საქართველომ დამოუკიდებლობის 25-ე წლისთავი სულ ახლახან აღნიშნა, თუმცა ქვეყანა ჯერ კიდევ ვერ გამოვიდა რევოლუციების მორევიდან. ეს ლამაზი ქვეყანა ჰგავს კონტრასტული არომატებით სავსე შოკოლადის ყუთს, რომელიც არასდროს არ კარგავს ჩვენი გაოცებისა და მოხიბვლის უნარს ისტორიის არც ერთ ეტაპზე.
დაუჯერებელია, რომ მაშინ, როდესაც საქართველოს უპრეცენდენტო რეფორმებს ბევრი ქვეყანა იმეორებს, მათი შემოქმედი ბევრი ქართველი რეფორმატორი და რევოლუციონერი იძებნება საკუთა სამშობლოში ძალის გადამეტების ბრალდებით. ქართული კანონმდებლობა და ინსტიტუციები გამუდმებით იცვლება: ნაჩქარევად და ხელაღებით შემოღებული ბევრი რეგულაცია მალევე იცვლება ან უქმდება; ახლო წარსულში გაუქმებული საჯარო უწყებები სრულიად ახალი სახელებით გვევლინება.
მთავარი პრობლემა არის სტრატეგიული მიმართულება. ევროკავშირთან ე. წ. ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმებაზე ხელისმოწერით ქართველი პოლიტიკოსები ცდილობენ, გაიგონ და გაუმკლავდნენ იმ „ღრმა“ და „ყოვლისმომცველ“ გავლენას, რასაც ეს ხელშეკრულება შიდა მწარმოებლებსა და მომხმარებლებზე მოახდენს. მეტიც, მართალია, საქართველო მტკიცედ ადგას ევროპული ინტეგრაციის გზას, მაგრამ უჭირს გარკვეული ევროპული ღირებულებების დანერგვა და ებღაუჭება საუკუნოვან ტრადიციებს, მაგალითად, ნეპოტიზმსა და ჰომოფობიას. პრობლემაა ისიც, რომ გვეშინია, „ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციისკენ“ სწრაფვისას არ დავკარგოთ რუსეთისა და ევრაზიის უდიდესი ბაზარი.
საქართველოს თანამედროვე რევოლუციები დაიწყო 1989 9 აპრილს, როდესაც დამოუკიდებლობის მოთხოვნით გამოსული მშვიდობიანი დემონსტრაცია დაარბია საბჭოთა არმიამ. ამას მოჰყვა სრული ქაოსი: სამოქალაქო კონფლიქტი და ეთნიკური წმენდა, მაფიოზური ომები, დანაშაული, კორუფცია და საჯარო ინფრასტრუქტურისა და სერვისების მოშლა. საქართველო, ერთ დროს საბჭოთა კავშირის ერთ-ერთი უმდიდრესი და პრივილეგირებული რესპუბლიკა, ერთგვარი საბჭოთა რივიერა, ჯერ კიდევ დამოუკიდებლობის გამოცხადებამდე გადაეშვა ეკონომიკური და პოლიტიკური კრიზისის მორევში. ეკონომიკური ტერმინებით რომ ვთქვათ, საქართველო ჩამორჩებოდა ახალი დამოუკიდებელი სახელმწიფოების უმეტესობას (გარდა, ალბათ, ომით გაჩანაგებული და ქრონიკულად ღარიბი ტაჯიკეთისა). მეტიც, უწინდელი უპირატესობის გათვალისწინებით, საქართველოს „გარდამავალი რეცესიის“ სიღრმე ნიშნავდა მანამდე არნახული სიმდიდრის, შემოსავლების, ჯანდაცვისა და ცხოვრების ხარისხის დაკარგვას მოსახლეობის აბსოლუტური უმრავლესობისთვის.
ქართველმა ხალხმა ეს კრიზისი საკუთარ ტყავზე გამოსცადა: მასობრივი ემიგრაცია (ძირითადად რუსეთში, თუმცა არამხოლოდ) და ქვეყნის ტერიტორიების გამოყოფა, რაც საფრთხეს უქმნიდა საქართველოს, როგორც დამოუკიდებელი სახელმწიფოს, მომავალს. აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის ეთნიკური წმენდის შედეგად, საქართველომ დაკარგა კონტროლი ქვეყნის ტერიტორიის 20%-ზე. 2004 წლამდე მას შეზღუდული კონტროლი ჰქონდა აჭარაზეც. მართალია, ქართული კრიმინალიზებული ეკონომიკის არაფორმალური ბუნების გამო, ადრეული დამოუკიდებლობის პერიოდზე ზუსტი მონაცემები არ გვაქვს, მაგრამ ცნობილია, რომ საქართველოს მშპ, 1989 წლის მონაცემების ერთ მესამედამდე და უფრო მეტადაც შემცირდა. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის (International Monetary Fund – IMF) მემორანდუმის თანახმად, „დამოუკიდებლობიდან სამ წელიწადში ქვეყნის მთლიანი წარმოება მკვეთრად დაეცა. მხოლოდ 1994 წელს კლებამ 35% შეადგინა“.
