14 წლის წინ ამერიკელმა განათლების სპეციალისტებმა ვალერი ე. ლიმ და დავიდ ბურკამმა გამოაქვეყნეს უაღრესად პოპულარული და საკამათო ნაშრომი „უთანასწორობა საწყის ეტაპზე: სოციალური ფონით გამოწვეული განსხვავებები ბავშვების მიღწევებში, როდესაც იწყებენ სკოლას“ (Economic Policy Institute, 2002 წ.). სტატიის ავტორებმა იმუშავეს 16,000 ბავშვთან, რომლებიც 1998-1999 წლებში შევიდნენ საბავშვო ბაღში და გაიარეს ECLS-K მისაღები ტესტი, რომელიც ამოწმებდა ბავშვის წერა-კითხვისა და მათემატიკის საბაზისო უნარ-ჩვევებს. ავტორებმა აჩვენეს, რომ სოციალური და ეკონომიკური ფონი ყველაზე უკეთ მეტყველებს ბავშვის წერა-კითხვისა და მათემატიკის ცოდნაზე.
ეს არ იყო ამ მიმართულებით ჩატარებული პირველი კვლევა, ამიტომ შედეგები ბევრისთვის არ იყო მოულოდნელი. თუმცა ადამიანთა ცხოვრებისა თუ კარიერის საწყის ეტაპზე არსებულ უთანასწორობაზე ყურადღების გამახვილება ზოგადად იწვევს უხერხულობას მათში, ვინც ხოტბას ასხამს ლიბერტარიანულ, ბაზარზე ორიენტირებულ საზოგადოებასა და მის მიერ შექმნილ მნიშვნელოვან ეკონომიკურ უთანასწორობას. უთანასწორობა საწყის ეტაპზე არალეგიტიმურს ხდის ყველა დანარჩენ ეკონომიკურ უთანასწორობას. ლიბერტარიანელებისთვის არ არის პრობლემა, თუ ადამიანების კარიერული მიღწევები განსხვავდება ცხოვრების სხვადასხვა ეტაპზე. მეტიც, მათი აზრით, აღნიშნული განსხვავებები წარმოადგენს კონკურენციის საფუძველს, თუ ეს არახელსაყრელი პირობები დასაწყისშივე შეიძლება დაიძლიოს ნიჭითა და შრომისმოყვარეობით, ხოლო ყველა ბავშვს ეძლევა თანაბარი პირობები. უთანასწორობა ლეგიტიმურია მიღწეულ შედეგებში და არა საწყის ეტაპზე. როგორც აარონ ა. ბეიკერი აღნიშნავს ლისა და ბურკამის კვლევის შეფასებისას (Peabody Journal of Education 79, 2004 წ., 159-166 გვ.): „სტანდარტული ამერიკული წარმატების იდეოლოგიის თანახმად, ადამიანი წარმატებას აღწევს საკუთარი ამბიციითა და შესაძლებლობებით: ისინი, ვინც ვერ ასრულებენ თავიანთ (ამერიკულ) ოცნებებს, ვერ ახერხებენ ამას გამჭრიახობისა და თავდაუზოგავი შრომის სიმცირის გამო. ...ვალერი ლი და დავიდ ბურკამი კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებენ როგორც წარმატების იდეოლოგიას, ისე სკოლების უნარს, მისცენ მოსწავლეებს წარმატების მიღწევის შანსი“.
თუ აშშ-ში საგანმანათლებლო წარუმატებლობის მიზეზი ხშირად სიღარიბე და იზოლირებული სოციალური გარემოა, ქართველ საგანმანათლებლო ჩაგრულებსა და აღზევებულებს შორის გამყოფი ხაზი სოფელსა და ქალაქზე გადის. ერთი შეხედვით, ქართული განათლების სისტემა თითქოს უაღრესად სამართლიანია: უფასო საბავშვო ბაღები, დაწყებითი სკოლები, საშუალო სკოლები და სახელმწიფო გრანტი უნივერსიტეტისთვის. ისინი, ვინც წარმატებით აბარებენ ერთიან ეროვნულ გამოცდებს, უნივერსიტეტში უფასოდ სწავლობენ. თუმცა ეს გულუხვი დახმარება ვერ აღწევს სოფლად მცხოვრებ ბევრ ადამიანამდე, რომელთა პრობლემებიც ჯერ კიდევ განათლების საწყის ეტაპზე იწყება.
