„საქართველოს უსაფრთხოების ძირეული პრობლემა ის არის, რომ ყველა მთავარი კარტი რუსეთს უჭირავს და არც ახალ ხელს არიგებს ვინმე საქართველოს სასარგებლოდ“, – ამბობს ნილ მაკფარლეინი 2016 წელს საქართველოს უსაფრთხოებაზე დაწერილ სტატიაში. საქართველოს ჰყავს ძლიერი მეზობელი, რომელიც არ არის დემოკრატი, არ სცემს პატივს ერების თვითგამორკვევის უფლებას და, რაც მთავარია, რეალურად იყენებს სამხედრო ძალას ნებისმიერ დროს, როდესაც მისი ინტერესები (ლეგიტიმური თუ არალეგიტიმური) ჯეროვნად არ ფასდება. მეტიც, რუსეთის სამხედრო ძლიერებას კავკასიაში კონკურენტი არ ჰყავს, რადგან რუსეთი არის ერთადერთი წამყვანი ძალა, რომლისთვისაც მსოფლიოს ეს რეგიონი იმდენად მნიშვნელოვანია, რომ მზად არის, საკუთარი ჯარისკაცების სიცოცხლე გაწიროს.
რუსეთი არ მალავს თავის გეოპოლიტიკურ შეხედულებებს: მას არ სურს, მეზობლები დასავლეთის მოკავშირეები გახდნენ, ნატოში გაწევრიანებაზე კი ფიქრიც ზედმეტია. და ის სულაც არ ხუმრობს – ურჩ ქვეყნებს მალევე ახსნებს თავს იარაღის ჟღარუნით. 2008 წელს საქართველოში შემოჭრის ნამდვილი მიზეზი უფრო ბუქარესტში გამართული ნატოს სამიტი იყო, ვიდრე ყალბი სოლიდარობა სამხრეთ ოსეთის მკვიდრთა მიმართ. ამ სამიტზე ნატო საქართველოსა და უკრაინის წევრობას განიხილავდა, „ამ ქვეყნების ნატოში გაწევრიანება კი მიუღებელი იყოს რუსეთისთვის“ (ნ. მაკფარლეინი). კიდევ უფრო ნათელი მაგალითია უკრაინა: რუსეთის სამხედრო ინტერვენცია აღმოსავლეთ უკრაინაში სწორედ ნატოში გაწევრიანების სურვილით იყო გამოწვეული.
მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ ავსტრიის მდგომარეობა გაჭრილი ვაშლივით ჰგავდა დღევანდელი საქართველოსას. ქვეყანა დაპყრობილი იყო საბჭოთა კავშირის, აშშ-ის, დიდი ბრიტანეთისა და საფრანგეთის მიერ. თავად ავსტრიელებს, დღევანდელი ქართველების მსგავსად, ძალზე ცხადი პრეფერენციები ჰქონდათ და თავს დასავლეთის ოჯახის წევრად მოიაზრებდნენ. თუმცა სტალინმა მათ მკაცრი მოთხოვნა წაუყენა: ავსტრია (სადაც სტალინი გარკვეული პერიოდი ცხოვრობდა – კიდევ ერთი მსგავსება საქართველოსთან) არ უნდა გამხდარიყო დასავლეთის ბლოკის ნაწილი. თუ ეს მოთხოვნა შესრულდებოდა, მოსკოვი ნებას დართავდა ავსტრიას, თავად წარემართა ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხები, როგორებიცაა ეკონომიკა და შიდა პოლიტიკა. ავსტრიის პარლამენტი მიხვდა, რომ სრული სუვერენიტეტი მხოლოდ მაშინ იქნებოდა ღირებული, თუ ქვეყანას მისი რეალიზების ძალაც ექნებოდა. სწორედ ამიტომ 1955 წლის 26 ოქტომბერს ავსტრიის პარლამენტმა დაამტკიცა ცნობილი ნეიტრალიტეტის დეკლარაცია, რომელიც დღემდე კონსტიტუციურად განსაზღვრავს ავსტრიის (გეო)პოლიტიკურ იდენტობას.
