„გასულ წელს კოლეჯებმა სამოცდარვა მილიონი დოლარი მიიღეს. თუ საუნივერსიტეტო განათლების მანია გაგრძელდება, მალე სურათზე ნაჩვენებ რეალობას მივიღებთ“
საქართველოს ამერიკელ და დასავლეთ ევროპელ სტუმრებს ანცვიფრებთ ის, რომ საშუალო ასაკის ქართველი ტაქსის მძღოლები ხშირად ტრაბახობენ რამდენიმე დიპლომით, ხოლო სასტუმროს მისაღებებსა თუ მაღაზიაში ასისტენტად მომუშავე ახალგაზრდები ხშირად სამართლის, ბიზნესისა თუ საერთაშორისო ურთიერთობების ფაკულტეტდამთავრებულები არიან. თბილისში რამდენიმე დღის გატარების შემდეგ სტუმრებს, შესაძლოა, შეექმნათ წარმოდგენა, რომ საქართველოში იმდენად ჭარბია ადამიანური კაპიტალი, რომ ამ საკმაოდ მარტივ პოზიციებზე ძალიან დიდი კონკურენციაა. თუმცა საქართველოში ბიზნესის წამოწყების ერთთვიანი მცდელობის შემდეგ აუცილებლად აღმოაჩენენ, რომ ეს დასკვნა ძალზე შორს დგას სინამდვილისგან.
სინამდვილე კი ის არის, რომ საქართველოს შრომის ბაზარი ქართველი დამსაქმებლებისა და სამუშაოს მაძიებლებისთვის ნამდვილი ჯოჯოხეთია. „შეუსაბამო განათლების მქონე სამუშაო ძალა“ ითვლება საქართველოში ბიზნესის კეთების ხელისშემშლელ ნომერ პირველ ფაქტორად. მაგალითად, ეს არის 2016-2017 წლის გლობალური კონკურენტუნარიანობის ანგარიშის მთავარი მიგნება (იხ. ქვემოთ წარმოდგენილი გრაფიკი). ამ ანგარიშის მიხედვით, საქართველომ უდიდეს წარმატებას მიაღწია დანაშაულსა და კორუფციასთან ბრძოლაში, თუმცა სამუშაო ძალის განათლება კვლავ რჩება ქვეყნის სუსტ წერტილად.
მსოფლიო ბანკის ანგარიში „სამუშაო ძალა დამსაქმებლების შეფასებით“ (2013 წლის ნოემბერი) აღწერს, რა გასაჭირშია ქართული ბიზნესი (კერძოდ, სამშენებლო კომპანიები), კადრების დაქირავების თვალსაზრისით. მსოფლიო ბანკის კვლევით, პრობლემა არის არა განათლების ნაკლებობა (ქაღალდზე საქართველოს სამუშაო ძალა საკმაოდ განათლებულია), არამედ შეუსაბამო განათლება. განათლება, რომელიც „ვერ აძლევს ახალგაზრდა მომუშავეებს ტექნიკურ უნარ-ჩვევებს, ვერც კოგნიტიურ ან აუცილებელ სოციო-ქცევით უნარებს“.
გლობალური კონკურენტუნარიანობის ანგარიშის თანახმად, არაადეკვატური განათლების მქონე სამუშაო ძალა არის ერთ-ერთი უმთავრესი ხელისშემშლელი ფაქტორი ქართული ბიზნესისთვის.
ამ პრობლემის ერთ-ერთი გამოხატულებაა ის, რომ განათლებულ მომუშავეებს ძალიან უჭირთ სამუშაოს პოვნა. საქართველოში, ოფიციალურად, უმუშევრობა გამორჩეულად მაღალი არ არის (12%-მდე 2015 წელს), მაგრამ ბევრ უმუშევარს – თითქმის ყოველ მეორეს ურბანულ დასახლებებში – უმაღლესი განათლება აქვს მიღებული! გარდა ამისა, ბევრი განათლებული ქართველი იძულებულია, იმუშაოს მის (ფორმალურ) კვალიფიკაციაზე გაცილებით დაბალ სამუშაოზე – ტაქსის მძღოლებად, მიმღებებში, მაღაზიაში ასისტენტებად და სხვ.
