სანატრელი ზაფხულის არდადეგების გვარიანი ნაწილის სომხეთში გატარებაზე როდი ოცნებობდნენ ჩემი შვილები. ფიქრებში გაცილებით ეგზოტიკურ ადგილებს დასტრიალებდნენ, აფრიკას, შორეულ აღმოსავლეთს, ევროპის წამყვან დედაქალაქებს – ვენას, პარიზს, ლონდონს. მიუხედავად ამისა, ბევრი დრო არ დამჭირდა, რომ დამერწმუნებინა ისინი, საცდელი ერთი კვირა გაეტარებინათ თუმოს (TUMO) კრეატიულობის საზაფხულო სკოლაში ერევანში. ამისათვის თუმოს ვებ-გვერდიდან მხოლოდ რამდენიმე სურათის ჩვენება საკმარისი აღმოჩნდა.
ერთკვირიანი საცდელი პერიოდი გადაიქცა ოთხკვირიან მოგზაურობად ფოტოგრაფიის, სამგანზომილებიანი მოდელირების და ანიმაციის (10 წლის კატიასთვის), რობოტიკის და პროგრამირების (12 წლის იანისთვის) სამყაროში. ამ გამოცდილებამ მშობლებსაც აგვიხილა თვალი და დაგვანახა, როგორ უნდა მოეწყოს განათლება XXI საუკუნეში და როგორ უნდა გამოვიყენოთ ის სამყაროს მამოძრავებელ ბერკეტად.
თუმოში კრეატიულობა ყველგან და ყველაფერში იგრძნობა.
პირველია თუმოს ფუტურისტული არქიტექტურული დიზაინი, რომელიც იმთავითვე იპყრობს და შთააგონებს ყველას, ვინც კი შენობაში ფეხს შეაბიჯებს.
კრეატიულობა გრძელდება თუმოს სასწავლო კომპიუტერული პროგრამითა (“Tumo World,” თამაშის მსგავსი ვირტუალური გარემო, რომელიც სტუდენტებს ეხმარება, გაერკვნენ და გაეცნონ სასწავლო პროგრამას) და პედაგოგიური მიდგომით. ამ მიდგომის არსია, ათასობით მოზარდს საშუალება მისცეს, თავად შექმნან მათზე მორგებული, ინდივიდუალური სასწავლო პროგრამა და მისდიონ მას, საკუთარი ტემპით და თუმოს ტრენერების მცირე დახმარებით. ზოგიერთი სტუდენტი, თუმოს „ლომები“, რამდენიმე საგანს იღებენ და ბოლო დონემდე სწავლობენ. სხვები, „პეპლები“, იგივე დამწყებები, ყველა საგნის საწყისებს სწავლობენ – თუმოში წახალისებულია ასეთი ექსპერიმენტული მიდგომა. პროგრამა გამდიდრებულია სპეციალური ვორქშოპებით, რომლებსაც ამა თუ იმ სექტორის პროფესიონალები, მათ შორის მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან მოწვეული სპეციალისტებიც, ატარებენ.
ძალზე კრეატიულია უკიდურესად არატრადიციული სასწავლო მენიუ, რომელიც საკუთარ თავს ასე აღწერს: „ხელოვნება, ტექნოლოგიები და ყველაფერი, რაც მათ შორისაა“. სწავლების ოთხი მთავარი მიმართულებაა ანიმაცია, თამაშების დეველოპმენტი, ფილმების გადაღება და ვებდიზაინი. თუმცა სტუდენტს მრავალი შესაძლებლობა აქვს, შეიძინოს სხვა დამატებითი უნარებიც, სამგანზომილებიანი მოდელირება, რობოტიკა, პროგრამირება და მუსიკა. არჩევანის ასეთი ფართო სპექტრისა და მოქნილობის წყალობით ათასობით „თუმოელი“ (12-18 წლის ასაკის) საკუთარ უნიკალურ გზას აგებს წარმატებისკენ.
