ცენტრალურ ევროპაში პროფესიული განათლების ტრადიცია ჯერ კიდევ შუა საუკუნეებში იღებს სათავეს. მაგალითად, მე-14 საუკუნის გერმანიაში 2 წელი უნდა ყოფილიყავით შეგირდი, გემუშავათ და გესწავლათ საცხობში ოსტატის ზედამხედველობის ქვეშ, რომ შემდეგ მცხობელად გემუშავათ. შეგირდობა სტანდარტიზებული იყო და, წარმატების შემთხვევაში, სრულდებოდა სერთიფიკატის გადაცემითა და მცხობელთა გილდიაში მიღებით.
შეგირდობისას იძენდნენ როგორც პროფესიულ უნარ-ჩვევებს (მაგ.: ცომის ზელა), ისე თეორიულ ცოდნასაც. კერძოდ, მცხობელის შეგირდები სწავლობდნენ, რა იყო ნებადართული და რა არა პურის ცხობისას. მაგალითად, ხარისხის სტანდარტების შემოღებამდე ხშირად პურში ხის ბურბუშელას ურევდნენ. ეს პრაქტიკა აკრძალა მცხობელთა გილდიამ, რომელიც სასტიკად სჯიდა კანონის დამრღვევთ: ფოტოზე ნაჩვენებია ე. წ. „bäckertaufe“, გალია, რომლითაც კანალიზაციაში უშვებდნენ მცხობელს, რომელიც ხარისხის სტანდარტს დაარღვევდა (რაც ძალიან არასასიამოვნო იყო, თუმცა სერიოზულად არ ვნებდა დამნაშავეს). ხარისხის სტანდარტების ყველაზე ადრეული სია, რასაც შეგირდებს ასწავლიდნენ, ინახება კელნის ისტორიულ არქივში და 1182 წლით არის დათარიღებული. ცნობილია გერმანული ლუდის სიწმინდის კანონი (ე. წ. „Reinheitsgebot“), რომელიც 1516 წლიდან აწესებს, რომ ლუდი შეიძლება შეიცავდეს მხოლოდ (შვრიას, ალაოსა და წყალს). ხარისხის სტანდარტების შემოღება სისტემის ერთ-ერთი გვერდითი სარგებელია – მნიშვნელოვანი ისტორიული მიზეზი, რამაც განაპირობა გერმანიის წარმატება მრეწველობაში და რომელიც ასე აკლია საქართველოს.
მე-19 საუკუნის ბოლოს, თეორიული ცოდნა, რაც ოსტატს უნდა ჰქონოდა, ძალიან დაწვრილებითი და რთული სასწავლებელი გახდა თვით ოსტატისთვისაც კი. შედეგად, სამუშაოზე პრაქტიკულ სწავლებას ავსებდა სკოლაში მიღებული თეორიული ცოდნა. ასე ჩაეყარა საფუძველი დუალური პროფესიული სწავლების სისტემას, სადაც დღემდე შეგირდები სამუშაოზე იძენენ პრაქტიკულ უნარ-ჩვევებს, სკოლაში კი – თეორიულ ცოდნას.
დღეს ითვლება, რომ დუალური პროფესიული სწავლება უდიდესი წარმატებაა, რომელიც ბევრმა ქვეყანამ დანერგა პრაქტიკაში. საქართველოც სულ ახლახან გადავიდა სწავლების ამ მოდელზე. 2016 წლის თებერვალში საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, გიორგი კვირიკაშვილმა ისაუბრა საქართველოში დუალური პროფესიული სწავლების მოდელის შემოღების ინიციატივაზე, რომლის თანახმადაც სტუდენტები პროფესიის 60% სამუშაო ადგილზე ისწავლიან, 40% კი – სასწავლებლებში.
თუმცა აქვს კი საქართველოს დუალური პროფესიული სწავლების სისტემის წარმატებით დანერგვისთვის საჭირო პირობები?
