როდესაც 2006 წელს მოსკოვი დავტოვე, მოსკოვის გადატვირთული ქუჩის გადაკვეთა თვითმკვლელობის ტოლფასი იყო. რუსი მძღოლები ფეხით მოსიარულეთა გადასასვლელთან სიჩქარის შენელების ნაცვლად კიდევ უფრო უმატებდნენ სიჩქარეს, რითიც თითქოს ანიშნებდნენ ფეხით მოსიარულეებს, რომ სულაც არ აპირებდნენ გაჩერებას. სრულიად გასაგებია, რომ ფეხით მოსიარულეებიც შესაბამისად იქცეოდნენ. შედეგად ვიღებდით „ცუდ“ წონასწორობას, რომელშიც არც მძღოლები ფიქრობდნენ ფეხით მოსიარულეთათვის გზის დათმობას და არც ეს უკანასკნელნი არ ცდილობდნენ ქუჩის გადაკვეთას.
რამდენიმე კვირის წინ საშობაო არდადეგებზე ისევ ვესტუმრე მოსკოვს. გაოცებული დავრჩი ქალაქის ცენტრში ფეხით თუ მანქანით მოძრაობის კულტურაში მომხდარი დრამატული ცვლილებებით. დასარწმუნებლად, რომ ეს არ იყო ერთგვარი ფატა მორგანა, ჩემს 11 წლის შვილს, იანს ვთხოვე რამდენჯერმე გადაეკვეთა ქუჩა მოსკოვის ბულვართან, რათა ვიდეო გადამეღო.
ჩემი შვილი, იანი მშვიდად კვეთს ქუჩას მოსკოვის ბულვართან (ვიდეო: ერიკ ლივნი)
ხოდა თუ მოსკოვმა მოახერხა, თბილისი რატომ ვერ შეძლებს იგივეს, თუ გავითვალისწინებთ სხვა რეფორმებში მიღწეულ წარმატებებს? საქართველო იყო პირველი ქვეყანა ყოფილ საბჭოთა სივრცეში (ბალტიის ქვეყნების შემდეგ), რომელმაც გაწმინდა პოლიცია და საჯარო ინსტიტუტები კორუფციისგან. რატომ არ შეიძლება თბილისის ქუჩებში გამეფებული ქაოსი შევცვალოთ ცივილიზებული წესრიგით, რომელიც შეეფერება იმ ევროპას, რომელსაც ასე ვესწრაფვით?
პასუხი ძალიან მარტივია. საქართველოში უამრავი სამოქალაქო საზოგადოებრივი „ორგანიზაციაა“, რომელსაც ევროკავშირი და აშშ უხვად აფინანსებს. ერთადერთი, რაც გვაკლია, არის ნამდვილი სამოქალაქო აქტივობა ყველაზე დაბალ დონეზე. საქართველოს ჰყავს გამორჩეულად კარგად გაწვრთნილი, პროფესიონალი და სუფთა პოლიცია. მხოლოდ პოლიტიკური ნებაა საჭირო, რომ პოლიციამ რეალურად დაიწყოს კანონის აღსრულება.
როგორც ჩანს, ბოლოს და ბოლოს, მდგომარეობა საქართველოშიც იცვლება. საქართველოს მთავრობა აპირებს მთელ რიგი ახალი ზომების შემოღებას საგზაო უსაფრთხოების მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად. ამის პარალელურად, 2012 წლიდან დაიწყო შესანიშნავი სოციალური მოძრაობა „იარე ფეხით“, რომელიც თავს უყრის ქართველ და უცხოელ აქტივისტებს, რომელთაც აღელვებთ თბილისში ფეხით მოსიარულეთა პრობლემები. ეს არის ბიძგი ცვლილებებისთვის, რაც ასე ძალიან გვჭირდება.
2016 წლის 26 იანვარს ISET-მა უმასპინძლა შეხვედრას, რომელსაც ესწრებოდნენ ორგანიზაციის „იარე ფეხით“ წარმომადგენლები, ISET-ის სტუდენტები, პროფესორები და თანამშრომლები. შეხვედრა იყო იმ ლექციების, დებატებისა და ვიდეო ჩვენებების სერიის ნაწილი, რომლითაც ვცდილობთ, გავიგოთ, რა შეგვიძლია გავაკეთოთ ჩვენ, როგორც საზოგადოებამ, რათა დავიბრუნოთ ურბანული სივრცე და რას გვთავაზობს მერია ამ ქალაქის მცხოვრებთ.