დაბოლოს, თუმოს გონივრული ფინანსური არქიტექტურა მდგრადი და სიცოცხლისუნარიანი ფილანტროპიის საუკეთესო მაგალითია – ეს არის დახმარება, რომლის მიზანიც განვითარებაა და რომელიც კომერციულ საწყისებს ეფუძნება.
| მარცხნიდან მარჯვნივ: თუმოს სამეთვალყურეო საბჭოს წევრი და არტისტი მაიკლ არამი, თუმოს მმართველი დირექტორი, მარი-ლუ პაპაზიანი და თუმოს დამფუძნებელი, სემ სიმონიანი. |
თუმო არაფრით ჰგავს ტიპობრივ სახელმწიფო ან დონორის პროექტს. მისი ინტელექტუალური და ფინანსური ფესვები მსოფლიო ტექნოლოგიებისა და ხელოვანთა საზოგადოების სომხური დიასპორტის წარმომადგენლებს შორის უნდა ვეძიოთ. თუმოს მთავარი არქიტექტორი და დამფუძნებელი, სემ სიმონიანი დალასში მცხოვრები საინფორმაციო ტექნოლოგიების სფეროში მოღვაწე მეწარმეა. მან საკუთარი თავი თავად შექმნა. 1975 წელს 19 წლის ასაკში ომით განადგურებული ლიბანიდან ამერიკაში გადმოსახლდა. ტეხასის უნივერსიტეტში ელექტროინჟინრის ხარისხი მიიღო და ამერიკის თავდაცვის ინდუსტრიისთვის სატელეკომუნიკაციო აღჭურვილობის შექმნაზე მუშაობდა. 1989 წელს სემმა და მისმა ორმა კოლეგამ მიატოვეს მაღალანაზღაურებადი სამსახურები, რათა ოცნება აეხდინათ და შეექმნათ INET. ყველაფერი დაიწყო 18000 დოლარით, ფაქსის მანქანითა და 200 დოლარის ღირებულების სატესტო დანადგარით.
სიმონიანი თუმოს კონცეფციის თუ შინაარსის შემქმნელი და მისი მთავარი მამოძრავებელი ძალაა, თუმცა მის გარდა მრავალი ადამიანია ჩართული ამ წამოწყებაში. მარი-ლუ და პეგორ პაპაზიანები თავიდანვე შეურთდნენ ამ ინიციატივას, მათზეა ადგილობრივი ლიდერშიპი და ცენტრის განვითარების ზედამხედველობა. პაპაზიანები ერთმანეთს ბავშვობიდან, ლიბანიდან იცნობენ და სომხეთში დაბრუნდნენ ტექნოლოგიებში, პროექტებისა და განათლების მართვაში უზარმაზარი გამოცდილებით დატვირთულები. მარი-ლუმ შექმნა ცენტრის ინტერიერის და გარე მოედნის დიზაინი. თავადვე მეთვალყურეობდა მათ მშენებლობას. პეგორი უძღვებოდა გუნდს, რომელმაც შექმნა თუმოს სასწავლო კომპიუტერული პროგრამა. ამჟამად თუმო ცდილობს, გაფართოვდეს და გაცდეს ერევნისა და (მალე) სომხეთის საზღვრებს, ამ საქმეში კი მარი-ლუ და პეგორი თავიდან ბოლომდე არიან ჩართულები.
