ყველა შეცდა, ვინც კი პროგნოზს აკეთებდა: პროფესიონალიც და მოყვარულიც. ბრექსიტი ყველასთვის სიურპრიზი აღმოჩნდა. როგორც ბუკმეიკერებმა (ადამიანები, რომელიც ორგანიზებას უწევენ ფსონების დადებას პოლიტიკაში, ეკონომიკასა და სპორტში მოვლენების განვითარებაზე) გვაუწყეს, სამჯერ მეტი ფული დაიდო ბრიტანეთის ევროკავშირში დარჩენაზე, ვიდრე მის გასვლაზე. რეფერენდუმის წინა კვირებში ჩატარებული გამოკითხვის შედეგები პროგნოზის საშუალებას არ იძლეოდა და მრავალმა ექსპერტმა ირწმუნა, რომ ბრიტანეთი ევროკავშირში დარჩებოდა.
ძლიერ გაწბილდნენ პროგნოზიორები შეერთებულ შტატებშიც, როდესაც დონალდ ტრამპმა წინასწარ არჩევნებში გაიმარჯვა და რესპუბლიკელების საპრეზიდენტო კანდიდატი გახდა. ფაქტობრივად, მთელი რესპუბლიკური პარტია ტრამპის წინააღმდეგ გაერთიანდა, შესაბამისად, მოვლენათა ასეთ განვითარებას ცოტა თუ ელოდა. სიურპრიზები არც მომავალში არ უნდა გამოვრიცხოთ, რადგან გამოკითხვების თანახმად, ჰილარი კლინტონი მხოლოდ რამდენიმე პროცენტული ქულით უსწრებს ტრამპს, ამიტომ საბოლოო გამარჯვებაზე საუბარიჯერ ადრეა. ამ არჩევნებმა ვაშინგტონის ამერიკული უნივერსიტეტის პროფესორ, ალან ლაიხტმანსაც კი აუბნია თავგზა, არადა 1984 წლიდან მოყოლებული მან 8 საპრეზიდენტო არჩევნების შედეგები ზუსტად იწინასწარმეტყველა. ამჯერად მისი მოდელი, რომელიც კანდიდატების, პარტიებისა და ეკონომიკის შეფასების 13 პარამეტრს ემყარება, პასუხს ვერ იძლევა!
საქართველოში არჩევნები შეერთებულ შტატებზე ადრე, უკვე მომდევნო კვირას გაიმართება, თუმცა კვლავ რთული სათქმელია, რა შედეგებით დასრულდება ის. დემოკრატიის ეროვნულმა ინსტიტუტმა – ალბათ, საქართველოში ყველაზე პროფესიულმა და დამოუკიდებელმა საზოგადოებრივი აზრის კვლევითმა ორგანიზაციამ – უკანასკნელად ივნისში გამოკითხა ამომრჩეველი, თუ ვის აძლევდა ხმას. ამ გამოკითხვაში მმართველმა „ქართულმა ოცნებამ“ ხმების 19% მიიღო, მისმა ყველაზე ძლიერმა კონკურენტმა, ერთიანმა ნაციონალურმა მოძრაობამ – 15%. მიუხედავად ამისა, ბევრი რამ კვლავ ბუნდოვანია, რადგან ეს შედეგები უკვე საკმაოდ მოძველდა, თუ გავითვალისწინებთ იმასაც, რომ გამოკითხულ ამომრჩეველთა 57%-ს ჯერ კიდევ არ ჰქონდა გადაწყვეტილი, ვის მისცემდა ხმას. არჩევნების შედეგებზე უდიდეს გავლენას იქონიებს, რას გადაწყვეტს ხსენებული 57%.