სტაბილურობის პირველი ნიშნები გაჩნდა 1993 წლის ბოლოს, სამოქალაქო ომის დასრულების შემდეგ, როდესაც ხელი მოეწერა მთელ რიგ შეთანხმებებს, რომლებმაც გაამყარეს საქართველოს კავშირი დასავლეთთან. ამ დროისთვის საქართველო უკვე განიხილებოდა როგორც პოტენციური სატრანსპორტო დერეფანი კასპიის ზღვის ნავთობისა და გაზის რესურსებისთვის რუსეთისა და ირანისთვის გზის ავლით. შედეგად, საქართველოს ძალიან თბილად შეხვდა კლინტონის იმ დროისთვის ახალი ადმინისტრაცია, რამაც გზა გაუხსნა 1995 წლის ივლისში ორმხრივი საინვესტიციო შეთანხმების ხელმოწერას, რასაც მოჰყვა საქართველოს ტერიტორიაზე დიდი ნავთობისა და გაზის მილსადენის ინფრასტრუქტურის მშენებლობა. პარალელურად საქართველომ დაიწყო აშშ-ის მთავრობის დახმარებების მიღება. ამას ემატებოდა მსოფლიო ბანკისა და IMF-ის ფინანსური მხარდაჭერა, რაც მიზნად ისახავდა ქვეყანაში მაკროეკონომიკური სტაბილურობისა და სტრუქტურული ცვლილებების ხელშეწყობას. შიდა სტაბილურობას დიდად უწყობდა ხელს ორგანიზებული დანაშაულის წარმატებით შეზღუდვა, მას შემდეგ, რაც 1995 წლის აგვისტოში შევარდნაძის მკვლელობის მეორე მცდელობა წარუმატებლად დამთავრდა და ნოემბერში იგი ქვეყნის პრეზიდენტად აირჩიეს.
საქართველოს ეტაპობრივი ეკონომიკური გამოცოცხლება გაგრძელდა 1995-2003 წლებში. რეალური მშპ ერთ სულ მოსახლეზე შთამბეჭდავი სისწრაფით იზრდებოდა: 1996 წელს 14.0%-ით, 1997 წელს კი – 12.6%-ით გაიზარდა (იხ. მსოფლიო ბანკის განვითარების ინდიკატორები). საქართველოზე იმოქმედა რუსეთის 1998 წლის ფინანსურმა კრიზისმა, როგორც აჩვენა Lackluster-ის 1998-2000 წლების ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელმა. თუმცა ეკონომიკური ზრდა კვლავ გაგრძელდა 2001-2003 წლებში. რეალური მშპ ერთ სულ მოსახლეზე სტაბილურად იზრდებოდა. მაგალითად, შევარდნაძის მმართველობის ბოლო, 2003 წელს 12.5%-ით გაიზარდა.
მართალია, ზრდის ეს მაჩვენებლები შევარდნაძის ადმინისტრაციის მიერ ადრეულ ეტაპზე ეკონომიკური კონსოლიდაციისა და სახელმწიფოს მშენებლობის მიმართულებით გატარებული ზომების შედეგია, მაგრამ ისინი ამბის მხოლოდ ნაწილს მოგვითხრობს. ომის დასრულების მიუხედავად, საქართველო უფუნქციო, წარუმატებელ სახელმწიფოდ რჩებოდა. 2002 წელს საერთაშორისო გამჭვირვალობის კორუფციის აღქმის ინდექსში ის 85-ე ადგილზე იყო 102 ქვეყანას შორის. ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის იმავე წელს ჩატარებულმა ბიზნეს-გარემოსა და საწარმოების მუშაობის კვლევამ აჩვენა, რომ, „მიუხედავად იმისა, რომ დროთა განმავლობაში ბიზნეს-გარემო გარკვეული თვალსაზრისით უმჯობესდებოდა, ქრთამის ინდიკატორები უარესდებოდა. კომპანიებისთვის კორუფცია საქართველოში იყო უდიდესი დაბრკოლება დსთ-ის სხვა ქვეყნებთან შედარებით“. IMF ბიზნესის დამაბრკოლებელ ფაქტორებად ასახელებს „პოლიტიკურ დანაწევრებას, კლანური და ოჯახური კავშირების ტრადიციას, საკანონმდებლო და სასამართლო სისტემის სისუსტეს, სოციალურად მიღებულ გადაუხდელობის კულტურას“.
