განათლების სპეციალისტი და მწერალი თეა ლობჟანიძე ავჭალის არასრულწლოვანთა ციხეში მუშაობს. ის არის განათლებისა და მენეჯმენტის გუნდის წევრი, რომელიც აერთიანებს ბავშვების ფორმალური და არაფორმალური განათლებით დაინტერესებულ პროფესიონალებს. ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის მკვლევრის, ლაშა ლანჩავასთვის მიცემულ ინტერვიუში, თეა ლობჟანიძე ყვება საქართველოს რისკის ქვეშ მყოფი ახალგაზრდების წინაშე არსებული რეალობისა და საკუთარი ხედვის შესახებ, თუ რა უნდა ქნას ქვეყანამ ამ ბავშვების მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად.
ლაშა ლანჩავა: ქალბატონო თეა, გვინდა, მადლობა გადაგიხადოთ, რომ გამონახეთ დრო და გაგვიზიარეთ თქვენი გამოცდილება. ჩვენ გვჯერა, რომ არასრულწლოვან დამნაშავეთა რეაბილიტაცია და მათი მომავალი ადაპტაცია საზოგადოებაში მნიშვნელოვანი სოციალური პრობლემაა.
თეა ლობჟანიძე: გმადლობთ. მართლაც, ესენი არიან არასრულწლოვანი პატიმრები, 14-17 წლის მოზარდები, რომლებიც ცხოვრობენ ჩაკეტილ, დანარჩენი საზოგადოებისგან იზოლირებულ სივრცეში. ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ყველაფერი გავაკეთოთ იმისთვის, რომ გავუმარტივოთ რეაბილიტაცია და საზოგადოებაში დაბრუნება.
ლაშა ლანჩავა: მოდით, თავიდან დავიწყოთ. რამ გადაგაწყვეტინათ ამ ერთი შეხედვით სარისკო და ამავდროულად რთული საქმიანობის დაწყება?
თეა ლობჟანიძე: საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდული საქმეების სამინისტრომ გამოაცხადა კონკურსი პროექტებზე არასრულწლოვანთა რესოციალიზაციის შესახებ. მაინტერესებდა, რა შეიძლებოდა გაკეთებულიყო და მოვიფიქრე იდეა ფასეულობითი განათლების შესახებ. ფასეულობითი განათლება ეხება ისეთ თემებს, როგორიცაა პატივისცემა, პასუხისმგებლობა, თანამშრომლობა, მშვიდობა, სიყვარული, ტოლერანტობა, ერთიანობა, ბედნიერება, თავმდაბლობა. ეს ის ღირებულებებია, რაც გვაძლიერებს და გვეხმარება სოციალურ მოგზაურობისას ორიენტირებაში. რა თქმა უნდა, მე ნათლად ვხედავდი დაკავების ცენტრში მუშაობის რისკს. მეშინოდა, რომ ეს ბიჭები, რომელთაც პატიმრის აზროვნება აქვთ და რომელთაც კრიმინალი აირჩიეს ცხოვრების წესად, დამცინებდნენ, თუ მათთან პატივისცემაზე, სიყვარულსა და ბედნიერებაზე დავიწყებდი ლაპარაკს. მეგონა, რომ სესიებზე არავინ არ მოვიდოდა (პროგრამაში მონაწილეობა მთლიანად ნებაყოფლობითი იყო). ეს ძალიან რთული იყო.
ლაშა ლანჩავა: მოგვიყევით ციხეში მუშაობის პირველ გამოცდილებაზე. არასრულწლოვანი დამნაშავეების ისტორიისა და ამჟამინდელი მდგომარეობის გათვალისწინებით, შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ მათი სოციალური კაპიტალი მთლიანად ამოწურულია. ალბათ, თქვენთვის ძალიან ძნელი იყო ყინულის გალღვობა და მათი ნდობის მოპოვება.