ცენტრალური ევროპის შრომის ბაზრები სამუშაო ძალის დაბალი მობილობით გამოირჩევა. ტრადიციულად, მუშები გერმანიაში, შვეიცარიასა და ავსტრიაში მთელი ცხოვრება ერთსა და იმავე დამსაქმებელთან მუშაობენ. როგორც წესი, დამსაქმებლის გამოცვლა ცუდ ტონადაც კი ითვლება. მაგალითად, 1995-2005 წლებში მერსედეს ბენცის მმართველმა, იურგენ შრემპმა კომპანიაში მექანიკოსის შეგირდობიდან დაიწყო და მთელი ცხოვრება ამ კომპანიაში მუშაობდა. მართალია, შრომის ბაზარი სულ უფრო და უფრო მოქნილი ხდება, განსაკუთრებით ზოგიერთ სექტორში (აკადემია, ჟურნალისტიკა), მაგრამ მუდმივი დასაქმება ჯერ კიდევ ითვლება ნორმად. 2013 წელს გერმანელი მუშახელის 78.6%-ს ჰქონდა მუდმივი შრომითი ხელშეკრულება. ადამიანის ხანგრძლივად დასაქმება დროებით სამუშაოზე ნებადართულიც კი არ არის. დროებითი ხელშეკრულებების განახლება შესაძლებელია მხოლოდ სამჯერ, თუმცა სამუშაოს ხანგრძლივობა არ უნდა იყოს 2 წელზე ნაკლები. ამის შემდეგ დასაქმებული გერმანიაში უფლებამოსილია, მიიღოს მუდმივი ხელშეკრულება, თუნდაც სასამართლო აღსრულების გზით..
ვინაიდან სამუშაო ძალის მობილობა დაბალია, ბიზნესებსაც მეტი სტიმული აქვთ, ჩაერთონ დუალური პროფესიული სწავლების სისტემაში, მიუხედავად მაღალი ხარჯებისა. კომპანიები ვალდებული არიან, თანხა გადაუხადონ ოსტატებს, რომლებიც საკუთარი სამუშაო დროის მნიშვნელოვან ნაწილს უთმობენ შეგირდების განათლებას. კომპანიებმა უნდა უზრუნველყონ სწავლებისთვის საჭირო სივრცე და ხელფასი გადაუხადონ შეგირდებს. 2013 წელს შეგირდების განათლების მთლიანი წლიური ხარჯი საშუალოდ 15,000 ევროზე მეტი იყო. ამას ხელი არ შეუძლია გერმანული კომპანიებისთვის, 45,000 მეტი სამუშაო ადგილი შეეთავაზებინათ შეგირდებისთვის. თუმცა, როგორც აჯემოღლუმ და ფიშკემ აღნიშნეს (1998 წ.) („რატომ ასწავლიან ფირმები? თეორია და მტკიცებულებები“ ეკონომიკის კვარტალური ჟურნალი, 113, 79-119 გვ.), კომპანიები იმიტომ დებენ ინვესტიციას, რომ იციან, ალბათობა იმისა, რომ განათლების მიღების შემდეგ შეგირდი სხვა კომპანიაში წავა, მცირეა.
ზოგიერთ ქვეყანას, მაგალითად დანიასა და ირლანდიას, ახასიათებთ სამუშაო ძალის მაღალი მობილობა, ამიტომ კომპანიებს არ აქვთ გარანტია, რომ თავადვე მოიმკიან საკუთარი პროფესიული სწავლების შედეგებს. შედეგად, უბილეთო მგზავრის პრობლემის გადასაჭრელად, საჭიროა, ტრენინგის ხარჯები განაწილდეს დამსაქმებლებს შორის, მიუხედავად იმისა, მიიღებენ ისინი შეგირდს თუ არა.
საქართველოში, მეორეს მხრივ, თითქმის ყველა დროებითი ხელშეკრულების საფუძველზეა დასაქმებული. მთავრობა და დიდი ფირმებიც კი არ სთავაზობენ საკუთარ თანამშრომლებს მუდმივ ხელშეკრულებას. შედეგად, ვიღებთ სამუშაო ძალის მაღალ მობილობას, რის გამოც ტრენინგების შედეგები ხშირად არ უბრუნდება კომპანიას, რომელმაც ინვესტიცია ჩადო ახალწვეულში. ამიტომ არსებობს მხოლოდ უკვე გაწვრთნილი მუშახელის დასაქმების სტიმული ყოველგვარი ტრენინგების ჩატარების გარეშე.