ერთი მხრივ, ჭარბად განათლებული საზოგადოების ეს ფენომენი, შესაძლოა, ასახავს საქართველოს ეკონომიკის ტრადიციულ სტრუქტურას. მსოფლიო ბანკის იმავე კვლევის თანახმად, საქართველოში ძალიან დაბალია მოთხოვნა მაღალკვალიფიციურ კადრებზე, როდესაც კომპანია ახალ თანამშრომლებს ქირაობს. 2012 წელს (ბოლო წელი, რომელზეც არსებობს მონაცემები), ახლად დასაქმებულთა უმეტესობა იყო მუშა (კვალიფიციური და არაკვალიფიციური), მხოლოდ 12% იყო პროფესიონალი ან ტექნიკოსი.
მეორე მხრივ, საქართველოში, ბევრ უმაღლესი განათლების მქონეს არ აქვს შემეცნებითი უნარი და პიროვნული თვისებები, რომ კონკურენტული იყოს თანამედროვე ეკონომიკის იმ მცირე სეგმენტში, სადაც თავმოყრილი მოწინავე ტექნოლოგიების, საერთაშორისო კავშირების მქონე ფირმები. როგორც მსოფლიო ბანკის კვლევაშია აღნიშნული, ეს მოითხოვს „უმაღლეს შემეცნებით უნარს (პრობლემების გადაჭრას, კრიტიკულ აზროვნებასა და შემოქმედებითობას)“, რაც აკლია (საკმაოდ) ბევრ ქართველ უმაღლესდამთავრებულს.
ეკონომიკის ტრადიციულ სტრუქტურას ბევრს ვერაფერს მოვუხერხებთ (ახლო მომავალში მაინც), მაგრამ ერთი რამე უნდა ითქვას იმაზე, თუ როგორ არჩევანს აკეთებს ქართველი ახალგაზრდობა განათლებაზე. რატომ სურს ადამიანს, რომელსაც არ აქვს „პრობლემების გადაჭრის უნარი, კრიტიკული აზროვნება და შემოქმედებითი უნარი“, მიიღოს უმაღლესი განათლება? რატომ არ სურთ ასეთ ადამიანებს იმ საქმის შესწავლა, სადაც ნამდვილად იქნებიან წარმატებულნი?
უნივერსიტეტები არამხოლოდ განათლებას აძლევენ სტუდენტებს, არამედ ფილტრავენ კანდიდატებს, ამოწმებენ მათ შესაძლებლობებს და ადასტურებენ მათ პროფესიულ კვალიფიკაციას, რითაც აწვდიან მნიშვნელოვან ინფორმაციას შრომის ბაზარს. ჰარვარდის კურსდამთავრებულების რეზიუმეები მუდამ ყურადღების ცენტრშია, რადგან შრომის ბაზარს სჯერა, რომ ჰარვარდი განსაკუთრებით კარგად ართმევს თავს ოთხივე ფუნქციას: გაფილტვრას, სწავლებას, შემოწმებასა და სერტიფიცირებას. შესაბამისად, ჰარვარდის დიპლომი კარგად გამოდგება სიგნალად: „მე ვარ ჭკვიანი (ჰარვარდმა მიმიღო), შრომისმოყვარე (გადავრჩი) და განათლებული (მე ხომ ჰარვარდი დავამთავრე).
1991 წელს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი ერთადერთი ინსტიტუტი იყო, რომელიც ეკონომიკურ განათლებას იძლეოდა. რა თქმა უნდა, „ეკონომიქსის“ საბჭოთა ვერსია მხოლოდ ოდნავ იყო ახლოს იმ ეკონომიქსთან, რომელიც დღეს ისწავლება. მიუხედავად ამისა, თსუ-ის ეკონომიკის ფაკულტეტი ელიტურად ითვლებოდა და მხოლოდ 250-ზე ნაკლები იღბლიანი ახალგაზრდა ქალი და კაცი ირიცხებოდა ამ ფაკულტეტის სამ მიმართულებაზე ყოველწლიურად. საბჭოთა ეკონომიკური განათლება შესანიშნავი არ იყო, მაგრამ თსუ-ის სტუდენტები კურსდამთავრებულეთა ნაღები იყვნენ და თსუ-ის დიპლომი გამორჩეულობის – აკადემიური, ლიდერობის უნარის და სოციალური კაპიტალის – ძლიერი ნიშანი.
