არაფორმალური (ნაწილობრივი) დოლარიზაცია ეწოდება სიტუაციას, როდესაც ტრანზაქციებში და ღირებულების განსაზღვრისას, ადგილობრივი ვალუტის პარალელურად გამოიყენება უცხოური ვალუტა. ქვეყნისთვის კარგი არ არის მაღალი ნაწილობრივი დოლარიზაცია, რადგან ის ხელ-ფეხს უკრავს ეროვნულ ბანკს და ურთულებს მას მონეტარული პოლიტიკის გატარებას. ეროვნული ვალუტის გაუფასურებამ ძლიერ დოლარიზებულ ეკონომიკაში ფინანსური არასტაბილურობაც კი შეიძლება გამოიწვიოს.
საქართველოში, როგორც გარდამავალ ეკონომიკას ახასიათებს, დოლარიზაციის დონე მაღალია. ლარის ბოლოდროინდელმა გაუფასურებამ ხელისუფლებას უბიძგა, გარკვეული ნაბიჯები გადაედგა ეკონომიკის დედოლარიზაციისკენ. ამისთვის საქართველოს მთავრობამ, საქართველოს ეროვნულ ბანკთან ერთად, შეიმუშავა ეგრეთწოდებული „ლარიზაციის გეგმა“.
„ლარიზაციის გეგმაში“ მოცემული მექანიზმებიდან ბევრი (ყველას არ ვახსენებთ ამ ბლოგში) დოლარიზაციასთან ბრძოლის ეფექტურ ინსტრუმენტად არის აღიარებული. მიუხედავად ამისა, კითხვები ჩნდება დედოლარიზაციის სტრატეგიის ორ ყველაზე წინააღმდეგობრივ პუნქტთან დაკავშირებით. ესენია: უცხო ვალუტაში გაცემული იპოთეკური სესხების ნებაყოფლობითი კონვერტაცია ადგილობრივ ვალუტაში1 და მცირე მოცულობის სესხების სავალდებულოდ მხოლოდ ადგილობრივ ვალუტაში გაცემა2.
ეს ორი ინიციატივა, დიდი ალბათობით, საკმაო შეუსაბამობებს გააჩენს ბანკების საბალანსო უწყისებში, რადგან ბანკების საბალანსო უწყისების აქტივების ნაწილი (კრედიტები) სწრაფად დედოლარიზდება, მაშინ, როდესაც ვალდებულებების მხარე (დეპოზიტები) კვლავ შედარებით ძლიერ დოლარიზებული იქნება.
ზოგიერთი პოლიტიკის შემქმნელი თვლის, რომ უცხოური ვალუტაში გაცემული სესხების კონვერტაცია ლარი-დოლარის გაცვლით კურსს დაასტაბილურებს. ლოგიკა ასეთია: საქართველოში კერძო მსესხებლები, რომელთაც სასესხო შენატანისთვის ლარის დოლარში კონვერტაცია უწევდათ (რაც ზრდიდა მოთხოვნას დოლარზე), ახლა მხოლოდ ლარში გადაიხდიან შენატანს. გადაიჭრა თუ არა პრობლემა? ალბათ, არა. უნდა გვახსოვდეს, რომ ახლა ბანკები გადაცვლიან ლარს დოლარში, რათა გაისტუმრონ პროცენტი დოლარში არსებულ ვალდებულებებზე. ნებისმიერ შემთხვევაში, შესაძლოა, საჭირო გახდეს საქართველოს ეროვნული ბანკის საერთაშორისო რეზერვების დახარჯვა ლარი-აშშ დოლარის გაცვლითი კურსის სტაბილურობის შესანარჩუნებლად.
უნდა აღინიშნოს, რომ ადმინისტრაციული მექანიზმებით განხორციელებული იძულებითი დედოლარიზაცია ყოველთვის შეიცავს რისკს, უარყოფითი გავლენა იქონიოს ეკონომიკური სისტემის სხვა ნაწილებზე. მაგალითად, მცირე სესხების უცხოურ ვალუტაში გაცემის აკრძალვამ, შესაძლოა, გაზარდოს საპროცენტო განაკვეთი ლარში გაცემულ სესხებზე და კიდევ უფრო შეაფერხოს ეკონომიური ზრდა (ბანკები შეეცდებიან, დეპოზიტები ლარში მოიზიდონ, რამაც შეიძლება გაზარდოს საპროცენტო განაკვეთი ლარში შენახულ დეპოზიტებზე, ეს კი გაზრდის საპროცენტო განაკვეთს ლარში გაცემულ სესხებზე). გარდა ამისა, მკაცრი ადმინისტრაციული ნაბიჯები ყოველთვის შეიცავს ფინანსური დისინტერმედიაციის (გაპრანჭული ტერმინი, რომელიც აღნიშნავს ხალხის უნდობლობას ბანკების მიმართ) და კაპიტალის გადინების რისკებს.
