WIN/Gallup-ის მიერ 2015 წელს ჩატარებული კვლევის თანახმად, ქართველთა 93% თავს რელიგიურად მიიჩნევს. მსოფლიოში მხოლოდ ერთ ქვეყანას, ტაილანდს, აქვს უფრო მაღალი მაჩვენებელი, სადაც ეს რიცხვი 94%-ს აღწევს. საქართველოს მსგავსი მაჩვენებელი გვხვდება მხოლოდ სომხეთში, ბანგლადეშსა და მაროკოში. მსოფლიოს სხვა ქვეყნები შედარებით ნაკლებად არიან მოცულნი რელიგიით. მსოფლიოს მასშტაბით ადამიანთა მხოლოდ 63% თვლის თავს მორწმუნედ, ზოგიერთ ქვეყანაში ეს რიცხვი ბევრად ნაკლებია, მაგალითად ჩინეთში მოსახლეობის მხოლოდ 7% მიიჩნევს თავს მორწმუნედ, იაპონიაში – 13%.
საქართველო ამ რეიტინგში მეორე ადგილს იკავებს, ამიტომ მინდა შევეხო ასეთი მტკიცე რწმენის ეკონომიკურ შედეგებს. შეიძლება მკითხველთა ნაწილმა ჩათვალოს, რომ ეკონომიკისა და რელიგიურობის დაკავშირება უაზრობაა, მაგრამ კვლევის ამ მიმართულებას დიდი ხნის ტრადიცია აქვს და ბევრი მნიშვნელოვანი აღმოჩენაც უკავშირდება. ამ სტატიაში მინდა ვისაუბრო რწმენის სისტემის იმ თავისებურებებზე, რაც აკადემიური კვლევის ამ მიმართულების თანახმად, ხელს უწყობს ან უშლის ქვეყნის ეკონომიკურ წარმატებას. მკითხველს, რომელიც ჩემზე უკეთ იცნობს ქართულ მართლმადიდებლობას, შეუძლია საკუთარი დასკვნები გამოიტანოს.
რელიგიები განსხვავდება ერთმანეთისგან საიქიოსადმი დამოკიდებულებით. ალბათ, ყველაზე უკიდურესი შემთხვევებია იუდაიზმი და ისლამი. ცნობილი ამერიკელი რაბინის, ნეილ გილმანის აზრით, დიდი ხნის განმავლობაში იუდაიზმი არც კი იცნობდა საიქიოს ცნებას: „პირველად ფიზიკური აღდგომა გვხვდება დანიელთან, რომელიც ბიბლიური პერიოდის ბოლოს ჩნდება. მანამდე სიკვდილი არის სიკვდილი. კვდები და მორჩა. ებრაულ წერილებში სული, როგორც არსი, არსად გვხვდება. სუნთქვა არის ის, რაც აცოცხლებს სხეულს, სიკვდილი კი არის ნაპერწკლის გაქრობა“ (ფრაზა ნეილ გილმანის საუბრიდან რობერტ კუნთან, რომლის ნახვაც შეგიძლიათ ვებ-გვერდზე closertotruth.com). გილმანი განაგრძობს, რომ საიქიოს იდეა იუდაიზმში შემოდის მაკაბელთა ომების დროს, როდესაც გაჩნდა მოწამეთა საჭიროება. ძალიან ძნელი იყო მებრძოლთა შთაგონება, მსხვერპლად გაეღოთ საკუთარი სიცოცხლე სელევკიდების წინააღმდეგ ბრძოლაში, თუ სანაცვლად არ მიიღებდნენ ჯილდოს. ასეთ სიტუაციაში „შემოდის დანიელი, რომელიც ამბობს, რომ სიკვდილი არ არის დასასრული, რომ ის, ვინც ღვთის, თორასა და ისრაელისთვის თავს გასწირავს, ცხონდება“.