სიტუაცია მკვეთრად შეიცვალა 1990-იან წლებში. სულით ხორცამდე კორუმპირებული საგანმანათლებლო სისტემა ვეღარ ასრულებდა რაიმე სოციალურად სასარგებლო ფუნქციას. მასწავლებლები არ ასწავლიდნენ. უნივერსიტეტები არ ფილტრავდნენ კანდიდატებს, არ ამოწმებდნენ მათ შესაძლებლობებს და მათ მიერ გაცემული უნარისა და ცოდნის დამადასტურებელი მოწმობებიც არ იყო სანდო. ისინი მხოლოდ და მხოლოდ ფულს იღებდნენ ქაღალდის უმნიშვნელო ნაგლეჯში.
პარადოქსულია, მაგრამ უნივერსიტეტში ჩარიცხვის მაჩვენებელი რეკორდულად იზრდებოდა, რადგან მოკრძალებული ფასის მქონე ქაღალდის ქონა უკეთესი იყო, ვიდრე საერთოდ უმისობა. 2005 წელს, საქართველოს განათლების ისტორიისთვის გარდამტეხ წელს, საქართველოს 18-21 წლის ახალგაზრდების 47% „სწავლობდა“ კერძო ან საჯარო „უნივერსიტეტში“, საკუთარ თავებს ამზადებდნენ საზღვარგარეთ ცხოვრებისთვის ან ხანგრძლივი უმუშევრობისა თუ მაღაზიის ასისტენტობისთვის.
კიდევ უფრო პარადოქსულია, რომ 2005 წლის რეფორმების შემდეგ სიტუაცია დიდად არ გამოსწორებულა ხარისხის თვალსაზრისით. ამ წელს საქართველომ ათეულობით „უნივერსიტეტს“, მათ შორის სოფლის დაწესებულებებს (ე.წ. „ორღობის უნივერსიტეტებს“) გაუუქმა ლიცენზია და დანერგა ეროვნული გამოცდები, რომლითაც დააწესა კოგნიტური უნარ-ჩვევების (ძალიან დაბალი) ზღვარი უნივერსიტეტში ჩასარიცხად. ასე აიღო საკუთარ თავზე შეფასების და გამოცდების ეროვნულმა ცენტრმა (პირველადი) გაფილტვრის ფუნქცია. ეს კი არსებითი იყო უნივერსიტეტებში ჩარიცხვის ეტაპზე კორუფციის აღმოსაფხვრელად. თუმცა თვითმმართველ უნივერსიტეტებს მიეცათ უფლება, დაეწესებინათ უფრო მაღალი ზღვრები და ჩამოეყალიბებინათ შემოწმებისა და სერტიფიცირების მკაცრი სისტემა. თუმცა ასე არ მომხდარა. სისტემა იძლევა დაფინანსების მოკლევადიან სტიმულებს, ამიტომ ქართული უნივერსიტეტები მხოლოდ სწავლების საფასურის გადამხდელი სტუდენტების რაოდენობის ზრდით არიან დაინტერესებული და არა ბრენდით ან რეპუტაციით და, რა თქმა უნდა, არც იმით, თუ რა ხარისხის სიგნალებს აწვდიან შრომის ბაზარს.
უმაღლეს საგანმანათლებლო პროგრამებში ჩარიცხული სტუდენტების რაოდენობა შემცირდა. თუ 2004-2005 წლებში ჩარიცხულთა რაოდენობამ პიკურ მაჩვენებელს მიაღწია და 170 ათასი შეადგინა, 2008-2009 წლებში ეს მაჩვენებელი 95 000-მდე შემცირდა. თუმცა მას მერე ეს მაჩვენებელი სტაბილურად იზრდება და 2016-2017 წლებში 140 000 მიაღწია. დღეს პრაქტიკულად ყველა აბიტურიენტი, რომელიც ეროვნული გამოცდების ძალიან დაბალ ზღვარს ლახავს, ირჩევს იმ უნივერსიტეტის დიპლომს, რომელიც მისგან არც ბევრ ფინანსებს ითხოვს და არც შრომას.
ქართველი ახალგაზრდების დაბალი ხარისხის უმაღლესი განათლების პროგრამებში თავმოყრა ახსნას საჭიროებს. მთავარი, რაც გვინდა, აღვნიშნოთ, არის ის, რომ ასეთი ქცევა ინდივიდუალურად რაციონალურია არსებულ გარემოებებში და, თუ გარემოებები არ შეიცვლება, ადამიანები კვლავ ცუდ არჩევანს გააკეთებენ.
