დიდი ხნის განმავლობაში საქართველოში მართლმადიდებელი ეკლესიის კრიტიკა ტაბუდადებული იყო. თუმცა სულ ახლახან, თავად ეკლესიის მსახურებმა მოხსნეს ეკლესიას ეს ტაბუ და საჯაროდ გამოიტანეს ეკლესიაში არსებული ურთიერთდაპირისპირება. 2016 წელს, პაპ ფრანსისის ვიზიტს ორმხრივი ბრალდებები მოჰყვა. დეკანოზი დავით ისაკაძე პაპის ვიზიტს ეწინააღმდეგებოდა და ორ დეკანოზს, თეოდორე გიგნაძესა და ალექსანდრე გალდავას სექტანტობასა და ეკლესიის მტრობაში ადანაშაულებდა. ამ ბრალდებებს გამოეხმაურენ დეკანოზი ლევან მათეშვილი და ილია ჭიღლაძე, რომლებმაც ეკლესიას მოუწოდეს, დაეცვა თეოდორე გიგნაძე და ალექსანდრე გალდავა ამგვარი თავდასხმებისგან.
ღია დაპირისპირებამ მწვერვალს 2017 წლის თებერვალში მიაღწია, როდესაც დეკანოზი გიორგი მამალაძე, რომელიც პატრიარქის ქონების მართვის სამსახურის ხელმძღვანელის მოადგილეა, გამოძიების შუალედური შედეგების თანახმად, შეეცადა, ციანიდით მოეწამლა საქართველოს პატრიარქის მდივან-რეფერანტი და ამგვარად ეკლესიაში მეტი ძალაუფლება მოეპოვებინა. მამალაძის ამ სავარაუდო მცდელობის მთავარი მოწმეა მისი მეგობარი და ნათესავი, ირაკლი მამალაძე. მისი ჩვენებით, დეკანოზმა მას სთხოვა, მოეპოვებინა კალიუმის ციანიდი, სანაცვლოდ კი ეკლესიაში კარგ თანამდებობას დაჰპირდა. ირაკლი მამალაძის ჩვენებით, გიორგი მამალაძე გეგმავდა მაღალი რანგის საეკლესიო პირის მოწამვლას და მას დამხმარეებიც ჰყავდა, რომელთა შორის ეკლესიის მსახურებიც არიან. არქიეპისკოპოსმა პეტრე ცაავამ კი დაიწყო საუბარი საპატრიარქოში არსებულ ჩრდილოვან მმართველობაზე და დაასახელა ის საეკლესიო პირები, რომლებიც, ნებით თუ უნებლიეთ, იყვნენ ამ პროცესის მონაწილეები.
ასეთი სახის შიდა განხეთქილება პირველად გასაჯაროვდა და მართმადიდებელი ეკლესიის რეპუტაცია, რომელიც ბოლო ათწლეულების განმავლობაში მხოლოდ მტკიცდებოდა, შესაძლოა, რისკის ქვეშ დადგეს.
არსებობის ადრეულ წლებშივე, საბჭოთა კავშირმა კარლ მარქსის ანტირელიგიური შეხედულებები („რელიგია ხალხის ოპიუმია“) ოფიციალურ პოლიტიკად აქცია და საბჭოთა მოქალაქეებს ათეიზმი დაუწესა. თუმცა ათეიზმმა, როგორც ჩანს, ხალხის გულებში ადგილი ვერ დაიმკვიდრა. საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ, წევრმა ქვეყნებმა არამხოლოდ დრამატული ეკონომიკური, პოლიტიკური და სოციალური ტრანსფორმაცია განიცადეს, არამედ იდეოლოგიურ ვაკუუმშიც მოექცნენ. ზოგიერთ პოსტსაბჭოთა ქვეყანაში, მათ შორის საქართველოშიც, ეს ვაკუუმი ნაწილობრივ ეკლესიამ შეავსო.
