„ბედნიერება ადამიანის ცხოვრების აზრი და ამოცანაა, მისი არსებობის უდიდესი მიზანი და დანიშნულება“ – არისტოტელე
რატომ ვიკვლევთ ბედნიერებას?
ანტიკური პერიოდის ფილოსოფოსებით დაწყებული მეცნიერები და პოლიტიკოსები ცდილობენ ბედნიერების ბუნების შესწავლას, ბედნიერი და სრულფასოვანი ცხოვრების რეცეპტის საიდუმლოს ამოხსნას. საკითხი აქტუალურობას დღემდე არ კარგავს. მეტიც, ბედნიერების თემა იმდენად მნიშვნელოვანია, რომ მსოფლიოს ოთხმა ქვეყანამ: ბუტანმა, ეკვადორმა, არაბთა გაერთიანებულმა ემირატებმა და ვენესუელამ ბედნიერების მინისტრებიც კი დანიშნეს!
ყველგან მსოფლიოში, დასავლური ქვეყნების ჩათვლით, დიდი ხანია, არსებობს ინიციატივები, რომლებიც საჯარო პოლიტიკის წარმატების გასაზომად სტანდარტული ეკონომიკური ინდიკატორების მიღმა არსებული კეთილდღეობის სხვა საზომების გამოყენებას ითვალისწინებს. მსგავსი ცვლილებებისა და ბედნიერების მნიშვნელობაზე ბოლო დროს ისაუბრა დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრმა დევიდ კამერონმაც: „დროა, ვაღიაროთ, რომ ცხოვრებაში ფულზე მნიშვნელოვანი რამეებიც არსებობს. დროა, მთლიანი შიდა პროდუქტის გარდა საერთო კეთილდღეობაზეც ვიზრუნოთ“.
დღესდღეობით, ბედნიერების ეკონომიკის სფეროს უამრავი ნაშრომი ინდივიდუალური კეთილდღეობის რეალური მიზეზების გამოკვლევას ესწრაფვის.
რამდენად აბედნიერებს ანაზღაურებადი შრომა კავკასიელ ქალებს?
ჩვენ გადავწყვიტეთ, წვლილი შეგვეტანა ბედნიერების შესახებ არსებულ ეკონომიკურ ლიტერატურაში სამხრეთ კავკასიელი ქალების ბედნიერებისა და ცხოვრებით კმაყოფილების შესწავლით. კერძოდ, გადავწყვიტეთ ერთმანეთისთვის შეგვედარებინა დასაქმებული ქალები და დიასახლისები. საზოგადოებისთვის რამდენიმე ტიპის პოტენციური სარგებელი მოაქვს ქალბატონების შრომის ბაზარზე აქტიურ მონაწილეობას, დიასახლისის ტრადიციული როლისგან განსხვავებით. ქალებს სარგებელი მოაქვთ მთლიანად ეკონომიკისათვის ისეთ პროდუქტიულ ეკონომიკურ აქტივობებში ჩაბმით, როგორიცაა მომსახურების სფერო (ინფორმაციული ტექნოლოგიების ჩათვლით), მრეწველობა თუ სოფლის მეურნეობა. გარდა ამისა, პროფესიისა და პროფესიული გამოცდილების შეძენა ამცირებს ქალის დამოკიდებულებას მეუღლესა და საზოგადოებაზე. ბოლოს, ერთზე მეტი მარჩენალის ყოლა იცავს ოჯახს უარყოფითი შოკებისგან, შედეგად კი წვლილი შეაქვს სიღარიბესთან ბრძოლაში.
ეს ყოველივე პოლიტიკოსებისათვის კარგ მიზეზს წარმოადგენს, რომ მხარი დაუჭირონ ქალთა აქტიურ მონაწილეობას შრომის ბაზარზე. თუმცა ჩნდება კითხვა, რჩება თუ არა ქალის დასაქმება ცალსახად დადებით მოვლენად, როცა ამ ქალის სუბიექტურად აღქმულ ბედნიერებასაც ვითვალისწინებთ?