საქართველოში აუცილებელი იქნება დანიისა და ირლანდიის მსგავსი სისტემის შემოღება, სადაც ხარჯებს (ნაწილობრივ) ფარავს ყველა კომპანია. ალბათ, უფრო რეალური იქნება, თუ ხარჯებს დაფარავს მთავრობა ან საერთაშორისო განვითარების ფონდები, ყოველ შემთხვევაში, თავიდან მაინც.
კიდევ ერთი პრობლემა არის ბევრი ქართველის ცნობიერება, რომლებიც თავს არიდებს არასაუნივერსიტეტო განათლებას. 2013 წელს გერმანიის სკოლადამთავრებულთა დაახლოებით 60%-მა აირჩია პროფესიული განათლება, რამაც კიდევ ერთხელ აჩვენა, რომ პროფესიული განათლება გერმანელი ახალგაზრდების ყველა თაობის ტრადიციული არჩევანია. შესაბამისად, საზოგადოებაც დიდ პატივს სცემს ამ პრაქტიკას.
მდგომარეობა საქართველოში განსხვავებულია. საბჭოთა კავშირში პროფესიულ განათლებას უყურებდნენ როგორც წარუმატებელი და უნიჭო სკოლადამთავრებულების არჩევანს და არავის არ უნდოდა, ამ ჯგუფის კუთვნილება ყოფილიყო. პროფესიულ კოლეჯში ჩაბარება ასოცირდებოდა წარუმატებლობასთან. მსგავსი დამოკიდებულება ჯერ კიდევ ცოცხლობს ქართველ საზოგადოებაში. საქართველოს მთავრობის პროფესიული განათლების განვითარების სტრატეგიის ფარგლებში 2015 წელს ჩატარებული გამოკითხვის თანახმად, გამოკითხულთა 73%-ს სურს, მისმა შვილმა უნივერსიტეტი დაამთავროს.
2015 წელს უნივერსიტეტის კურსდამთავრებულთა რიცხვი 22,324 იყო, პროფესიული სასწავლებელი კი მხოლოდ 11,728 სტუდენტმა დაამთავრა. ეს სტატისტიკა აჩვენებს არა მხოლოდ პროფესიული განათლების დაბალ პრესტიჟს, არამედ ქართულ პროფესიულ სასწავლებლებში მიღებული განათლების დაბალ დონესაც. ამ სასწავლებლებს ჯერ კიდევ არ დაუნერგავთ დუალური პროფესიული სწავლების სისტემა და სტუდენტებს აძლევენ მხოლოდ თეორიულ ცოდნას, რომლის ხარისხიც ხშირად დაბალია.
თუმცა ეს კარგი ამბავია! ჯერ კიდევ ბევრი რამის გაუმჯობესება შეიძლება და, თუ საქართველო მოახერხებს პროფესიული სწავლების სისტემის დანერგვას, რომელიც კარგ მოგებას გვპირდება შრომის ბაზარზე, დიდი შანსია, აგდებული დამოკიდებულება ასეთი განათლებისადმი თანდათან გაქრეს.

In Central Europe, vocational education and training (VET) has a tradition that reaches back to medieval times. To become, say, a baker in 14th century Germany, one had to go through an apprenticeship of two years, working and learning in an existing bakery, where one was guided and supervised by a meister (master craftsman). The apprenticeship was standardized and – if successful – ended with the conferment of a certificate and admission to the baker’s guild.
Not only skills were acquired in the apprenticeship (e.g., kneading the dough) but also theoretical knowledge. In particular, baker apprentices learned what was allowed and what was not allowed when making bread. For example, before quality standards were established, it was not unusual to dilute the bread with wood shavings. This practice was outlawed by the guilds, which punished transgressions draconically: the photograph shows a so-called bäckertaufe, a cage in which a baker who had violated the quality standards was submerged into the sewer (unpleasant, but without seriously harming the culprit). The earliest known list of quality standards that were taught to apprentices can be found in the historical archive of the city of Cologne and dates back to 1182. Famous is the Reinheitsgebot of German beer (the beer purity law) which since 1516 states that beer may only contain hops, malt, and water. The establishment of quality standards is one of the side benefits of the system, an important historical reason for Germany’s success in manufacturing, and something that is sorely lacking in Georgia.