მნიშვნელოვანია, ვიცოდეთ, რომ შევარდნაძის დროს დაფიქსირებულმა ეკონომიკურმა ზრდამ სიკეთე ვერ მოუტანა ღარიბებს. 2003 წელს საქართველოს მთლიანი ეროვნული შემოსავალი ერთ სულ მოსახლეზე, კორექტირებული მსყიდველობითი უნარის პარიტეტით, 3,470 აშშ დოლარი იყო. დსთ-ის სხვა არასანავთობო ქვეყნებთან შედარებით, საქართველოს ყირგიზეთზე (1,840 აშშ დოლარი), უზბეკეთსა (2,230 აშშ დოლარი) და მოლდავეთზე (2,690 აშშ დოლარი) უკეთესი, მაგრამ მეზობელ სომხეთზე (3,630 აშშ დოლარი), უკრაინასა (5,160 აშშ დოლარი) და ბელორუსეთზე (7,380 აშშ დოლარი) ცუდი შედეგი ჰქონდა.
მეტიც, 2003 წელს, „მედიანური“ ქართველი „საშუალო“ ქართველთან შედარებით, იმაზე ბევრად ღარიბი იყო, ვიდრე ამას ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავლის მაჩვენებელი ასახავდა. ნებისმიერი საშუალო ინდიკატორის მსგავსად, შემოსავალი ერთ სულ მოსახლეზე ნიღბავს უთანასწორობას შემოსავლის განაწილებაში. 2003 წელს, ყოფილ საბჭოთა მოძმეებთან შედარებით, საქართველოში უთანასწორობის მაჩვენებელი ბევრად მაღალი იყო (გამონაკლისია მხოლოდ რუსეთი). ე.წ. GINI-ის კოეფიციენტის მიხედვით, საქართველოს შემოსავლების განაწილების უთანასწორობის მაჩვენებელი ამ წელს 3.95 იყო, რაც ბევრად მაღალია დსთ-ის სხვა ქვეყნების მაჩვენებელზე, სადაც GINI-ის მაჩვენებელი მერყეობდა 35.5-სა (ყაზახეთი) და 28.7-ს (უკრაინა) შორის.
ქვეყნის მოსახლეობის დაახლოებით ნახევარი გამომწყვდეული იყო თვითკმარ სოფლის მეურნეობაში, მეორე ნახევარი – ჩრდილოვან ეკონომიკაში, შევარდნაძის მთავრობა კი ძლივს ახერხებდა საკუთარი საოპერაციო ხარჯების დაფარვას, რომ აღარაფერი ვთქვათ მზარდი სიღარიბისა და უთანასწორობის პრობლემებისთვის ეფექტური პოლიტიკის დაპირისპირებაზე. 2003 წელს საქართველოს სიღარიბის შეფასებისას IMF-მა აღნიშნა, რომ „ფართოდ გავრცელებული სიღარიბე გამოიწვია შემოსავლების მკვეთრმა ვარდნამ... და სოციალური სერვისების მოშლამ... მთავრობამ ვერ უზრუნველყო შემოსავლების განაწილების ეფექტური მექანიზმი და ვერ მოახერხა ადეკვატური სოციალური უსაფრთხოების ქსელების შექმნა. ამას დიდწილად განაპირობებს გადასახადების აკრეფის დაბალი მაჩვენებელი, რამაც გამოიწვია რეგრესული ხელფასების, პენსიებისა და სოციალური დაზღვევის დავალიანების დაგროვება. მიუხედავად იმისა, რომ 1990-იანი წლების ბოლოს ჯანდაცვასა და განათლებაზე საჯარო დანახარჯები იზრდებოდა, ის 90%-ით დაბალია გარდამავალ პერიოდამდე არსებულ მაჩვენებელთან შედარებით (2001 წელს ჯანდაცვაზე იხარჯებოდა მშპ-ის 1%, განათლებაზე – 2.2%). გარდა ამისა, არაფორმალურ გადახდებზე მოთხოვნა კიდევ უფრო ამცირებს ხარისხიან ჯანდაცვასა და განათლებაზე წვდომას, მაშინ, როდესაც, სოციალური ხარჯებისა და ელექტროენერგიის სუბსიდიების სუსტი ტარგეტირება კიდევ უფრო ამძიმებს პრობლემას“.