თეა ლობჟანიძე: დიახ და არა. როდესაც პირველად შევედი ოთახში, მათ აინტერესებდათ, ვინ ვიყავი ან რატომ ვიყავი იქ. პირველი ორი შეხვედრა ეთმობოდა მათი ნდობის მოპოვებასა და მათ დარწმუნებას, რომ მათთან საჯაშუშოდ არ ვიყავი მისული. მახსოვს, როგორ ვილაპარაკე ნდობაზე პირველ შეხვედრაზე. ვთხოვე, ფურცელზე დაეწერათ სახელები და ერთი თვისება, რაც, მათი აზრით, სხვებს მოეწონებოდათ მათში. არავის არაფრის დაწერა არ უნდოდა. თქვეს, რომ დადებითი თვისებები არ ჰქონდათ, რომ არავინ სცემს მათ პატივს და არავის არ მოსწონს, რომ „ცუდი ბიჭები“ არიან.
მე შევაწყვეტინე მათ. შენ ძალიან კარგი იუმორის გრძნობა გაქვს, ვუთხარი პირველ რიგში მჯდომ ბიჭს. ის მართლაც კარგად ხუმრობდა პირველი ნახევარი საათის განმავლობაში და ვუთხარი, რომ ამის გამო ძალიან მომწონდა. ასე თანდათანობით მოვიპოვე მათი ნდობა და მათაც დაიწყეს გახსნა. მართლაც, ეს მათთვის თვითაღმოჩენის მომენტი იყო, გაიგეს, რომ აქვთ თვისებები, რის გამოც შეიძლება მოეწონოთ, რომ მათში ჯერ კიდევ არის სინათლის სხივი.
მას შემდეგ ეს გახდა ჩემი წარმატების ფორმულა. ოთახში შევდივარ სრული ნდობითა და პატივისცემით, რაც უკან მიბრუნდება. მე ვახვედრებ, რომ მაინტერესებს არა მათი წარსული, არამედ თავად ისინი, როგორც ადამიანები. როდესაც ოთახში შემოდიან, წარსულის ყველა მოგონებას გარეთ ტოვებენ და იწყებენ საინტერესო ამბების მოყოლას, თამაშობენ საგანმანათლებლო თამაშებს, დებატობენ. აკეთებენ ყველაფერს, რასაც ჩვეულებრივ არ აკეთებენ ციხეში. მთელი საკლასო ოთახი ბედნიერებითა და პოზიტიური ენერგიით ივსება, საიდანაც ხმაურისა და სიცილის ხმები ისმის. ერთხელ დაცვაც კი შემოვიდა, რომ შეემოწმებინა, ყველაფერი ნამდვილად წესრიგში იყო თუ არა.
ლაშა ლანჩავა: როგორია ჯგუფის სოციალური წყობა? ზრუნავენ ერთმანეთზე? თანამშრომლობენ, ერთმანეთთან?
თეა ლობჟანიძე: მახსოვს, თამაშობდნენ თამაშს, რომელიც გულისხმობდა საკლასო ოთახში სკამებზე გადახტომას. როდესაც ეს თამაში საჯარო სკოლაში ჩავატარე, სრულმა ქაოსმა დაისადგურა. კლასი უმართავი გახდა: სტუდენტები სკამებს ერთმანეთს ესროდნენ. თავიდან ამ თამაშის ავჭალაში გამოყენებისგან თავს ვიკავებდი, მაგრამ შემდეგ გადავწყვიტე, გამერისკა. ჩემდა გასაოცრად, ისინი ეხმარებოდნენ ერთმანეთს, თუ რომელიმე წაიბორძიკებდა ან დაეცემოდა. არც ერთი სკამი არ ამოყირავებულა. მათ თამაში ძალიან ორგანიზებულად და მხიარულად დაამთავრეს. მეც მათთან ერთად ვითამაშე და უაღრესად ფრთხილები იყვნენ, რომ არ დავეშავებინე არც მე და არც მათი მეგობრები.
ლაშა ლანჩავა: ყველაზე ხშირად რა თემებსა და სიტუაციებს აწყდებით თქვენი სტუდენტების შემთხვევაში? არსებობს რამე სოციალური ან ეკონომიკური მოცემულობები, როდესაც საქმე საქართველოს რისკის ქვეშ მყოფ ახალგაზრდებს ეხება?