თანამედროვე ეპოქაში საიქიო საკმაოდ მნიშვნელოვან როლს თამაშობს ებრაელ მორწმუნეებში. თუ ცუდსა და კარგს შედეგები მოჰყვება, ამას სააქაოშივე უნდა ველოდოთ. 2003 წელს, როდესაც ტერორისტული თავდასხმისას ავტობუსი აფეთქდა იერუსალიმის ულტრაორთოდოქსულ უბანში, შმუელ ჰა-ნავიში, რომელმაც დასავლეთის კედელთან ლოცვიდან მომავალი 20 ადამიანი შეიწირა, ულტრაორთოდოქსი საზოგადოების წარმომადგენლებმა ეს ცოდვების სასჯელად მიიჩნიეს. როგორც ულტრაორთოდოქსი ებრაელი, სახელად ჰეხკელ როზენბომი, ხსნიდა: „თავდასხმა მოხდა „შუა“, 3-კვირიანი არდადაგებების პერიოდში, რომელსაც ულტრაორთოდოქსი საზოგადოება იღებს ზაფხულში. ამ პერიოდში ისინი თავს უფლებას აძლევენ, წავიდნენ ზღვაზე, სადაც ქალთა და კაცთა განცალკევებით ბანაობის კანონი არ არის დაცული. ეს ნიშნავს, რომ ღმერთი მიანიშნებს ისრაელის მოსახლეობას, რომ აპ პერიოდშიც კი ადამიანი უნდა კითხულობდეს თორას. ყოველთვის იკითხე თორა“ (ციტირებულია მაარივში გამოქვეყნებული ხაიმ ლევინსონის სტატია).
მეორე უკიდურესობა არის ისლამი, სადაც სააქაო ცხოვრება სხვა არაფერია, თუ არა „გამოცდა“, რომელშიც მორწმუნეები და ცოდვილები განირჩევიან და, თუ ადამიანი ჩააბარებს გამოცდას, ეძლევა საშვი სამოთხეში. ეს სამყარო სხვა არაფერია, თუ არა „დუნია“, თავისთავად უმნიშვნელო და მხოლოდ მოსამზადებელი პერიოდი მარადიული ცხოვრების დასაწყებად. რისკი მაღალია: მარადიული სამოთხე თუ მარადიული ჯოჯოხეთი (ამიტომ თვითმკვლელი ტერორისტების მოძიება მუსლიმებში განსაკუთრებით ადვილია, რადგან ერთი სასიკვდილო საქციელით მარადიული ცხოვრების მოპოვების მოტივაცია მაღალია). მაგრამ რა ხდება ეკონომიკასთან მიმართებაში?
რაც მეტად არის ადამიანი ორიენტირებული საიქიოზე, მით ნაკლებად აინტერესებს სიმდიდრის დაგროვება სააქაოში, რაც მნიშვნელოვანი მამოძრავებელი ძალაა ეკონომიკური საქმიანობისთვის. ეს იდეა, რომელიც მაქს ვებერს უკავშირდება, ასევე ასახავს კათოლიკეებსა და პროტესტანტებს შორის განსხვავებას. როგორც ბოიერმა განმარტა ვებერის იდეა ჟურნალ ფორბსში: „საიქიოს ნაცვლად სააქაოზე ორიენტირება ნიშნავს შემოსავლების მეტი წყაროს შექმნას. [...] შედეგი არის კარგად განათლებული, მაღალკვალიფიციური, გულმოდგინე სამუშაო ძალა და კაპიტალის დიდი ნაკადი. ამის გარეშე თანამედროვე კაპიტალიზმი ვერ აღზევდებოდა ამ სახით“.
