ექვსი ერის ჩემპიონატი არის ყოველწლიური ტურნირი რაგბიში, რომელშიც ევროპული ერების ექსკლუზიური კლუბი მონაწილეობს: ინგლისი, საფრანგეთი, ირლანდია, იტალია, შოტლანდია და უელსი. ექვსი ერის ჩემპიონატი ითვლება ჩრდილოეთ ნახევარსფეროს „ელიტურ“ რაგბის ტურნირად, რომელსაც შეესაბამება მეორე საერთაშორისო „ელიტური“ ტურნირი, რომელსაც მარტივად რაგბის ჩემპიონატს ეძახიან. რაგბის ჩემპიონატს თამაშობს მეორე დახურული ჯგუფი, რომელშიც შედის არგენტინა, ავსტრალია, ახალი ზელანდია და სამხრეთ აფრიკა, ე. წ. სამხრეთ ნახევარსფეროს გუნდები.
ეს არის ელიტური რაგბის ლიგა. მაგრამ რომელ ელიტებზეა საუბარი? ამ ჩემპიონატების წევრები მხოლოდ ერთმანეთს ეთამაშებიან და უფრო დაბალი რანგის გუნდებს მხოლოდ ჩემპიონატზე ხვდებიან. შესაძლებელია თუ არა ამ ორი დახურული რაგბის ჩემპიონატიდან გავარდნა? არა. ექვსი ერის ჩემპიონატზე სუსტი თამაშის ერთადერთი შედეგი არის ხის კოვზი, რომელსაც ბოლო ადგილზე გასულ გუნდს გადასცემენ. მართალია, ეს საკმაოდ ლმობიერი შედეგია, მაგრამ კიდევ უფრო საოცარია იმ გუნდის სასჯელი, რომელიც ხუთივე მატჩს აგებს. მას ეძახიან „whitewashed“, რაც სრულებითაც არ ნიშნავს რაიმე უკიდურესად ნეგატიურს.
ეს ფენომენი, როდესაც გარკვეული „ელიტის“ წარმომადგენლებს არ ეხებათ ძლიერი კონკურენცია, ახასიათებს საზოგადოების სხვა სფეროებსაც. პირიქით, ელიტის მთავარი მახასიათებელიც ესაა – თუ მისი წევრი ხდები, ცხოვრება მარტივი ხდება. მოდი, განვიხილოთ რამდენიმე მაგალითი.
თუ თქვენ გსურთ, გახდეთ საფრანგეთის პოლიტიკური ელიტის წევრი, აუცილებლად უნდა იყოთ École nationale d'administration-ის (ENA) კურსდამთავრებული. საფრანგეთის პრეზიდენტებმა ფრანსუა ოლანდმა, ჯაკ შირაკმა და ვალერი ჟისქარდ დესტანგმა ხარისხი სწორედ ENA-ში მიიღეს, ისევე, როგორც ექვსმა პრემიერ-მინისტრმა და არაერთმა რიგითმა მინისტრმა. როგორც წესი, საფრანგეთის მინისტრთა კაბინეტის თითქმის ნახევარს სწორედ ეს სკოლა აქვს დამთავრებული. თუ ხართ „énarque“ (ENA-ის კურსდამთავრებულთა მეტსახელი), თითქმის შეუძლებელია, რომ ფრანგ საზოგადოებაში ვერ მოახერხოთ ადგილის დამკვიდრება. კონკურენცია? ზეწოლა? არავითარ შემთხვევაში.
შეიძლება იფიქროთ, რომ ENA-ის დიპლომის აღება ძალიან რთულია. სწავლის მაღალი სტანდარტის გამო თითქოს გარიცხულთა რაოდენობა მაღალი უნდა იყოს, მაგრამ ასე სულაც არ არის. როგორც კი ამ კლუბში მოხვდებით, დარჩენა საკმაოდ ადვილია. პიტერ გამბელის აზრით, რომელმაც 2013 წელს დაწერა წიგნი „საფრანგეთის ელიტა – ფრანგული ელიტიზმის სავალალო შედეგები“, ფრანგულ ელიტურ სასწავლებელთა გარიცხულთა რაოდენობა ძალიან მცირეა, მაშინ, როდესაც ჩვეულებრივი ფრანგული უნივერსიტეტების სტუდენტთა ნახევარი სასწავლებელს პირველივე წელს ტოვებს. თუმცა ძალიან რთულია გახდე ENA-ის კურსდამთავრებული, რადგან აპლიკანტთა მხოლოდ 6% აბარებს ამ უნივერსიტეტში.
