2002-დან 2012 წლამდე შვედეთი საერთაშორისო სტუდენტების შეფასების პროგრამაში (PISA) 16 ადგილით ჩამოქვეითდა და მე-7-დან 23-ე ადგილზე გადანიაცვლა. PISA-ს 2015 წლის გამოკვლევით, შვედეთმა მონაწილე 34 ქვეყანას შორის 28-ე ადგილი დაიკავა მათემატიკაში! როგორც ეკონომიკური განვითარებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაცია (OECD) წერს: „PISA-ში მონაწილე სხვა არცერთ ქვეყანაში არ გაუარესებულა ასე მკვეთრად სტუდენტების შედეგები განვლილ ათწლეულში“. ვინ არის დამნაშავე?
მემარცხენე პოლიტიკოსები თვლიან, რომ შვედეთის საგანმანათლებლო სისტემაში არჩევანი ზედმეტად თავისუფალი გახდა. 1992 წლიდან შვედეთში მოქმედებს ვაუჩერის სისტემა (მილტონ ფრიდმანი ჯერ კიდევ 1960 წელს გვირჩევდა ამ მიდგომის გამოყენებას), რომელიც მშობლებს საშუალებას აძლევს, შვილები შეიყვანონ კერძო სკოლაში ისე, რომ არ მოუხდეთ სწავლის საფასურის გადახდა. საჯარო სკოლები უფასოა, კერძო სკოლები კი იღებენ ფიქსირებულ გადასახადს თითოეულ იმ სტუდენტზე, რომელიც ვაუჩერს მათ სკოლაში გაანაღდებს. როგორც კოლუმბიის ბიზნეს-სკოლის პროფესორი, რეიმონდ ფიშმანი წერს: „შვედურმა სკოლებმა მართლაც დანერგეს ფრიდმანის მიერ შემოთავაზებული ვაუჩერული სისტემის არსებითი ელემენტები. ამ რეფორმის გამტარებლები იმედოვნებდნენ, რომ ცენტრალიზებული ბიუროკრატიის მიერ დაკისრებული ტვირთისგან განთავისუფლების შემდეგ, სკოლებს ექნებოდათ ცხადი ფინანსური სტიმული, უკეთესი განათლება მიეცათ მოსწავლეებისთვის, მეტად ეპასუხათ მომხმარებლის (მშობლის) საჭიროებებისა და სურვილებისთვის. შვედეთის საგანმანათლებლო ბაზარი ღია იყო ყველასთვის. სკოლა შეეძლო გაეხსნა ნებისმიერ მეწარმეს, რელიგიური რწმენით, სოციალური საკითხებით თუ ყოვლისშემძლე დოლარით მოტივირებულს. მთავარი იყო, მეწარმეს შეენარჩუნებინა აკრედიტაცია და მოეზიდა „გადახდისუნარიანი“ მომხმარებლები“. ლიბერტარიანელები ამას გამარჯვებად მიიჩნევდნენ. ფიშმანი კი თვლის, რომ სკოლები ერთმანეთს კონკურენციას უწევდნენ არა ხარისხით, არამედ „მოხვედრისა“ და „დიპლომის მიღების“ სიმარტივით (აშშ-ის და საქართველოსგან განსხვავებით, შვედეთში მნიშვნელოვან გამოცდებს აფასებენ იმ სკოლის მასწავლებლები, რომლის მოსწავლეებიც გადიან ტესტირებას). ფიშმანი ასკვნის: „ვაუჩერული სისტემის სკოლის მოსწავლეების კარგი შედეგები უმეტესწილად განპირობებული იყო მარტივი შეფასებით“. კიდევ უფრო გასაკვირია ის, რომ ვაუჩერის სკოლებში ნიშნები ისეთივე გაბერილია მათემატიკასა და ზუსტ მეცნიერებებში (სადაც პასუხი ცალსახად სწორი ან არასწორია), როგორც შვედურ ენასა და ლიტერატურაში“.