თეა ლობჟანიძე: მთავრი რისკ-ფაქტორები, რაც ახალგაზრდებს დანაშაულისკენ უბიძგებს, არის სიღარიბე და ოჯახური ძალადობა. ეს ბავშვები საზოგადოების ყველაზე დაბალი ფენებიდან მოდიან. ერთ-ერთმა ბავშვმა მითხრა, რომ გარაჟში ცხოვრობდა, მის ოჯახს არ ჰქონდა საკვები და ის დღეში რამდენჯერმე იყო მშობლების ძალადობის მსხვერპლი. ორმა ბავშვმა ჩააბარა ერთიანი ეროვნული გამოცდები და უნივერსიტეტში სწავლა უნდოდა. თუმცა, როგორც ერთ-ერთმა მათგანმა მითხრა, დედამისს საერთოდ არ აინტერესებდა მისი წარმატება. ძალიან იშვიათია, რომ საშუალო ფენის ოჯახის ბავშვი რეაბილიტაციის ცენტრში მოხვდეს.
ლაშა ლანჩავა: რაც შეეხება მათ მომავალს, რა სურთ, რომ აკეთონ ციხიდან გასვლის შემდეგ?
თეა ლობჟანიძე: ეს ბავშვები ძალიან ნიჭიერები არიან. ალბათ, რახან ადრეულ ასაკშივე მოუხდათ ძალიან ბევრი გაჭირვების გამოვლა, ისინი იძულებული არიან, შეიმუშაონ ბრძოლის სტრატეგიები, რათა გზა გაიკვლიონ უაღრესად რთულ სოციალურ გარემოში. ისინი ძალიან კარგები არიან ლოგიკურ აზროვნებაში. პროგრამის ერთი ნაწილი ითვალისწინებდა ლოგიკურ სავარჯიშოებზე მუშაობას, ისინი ბევრად უფრო რთულ პრობლემებს ხსნიდნენ მათივე ასაკის საჯარო სკოლის მოსწავლეებთან შედარებით.
მათ უყვართ ხატვა და, როგორც წესი, ძალიან შემოქმედებითები არიან. მაგალითად, მახსოვს, როგორ აირჩიეს ბაბუაწვერა მშვიდობის სიმბოლოდ. როდესაც მიზეზი ვკითხე, ამიხსნეს, რომ ის დაკავშირებულია სუნთქვასა და სიცოცხლესთან. როდესაც სულს შეუბერავ, მისი თესლი ყველა მიმართულებით იფანტება, მშვიდობასავით. ნამდვილად ბრწყინვალე იდეა იყო!
ამ ბავშვებში უზარმაზარი შემეცნებითი და არტისტული პოტენციალია. საჭიროა მხოლოდ ამ პოტენციალის სწორი მიმართულებით წარმართვა.
ლაშა ლანჩავა: რა ცვლილებებს ხედავთ ამ ბავშვების ქცევაში პროგრამის დაწყებამდე და მის შემდეგ?
თეა ლობჟანიძე: პირველ რიგში, უფრო სოციალურები ხდებიან. თავდაპირველად მორცხვები არიან და ლაპარაკს ერიდებიან, მოგვიანებით უკვე აქტიურად მონაწილეობენ დისკუსიებში. ასევე, ვხედავ, რომ საკუთარ მეს უღრმავდებიან და სულ უფრო მეტად აფასებენ სოციალურ ღირებულებათა მნიშვნელობას. კურსის კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი მიღწევა არის დისციპლინისა და მოთმინებისადმი პატივისცემის ზრდა.
ლაშა ლანჩავა: ამ ბავშვებთან ურთიერთობისა და მათგან მოსმენილი ამბების საფუძველზე, როგორ ფიქრობთ, ჩვენ, როგორც საზოგადოებას, შეგვიძლია მეტი გავაკეთოთ არასრულწლოვანთა დანაშაულის თავიდან ასაცილებლად ან სულ მცირე, უზრუნველვყოთ, რომ არასრულწლოვანი დამნაშავეები წარმატებით დაუბრუნდნენ საზოგადოებას?