აღსანიშნავია თუმოს სამეთვალყურეო საბჭოც, ის არტისტული, ტექნოლოგიური და მეწარმული ტალანტის იშვიათი ნაზავია, მასში შედიან: უბერის მოწინავე ტექნოლოგიების ცენტრის ინჟინერიის დირექტორი (ტვიტერის პლატფორმების ინჟინერიის ყოფილი ვიცე-პრეზიდენტი) რაფი კრიკორიანი, პიქსარის ანიმაციების სტუდიის ფილმების პროდიუსერი, კატერინ სარაფიანი, System of a Down-ის მთავარი ვოკალისტი, სერჟ ტანკიანი და დისნეის ინტერაქტიული სტუდიის თამაშების დეველოპმენტის ყოფილი ვიცე-პრეზიდენტი, ასევე, ინდასტრიალ თოის დამფუძნებელი ალექს სეროპიანი. მართლაც რომ საოცნებო გუნდია.
თუმოს მთავარი კომპლექსი ერევანში განთავსებულია თუმანიანის პარკში (აქედან მოდის სახელი თუმო) სპეციალურად ამ იდეისთვის დაგეგმარებული 6-სართულიანი შენობის პირველ ორ სართულზე. შენობის დანარჩენი ოთხი სართული ეთმობა ტექნოლოგიურ და მედია კომპანიებს, რომელთაც აქვთ პოტენციალი, თუმოს პარტნიორობა გაუწიონ საგანმანათლებლო მისიაში. თუმოს დამაარსებლებმა, სემ და სილვია სიმონიანებმა 2001 წლიდან დღემდე 60 მილიონ დოლარზე მეტი ინვესტიცია ჩადეს ინფრასტრუქტურაში, თუმოს პროგრამების შემუშავებასა და პირველ ხუთი წლის განმავლობაში მათ ფუნქციონირებაში. მიუხედავად ამისა, მომავალში თუმოს სიცოცხლისუნარიანობას კომერციული მოიჯარეებისგან მიღებული შემოსავალი უზრუნველჰყოფს!
როგორც პეგორ პაპაზიანი ამბობს, თუმოს მოიჯარეთა ბაზის შექმნას ორ წელზე მეტი დასჭირდა. თუმოს ოპერირების მესამე წლამდე თუმოს პროგრამების ხარჯი (დაახლოებით 2 მლნ. აშშ დოლარი წელიწადში, სათაო ოფისებისა და კომუნიკაციის ჩათვლით) სრულად ფინანსდებოდა სიმონიანის განათლების ფონდიდან. დღეს კი შენობაში ძნელად იპოვით თავისუფალ ადგილს, რომელიც მოიჯარეს ჯერ არ დაუკავებია. მოიჯარეების შთამბეჭდავ სიაში არიან მობილურებისთის განკუთვნილი ფოტო რედაქტორის PicsArt-ის დეველოპერული ნაწილი, რომელიც სომხეთშია დაფუძნებული; ელექტრონული დიზაინის ავტომატიზაციის გიგანტი Mentor Graphics, ადამიანური ინტერფეისის მქონე ინტუიციური გადაწყვეტილებების შემქმნელი Synaptics, ასევე VoIP ტექნოლოგიების პიონერი Epygi.
თუმოს მრავალი ყოფილი სტუდენტი და ტრენერი სამუშაოდ შენობაში რჩება. თუმცა მათი უმეტესობა ძალზე დაკავებულია და ქვედა სართულებზე სტუმრობის და მასტერკლასების ჩატარების დრო არ აქვს. პეგორ პაპაზიანი აცხადებს, რომ სინერგიის მთავარი ეფექტი ფსიქოლოგიურია. ახალმოსულებს დიდ მუხტს სძენს წარმატებული ხალხის ყურება, მათ მოსწონთ მაგარი ტიპები.
საბჭომ გაააზრებულად მიიღო თამამი გადაწყვეტილება, თუმოში სწავლა ყოფილიყო უფასო ყველა სტუდენტისთვის, მიუხედავად მათი ოჯახური მდგომარეობისა. განათლების ყველასთვის უფასოდ მიწოდების უკან რაიმე ფილოსოფიური მიზეზი არ დგას; სტუდენტების საჭიროებების შესწავლა მძიმე ტვირთად დააწვებოდა თუმოს ადმინისტრაციას და თუმო მოწყდებოდა მთავარ დანიშნულებას, ყოფილიყო სოციალური ცვლილების მამოძრავებელი მუხტი.