პირველ რიგში, დღეს დიპლომებს დიდი ეჭვის თვალით უყურებენ: ძალზე ცოტა იღებს თანამშრომლის დაქირავებაზე გადაწყვეტილებას პროფ-სასწავლებლის ან უნივერსიტეტის ოფიციალური დიპლომის საფუძველზე. ასევე, ძალიან დაბალია განათლების მიღების ხარჯი, რაც დაბალი შესაძლებლობების მქონე კანდიდატებს აძლევს სტიმულს, მიიღონ ქაღალდი, რომელიც „ადასტურებს“ მათ განსაკუთრებულ მიღწევებს:
• დასაწყისისთვის, ერთი აკადემიური წლის სწავლის საფასური დღეს – პოპულისტური მიზეზებით – ფიქსირებულად 2250 ლარია (1000 აშშ დოლარზე ნაკლები) ყველა საჯარო უნივერსიტეტში. ეროვნულ გამოცდებში მაღალი ქულების მქონე სტუდენტები ნაწილობრივ ან სრულად თავისუფლდებიან საფასურისგან, თუმცა (რეგულირებული) საფასურის ეს ნიშნული ნებისმიერ შემთხვევაში ძალზე დაბალია საიმისოდ, რომ სუსტი შესაძლებლობების მქონე კანდიდატებს არ გაუჩნდეთ დიპლომს ყიდვის სურვილი.
• შემდეგ, მესამე დონის განათლების მიღების ალტერნატიული დანახარჯი – დაკარგული შემოსავლისა და სამუშაო გამოცდილების სახით – ასევე ძალიან დაბალია საქართველოში. სტუდენტების უმრავლესობა მუშაობს სრულ განაკვეთზე მეორე ან მესამე კურსიდან. ზოგიერთი უნივერსიტეტი კიდევ უფრო ამცირებს დიპლომის შეძენის ალტერნატიულ დანახარჯს იმით, რომ სრულ განაკვეთზე მომუშავე სტუდენტებს ლექციების გაცდენის და გამოცდების ხელახლა ჩაბარების უფლებას აძლევს.
• დაბოლოს, დიპლომის ყიდვა ძალიან ცოტა ძალისხმევას მოითხოვს, სუსტი შესაძლებლობების მქონე სტუდენტებისგანაც კი. გამოცდები და საშინაო დავალებები ცუდად კონტროლდება, შედეგად, ძალიან გავრცელებულია თაღლითობა.
მეორე, უმაღლესი განათლების დიპლომი საკმარისი არ არის კარგი სამსახურის მისაღებად, თუმცა ძალიან ხშირად ის არსებითია (აუცილებელია), რომ კანდიდატი გასაუბრებაზე მოიწვიონ. დიპლომის ფლობა არავის აკვირვებს იმ საზოგადოებაში, სადაც დიპლომი (თანაც ორი) ყოველ მეორე ადამიანს აქვს. თუმცა დიპლომის არქონა ძლიერი სტიგმაა, ის სიგნალია, რომ ადამიანი განეკუთვნება შესაძლებლობების განაწილების ქვედა ნახევარს, შესაბამისად, მას სამუშაოს პოვნის ნაკლები შანსი აქვს და ხელფასიც ნაკლები ექნება. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, ეს იგივეა, რომ თქვენ მომავალ დამსაქმებელს უთხრათ: სკოლაში ზარმაცი მოსწავლე ვიყავი და ეროვნულ გამოცდებში ვერ გადავლახე (ისედაც ძალიან დაბალი) ბარიერი.
მესამე, საქართველოს განათლების სისტემას აკლია სანდო პროფესიული განათლების კომპონენტი. არსებული კოლეჯების უმრავლესობა იზიდავს ძალიან დაბალი დონის კანდიდატებს, რაც კიდევ უფრო აძლიერებს მათ ცუდ რეპუტაციას პოტენციურ მომავალ სტუდენტებსა და დამსაქმებლებში. პროფესიული სასწავლებლების მასწავლებლებს, უმეტეს შემთხვევაში, არ აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება. მიუხედავად იმისა, რომ კერძო სექტორთან კავშირი პოლიტიკის მნიშვნელოვანი ამოცანაა, პროფსასწავლებლებს იშვიათად აქვთ ძლიერი ურთიერთობები კერძო სექტორთან. შედეგად, პროფსასწავლებლების პროგრამები და პედაგოგია უაღრესად მოძველებულია და არ ქმნის ასევე სუსტი საუნივერსიტეტო განათლების რეალურ ალტერნატივას.