ამ ახსნას ეწინააღმდეგებიან სხვა მკვლევრები, მაგალითად, წინააღმდეგობრივი ეკონომისტი თინო სანანდაჯი სტოკჰოლმის ეკონომიკის სკოლიდან. ის აღნიშნავს, რომ 15 წლის ახალგაზრდების მხოლოდ 14% სწავლობდა კერძო სკოლაში. დერეგულაცია ვერ იქონიებდა გავლენას საჯარო სკოლებზე, რომელთა დაფინანსებაც პირდაპირ არ არის დამოკიდებული მოსწავლეების რაოდენობაზე, ამიტომ, მისი აზრით, შვედეთის საგანმანათლებლო კატასტროფაში ვაუჩერის სისტემას ბრალი არ მიუძღვის. სანანდაჯი ამ უკუსვლის მიზეზებად მიიჩნევს პედაგოგიურ ექსპერიმენტებს, რომლითაც ტრადიციული კლასი ჩაანაცვლა ჯგუფურმა სამუშაომ, „კვლევითმა პროექტებმა“ და შეფასების სისტემის შერბილებამ.
განსხვავებულ მიზეზის ასახელებს ლონდონის ეკონომიკის სკოლის სადოქტორო პროგრამის სტუდენტი, დანიელ ჰელერ სალგრენი. ის თვლის, რომ რეიტინგში ჩამოქვეითების ძირითადი მიზეზია არა შვედეთის სასკოლო სისტემის ხარისხის გაუარესება, არამედ იმიგრაცია. ის საკუთარ ეკონომეტრიკულ მიგნებებს მიმოიხილავს „სპექტეიტორის“ სტატიაში: „მოსწავლეთა დემოგრაფიაში ცვლილები ხსნის 2000-2012 წლებში შედეგების გაუარების თითქმის მესამედს: 19% – მათემატიკაში, 28% – წაკითხულის გააზრებაში და 41% – მეცნიერებაში. ეს ეფექტი განსაკუთრებით შესამჩნევია ბოლო წლებში, როდესაც გაიზარდა ლტოლვითა იმიგრაცია. მართლაც, 2009-2012 წლებში, PISA-ს ქულების საშუალო გაუარესება აიხსნება დემოგრაფიული ცვლილებით: მთელი 29% მათემატიკაში, 45% – წაკითხულის შინაარსის გააზრებაში და 62% – მეცნიერებაში“.
სალგრენის ახსნა თანხვედრაშია იმ მიგნებასთან, რომ სწავლაში წარმატებას ხელს უწყობს ჰომოგენურობა (ნაცვლად მრავალფეროვნებისა). ფინეთს, სადაც 2000 წლების ბოლომდე საერთაშორისო იმიგრაციის ნაკადები არ შედიოდა, უჩვეულოდ ჰომოგენური მოსახლეობა ჰყავდა. ფინურ სოფლის სკოლებში, რომელთაც ხშირად აქებენ და სადაც სხვადასხვა ასაკის და სხვადასხვა სოციალური სტატუსის მოსწავლეები ერთად სწავლობენ, მოსწავლეთა კონტიგენტი ძალიან ჰომოგენურია. მას შემდეგ, რაც ფინეთში იმიგრაცია დაიწყო, შედეგები გაუარესდა. 2009 წლიდან 2012 წლამდე ფინეთის შედეგები გაუარესდა 2.8%-ით მათემატიკაში, 3%-ით მეცნიერებაში და 1.7%-ით წაკითხულის გააზრებაში. 2015 წლის შედეგებით, ფინეთი უკუსვლას განაგრძობს, ახლა ის მე-12 ადგილზეა მათემატიკაში, მე-5 ადგილზე – მეცნიერებაში და მეოთხეზე – წაკითხულის გააზრებაში (რა თქმა უნდა, ეს ძალიან კარგი შედეგებია, თუმცა გასულ წელს ფინეთს პირველი ადგილი ეკავა PISA-ში).