თუმოს საბჭოს, მის დამფუძნებელსა და მენეჯმენტს შეუძლიათ იამაყონ: 2017 წლიდან თუმოს შემოსავლები სივრცის გაქირავებიდან და საზაფხულო ტრეინინგ-ბანაკებიდან (თუმოს ერთადერთი კომერციული საგანმანათლებლო პროექტი) 2 მილიონ აშშ დოლარს მიაღწევს, დაეწევა საოპერაციო ხარჯებს და ეფექტურად უზრუნველყოფს მთელი ორგანიზაციის მომავალს.
2011 წელს გაიხსნა თუმოს ერევნის ცენტრი და ეს იყო სომხეთის პროვინციულ ქალაქებში გაფართოებისკენ გადადგმული პირველი ნაბიჯი. გაფართოების იდეა ყოველთვის არსებობდა, თუმცა ინიციატივა სომხეთის ეროვნული ბანკიდან წამოვიდა, რომელიც დილიჟანში ახალ ოფისს აშენებდა და სურდა, ამ ერთ დროს პოპულარულ საკურორტო ქალაქში წაეხალისებინა დამატებითი ინვესტიციები ადამიანურ კაპიტალში. თუმო ღიად შეეგება გამოწვევას, ქალაქს თავისი ნოუ-ჰაუ შესთავაზა და დილიჟანის ცენტრი 2013 წლის იანვარში გაიხსნა, მისი საოპერაციო ხარჯები კი სომხეთის ეროვნულმა ბანკმა დაფარა.
ეროვნული ბანკის მიერ დაფინანსებული ცენტრი, რომელიც დილიჟანის და მიმდებარე სოფლების 200-მდე ბავშვს ემსახურება, ოპერაციული ეფექტურობის თვალსაზრისით, მეტისმეტად მცირე აღმოჩნდა. ეს ფაქტორი გაითვალისწინეს გიუმრში (გაეშვა 2015 წლის სექტემბერში) და სტეფანაკერტში (2015 წლის ოქტომბერი, 1000-მდე სტუდენტი) მომდევნო ორი ცენტრის მშენებლობისას. ორივე ცენტრი აშენდა თანხების მოსაზიდი (საწყისი ხარჯების დასაფარად) მასშტაბური კამპანიის და სომხეთის კეთილმოსურნეთა გენერალური კავშირის დაპირების წყალობით, რომ მონაწილეობას მიიღებდა საწყის ინვესტიციებში და დაფარავდა საოპერაციო ხარჯებს პირველი ხუთი წლის განმავლობაში.
„ჩვენ ვიცით, როგორ მოვაწყოთ ახალი ცენტრი, – ამბობს პეგორი, – მშენებლობა რომ არ ჩავთვალოთ, ამას 2-3 თვე სჭირდება“. მცირე ცენტრების ქსელის მთავარი გამოწვევა არა მათი მოწყობა, არამედ მათი ეფექტურად მართვაა. ჯამურად 3000 სტუდენტის სიმძლავრის მქონე სამი ახალი ცენტრის ფუნქციონირების ხარჯი წელიწადში ნახევარი მილიონი აშშ დოლარია (დაახლოებით 13-15 აშშ დოლარი სტუდენტზე თვეში, ფიქსირებული ხარჯების გამოკლებით). ამ პროექტის სიცოცხლისუნარიანობის წინაშე მდგარი მთავარი გამოწვევა უძრავი ქონების მოდელის ერევნის გარეთ გამეორებაა, რადგან ერევნის გარეთ კომერციული მოიჯარეების ნაკლებობაა. ამ პრობლემის გადაჭრა მოკლე ვადაში შეუძლებელია, ამიტომ ამ ნაპრალის ამოსავსებად საჭირო იქნება დონორებისა და სახელმწიფოს დაფინანსება. დროთა განმავლობაში კი საინფორმაციო ტექნოლოგიური ბიზნესებისთვის მომგებიანი იქნება პროვინციულ ადგილმდებარეობებზე გადანაცვლება ან გაფართოება, თუ იარსებებს კარგად მომზადებული პერსონალი. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, კვალიფიციური პერსონალის მომზადებით თუმო საკუთარ სიცოცხლისუნარიანობაში დებს ინვესტიციას.