თბილისს შეუძლია მიბაძოს მოსკოვს და იზრუნოს საქართველოს ურბანული ტრანსპორტის „გამწვანებაზე“. სხვადასხვა საშუალებების (მაგ.: ელექტრომანქანების) გამოყენებით შესაძლებელია თბილისში ფეხით მოსიარულეთა და ველოსიპედისტებისთვის უკეთესი შესაძლებლობების შეთავაზება. მაგალითად, ული კინდერმანს, რომელიც სიტყვით გამოვიდა ISET-ში გამართულ შეხვედრაზე, მიაჩნია, რომ მნიშვნელოვანია ველობილიკების შემოღება, რაც ხელს შეუწყობს „მდგრად ურბანულ მობილობას“. ასეთი პროგრამა დიდ წვლილს შეიტანს ჰაერის გაჯანსაღებაში, რომელიც უაღრესად მნიშვნელოვანია ქალაქის მკვიდრთა ჯანმრთელობისთვის.
მართალია, ამ ეტაპზე ქართველი „მეხინკლე კაცების“ ველოსიპედზე ამხედრება და სამსახურში გაშვება ქარის წისქვილებთან ბრძოლის ტოლფასია, მაგრამ მათი იძულება, ფეხით მოსიარულეთა გადასასვლელებთან მაინც გაჩერდნენ, სულაც არ არის წარმოუდგენელი. როგორც მოსკოვის გამოცდილებამ გვაჩვენა, ერთი თვის განმავლობაში კანონის მთელი სიმკაცრით აღსრულება და საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლების შესახებ კამპანიები სრულიად საკმარისია ამისთვის. წითელსა და ზებრასთან გაჩერება არის არა თავზეხელაღებული „ჯიგიტობის“ კულტურის, არამედ „ცუდი“ წონასწორობიდან (რომელშიც მოსკოვი დიდი ხანი იყო გაჩხერილი და რომელშიც თბილისი ჯერ კიდევ არის) „კარგ“ წონასწორობაში გადასვლის საკითხი, სადაც ფეხით მოსიარულეთა უფლებები დაცულია.
არ გჯერათ? მაშინ წაიკითხეთ შემდეგი ნაწილი.
თამაშთა თეორიის ამ შემთხვევისთვის არსებითი მიგნებებიდან პირველი ის არის, რომ საგზაო მოძრაობის მონაწილეთა ქცევას განსაზღვრავს მათი მოლოდინი იმის შესახებ, თუ როგორ მოიქცევიან სხვა მონაწილეები. მაგალითად, თუ ფეხით მოსიარულე არ ელოდება, რომ ზებრაზე გადასვლისას მძღოლი მას გზას დაუთმობს, ის შეყოვნდება იქამდე, სანამ 120 პროცენტით არ დარწმუნდება, რომ მოახლოებული მანქანა მართლაც ჩერდება. შეცდომის უზარმაზარი საფასურიდან გამომდინარე, თავაზიან გერმანელ მძღოლს დასჭირდებოდა ხელის დაქნევა და გაჩერება, რათა რიგით ქართველ ფეხით მოსიარულეს გაეგო მისი განზრახვა და საკუთარი მოლოდინის შესაბამისად შეცვლა.
იგივე ლოგიკა ვრცელდება მძღოლების ქცევაზეც. არც ერთი მძღოლი, რომელიც გათვითცნობიერებულია თბილისში მოძრაობის წესებში, არ შეანელებდა სვლას ზებრასთან, რადგან ამას აზრი არ აქვს. ფეხით მოსიარულე მაინც არ ენდობა მის განზრახვას და მოთმინებით დაელოდებოდა მანქანის გავლას (ან გაჩერებას, იმ იშვიათ შემთხვევაში, როდესაც მანქანას უცხოელი მართავს). უფრო მეტიც, მძღოლებისთვის ზებრასთან აჩქარება უფრო გონივრულია, ვიდრე შენელება, როდესაც ხედავს ადამიანთა ჯგუფს, რომელიც ზებრის გადასაკვეთად ემზარება. რატომ? იმიტომ, რომ ამ საქციელით იგი ნათლად აგრძნობინებს ფეხით მოსიარულეს, რომ გაჩერებას არ აპირებს და ქვეითმა გულშიც კი არ გაივლოს გზის გადაჭრა!