საქართველოს უმეტეს სოფელს საბავშვო ბაღი არც კი აქვს. სკოლაში დასწრება ხშირად მოითხოვს სოფლად მცხოვრები მოსწავლეებისგან 5-10 კმ-ის ფეხით გავლას ან ძველი მარშუტკით სიარულს, რომელიც შეიძლება იშვიათად დადიოდეს ან არ ჰქონდეს ბავშვებისთვის შესაფერისი პირობები. ვარდების რევოლუციამდე ვითარება კიდევ უფრო უარესი იყო და სულაც არ არის გასაკვირი, რომ საქართველოში განათლების მიღების შესახებ იუნესკოს სტატისტიკის მიხედვით, საქართველოს მოსახლეობის 0.6%-ს 25 წელს ზემოთ არ მიუღია სასკოლო განათლება, 0.7%-ს არ დაუმთავრებია დაწყებითი სკოლა (ისინი სკოლაში დადიოდნენ 4 წელზე ნაკლები), 2.1%-მა კი შეწყვიტა განათლების მიღება მეოთხე კლასის დამთავრების შემდეგ. მართალია, პროცენტებში ეს რიცხვები არც ისე საშინლად ჟღერს, მაგრამ ეს ნიშნავს, რომ 91,173 ქართველს არ მიუღია ფორმალური განათლება, გარდა საბაზისო სკოლის საფეხურისა! ფაქტობრივად, შეუძლებელია, რომ ამ ადამიანებმა შეძლონ ცხოვრების მომდევნო ეტაპებზე ამ ზარალის ანაზღაურება: ბავშვობა არის უმთავრესი პერიოდი, როდესაც ადამიანი ივითარებს შემეცნებით უნარს. ამ ადამიანებმა კი სამუდამოდ გაფლანგეს იგი. იუნესკოს დასკვნები საგანმანათლებლო მიღწევების ყველა კატეგორიისთვის ნაჩვენებია გრაფიკზე #1.
თუმცა სოფლად მცხოვრები სტუდენტების შემთხვევაში რისკი, რომ სწავლას მიატოვებენ უფრო მაღალ დონეზეც, გაცილებით მაღალია. მიზეზები მრავალფეროვანია. ბევრი ბავშვი იზრდება ოჯახში, სადაც არ ჰყავთ მისაბაძი მაგალითი, რომელმაც წარმატებას მიაღწია მცირე საოჯახო მეურნეობის გარეთ. ასეთ ოჯახებში არც მშობლებსა და ბებია-ბაბუებს არ ჩაუდიათ ინვესტიცია საკუთარ ადამიანურ კაპიტალში და დარჩნენ იმ პრაქტიკული უნარ-ჩვევებით, რომლებიც შეიძინეს თავიანთ მოკრძალებულ ფერმაში ყოველდღიური მუშაობისას. მიუხედავად იმისა, რომ ადამიანური კაპიტალისა და მისი მნიშვნელობის უგულებელყოფა თანამედროვე საზოგადოებაში შეიძლება გახდეს უთანასწორობის გადამწყვეტი ფაქტორი, უნდა გავითვალისწინოთ ის მარტივი გარემოებაც, რომ ღარიბი ოჯახის ბავშვები ადრეული ასაკიდანვე იძულებულნი არიან, დაეხმარონ მშობლებს საოჯახო საქმეებში. ცხადია, ორივე ფაქტორი აძლიერებს ერთმანეთის ეფექტს სწავლის გაგრძელების გადაწყვეტილებაზე. სკოლისთვის თავის დანებება სხვადასხვა კლასში წარმოდგენილია გრაფიკში #2.
