ყოველი ადამიანი იბადება მილიარდობით ნეირონითა და ნერვული უჯრედებით, რომლებიც ქმნიან ინფორმაციის დამუშავებისა და გადაცემის ქსელებს. ნეირონების ქსელების სტრუქტურა წარმოადგენს სწავლის, მეხსიერებისა და სხვა შემეცნებითი უნარ-ჩვევების საფუძველს.
დაბადებისას ბავშვის ტვინი ჩამოუყალიბებელია, სადაც ნეირონებს შორის კავშირებს მინიმალურად განსაზღვრავს გენები. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, ახალშობილის ტვინი უმეტესწილად შეიცავს იზოლირებულ ან დაუკავშირებელ ნეირონებს. დაბადების შემდეგ, ტვინი განიცდის წარმოუდგენელ ცვლილებებს და იწყებს ქსელების შექმნას, რომელიც ამ იზოლირებულ ნეირონებს ერთმანეთთან აკავშირებს. ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ დაბადებიდან პირველი რამდენიმე წლის განმავლობაში ტვინი ქმნის ნეირონების ორჯერ მეტ კავშირებს, ვიდრე მთელი დანარჩენი ცხოვრების განმავლობაში. განვითარების შემდგომ ეტაპზე ამ ნეირონების კავშირები, რომლებიც სისტემატურად გამოიყენება გარე სტიმულების პასუხად, ძლიერდება, მაშინ, როდესაც ნაკლებად გამოყენებული კავშირები სუსტდება.
5-7 წლის ასაკში ტვინი იწყებს „სპეციალიზაციას“, რომელიც უკავშირდება სუსტი ან იშვიათად გამოყენებული კავშირების მოშლას. ტვინის განვითარებაში ეს ეტაპი უმნიშვნელოვანესია. ბეილორის სამედიცინო კოლეჯის ნეირომეცნიერი და მწერალი, დევიდ იგლმენი ამტკიცებს, რომ „თქვენ ხართ ის, ვინც ხართ არა იმიტომ, რა იზრდება თქვენს ტვინში, არამედ იმიტომ, თუ რა იდევნება იქიდან“.
გამოდის, რომ ბავშვის სოციალური გარემო და გამოცდილება ქმნის მისი ტვინის ფორმასა და არქიტექტურას. მიუხედავად იმისა, რომ ადამიანის ტვინი არსდროს არ წყვეტს შეცვლასა და განვითარებას, ადრეულ ბავშვობაში შექმნილი საფუძველი განსაზღვრავს ჩვენს მომავალ განვითარებასა და შემეცნების უნარს.
აღსანიშნავია, რომ ტვინის სტიმულაციისთვის მხოლოდ ლოგიკა და მათემატიკა არ არის საკმარისი. კერძოდ, მნიშვნელოვანმა კვლევებმა დაადასტურა მუსიკის გავლენა ტვინის განვითარების დაჩქარებაზე.
ანიტა კოლინზის (მკვლევარი ნეირომეცნერი და მუსიკალური განათლების ენთუზიაზისტი) აზრით, დაბადებიდან 7 წლამდე მუსიკალური განათლების მიღება მნიშვნელოვნად აუმჯობესებს ბავშვის მეხსიერებასა და სხვა შემეცნებით ფუნქციებს, რაც აისახება რთული პრობლემების გადჭრის უნარის გაუმჯობესებაში, ემოციების მართვასა და უფრო მეტ კრეატიულობაში. „მუსიკის მოსმენისას თქვენი ტვინის უამრავი ნაწილი აქტიურდება, – ამტკიცებს ანიტა ტედიქსის გამოსვლაში – მაგრამ, თუ თავად უკრავთ რომელიმე საკრავზე, თქვენი ტვინი სრულად ვარჯიშობს“.
გუგლში „წინასასკოლო მუსიკალური განათლების“ ჩაწერისას უამრავ მასალას წააწყდებით. მაგალითად: www.songsforteaching.com, www.musikgarten.org/teacher_preschoolers.cfm, ან https://www.kindermusik.com. მართლაც, ემოციურ და შემეცნებით განვითარებაზე დადებითი გავლენის გათვალისწინებით, მუსიკალური განათლება სულ უფრო ხშირად არის წარმოდგენილი ბაღებსა და სკოლებში.