საქართველოს შემთხვევაში, ეკლესიის აღზევება მართლაც შთამბეჭდავი იყო: 1970-იან წლებში ქართველების მხოლოდ 47% მიაკუთვნებდა თავს რელიგიას, ხოლო 1995 წელს ეს რიცხვი 80%-მდე გაიზარდა (ფროუზი, 2004 წ.). ამის მიზეზი კი ის იყო, რომ საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ ქრისტიანობა აღქმულ იქნა როგორც საბჭოთაკავშირამდელი კულტურული მემკვიდრეობის ნაწილი და ეთნიკური იდენტობის არსებითი კომპონენტი. ამგვარად, რელიგია აღმოჩნდა ხიდი საბჭოთაკავშირამდელ საქართველოსთან, რომელმაც გააგრძელა საქართველოს საბჭოთაკავშირამდელი ისტორია. შედეგად, გასაკვირი არ იყო, რომ საქართველოს პირველი პრეზიდენტი, ზვიად გამსახურდია, დამოუკიდებლობისთვის ბრძოლაში მართლმადიდებელ ეკლესიას ეროვნული იდენტობისა და ერთობის სიმბოლოდ წარმოადგენდა. მეტიც, როდესაც დამოუკიდებლობის მოპოვებას თან სდევდა მწვავე კრიზისები (ორი სამოქალაქო ომი 1990-იან წლებში, კორუფცია, დანაშაულის მაღალი დონე, ეკონომიკური და სოციალური დაუცველობა), მართლმადიდებელმა ეკლესიამ მოსახლეობაში იმედის გაღვივება და ნიჰილისტური განწყობის შეცვლა მოახერხა. ამ დროში, სუსტი სახელმწიფოს ლიდერები ცდილობდნენ, ეკლესიასთან მჭიდრო კავშირი ჰქონოდათ და ამით მოეპოვებინათ საზოგადოების ნდობა. მაგალითად, 1995 წელს, მეორე პრეზიდენტის, ედუარდ შევარდნაძის მთავრობამ საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია სამართლებრივად აღიარა და მიანიჭა სხვადასხვა პრივილეგია, ასევე, გამოუყო პირდაპირი დაფინანსება სახელმწიფო ბიუჯეტიდან.
ეკლესიის რეპუტაცია და გავლენა არც ვარდების რევოლუციის შემდეგ შესუსტებულა, პირიქით, უფრო გაიზარდა. ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის ახალი მთავრობა შეეცადა, კურსი სამოქალაქო ნაციონალიზმისკენ აეღო (რაც რელიგიური თავისუფლების დაცვასა და პლურალიზმსაც მოიცავდა) და შეევიწროვებინა რელიგიური ნაციონალიზმი, თუმცა ეს მცდელობა არც თუ წარმატებული გამოდგა. სახელმწიფომ დღის წესრიგში შეიტანა მოდერნიზაცია, რეფორმები, ლიბერალური ღირებულებები, მაგრამ ბევრმა თავი ამ დღის წესრიგის მიღმა იგრძნო. შედეგად, მართლმადიდებელი ეკლესია, როგორც ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის მთავრობის იდეოლოგიური მეტოქე და მაღალი მორალური ავტორიტეტის მქონე ინსტიტუტი, უფრო გაძლიერდა.
სტატისტიკა იმავე დადებით ტენდეციას ასახავს, რაზეც ზემოთ ვისაუბრეთ. „მსოფლიო ღირებულებათა კვლევის“ თანახმად, 1994 წლიდან უწყვეტად იზრდება სამივე ცვლადი: ნდობა ეკლესიის მიმართ, რელიგიის მნიშვნელობა და ეკლესიაში დასწრება. საინტერესოა, რომ ქართველებში ეკლესიაში დასწრების მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად ჩამოუვარდება ეკლესიის მიმართ ნდობის მაჩვენებელს, რაც იმაზე მიუთითებს, რომ მართლმადიდებლური ეკლესიის მნიშვნელობა ცდება რელიგიურ გრძნობებსა და პრაქტიკას. ეს უკვე აღნიშნა ჩარლზმა (2009 წ.), რომელიც ამტკიცებს, რომ საქართველო, გარკვეულწილად, ატიპური შემთხვევაა, რადგან ბევრ ქვეყანაში, მაგალითად, პოლონეთში, ეთიოპიაში, რუანდასა და ბრაზილიაში, ეკლესიაში სიარული უფრო გავრცელებულია, ვიდრე ეკლესიის მიმართ ნდობა. ამ გარემოებამ, შესაძლოა, საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია უფრო მგრძნობიარე გახადოს შიდა კონფლიქტების მიმართ.