მაშ, რა დასკვნა შეიძლება გამოიტანონ პოლიტიკის შემქმნელებმა წარმატებული დედოლარიზაციის მაგალითებიდან (როგორც ადგილობრივი, ისე უცხოური)?
პოლიტიკის შემქმნელები ხშირად ახსენებენ უცხოურ გამოცდილებას და იშვიათად საუბრობენ იმაზე, რომ საქართველოში ერთხელ უკვე წარმატებით განხორციელდა საბაზრო ძალებით განპირობებული დედოლარიზაცია. პოსტსაბჭოთა წყობიდან საბაზრო ეკონომიკაზე გადასვლის ადრეულ ეტაპზე უხვად იყო წარუმატებელი ინსტიტუციური და სტრუქტურული რეფორმები. ბიუჯეტის მუდმივმა დეფიციტმა ჰიპერინფლაცია, ვალუტის მკვეთრი გაუფასურება და მაკროეკონომიკური მდგომარეობის გაუარესება გამოიწვია. ხალხი აღარ ენდობოდა ადგილობრივ ვალუტას და ფინანსურმა დოლარიზაციამ ისტორიულ მაქსიმუმს (80-90%) მიაღწია. ვარდების რევოლუციის შემდეგ, ახლად არჩეულმა მთავრობამ ამბიციური რეფორმების გატარება დაიწყო. ეს რეფორმები, რეგიონში არსებულ სახარბიელო ეკონომიკურ პირობებთან ერთად, საქართველოს დაეხმარა მაკროეკონომიკური სტაბილურობის მიღწევაში3. შედეგად, დოლარიზაციის ინდექსები დაახლოებით 20 პროცენტული პუნქტით შემცირდა. ქვემოთ მოცემულ გრაფიკზე ვხედავთ, რომ დოლარიზაცია მცირდება „მშვიდ“ პერიოდში და მხოლოდ კრიზისის დროს იზრდება (2008 წლის მსოფლიო ფინანსური კრიზისი და 2014-2016 წლების რეგიონის ეკონომიკური კრიზისი).
და მაინც, ამ გრაფიკის მთავარი აზრი ერთია: სწრაფ და სტაბილურ დედოლარიზაციაში მნიშნველოვან როლს თამაშობს საბაზრო ძალები. გამომდინარე აქედან, საქართველოს მსგავს ქვეყნებს დოლარიზაციის გაცილებით დაბალი დონე ექნებათ, თუ სტაბილური იქნება მათი მაკროეკონომიკური გარემო და აღარც ამკრძალავი რეგულაციები დასჭირდებათ.
წარმატებულ დედოლარიზაციაზე მდიდარი ლიტერატურა არსებობს. ამ კვლევების მთავარი მესიჯი საქართველოს მაგალითს ადასტურებს: წარმატებული დედოლარიზაციის მთავარი ინსტრუმენტი მაკროეკონომიკური სტაბილურობის მიღწევაა. მნიშვნელოვანია კაპიტალის ბაზრების განვითარებაც, მარეგულირებელი ზომები მხოლოდ დამატებით ინსტრუმენტად მიიჩნევა, რომელიც ზღვრული პროგრესის მიღწევაში გვეხმარება.