სად დგას ქართული მართლმადიდებლობა სააქაოსა და საიქიოს ამ მარადიულ ჭიდილში? როგორც ირკვევა, ქართული მართლმადიდებელი ეკლესია, რომელსაც, უპირველეს ყოვლისა, წარმოადგენს მისი პატრიარქი, ფრიად დაინტერესებულია ამქვეყნიური საქმეებით. ამ მიმართულებით ყველაზე უჩვეულო გამოცდილება მივიღე სამი წლის წინ, როდესას USAID-ის სახელით, დავწერე კვლევა ადგილობრივი თვითმმართველობის რეფორმების ფისკალურ შედეგებზე, რომელიც მაშინდელ დღის წესრიგში იყო. მე შევხვდი მინისტრის მოადგილეებსა და სხვა საჯარო ექსპერტებს, რათა კვლევის შედეგები გამეცნო, და საკითხის ტექნიკურობის მიუხედავად, რეფორმამ ბევრი დაპირისპირება გამოიწვია. გაოცებული დავრჩი, როდესაც კვლევის დასრულებიდან რამდენიმე კვირაში, პატრიარქმა თავადაც გააკეთა განცხადება: „ჩვენ არასდროს დავუჭერთ მხარს ამ რეფორმას და ყველაფერს ვიზამთ, რომ ეს არ მოხდეს“ (ციტირებულია eurasianet.org). ჩემთვის მისი ძლიერი პოლიტიკური ჩარევა ნიშნავს, რომ ქართული ეკლესია მეტისმეტად მოცულია სააქაოთი და ბევრს არ ფიქრობს საიქიოზე.
რელიგიას ძლიერი გავლენა აქვს საზოგადოებაში კორუფციის დონეზეც. ეს უკვე დადასტურდა ქრისტიანი პროტესტანტებისა და სხვა რელიგიური ჯგუფების შედარების შედეგად. კვლევების უმრავლესობაში, პროტესტანტები სხვა ჯგუფებთან შედარებით იმდენად ნაკლებად კოუმპირებულები არიან, რომ კორუფციის კვლევები მას „პროტესტანტის ეფექტს“ უწოდებენ (იხ. შადაბი: „რელიგიის გავლენა კორუფციაზე“, Journal of Business Inquiry, 2013 წ.). მეცნიერებმა, რომელთაც ეს შედეგები მიიღეს, განმარტავენ, რომ პროტესტანტიზმში თითოეული მორწმუნე ანგარიშვალდებულია უფლის წინაშე ყოველგვარი შუამავლების (მღვდლების, წმინდანების, პაპების) გარეშე. პროტესტანტურ თეოლოგიაში, სასულიერო პირებს არ აქვთ პრივილეგირებული წვდომა ღმერთთან და კათოლიციზმის წმინდანებისგან განსხვავებით, ვერ მოახდენენ გავლენას ღმერთის გადაწყვეტილებაზე, სამოთხეში მოხვდება ადამიანი თუ ჯოჯოხეთში.
მეორე მხრივ, კათოლიციზმში ადამიანი არის იერარქიული წყობის ნაწილი, რომელშიც, რამდენადაც საქმე ხსნას ეხება, ის არ არის უშუალოდ ანგარიშვალდებულია უფლის წინაშე, მასა და ღმერთს შორის შუამავალი არის მღვდელი (რომელიც, ითავსებს აღმსარებლის ფუნქციას). რა თქმა უნდა, მღვდელი ნაკლებად ავტორიტეტულია, ვიდრე ღმერთი, მას შეიძლება საკუთარი მორალურო ნაკლოვანებები ჰქონდეს და, რაც უფრო მნიშვნელოვანია, მისგან კორუმპირებული საქმიანობის დამალვაც ბევრად მარტივი იქნება (უბრალოდ არ ეტყვი და მორჩა).
ამ მიმართულებით, როგორც ჩანს, ქართული ეკლესია კათოლიციზმისკენ უფრო იხრება, ვიდრე პროტესტანტიზმისკენ. მღვდელთა მთელი იერარქია დგას მორწმუნესა და ღმერთს შორის.