ასეთი ელიტიზმი სერიოზულ პრობლემებს იწვევს. უნდა გადაეცემოდეს თუ არა საზოგადოების უმაღლესი თანამდებობები ENA-ისა და 2 მსგავსი სკოლის კურსდამთავრებულებს? რამდენად სანდო შეიძლება იყოს ერთი მისაღები გამოცდები, რომელსაც ადამიანები გადიან, როდესაც ისინი ჯერ კიდევ ახალგაზრდები არიან, რამდენად განსაზღვრავს ის ადამიანთა ნიჭსა და უნარ-ჩვევებს ყველა იმ საზომით, რაც საჭიროა საზოგადოებრივი და ეკონომიკური გადაწყვეტილების მიღებას?
საგანმანათლებლო ფსევდო-ელიტიზმი არ არის მხოლოდ საფრანგეთის პრობლემა. ჰარვარდის, პრინსტონისა და იელის უნივერსიტეტების სტუდენტებსაც უწევთ მისაღები გამოცდების გავლა და ძალიან დიდი სწავლის საფასურია გადახდა, მაგრამ შემდეგ უკვე აღარ არის ბევრი პრობლემა. სწავლის საფასური, სხვათა შორის, არ არის ძალიან მტკივნეული სტუდენტებისთვის, რადგან ბევრი ბანკი სიხარულით აძლევს სესხს „ელიტის“ წევრებს, რომლებიც აუცილებლად გადაიხდიან მას სწავლის დასრულების შემდეგ (ჰარვარდ-პრინსტონ-იელის სტუდენტები არ დგნანან უსამსახუროდ დარჩენის საფრთხის წინაშე).
საერთაშორისო მენეჯმენტის ელიტაც ძალიან კომფორტული კლუბია. თუ თქვენ ხართ დიდი საერთაშორისო კოოპერატივის აღმასრულებელი დირექტორი (CEO), ყველაზე ცუდი, რაც შეიძლება შეგემთხვეთ, არის ექვსი ერის ჩემპიონატის ხის კოვზი. თუ რამეს გააფუჭებთ, შეიძლება დაკარგოთ სამსახური, მაგრამ არ მოგიწევთ თქვენ მიერ მიყენებული ზარალის ანაზღაურება. დიდი შანსია, ახალი ელიტური სამსახური იშოვნოთ, როგორც SAP-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა, ლეო აპოთეკერმა, რომელიც, მარცხის შემდეგ მალევე გადავიდა HP-ში, სადაც იგივე გაიმეორა. ან სულაც კარლი ფიორინა, რომელიც გახდა საპრეზიდენტო კანდიდა მას შემდეგ, რაც გააკოტრა HP.
მეორეს მხრივ, თუ საქმეები კარგად წავა, შეგიძლიათ დარწმუნებული იყოთ, რომ კარგ წილს მიიღებთ. და სტანდარტები, რის მიხედვითაც თქვენი მუშაობა ფასდება, არც ისე მაღალია: ტერი სემელი Yahoo!-ის აღმასრულებელი დირექტორი იყო 2001-2007 წლებში და დიდი შეცდომები დაუშვა, როდესაც უარი თქვა 3 მილიარდ აშშ დოლარად Google-ის ყიდვაზე, რადგან ჯეროვნად ვერ შეაფასა კომპანიის პოტენციალი. მიუხედავად იმისა, რომ Yahoo! თავის მეტოქეებთან (მაგ.Google) შედარებით ნელა იზრდება და ხელიდან კარგი შესაძლებლობები გაუშვა (მაგ. სოციალური ქსელები), მან კომპანიაში ექვსწლიანი მუშაობისთვის თითქმის ნახევარი მილიარდი დოლარი მიიღო კომპენსაციის სახით.