ავნერ გრეიფის, სტენფორდის უნივერსიტეტის ცნობილი ეკონომისტის, აზრით, ჩამოყალიბებული ინსტიტუტები ოპტიმალური პასუხია არსებულ გარემოებებზე. ამავდროულად, შესაძლოა, თავად ინსტიტუტებმა განაპირობონ იმ პარამეტრების ცვლილება, რომელთა მიხედვითაც მოქმედებენ (ის ამ პარამეტრებს, რომლებიც ინსტიტუტების ზემოქმედების ქვეშ ექცევა, „კვაზიპარამეტრებს“ უწოდებს). მაგალითად, რომის რესპუბლიკა ძალზე წარმატებული იყო, მრავალი გამარჯვება მოიპოვა და რომის იმპერიაც გაფართოვდა. თუმცა ამ წარმატებულ განვითარებას კიდევ უფრო მძლავრი სამხედრო აპარატი ესაჭიროებოდა, რომელმაც, საბოლოოდ, იულიუს კეისრის მეთაურობით, რესპუბლიკა დამხობასა და დიქტატურამდე მიიყვანა. მსგავსად, ევროპაში შუა საუკუნის გილდიებმა ინდუსტრიალიზაციას შეუწყეს ხელი, მაგრამ, ამავდროულად, ამით დაასუსტეს ხელოსნები და მოვაჭრეები, რომლებიც ამ გილდიის წევრები იყვნენ. ორივე შემთხვევაში, წარმატებულმა ინსტიტუტებმა გავლენა იქონიეს იმ პარამეტრებზე, რომელთა მიხედვითაც მოქმედებდნენ, მაგრამ გარკვეულ ეტაპზე ეს ინსტიტუტები ვეღარ მოერგენ მათ მიერვე შექმნილ გარემოებებს. შეიძლება თუ არა ამგვარი ბედი ეწიოს ქართულ მართლმადიდებლურ ეკლესიასაც?
ღარიბი და არაგავლენიანი ეკლესია მის წევრებში ძალაუფლებისთვის ბრძოლის სურვილს არ აღძრავს. წარმატება, მეორე მხრივ, ახალისებს შიდა დაპირისპირებას, რადგან შედეგი ბრძოლად ღირს. ამ თვალსაზრისით, ჩვენ თვალწინ განვითარებული მოვლენები, შესაძლოა, ბოლო 25 წლის განმავლობაში ეკლესიის უპრეცედენტო წარმატების შედეგი იყოს. გაუძლებს კი ეკლესია ამ გამოწვევას? მხოლოდ ღმერთმა უწყის.

Has The Orthodox Church Been Too Successful?
For a long time, it has been taboo to criticize the Orthodox Church in Georgia. Quite recently, however, the clergymen themselves lifted this taboo by publicly carrying out their conflicts. The visit of Pope Francis in September 2016 sparked a plethora of mutual accusations. Archpriest Davit Isakadze was against the Pope’s visit and blamed the two other Archpriests Toedore Gignadze and Aleksandre Galdava for being sectarians and church enemies. These accusations were rebutted by Archpriests Levan Mateshvili and Ilia Chigladze, who called for protecting Teodore Gignadze and Aleksandre Galdava from these attacks.
The open confrontation culminated in February 2017 with the allegation that Archpriest Giorgi Mamaladze, serving as the deputy head of the Patriarchate’s property management service, attempted to poison the Georgian Patriarch’s personal secretary with cyanide in order to gain a greater share of the power within the church. The main witness to Mamaladze’s alleged poisoning attempt, his friend and relative Irakli Mamaladze, testified that the priest had asked him for providing potassium cyanide in exchange for a good position within the church. Irakli Mamaladze also reported that Giorgi Mamaladze intended to poison other high-ranking clergymen and that he was backed by a group of supporters, among them other clergymen. Ominously, Archbishop Peter Tsaava talked about a shadow rule in the Patriarchate and named those clergymen who were intentionally or non-intentionally involved.