პირველი კითხვა, რასაც უნდა ვუპასუხოთ, არის: რას გრძნობენ ქალები, როცა შრომის ბაზარზე შედიან? არსებობს მუშაობის ცალკეული ასპექტები, რომლებიც ზრდიან ან ამცირებენ დასაქმებული ქალბატონის ბედნიერებას. ზოგჯერ ქალი საკუთარი ინტერესებიდან გამომდინარე და თვითრეალიზაციის მიზნით მუშაობს. ამ შემთხვევაში, სამსახური, დიდი ალბათობით, აბედნიერებს. თუმცა უფრო ხშირად მუშაობა საჭიროებაა და არა (თავისუფალი) არჩევანი. ამ შემთხვევაში, ორი ურთიერთსაწინააღმდეგო ძალა იწყებს მოქმედებას. ერთი მხრივ, ქალს სჭირდება ფინანსური რესურსი თავისი და ოჯახის მოთხოვნილებების დასაკმაყოფილებლად, რისთვისაც მუშაობაა საჭირო. ანაზღაურებადი შრომა უზრუნველყოფს დამატებით რესურსებს, რამაც ქალი უნდა გააბედნიეროს. მეორე მხრივ კი, მუშაობა გულისხმობს მინიმუმ დასვენების დროზე უარის თქმას ან ორმაგ დატვირთვას, სახლსა და სამსახურში. ნაკლებად ტრადიციულ საზოგადოებებშიც კი საოჯახო საქმით ძირითადად ქალები არიან დაკავებულნი. შესაბამისად, როცა ქალები, საბოლოო ჯამში, „ორ ცვლაში“ მუშაობენ, როგორც არლი ჰოხშილდი აღნიშნავდა 1989 წელს, უჭირთ სამსახურისა და პირადი ცხოვრების დაბალანსება, სათანადოდ ვერ ირგებენ თავიანთ ანაზღაურებას და ნაკლებად ბედნიერები არიან.
მომუშავე ქალების მზარდი ტვირთი განსაკუთრებით მძიმეა ტრადიციულ საზოგადოებებში, სადაც სტერეოტიპულ გენდერულ როლებს ჯერ კიდევ მყარად აქვს ფესვები გადგმული. სამხრეთ კავკასიაში ტრადიციული ღირებულებები კვლავაც ძლიერია და, შესაბამისად, საოჯახო საქმე და ოჯახის წევრებზე ზრუნვის მოვალეობების განაწილებაც სქესთა შორის საკმაოდ არათანაბარია. ამის გათვალისწინებით, გარანტირებული არაა, რომ შრომის ბაზარზე შესვლა აღნიშნული რეგიონის ქალებს მაინცდამაინც გააბედნიერებს.
რას გვეუბნება მონაცემები?
საკვლევ კითხვაზე პასუხის გასაცემად, ჩვენ ჩავატარეთ დასაქმებული ქალებისა და დიასახლისების ბედნიერებისა და ცხოვრებით კმაყოფილების შედარებითი ანალიზი სამხრეთ კავკასიის სამი ქვეყნისათვის: სომხეთის, აზერბაიჯანისა და საქართველოსათვის. ემპირიული ანალიზისთვის კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრის (CRRC) კავკასიის ბარომეტრის 2010-2013 წლების მონაცემთა ბაზები გამოვიყენეთ. თითოეული ქვეყნისათვის, ჩვენ ერთმანეთს შევუსაბამეთ დემოგრაფიული მახასიათებლებით (მაგ., ასაკი, შვილების რაოდენობა, განათლების დონე და ა.შ.) მსგავსი დასაქმებული ქალები და დიასახლისები და ვეცადეთ, გაგვერკვია ორი რამ: 1) ამ ორი ჯგუფიდან რომელი იყო უფრო ბედნიერი/ან მეტად კმაყოფილი ცხოვრებით და 2) რა განაპირობებდა განსხვავებებს ბედნიერების დონეებს შორის.