წლებთან ერთად ნეიტრალიტეტმა მრავალი უპირატესობა მოუტანა ავსტრიას. პირველ რიგში, ავსტრიამ უმდაბლეს ნიშნულამდე დაიყვანა სამხედრო დანახარჯები. 2015 წელს ავტრიის სამხედრო დანახარჯები მშპ-ის მხოლოდ 0.7% იყო, რაც გაცილებით ნაკლებია ნატოს წევრი ქვეყნების თავდაცვის ხარჯებზე (მთლიანი მშპ-ის 2.4%). ეს მაჩვენებელი საქართველოს სამხედრო დანახარჯებზე ნაკლებიცაა (საქართველოს სამხედრო ხარჯი 2007 წლის 9%-დან 2.3%-მდე შემცირდა). ავსტრიაზე თავდასხმის შემთხვევაში, არავინ იყო ვალდებული, მას გადარჩენაში დახმარებოდა, ქვეყანას მეტიც რომ დაეხარჯა თავდაცვაზე, მარტო მაინც ვერ გაუმკლავდებოდა წითელ არმიას. სწორედ ამიტომ ავსტრიამ გაუმართლებლად მიიჩნია ძვირადღირებული ჯარის შენახვა.
მეორე, ავსტრიას ამ წლების განმავლობაში არავინ დასხმია თავს. ნეიტრალურ ქვეყანაზე თავდასხმა საერთაშორისო კანონის დარღვევაა. ამ კანონმა ვერ დაიცვა ბელგია, რომლის ნეიტრალიტეტიც ორჯერ დაარღვია გერმანიამ XX საუკუნეში; შვეიცარიის შემთხვევა კი საპირისპირო მაგალითია, რომელმაც აჩვენა, რომ დიქტატორებიც კი იკავებენ თავს ნეიტრალურ ქვეყანაში შეჭრისგან. ნეიტრალიტეტში ბელგიის სამწუხარო გამოცდილება მისმა უიღბლო გეოგრაფიულმა მდებარეობამ განაპირობა: ის გერმანიასა და საფრანგეთს შორის მდებარეობს. შვეიცარიას კი, რომელიც ერთმანეთში მეომარ ქვეყნებს შორის არ იყო მოქცეული, ჰიტლერიც კი არ მიჰკარებია.
მესამე, ნეიტრალურ ქვეყანას უფრო ადვილად შეუძლია საერთაშორისო ორგანიზაციების მოზიდვა. ეს კი ანგარიშგასაწევი ეკონომიკური ფაქტორია, საქართველოსთვის ეს ფაქტორი კიდევ უფრო მნიშვნელოვანია, ვიდრე შვეიცარიისა თუ ავსტრიისთვის. ჟენევა მრავალ სარგებელს იღებს სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებისგან, არც ვენა დარჩენილა სარგებლის გარეშე. რატომ არ უნდა გამოიყენოს ეს შესაძლებლობა თბილისმა?
უდავოდ, საქართველომ ყველა გზას უნდა მიმართოს, რათა ნამდვილად დასავლური ქვეყანა გახდეს, როგორც ეკონომიკის, ისე საზოგადოების თვალსაზრისით. ავსტრიული და შვეიცარიული მაგალითები იმის დასტურია, რომ ამ მიზნის მიღწევა დასავლეთთან სამხედრო კავშირების ჩამოყალიბების გარეშეც შეიძლება. მეტიც, შვეიცარიელები და ავსტრიელები გამორჩეულად გამდიდრდნენ. მათ, ვისაც ეშინია, რომ ნეიტრალური საქართველო სომხეთს დაემსგავსება, სადაც რუსული ეკონომიკურ-კულტურული გავლენა საზოგადოებაზე ძლიერია, ავიწყდებათ, რომ სომხეთი არსებითად დამოკიდებულია რუსეთის სამხედრო მხარდაჭერაზე მტრულ გარემოში გადასარჩენად. შესაბამისად, რუსეთს შეუძლია მეტი გავლენა ჰქონდეს სომხეთზე. ნეიტრალურ საქართველოსთან კი მას ეს უპირატესობა ვერ ექნება.