თუ საზოგადოებრივი აზრის მკვლევრებსა და ბუკმეიკერებს აღარ დაეჯერებათ, თუ პოლიტიკური სიტუაცია ისეა არეულ-დარეული, რომ არაპროგნოზირებადი გახდა, დარჩა კი ვინმე, ვისაც შეუძლია სანდო პროგნოზის გაკეთება? შეერთებული შტატების საპრეზიდენტო არჩევნების შემთხვევაში შედეგების პროგნოზირების რამდენიმე საინტერესო ხერხს უკვე მიაგნეს. მაგ.: ერთ-ერთი მეთოდის თანახმად, თუ წინა არჩევნებში ზაფხულის ოლიმპიადა იმ ქვეყანაში ჩატარდა, რომელსაც უკვე უმასპინძლია ზაფხულის ოლიმპიადისთვის, მაშინ არჩევნებში მმართველი პარტია გაიმარჯვებს, სხვა შემთხვევაში – მმართველი პარტია დამარცხდება. ამ მეთოდმა სწორად გამოიცნო 14-დან 13 არჩევნების შედეგები 1960 წლიდან მოყოლებული. 2016 წელს, ზაფხულის ოლიმპიადა ბრაზილიაში ჩატარდა, რომელმაც ოლიმპიადას პირველად უმასპინძლა. გამოდის, შეერთებული შტატების 45-ე პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი უნდა გახდეს.
ვინმეს შეიძლება ეგონოს, რომ ხალხი იმ მთავრობას აჯილდოვებს, რომელიც ახალ სამუშაო ადგილებს ქმნის, შემოსავალი და ზრდა მოაქვს ქვეყნისთვის, სხვებს კი სჯის. მართლაც, ეს ჰიპოთეზა არაერთმა აკადემიურმა ნაშრომმა დაადასტურა სხვადასხვა ქვეყნისა და არჩევნების მაგალითზე. რაც არ უნდა გასაკვირი იყოს, ემპირიული მტკიცებულებები ნათელ პასუხს არ იძლევა (მაგ.: იხ. უილიამ ლევერნიეს მიერ ჩატარებული ადრეული კვლევა, Public Choice 74, 1992 წ.). ზოგჯერ კარგი ეკონომიკური შედეგების მქონე მთავრობები იმარჯვებენ, ზოგჯერ კი მათ არ ირჩევენ. ცხადი ემპირიკული კორელაციების ნაკლებობის გამო, კვლევის დღის წესრიგში გარკვეული ცვლილებები შევიდა, მაგალითად, დაემატა შეკითხვები: ვის მიაწერენ ამომრჩევლები კონკრეტულ ეკონომიკურ პარამეტრებს, უმუშევრობასა და ინფლაციას; ამით ვლინდება, როგორი მეხსიერება აქვთ მათ და ა.შ. კვლევაში, რომელიც სწავლობდა თურქეთის 25 საპარლამენტო არჩევნებს, აქარჯა და თანსელი (Public Choice 129, 2006 წ.) წერენ, რომ „თურქი ამომრჩევლები მხედველობაში იღებენ მთავრობის ეკონომიკურ შედეგებს, თუმცა ერთ წელზე უკან არ იხედებიან. გარდა ამისა, ისინი ზრდასა და ინფლაციაზე პასუხისმგებლობას აკისრებენ უმრავლესობის მქონე მმართველ პარტიას, ხოლო უმცირესობაში მყოფ პარტიას – მხოლოდ ინფლაციაზე“.