ძვირადღირებული ცხოვრების წესი
რელიგიას კიდევ ერთი ეკონომიკური მხარე აქვს. კერძოდ, რელიგიური საქმიანობის აღსრულებას შეიძლება ბევრი რესურსი სჭირდებოდეს. ამის მოწმე გავხდი ცოტა ხნის წინ, როდესაც ჩემს ორ მორწმუნე ებრაელ მეგობარს თბილისს ვათვალიერებინებდი. იმ ერთ დღეში დავრწმუნდი, თუ რამდენ რესურსს ხარჯავენ ჰალახაზე, ებრაელთა ტრადიციულ კანონზე. არაკოშერული საკვების მიღების თავიდან ასაცილებლად მათ ჩამოიტანეს საკუთარი სალაშქრო ღუმელი, რათა მოამზადონ კოშერის საკვები სასტუმროს ოთახში. შაბათობით არ აქვთ უფლება, დახარჯონ ფული, რის გამოც მათი ტურისტული პროგრამა შეფერხებულია. დაბოლოს, ხანგრძლივი სიარულის შემდეგ, მივაღწიეთ ვეგეტარიანულ რესტორანს ძველ თბილისში, მაგრამ ჩემი მეგობრები არ იყვნენ დარწმუნებული, რომ იქ ჭამას შეძლებდნენ, რადგან არ ჰქონდათ გარანტია, რომ თეფშებზე მანამდე ხორცი არ იდო, ან მზარეულმა ვეგეტარიანული კერძების მომზადებამდე ხორცი არ მოამზადა. მათ დაურეკეს რაბინს ისრაელში და ხანგრძლივი სჯა-ბაასის შემდეგ, გადაწყვიტეს რომ რესტორანში ჭამა მეტისმეტად სარისკო იყო. ამიტომ მოგვიწია, კიდევ მეტი გზა გაგვევლო კოშერულ რესტორნამდე სინაგოგის მახლობლად. ანალოგიურად, მორწმუნე მუსლიმებსაც ძვირი უჯდებათ საკუთარი ცხოვრების სტილი – დღეში ხუთჯერ ლოცვა, დილით ადრე ადგომა (თუნდაც გვიან დაიძინონ), მარხვა რამაზანის დროს და ა.შ.
ქრისტიანული რელიგია, მეორეს მხრივ, არ მოითხოვს ამდენ დროსა და რესურსებს მორწმუნეთაგან. მართლმადიდებლობაში, მორწმუნე შაბათ-კვირას 2-3 საათით მიდის ეკლესიაში. ეს არ არის მეტისმეტად ძვირადღირებული და მნიშვნელოვან გავლენას არ ახდენს ეკონომიკურ აქტივობებზე.
ახლა შევაჯამოთ. რობერტ ბარო, ერთ-ერთი ყველაზე ცნობილი ამერიკელი ეკონომისტი, რომელიც ინტენსიურად მუშაობდა რელიგიასა და ეკონომიკას შორის არსებულ კავშირზე, საკითხს, ძირითადად, ემპირიული კუთხით უყურებს. მის მიერ 2003 წელს გამოქვეყნებულ სტატიაში „რელიგია და ეკონომიკური ზრდა ქვეყნებში“ (American Sociological Review-ში გამოქვეყნებული ამ სტატიის თანაავტორი არის მისი მეუღლე, რეიჩელ მაკკლერი) ის ასკვნის, რომ „რელიგიური რწმენა დადებით გავლენას ახდენს ეკონომიკის ზრდაზე, მაგრამ ეკლესიაში სიარული უარყოფითად აისახება მასზე“. ის ამტკიცებს, რომ არსებობს ერთგვარი შებრუნებული U მრუდი. 59 ქვეყნის შედეგების თანახმად, საშუალოდ, რელიგიურობის გავლენა ზრდაზე დადებითია, თუმცა, თუ ადამიანები ჭარბად იღებენ მსხვერპლად რესურსებს რელიგიური საქმიანობისთვის, ეკონომიკური ხარჯები აღემატება სარგებელს.
რასაც არ უნდა ვფიქრობდეთ რელიგიის სარგებელზე ქართული ეკონომიკისთვის, მართლმადიდებლური რელიგიური ცხოვრების წესის ხარჯები მეტისმეტად მაღალი არ არის. ამიტომ, ბანგლადეშისა და მაროკოსგან განსხვავებით, მორწმუნეთა მაღალი მაჩვენებელი საქართველოში არ იძლევა ეკონომიკური შეშფოთების საფუძველს.

