საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ ქართველმა ერმა გამოიარა ინვესტიციების გადინებისა და მრეწველობის მოშლის მტკივნეული პროცესი. დაიხურა სამრეწველო ქარხნები, საზღვარგარეთ გაიყიდა ჯართი, მუშახელი კი თვითკმარ სოფლის მეურნეობაში ჩაება. ქვეყნის ზომიერი კლიმატისა და ნაყოფიერი ნიადაგის წყალობით, შიმშილობა არასდროს გამხდარა ქვეყნისთვის პრობლემა, თუმცა უთანასწორობა და მისგან გამოწვეული პოლიტიკური წნეხი სწრაფად აღწევდა კატასტროფულ მასშტაბებს, რაც გზას უხსნიდა ძალადობას და საფრთხის ქვეშ აყენებდა პოლიტიკურ წესრიგს და აფერხებდა ეკონომიკურ ზრდას.
საქართველოს ვარდების რევოლუციის შემოქმედთ, რომელთაც აერთიანებდათ იმის ცოდნა, რომ ხალხის მიერ მათთვის გადაცემულ მანდატს უსასრულოდ ვერ შეინარჩუნებდნენ, კრიმინალური დაჯგუფებების განადგურებისა და საჯარო ინსტიტუტებისადმი ნდობის აღდგენის მიზნით გადადგმული უპრეცენდენტო რეფორმებით უკვე დაიმკვიდრეს ადგილი ისტორიაში.
მათ გაასამართლეს კანონიერი ქურდები, ყაჩაღები, წვრილმანი კრიმინალები და ნარკომოვაჭრეები, განდევნეს კრიმინალი ქვეყნის საზღვრებს გარეთ, პატიმართა რაოდენობამ რეკორდულ მაჩვენებელს მიაღწია (ერთ სულ მოსახლეზე). ქვეყნის სისხლის სამართლის სისტემა მთლიანად გარდაიქმნა, რათა მსგავსი შედეგების მიღწევა შესაძლებელი გამხდარიყო. ამოსავალი გახდა დანაშაულის დამტკიცება და არა უდანაშაულობის. ეჭვმიტანილებს უსჯიდნენ დაუსრულებელ წინასწარ პატიმრობას, საპროცესო შეთანხმების მექანიზმსა და დამყოლ სასამართლოებს ოსტატურად იყენებდნენ აღიარებისა თუ თანხის მიღებისთვის.
მათ ქართულ სახელმწიფოს შემოაცალეს ყველა ის წარმოსახვითი ფუნქცია, რასაც იგი ვითომ ასრულებდა. მასობრივი დათხოვნებით შეამცირეს და განაახლეს სახელმწიფო ბიუროკრატია (ყველასთვის ცნობილია დათხოვნები მაშინდელ საგზაო პოლიციაში), შეამცირეს გადასახადები, რეგულაციები და მთელი რიგი სააგენტოები მათი „აღსრულების“ მიზნით.
მათ შექმნეს კორუფციისგან დაცული საჯარო ადმინისტრირების სისტემა, სადაც ბიუროკრატები იქცნენ რობოტებად, რომლებიც ავტომატურად ასრულებენ რუტინულ სამუშაოს ყოველგვარი მოქმედების თავისუფლებისა და განსჯის გარეშე. გაჩაღებული სამართლებრივმა რეპრესიებმა დოკუმენტზე ხელმოწერა ნამდვილ ბიუროკრატიულ კოშმარად აქცია.
ვარდების რევოლუციის წარმატების მთავარი მიზეზი იყო „ნულოვანი ტოლერანტობის“ სტრატეგია დანაშაულთან, კორუფციასთან, გადასახადებისგან თავის არიდებასა და გადაუხდელობასთან ბრძოლაში. სულ რამდენიმე წელიწადში საქართველო უკვე აღარ იყო წარუმატებელი სახელმწიფო. ეს იყო წარმოუდგენელი წარმატება! ახალმა თაობამ უკვე აღარ იცის, როგორ გადაიხადოს ქრთამი, უფროსი და-ძმებისა და მშობლების თაობა უკვე მიეჩვია გადასახადების დროულად გადახდას. ვინ გაბედავს კომუნალური გადასახადების არგადახდას. პრობლემური სესხების წილიც კი ქართულ საბანკო სექტორში უკიდურესად დაბალია მიუხედავად იმ სირთულეებისა, რასაც მოსახლეობა (და ბიზნესი) განიცდის ლარის გაუფასურების ფონზე. რა თქმა უნდა, აღარაფერს ვამბობთ პატრულის თავაზიან და პროფესიონალ თანამშრომლებსა და ქუჩის ბიუროკრატების, რომლებიც ქართული სახელმწიფოებრიობის სიმბოლო გახდნენ.