საქართველოს განათლების ბაზარზე წარმართული სიგნალების თამაში ძალიან ცუდ „დაჯგუფების წონასწორობას“ (ე.წ. pooling equilibrium) ქმნის.
უმაღლეს განათლებასთან ასოცირებულია შემოსავლების პრემიუმი, ასევე, დაბალია უმაღლესი განათლების მიღების ხარჯი, ამიტომ ქართველი ახალგაზრდობა აწყდება უნივერსიტეტებს და ცდილობს, შრომის ბაზარს მიაწოდოს „სიგნალი“ მაღალი ხარისხის შესახებ. ნაკლებგანვითარებული უნარ-ჩვევების მქონე კანდიდატების უმრავლესობისთვის, რომლებიც წარმატებულნი იქნებოდნენ იმ საქმიანობაში, რაც არ მოითხოვს უმაღლეს შემეცნებით უნარს, უმაღლეს განათლებაზე დადებული ფსონი წაგებით სრულდება. ისინი ვერ იღებენ კვალიფიკაციას, მხოლოდ ცოტაოდენ დროსა და ფულს ხარჯავენ.
აღსანიშნავია ის, რომ „ხარისხის ინფლაციით“ – სიტუაცია, როდესაც დიპლომი ფასს კარგავს – გამოწვეული ზიანი გაცილებით აღემატება ამ კერძო დანახარჯებს. საქართველოს განათლების კაზინო ამცირებს დამსაქმებლებისთვის ხელმისაწვდომ ხარისხიან ინფორმაციას, აქრობს დაქირავების სურვილს. ბიზნესები იძულებულები არიან, შეამცირონ ხელფასები პოტენციურად კვალიფიციური კადრებისთვის, რადგან დიდია შეცდომის რისკი. ამიტომ იყენებენ კანდიდატების გამოცდის ხარჯიან მექანიზმებს, მაგალითად, ხანგრძლივ უფასო სტაჟირებას და ნეპოტისტურ კავშირებს (ამასთან დაკავშრიებით, იხ. ჰა-იონგ ჩანის მე-17 პუნქტი ნაშრომში „23 რამ, რასაც გიმალავენ კაპიტალიზმის შესახებ“).
ცუდი „დაჯგუფების წონასწორობის“ – როდესაც ზედმეტად ბევრი ადამიანი აპირებს უნივერსიტეტის დიპლომის მიღებას – ალტერნატივაა „განმაცალკევებელი წონასწორობა“ (separating equilibrium). ეს უკანასკნელი არის სიტუაცია, როდესაც უნივერსიტეტში ჩარიცხვა მხოლოდ განვითარებული უნარის მქონე ადამიანისთვის არის მომგებიანი, სხვები კი ირჩევენ ისეთ ალტერნატივებს, როგორებიცაა ტექნიკური და პროფესიული სწავლება და ტრენინგები. სულ ცოტა, შესაძლებელია სახელმწიფო რეგულაციები ისე შეიცვალოს, რომ ადამიანებს სწორი საგანმანათლებლო და კარიერული არჩევანისკენ უბიძგოს. გამოწვევაა ამ პრობლემების გადაჭრა სისტემური ხედვით. თავსატეხის მხოლოდ ერთი ელემენტის გადაჭრა (მაგალითად, კორუფციის აღმოფხვრა ან პროფსასწავლებლების უკეთესი სტანდარტების შემოღება) საკმარისი არ არის. საჭიროა სისტემური მიდგომა, რომელიც ემყარება ჯანსაღ ეკონომიკურ მოსაზრებებს.
• საჯარო უნივერსიტეტის დიპლომების შეძენა უფრო რთული და ხარჯიანი უნდა გახდეს ნაკლებგანვითარებული უნარის მქონე კანდიდატებისთვის. მაგალითად, უნდა გაიზარდოს მინიმალური გამსვლელი ქულა ეროვნულ გამოცდებში და გაიზარდოს რეგულირებული გადასახადი (ეს არ მოახდენს რაიმე გავლენას განვითარებული უნარ-ჩვევების მქონე კანდიდატებზე, რომლებსაც სახელმწიფო გრანტის მიღება შეუძლიათ).
• უნდა აღმოიფხვრას განათლების მიღების არასწორი მიზეზები (მაგალითად, სამხედრო სამსახურის თავიდან აცილება ან გადავადება).