ჩვენი კვლევის შედეგები მიუთითებს, რომ ზოგიერთ შემთხვევაში თავს იჩენს საკმაოდ საინტერესო განსხვავებები განსხვავებული დასაქმების სტატუსის მქონე ქალებში. კერძოდ, როგორც აღმოჩნდა, სომხეთში დასაქმებული ქალები გაცილებით ნაკლებად ბედნიერები (8%-ით უფრო დაბალი საშუალო ბედნიერების დონე) არიან; უფრო ზომიერად, მაგრამ მაინც ნაკლებად ბედნიერები არიან დასაქმებული ქალბატონები აზერბაიჯანში (3%-ით უფრო დაბალი საშუალო ბედნიერების დონე); საქართველოში კი დასაქმება ქალების ცხოვრებით კმაყოფილებას დიდწილად განაპირობებს (15%-ით უფრო მაღალი ცხოვრებით კმაყოფილების საშუალო დონე). უფრო მარტივად რომ ვთქვათ, დასაქმებული ქალები დიასახლისებზე ნაკლებად ბედნიერად გრძნობენ თავს სომხეთსა და აზერბაიჯანში, საქართველოში კი უფრო მეტად არიან ცხოვრებით კმაყოფილნი.
როგორც შემდგომმა ანალიზმა აჩვენა, განსხვავებები ბედნიერებისა და ცხოვრებით კმაყოფილების საშუალო დონეებს შორის ძირითადად უკიდურესი შემთხვევებითაა (ანუ ძალიან ბედნიერი ან ძალიან უბედური, ცხოვრებით ძალიან კმაყოფილი ან ძალიან უკმაყოფილო) განპირობებული. მაგალითად, სომეხი დასაქმებული ქალი 16%-ით უფრო ნაკლებად მოსალოდნელია, რომ იყოს ძალიან ბედნიერი, სომეხ დიასახლისთან შედარებით. შესაბამისად, მას სამსახური ბედნიერების მწვერვალების დაპყრობაში უშლის ხელს. ამისგან განსხვავებით, საქართველოში დასაქმების პოზიტიური როლი იმაში მდგომარეობს, რომ დასაქმებულ ქალებს ცხოვრებით უკმაყოფილებისგან იხსნის. კერძოდ, ქართველი დასაქმებული ქალი 9%-ით ნაკლებად მოსალოდნელია, რომ იყოს ძალიან უკმაყოფილო ცხოვრებით, ქართველ დიასახლისთან შედარებით. აზერბაიჯანში დასაქმებული ქალები 3%-ით ნაკლებად მოსალოდნელია იყვნენ ძალიან ბედნიერები და 2%-ით მეტად მოსალოდნელი – იყვნენ ძალიან უბედურები.
არის რაიმე, რაც საქართველოს უკეთ გამოსდის?
რა განაპირობებს სამ ქვეყანაში დასაქმების სხვადასხვანაირ გავლენას ქალთა ბედნიერებასა და ცხოვრებით კმაყოფილებაზე? არის ეს ეთნიკური და კულტურული განსხვავებების თუ განსხვავებული ფორმალური ინსტიტუტებისა და ეკონომიკური სტიმულების შედეგი?
იმის გაგება, თუ რომელი მათგანია უფრო ძლიერი მამოძრავებელი ძალა, ძალიან მნიშვნელოვანია, განსაკუთრებით იმ შემთხვევაში, როცა ინსტიტუტებისა და ეკონომიკური სტიმულების როლი დიდია, რადგან საჯარო პოლიტიკას ამ უკანასკნელთა შეცვლა შეუძლია. ამიტომაც, კვლევის მეორე ნაწილში ჩვენ ვეცადეთ, ერთმანეთისგან გაგვემიჯნა „ქვეყნის“ (ინსტიტუტების) ეფექტი „ეთნიკური“ ეფექტისგან.
ამ კითხვაზე პასუხის გასაცემად, ჩვენ ცალკე გავაანალიზეთ საქართველოში მცხოვრები სომეხი და აზერბაიჯანელი ქალების მონაცემები. აღმოჩნდა, რომ ამ ჯგუფებში თავს არ იჩენს დასაქმების უარყოფითი გავლენა ინდივიდუალური კეთილდღეობის ინდიკატორებზე. ეს გვარწმუნებს, რომ სომხეთსა და აზერბაიჯანში აღმოჩენილი უარყოფითი გავლენა უფრო მეტად ქვეყნისთვის სპეციფიური ეფექტითაა განპირობებული და არა კულტურული ან ეთნიკური ფაქტორით.