According to a study from 2015 by WIN/Gallup, 93% of Georgians consider themselves to be religious. There is only one country in the world that has a higher rate, namely Thailand, where this number stands at 94%, while the same percentage of religious people as in Georgia could only be found in Armenia, Bangladesh, and Morocco. All other nations of the world are less enchanted about religion. Worldwide, on average only 63% of people say they are believers, and in some countries, like China and Japan, the number goes down to 7% and 13%, respectively.
Given that in this ranking Georgia has a shared second place, I want to speculate about the economic consequences of such firm belief. While connecting economics and religiosity may seem to be an obscure endeavor to some readers, this avenue of research has a long tradition and generated many fascinating insights. In this article, I want to report on features of belief systems that were found in this branch of academic research to be conducive or detrimental to economic success. The reader, who may be much better acquainted with Georgian Orthodoxy than I am, is invited to draw own conclusions for Georgia.
Religions differ very much in regard to their orientations towards the afterlife. The most extreme cases are arguably Judaism and Islam. According to the prominent American Rabbi Neil Gillman, for a long time Judaism did not even know the concept of the afterlife: “With Daniel, composed at the very end of the Biblical period, bodily resurrection enters into the picture for the first time. Until then, death is death. When you are dead, you are dead. Nothing. No mentioning of the soul in the Hebrew scriptures. Not as an entity. It is the breath that vivifies the body, and death is the extinction of that spark.” (Quote from the conversation he had with Robert Kuhn, to be seen on closertotruth.com). Gillman goes on to say that the concept of an afterlife was introduced to Judaism in the Maccabean wars when there was a need for martyrs. It was difficult to motivate warriors to sacrifice their lives fighting against the Hellenistic Seleucids if there was no reward whatsoever. In this situation “comes the author of Daniel 12 who says that death is not the end, that those of you who die for God and Torah and Israel will be resurrected.”
Also in modern times, the afterlife plays a rather minor role for Jewish believers. If there will be consequences for good or bad deeds, they are rather expected to happen in the current world. When in 2003, a terror attack blew up a bus in the ultraorthodox Shmuel Ha-Navi neighborhood in Jerusalem, killing 20 people who came back from their prayers at the Western Wall, representatives of the ultraorthodox community considered this to be punishment for sins. As an ultra-orthodox Jew named Hechkel Rosenboim explained: “The attack happened in the period of ‘in-between times,’ which is the three-week vacation that the ultra-Orthodox community enjoys during the summer. During this time, there are many immodest behaviors, such as going to the beach, where the laws of separation [men and women swim separately] aren’t upheld. It shows that God is signaling to the people of Israel that even during this time, one must study the Torah. Always study the Torah.” (Quoted after an article by Haim Levinson in Maariv).
The other extreme is Islam, where life here on earth is not much more than a kind of “exam”, serving to separate the pious from the sinners and, if the test was passed, gives admission to paradise. All that is in this world is nothing but Dunya, worthless in itself and just preparation for the eternal afterlife. The stakes are high – eternal paradise vs. eternal hell. (Hence, it is particularly easy to recruit suicide bombers among Muslims, as there is a strong incentive to secure one’s eternal place in heaven through one single deed on earth.) But what about economics?
The more a person is oriented towards the afterlife, the less they are eager to accumulate wealth before death, which is an important driving force for economic zeal. This idea, which goes back to Max Weber, also applies to the distinction between Catholics and Protestants. As Jerry Bowyer paraphrased Weber in Forbes Magazine: “The focus on this life, as opposed to the afterlife, tends to create large income streams. […] The result is a well-educated, highly skilled diligent workforce and large pools of capital. Without this or something like it, modern capitalism would not have arisen as it did.”