• უფრო მკაცრი ხარისხობრივი მოთხოვნების, უკეთესი მონიტორინგისა და სისტემის გამჭვირვალობის ზრდის (მაგალითად, ონლაინ პლატფორმების – „შეაფასე პროფესორი,“ „შეაფასე პროგრამა“ და „შეაფასე უნივერსიტეტი“ – მეშვეობით უნდა გამოიხშიროს სუსტი უნივერსიტეტები (სჭირდება საქართველოს 20 საჯარო და 54 კერძო უნივერსიტეტი?).
• უნდა შეიცვალოს საჯარო უნივერსიტეტების დაფინანსების მექანიზმი და მათ მეტი სტიმული უნდა მიეცეთ, ინვესტიცია ჩადონ პროფესორებისა და პროგრამების ხარისხის ზრდაში, ერთი მხრივ, და ერთმანეთს შეეჯიბრონ საუკეთესო (ნაცვლად ნებისმიერი) სტუდენტების მოზიდვაში, მეორე მხრივ.
• კერძო ბიზნესს უნდა მიეცეს ძლიერი სტიმული, შევიდეს პროფესიული სწავლების ბაზარზე, დააარსოს ახალი კერძო პროფ. კოლეჯები და რებრენდინგი გაუკეთონ არსებულებს. ეს ყველაფერი შეიძლება განხორციელდეს სექტორული კოორდინაციის, თანადაფინანსების (საჯარო-კერძო პარტნიორობის) მეშვეობით. შესაძლებელია მათთვის დახმარების გაწევა ლიცენზირების, ავტორიზაციისა და აკრედიტაციის მხრივ.
2013 წელს, ქართველი ახალგაზრდების დაახლოებით 35% (15-29 წლის ასაკობრივი ჯგუფი) არც მუშაობდა და არც რაიმე საგანმანათლებლო ან სატრენინგო პროცესში იყო ჩართული. საქართველოს შვილების ამგვარი ჩამორჩენა სრულიად არ შეესაბამება ქვეყნის განვითარების მიზნებს. და მაინც, ვიდრე განათლების რეფორმა ყოვნდება ძლიერი ლობისა და ბიუროკრატიული ინერტულობის მიზეზით, საქართველოს განათლების სისტემა ამ დაბალი ხარისხის „ჭარბი განათლების“ მანკიერ წრეში იქნება მოქცეული. კორუფციისგან თავისუფალი, მაგრამ უუნარო, უპასუხოს შრომის ბაზრის მწვავე საჭიროებებს.

Bread Should Be Baked By the Baker!
"Sixty-Eight Million Dollars Were Given for Colleges Last Year: – if  the Mania for College Education Continues We May Soon Expect the Above State of Affairs"
American and Western European visitors to Georgia are fascinated by the fact that middle-aged Georgian taxi drivers often brandish a couple of engineering degrees, while young hotel receptionists and shop assistants frequently come with law, business, and international relations education. Having spent a couple of days in Tbilisi, visitors may come to imagine that Georgia is so abundant in human capital that entry into these fairly undemanding occupations is extremely competitive. After a month of trying to set up a business, however, one would inevitably discover that nothing could be further away from the truth.
The truth is that Georgia’s labor market is a nightmare for Georgian employers and job seekers alike. “Inadequately educated workforce” is widely considered to be the number one inhibiting factor for doing business in Georgia. For example, this is a key finding of the 2016-17 Global Competitiveness Report (GCR, see chart below). According to GCR, Georgia has had tremendous success in fighting crime and corruption but is yet to educate its labor force.
The World Bank’s “Workforce Skills in the Eyes of the Employers” (November 2013) documents the misery of Georgian businesses (particularly, construction companies) when it comes to hiring. According to the World Bank’s survey, the problem is not a lack of education per se (on paper, Georgia’s workforce is very well educated), but inadequate education, education that “fails to equip young workers not only with technical skills but also with higher-order cognitive skills, and some critical socio-behavioral skills.”
Inadequately educated force is ranked first among factors inhibiting Georgian businesses, according to the Global Competitiveness Report’s Executive Opinion Survey 2016
A well-known flip side of the problem is the great difficulty of educated workers to find jobs. Georgia doesn’t have a particularly high official unemployment rate (about 12% in 2015), but many of the unemployed – almost every second person in urban areas – have a university degree! Moreover, many of the educated Georgians are forced to take jobs well below their (formal) qualification – like taxi drivers, receptionists, shop assistants, etc.