თამაშთა თეორიის მეორე მიგნება გვეუბნება, რომ მსგავსი „არაცივილური“ შედეგი (როდესაც მძღოლი არ უთმობს გზას ქვეითს, რომელიც, თავის მხრივ, აღარ ცდილობს ზებრაზე გადასვლას) სტაბილურია. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, მძღოლისა და ფეხით მოსიარულისათვის არავითარი აზრი არ აქვს სამოქმედო სტრატეგიის შეცვლას, რადგან ორივემ კარგად უწყის ერთმანეთის დამოკიდებულების შესახებ. შედეგი კი არის ქალაქში გამეფებული „ცუდი“ წონასწორობა, რომლის შეცვლასაც სჭირდება ნება (პოლიტიკოსთა თუ სამოქალაქო აქტივისტების), რათა შეიცვალოს თამაშის წესები და მონაწილეთა მოლოდინები.
თამაშთა თეორიის მესამე მიგნება ის არის რომ „ცივილური“ წონასწორობა – რაც ახლა მოსკოვში გვაქვს და ასეთი ჩვეულებრივია ევროპისა და ამერიკის ქალაქებში – არათუ შესაძლებელი, არამედ საკმაოდ სტაბილურიცაა. თუ მძღოლი ელოდება, რომ ფეხით მოსიარულე გადაკვეთს ქუჩას ზებრაზე, ის იმაზე ბევრად ადრე დაიწყებს შენელებას, ვიდრე ფეხით მოსიარულე ფეხს დადგამს ზებრაზე. მძღოლისგან ამგვარი ქცევის მოლოდინის მქონე ფეხით მოსიარულე, თავის მხრივ, ყოყმანის გარეშე გადაკვეთს ქუჩას. შედეგი სტაბილურია, რადგან არც გერმანელი მძღოლი არ მოიქცევა „თბილისურად“ (რადგან თავს მალევე ამოჰყოფს გისოსებს მიღმა) და არც გერმანელ ფეხით მოსიარულეს არ აქვს ყოყმანის მიზეზი ქუჩის გადაკვეთისას.
შედეგად, საქართველოს სჭირდება აშკარა და ძალიან მარტივი პოლიტიკის გატარება, რაც მსოფლიოს არაერთ ქვეყანაში მოხდა: უფრო მკაცრი წესების, მაღალი ჯარიმებისა და უფრო მკაცრი აღსრულების შემოღება. რაც უფრო მნიშვნელოვანია, აღსრულება განსაკუთრებით მკაცრი უნდა იყოს გარდამავალ პერიოდში, რათა საშუალება მივცეთ საგზაო მოძრაობის ყველა მონაწილეს, შესაბამისად შეცვალოს საკუთარი მოლოდინები და ქცევა. როგორც კი მოლოდინები შეიცვლება, აღსრულების ინტენსივობა (და მასთან დაკავშირებული ხარჯები) შეიძლება მკვეთრად შემცირდეს, რადგან ახალი წონასწორობა თავად უზრუნველყოფს შედეგს. ყოველ შემთხვევაში, ასე ამბობს თამაშთა თეორიის მიგნებები.

If Moscow Can Beat the Traffic, So Can Tbilisi!
When I left Russia back in late 2006, attempting to cross a busy Moscow street bordered on suicide. Instead of slowing down before a zebra crossing, Russian drivers were in the habit of accelerating so as to signal their intention NOT to stop. Understandably, pedestrians had no choice but to adjust their street crossing strategies accordingly. The result was what an economist might call a “bad” equilibrium. Moscow drivers would not even consider letting pedestrians cross. And pedestrians would not even try.
When visiting Moscow for the New Year holidays just a few weeks ago, I was astonished by the dramatic makeover of traffic arrangements and the culture of walking and driving in Moscow’s city center. To make sure this was not some kind of Fata Morgana, I asked my 11-year-old son Jan to repeatedly cross the three-lane Moscow boulevard ring with me shooting him on video.