წარსულში საქართველო და უკრაინა ცდილობდნენ ნატოს ქოლგისთვის შეეფარებინათ თავი, რათა რუსეთის აგრესია აერიდებინათ თავიდან, რეალურად კი სწორედ ამ ქმედებით იწვევდნენ რუსეთის აგრესიას. თუ საქართველო ერთხელ და სამუდამოდ განაცხადებს, რომ არ სურს ნატოში გაწევრიანება და, მეტიც, რეალურად ექნება სამხედრო ნეიტრალიტეტი, არ გახდება დასავლეთის ბლოკის დე ფაქტო წევრი, რუსეთს გაუქარწყლდება „ალყაში მოქცევის“ შიში. რუსეთს ხელიდან გამოეცლება საქართველოზე კონტროლის მოპოვების მიზეზი. იქნება თუ არა ეს ჭკვიანური არჩევანი? საქართველოს დასავლეთ მეზობლებს არ სურთ, საქართველო იარაღით მოამარაგონ და რუსეთთან გასამკლავებლად საჭირო სამხედრო დახმარება გაუწიონ, აღარაფერს ვამბობთ მათი სამხედრო ძალების საქართველოს დასაცავად გამოყენებაზე, ამიტომ, იქნებ, სჯობს, თვალი გავუსწოროთ რეალობას. და მაინც, როგორია რეალობა დონალდ. ჯ. ტრამპის აშშ-ის პრეზიდენტად არჩევის შემდეგ?
თუ ახალი ადმინისტრაციის განცხადებებით და წევრებით ვიმსჯელებთ, აშშ-ს საგარეო პოლიტიკა გადაჰყავს ახალ, რეალპოლიტიკის მოდელზე, რომელსაც შეგვიძლია ტრანზაქციული დიპლომატია ვუწოდოთ. ეს კურსი ცდება ძველ ბიპოლარულ ან მულტიპოლარულ მიდგომას, თუმცა გამორიცხავს ხარჯების შემცირებას. იზოლაციონიზმის ან შერჩევითი ინტერვენციის საპირისპიროდ, შეერთებული შტატები, ტრამპის მმართველობის ქვეშ, უფრო დიდი ალბათობით, სახელმწიფოზე მორგებულ კორპორატიულ მოდელს გამოიყენებს და სხვა სახელმწიფოებთან უფრო პირდაპირი გარიგებები ექნება. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, ახალი ადმინისტრაციის ტაქტიკური გადაწყვეტილებები და განხორციელების პროცესები თანმიმდევრულ სტრატეგიას იქნება მოკლებული: კონკრეტული შემთხვევის გარემოებები განყენებულად შეფასდება და არა გლობალური გამოწვევებთან კონტექსტში, იქნება კომპრომისებიც და მიზნის მისაღწევად საჭირო რესურსები (დიპლომატიური, ეკონომიკური, სამხედრო ან ყველა ერთად) საჭიროებისამებრ გამოიყოფა. არსებობს აშკარა ნიშნები, რომ საერთაშორისო კონვენციებსა და წესებს კორპორატიული ინტერესები ჩაანაცვლებს; აშშ-ის საგარეო პოლიტიკაც შეიძლება ამ ინტერესებმა წარმართოს.
ამ რეალობაში საქართველო ორი უპრეცედენტო გამოწვევის წინაშე დგას: მან უნდა განაგრძოს ნატოსკენ სწრაფვა და, ამავდროულად, შეიმუშაოს სრულიად უნიკალური მიდგომა ატლანტის ოკეანიდან მონაბერი ახალი ქარების მიმართ, რომლებიც, როგორც ჩანს, იმ სულისკვეთების საწინააღმდეგოდ ქრიან, რაც 1990-იანებში ნატოს გაფართოებისას ვიხილეთ. დღეს, როდესაც განსაკუთრებით რთულდება საქართველოს ინტერესების თანხვედრა აშშ-ის ახალი ლიდერების – გავლენიანი კორპორატიული ჯგუფების – ინტერესებთან, დღის წესრიგში შემოდის საგარეო პოლიტიკაში კომპრომისებზე წასვლა. მომდევნო წლებში არასახელისუფლებლო პირებს – პრივილეგირებულ მსხვილ ბიზნესებს – დიდი გავლენა ექნებათ უსაფრთხოების ახალ არქიტექტურაზე. საქართველო, რომელიც კავკასიაში დასავლური ცივილიზაციის საყრდენია, მზად უნდა იყოს, ფორმა შეუცვალოს საკუთარი პროფილს ეროვნულ და რეგიონულ კონტექსტში და თავად გამოძერწოს საკუთარი გეოპოლიტიკური მდგომარეობით განპირობებული სუბსიდიები.