In the late 19th century, the theoretical content that had to be known by a craftsman became too comprehensive and complex to be taught by a meister alone. Hence, the practical learning in the workshops was complemented by times in school. This marked the beginning of the dual educational system, where until today apprentices are taught practical skills at their workplaces and theoretical knowledge in schools.
Dual vocational education is now generally acknowledged as a great success and was adopted by many countries. Recently, also Georgia has turned towards this model. In February 2016, the Prime Minister of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, announced an initiative to implement the dual educational model in Georgia, aiming at a rate of 60% of the learning to take place in companies and 40% in schools.
Yet, does Georgia offer the right conditions to set up a dual education system successfully?
WHO WILL INVEST IN GEORGIAN APPRENTICES?
The Central European labor markets are characterized by very low labor mobility. Traditionally, workers in Germany, Switzerland, and Austria work their whole lives for the same employer. Until recently, changing employers was not part of a typical labor biography, and was usually considered undesirable. A manager like Jürgen Schrempp, who led the Mercedes Benz carmaker from 1995 to 2005, started to work for Mercedes Benz as an apprentice mechanic and stayed his whole life with his employer. While there are new developments towards more flexibility, particularly in certain segments of the job market (e.g., academia and journalism), permanent employment is still the norm. In 2013, 78.6% of German employees had a permanent labor contract, and it is not even allowed to employ somebody repeatedly on a temporary basis. Temporary contracts can only be renewed three times, and the total time span must not be longer than two years. Afterward, an employee in Germany is entitled to get a permanent contract, which can be enforced at the court.
Because workers are not mobile, businesses are not discouraged from participating in the system despite high costs. The firms have to pay meisters who devote considerable shares of their time to educating apprentices, they have to provide training facilities and pay apprentice salaries. In 2013, the total annual cost for educating a trainee was estimated to be more than 15,000 euro on average, which did not deter German companies to offer more than 450,000 positions to apprentices. Yet, as pointed out by Acemoglu and Pischke (1998) (“Why Do Firms Train? Theory and Evidence”, The Quarterly Journal of Economics, 113: 79-119), the firms are willing to make this investment because it is unlikely that the apprentice will change to another employer after receiving education.
In countries such as Denmark and Ireland, which have higher labor market mobility, firms cannot be confident that they will harvest the fruits of their vocational training efforts. To circumvent the free-rider problem, it is necessary to redistribute training costs between employers, independent of whether they host apprentices or not.
In Georgia, on the other hand, almost all people are employed on temporary contracts. Even the government and big firms do usually not offer permanent labor contracts. With the resulting high labor market mobility of the workforce, the benefits of training will often not accrue to the firms that invested in apprentices, and there are incentives to just hire trained personnel on the labor market without doing the training themselves.
A system similar to Denmark and Ireland, where the cost is (partly) shared by all companies, will therefore be indispensable in Georgia. Maybe more realistically, the training costs could be covered by the government or international development aid, at least in the beginning.
WILL GEORGIANS LIKE TO BE BLUE-COLLAR WORKERS?
Another problem is the mentality of many Georgians who shun non-university education. In 2013, about 60% of German high school graduates opted for vocational education, which illustrates that vocational education is the default educational path for the majority in each cohort of young Germans. Accordingly, becoming an apprentice is a choice that is highly respected in society.
This is different in Georgia. In the Soviet Union, VET was thought to be the choice of unsuccessful and untalented high school students, and nobody wanted to belong to this group. Entering a VET institution was associated with failure, and this attitude still survives in Georgian society. According to a survey in the 2015 VET Development Strategy of the Government of Georgia, 73% of the respondents would like their children to enter university.
In 2015, the number of Georgians graduating from university was 22,324, while only 11,728 completed a vocational training program. However, these numbers do not only reflect the low prestige of vocational education but also the low value of education one can currently obtain at Georgian VET colleges. These have usually not adopted a dual system but offer primarily theoretical instructions, often of a low quality.
Yet, this is the good news! There is still a huge space for improvements, and if Georgia will manage to set up vocational education that promises good returns in the labor market, it is likely that the contempt for this kind of qualification will gradually fade away.