ბევრისთვის შეიძლება გასაკვირი აღმოჩნდეს, რომ ვარდების რევოლუციის რეფორმებმა ცოტა რამ გააკეთა სოციალური განსხვავების შესამცირებლად. 2007-2011 წლებში სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მცხოვრებთა რიცხვი 43%-ით გაიზარდა. არანაკლებ საგანგაშო იყო უმუშევრობის ოფიციალური სტატისტიკაც, განსაკუთრებით ახალგაზრდების შემთხვევაში (20-24 წლის ასაკში). როგორც გრაფიკიდან ვხედავთ, 2014 წლისთვის საქართველომ ვერ მოახერხა სამუშაო ასაკის მოსახლეობის უმრავლესობის დასაქმება ეკონომიკის ფორმალურ სექტორში.
2012 წლის არჩევნებში ქართული ოცნების კოალიციამ მოულოდნელად გაიმარჯვა არჩევნებში, რასაც წინ უძღოდა პოპულარული საპროტესტო აქციების ტალღა. აღნიშნული გამოსვლები მიმართული იყო სააკაშვილის მთავრობის მიერ ჩადენილი სამართლებრივი დარღვევებისა და მთავრობის ნების არარსებობის წინააღმდეგ, გამკლავებოდა ეკონომიკურ უთანასწორობას. მსოფლიო პოპულარობით თავბრუდახვეული ვარდების რევოლუციის შემოქმედნი თავიანთივე წარმატების მსხვერპლნი გახდნენ. მათ ვერ გააცნობიერეს (ყოველ შემთხვევაში, დროულად), რომ მათ მიერ შექმნილი სასტიკი სისტემა ეტაპობრივად უნდა დაეშალათ და გზა დაეთმოთ უფრო ჰუმანური და ინკლუზიური ინსტიტუციებისთვის. შედეგი იყო მტკივნეული პოლიტიკური მარცხი 2012 წლის ოქტომბერში და საჯარო სირცხვილი, ემიგრაცია (და ახალი პოლიტიკური კარიერა!) ერთი ნაწილისთვის და ციხე მეორესთვის.
ბიძინა ივანიშვილის მთავრობის დღის წესრიგის სამი მთავარი ელემენტი იყო საქართველოს სასტიკი მართლმსაჯულების სისტემის გარდაქმნა, სოციალური განსხვავების შემცირება და რუსეთთან ეკონომიკური კავშირების აღდგენა. და ეს ყველაფერი ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციისკენ სწრაფვის პარალელურად.
დღის წესრიგის პირველი ელემენტის შესრულება მთავრობამ დაიწყო მართლმსაჯულების სისტემის ყოვლისმომცველი რეფორმით. მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება მსხვილმასშტაბიანი ამნესტიის შესახებ, რისი მიზანიც იყო პატიმართა რაოდენობის „ნორმამდე“ დაყვანა. მათ პროკურატურას შეუზღუდეს წინასწარი პატიმრობის პერიოდისა და საპროცესო შეთანხმებების გამოყენების მექანიზმები (ამგვარად აღადგინეს „უდანაშაულობის პრეზუმფციის“ პრინციპი) და მიანიჭეს დამოუკიდებლობა მოსამართლეებს.