თეა ლობჟანიძე: ძალიან მტკივნეული სანახავია, რომ ეს ლამაზი, ახალგაზრდა ბიჭები საკნებში არიან გამოკეტილი, განსაკუთრებით იმ ასაკში, როდესაც ყველაზე მეტად სწყურიათ თავისუფლება და გართობა. როგორც უკვე გითხარით, ბევრი მათგანი მოდის საზოგადოების ყველაზე დაბალი ფენიდან. მაგრამ ყველაზე ტრაგიკული ის არის, რომ ვადის ამოწურვის შემდეგ, ისინი კვლავ ციხეში ბრუნდებიან. ხშირად სწორედ ციხეა ის ადგილი, სადაც ისინი თავს უსაფრთხოდ და შინ გრძნობენ.
მჯერა, რომ ჩვენ, როგორც საზოგადოებას, მეტი შეგვიძლია. უმთავრესი სოციალური რეინტეგრაციის საკითხი არის დასაქმება. მთავრობამ და კერძო სექტორმა ერთობლივი ძალისხმევით უნდა შესთავაზონ არასრულწლოვან დამნაშავეებს რეალური დასაქმების შანსი ციხიდან გამოსვლის შემდეგ. შეიძლება, ეს საკმარისი არ არის, მაგრამ უმუშევრობის ფონზე ხელახლა დანაშაულის ჩადენისა და ციხეში დაბრუნების შანსი დიდია. ძალიან სამწუხაროა, რომ ამ ბავშვების უზარმაზარი პოტენციალი იკარგება.
გარდა ამისა, უნდა გადაიხედოს და შეიცვალოს არსებული კანონმდებლობა. მგონია, რომ განაჩენის გამოტანისას სათანადოდ არ არის გათვალისწინებული ამ ბავშვების ასაკი და სოციალური მდგომარეობა. ასევე, არასწორად არის შეფასებული ციხეში დაბრუნების რისკი.
დაბოლოს, მნიშვნელოვანია, რომ საზოგადოებამ ზოგადად ნაკლებად განსაჯოს არასრუწლოვანი დამნაშავეები. მათ თავადაც ეშინიათ, რომ საზოგადოება დაუნდობელი იქნება მათ მიმართ. თუმცა, როდესაც გარეთ მყოფ საზოგადოებას ისინი ძალიან საშიში ჰგონია, მათი რწმენა ქვეცნობიერად განსაზღვრავს კიდეც მათ ქცევას. ასეთი რწმენა კვებავს უნდობლობის მოჯადოებულ წრეს, რომელიც ამ ყოფილ პატიმრებს უბიძგებს, გაემიჯნონ ცხოვრებას.
ამ ბავშვებთან მუშაობა უაღრესად საინტერესო იყო, როგორც პროფესიულად, ისე ემოციურად. იმისთვის, რომ მათ შანსი ჰქონდეთ, საზოგადოებამ უკეთ უნდა იცოდეს იმ სამწუხარო გარემოებების შესახებ, რომელშიც ისინი იზრდებიან. ხალხმა უკეთ უნდა გაიგოს მათი საჭიროებები, მათი ნიჭი და მისწრაფებები. ცოტა გაგებითა და დახმარებით მათ შეუძლიათ, გახდნენ საზოგადოების ღირსეული წევრები და მიიღონ ენერგია შრომისა და ოცნებების ასრულებისთვის.
ლაშა ლანჩავა: რომ შევაჯამოთ, არასრულწლოვან დამნაშავეთა ციხეში მუშაობის განმავლობაში რა იყო ყველაზე დასამახსოვრებელი მომენტი თქვენთვის?
თეა ლობჟანიძე: ალბათ, ყველაზე ბედნიერი მომენტი იყო წელს, როდესაც შევხვდი ჩემს ყოფილ სტუდენტს. თბილად მომესალმა და ძალიან თავაზიანი იყო. როგორც გავიგე, წარმატებით ჩააბარა ეროვნული გამოცდები და უნივერსიტეტის სტუდენტი გახდა. წარმატების საოცარი ამბავია!
ლაშა ლანჩავა: ძალიან დიდი მადლობა, თეა. დარწმუნებული ვარ, ჩვენი მკითხველები დააფასებენ თქვენს თავდადებას. კიდევ რამის თქმა ხომ არ გსურთ?