„ორივე დიპლომი წარჩინებით მივიღე, ახლა კი განავალს ვწმენდ უცხო ქვეყანაში,“ – ამბობს ბენჯამინ ბოში, ახალგაზრდა ესპანელი, რომელიც ზოგიერთ ევროპულ ქვეყანაში ახალგაზრდებში უმუშევრობის მაღალი მაჩვენებლის სიმბოლო გახდა. ბაკალავრის ორი და მაგისტრის ერთი დიპლომის მქონე ბენჯამენი ლონდონის კაფეში ტუალეტებს წმენდდა. მსგავსი მაგალითები საქართველოშიც მოიძებნება. გამოგონილი ბექა ბოშაძე იტყოდა: „ორი დოქტორის ხარისხი და სამი მაგისტრის დიპლომი მაქვს, მაგრამ ახლა ტაქსის მძღოლი ვარ და ამ ძირგავარდნილი ოპელით დავდივარ თბილისში“.
PISA-ში საქართველოს შვედეთზე უარესი შედეგები აქვს. PISA-ს 2015 წლის კვლევაში საქართველომ დაიკავა 59-ე ადგილი მათემატიკაში, 61-ე – მეცნიერებაში და 64-ე – წაკითხულის გააზრებაში (64 ქვეყნიდან). რა არის ამის მიზეზი? საქართველოში იმიგრაცია უმნიშვნელოა (მოსახლეობა საკმაოდ ჰეტეროგენულია, თუმცა სხვადასხვა ეთნიკური ჯგუფი კულტურულად მსგავსია). ეროვნული გამოცდების არსებობა საქართველოში დერეგულაციის საფრთხეს არ ქმნის.
საქართველოსა და შვედეთის ცუდი შედეგების მიზეზები, რეალურად, ძალზე განსხვავებულია. საქართველოში დიპლომები და ფორმალური უმაღლესი კვალიფიკაციები სამუშაო ბაზარზე წარმატების მიღწევის საწინდარი არ არის. ეს რადიკალურად განსხვავდება შვედეთისა და ბევრი სხვა ჩრდილოევროპული ქვეყნის მდგომარეობისგან, სადაც მაღალკვალიფიციურ ადამიანებში უმუშევრობის დონე გაცილებით დაბალია, ვიდრე ზოგადი უმუშევრობის დონე და მასზე გავლენას არ ახდენს ბიზნესციკლები.
შვედეთისგან განსხვავებით, საქართველოში პრობლემა არა სტრუქტურაში, არამედ შეძენილ უნარ-ჩვევებშია: დამსაქმებლებისთვის არ არის ფასეული საქართველოში მიღებული ადამიანური კაპიტალი და ბევრი ქართველი სწავლობს ისეთ რამეს, რაზეც არ არის მოთხოვნა ბაზარზე. აქედან გამომდინარე, საქართველოს საგანმანათლებლო პოლიტიკას შემდეგი კითხვა უნდა დაედოს საფუძვლად: რა უნარ-ჩვევები და კვალიფიკაცია მოითხოვება 21-ე საუკუნეში?
ამ კითხვაზე პასუხი შეიძლება ვიპოვოთ მელამედსა და სალანტთან (2010 წ.), რომელთაც შეისწავლეს ლიტერატურა და გამოავლინეს ეგრეთწოდებული „21-ე საუკუნის უნარ-ჩვევები“: ინფორმაციასთან მუშაობა, მაღალი კოგნიტური აზროვნება, კომუნიკაცია და თანამშრომლობა, ტექნოლოგიებში გათვითცნობიერება, სწავლის უნარი. ინფორმაციასთან მუშაობა გულისხმობს ინფორმაციის მოგროვების, რედაქტირების, ანალიზის, დამუშავების და ერთმანეთთან დაკავშირების უნარს. მაღალი კოგნიტური უნარი გულისხმობს პრობლემების გადაჭრის, არგუმენტაციის და კრიტიკის უნარს. სხვა უნარები არ საჭიროებს განმარტებას.