ახალმა ქართულმა მთავრობამ სცადა, შეესრულებინა საკუთარი წინასაარჩევნო დაპირება და ეკონომიკური ზრდის სარგებელი ქვეყნის ღარიბ მოსახლეობაზეც გაევრცელებინა, რომელიც 2012 წლამდე საქართველოს თანამედროვე ეკონომიკიდან გარიყული იყო. ქართული ოცნების მთავრობის მიერ მმართველობის პირველი სამი წლის განმავლობაში გატარებული უმთავრესი „ინკლუზიურობის“ ღონისძიებები იყო უფასო ჯანდაცვა, უფასო წვდომა საჯარო სკოლების პროგრამებზე, გაზრდილი პენსიები და სოციალური შემწეობები და მთელი რიგი სუბსიდიები სოფლის მოსახელობისთვის (ძირითადად თვითკმარი ფერმერებისთვის).
ახალმა მთავრობამ გადადგა ენერგიული ნაბიჯები, რათა წინ წასულიო ევროპასთან ინტეგრაციის მიმართულებით. მთავრობამ პოლიტიკის მთელ რიგ სექტორებში დააჩქარა ჰარმონიზაციის პროცესი, იქნებოდა ეს მიგრაციის, სავიზო, შრომის ბაზრის, სატელევიზიო რეკლამების შესახებ რეგულაციებისა თუ ალკოჰოლსა და თამბაქოზე დაწესებული აქციზის გადასახადის შემოღება. რეკორდულ დროში დასრულდა ევროპასთან ასოცირების შესახებ შეთანხმების მოლაპარკებები, რომელსაც 2014 წლის 27 ივნისს მოეწერა ხელი. 2015 წლის ოქტომბერში ევროპის პარლამენტმა და ევროკავშირის 28 წევრი სახელმწიფოდან 25-მა დაამტკიცა აღნიშნული შეთანხმება.
2014 წლის 1 სექტემბერს ძალაში შევიდა ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმება, რომელიც ევროკავშირის ბაზარზე სრული წვდომის სანაცვლოდ, საქართველოს ავალდებულებს, გაატაროს მნიშვნელოვანი ეკონომიკური და ინსტიტუციური რეფორმები. 2016 წლის 9 მარტს, მას შემდეგ, რაც „საქართველომ წარმატებით შეასრულა სავიზო ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის ყველა მოთხოვნა“, ევროკომისიამ წარმოადგინა შეთავაზება „ბიომეტრიული პასპორტის მქონე საქართველოს მოქალაქეებს მიეცეთ საშუალება, უვიზოდ იმოგზაურონ შენგენის სივრცეში“.
ამ ყველაფრის პარალელურად ივანიშვილის მთავრობა წარმატებას აღწევდა რუსეთთან ურთიერთობის აღდგენაში. 2013 წლის ივნისში არაფორმალური კარასინი-აბაშიძის დიალოგმა შედეგად მოიტანა ის, რომ რუსეთის ბაზარი კვლავ გაიხსნა ქართული ღვინისთვის, მინერალური წყლებისა და „დაბალი ფიტოსანიტარული რისკების მქონე პროდუქტებისთვის“ (როგორიცაა ჩაი, დაფნა, ჩირი, თხილი, ციტრუსი, ყურძენი, ვაშლი, ატამი და სხვ.). ევროკავშირთან კონკურენციის მიზნით, 2014 წლის მაისში რუსეთმა მოხსნა შეზღუდვები „მაღალი რისკების“ სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტებზე, რითიც წაახალისა უცხოური და ადგილობრივი ინვესტიციების ახალი ტალღა საქართველოს წარმოებისა და გადამუშავების სექტორში. 2015 წელს, მოგზაურობაზე დაწესებული შეზღუდვების გაუქმების შემდეგ, 925,000 რუსი ტურისტი შემოვიდა საქართველოში (14%-ით გაიზარდა 2014 წელთან შედარებით). მილიონზე მეტ ტურისტს ველოდებით 2016 წელს.
„რევოლუციური სამართლიანობიდან“ კანონის უზენაესობამდე. ქართველ საზოგადოებასა და პოლიტიკაში ცოტა თუ კამათობს სტანდარტული კანონის უზენაესობის პრინციპის დაცვის საჭიროებაზე. რასაც ბოლომდე ვერ ვაფასებთ, ის არის, რომ ვარდების რევოლუციის დანატოვარი ნულოვანი ტოლერანტობის პოლიტიკა უნდა შერბილდეს იმ უზარმაზარი და შეუქცევადი კულტურული ცვლილებების წყალობით, რაც ქვეყანამ 2003 წლიდან დღემდე გამოიარა!