როგორც ჩანს, ემპირიული მტკიცებულებების სიმწირის მიუხედავად, პოლიტიკოსებს სჯერათ, რომ ეკონომიკა მნიშვნელოვანია. საარჩევნო წელს, მთავრობები იწყებენ ეკონომიკის სხვადასხვა გზებით წახალისებას. ხშირად ეს წახალისება გულისხმობს სამშენებლო და ინფრასტრუქტურის პროექტების მხარდაჭერას, რადგან ასეთი პროექტები, შემოსავლების ზრდასა და უმუშევრობის შემცირებასთან ერთად, მთავრობის გარჯასა და წარმატებას თვალნათლივ წარმოაჩენს. ასეთი „პოლიტიკური ბიზნეს-ციკლი“ პირველად ამერიკელმა ეკონომისტმა, უილიამ ნორდჰაუსმა გამოიყენა 1970-იან წლებში და მას შემდეგ ის მსოფლიოს ბევრ ქვეყანაში დანერგეს. თბილისში აღმაშენებლის გამზირი ნათელია მაგალითია, რომ ეს სტრატეგია არც ქართული პოლიტიკისთვისაა უცხო. ქუჩის ერთი ნაწილი სააკაშვილმა გაალამაზა და მოკაზმა 2012 წლის არჩევნების წინ, მეორე ნაწილის საგულდაგულო განახლებაზე უკვე ამჟამინდელმა მთავრობამ იზრუნა, რომელმაც ეს მიღწევა სულ ახლახანს დიდი წვეულებით აღნიშნა.
უკვე რამდენიმე წელია, ISET ყოველთვიურად აქვეყნებს საქართველოს მომხმარებელთა განწყობის ინდექსს, რომელიც ეყრდნობა შემთხვევითობის პრინციპით შერჩეული 300 რესპონდენტის პასუხებს მათ პირად და ქვეყნის მიმდინარე თუ მომავალ ეკონომიკურ კეთილდღეობაზე (დაწვრილებითი ინფორმაცია მოცემულია ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის ვებ-გვერდზე). იმავე მეთოდოლოგიით გამოანგარიშებული მომხმარებელთა განწყობის ინდექსები მრავალ ქვეყანაში არსებობს და მათ 30 წელზე ხანგრძლივი ისტორია აქვთ. ჰარდუველისმა და ტომაკოსმა (სამუშაო დოკუმენტი, 2008 წ.) გააანალიზეს 15 ევროპული ქვეყნის მომხმარებელთა განწყობის ინდექსები, რომელთაგან ყველაზე ძველი მონაცემები 1985 წლისა იყო. მათი მიზანი იყო, შეესწავლათ მომხმარებელთა განწყობის ცვლილება საარჩევნო პერიოდში. ამ კვლევით მათ საკმაოდ საინტერესო აღმოჩენები გააკეთეს და მკითხველისთვის საინტერესო იქნება მათი დაკვირვებების შედარება ამ სტატიაში მოყვანილ მომხმარებელთა განწყობის ქართული ინდექსის გრაფიკთან.
ჰარდუველისმა და ტომაკოსმა აღმოაჩინეს, რომ არჩევნებამდე 12 თვით ადრე, კვლევაში მონაწილე 15 ქვეყანაში, მომხმარებელთა განწყობა საშუალოდ 5 პუნქტით იზრდება. საქართველოში ის გაცილებით მეტად გაიზარდა და, თუ 2015 წლის ოქტომბერში -36.2 იყო, 2016 წლის სექტემბერში -15.7-მდე გაიზარდა (-100/+100 შკალაზე). მაშასადამე, ეფექტი, რომელიც ბევრ ქვეყანაში გვხვდება მაღალი სტატისტიკური მნიშვნელობით – კერძოდ, მომხმარებელთა განწყობის ინდექსის ზრდა წინასაარჩევნო პერიოდში – ცხადად ჩანს საქართველოშიც, თანაც ეს ეფექტი საქართველოში გაცილებით ძლიერია, ვიდრე სხვაგან.