ჩამოთვლილთაგან არცერთი არ გულისხმობს კონკრეტული საგნის ფორმალურ ცოდნას. მეტიც, მათი არსიდან გამომდინარე, ადამიანმა 21-ე საუკუნის უნარ-ჩვევებზე მთელი საგანმანათლებლო კარიერის განმავლობაში უნდა იმუშაოს, დღეს ეს პროცესი იწყება სკოლამდელი განათლებით და სრულდება საპენსიო ასაკში (ე.წ. მუდმივი სწავლა).
კამათი იმაზე, თუ როგორია ოპტიმალური განათლება, უძველესი დროიდან იღებს სათავეს. მე-19 საუკუნიდან მოყოლებული განიხილებოდა და იცდებოდა მრავალი იდეა, მონტესორიდან შტაინერამდე (ვალდორფის სკოლები) და სამერჰილამდე და არ არსებობს კონსენსუსი სწავლების ყველაზე ეფექტურ გზებზე. ამავდროულად, კლასიკური სწავლება კვლავ ცოცხალია – მეტიც, მათემატიკის რუსულ სკოლებში, რომლებიც სოკოებივით მრავლდება აშშ-ში და მოსწავლეებს სთავაზობს „აშშ-ის საგანმანათლებლო გარემოზე მორგებულ ყოფილი საბჭოთა კავშირის მათემატიკური სკოლების საუკეთესო პრაქტიკას“, გაცოცხლდა საბჭოთა სტილის სწავლება.
შემდგომ სტატიაში მიმოვიხილავთ ინოვაციურ მიდგომებს განათლებაში და ვიმსჯელებთ, რომელი მათგანი შეიძლება იყოს გამოსადეგი საქართველოსთვის.

Between 2000 and 2012, Sweden fell in the Programme for International Student Assessment (PISA) by 16 places from the 7th to the 23rd rank, and in the 2015 PISA study, Sweden ranked 28th of 34 countries in mathematics! As the OECD writes: “No other PISA-participating country saw a steeper decline in student performance over the past decade than Sweden.” Who is to blame?
Those from the left side of the political spectrum claim that too much freedom of choice was introduced to the Swedish educational system. Since 1992, a voucher system (as proposed by Milton Friedman already in the 1960s) allows parents to send their children to private schools without having to pay tuition. Public schools are free of charge, and private schools receive a fixed payment for each student redeeming their voucher at the school. As Raymond Fisman of the Columbia Business School writes: “Swedish school reforms did incorporate the essential features of the voucher system advocated by Friedman. The hope was that schools would have clear financial incentives to provide better education and could be more responsive to customer (i.e., parental) needs and wants when freed from the burden imposed by a centralized bureaucracy. And the Swedish market for education was open to all, meaning any entrepreneur, whether motivated by religious beliefs, social concern, or the almighty dollar, could launch a school as long as he could maintain its accreditation and attract ‘paying’ customers.” In the ears of market libertarians, this sounds like a winning approach. Yet, Fisman argues that the schools were competing with one another not through quality, but through “ease of access” and “ease of receiving a degree” (unlike in the US and in Georgia, in Sweden the grading also of important exams is done by the teachers of the school where the test-takers are enrolled). Fisman concludes: “A sizable portion of the much-vaunted outperformance of voucher school students could be chalked up to nothing more than easy grading. More surprising still, the voucher school grade inflation is almost as high for math and science (where you’d think an answer is either right or wrong) as it is for Swedish.”
This explanation is contested by other researchers, like the controversial economist Tino Sanandaji from the Stockholm School of Economics, who points out that only 14 percent of fifteen-year-olds were attending private schools. As the “race to the bottom” would not affect public schools, which have funding that does not directly depend on the number of enrolled students, he argues that the voucher system cannot be blamed for Sweden’s educational disaster. Sanandaji rather attributes the decline to experiments with new pedagogical methods, where traditional classes have been replaced by group work and “research projects” and a softening of the grading system.
TOO MUCH IMMIGRATION?