My son Jan safely crossed the boulevard ring in Moscow. (Video by Eric Livny)
Now, if Moscow can, why cannot Tbilisi achieve the same feat given its fantastic record in other reform areas? Georgia was the first country in the former Soviet space (other than the Baltic countries) to clean up its police and bureaucracy from corruption. Why cannot we transform the hell that is Tbilisi traffic into something more civilized, something befitting a country aspiring to be a part of Europe?
The answer is very simple. Georgia has lots and lots of civil society “organizations” generously supported by EU and US funds. What it lacks, however, is genuine civil society activism at the grassroots level. Georgia has an exceptionally well-trained, professional, and clean police force. What it lacks is the political will to engage this police force in actually enforcing the law.
Things finally appear to be changing in Georgia. The Georgian government is preparing a series of measures to improve the road safety situation. In parallel, an excellent social movement, Iare Pekhit (“move on foot”) was launched in 2012 to bring together Georgian and ex-pat activists who care for Tbilisi city’s pedestrian issues, and in this way drive the change we all desperately need and want.
On January 26, 2016, ISET hosted a meeting among Iare Pekhit and our students, faculty, and staff. This meeting is a part of a string of lectures, debates, and video screenings through which Iare Pekhit is trying to inform and mobilize the community in order to reclaim our urban space and force the City Hall to get its act together.
One option to be considered by Tbilisi (and is already implemented in Moscow) is to “green” Georgia’s urban transport. Among other things (e.g. electrical vehicles), this is also about creating better possibilities for walking and … biking around Tbilisi. For instance, Uli Kindermann who will be speaking at ISET on behalf of Iare Pekhit this week is promoting an initiative to map, mark, and improve cycling routes as part of a larger national program to promote “sustainable urban mobility”. Such a program would go a long way in improving our fitness and the quality of the air we are breathing.
While getting Georgian “khinkali men” to bike to work may be a real uphill battle, getting them to stop at pedestrian crossings should be a piece of cake. As Moscow’s experience shows, it should not take more than a month of rigorous enforcement complemented by an awareness campaign. Stopping at red lights and zebra crossings is not a matter of reckless “dzhigit” culture, but of shifting from a “bad” equilibrium (in which Moscow had been stuck until a few years ago, and in which Tbilisi is stuck to this date) to a “good” one in which pedestrian rights are fully respected.
Not convinced? Read the next section.
GAME THEORETICAL INSIGHTS INTO ROAD CROSSING
The first relevant insight from Game Theory is that the behavior of traffic participants is determined by their expectations about the behavior of other actors. For instance, if pedestrians do NOT expect drivers to stop at a zebra crossing, they will hesitate to cross until they are 120% sure that the car approaching them is actually going to stop. Given the very steep price for making a judgment mistake, it would take intensive hand waving and actual stopping by the polite German drivers among us for a typical Georgian pedestrian to understand our intentions and adjust their expectations accordingly.
The second key insight from Game Theory is that this kind of “uncivilized” outcome (drivers not giving way and pedestrians not even trying to cross on a zebra) is stable. In other words, it does not make sense for drivers and pedestrians to change their behavior given what they know about the other party’s strategy. The implication is that to get out of this “bad” equilibrium, someone (the policymaker and/or a coalition of civic activists) has to change the rules of the game and reset expectations.
The third relevant insight from Game Theory is that the “civilized” equilibrium – now observed in Moscow and very common in most European and North American cities – is not only possible but is quite stable as well. If drivers expect pedestrians to cross on a zebra, they will start slowing down well before the first pedestrian sets his/her foot on the road. Expecting this type of behavior, pedestrians will not hesitate to cross. This outcome is stable because it makes no sense for German drivers to start behaving Tbilisi-style (they will quickly find themselves behind bars) and there is no point for the German pedestrians to hesitate before crossing.
Thus, what Georgia has to do is implement the obvious and very simple policy solution that has been tried in many places around the world: introduce tougher regulations, higher fines, and stricter enforcement. Importantly, enforcement would have to be particularly strict during a relatively short transition period to allow all traffic participants to properly reset their expectations and behavior. Once expectations are reset, however, the intensity of enforcement (and related costs) could go down quite dramatically because the new equilibrium will be able to sustain itself. At least according to insights from Game Theory.