მართალია, ბევრი ქვეყანა ცდილობს თავისი ეკონომიკის დედოლარიზაციას, მაგრამ მხოლოდ ერთეულები ართმევენ ამ ამოცანას თავს წარმატებით. მაგალითად, მეკანმა და სხვებმა (2015 წ.)4 ემპირიულად გააანალიზეს 42 თავდაპირველად დოლარიზებული ქვეყანა, რომელთაგან თერთმეტმა წარმატებით გაართვა თავი დედოლარიზაციას5, ხოლო დანარჩენმა 31 ქვეყანამ მარცხი განიცადა. ავტორებმა გამოავლინეს მთავარი ცვლადები, რომლებიც გამოარჩევდა წარმატებულ ქვეყნებს წარუმატებლებისგან. მათ აღმოაჩინეს, რომ წარმატებულ შემთხვევებში საწყისი დოლარიზაციის საშუალო დონე 67.4% იყო, ხოლო წარუმატებელ შემთხვევებში ეს მაჩვენებელი გაცილებით დაბალი, მხოლოდ 48.4% იყო. მეორე, დედოლარიზაციის პროცესში, წარმატებული ქვეყნების რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტი (მშპ) სწრაფად იზრდებოდა (ზრდა საშუალოდ 2.8%-ით უფრო მაღალი იყო, ვიდრე წარუმატებელ ქვეყნებში), მათ გააუმჯობესეს მიმდინარე ანგარიშის ბალანსი (საშუალოდ 5.3%-ით) და შეამცირეს ფისკალური დეფიციტი (საშუალოდ, დეფიციტიდან მცირე ნამატზე გადავიდნენ). დაბოლოს, წარმატებულ ქვეყნებში სტაბილურად მყარდებოდა გაცვლითი კურსი დედოლარიზაციის პერიოდში. თუმცა, რეგრესული ანალიზი გვიჩვენებს, რომ ვალუტის კურსის გამყარება მაკროეკონომიკური სტაბილურობის შედეგია და მისი სუფთა ეფექტი დოლარიზაციაზე სტატისტიკურად უმნიშვნელოა.
თუ წარმატებული დედოლარიზაციის მაგალითებს გავითვალისწინებთ, აღმოვაჩენთ, რომ წარმატებულ ქვეყნებს მსგავსი მნიშვნელოვანი მახასიათებლები ჰქონდათ – ყველა შემთხვევაში დედოლარიზაცია მაკროეკონომიკური სტაბილურობის შედეგი იყო, ხოლო რეგულაციური ზომები მხოლოდ დამატებითი ინსტრუმენტი იყო. ამ ბლოგში პერუს შემთხვევას მოვიყვან, რომელიც ბრწყინვალე მაგალითია იმისა, თუ როგორ ამარცხებს ბაზრით განპირობებული დედოლარიზაციის სტრატეგია მხოლოდ რეგულაციებზე დაფუძნებულ დოლარიზაციის სტრატეგიას.
1980-იანი წლების ბოლოს პერუს მთავრობამ გადაწყვიტა, შებრძოლებოდა დოლარიზაციას და სავალდებულო გახადა უცხოურ ვალუტაში განთავსებული დეპოზიტების ადგილობრივ ვალუტაში კონვერტაცია. ამ სტრატეგიამ უკუშედეგები გამოიღო, გამოიწვია ფინანსური დისინტერმედიაცია და კაპიტალის გადინება, ინფლაციამ ოთხნიშნა ციფრს მიაღწია 1990-იანებში და პერუს სოლმა არსებითი ფუნქციები დაკარგა. ამ მტკივნეული ექსპერიმენტის შემდეგ პერუს ხელისუფლებამ რადიკალურად შეცვალა დედოლარიზაციის სტრატეგია. ახალი გეგმა ორიენტირებული იყო მაკროეკონომიკური სტაბილურობაზე, ფისკალურ ნამატზე, სახელმწიფო ვალის მნიშვნელოვნად შემცირებაზე, ინფლაციის ტარგეტირების შემოღებით ინფლაციის სტაბილიზაციაზე, რასაც 2003-2011 წლებში ვალუტის საგრძნობი გამყარება მოჰყვა. მაკროეკონომიკური სტაბილურობის პოლიტიკას დაემატა რეგულაციები, რათა უკეთ გათვალისწინებულიყო სავალუტო რისკი, ასევე, განვითარებულიყო ადგილობრივ ვალუტაში გამოშვებული გრძელვადიანი ფასიანი ქაღალდების ბაზარი6. შედეგად, პერუმ შეძლო დოლარიზაციის 30%-ით შემცირება.
ყველა გზას მაკროეკონომიკურ სტაბილურობამდე მივყავართ.