მაგალითად, თუ მომხმარებლებს ქვითრების გადახდისთვის რამდენიმე კვირას მივცემთ (სანაცვლოდ კი დავუწესებთ ჯარიმას ყოველ დაგვიანებულ დღეზე), ეს სულაც არ ნიშნავს, რომ ქვეყანა გადაუხდელობის კულტურის დამკვიდრების რისკის წინაშეა, თუ ახალ რეგულაციებს ჯეროვნად და სწორად მივაწვდით საზოგადოებას. ანალოგიურად, ბიზნესებისთვის მაქსიმალური ჯარიმის დაწესება და მათი საბანკო ანგარიშების გაყინვა გადასახადებისგან თავის არიდების ნებისმიერ შემთხვევაში ცალსახად კონტრ-პროდუქტიულია დღევანდელ რეალობაში.
შეიძლება გარკვეული მოქმედების თავისუფლების მივცეთ საგადასახადო აუდიტორებს ვადაგადაცილებულ გადამხდელებთან ურთიერთობისას, რამაც შეიძლება მარგინალურად გაზარდოს კორუფციის რისკები და შეამციროს გადასახადების აკრეფა (მოკლევადიან პერიოდში), თუმცა ამგვარი გადაწყვეტილების სარგებელი (გაუმჯობესებული ბიზნეს გარემო, ინვესტიციები, ბიზნეს-საქმიანობა და, ბოლოს, საგადასახადო შემოსავლები) აშკარად გადაწონის ამგვარ რისკებს.
ზრდა და თანასწორობა. საბოლოო ჯამში, თითოეულმა საზოგადოებამ თავად უნდა მიიღოს პოლიტიკური გადაწყვეტილება, როგორია რესურსების სამართლიანი განაწილება და რა რაოდენობის ეკონომიკური ეფექტიანობა უნდა დაკარგოს ამის მისაღწევად. ასეთ დროს, მნიშვნელოვანია, გავითვალისწინოთ, რომ ღარიბების უზრუნველყოფა მინიმალური შემოსავლითა და სოციალური მომსახურებებით, როგორიცაა ჯანდაცვა და განათლება, ამცირებს კერძო სექტორისთვის საჭირო რესურსების რაოდენობას. ამიტომ ეს მნიშვნელოვანი კომპრომისია.
დღემდე ქართული ოცნების მთავრობა ნაჩქარევად ცდილობდა ინკლუზიურობის მიღწევას, რამაც განაპირობა მნიშვნელოვანი საჯარო რესურსების განიავება. ღარიბი ფენის მდგომარეობა კი მცირედით თუ გაუმჯობესდა. ანალოგიური პრობლემაა ისიც, ფისკალური თვალსაზრისით, რამდენად შესაძლებელია ხელგაშლილი სოციალური დანახარჯების შენარჩუნება, თუ გავითვალისწინებთ, რამდენად მნიშვნელოვანია საჯარო ინფრასტრუქტურაში უფრო მეტი ინვესტიციების ჩადება და ბიზნესებისთვის საგადასახადო ტვირთის შემცირება.
ევროპასა და ევრაზიას შორის. ევროპასთან გაფორმებული თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმების (DCFTA) განხორციელება და ეკონომიკური ურთიერთობების შენარჩუნება რუსეთის მიერ მართულ ევრაზიის კავშირთან საშიში იქნება პოლიტიკურად, ეკონომიკურად და დიპლომატიურად. ევროკავშირი არ დაიშურებს ტექნიკურ თუ ფინანსურ მხარდაჭერას, რაც აანაზღაურებს ჰარმონიზაციის ხარჯების ნაწილს. ამავდროულად, საქართველომ უნდა გამოიყენოს მის ხელთ არსებული ყოველი დიპლომატიური ინსტრუმენტი, რათა შეამციროს რუსეთის შურისძიების რისკი კონკურენტ სავაჭრო ბლოკში გაწევრიანების გამო. საქართველოს ევროპასთან დაახლოებისთვის ბევრი მიზეზი აქვს, როგორც ზურაბ ჟვანიამ აღნიშნა ევროპარლამენტის წინაშე გამოსვლაში. თუმცა ევროპასთან ღრმა (და ყოვლისმომცველი) თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმებაში ჩაღრმავება ეროვნული ეკონომიკური ინტერესების გათვალისწინების გარეშე შეიძლება ბუმერანგივით დაგვიბრუნდეს უკან. თუ ასოცირების შეთანხმების/DCFTA-ის შეთანხმებების ფასი გადააჭარბებს სარგებელს, ევრაზია შეიძლება რევანშით დაბრუნდეს. როგორც ეკონომიკურად, ისე პოლიტიკურად.