ისინიც, ვინც აგრძელებენ სწავლას დაწყებითი სკოლის შემდეგ, მაგრამ აღარ აგრძელებენ უნივერსიტეტში, ხშირად ვერ აკმაყოფილებენ თანამედროვე საზოგადოების საგანმანათლებლო მოთხოვნებს. საქართველოში ეს ჯგუფი საკმაოდ დიდია. როგორც გრაფიკში #1 დავინახეთ, მოსწავლეები ყველაზე ხშირად სკოლას თავს ანებებენ 9-11 კლასებში. აბსოლუტური მაჩვენებლის მიხედვით, 2014 წელს 25 წელს ზემოთ მყოფ ადამიანთა რაოდენობა, რომელთაც ვერ მიიღეს სრულ საშუალო განათლებაზე მაღალი საფეხურის განათლება, იყო 1.8 მილიონი, რაც შეადგენს ქვეყნის მოსახლეობის 42.7%-ს შეადგენს (იუნესკო). ეს საგანგაშოა, თუ გავითვალისწინებთ, რომ საგანმანათლებლო უთანასწორობა განაპირობებს ეკონომიკური შედეგების უთანასწორობას. საქსტატის მონაცემებით, ადამიანებს, რომელთაც საშუალო განათლებაზე მაღალი საფეხურის განათლება მიიღეს, აქვთ 65%-ით მაღალი შემოსავალი, ვიდრე საშუალო სკოლადამთავრებულებს (განვითარებული ქვეყნებისგან განსხვავებით, სადაც უმუშევრობა მეტწილად დაკავშირებულია დაბალკვალიფიციურობასთან, საქართველოში უმუშევრობის მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად არ განსხვავდება განათლების დონეების მიხედვით).
განათლების შემდეგ საფეხურზე იჩენს თავს კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი პრობლემა, რაც დაკავშირებულია ქართულ სოფლებსა და ქალაქებს შორის არსებულ განსხვავებებთან. ჩანქსელიანის მიერ 2012 წელს ჩატარებულმა კვლევამ, რომელმაც დაადგინა ქართული უნივერსიტეტების რეიტინგები ნაეკის საშუალო ქულების მიხედვით, აჩვენა, რომ პირველი, მეორე და მესამე დონის უნივერსიტეტების 100% მდებარეობს თბილისში, მაშინ, როდესაც დაბალი დონის უნივერსიტეტების 65% მდებარეობს დედაქალაქს გარეთ! თუმცა ბევრი სოფელში მცხოვრები ოჯახი (მაგ.: მცირე მიწის მფლობელები) ვერ ახერხებენ საკუთარი შვილების გაგზავნას თბილისში უმაღლესი განათლების მისაღებად, თუნდაც ჰქონდეთ სახელმწიფო გრანტი და არ უწევდეთ სწავლის საფასურის გადახდა.
სოფელსა და ქალაქს შორის არსებული განსხვავებების გარდა საგანმანათლებლო უთანასწორობის კიდევ ერთი წყარო არის ქართული სკოლების ზოგადად დაბალი დონე, რაც აიძულებს მოსწავლეებს, მოემზადონ კერძო რეპეტიტორებთან. 2016 წელს საჯარო სკოლის 6,500 მასწავლებლის 83%-მა ვერ ჩააბარა მასწავლებელთა სასერთიფიკაციო გამოცდები, ხოლო 2009 წელს საქართველოს უკვე ჰქონდა ძალიან დაბალი შედეგი Pisa Plus-ის რეიტინგებში: 74 ქვეყნიდან საქართველომ 67-ე ადგილი დაიკავა კითხვის, 64-ე მათემატიკის ცოდნისა და 69-ე ზუსტი მეცნიერებების ცოდნის მიხედვით.
ასეთ ვითარებაში მშობლები, რომლებიც აცნობიერებენ განათლების მნიშვნელობას და სურთ, ხელი შეუწყონ საკუთარ შვილებს კარიერის შექმნაში, იძულებულნი არიან, დაიქირავონ კერძო რეპეტიტორები: მაჩაბლის, ბრეგვაძისა და აფხაზავას მიერ 2011 წელს ჩატარებული კვლევის თანახმად, ქართველი მე-12 კლასის მოსწავლეთა 75% იღებს კერძო გაკვეთილებს. თანხის გადახდა განათლებისთვის, რომელსაც ბავშვი სკოლაში უნდა იღებდეს, არის დისკრიმინაცია დაბალშემოსავლიანი ოჯახის ბავშვების წინააღმდეგ და განაპირობებს მათ ეკონომიკურ წარუმატებლობას თაობიდან თაობამდე. გრაფიკში #3 წარმოდგენილია, თუ როგორ არის დამოკიდებული კერძო რეპეტიტორის ყოლა ოჯახის შემოსავალზე.