თეა ლობჟანიძე: მინდოდა ეს ბავშვები ისეთივე ჩვეულებრივი, უდანაშაულო, მომხიბვლელები და საყვარლები წარმომეჩინა, როგორებიც არიან. მათ აქვთ ყველა ის თვისება, რაც კარგ ადამიანსა და კარგ მოქალაქეს უნდა ჰქონდეს. მნიშვნელოვანია ის, როგორ ვექცევით მათ და რამდენად ვიღებთ, როგორც ღირსეულ პიროვნებებს. პატივისცემა და სოციალური ჩართულობა არის ის, რაც მათ ჰაერივით სჭირდება.

Tea Lobjanidze, an education specialist and writer, works at the Avchala juvenile prison. She is a member of the Education and Management Team (EMT), a group of professionals committed to the formal and informal education of children. In an interview she gave to ISET-PI’s Lasha Lanchava, Ms. Lobjanidze tells about the realities faced by Georgia’s at-risk youths and her vision of how Georgia can improve a lot of its children.
Lasha Lanchava: Dear Tea, we would like to thank you very much for finding the time to share your experience with us. We believe that the rehabilitation of juvenile prisoners and their further adaptation to society is a very important social problem.
Tea Lobjanidze: Thank you. Indeed, these are juvenile prisoners – 14-17-year-old adolescents that happen to reside in a closed space, in isolation from the rest of the society, and it is very important to do whatever we can to facilitate their rehabilitation and social reintegration.
LL: Let’s start from the beginning. What motivated you to take this seemingly risky and at the same time challenging job?
TL: The Ministry of Sport and Youth Affairs (MoSYA) of Georgia announced a call for projects seeking to re-socialize juveniles. I wondered what could be done and came up with the idea to offer Value Education. Value Education is about themes such as respect, responsibility, cooperation, peace, love, tolerance, unity, happiness, and humility. These are life values that make us stronger and help us navigate throughout our social journey. Of course, I clearly saw the risk of working at a detention center. I was afraid that these boys, who have a prisoners’ mindset and who chose a criminal way of life, would laugh at me if started talking with them about respect, love, happiness, etc. I thought that nobody would even come to the sessions (attendance in this program was totally voluntary). This was hugely challenging.
LL: Tell us about your first experience of working in a prison. Given the past history and current circumstances of juvenile offenders, one may expect their social capital to be totally depleted. It must have been very difficult for you to break the ice and gain their trust. True?
TL: Yes and no. The first time I entered the room, they seemed to question who I am, why I am there. The first two meetings were about gaining their trust and assuring them that I am in no way interested in spying on them.
Then I remember how I spoke about respect during our first meeting. I asked them to write down their names on a piece of paper so as to introduce themselves and one characteristic of themselves for which they thought they might be liked by others. Nobody wanted to write anything. They said that they do not possess any good qualities, that nobody respects or likes them, and that they are ‘bad boys’.
I interrupted them. You have a very good sense of humor, I told a boy sitting in the first row. He really did crack fun jokes during the first half an hour, and I explained that I liked him for that. Another boy had a great smile and I was quick to mention to him that many people would like him for that. In this way, I slowly gained their trust and they started to open up. In fact, it was a moment of self-discovery for them to learn they had something good for which they might be liked and the spark of light was still burning inside them.
This has become my formula for success ever since. I go in the room with total respect and trust which are fully reciprocated. I signal no interest in their past but rather in them as fellow humans. When they enter the room, they leave all the past memories behind and start telling interesting stories, playing educational games, debating – things they would not normally do in their everyday prison routine. The whole classroom transforms into a happy place filled with positive energy. One can hear a lot of noise and laughter. Once it so happened that a security guard stepped into double-checking if everything was all right.
LL: What is the social structure of the group? Are they supportive and caring of each other? Are they cooperative as a group?
