევს.
და მიუხედავად იმისა, რომ ნატოს წევრები იღებენ იმ კერძს, რასაც ამერიკა მოუმზადებს მათ, საქართველოს, მათგან განსხვავებით, საკუთარი ადგილი აქვს ნატოს ბუფეტში, სადაც მას შეუძლია აირჩიოს პოლიტიკურად ყველაზე გემრიელი კერძი. თუ საქართველოს ექნება ადგილი ჩრდილო ატლანტიკურ საბჭოში, ნაკლებად მოსალოდნელია, რომ ეს ხელს შეუშლის ალიანსის შედარებით უწყინარ წევრებს, როგორიცაა, მაგალითად, გერმანია, ვეტო არ დაადონ მის ინიციატივას, რომელიც დიდი ალბათობით დაკავშირებული ინქება რუსეთთან, სამხრეთ ოსეთსა და აფხაზეთთან. სტატუსი „ალიანსის წევრი“ უდაოდ იქნება პოლიტიკური ოქროს მაღარო, მაგრამ მეტისმეტად შემზღუდველი და რთული, როდესაც საქმე ეხება პოლიტიკურად რთული ალიანსის ყოველდღიურ რეალობას.

Since the Rose Revolution, pro-Western Georgian politicians strive to lead their country into the apparent safe haven of the NATO defense collective. So far membership seems far off, causing disappointment among many Georgians and affirming those who preferred less integration in the Western geopolitical bloc. The continuing debate as to whether or not Georgia should assume full membership in the alliance may be obfuscating the reality that the present relationship with the alliance is the most ideal for Georgia. It allows for a nearly unrestricted flow of investment, without Georgia assuming the complicated bureaucracy that is the NATO Alliance.
The generally accepted narrative is that NATO wants to avoid being dragged into an inter-state conflict by a small Caucasian country – and Georgia could easily do this. In practice, NATO avoids inter-state conflict at all costs, preferring asymmetrical interventions into already ongoing conflicts.
This narrative, however, is not convincing. Once assuming NATO membership, the danger of a renewal of the armed conflicts with Russia would almost disappear. Putin is cautious when dealing with NATO member states, and he is certainly not interested in a global escalation of petty border issues in Abkhazia and South Ossetia.
Secondly, and more importantly, Article 5 of the NATO treaty does not force the member states to declare war on Russia if Georgia would be attacked. It reads: “The Parties agree that an armed attack against one or more of them in Europe or North America shall be considered an attack against them all and consequently they agree that […] each of them […] will assist the Party or Parties so attacked by taking forthwith, individually and in concert with the other Parties, such action as it deems necessary, including the use of armed force, to restore and maintain the security of the North Atlantic area.”
There are two loopholes here. Firstly, Georgia is not a member of the North Atlantic area and hence does not fall under this purview, NATO member or not. Secondly, one may guess what a country like Germany, often ridiculed for its aversion to anything that has to do with the shooting, would “deem necessary” to assist Georgia. Certainly, one would hear some sharp condemnations of Russia from Berlin, and probably even a new round of sanctions would be proposed. Yet one can be sure that the German army would stay at home. Those countries that are usually named as those which are blocking Georgia’s NATO membership due to their fear of armed conflicts do actually have convenient loopholes to get out of their obligations to assist, if necessary.
However, another reason for NATO’s rejection of Georgia is completely underestimated. The argument is pointed out in a 1991 article by Shlomo Weber and Hans Wiesmeth (“Economic Models of NATO”, Journal of Public Economics 46), the first author being a former academic director of ISET and the second author teaching at ISET for many years. Weber and Wiesmeth show that in a game-theoretic equilibrium small countries contribute to the common defense less than proportionally, and big ones contribute relatively more.
The intuition for this result can be derived from the fact that the members of NATO are in a situation similar to what is known as a public good game. In this game, each player (i.e. country) can decide how to use their budget: it can be used for individual consumption or for funding a public project. Whatever is invested in the public project will be multiplied by some factor greater than one, say, three, and then distributed equally among all countries. What is consumed privately, on the other hand, leads to the direct utility for the country. While the socially optimal outcome of this game would be a situation where all players invest the entire budgets in the public project, with more than three players the only Nash equilibrium is reached when everybody consumes their whole budgets privately. If one now modifies this game so that there is a high marginal utility from the public good when little of it is available, and this marginal utility is increasing in a country’s size, it is quite intuitive that in an equilibrium, larger countries will contribute over-proportionally and smaller countries under-proportionally to the joint project.
By upgrading its army and proactively contributing to Western military endeavors, Georgia has tried to refute the suspicion that it will be a free-rider on other countries’ defense efforts. According to the CIA’s World Factbook, Georgia spends about 3% of its GDP on its military. To put this in perspective, at the Wales summit in 2014, NATO members signed the Defense Investment Pledge, under which they would attempt fiscal and domestic political wrangling to bring their defense budgets up to 2% of GDP. Presently, few alliance members meet this goal, yet Georgia exceeds it and does so unilaterally, with no obligations to a supranational entity.