დროა, დავემშვიდობოთ დიპლომატიის დრომოჭმულ მეთოდებს, რომელთაც ვერ მოიტანეს ხელშესახები შედეგები. ისინი არ შეესაბამებიან ახალ რეალობას, სადაც უნივერსალურ თავისუფლებაზე ორიენტირებული უილსონის ერა შეცვალა ვიწრო ფოკუსის მქონე, ახალი სტილის პრაგმატიზმმა. ამ პოლიტიკისთვის სულერთია მორალი და მიზნად მხოლოდ საკუთარი ინტერესების დაკმაყოფილებას ისახავს. ამ ყველაფრის ფონზე, იქნებ, საქართველომაც უნდა შეწყვიტოს მორალზე ჩივილი – აშკარაა, რომ ხვალინდელი მსოფლიო ტაშით შეეგებება raison d'etat პოლიტიკას, ნაცვლად გულისამაჩუყებელი თავისუფლება-ერთობა-ძმობისა.
დრო ყველაფერს ნათელს მოჰფენს და საკმაოდ სწრაფადაც. სამწუხაროდ, ჩვენი დროებაც, ალბათ, კიდევ ერთხელ დაადასტურებს იმას, რომ ისტორიის ფავორიტი ძალაუფლებაა და არა მორალი. მეტიც, საგარეო საქმეების ტრანზაქციულობისა და ტაქტიკურობის გათვალისწინებით, ქვეყანა დინებას გაჰყვება და ამ ისტორიულ პერიოდში, უსაფრთხო ნაპირთან მისასვლელად, აუცილებელი იქნება კურსის მარჯვედ შეცვლის უნარი.

“The fundamental problem for Georgian security is that Russia holds all the major cards and no one is reshuffling the deck in Georgia’s favor”, writes Neil MacFarlane in his 2016 article on Georgia’s security situation. Georgia has a mighty neighbor that is not democratic, does not respect the right of self-determination of nations, and, most importantly, actually brings its military power to bear whenever Russian (legitimate or illegitimate) interests are not sufficiently honored. To add insult to injury, Russia’s military strength is uncontested in the Caucasus, because Russia is the only major power for which this area of the world is important enough to put the lives of soldiers on the line.
Russia is very outspoken about its geopolitical stance: it does not want its neighbors to align with the West, let alone aspire for NATO membership. And Russia actually means it – countries not exercising self-restraint when casting their own destiny may well notice the Russian saber-rattling soon enough. Rather than some phony solidarity with the South Ossetians, the 2008 NATO summit in Bucharest may have been the true reason for Russia’s military invasion into Georgia in the same year. At that summit, NATO was discussing Georgia and Ukraine’s paths to membership, and “these states’ membership in NATO was unacceptable to Russia” (MacFarlane). Even more obvious, Russia’s intervention in Eastern Ukraine was triggered by the country’s NATO aspirations.
After the Second World War, Austria saw itself in a situation quite similar to Georgia’s situation today. The country was occupied by the Soviet Union, the United States, Great Britain, and France. The Austrians themselves, like the Georgians today, had clear preferences, seeing themselves as a member of the Western family of nations. Yet, they faced a firm demand by Stalin: Austria (where Stalin had lived for some time – another similarity with Georgia) should not become a member of the Western military bloc. If that demand was to be honored, however, Moscow was willing to grant Austria self-determination in those areas that really mattered, namely economics and internal politics. Understanding that full sovereignty is only valuable if one has the power to enforce it, the Austrian parliament enacted its famous Declaration of Neutrality on the 26th of October 1955, which until today is constitutional for Austrian (geo)political identity.
Over the years, neutrality yielded many advantages for Austria though. First of all, Austria could reduce its military expenditures to lowermost levels. In 2015, Austria spent only 0.7% of its GDP on its military, which is much less than what NATO countries spend on their defense (2.4% of their total GDP) and also less than Georgia’s expenditures (2.3%, coming down from more than 9% in 2007). If Austria had been attacked, nobody was obliged to come to the rescue, and even with higher defense spending, Austria alone would not have withstood the Red Army. Thus, Austria had no rationale for maintaining an expensive army.