საქართველოს მდიდარი მუსიკალური ტრადიციების მიუხედავად, არც ერთ ქართულ ბაღსა თუ სკოლას არ აქვს ინსტრუმენტული მუსიკის გაკვეთილი კურიკულუმში (იშვიათი გამონაკლისია ძალიან ძვირადღირებული Quality Schools International-Georgia, რომელშიც მხოლოდ რამდენიმე მდიდარ ქართულ ოჯახს დაჰყავს ბავშვები). სულაც არ არის გასაკვირი, რომ პედაგოგიური სასწავლებლები აქცენტს აკეთებენ გარკვეული სასწავლო დონის მიღწევაზე ენებსა და მათემატიკაში, რომელთა შეფასება შეიძლება საერთაშორისო სტუდენტთა შეფასების პროგრამის (Programme for International Student Assessment – PISA) მსგავსი სტანდარტიზებული ტესტებით. რა ეხმარება სტუდენტებს სწავლაში, ნაკლებად მნიშვნელოვანია.
ნეირომეცნიერების კიდევ ერთი საინტერესო აღმოჩენის თანახმად, ბავშვები იყენებენ მუსიკის აღქმის ქსელებს დედის ენის გასაგებად. მათ დედის ხმა მუსიკასავით ჩაესმით. სწორედ ამიტომ უმარტივდებათ ბავშვებს ახალი ენების ათვისება ადრეულ ასაკში.
ვაშინგტონის უნივერსიტეტის ტვინისა და სწავლის მეცნიერებათა ინსტიტუტის თანადირექტორის, პატრიცია კულის აზრით, ახალი ენების ათვისების უნარი 7 წლის შემდეგ გამუდმებით ქვეითდება. ლასლო პოლგარისა და მისი სამი ქალიშვილის შემთხვევამ აჩვენა (იხ. სიზარმაცის –დევთა შორის უდევესის – დამარცხება), რომ საოცარი შედეგები მიღწევა ადრეულ ასაკში შესაძლებელია. სუზან, სოფია და იუდიტ პოლგარები გახდნენ ჭადრაკის მსოფლიოში წამყვანი მოთამაშეები საოცარი შემეცნებითი უნარის (მეხსიერება და ინტელექტის კოეფიციენტი) წყალობით, რაც მათ გამოიმუშავეს ადრეულ ასაკში მუსიკის, მათემატიკისა და ენების სწავლით.
ეჭვი არ არსებობს, რომ მზრუნველი მშობლები მთავარ როლს თამაშობენ ბავშვის განვითარებასა და მის მომავალ ბედნიერებაში. და ეს გულისხმობს არა იმდენად მუსიკის, მათემატიკისა თუ ჭადრაკის დაუსრულებელ გაკვეთილებს, რამდენადაც დაუსრულებელ სიყვარულს.
თბილი მშობლიური ჩახუტება და უსაფრთხოების შეგრძნება, რაც მას თან ახლავს, უაღრესად საჭიროა, რომ ბავშვმა შეძლოს სასურველი ფსიქოლოგიური, სოციალური და მენტალური განვითარება. ბავშვი ემსგავსება მშობლებს არა მხოლოდ იმიტომ, რომ ის მემკვიდრეობით იღებს მათ გენებს, არამედ იმიტომაც, რომ მისი ტვინი ბაძავს მათ ქცევებს.
1990-იან წლებში, პარმის უნივერსიტეტში, ჯაკომო რიზოლატიმ და მისმა კოლეგებმა აღმოაჩინეს ტვინის მიბაძვის (არეკვლის) ფუქნცია. მათ აღმოაჩინეს ნეირონების ახალი ჯგუფი, ე.წ. სარკული ნეირონები, რომლებიც აქტიურდება არა მხოლოდ მაშინ, როდესაც თქვენ იწყებთ მოქმედებას, არამედ მაშინაც, როდესაც აკვირდებით სხვათა მოქმედებას.
სხვადასხვა ნეირონები პასუხისმგებელი არიან შეხებაზე, ყნოსვასა და მოქმედებაზე. შეხების გრძნობაზე პასუხისმგებელი ნეირონები აქტიურდება, თუ ვინმე გეხებათ. ამ ნეირონების ქვეჯგუფი აქტიურდება, როდესაც თქვენ უყურებთ, როგორ ეხება ერთი ადამიანი მეორეს. ტვინი მხოლოდ იმიტომ არ იბნევა, რომ ჩვენ კანქვეშ განლაგებული რეცეპტორები ატყობინებენ მას, როდის გვეხებიან სინამდვილეში ჩვენ. როგორც ვილაიანურ რამაჩანდრანი (სან დიეგოს უნივერსიტეტის შემეცნების სპეციალისტი) აყალიბებს, კანის გარეშე ჩვენი ტვინი ვერ მიხვდება, ჩვენ გვეხებიან თუ სხვას.