Likewise, Georgia contributes more troops to NATO’s Resolute Support Mission in Afghanistan than any other alliance member, save for the United States. In recent history, this force posturing is nothing new. Georgia also was, at times, the second largest contributor to the United States’ Iraq coalition in the 2000s. The quantity and price of this material and human support are quite astounding, considering the size of Georgia’s population and military.
By acting in this way, Georgia says: “Look, we will be an asset for the joint defense, not a liability!” This is, however, what game theorists call “cheap talk”. Once Georgia will be in NATO, it can immediately draw down all these activities to the levels of smaller member states.
Thus, the reason for keeping Georgia out of NATO is, to a considerable extent, based on rational cost-benefit analysis. Through NATO membership, Georgia’s security would increase big time, while the security of the existing member countries would not be tangibly affected.
This, however, is good news for Georgia’s NATO aspirations. In the end, also other small countries were allowed to join NATO. If, on the other hand, the resistance against NATO membership would primarily be rooted in a fear of a confrontation with Russia, for decades to come the chances of being admitted would be dim.
The United States all but wrecked its fiscal portfolio paying the trillions of dollars necessary to perpetuate two-decade-long quagmires in Iraq and Afghanistan. However, for Georgia to contribute a proportionately similar portfolio of its soldiers to these conflicts has had the opposite effect. By contributing hundreds of soldiers and closely wedding its defense policy to NATO’s Georgia sees strong returns to its military-industrial complex and even its labor market. The present position lets Georgia reap the economic benefits of a close partnership, without the bloated bureaucratic requirements of the NATO apparatus.
Perhaps, Russia is to blame, or the foreign policy of the Post-Rose Revolution era, but regardless of causality, the West is giving Georgia a wealth of weaponry and technology for free, or bargain prices. This is why the real-term defense spending number should be upwardly adjusted beyond the already high 3%.
Furthermore, thanks to the geopolitical musings of Vladimir Putin’s Russia, this number will be maintained or even inflate in the coming years. One year ago, Barack Obama announced the European Reassurance Initiative – a billion-dollar presidential discretionary fund purposed solely for material reassurance of U.S. allies in the face of the new Russian threat. There is a surprising level of detail of this program that is open to public eyes, most likely in an effort to lay the project brazenly on Vladimir Putin’s doorstep as a concrete response to his military misadventures in Ukraine. In this one program alone, Georgia will conduct a $5 million exercise on the Black Sea with the United States, Romania, Bulgaria, and Ukraine and a portion of $63 million dollars to be split between Georgia, Moldova, and Ukraine tasked for “capacity building” and “filling critical operational gaps,” as well as increased information sharing with Black Sea partners. The list goes on. Georgia was gifted refurbished ships for coastal defense, recently conducted large-scale exercises with the NATO Reaction Force in the aptly named Operation Noble Partner, and just last week sealed a purchasing deal with France for sophisticated air defense systems.
Looking at the Independence Day parade on Freedom Square, Georgian troops marching in a kit that looked like mirror images of their American counterparts – a far cry from the days after the Rose Revolution when some units looked distinctly Soviet. However, this increase in capabilities has a greater return to the Georgian economy than most realize, and the benefit lies not only in the money that is injected into the Georgian economy but also in the buildup of human capital by the soldiers themselves, who can then enter the Georgian labor market. NATO-trained former Georgian officers would be a lucrative hire for Georgian businesses for their critical thinking and project management.
Meanwhile, Georgia’s rhetoric remains firmly oriented towards alliance membership. Georgian Defense Minister, Tina Khidasheli, while visiting NATO Headquarters ahead of the June ministerial was quoted in Civil.ge saying that her office is “not going to tone down demands.” This is curiously blunt language considering NATO’s level of investment in Georgia. Minister Khidasheli does not have to worry that her demands would be accommodated, as NATO membership is highly unlikely for Georgia in the near future, and certainly off of the table for the upcoming 2016 Warsaw summit.
In the public debate, the benefits returned to Georgia from the military partnership with the West are often obfuscated by the knowledge that the United States and NATO will not put boots on the ground to protect Georgia’s territorial integrity – as was the case when Russia flagrantly marched into Georgia proper in August 2008. Yet considering current political realities, Georgia’s present position in relation to NATO is its most ideal. It reaps the benefits of material and personal investment as if it were a member, without having to contribute to the complicated and expensive NATO missions that it is simply not prepared to do, and without buying into the clumsy bureaucratic processes that characterize NATO decision making.
And while NATO members get served whatever dish the United States cooks, Georgia, alternatively, has a seat at the NATO buffet where it can pick and choose the most politically delicious serving. If Georgia had a seat on the North Atlantic Council, it is highly unlikely that they would prevent the more dovish members of the alliance, such as Germany, not vetoing their proposals – which would likely relate to Russia, South Ossetia, and Abkhazia. The title of “Alliance member” certainly would be a political gold mine in Tbilisi, but unduly restrictive and complicated when it comes to the day-to-day realities of what undoubtedly is a political complicated alliance.