ემზადება თუ არა ბავშვი კერძო რეპეტიტორთან, დამოკიდებულია იმაზე, სოფელში ცხოვრობს ოჯახი თუ ქალაქში. სოფლად მცხოვრები მოსწავლეები ხშირად ვერ პოულობენ კერძო მასწავლებელს თავიანთ სოფელში, თუნდაც ამის საშუალება ჰქონდეთ.
რომ შევაჯამოთ, საქართველოს განვითარებული ქვეყნების (მაგ.: აშშ) მსგავსი პრობლემები აქვს, როდესაც საქმე ეხება საწყისი ეტაპის უთანასწორობას. თუმცა, თუ სხვები აქტიურად განიხილავენ ამ პრობლემებს, ქართველი პოლიტიკოსების დღის წესრიგში ეს საკითხი ნამდვილად არ დგას. ცხადია, უთანასწორობას საწყის ეტაზე სხვა მიზეზი აქვს საქართველოში და სხვა აშ-ში, მაგრამ სოფელსა და ქალაქს შორის დაყოფა უფრო ქართული პრობლემაა ვიდრე ამერიკული, მაშინ როდესაც ამერიკის უმთავრესი პრობლემა რასობრივი დისკრიმინაციაა. მიუხედავად ამისა, უთანასწორობა საწყის ეტაპზე, მიუხედავად მისი წარმომავლობისა, არის ყველაზე საშინელი უთანასწორობა რაც კი საზოგადოებაში შეიძლება არსებობდეს. ქართულმა პოლიტიკამ დაუყოვნებლივ უნდა მიაქციოს ყურადღება ამ საკითხს.

14 years ago, the American educationalists Valerie E. Lee and David Burkham published a highly noticed and controversial study titled “Inequality at the Starting Gate: Social Background Differences in Achievement as Children Begin School” (Economic Policy Institute 2002). The authors work with a sample of 16,000 children who entered US kindergartens in 1998 and 1999 and who had taken the ECLS-K entry test, measuring children’s basic reading and mathematical skills. The authors showed that the social and economic background of a child was a reliable predictor of literacy and math proficiency.
This was not the first study of its kind, and many were not surprised by its results. Yet, drawing attention to inequality at the beginning of people’s lives and careers generally leads to uneasiness among those who are apologetic about a libertarian, market-based society and the dramatic economic inequality it creates. Inequality at the start undermines the very legitimacy of all other economic inequality that can be observed. Libertarians do not consider it problematic if people perform differently well throughout their lives – in fact, these differences in performances are the essence of competition – as long as disadvantages, in the beginning, can be overcome by talent and diligence, and as long as the promise is kept that every child has a fair chance. Inequality in the outcomes is legitimate, yet at the start, it isn’t. As Aaron A. Baker puts it in a review of Lee and Burkham’s study (Peabody Journal of Education 79, 2004, pp. 159-166): “According to the standard American achievement ideology, an individual attains success through his or her ambition and ability: Those who do not achieve their (American) dreams fail as a consequence of their own lack of ingenuity and earnest hard work. […] Valerie Lee and David Burkham question both the logic of achievement ideology and the ability of schools to provide kindergarten students a chance to excel.”
While in the US, the sources of educational failure are often poverty and desolate social environments, the dividing line between Georgia’s educational losers and winners is drawn between the rural and urban spheres. At the surface, the Georgian education system seems to be highly egalitarian: it offers free kindergartens, free primary schools, free secondary education, and government scholarships for universities. Those who qualify in the praised NAEC admission exams in certain subjects can study at the respective faculties free of tuition. However, this generous support does not reach many people in the rural regions of Georgia, whose problems start from the very beginning of their educational careers.