აქვს თუ არა მნიშვნელობა, რამდენად ძლიერია არჩევნების ეფექტი? ჰარდუველისი და ტომაკოსი, სავარაუდოდ, ამ კითხვას დადებითად უპასუხებდნენ. ისინი წერენ, რომ „არჩევნებში წარმატებაზე მეტყველებს მომხმარებლის განწყობის დონე და არა მომხმარებელთა განწყობის ზრდა არჩევნებამდე რამდენიმე თვით ადრე. ჩვენი ცვლადი, რომელიც წინასაარჩევნოდ მომხმარებლის განწყობაში აღმავალ ტენდენციას გვიჩვენებს, უარყოფითია. ეს სურათი გვეუბნება, რომ მმართველ პარტიას გაუჭირდება არჩევნებამდე რამდენიმე თვით ადრე მომხმარებელთა განწყობით მანიპულირება, საარჩევნო უპირატესობის მოპოვების მიზნით. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, არჩევნებამდე 7 თვით ადრე მომხმარებელთა განწყობის უეცარი ზრდა, შესაძლოა, დამარცხების ნიშანი იყოს. არჩევნებამდე 7 თვით ადრე მომხმარებელთა განწობა ისედაც უნდა იყოს მაღალ დონეზე, რომ მმართველ პარტიას საარჩევნო უპირატესობა მიეცეს“. რომ შევაჯამოთ, მათ თქმით, „მომხმარებელთა განწყობის ზრდა არჩევნებამდე რამდენიმე თვით ადრე უფრო ამცირებს მმართველი პარტიის ხელმეორედ არჩევის შანსებს, ვიდრე ზრდის. ეს იმას ნიშნავს, რომ მმართველი ძალისთვის რთულია უკანასკნელ წუთებში მომხმარებელთა განწყობით მანიპულირება საარჩევნო უპირატესობის მოსაპოვებლად.“
ამ დაკვირვებების გათვალისწინებით, რა საარჩევნო შედეგებს წინასწარმეტყველებს მომხმარებელთა განწყობის ქართული ინდექსის დინამიკა? ამ კითხვაზე ყველა მკითხველმა საკუთარი პასუხი უნდა იპოვოს. მართლაც, გრაფიკი ხომ ყველამ სხვადასხვაგვარად შეიძლება წაიკითხოს, იმის მიხედვით, მკითხველი მომხმარებელთა განწყობის ინდექსს შვიდი თვის წინ „უკვე საკმარისად მაღალ დონეზე მყოფად“ ჩათვლის, თუ მიიჩნევს, რომ უკანასკნელ თვეებში ინდექსი მკვეთრად და მოულოდნელად გაიზარდა.

Forecasters, professionals and amateurs alike, all got it wrong. The Brexit came as a surprise because the bookmakers (people who organize bets on developments in politics, economics, and sports) reported that about three times more money was put on the event that Britain would stay in the EU than on its alternative. With poll results being inconclusive in the weeks before the referendum, this led many pundits to believe that Britain would stay in the EU.
Also in the United States, the predictors were dramatically embarrassed when Donald Trump prevailed in the primary elections and finally became the Republican presidential nominee. With virtually all of the Republican Party united against Trump, this seemed to be a highly unlikely course of events. Future consternations cannot be ruled out, as Hillary Clinton, who in the polls retains an edge of just a few percentage points, cannot yet claim sure victory. Even Professor Alan Lichtman from the American University in Washington, who accurately predicted the winner of the eight US Presidential Elections since 1984, is perplexed this time: his model, based on 13 parameters of the candidates, the parties, and the economy, fails to give an answer!
Earlier than in the United States, Georgia will have its elections already next week, and the outcome is all but clear. The National Democratic Institute (NDI), arguably the most professional and independent of the pollsters operating in Georgia, conducted its last vote count in June. In that survey, the incumbent Georgian Dream scored 19%, while the closest competitor, the United National Movement, received 15% of the votes. However, there is lots of uncertainty, as these results are quite old, and there was a group of 57% of the voters who intended to vote but had not yet decided to whom they would give their support. How these 57% finally made up their minds is of utmost relevance for the election outcome.