Where is Georgian orthodoxy located on this scale of worldly vs. afterlife orientation? It seems to be as if the Georgian Orthodox church, most prominently represented by its Patriarch, is very interested in worldly affairs. The most unusual experience in this respect I had three years ago, when, on behalf of USAID, I had authored a study on the fiscal implications of the local self-government reform which was on the agenda at that time. I met with deputy ministers and other government experts to present our results, and despite the matter being highly technical, there was a lot of controversy around this reform. However, I was surprised when a few weeks after we had concluded our work, the Patriarch himself chimed in: “We will never tolerate this [the reform] and will do our best to make sure this does not happen.” (Quoted after eurasianet.org.) To me, its strong political involvement suggests that the Georgian church is very concerned about the world here and now and does not focus excessively on the world hereafter.
Religion also has a strong influence on the level of corruption in a society. This has been pointed out most clearly when comparing other groups with Christian Protestants – in most studies, Protestants are so much less corrupt than everybody else that in corruption research one calls this the “Protestant Effect” (cf. Shadabi: “The Impact of Religion on Corruption”, Journal of Business Inquiry, 2013). The scholars who found these results hypothesize that in Protestantism, each believer is directly held responsible by God, without any intermediaries (priests, saints, popes). In Protestant theology, clergy does not have any privileged access to God, and – unlike saints in Catholicism – can for sure not influence God’s decision about whether one goes to paradise or hell.
In Catholicism, on the other hand, the individual is part of a hierarchical structure in which, as far as salvation is concerned, he is not held responsible by God directly, but by the priest (who, as part of his worldly ground staff, also takes the role of the confessor). A priest is of course much less of an authority than God, may have his own moral flaws, and, most importantly, it will often be easy to hide corruptive deeds from his eyes (or just not tell him about it).
In this respect, the church of Georgia seems to resemble more the Catholics than the Protestants. A hierarchy of clergy is set between the individual believer and God.
There is another economic aspect to religion. Namely, exercising religious activities may require a lot of resources. I was confronted with this fact when recently I guided two religious Jewish friends of mine through Tbilisi. Just over this one afternoon, I realized how many of their resources they spend on the observance of the Halacha, the traditional Jewish law. To prevent eating non-kosher food, they brought their own camping stove with them to prepare kosher food in the hotel room. On Shabbat they were not allowed to expend money, hence their tourist program was highly restricted on that day. Finally, after a long walk, we had made it to a vegetarian restaurant in the Old City, but my guests were not sure that they could really eat there, because there was no guarantee that on the plates had not been served meat at some earlier time, or the cook had prepared meat before he made the vegetarian dish or whatnot. They called a rabbi in Israel, and after a lengthy discussion, it was decided that eating in the restaurant was too risky. Hence, we had to walk even further to a kosher restaurant close to the Synagogue. Likewise, practicing Muslims also pursue a costly lifestyle, praying five times a day, having to get up early in the morning (even if they went to bed late), keeping diet during Ramadan, and so on.
The Christian religion, on the other hand, does not demand that much time and resources from its believers. In Orthodoxy, one should go for two to three hours to the church on Saturday and the same on Sunday. This is not overly expensive and should not have a significant impact on economic activities.
Let us wrap up. Robert Barro, one of the most eminent American economists who has worked extensively on the connection between religion and economics, looks at the issue mainly from an empirical angle. In his frequently cited 2003 article “Religion and Economic Growth across Countries” (coauthored with his wife Rachel McCleary and published in the American Sociological Review), he comes to the result that “Economic growth responds positively to religious beliefs […] but negatively to church attendance.” He argues that there is a kind of inverse U-curve: looking at data from 59 countries, on average the effect of religiosity on growth is positive, yet if people excessively sacrifice resources for religious activities, the economic costs exceed the benefits.
Whatever one thinks about the benefits of religion for the Georgian economy, the cost of an Orthodox religious lifestyle does not seem to be overly high. Therefore, unlike in Bangladesh and Morocco, 93% of believers in Georgia are not a number that gives rise to economic concerns.