Another reason is put forward by Daniel Heller Sahlgren, a Ph.D. student at the London School of Economics. He thinks that the slide does not primarily reflect a decline in the quality of the Swedish school system but attributes it to immigration. He summarizes his econometric findings in an article in The Spectator: “The change in pupil demographics due to immigration explains almost a third of the average decline between 2000 and 2012: 19 percent in mathematical literacy, 28 percent in reading literacy, and 41 percent in scientific literacy. The effect is especially pronounced in recent years, coinciding with accelerating refugee immigration. Indeed, between 2009 and 2012, 43 percent of the average Pisa score decline is explained by altered demographics: a full 29 percent in mathematical literacy, 45 percent in reading literacy, and 62 percent in scientific literacy.”
Sahlgren’s explanation is in line with the observation that homogeneity (as opposed to diversity) seems to be conducive to learning success. Finland, which was largely spared by the international immigration flows until the late 2000s, had an unusually homogeneous population. Particularly the frequently praised Finnish village schools, where innovative cross-age and cross-social background teaching takes place, have very homogeneous student bodies. And when Finland became a destination for immigrant flows, its performance started to decline. From 2009 to 2012, Finland dropped by 2.8 percent in math, by 3 percent in science, and by 1.7 percent in reading comprehension. In the 2015 results, Finland’s continued to fall back, and it is now ranked 12th in math, fifth in science, and fourth in reading (which is, of course, still pretty good, but Finland previously took first place in PISA).
"I received a distinction for both my degrees and I now clean s*** in a foreign country,” says Benjamin Bosch, a young Spaniard who became emblematic of some European countries’ high youth unemployment rates. Holding two bachelor's and one master’s degrees, he ended up in a London café cleaning bathrooms. One could find similar cases in Georgia. A fictitious Beka Boschadze might say: “I received two Ph.D.’s and three master’s degrees but now drive around as a taxi driver in a s***ty Opel in Tbilisi”.
Georgia’s performance in PISA is even worse than Sweden’s. In the 2015 PISA study, Georgia took the places 59 in maths, 61 in science, and 64 in reading (out of 72 countries). But what are the reasons? Georgia has no noteworthy immigration (the population is quite heterogeneous but the different ethnicities are culturally similar), and given the centralized NAEC exams, there is no risk for a “race to the bottom” in Georgia.
The reasons for the bad performance of Georgia and Sweden are in fact very different. In Georgia, degrees and formally high qualifications do usually not ensure job market success. This is very different in Sweden and many other northern European countries, where the unemployment rates of highly skilled people are far below general unemployment rates and high-skilled unemployment is largely unaffected by the business cycle.
Unlike in Sweden, the problem in Georgia is not so much a structural one, but it is about acquired skills: the human capital acquired in Georgia is hardly valued by employers, and many Georgians learn what is not demanded on the market. Georgian educational policy should therefore be guided by the following question: what are the skills and qualifications that are demanded in the 21st century?
The answer might be given by Melamed and Salant (2010), who surveyed the literature and identified the so-called “21st Century Skills”: informational literacy, higher-order thinking, communication and cooperation, technological competence, and learning how to learn. Informational literacy refers to the ability to gather, edit, analyze, process, and connect information. Higher-order thinking is about problem-solving, argumentation, and the competence to criticize. The meaning of the other skills is self-explanatory.
None of these skills refer to formal knowledge about a subject matter. Moreover, given their nature, the 21st-century skills can be, and need to be, conveyed throughout the whole educational career of a person, which today starts at preschool education and ends at retirement age (the so-called “lifelong learning”).
The debate of what is an optimal education is very old. Many ideas, from Montessori to Steiner (Waldorf Schools) to Summerhill, have been discussed and tried out since the 19th century, and there is no consensus on the most effective way of teaching. At the same time, classical teaching is all but dead – even Soviet-style learning has experienced a revival with the Russian Schools of Mathematics, which are mushrooming throughout the USA, offering “best practices of math schools in the former Soviet Union, adapted to the US educational environment.”
In a follow-up article, we will look at different innovative approaches to education and discuss which of those may be most suitable for Georgia.