Outside the urban centers of Georgia, kindergartens are often not available, and school attendance frequently requires rural students to overcome severe obstacles; in order to reach school, some children have to walk 5-10 km by foot or go by marshrutkas which are driving infrequently under conditions that are not appropriate for children. Before the Rose Revolution, the situation was even worse, and it is therefore not surprising that according to the UNESCO statistics of educational attainments in Georgia, 0.6% of the Georgian population aged 25 and older did not receive any school education whatsoever, 0.7% did not complete primary education (they attended school for less than four years), and 2.1% finished their education when completing the fourth grade. While in percentage terms, these numbers do not sound overly dramatic, they correspond to 91,173 Georgians who did not receive formal education beyond very basic schooling! It is essentially impossible for these people to make up for their lack of education in later phases of their lives – childhood is the primary period of time in which an individual’s cognitive ability develops, and these people have wasted it for good. The UNESCO findings for all categories of educational achievements are shown in Figure 1.
Yet, rural students are also particularly vulnerable to drop out at higher levels. The reasons are diverse. Many children grow up in families without any role models of family members who performed outside the context of (smallholder) agriculture. In such families, also the parents and grandparents did not invest in their human capital and remained with whatever practical skills they obtained in the everyday routines of their modest farm operations. While this lack of appreciation for human capital and the failure to recognize its importance in modern society may be the dominant factor, there is also the simple fact that in circumstances of poverty, children often need to contribute to the parents’ farm operations at a very early age. Clearly, both factors reinforce each other mutually. The dropout numbers in different grades of school are shown in Figure 2.
Also, those who continue learning beyond primary school but do not enter universities are often not well-prepared for the educational demands of modern society. This is a huge group in Georgia. As one can see in Figure 1, there is a peak of those who terminate their formal education on the upper secondary level, which corresponds to the accumulation of drop-outs in grades 9 to 11 in Figure 2. In absolute terms, the number of people above the age of 25 who did not receive education higher than upper-secondary level was 1.18 million in the year 2014, corresponding to 42.7% of the Georgian population (UNESCO). This is alarming in view of the fact that this educational inequality directly translates into inequality in the economic outcomes. According to Geostat, individuals with education above secondary education have incomes that are about 65% higher than those who have only secondary education (unlike in developed countries, where unemployment is largely a problem of the low-qualified, in Georgia the unemployment rate does not significantly differ by education level).
Also the problem of “secondary losers” is related to the rift between rural and urban regions in Georgia. A study by Chanqseliani (2012), which calculated the ranking of Georgian universities based on the average NAEC scores of their student cohorts, showed that 100% of the first-tier, 100% of the second-tier, and even 100% of the medium quality universities are located in Tbilisi, while 65% of the universities of lowest quality are located outside of the capital! Yet, many families from rural areas, e.g. smallholder farmers, cannot afford to send their children to Tbilisi for obtaining higher education, even if tuition is waived or they receive a government grant.
Besides the discrepancy between rural and urban areas, another source of educational inequality is the overall low quality of Georgian schools, which requires students to buy education from private teachers. In 2016, 83% of 6,500 participating public teachers failed to pass a teaching certificate tests, and already in 2009, Georgia performed very poorly in educational outcomes according to the Pisa Plus comparison: out of 74 countries, Georgia was 67th in the reading subscale, 64th in mathematical proficiency, and 69th in scientific literacy.
Under such circumstances, parents who acknowledge the importance of education and want to smoothen their children’s ways into viable careers are forced to hire private tutors: according to a 2011 study by Machabeli, Bregvadze, and Apkhazava, 75% of Georgian 12th-grade students take private lessons. The need to pay for the education that students should receive at public schools further discriminates against those with low income, and perpetuates their economic failure from one generation to the next. Figure 3 shows how having a private tutor depends on the income of a household.
Access to private tutoring is also influenced by the sharp discrepancy between Georgia's rural and urban populations. Students living in rural areas may not be able to find private tutors in their villages, even when they are able to afford them.
To sum up, the inequality-at-the-start challenges Georgia faces are quite similar to those of more developed countries, like the USA. Yet, while frequently discussed elsewhere, this issue does not prominently feature on Georgia's political agenda. Clearly, inequality from the start has other reasons in Georgia than in the USA – the rural-urban divide is more of an issue in Georgia, while racial discrimination accounts for a greater part of the problem in the USA. Nevertheless, inequality at the start, regardless of its origin, is the worst inequality a society can have. Georgian politics should swiftly turn its attention towards this issue.