აშშ-ში საშუალო აღმასრულებელი დირექტორის შემოსავალი 373-ჯერ აღემატება მისივე კომპანიის რიგითი თანამშრომლის ხელფასს. თუ ტოპ-მენეჯერი უშვებს შეცდომას, რაც იძლევა კომპენსაციის მიღების საშუალებას, კომპანია გადახდის ნაცვლად იყენებს დაზღვევას, რომელიც ფარავს მენეჯმენტის შეცდომებს. თუ აღმასრულებელ დირექტორს გაათავისუფლებენ, იქამდე მიღებული ხელფასი აძლევს ლაღად ცხოვრების საშუალებას.
გასულ კვირას, საქართველოს რაგბის ნაკრებმა წააგო ახალ ზელანდიასთან, მაგრამ ეს არ იყო ცალსახა შედეგი. შიში, რომ ახალი ზელანდია გაანადგურებდა საქართველოს, მხოლოდ პირველი ხუთი წუთი გაგრძელდა, სანამ წიკლაურმა ლელო არ დადო. „ამ ტურნირში დავინახეთ, რომ მარტივი თამაშები სულაც აღარ არის მარტივი,“ – აღიარა ახალი ზელანდიის კაპიტანმა რიჩი მაკკოუმ საქართველოსთან თამაშის შემდეგ. თუმცა, როგორც ელიტის წევრს, ახალ ზელანდიას სულაც არ მოუწევს „მეორე დონის“ საქართველოსთან ხშირად თამაში. ამით რაგბი, როგორც სპორტი, ზარალდება: ხალხს აღარ დააინტერესებს ექვსი ერის ჩემპიონატი, თუ რაგბის დონე ჩამორჩება სხვა სპორტების დონეს. მსგავსი სტრუქტურით რაგბის ძალიან გაუჭირდება, გახდეს ისეთივე პოპულარული, როგორც ფეხბურთი.
ფრანგული საგანმანათლებლო ელიტიზმის ნაკლოვანებები კიდევ უფრო შორს მიდის, რადგან ის გავლენას ახდენს მთელი ქვეყნის წარმატებაზე. უკვე მრავალი წელია, საფრანგეთის ეკონომიკა ეცემა, მაგრამ énarque ფრანსუა ოლანდი ფრიად უმწეო და არაკომპეტენტური ჩანს სტრატეგიული გამოწვევების წინაშე. როგორც ჩანს, მისაღები გამოცდების ჩაბარება საბოლოოდ სულაც არ არის საკმარისი სიბრძნის მისაღებად. საფრანგეთს ურჩევნია, მნიშვნელოვანი თანამდებობი ჩააბაროს არა წინასწარ შერჩეულ ელიტებს, არამედ ადამიანებს, რომელთაც დაამტკიცეს საკუთარი პოტენციალი, მიმდინარე დაბრკოლებებთან ბრძოლისას.
უკვე კარგად არის ცნობილი, რომ ადამიანები, რომელთაც წარმატებით გაართვეს თავი მისაღებ გამოცდებს, სულაც არ არიან საუკეთესო გადაწყვეტილებების მიმღებები. დელოიტი, რომელსაც დიდი კონკურენციის ზეწოლის ქვეშ უწევს მუშაობა, მთავრობისგან განსხვავებით არ აქვთ სუსტი კადრების ყოლის ფუფუნება. ამიტომ ცდილობენ, არ იყვნენ მიკერძოებულნი ზოგიერთი აპლიკანტის ელიტური ბრწყინვალების წინაშე. ისინი თანამშრომლების შერჩევისას, მიღებული რეზიუმეებიდან იღებენ ინფორმაციას სასწავლებლის შესახებ.
კონკურენციის მიღმა არსებული ელიტების მსგავსად, საეჭვოა, რამდენად კარგია ფრანგული ელიტური სკოლები. მსოფლიო უნივერსიტეტების 2015 წლის გავლენიან რეიტინგებში, რომელიც ძირითადად ეფუძნება კვლევით მუშაობას, ENA საერთოდ არ შედის. დანარჩენი ორი ცნობილი ფრანგული ელიტური სკოლიდან École normale supérieure (ცნობილი “Ulm” სახელით, რადგან მდებარეობს Rue d'Ulm-ში) 72 ადგილს, ხოლო Ecole polytechnique (“X”) 301 ადგილს იკავებს. საფრანგეთში არის არაელიტური 2 სკოლა, რომელიც Ulm-ზე უკეთეს ადგილს იკავებს და 15 სხვა, რომელიც წინ უსწრებს X-ს.