On the one hand, this over-education phenomenon may reflect the traditional structure of the Georgian economy. According to the same WB study, Georgia’s demand for highly skilled labor is very low when it comes to new hires. In 2012 (the latest year for which such data are available), about 75 percent of all new hires were blue-collar workers (unskilled and skilled), while only 12 percent were professionals or technicians.
On the other hand, many Georgian university graduates don’t have the cognitive skills and personality traits to effectively compete for jobs in the small modern segment of the economy, populated by technologically advanced and internationally-connected firms. As reflected in the WB data, the latter requires “higher-order cognitive skills (problem-solving, critical thinking and creativity)” which (too) many Georgian university graduates lack.
Now, while there is little we can do (certainly in the short run) about the traditional structure of the economy, something should be said and done about the educational choices of Georgian youth. Why would someone lacking in “problem-solving, critical thinking, and creativity” opt for a higher education degree? Would it not be in the interest of such individuals to be trained for occupations in which they could actually excel?
WHY DO WE NEED (SOME MANY) UNIVERSITY DEGREES AND DIPLOMAS?
Universities do not only educate students. They also filter applicants, test their abilities, and certify their professional qualifications, providing important information for the labor market. The resumes of Harvard graduates are promoted to the top of the pile because the labor market believes that Harvard does exceptionally well in performing all four functions: filtering, teaching, testing, and certifying. A Harvard diploma is thus a useful signaling device: I am smart (Harvard accepted me), hard-working (I survived), and well-educated (I graduated from Harvard, didn’t I?).
Back in 1991, Tbilisi State University was the only Georgian institution providing economics education. Of course, the Soviet version of “economics” was only remotely related to economics as we know it today. Yet, TSU economics faculty was considered an elite institution, and less than 250 young men and women were fortunate to be admitted to its three departments every year. Soviet economics education was not great – a bit of mathematics and statistics under a thick layer of Soviet planning and Leninist-Marxist dogma – but TSU students were the cream of the crop, and TSU diploma was a strong signal of excellence – of academic ability, leadership skills, and social capital.
The situation changed quite dramatically in the 1990s. Corrupted to the bone, the education system stopped performing any socially useful functions. Teachers did not teach. Universities did not filter applicants, did not test their abilities, and did not credibly certify their skills and knowledge. They only took their money in return for a meaningless piece of paper.
Paradoxically, however, university enrolment skyrocketed as getting a modestly priced piece of paper was considered better than getting none at all. In 2005, a turning point in Georgian education history, almost 47% of Georgia’s 18-21-year-olds were “studying” in a private or public “university”, preparing themselves for life abroad, or long unemployment spells and shop assistant jobs at home.
Even more paradoxically, the situation did not much improve – as far as quality is concerned – after the sweeping reforms of 2005. In that year, Georgia revoked the licenses of dozens of “universities”, including many village establishments (so-called “orghobis universities”), and introduced nationally-administered tests which set a (very low) cognitive quality threshold for university enrolment. The new National Assessment and Examination Center (NAEC) thus took upon itself the (crude) filtering function, which was the key to eliminating corruption in university admissions. Still, it remained up to self-governed universities to set higher quality bars and establish rigorous testing and certification systems. None of that happened. Given short-term funding incentives, Georgian universities only care about increasing the number of tuition-paying students: not about their brand and reputation, and certainly not about the quality of labor market signals they are providing.
The number of Georgian students in higher education programs went down from the peak of more than 170 thousand in 2004-5 to about 95 thousand in 2008-9 but has been steadily rising ever since, reaching more than 140 thousand in 2016-17. Today, practically any high school graduate whose score on NAEC’s tests is above a very low minimum opts for a low-cost and low-effort university diploma.
GEORGIAN HIGHER EDUCATION MARKET AS A CASINO
The pooling of Georgian youth into low-quality higher education programs calls for an explanation. A key point we would like to make is that such behavior is individually rational under the current circumstances, and, unless these circumstances change, we can expect people to continue to make poor choices.
First, diplomas are nowadays looked upon with grave suspicion; few, if any, hiring decisions are made on the basis of formal VET or university attainment. Yet, the cost of acquiring education has also become very low, encouraging low-ability candidates to acquire a piece of paper “certifying” their superior credentials:
• To begin with, tuition fees are currently set – for populistic reasons – at 2,250 lari (less than 1,000 USD) per academic year at all public universities. While fully or partially waived for a certain proportion of top scorers on the NAEC test, this level of (regulated) tuition is in any case too low to deter low-ability candidates from buying university diplomas.