Following the collapse of the Soviet Union, the Georgian nation went through a process of rapid disinvestment and de-industrialization. It was forced to shut down industrial plants, sending scrap metal abroad, and workers into subsistence farming. Hunger has never become an issue thanks to the country’s moderate climate and good soil conditions, yet inequality and associated political pressures rapidly reached catastrophic dimensions, unleashing cycles of violence, undermining the political order, and inhibiting prospects of economic growth.
United by a clear vision and knowledge that the broad popular mandate will not last forever, Georgia’s Rose Revolutionaries gained their place in history by taking unprecedented steps to crush the criminal gangs and restore trust in state institutions.
First, they took vigorous steps to convict mafia bosses, gangsters, petty criminals, and drug dealers, pushing crime out of Georgia’s borders and bringing the country’s prison population to world-record levels (per capita). To perform this task, the criminal justice system was re-engineered to presume guilt – not innocence, – subjecting its victims to lengthy pre-trial detention periods and masterfully using the plea bargaining mechanism and pliant courts to extract confessions and money.
Third, they created a corruption-proof public administration system reducing the bureaucrat to a robot undertaking simple automatic routines with very little room for discretion or judgment. With the legal repression system in full swing, applying a signature has become the Georgian bureaucrat’s nightmare.
The strategy of “zero tolerance” in handling crime, corruption, tax evasion, and non-payment was a key factor in the Rose Revolution’s success – in just a few years – to overcome the failed state predicament. And what a great success it was! The young Georgian generation no longer knows how to give or take bribes; their older siblings and parents are now used to paying their taxes and bills in full and on time. No Georgian would ever miss a utility payment. Even the share of bad loans in Georgia’s banking system remains extremely low despite the great difficulties experienced by Georgian households (and businesses) in the wake of Lari devaluation. And then, of course, there are the smiling and professional traffic police and street-level bureaucrats that have become symbols of Georgia’s new statehood.
Surprisingly for many, however, Georgia’s Rose Revolution reforms did little to close social gaps. Between 2007 and 2011, the share of people living under the poverty threshold grew by 43%. Equally alarming were the official unemployment statistics, particularly for the young (in the 20-24 age bracket). As shown in Figure 1, by 2014, Georgia has failed to engage the majority of its working-age population in the formal sector of the economy.
The Georgian Dream coalition rode to a surprise electoral victory in October 2012 on waves of popular protest against legal abuses by the Saakashvili administration and its lack of willingness to deal with economic disparities. Dizzy from global fame, the makers of Georgia’s Rose Revolution became victims of their own success. They did not realize, at least not in time, that the brutal system they have created had to be gradually dismantled, giving way to a more humane and inclusive set of institutions. The result was a painful political defeat in October 2012 and public disgrace; emigration (and new political careers!) for some, and prison terms for others.
Three key elements on Bidzina Ivanishvili’s government agenda were to reset Georgia’s brutal justice system, reduce yawning social gaps, and restore economic relations with Russia while at the same time pressing ahead with Euro-Atlantic integration.
In line with this agenda, one of the first steps taken by the new government involved a comprehensive reform of the justice system, starting with a large-scale amnesty to reduce the prison population to more “normal” levels, limiting the use of pre-trial detention and plea bargaining mechanisms by the prosecution (thus restoring the “presumption of innocence” principle); and, last but not least, granting greater independence to the judiciary.