მეორე გამოწვევა ეხება პერსონალის როტაციის აუცილებლობას.
ფინანსური თვალსაზრისით შეუძლებელია ძვირადღირებული ვორქშოპების ერთდროულად ჩატარება 14-ვე საგანში თუმოს ოთხ ობიექტზე (ეს არც საოპერაციო თვალსაზრისითაა გამართლებული). მაშასადამე, ეფექტურობა მოითხოვს, რომ უორქშოპის ლიდერები გაინაწილონ ცენტრებმა: თითოეული ლიდერი რვა თვეს ატარებს ერევანში და ერთ თვეს – სხვა ცენტრებში. ამგვარად, თუმო სრულად იყენებს ყველა ძვირადღირებული ექსპერტების რესურსს, უფრო მცირე ცენტრები კი ექსპერტის მხოლოდ ერთი თვის მომსახურების საფასურს იხდიან, ძირითადი პერსონალის ხარჯები კი აუცილებელ მინიმუმამდე ჰყავთ დაყვანილი (პატარა ცენტრებს ჰყავთ დირექტორი და რამდენიმე ადგილობრივი ტრენერი). შესაბამისად, თითოეულ ცენტრში სრულ განაკვეთზე მყოფი ვორქშოპის ლიდერების რაოდენობა მისი ზომის პროპორციულია, ერევანში შვიდი ექსპერტია, გუიმრში კი – მხოლოდ ორი.
შვილებთან ერთად თუმოს საზაფხულო ბანაკში ყოფნისას მოვისმინე მარი-ლუს პრეზენტაცია თუმოს ამბიციურ გეგმებზე: ახალი ფილიალების გახსნასა და/ან ფრანჩიზების გაყიდვაზე არამხოლოდ სომხეთში, არამედ ბრაზილიაში, ეგვიპტეში, ირანსა და ლიბანში. გამიკვირდა და იმედიც გამიცრუვდა, რომ საქართველო, სომხეთის უშუალო მეზობელი, სამიზნე ქვეყნების სიაში არ მოხვდა. თუმოს გეგმები იქით იყოს და ვფიქრობ, ურიგო არ იქნება, თუ საქართველოს განათლების მინისტრი, სანდრო ჯეჯელავა სომხეთში მომდევნო ვიზიტისას თუმოს ეწვევა და სემ სიმონიანსა თუ სხვა ჩართულ მხარეებთან იმსჯელებს, თუ როგორ შეიძლება გადაიქცეს ეს შესანიშნავი ინიციატივა ორი ქვეყნის მეგობრობის ხიდად.

Spending a big chunk of their precious summer vacation in Armenia was not exactly my kids’ dream. Their wish list included far more exotic destinations in Africa, the Far East, and Europe’s leading capitals – Vienna, Paris, or London. And, yet, it did not take too much convincing for them to go on a one-week trial at TUMO’s summer school for creativity in Yerevan. All I had to do was show a few pictures from TUMO’s website:
What was supposed to be a one-week trial turned into a four-week immersion into the world of photography, 3D modeling and animation (for Katia, 10), and robotics and programming (for Jan, 12). It also became an eye-opening experience for their parents, giving us a sense of how to organize learning in the 21st century, and how to use education as a lever long enough to move the world.
Everything at TUMO is marked with a very special touch of creativity.
This starts with TUMO’s futuristic architectural design, which immediately strikes – and inspires – anybody entering the building.