ასევეა ბიზნეს-ელიტებშიც. მიუხედავად იმისა, რომ აღმასრულებელი დირექტორები ხშირად ითხოვენ თანამშრომლებისგან, დათანხმდნენ ხელფასისა და დანამატების შემცირებას, თავად დაცულნი არიან სხვადასხვა უსაფრთხოების ქსელებით. თუ დიდი კომპანიის აღმასრულებელი დირექტორი გახდი, შენს ბედს ძაღლი აღარ დაჰყეფს. 2008 წელს ფინანსურ სექტორში დაწყებულმა კრიზისმა დიდი გავლენა მოახდინა კომპანიების რიგით თანამშრომლებზე მთელ მსოფლიოში, თუმცა თავად კრიზისის შემოქმედთ პასუხი არ უგიათ არაფერზე. რიჩარდ ფულდი, ლეჰმან ბრაზერსის ბოლო აღმასრულებელი დირექტორი ჯერ კიდევ მულტიმილიონერია, ისევე, როგორც ჯეიმს ქეინი, რომელიც იყო ბეარ სტერნის აღმასრულებელი დირექტორი, როდესაც იგი გაკოტრდა. ცხადია, მსგავსი ელიტების წევრებს არ აქვთ არავითარი მოტივაცია, უკეთ იმუშაონ და არც მუშაობენ.
ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ „ელიტის“ ცნება გადაიხედოს. კარგი ელიტა, რომელიც თავისუფალია კონკურენციისგან და პასუხს არ აგებს საკუთარი ქმედებების შედეგებზე, ბევრ პრობლემას უქმნის მსოფლიოს. ელიტები უნდა იქმნებოდეს დაუღალავი და მუდმივი შრომის მიხედვით.

The Six Nations Championship is an annual rugby competition featuring an exclusive club of European nations: England, France, Ireland, Italy, Scotland, and Wales. The Six Nations Championship is considered the “elite” rugby tournament of the Northern Hemisphere, matched only by another international “elite” tournament, simply called The Rugby Championship. The Rugby Championship is played out in another closed group, made up of Argentina, Australia, New Zealand, and South Africa, all belonging to the Southern Hemisphere.
These are the elite rugby leagues. But what elites? Members of these championships are only playing with each other and meet lower-tier teams only occasionally at the World Cup. Is it possible to be expelled from these two closed rugby championships? No. The only consequence of weak performance in the Six Nations Championship is the Wooden Spoon, awarded to the team that makes the last place. And while this is a very mild consequence, even more, convenient is the punishment for a team that loses all five matches: it will be called “whitewashed”, a term that does not come with overly negative connotations.
What we see here is a phenomenon that is common in many different areas of society, namely that the members of certain “elites” are not exposed to strong competition. On the contrary, for many elites holds: once you are in, life gets cozy. Let us look at some examples.
If one wants to become a member of the political elite in France, it is almost inevitable to have graduated from ENA, the École Nationale D'administration. French Presidents Francoise Hollande, Jacques Chirac, and Valéry Giscard d'Estaing got their degrees at the ENA, as well as six French Prime Ministers and an innumerable number of ordinary ministers. Typically, between one-third and one-half of French cabinets have graduated from that one school. Being an énarque (the nickname given to ENA graduates) is insurance for life, as it is almost impossible for énarques to fail in French society. Competition? Performance pressure? No way.
One might assume, therefore, that it is extremely difficult to obtain a degree from ENA. There must be a huge dropout rate, due to the high standards that are demanded from France’s future elite. Yet that is not exactly true. Once one is in the club, it is quite easy to stay. According to Peter Gumbel, author of the 2013 book “France’s Got Talent – The Woeful Consequences of French Elitism”, the dropout rates at French elite schools are marginal, while in ordinary French universities about half of the students quit within the first year. However, it is difficult to become an ENA student – only about 6% of the applicants are admitted.
This kind of elitism causes severe problems. Should a good deal of the top positions in a society really be assigned through the admissions exams of ENA and two other similar schools? How reliably can one single admissions procedure, which people undergo when they are still very young, determine the talent and skills of people in all those dimensions that are relevant for societal and economic decision making?
Educational pseudo-elitism is not a problem restricted to France. Students of places like Harvard, Princeton, and Yale have to make it through admissions exams and pay high tuition fees, but afterward, there won’t be much of a challenge anymore. The tuition fees, by the way, are not very painful for the students, as many banks are glad to give loans to “elite” members, which can conveniently be paid back once one has graduated (for a member of the Harvard-Yale-Princeton elite, there is no danger not to find a well-paying job).