• Further, the opportunity cost of acquiring tertiary education – measured in terms of foregone income and work experience – is also very low in Georgia. The majority of students maintain full-time employment starting with the second or third year of studies. Some universities further reduce the opportunity cost of diploma buyers by allowing students who are working full time to skip classes and to retake exams.
• Finally, buying a diploma requires very little effort, even on the part of low-skill individuals. Exams and assignments are poorly administered, resulting in rampant cheating. A passing grade can be achieved by merely attending seminars.
Second, while not a sufficient condition for getting a decent job, a higher education diploma is very often essential (necessary) for a candidate to be invited to a job interview. Having a diploma certainly does not impress anybody in a society where every second person has one (or even two). But not having a higher education diploma has a strong stigmatizing effect equivalent to signaling that you belong into the bottom half of the ability distribution, resulting in lower chances of getting hired and lower wages. In other words, it is like telling your future employer: I was a lazy high school student and failed to achieve the (very low) minimum score on the NAEC test.
Third, Georgia’s education system lacks a credible VET component. The vast majority of existing colleges attract very low-quality candidates, further reinforcing their poor reputation with potential future students and employers. VET teachers, in most cases, lack real industry experience. Private sector linkages, while declared as an important policy objective, are rarely strong. As a result, VET programs and pedagogy are thoroughly outdated, not providing a viable alternative to equally poor university education.
The signaling game played in Georgia’s education market generates a very bad pooling equilibrium.
Given the earnings premium associated with higher education and the low cost of acquiring it, Georgian youth flock into universities in an effort to “signal” higher quality in the labor market. For the majority of low-skill candidates, many of whom could have excelled in occupations that do not require “higher-order cognitive skills”, the gamble on higher education does not pay off. They end up not acquiring any qualifications, simply wasting a little bit of time and money.
Importantly, efficiency losses associated with the existence of “degree inflation” – a situation when diplomas lose their value – far exceed these private costs. The Georgian education casino reduces the quality of information available to employers and lowers their appetite for immediate hiring decisions. Given the increased risk of mistakes, businesses are forced to reduce wages for potentially qualified candidates and have to rely on costly screening mechanisms, such as long unpaid internships, and nepotistic connections. (See also Thing 17 of Ha-Joon Chang’s 23 Things They Don’t Tell You About Capitalism)
SYSTEMIC PROBLEMS REQUIRE SYSTEMIC SOLUTIONS
The alternative to a bad pooling equilibrium, in which too many people go for university degrees, is called separating equilibrium. The latter corresponds to a situation when only high-skill individuals find it beneficial to enroll in universities, while others opt for alternatives such as technical and vocational education and training (TVET). At least in principle, government regulations could be redesigned so as to nudge people into correct educational and occupational choices. The challenge is to approach this with a systemic view in mind. Fixing one element of the puzzle (e.g. reducing corruption or developing better VET standards) will not do the trick. What is needed is a multi-pronged approach based on sound economics.
• Make the acquisition of public university degrees somewhat more difficult and costly for low-skill candidates. For example, increase the minimum score requirements on the NAEC-administered Unified National Exam and increase regulated tuition fees (this will not affect high-skill candidates eligible for government scholarships).
• Eliminate the wrong reasons to acquire an education (e.g. to avoid or defer military conscription).
• Weed out weak universities (does Georgia need 20 public and 54 private universities?) through a combination of stricter quality requirements, better monitoring, and increasing the system’s transparency (e.g. through “rate my professor”, “rate my program” and “rate my university” online platforms).
• Change the funding mechanism of public universities, strengthening their incentives to invest in the quality of faculty and programs, on the one hand, and compete for the best students (as opposed to any students), on the other.
• Create strong incentives for leading private sector actors to enter the TVET market, establish new and rebrand existing private TVET colleges. This could take the form of sectoral coordination, co-financing (through Public-Private Partnerships), as well as help with tedious licensing, authorization, and accreditation requirements.
In 2013, about 35% of Georgian youth (age group of 15-29) neither worked nor were involved in any further education or training activities. Leaving so many of Georgia’s sons and daughters behind is clearly not compatible with the country’s development goals. Yet, as long as systemic education reforms are delayed by powerful lobbies and bureaucratic inertia, Georgia’s education system will continue to be stuck in a vicious circle of low-quality ‘over-education’. Free of corruption, but failing to address pressing labor market needs.