It continues with TUMO’s proprietary learning software (“Tumo World,” a game-style virtual environment that helps students navigate the curriculum) and pedagogical approach. The point is to allow thousands of teens (7,000 of them at any given time, to be more precise) to tailor an individual self-study program and follow it, at their own pace, with a bit of help from TUMO coaches. Some students, “tigers” in TUMO’s lingo, take a few subjects all the way to the top level. Others, the “butterflies,” do the first couple of levels of every subject – an experimental approach encouraged by TUMO. The program is enriched with special workshops led by industry pros, including visitors from all over the world.
A lot of creative thinking went into the highly unorthodox learning menu, self-described as “arts, tech, and everything in between.” The main four focus areas are animation, game development, film-making, and web design. However, one also has plenty of opportunities to veer into complementary skills, like 3D modeling, robotics, programming, and music. With such a wide range of choices and flexibility, the program allows thousands of “TUMOians” (aged 12-18) to forge their own, unique paths to success.
Finally, TUMO’s ingenious financial architecture is a great model of sustainable philanthropy - development assistance delivered with a fresh business perspective in mind.
From left to right: TUMO board member and artist Michael Aram, managing director of TUMO Marie-Lou Papazian, and founder of TUMO Sam Simonian |
TUMO is anything but your typical government or donor project. It has its intellectual and financial roots in the Armenian diaspora segment of the global tech and arts community. TUMO’s chief architect and founder, Sam Simonian, is a Dallas-based IT entrepreneur. A self-made man, Mr. Simonian was 19 when he emigrated in 1975 from war-torn Lebanon to the US. Armed with an electrical engineering degree from the University of Texas, he went on to design telecommunication equipment for the U.S. defense industry. In 1989, Sam and two fellow engineers resigned from their well-paying jobs to build their own dream – INET – with 18,000 dollars in start-up capital, a fax machine, and a 200 dollar piece of testing equipment.
While Sam Simonian is the founder and the main driving force behind TUMO’s concept and content, many others play a key role. Marie-Lou and Pegor Papazian joined early on to provide local leadership and oversee the Center’s development. Having known each other since their childhood in Lebanon, the Papazians came to Armenia with a ton of tech, project, and education management experience from all over the world. Marie-Lou designed and managed the construction of the Center’s interior and outdoor plaza. Pegor led a team that developed TUMO’s learning software. Both are intimately involved in TUMO’s current efforts to expand its reach beyond Yerevan and (soon) Armenia’s borders.
Finally, TUMO’s board is a rare combination of artistic, tech, and entrepreneurial talent, including: the Engineering Director at Uber's Advanced Technologies Center (and formerly Twitter's Vice President of Platform Engineering) Raffi Krikorian, film producer at Pixar Animation Studios Katherine Sarafian, System of a Down’s lead vocalist Serj Tankian, and former Vice President of Game Development at Disney Interactive Studios, and founder of Industrial Toys, Alex Seropian. A dream team, indeed.
Tumo’s flagship complex in Yerevan occupies about 6,000 m2 on the first two floors of a purpose-designed 6-story building in Tumanyan park (hence TUMO’s name). The building’s other four floors provide office space for technology and media companies that have the potential to become partners in Tumo’s educational mission. Sam and Sylva Simonian, the founders of TUMO, have invested more than 60 million US dollars since 2001 to build the infrastructure, develop TUMO’s programs, and operate them in Yerevan for the first five years. Yet, it is the rental income from commercial tenants that will ensure the sustainability of TUMO!
As Pegor Papazian has stated, building up TUMO’s tenant base took more than two years. Until the third year of the operation, the entire cost of running TUMO’s programs (about 2 million dollars/year, including headquarters and communication) had to be covered by the Simonian Educational Foundation. Today, however, there is very little leftover space in the building, and the thoroughly impressive list of tenants includes the Armenia-based development arms of mobile photo editor PicsArt, electronic design automation giant Mentor Graphics, producer of intuitive human interface solutions Synaptics, as well as VoIP technology pioneer Epygi.