Secondly, Austria was not attacked over all these years. Attacking a neutral country is a breach of international law, and while that did not protect a country like Belgium, whose neutrality was violated by Germany twice in the 20th Century, Switzerland shows that even dictators are reluctant to invade neutral countries. Belgium’s off-putting experiences with neutrality are due to its unfortunate geographical position between Germany and France, yet Switzerland, not situated between warring nations, was left alone even by Hitler.
Thirdly, a neutral country can attract international organizations much more easily, which is a considerable economic factor, more so for Georgia than for Switzerland and Austria. Geneva benefits big time from the presence of various international organizations, and also Vienna got its share. Why not Tbilisi?
There is no question that Georgia should do everything to become a truly Western country in terms of economy and society. The Austrian and Swiss examples show that this is possible without being militarily aligned with the West. Moreover, the Swiss and Austrians became exceptionally rich. Those who fear that a neutral Georgia would resemble Armenia, with a society that is strongly dominated by Russian economic and cultural influence, forget that Armenia crucially depends on Russian military support to survive in a hostile environment. Russia can therefore play out its influence in Armenia much more ruthlessly. Russia would not have such leverage vis-à-vis a neutral Georgia.
In the past, countries like Georgia and Ukraine have sought protection from Russian aggression by huddling under NATO’s umbrella, but through this very act they brought about Russia’s aggression. If Georgia declared once and for all that it does not want to enter NATO anymore and, moreover, that it will also be militarily neutral in reality and not become a de facto member of the Western bloc, this would mitigate Russian fears of “encirclement”. It would take away the very reason why Russia wants to control Georgia. Would this be a smart choice? As Georgia’s Western friends are not willing to provide the arms and military assistance that would be necessary to stand up to the Russian army, let alone deploying their own forces to defend this country, perhaps one should give in to reality. And what is that reality after Donald J. Trump ascended to the US presidency?
If judged by statements and staffing of the new administration, what the US may be suggesting is to drive its foreign policy course to a qualitatively new model of realpolitik which we would rather term as transactional diplomacy. This course may deviate from the previously known bi-polar or multi-polar setups but also precludes a deep retrenchment. Contrary to the isolationism or selective intervention, the United States under Trump would more likely pursue a stately molded corporate pattern, dealing with other state actors on a direct engagement basis. In other words, the new administration heralds tactical decision-making and implementation processes without a coherent strategy frame: specific circumstances surrounding a case would be assessed in isolation from their links with the rest of global challenges, trade-offs would be taken into account, and resources (either diplomatic, economic, military or altogether) available to achieve an end would be laid out on an as-needed basis. There are some clear indications that a plethora of international conventions and rules may well be "trumped" by corporate interests, and US foreign policy may be driven by such interests.
Given that reality, Georgia faces two unprecedented challenges: it has to adapt itself to the mainstream of its NATO aspirations and carve out a very unique approach to the new winds from across the Atlantic, as those apparently run against the spirit we witnessed in the course of the NATO expansion in the 1990s. Hence is the notion of transacting in foreign policy-making, when expediency of firmly aligning Georgia's own interest with interests of new US "visionaries" – corporate influential groups – becomes ever more demanding. Coming years would obtrusively witness non-state actors – big businesses clouted with state insignia – to exercise a powerful say in new security architecture. And Georgia, as the West civilization's bulwark in the Caucasus, should be ready to face that new setup through chiseling its own geopolitically-driven subsidiarity by reshaping its profile in the national and regional context.
It is high time to bid a farewell to outdated means of diplomacy since they fail to produce plausible credits. They do not fit to the forceful shift from the Wilsonian era of racing for universal liberties to narrowly-focused newly styled pragmatism which discards what is moral and indulges in cherry-picking in pursuing its own interests. With that in mind, has Georgia ceased complaining about morality since the world of tomorrow will ostensibly applaud to a mere raison d'etat instead of a heart-warming liberty-equality-fraternity tirade?
Times will show and soon enough. It is deplorable to say that our times may repeatedly demonstrate that history will favor power over morality. Moreover, in view of transactionality and tacticality of foreign affairs, the country will most likely be adrift, and maverick capabilities to charter its course for reaching safe shores are critically needed at this historical juncture.