რომ შევაჯამოთ, მაკროეკონომიკური თეორია და წარმატებული დედოლარიზაციის შემთხვევების ანალიზი გვიჩვენებს, რომ დედოლარიზაციის პროცესში ყველაზე მნიშნველოვანი წვლილი შეაქვს სტაბილურ მაკროეკონომიკურ გარემოს. რეგულაციები მხოლოდ დამატებითი ინსტრუმენტებია დედოლარიზაციის სწრაფად და ეფექტურად გასატარებლად. ამ ყველაფრის გათვალისწინებით, დოლარიზაციის შემცირების ყველაზე უტყუარი მეთოდი მაკროეკონომიკური სტაბილურობის მიღწევა და შენარჩუნებაა, რაც ნიშნავს დაბალ და სტაბილურ ინფლაციას, მოქნილ სავალუტო კურსს, მიმდინარე ანგარიშის ბალანსის გაუმჯობესებას, ფისკალური დეფიციტის აღმოფხვრას (რაც მიმზიდველს გახდის სახელმწიფო ობლიგაციებს და კიდევ უფრო გააღრმავებს ადგილობრივი კაპიტალის ბაზარს), სწრაფი ეკონომიკური ზრდის ხელშემწყობი სტრუქტურული და ინსტიტუციური რეფორმების გატარებას.
1 კონვერტაცია მოხდება მიმდინარე გაცვლითი კურსით, გარდა ამისა, მთავრობა გარკვეულ სუბსიდიას გამოყოფს.
2 2017 წლის 1 იანვრიდან 100 000 ლარზე ნაკლები მოცულობის სესხები გაიცემა მხოლოდ ლარში, ხოლო 2018 წლის 1 იანვრიდან – 200 000 ლარზე ნაკლები სესხები.
3 სწრაფი ეკონომიკური ზრდა, მოგების გადასახადის შემდეგ ბიუჯეტის კონსოლიდაცია და ეროვნული ვალუტის გრძელვადიანი გამყარება.
4 მ. მეკანი, ჯ.ს. კორალესი, ჯ. დრიდი, რ. გარცია-ვერდუ, პ. იმამი, ჯ. მატცი... ე. იეჰუ (2015 წ.). დოლარიზაცია სუბსაჰარის აფრიკაში – გამოცდილება და გაკვეთილები. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის ბიბლიოთეკა.

Unofficial (partial) dollarization describes a situation when a foreign currency is used alongside the domestic currency for transactions purposes and as a store value. High partial dollarization is not good for a country, as it ties the hands of its Central Bank when it wants to use monetary policy. In a highly dollarized economy, national currency depreciation can even lead to financial instability.
As a transition economy, Georgia is characterized by high levels of dollarization. Therefore, recent waves of lari depreciation have prompted authorities to step up their efforts to achieve sustained de-dollarization of the economy. To do this, the Georgian government, together with the National Bank of Georgia, has drafted the so-called “Larization Plan.”
Despite the fact that many of the policy measures in the current Larization Plan are widely recognized as effective tools against high dollarization (we will not mention all of them in this blog), there are questions related to the two most controversial points in the de-dollarization strategy: voluntary conversion1 of foreign currency mortgage loans to the domestic currency; and mandatory issuance of small loans2 in local currency only. These two initiatives will most likely create considerable mismatches in the banks’ balance sheets, as the asset side of the banks’ balances (credits) will be rapidly de-dollarized, while dollarization of the liability side (deposits) will remain relatively high.
Some policymakers believe that converting foreign currency loans will stabilize the lari exchange rate against the dollar. The logic is as follows: private borrowers in Georgia, who previously had to convert their lari into USD to pay back loans (driving up the demand for USD), will now simply pay in lari. Problem solved? Perhaps not. We have to remember that it will be banks who will be converting lari into USD to pay back interest on their dollarized liabilities. In both cases, the international reserves of the National Bank of Georgia may need to be tapped to keep the lari exchange rate stable against the USD.
It is worth mentioning that de-dollarization by forced administrative means always entails a risk of negative spillover effects to other parts of the economic system. For example, banning small loans in foreign currency might lead to an increase in interest rates on lari loans, and further impede sustainable economic growth (banks will try to attract deposits in lari, which might increase interest rates on lari deposits and increase interest rates on lari loans as well). In addition, strict administrative measures always include the risk of financial disintermediation (a fancy term for people not trusting the banks anymore) and capital flight.
So, what can current policymakers learn from the past experiences (both foreign and domestic) of successful de-dollarization processes?