Many of TUMO’s former students and coaches stay to work in the building. However, as the vast majority of them are too busy to come down to give master classes, the main synergies, according to Pegor Papazian, are psychological. Newcomers get inspired by seeing successful guys and their cool style.
The bold decision to make TUMO’s education absolutely free for all students, regardless of their family circumstances, represents a conscious choice by its Board. There is no philosophical reason to make education free for everybody; however, need screening would have placed a hefty administrative burden on TUMO’s administration while detracting from TUMO’s role as an engine of societal change.
TUMO’s Board, its founder, and its management must take a lot of pride in the fact that as early as next year, in 2017, TUMO’s revenues from space rental and summer camp training (TUMO’s only educational undertaking with a commercial twist) will reach over 2 million U.S. dollars, finally catching up with operational expenses, and effectively securing the future of the entire enterprise.
The opening of TUMO’s Yerevan center in 2011 turned out to be but the first step in the process of branching out to Armenia’s provincial towns. While the idea was always there, the initiative came from the National Bank of Armenia (NBA), which was building its new facility in Dilizhan and wanted to stimulate additional investment in the human capital of this once very popular resort town. TUMO responded to the challenge by offering its know-how, and the Dilizhan center opened in January 2013, with its operational costs covered by the NBA.
Catering to 200 kids from Dilizhan and adjacent villages, the NBA-financed center turned out to be too small from an operational efficiency perspective. This was taken into account when building the next two centers, in Gyumri (launched in September 2015, with a capacity of 2000 students) and Stepanakert (October 2015, up to 1000 students). Both centers were built thanks to a vigorous fundraising campaign (to cover start-up costs), and a commitment by the Armenian General Benevolent Union (AGBU) to participate in the initial investment and cover operating costs for the first 5 years.
“We now know how to deploy a new center”, explains Pegor. “Construction aside, it takes only 2-3 months.” The main challenge with a network of smaller centers is not deployment, but efficient management. With a collective capacity of 3,000 students, the three new centers cost half a million USD a year to run (about $13-15 per student per month, excluding fixed costs). One key issue for sustainability is the difficulty of replicating the real estate model outside of Yerevan due to the lack of commercial renters. As there is no short-term solution to this problem, donor and government funding would be required to bridge the gap. But over time, IT businesses will find it profitable to relocate or branch out to provincial locations, given the availability of well-trained staff. In other words, by producing qualified personnel, TUMO will be investing in its own future sustainability.
The second challenge concerns the need for staff rotation.
From a financial point of view, it is not possible (and there is no operational justification) to simultaneously run expensive workshops on all 14 TUMO subjects in all four locations. Thus, efficiency requires that workshop leaders be shared: each gets to spend eight months in Yerevan, and one month in each other location. In this way, all expensive experts are fully utilized, and smaller centers are only charged for one month of an expert’s time while keeping core staff costs to the bare minimum (a director and a handful of locally hired coaches). Accordingly, the number of full-time equivalent (FTE) workshop leaders in each center is commensurate with its size, ranging from seven in Yerevan to only two in Gyumri.
When attending TUMO’s summer camp with my kids, I watched Marie-Lou’s presentation about TUMO’s ambitious plans to open new branches and/or sell franchises not only in Armenia but also in Brazil, Egypt, Iran, and Lebanon. I was surprised and disappointed to hear that Georgia, Armenia’s immediate neighbor, was not on the list of immediate targets. TUMO’s intentions aside, I think it would make perfect sense for Georgia’s Minister of Education, Sandro Jejelava, to include TUMO in his next visit to Yerevan, and engage Sam Simonian and other TUMO stakeholders in a serious discussion of how this amazing initiative could serve as a true friendship bridge between our two countries.