რამაჩანდრანის აზრით, ამ აღმოჩენას ძალიან საინტერესო შედეგები აქვს: (1) ეს ადასტურებს, რომ ბავშვის სოციალური გარემო ასრულებს ნიადაგის როლს, რომელშიც ტვინის არქიტექტურა ყალიბდება. (2) ტვინის სარკის ფუნქცია პასუხისმგებელია ჩვენს უნარზე, ინსტიქტურად თანავუგრძნოთ სხვას. (3) ჩვენს ტვინში სარკული ნეირონების არსებობა უფრო მეტად ადასტურებს ადამიანურ ურთიერთკავშირებს, ვიდრე საკუთარ თავზე ორიენტირებული რომელიმე აღმოსავლური ფილოსოფია.
ნეირომეცნიერება ერთსულოვანია, რომ ბავშვის ადრეული ასაკი არის შესაძლებლობათა წყარო შემეცნებისა და განვითარების მყარი საფუძველის მშენებლობისთვის. თუმცა საზოგადოება ხშირად არ დებს საკმარის ინვესტიციას ადრეულ განათლების სისტემებში, რადგან მსგავსი ინვესტიცია ძალიან გვინა იძლევა შედეგს. ტიპობრივი დემოკრატიული მთავრობის დაგეგმარების ჰორიზონტი 3-4 წელია (მომავალ არჩევნებამდე), მაშინ, როდესააც ადრეული განათლების სისტემის დივიდენდებს მხოლოდ 20-25 წელიწადში მივიღებთ. ვის აქვს საამისო მოთმინება?
ჩარლზ დარვინმა ერთხელ თქვა, რომ „თუ ღარიბების მდგომარეობას იწვევს არა ბუნების კანონები, არამედ ჩვენი ინსტიტუციები, მაშინ დიდი ცოდვა გვაწევს“. ჩვენი საზოგადოებისა და პოლიტიკის მარცხი, საჭირო ინვესტიციები ჩადოს ადრეული განათლების დაწესებულებებსა და სკოლებში, მართლაც რომ დიდი ცოდვაა.
საუკუნეზე მეტი ხნის წინ, როდესაც საქართველოში პირველი სკოლები შენდებოდა, ილია ჭავჭავაძე წერდა, რომ „ახლა ვიბრძვით ცოდნით და არა ხმლით“. დღეს კი ჩვენი ამოცანაა, გავცდეთ ელემენტარული წერა-კითხვის დონეს, რაც ილია ჭავჭავაძის უმთავრესი მიზანი იყო და მივცეთ ჩვენს შვილებს საშუალება, ისწავლონ და იყვნენ ნოვატორები. სწორედ ეს უნდა იყოს XXI საუკუნის განათლების მიზანი.

BRAIN DEVELOPMENT IN CHILDREN
Every human is born with billions of neurons or nerve cells, which form networks to process and transmit information. The structure of neuron networks constitutes the foundation for learning, memory, and other cognitive abilities.
At birth, a baby’s brain is in an unfinished state with connections between the neurons minimally determined by genes. In other words, a newborn’s brain contains mostly isolated or unconnected neurons.
After birth, the brain undergoes extraordinary changes and starts forming networks connecting these isolated neurons. Crucially, in the first few years of life, the brain forms twice as many neuron connections as it will have in its entire life span. In the process of further development, those neuron connections that are systematically used in response to external stimuli become stronger, whereas those that are used less often become weaker.
At age 5-7, the brain starts a process of “specialization” which is akin to pruning weak or seldom-used neuron connections. This is a very important phase in brain development. David Eagleman, a writer and neuroscientist at Baylor College of Medicine, argues that “you become who you are not because of what grows in your brain, but because of what is removed”.
All this suggests that a child’s social environment and experience construct the shape and architecture of her brain. Although the human brain never stops changing and adjusting, the foundations built up in early childhood determine our future development and learning capabilities.