Policymakers often talk about foreign experiences, but it is not frequently mentioned that Georgia already has an experience with successful market-driven de-dollarization. The early years of the post-Soviet transition were full of unsuccessful institutional and structural reforms. A persistent budget deficit led to hyperinflation, sharp currency depreciation, and deteriorated macroeconomic conditions. People started to mistrust domestic currency and financial dollarization reached historically high levels (80-90%). After the Rose Revolution, the newly elected government started to implement ambitious reforms. These reforms, coupled with favorable economic conditions in the region, helped Georgia achieve macroeconomic stability.3 As a result, dollarization indexes were reduced by approximately 20 percentage points. On the chart below we can see that dollarization has been on the decline during “normal” times, increasing only in times of crises (for example, during the global financial crisis of 2008, and during the recent regional economic crisis in 2014-2016).
The main message conveyed by this chart is clear: market forces play an important role in achieving fast, long-lasting de-dollarization. Therefore, countries like Georgia can achieve a lower level of dollarization simply by stabilizing the macroeconomic environment, without resorting to restrictive prudential regulations.
There is a broad range of literature studying the determinants of a successful de-dollarization process. The main message of these studies corroborates the Georgian experience: achieving macroeconomic stability is the main driver of successful de-dollarization. The development of capital markets is also important, while prudential measures are mainly considered to be a supplementary tool to help achieve incremental progress.
While many countries are trying to de-dollarize, only a few of them have fully succeeded in their efforts. For instance, Mecagni and others (2015)4 empirically analyzed a sample of 42 initially dollarized countries, among which 11 countries managed to successfully de-dollarize5, while another 31 countries failed to meet their target. The authors identified key variables that distinguished successful countries from unsuccessful ones. First, they found that the average initial dollarization in successful cases was 67.4%, while this variable was, on average, much smaller in unsuccessful ones – only 48.4%. Second, during the de-dollarization process, successful countries managed to achieve high real GDP growth (on average 2.8 percent higher than unsuccessful ones), improved current account balances (on average by 5.3%), and reduced fiscal deficit (on average, managing to go from a deficit to a small surplus). Finally, successful countries experienced prolonged exchange rate appreciations during the de-dollarization period. However, regression analysis makes it clear that exchange rate appreciation is itself the result of the macroeconomic stabilization, and its pure effect on dollarization is statistically insignificant.
In considering the case studies of successful de-dollarization processes, we see that successful countries share some important characteristics – in all cases, de-dollarization was achieved through macroeconomic stability, supplemented with prudential measures. Peru provides a brilliant example of how market-driven de-dollarization defeats dollarization based on the prudential regulations alone.
In the mid-1980s, the Peruvian government decided to combat dollarization by forcing the conversion of foreign currency deposits to the local currency. This policy turned out to be counter-productive, provoking financial disintermediation and capital flight. The inflation rate reached quadruple digits in the 1990s and the Peruvian sol lost its essential functions. After this painful experiment, government authorities radically changed their de-dollarization strategy. The new plan focused on achieving macroeconomic stability by creating a fiscal surplus, significantly lowering public debt, and stabilizing inflation by introducing an inflation targeting regime, which was followed by significant currency appreciation from 2003-2011. The macro stabilization policy was complemented by prudential regulations to better account for foreign currency risks, and to develop a market for securities with a long maturity in domestic currency.6 As a result, Peru managed to reduce dollarization by approximately 30 percentage points.
All roads lead to macroeconomic stabilization.
To sum up, macroeconomic theory and the analysis of case studies of successful de-dollarization processes suggest that the key contributor to successful de-dollarization is a stable macroeconomic environment. Prudential measures can only be considered supplementary tools. All in all, the most enduring way to reduce dollarization is to achieve – and maintain – macroeconomic stability by keeping inflation low and stable, keeping the exchange rate flexible, improving the country’s current account balance, reversing fiscal deficit (which makes government bonds more attractive and further deepens domestic capital markets), and by conducting structural and institutional reforms that help reach sustainable high economic growth.
1 conversion will take place at the current exchange rate plus a partial subsidy by the central government.
2 loans below 100 thousand lari from January 1, 2017, and 200 thousand lari from January 1, 2018.
3 rapid economic growth, consolidating budget after tax reform, and long-term appreciation of the national currency.