Second, the new Georgian administration tried to act on its electoral promise to spread the benefits of growth to Georgia’s poor who until 2012 had been left out of Georgia’s modern economy. Key “inclusivity” measures undertaken in the first three years of Georgian Dream coalition rule included free healthcare, free access to publically-provided school readiness programs, increased pensions and social benefits, as well as a spate of subsidies thrown at rural dwellers (mostly, subsistence farmers).
Third, the new government took energetic steps to advance the European integration agenda by accelerating the implementation of harmonization measures across a broad spectrum of policy areas from migration and visa regulation, to labor markets, to TV advertising and excise taxes on alcohol and tobacco. Negotiations on the Association Agreement (AA) with the EU have been completed in record time, allowing for the AA to be signed on 27 June 2014; by October 2015, it has been ratified by the European Parliament and by 25 out of the 28 EU Member States.
The Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) agreement, committing Georgia to non-trivial economic and institutional reforms in exchange for greater access to the EU, went into force on 1 September 2014. On March 9, 2016, quoting “the successful implementation by the Republic of Georgia of all the benchmarks set in its Visa Liberalisation Action Plan”, the European Commission proposed “to allow visa-free travel to the Schengen area for Georgian citizens holding a biometric passport.”
In parallel, Ivanishvili’s coalition was successful in its bid to mend fences with Russia. By June 2013, the informal Karasin-Abashidze dialog resulted in the re-opening of the Russian market for Georgian wine, mineral water, and “low phytosanitary risk products” (such as tea, laurel, dried fruit, nuts, citrus, grapes, apples, pears, etc.). As if competing with the EU, in May 2014, Russia lifted restrictions on “high risk” agricultural products, triggering a round of foreign and domestic investment in Georgia’s production and processing capacities. With most travel restrictions removed, 925,000 Russian tourists visited Georgia in 2015 (14% up from 2014); more than 1mln are expected to arrive in 2016.
From “revolutionary justice” to rule of law. There is little arguing in Georgian society and politics in about the need to follow conventional rule-of-law principles. What is still not fully appreciated today is that some of the zero-tolerance policies, which survived the Rose Revolution days, could and should be relaxed today thanks to the tremendous and irreversible cultural changes Georgia has gone through since 2003!
For example, giving customers a few weeks to settle their bills (while charging penalties and interest!) will not run the risk of spawning a culture of non-payment as long as the new rules are clearly communicated and enforced. Likewise, the zero-tolerance and zero-discretion practice of subjecting businesses to maximum allowable penalties and freezing their bank accounts in every case of (suspected) tax evasion are clearly counterproductive in today’s realities.
It may be that giving tax auditors some discretion in dealing with delinquent taxpayers (and subjecting their decisions to court review) would marginally increase corruption risks and reduce tax collection (in the short run). However, the benefits of doing so (in terms of improved business climate, investment, business activity, and, ultimately, tax revenues) clearly outweigh any such risks.
Growth and equity. Ultimately, it is up to each society to decide – politically – what is a fair distribution of resources and how much it is willing to lose in economic efficiency in order to achieve it. In the process of doing so, it is important to consider that providing the poor with a minimum level of income and access to social services, such as healthcare and education, reduces the number of resources available to the private sector. Hence, an obvious tradeoff.
So far, the efforts by the Georgian Dream government to achieve inclusivity have often been rushed, resulting in considerable waste of public resources, and most importantly, in little improvement in the lot of Georgia’s poor. A related concern is whether or not the generous social outlays could be sustained from the fiscal point of view, given the competing needs to accelerate investment in public infrastructure and reduce the tax burden on businesses.
Between Europe and Eurasia. Implementing the DCFTA with Europe while maintaining economic exchanges with the Russia-led Eurasian Union will be a daunting balancing act, politically, economically, and diplomatically. The EU will undoubtedly provide technical assistance and funding to offset some of the harmonization costs. At the same time, Georgia may have to deploy every diplomatic tool at its disposal to reduce the risk of Russia’s retaliation for joining a competing trading block. There are many reasons for Georgia to be closer to Europe, as laid out in Zurab Zhvania’s passionate speech at the European Parliament. However, dipping into the deep (and comprehensive) FTA with the EU without careful consideration of national economic interests may backfire. If the costs of AA/DCFTA agreements exceed their benefits, Eurasia may come back with a vengeance. Economically, as well as politically.