THE BENEFITS OF EARLY MUSIC AND LANGUAGE EDUCATION
Contrary to what some may believe, brain stimulation is not just about logic and math. In particular, considerable research evidence points to the power of music in boosting child brain development.
According to Anita Collins (a neuroscience researcher and music education enthusiast), exposure to musical education from birth to 7 years of age significantly improves children’s memory and other cognitive functions, as reflected in improved abilities to solve complex problems, moderate emotions, and be more creative. “When you listen to music, multiple areas of your brain become engaged and active”, she says in her TEDx talk, “But when you actually play an instrument, that activity becomes more like a full-body brain workout.”
A quick Google search of “preschools music education” produces a plethora of resources. Examples are www.songsforteaching.com, www.musikgarten.org/teacher_preschoolers.cfm, or https://www.kindermusik.com. Indeed, given their positive impact on emotional and cognitive development, music education and practice are being increasingly introduced in preschools and schools around the world.
Despite Georgia’s rich musical traditions, no Georgian preschools and schools have instrumental music as part of their curriculum (a notable exception is the super expensive Quality Schools International-Georgia catering to a few rich families). Not surprisingly, the pedagogy taught at our teacher colleges focuses on achieving certain learning outcomes in, say, language and math proficiency – which can be measured through standardized tests, such as the Programme for International Student Assessment (PISA). Not on what makes students better learners.
Another interesting finding in neuroscience is that babies use music processing networks to understand their mother's language. They literally hear music in their mothers’ voices. This may explain the amazing ease with which children learn languages in the first few years of their life.
According to Patricia Kuhl, co-director at the Institute for Brain and Learning Sciences at the University of Washington, the ability to acquire new languages systematically declines after 7 years of age. Those who start early achieve amazing results, as demonstrated by Laszlo Polgar and his three daughters (see Outsmarting Laziness: The Most Evil Giant of All Giants). Susan, Sofia, and Judit Polgar dominated the global chess competition thanks to fascinating cognitive abilities (memory and IQ) they have developed through early training in music, math, and languages.
THE ROLE OF FAMILY AND SOCIETY
There is no doubt that devoted parents play a key role in a child’s development and her future happiness. And this is not so much about never-ending music, math, or chess drills but … endless love.
A warm parental hug – and the feeling of safety that comes with it – is absolutely necessary for a child to attain optimal physiological, social, and mental development. A child becomes similar to her parents not only because she inherited their genes but also because her brain is mimicking their behaviors.
The mimicking (or mirroring) function of the brain was discovered in the 1990s by Giacomo Rizzolatti and his colleagues at the University of Parma. They identified a new group of neurons, called mirror neurons, which activate not only when you perform a certain action but also when you observe somebody else performing the same action.
Different neurons are responsible for touch, smell, and action. The neurons in charge of the touch sensation activate if somebody touches you, but a subset of these neurons also activate when you watch somebody else being touched. The only reason we do not get confused is that receptors in our skin signal to the brain when we are in fact touched. As Vilayanur Ramachandran (Director of the Center for Brain and Cognition at UC San Diego) puts it, with the skin removed, our brain will not be able to understand who is being touched – we or somebody else.
This discovery has very interesting implications, according to Ramachandran. First, it confirms that a child’s social environment serves as a mold in which the brain’s architecture is cast. Second, the mirroring function of the brain is responsible for our ability to instinctively empathize with others. Third, the existence of mirror neurons in our brains suggests a much greater degree of human interconnectedness than would be allowed by self-centered Eastern philosophies.
POLITICAL ECONOMY OF PRESCHOOL EDUCATION
Neuroscience is unanimous that a child’s earliest years present a window of opportunity for building a strong foundation for learning and development. And, yet, public investment in early learning systems is often suboptimal because the benefits accruing from such investment are necessarily of a very long-term nature. While the planning horizon of a typical democratic government is 3-4 years (until the next elections), the dividends from better early learning systems arrive in 20-25 years. Who has the patience?
Charles Darwin once said that "if the misery of the poor is caused not by the laws of nature, but by our institutions, great is our sin." The failure of our society and politics to make a proper investment in our early learning institutions and schools is, indeed, a great sin.
More than one century ago, when building Georgia’s first schools, Ilia Chavchavadze wrote that ‘now the war is by knowledge and not by the sword’. Our challenge today is to move beyond mere literacy – achieving which was Chavchavadze’s primary goal – and endow our children with the ability to learn and innovate. This should be the purpose of education in the 21st century.