If pollsters and bookmakers cannot be trusted anymore, and if political situations are so muddled that they become unpredictable, are there any trustworthy predictors left? For the US Presidential Elections, some interesting suggestions were made. For example, if the Summer Olympics preceding the election were hosted by a country that had already hosted the Summer Olympics before, then the incumbent party would win the election, while otherwise, the incumbent party would lose. This rule correctly predicted 13 out of 14 election results since 1960. In 2016, the Summer Olympics took place in Brazil, which hosted the Olympic Games for the first time. Thus, Donald Trump will become the 45th President of the United States…
One might think that people reward a government that provides new jobs, generates income and growth, and punish otherwise. Indeed, this is a hypothesis that has been tested in countless academic articles looking at various countries and elections. Surprisingly, the empirical evidence is all but clear (see, for example, the early survey by William Levernier, published in Public Choice 74, 1992). Sometimes, economically well-performing governments win, sometimes they get unelected. The lack of clear empirical correlations has led to various refinements of the research agenda, e.g., asking to whom voters attribute particular economic parameters like unemployment and inflation, eliciting whether they have a long or a short memory, and the like. In a study focusing on twenty-five Turkish parliamentary elections, Akarca and Tansel (Public Choice 129, 2006) write that “Turkish voters are found to take government’s economic performance into account but not look back beyond one year. Furthermore, they are found to hold the major incumbent party responsible for both growth and inflation but minor incumbent parties only for inflation.”
Despite a lack of conclusive empirical evidence, politicians seem to believe that economics does matter. In election years, governments tend to stimulate the economy in various ways, often through construction and infrastructure projects, which, besides increasing incomes and reducing unemployment, are also very visible and bear witness to the government’s striving and success. Pioneered by the US economist William Nordhaus in the 1970s, such “political business cycles” have been found in countries all around the world. Agmashenebeli Street in central Tbilisi illustrates that such considerations may play a role also in Georgian politics. The first part of the street was beautified and embellished by Saakashvili, who completed this task in the election year 2012. The second part of the street was overhauled by the current government, which just recently celebrated this achievement with a great party.
For several years, ISET publishes the Consumer Confidence Index (CCI) in Georgia. The CCI, which is calculated on a monthly basis by calling 300 randomly chosen Georgians, is derived from the respondents’ answers to questions on their personal and the country’s current and future economic well-being (details are available on the CCI webpage of ISET-PI, which can easily be found online). CCI data, generated with the same methodology, exist for many countries, reaching back into the past 30 years and longer. Hardouvelis and Thomakos (working paper, 2008) analyze the CCIs of 15 European countries, with the earliest data series beginning in 1985, and look for patterns in consumer confidence around elections dates. There are some interesting insights they derive from this exercise, and the reader may want to compare their findings with the Georgian CCI graph printed with this article.
Hardouvelis and Thomakos discover that in the 12 months before an election, in the 15 countries included in the study, consumer confidence rises on average by about 5 points. In Georgia, it rose much stronger, namely from -36.2 in October 2015 to -15.7 in September 2016. Hence, an effect that can be found with very high statistical significance in many countries, namely that the CCI increases in the months preceding an election, can be very clearly observed in Georgia, but even stronger than elsewhere.
Does the difference in the strength of the election effect have any significance? Hardouvelis and Thomakos would arguably answer to the affirmative. They write that “it is the level of consumer confidence that predicts positively the electoral outcome, not the rise in consumer confidence in the last few months. Our variable which captures the upward trend in consumer confidence prior to the elections carries a negative sign, suggesting that the incumbent party cannot easily manipulate the level of consumer confidence in the last few months prior to the elections in order to gain an electoral advantage. Put differently, a sudden rise in consumer confidence in the last 7 months prior to elections is a sign of possible defeat. Consumer confidence has to be at a relatively high level at least 7 months before the elections for it to give an electoral advantage to the incumbent party.” Summarizing, they write that “an increase in consumer confidence in the last few months before the elections hurts rather than helps the incumbent party’s chances for reelection, suggesting that it is difficult for the incumbent to manipulate consumer confidence in the last minute in order to gain an electoral advantage.”
Given these findings, what election result do Georgian CCI dynamics predict? We leave it to our readers to give their own answers to this question. Indeed, one can read the graph very differently, depending on whether one thinks that CCI was already on a “relatively high level” seven months ago, or whether one rather sees a very steep and abrupt increase in the CCI in the last months.