TL: I remember them playing a game that involved jumping over chairs across the classroom. When I conducted this very game in public school classrooms, they quickly became a mess. The class became uncontrollable: students were throwing chairs around and hurting themselves. Initially, I hesitated to play this game in Avchala but then decided to take the risk. To my surprise, they helped each other in case somebody stumbled and was at risk of falling. No chair was turned upside down. They completed the game in a very organized and cheerful manner. I also played with them and they have been extremely careful not to hurt me and their friends.
LL: What themes or circumstances do you see most often with all of your students? Are there any social or economic constants with Georgia’s at-risk youth?
TL: Major risk factors pushing young kids towards crime are poverty and family violence. These are children coming from the lowest strata of the population. One child told me he was living in a garage, his family had no food, and he was subject to severe parental violence during everyday family fights. Two kids passed the national examination and wanted to acquire a university education. Yet, as one of them told me, his mother had no interest in hearing about his success. It is very rare that a kid from an average middle-class family would end up in a rehabilitation facility.
LL: And then what about their future? What do they aspire to once they get out of prison?
TL: These are incredibly talented kids. Perhaps because they had experienced so much hardship at an early stage in their lives, they are forced to devise coping strategies that would help them navigate through the complex social environment. They are very good at logical reasoning. As a part of the course, we worked on logical exercises and they were able to solve significantly more complex problems than public school kids of the same age.
They like painting and are typically very creative. For instance, I remember how they picked dandelion as a symbol of peace. When asked why, they explained that it is associated with breath and life, and when its seeds are blown off, they spread in all directions as peace ought to. A really brilliant idea!
There is enormous cognitive and artistic potential in these kids. It just needs to be channeled in the right direction.
LL: If you compare these children in the beginning and now, what changes do you observe in their behavior?
TL: First of all they are becoming more social. Initially, they are shy or reluctant to speak, but later they very actively participate in discussions. I also see them beginning to reflect on their inner self and increasingly appreciate the importance of social values. Another great achievement of the course is in raising their appreciation for discipline and patience.
LL: Based on your interactions with these kids and the stories you hear from them, do you think we as a society can do more to prevent juvenile crime or at least make sure juvenile prisoners are successfully reintegrated into society?
TL: It is heartbreaking to see all these beautiful young boys locked up in a cell, especially at an age when one mostly craves for and appreciates freedom and having fun. As I told you before, many of them come from extremely disadvantaged social backgrounds. But what is most tragic is that having completed their term, many returns to prison. Oftentimes, prison is the only place where they feel safe and at home.
I am sure we can do better as a society. A key social reintegration issue is employment. The government and the private sector must make a coordinated effort to offer juvenile offenders a real chance of getting a job when they are out of prison. This may be not sufficient, but in the absence of employment, they are very likely to commit another crime and go back to prison. It is incredibly sad to see the enormous potential of these kids wasted.
Additionally, there is scope to review and modify our current legislation. I believe that the age and social backgrounds of these kids are not given proper consideration when passing verdicts. Also, the risks of habitual relapse into crime are not correctly evaluated.
Finally, it is very important for our society, in general, to be less prejudiced towards juvenile offenders. They themselves anticipate the society to judge them harshly. However, when people outside think of them as very dangerous, their beliefs act like self-fulfilling prophecies. Such beliefs feed a vicious cycle of mutual distrust, leading these young ex-prisoners towards self-exclusion from the mainstream of life.
My work with these kids was extremely satisfying, both professionally and emotionally. For them to have a chance, the society at large must be better informed about the sorrowful circumstances in which they have grown up. People also have to better understand their needs, talents, and aspirations. With a little bit of understanding and help, they have the potential to become legitimate members of society and get the energy to work harder and fulfill their dreams.
LL: And to wrap up, what was the most memorable moment during your long tenure in the juvenile prison?
TL: Perhaps my happiest moment was this year when I met one of my former students. He greeted me warmly and was extremely generous towards me. As it happened, he successfully passed the national university examinations and became a student. What a success story!
LL: Thank you very much Tea. We are sure our readers would appreciate your dedication. Are there any final comments you would like to make?
TL: I wanted to paint these kids as normal, innocent, charming, and lovely as they are. They have all the necessary qualities for being good humans and good citizens. What matters is how we treat them and whether we accept them as worthy individuals. Respect and social inclusion is what they need as much as fresh air.