წინდაუხედაობის გამო 2003 წლამდე საქართველო გამომწყვდეული იყო ფარისევლობის მოჯადოებულ წრეში, რომელმაც მოიცვა მოქალაქისა და სახელმწიფოს ურთიერთობის ყველა ასპექტი. მხოლოდ სახელად არსებული „სახელმწიფო“ თვალთმაქცობდა, თითქოს უზრუნველყოფდა სამართალსა და წესრიგს, საჯარო ინსტიტუციებსა და კომუნალურ მომსახურებებს, ჯანმრთელობისა და ხანდაზმულობის დაზღვევას. საქართველოს „მოქალაქეები“, თავის მხრივ, სხვადასხვა სამომხმარებლო საქონლის ფასად იღებდნენ სხვადასხვა მომსახურებებს და გადასახადებისთვის თავის არიდებითა და საჯარო მოხელეებისთვის ქრთამის მიცემით „შეჰქონდათ“ წვლილი ჯანმრთელობისა და სოციალურ დაზღვევაში.
რეალობა ის იყო, რომ ადამიანებს, რომელთაც საქართველოში ცხოვრება და საქმის კეთება უნდოდათ, არავის იმედი არ უნდა ჰქონოდათ, გარდა საკუთარი თავისა, არაფორმალური სოციალური კავშირებისა და ქურდებისა. ხალხი არ იხდიდა გადასახადებს და არც ელოდნენ, რომ სანაცვლოდ რაიმე საჯარო მომსახურებას მიიღებდნენ. მათ ისწავლეს, თავად დაეკმაყოფილებინათ საკუთარი საჭიროებები, მათ შორის სიცოცხლისა და ქონების უსაფრთხოება, ხელშეკრულების აღსრულება, ჯანდაცვა და განათლება, გათბობა და ელექტროენერგია.
ამ მოჯადოებული წრიდან გამოსვლას სჭირდებოდა კიდევ ერთი რევოლუცია როგორც სახელმწიფოში, ისე ადამიანთა ცნობიერებაში (რომელსაც მომდევნო კვირას განვიხილავთ).

Having just celebrated its 25th anniversary as an independent state, Georgia remains in a state of revolutionary flux. Just like a box of chocolate, this beautiful country is full of contrasting flavors, never losing the ability to surprise and fascinate at every twist and turn of its history.
Most paradoxically, while Georgia’s unprecedented reforms have become an export commodity, many Georgian reformers and revolutionaries are wanted at home for abusing the power of their office. Georgia’s laws and institutions continue to be constantly remodeled: some new regulations are quickly and decisively introduced only to be patched or altogether reversed; having vanished in the recent past, many government agencies and regulations are resurrected under new names.
A major issue is a strategic direction. Having signed the so-called Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) agreement with the EU, Georgian policymakers are struggling to understand and deal with the “deep” and “comprehensive” impact this agreement will have on domestic producers and consumers. Moreover, while being firmly committed to the European path, Georgia is having a hard time adopting certain European values, sticking instead to centuries-old traditions, including nepotism and homophobia. Another concern is, of course, not to lose Russia and the vast Eurasian market in the course of “Euro-Atlantic integration”.
Georgia’s modern-day revolutions started on 9 April 1989, when a peaceful pro-independence demonstration was forcefully broken by the Soviet army. What followed was utter chaos: civil conflict and ethnic strife, mafia wars, crime, corruption, and an almost complete collapse of public infrastructure and services. Once the wealthiest and most privileged of USSR republics, a kind of Soviet Riviera, Georgia went into an economic and political freefall even before its declaration of independence on 9 April 1991. In economic terms, Georgia dropped behind most other newly independent states (except, perhaps, war-torn and chronically poor Tajikistan). Moreover, given its initially favorable position, the depth of Georgia’s “transformational recession” involved a larger-than-elsewhere decline in wealth, income, health, and quality of life for the vast majority of its population.
Georgian people reacted to the crisis with their feet: through mass emigration (mostly to Russia, but not only) and secession, threatening Georgia’s future as an independent state. As a result of ethnic clashes in Abkhazia and South Ossetia, Georgia has effectively lost control of about 20% of its territory. Until 2004, it had only limited control over Adjara. While no precise data are available for the early independence period due to the informal nature of Georgia’s criminalized economy, Georgia’s GDP is estimated to have shrunk to less than a 1/3 of its 1989 level. According to an IMF memorandum, “three years after independence, the country had suffered a severe decline in recorded output, totaling 35 percent in 1994 alone”.