რა შეიძლება იდგეს ქვეყნის ეფექტის უკან, რომელიც განაპირობებს საქართველოში მცხოვრები დასაქმებული ქალების (მიუხედავად ეროვნებისა) ბედნიერებას? პოტენციური ამხსნელი ცვლადებია მაღალი ჩართულობა სკოლამდელ განათლებაში და ნაწილობრივი დასაქმების გავრცელება საქართველოში სხვა ქვეყნებთან შედარებით. ეს ყოველივე, დიდი ალბათობით, ეხმარება აქ მცხოვრებ ქალებს, შეიმსუბუქონ სამსახურისა და საოჯახო მოვალეობების შეთავსებით გამოწვეული სტრესი, იყვნენ უფრო ბედნიერები და ცხოვრებით კმაყოფილები.
ქვეყანა | სომხეთი | აზერბაიჯანი | საქართველო |
შობადობა, ახალშობილთა საშუალო რაოდენობა ერთ ქალზე (2010) | 1.74 | 1.92 | 1.82 |
სკოლამდელ განათლებაში ჩართულობის მთლიანი მაჩვენებელი, % (2010) | 31 | 25 | 58 |
ნაწილობრივ დასაქმებულ ქალთა წილი, % (2003, 2008) | 30.1 | 24.3 | 53.7 |
თუმცა ამ მომენტისთვის ეს მხოლოდ ინფორმირებული ვარაუდია. მეტი კვლევაა ამ მიმართულებით საჭირო იმისათვის, რომ დადგინდეს საჯარო პოლიტიკას, ინსტიტუციურ მოწყობას, ქალთა შრომის ბაზარზე ჩართულობასა და მათ ბედნიერებას შორის ურთიერთკავშირის ნამდვილი ბუნება. ეს საშუალებას მისცემდა სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებს (და არა მხოლოდ) მოეხდინათ არა მხოლოდ მშპ-ის, არამედ საერთო კეთილდღეობის მაქსიმიზაციაც.

“Happiness is the meaning and the purpose of life, the whole aim and end of human existence” – Aristotle
Already in ancient times, philosophers debated the nature of happiness and the recipes for a happy and fulfilling life. Today this question is also hotly debated by scientists and politicians, who are particularly interested in what can be done to increase the happiness of their voters (and citizens, more generally). Happiness has become so important nowadays that four countries: Bhutan, Ecuador, UAE, and Venezuela went so far as to employ ministers of happiness!
Everywhere around the world, including the West, we now hear proposals to assess public policies not only by looking at the impact they have on standard economic indicators but also on how they affect other aspects of wellbeing. For example, a greater focus on happiness has been recently advocated by UK’s Prime Minister David Cameron. "It's time we admitted that there's more to life than money”, he argued, “and it's time we focused not just on GDP but on GWB – general wellbeing."
This is the motivation behind happiness economics – a new, fast-developing field in economics research striving to increase our understanding of what, really, increases individual wellbeing.
We decided to contribute to the happiness literature by providing evidence about the happiness and life satisfaction of working women and housewives in the South Caucasus. There are several immediate economic benefits to a society related to greater female participation in the labor market. Not being confined to the traditional role of housewives, women greatly contribute to a country’s development by providing a helping hand with productive activities, be it in services (including IT), agriculture and manufacturing. Additionally, by acquiring professional skills and experience women become less dependent on their spouses and/or society. Finally, having more than one breadwinner in a household reduces its vulnerability to negative shocks, thereby reducing the risk of poverty.
These all appear to be very good arguments for policymakers to encourage women to acquire professional skills and enter the labor market. But what if we add women’s happiness to the equation?
The first question to ask is how women really feel about entering the labor market. Importantly, work for pay can both enhance and reduce the individual happiness of working women. For example, working women may feel quite happy when pursuing their own interests and personal fulfillment. Most often, however, paid work does not result from a free (unconstrained) choice, but rather responds to a need. In this case, there are two opposing forces at play. On the one hand, women may be forced to work and earn income in order to satisfy their needs and those of their families. Being able to earn additional income is certainly a good thing, promoting any person’s feeling of happiness. On the other hand, however, paid work outside the household may come on top of whatever activities women have to perform at home (even in the less traditional western societies house chores are mostly performed by women). A woman who ends up working “the second shift”, as Arlie Hochschild put it in 1989, might find it hard to enjoy her job and the extra income that comes with it.