Also, the international management elite is a cozy club. If you are the Chief Executive Officer (CEO) of a big international corporation, the worst thing that can happen to you is quite similar to the Wooden Spoon in the Six Nations Championship. If you mess up, you may lose your job, but you won’t have to reimburse the value which you have destroyed. Chances are that you will find another elite job, like Leo Apotheker, who failed as CEO of SAP and soon afterward failed as CEO of Hewlett-Packard, or Carly Fiorina, who became a presidential candidate after busting Hewlett-Packard.
If things go well, on the other hand, you can be sure that you will get your fair share. And the standards by which your performance is measured won’t be too high: Terry Semel was CEO of Yahoo! from 2001 to 2007 and made spectacular mistakes, like rejecting the offer to buy Google for $3 billion, based on his failure to recognize the potential of that company. Despite Yahoo! growing slower than most of their competitors (like Google) and missing important opportunities (e.g. social networking), he received almost half a billion-dollar as compensation throughout his 6-year tenure.
An average CEO in the United States makes 373 times the salary of an average employee of their company. Yet even if a top manager makes a mistake that allows for indemnity, their companies won’t let them pay for it but rather effect insurance which covers management failure. And if a CEO is dismissed for good, the salary made previously allows for a convenient life without employment.
Last week, Georgia’s rugby team lost against New Zealand, but it was in no way a clear-cut case. The fears that the Georgian team could be crushed by the elite team from New Zealand lasted only for the first five minutes of the game until Tsiklauri scored a try (“Lelo”). “We’ve seen through this tournament, compared to other tournaments that I’ve played in, that the so-called ‘easy’ games aren’t easy anymore”, as New Zealand captain Richie McCaw admitted after the game against Georgia. However, being part of a typical elite club, there is no risk that New Zealand has to compete more often against “second-tier” teams like Georgia. Only rugby as a sport is suffering: people won’t be interested in events like the Six Nations Championship if the level of rugby falls behind what is displayed elsewhere. With such structures, it will be difficult for rugby to ever become a sport as popular as soccer.
The flaws of French educational elitism, however, are even more far-reaching, as they affect the success of the whole country. For many years, France’s economy is falling back dramatically, but the énarque François Hollande seems largely helpless and incompetent in view of this strategic challenge. Perhaps, being good at passing an admissions exam is in the end not what really makes a wise president. France would be well-advised to assign its important offices not to people who belong to some pre-selected elite, but to those who prove their potential in ongoing competitive struggles.
It is now widely recognized that those who managed to excel in some admissions processes are not necessarily the best decision-makers. Employers like Deloitte, which are exposed to huge competitive pressure and therefore, unlike the government, must find the best talents, try to avoid being biased through the elite nimbus of some applicants. Hence, they remove the information about the alma maters from the CVs when selecting personnel.
Not unusual for a non-competing elite, it is questionable how good the French elite schools really are. In the influential 2015 Academic Ranking of World Universities, primarily based on research performance, the ENA does not show up at all. The two other outstanding French elite schools, the École normale supérieure (nicknamed “Ulm”, as it is located in the Rue d'Ulm) and the Ecole Polytechnique (nicknamed “X”), are ranked on places 72 and shared 301-400, respectively. Within France, there are 2 other non-elite schools that are ranked better than Ulm, and even 15 which are ranked better than “X”.
It is not different with the business elite. While CEOs often ask their employees to accept sharp cuts in compensation and benefits, they are personally protected through various safety nets. Once you are the CEO of a big company, your life cannot fail anymore. When in 2008 and the following years the financial industry messed up big time, leading to terrible economic consequences for many ordinary employees around the world, those who had caused the problem did not have to pay back. Richard Fuld, the last CEO of Lehman Brothers, is still a multi-millionaire, as is James Cayne, who was CEO of Bear Stearns while it went under. Clearly, members of such elites are lacking important incentives to perform well, and so they don’t.
It is of high importance that the notion of an “elite” gets redefined. Feel-good elites, freed from any competition and not responsible for the outcome of their deeds, cause a lot of trouble in the world. Elites should be based on performance, and this performance should have to be proved continuously.