The first signs of stability came with the end of the civil war in late 1993, after a series of agreements cemented Georgia’s relations with the West. By then, Georgia has acquired a new significance as a potential transit corridor – bypassing Russia and Iran – for the vast Caspian oil and gas resources. Consequently, Georgia received a warm embrace from the then-new Clinton administration, paving the way for the signing of a Bilateral Investment Treaty in July 1995, and, ultimately, the construction of extensive oil and gas pipeline infrastructure across Georgia’s territories. Simultaneously, Georgia started ascending the list of US foreign aid recipients, with the World Bank and IMF providing additional support to ensure macroeconomic stability and facilitate structural reforms. Internal stability was greatly helped by the government’s success in accommodating or restraining organized crime after the second failed attempt at Eduard Shevardnadze’s life in August 1995, and his election as Georgian president in November of that year.
Georgia continued on a path of gradual economic recovery between 1995 and 2003. Real GDP per capita grew at rather impressive rates (from a very low base) in 1996 and 1997: by 14.0% and 12.6% respectively (see World Bank Development Indicators). Georgia was hurt by Russia’s 1998 financial crisis, as reflected in lackluster economic growth performance in 1998-2000. However, economic growth picked up again in 2001-2003, with real GDP per capita increased by a healthy 12.5% in 2003, the last year of Shevardnadze’s rule.
While these growth figures are evidence of the Shevardnadze administration’s early successes in implementing economic consolidation and state-building measures, they only tell a part of the story. Though no longer at war with itself, Georgia has, by and large, remained a dysfunctional, failed state. In 2002, it ranked 85th in the Transparency International Corruption Perceptions Index for 102 countries. EBRD’s Business Environment and Enterprise Performance Survey, conducted in the same year, indicated that “although the business climate has been improving in some respects over time, bribery indicators are deteriorating and firms in Georgia perceive corruption as a bigger obstacle than elsewhere in the CIS.” Among factors inhibiting the business climate, the IMF lists “political fragmentation, a tradition of the clan and family-based loyalties, weaknesses in the legal and judicial systems, and a culture of non-payment that is considered as socially acceptable.”
Very importantly, whatever economic growth has been achieved in Shevardnadze’s times, it failed to trickle down. Adjusted for purchasing power parity, Georgia’s gross national income per capita in 2003 stood at $3,470. In comparison with other non-oil CIS, Georgia did better than Kyrgyzstan, Uzbekistan, and Moldova ($1,840, 2,230, and 2,690, respectively), but worse than its immediate neighbor Armenia ($3,630), and much worse than Ukraine and Belarus ($5,160 and 7,380).
Moreover, the “median” Georgian, as opposed to the “average” Georgian, was much poorer in 2003 than suggested by the per capita income figures. Like any average indicator, the income per capita measure masks inequality in the distribution of income, and in 2003 Georgia was much less equal compared to all ex-Soviet peers (with the exception of Russia). In 2003, Georgia’s income inequality, as measured by the so-called GINI coefficient, stood at 39.5 points, well above its levels in all other CIS countries where GINI values ranged between 35.5 (Uzbekistan) and 28.7 (Ukraine).
With close to a half of Georgia’s population locked into subsistence agriculture, and another half operating largely in the shadow, the Shevardnadze government was barely able to cover its own operational costs, let alone offer an effective policy response to Georgia’s mounting poverty and inequality challenges. Assessing Georgia’s poverty situation in 2003, the IMF’s noted that “widespread poverty has been brought on by the dramatic drop in incomes … and the subsequent collapse in social services… The government has not provided an effective income redistribution mechanism and has failed to provide adequate social safety nets. This largely stems from low tax collections, which have led to the accumulation of regressive wages, pension, and social insurance arrears. Although public spending on health and education grew during the late 1990s, it remains 90% lower than in the pre-transition period (1% of GDP for health, and 2.2% for education in 2001). Also, demands for high informal payments further limit access to quality healthcare and education, while poor targeting of social spending and energy subsidy has compounded the problem.”
With hindsight, it appears that until 2003 Georgia had been trapped in a vicious circle of pretense that encompassed all aspects of citizen-state relations. Existing in name only, the “state” pretended to provide law & order, public infrastructure and utilities, insurance for health, and old-age disability. Georgian “citizens” paid in kind – by pretending to contribute to health and social insurance, evading taxes, and bribing off “public servants”.
The reality was that anyone living and trying to do business in Georgia had nobody to rely on other than themselves, informal social networks, and the mafia. People did not pay taxes and did not expect to receive any government services in return. They learned to provide for all their needs, including the security of their own life and property, contract enforcement, health and education, heating, and electricity.
Breaking out of this vicious circle required no less than another revolution in state affairs and in people’s minds (to be discussed on these pages next week).