For the first time, internal turmoil of this kind became public, potentially threatening the reputation of the Orthodox Church, which had been flourishing over the recent decades.
HOW THE CHURCH BECAME SO STRONG
Early in its existence, the Soviet Union turned Karl Marx’s anti-religious views (“religion is the opium of the people”) into official policy, when atheism was prescribed to the Soviet citizens. Yet this atheism was superficial and did not take hold in the hearts of the people. After the collapse of the Soviet Union, the successor countries were not only shaken by dramatic economic, political, and social transformations but there was also an ideological vacuum. In some post-Soviet countries, like Georgia, religion could partly fill this vacuum.
In the case of Georgia, the revival was indeed significant: while in 1970, only 47% of Georgians were affiliated with a religion, in 1995 that number had gone up to 80% of the population (Froese, 2004). One of the reasons behind this resurgence was that in the aftermath of the Soviet breakdown, Christianity had been perceived as part of the traditional pre-Soviet cultural environment and a crucial component of ethnic identity. In this way, religion was a bridge to pre-Soviet times and created cultural continuity with pre-Soviet Georgian history. Consequently, it was not surprising that the first President of Georgia, Zviad Gamsakhurdia, while fighting for independence, always emphasized the Orthodox Church as the symbol of national identity and unity. Moreover, as the newly gained independence started with severe crises (two civil wars in the 1990s, corruption, high crime rates, economic and social insecurity), the Orthodox Church became for many the bedrock of stability and unity and a beacon of hope. In this time, the weak state and its leaders tried to become affiliated with the church in order to raise their own legitimacy and reputation in the society, e.g., in 1995, the government of the second president Eduard Shevardnadze granted the Georgian Orthodox Church legal recognition, various privileges, and direct financial assistance from the state budget.
Reputation and influence of the church did not cease after the Rose Revolution. The new government of the United National Movement tried to move the discourse towards a form of civic nationalism (which included the defense of religious freedoms and pluralism) and curb “religious nationalism”, but this was not very successful. While the state subscribed to an agenda of modernization, reforms, and liberal values, many people felt left behind and therefore kept their traditional allegiance to the Orthodox Church. It seems that the Orthodox Church, as an ideological rival to the UNM government, rather strengthened its status as an institution of high moral authority and trustworthiness.
Statistics reveal the same positive trend that was described above. According to the World Value Survey, all three variables' confidence in churches, the importance of religion, and church attendance have been continuously increasing since 1994. Interestingly, church attendance is not as widespread among Georgians as confidence in the church, showing that the importance of the Orthodox Church extends beyond religious feelings and practices. In Georgia, also the non-religious trust the church! This was already pointed out by Charles (2009), who argues that Georgia is a somewhat atypical case, as in many countries, like Poland, Ethiopia, Rwanda, and Brazil, church attendance is more widespread than trust in the church. This idiosyncrasy might make the Georgian Orthodox Church more vulnerable to internal conflicts.
AND THE FUTURE?
According to Avner Greif, an eminent economist at Stanford University, institutions are optimally adjusted to the exogenously given conditions prevailing in a society. At the same time, the institutions themselves may lead to a change of the parameters under which they operate (he calls such parameters, which are influenced by an institution, “quasi-parameters”). For example, the Roman Republic was a great success and led to enormous conquests and expansions of the Roman Empire. Yet, this successful development required an ever more powerful military apparatus, which finally, led by Julius Caesar, caused the downfall of the Republic and its replacement by a dictatorship. Similarly, medieval guilds in Europe may have fostered industrialization and in this way caused the demise of the crafts and trades that were organized in these very guilds. In both cases, successful institutions had an impact on the parameters under which they operated, and at some points, these institutions were not optimally adjusted anymore to the circumstances they had created themselves. Could a development like this also affect the Georgian Orthodox Church?
A poor church without influence or wealth does not yield incentives for its members to start power struggles. There is nothing to be gained anyway. Success, on the other hand, may give rise to infighting, as there is more to fight for. In this sense, what we see may be the consequence of the church’s unprecedented success in the last 25 years. Will the church keep up to this challenge and survive it without damage? Only God knows.