The increased burden on working women is likely to be especially heavy in traditional societies, in which stereotypical gender roles are still very strongly rooted. The three countries in the South Caucasus are a clear case in point. In both Armenia, Azerbaijan, and Georgia, traditional values maintain their sway on households and societies as a whole, leading to a very unequal division of housework and care responsibilities among the genders. With this in mind, it is not at all obvious that entering the labor market should always lead to an increase in women’s happiness.
To shed some empirical light on this question we conducted a comparative analysis of happiness and life satisfaction of employed women and housewives in Armenia, Azerbaijan, and Georgia, using the CRRC Caucasus Barometer data for 2010-2013. In each country we matched working women with comparable housewives (i.e. women with very similar demographic characteristics, like age, number of children, education level, etc.), and tried to understand: 1) which of the two groups seemed happier / more satisfied with life and 2) what seemed to drive the difference in happiness between the two groups.
Our findings indicate that there are some curious differences in the way women feel given their employment status. In particular, we find a significantly lower level of happiness among employed women in Armenia (the gap is equivalent to 8% of the average level of happiness), a milder but still negative effect of employment on the happiness of working women in Azerbaijan (equivalent to 3% of the average level of happiness of women in this country), and a large positive effect of employment on life satisfaction of women in Georgia (equivalent to 15% of the average level of life satisfaction for Georgian women). So, working women appear to be less happy than housewives in Armenia and Azerbaijan, and more satisfied with their lives than Georgian housewives.
Further analysis suggests that the differences in the average levels of happiness and life satisfaction across the two groups are mostly driven by extreme cases (women who attain the top or bottom levels of happiness and life satisfaction). For example, Armenian working women are 16% less likely to be very happy compared to Armenian housewives. In other words, work is preventing many Armenian women from attaining the highest level of happiness. On the contrary, we find that working Georgian women are 9% less likely to report extreme dissatisfaction with life compared to Georgian housewives. In Azerbaijan, working women are 3% less likely to be very happy, and are 2% more likely to be very unhappy compared to Azeri housewives.
What are the reasons for the differential impact of employment on working women’s happiness and life satisfaction in Armenia, Azerbaijan, and Georgia? Is it due to ethnic and cultural differences? Quality of formal institutions, such a preschool education? Types of jobs available to women in the three countries or any other economic incentives?
Understanding what is driving such differences is quite important, especially if the different outcomes are not God-given but rather are driven by institutions, which could be altered through public policies. This is why, in the second part of our research, we tried to disentangle the “country effect” (that is the impact of formal institutions in a country) from the “ethnicity effect” (that is the impact of ethnic norms).
To answer this question, we conducted a separate analysis of women of Armenian and Azeri ethnicity living in Georgia. We find no negative effect from being employed among these ethnic groups, suggesting that the negative impact of employment on women’s happiness in Armenia and Azerbaijan might be due to country-specific effects rather than cultural or ethnic factors.
What could be these country-specific institutional factors that make Georgia’s working women (regardless of their ethnicity) happier than their peers in Armenia and Azerbaijan? The most likely candidates are the significantly higher pre-school enrollment rate and higher incidence of part-time work in Georgia. These factors might help minimize the stress of combining household duties with paid work, thus contributing to the feeling of happiness on the part of working women.
| COUNTRY | ARMENIA | AZERBAIJAN | GEORGIA |
| Fertility rate, average births per woman (2010) | 1.74 | 1.92 | 1.82 |
| Gross enrollment ratio in pre-primary education, % (2010) | 31 | 25 | 58 |
| Share of women in part-time work, % (2003, 2008) | 30.1 | 24.3 | 53.7 |
These, however, are merely educated guesses at the moment. Additional research would be required to determine the true nature of the relationship between public policies, institutions, female labor force participation, and women’s happiness. Armed with this knowledge, countries in the South Caucasus (and not only) would be able to heed David Cameron’s advice and maximize not only Gross Domestic Product (GDP) but also people’s gross wellbeing (GWB).