უცხოელი სტუდენტების რაოდენობა მთელ მსოფლიოში სტაბილურად იზრდება. სულ უფრო მეტი სტუდენტი ამჯობინებს, განათლება სამშობლოს ფარგლებს გარეთ მიიღოს. განათლების ინტერნაციონალიზაცია მთავარ როლს ასრულებს დღევანდელი საგანმანათლებლო სისტემების განვითარებაში. საერთაშორისო სტუდენტების მნიშვნელობა კი სცდება ეკონომიკაზე მოკლევადიან ფინანსურ ზემოქმედებას. მათი როლი განუზომელია სოციალურ დაახლოებასა და საერთაშორისო კავშირების ჩამოყალიბებაში.
ლიტერატურა განასხვავებს ორი ტიპის ეკონომიკურ შედეგს, რაც საერთაშორისო სტუდენტებს მოაქვთ: მოკლევადიან სარგებელს, რომელიც მიიღება სტუდენტის უნივერსიტეტში ჩარიცხვით, მაგალითად, სწავლის საფასურს, საცხოვრებელ ხარჯებს, სტუდენტის სანახავად ჩამოსული მეგობრებისა და ნათესავების მიერ გაწეულ დანახარჯებს და საშუალო ან გრძელვადიან შედეგს, რაც ხარისხის მიღების შემდეგ დგება. ეს უკანასკნელი მნიშვნელოვანია განვითარებული ქვეყნების შემთხვევაში, რადგან ბევრი სტუდენტი უნივერსიტეტის დამთავრების შემდეგ რჩება ქვეყანაში და წვლილი შეაქვს შრომის ბაზარში, იწყებს ბიზნესს, აფართოებს საერთაშორისო კავშირებს, ხელს უწყობს ვაჭრობას და ინვესტიციების მოძრაობას სამშობლოსა და მასპინძელ ქვეყანას შორის, იხდის გადასახადებს და ა.შ. შედარებით ნაკლებად განვითარებულ და განვითარებად ქვეყნებში სარგებელი, ძირითადად, მიიღება სტუდენტის მიერ უნივერსიტეტის დამთავრებამდე, რადგან საერთაშორისო სტუდენტების უმრავლესობა არ რჩება მასპინძელ ქვეყანაში სწავლის დასრულების შემდეგ.
მაღალკვალიფიციური სტუდენტების იმიგრაცია დიდ როლს თამაშობს მასპინძელი ქვეყნის დოვლათსა და ზრდაში. თუმცა იმავე ლიტერატურის მიხედვით, ყველა ქვეყანას არ შეუძლია მოიზიდოს ბევრი მაღალკვალიფიციური სტუდენტი. მასპინძელი ქვეყანა სტუდენტებს ხიბლავს ინოვაციების, უცხოელების მიმართ ღიაობით, კვლევით საქმიანობასა და ინდუსტრიას შორის ძლიერი კავშირებით, მოქნილი საიმიგრაციო სისტემითა და დაბალი გადასახადებით. თუმცა ეს ყველაფერი არ არის საკმარისი, რომ მაღალკვალიფიციური უცხოელი სტუდენტი მოიზიდოს. ქვეყანაში, ამავდროულად, მაღალი ხარისხის განათლების სისტემაც უნდა არსებობდეს, რაც სტუდენტებს მეტ შესაძლებლობებს შეუქმნის სამომავლოდ შრომის ბაზარზე.
ქართული უნივერსიტეტები ცდილობენ, ფეხი აუწყონ საერთაშორისო ტენდენციებს და სულ უფრო მეტ ძალისხმევას ახმარენ საერთაშორისო სტუდენტების მოზიდვას, განათლების ინტერნაციონალიზაცია კი გახდა მიგრაციის საკითხთა სამთავრობო კომისიის მიერ შემუშავებული საქართველოს საიმიგრაციო სტრატეგიის მნიშვნელოვანი ნაწილი1. მთავრობამ განაცხადა, რომ მისი ერთ-ერთი პრიორიტეტია განათლების ექსპორტი2. გამარტივდა უცხოელი სტუდენტების ქართულ უნივერსიტეტში მიღების პროცედურები; მეტიც, საქართველოს უნივერსიტეტში სწავლის მსურველი უცხოელი სტუდენტები თავისუფლდებიან ერთიანი ეროვნული გამოცდებისგან3.
საქართველოს განათლების და მეცნიერების სამინისტროს მონაცემებით, უკანასკნელ სამ წელიწადში საერთაშორისო სტუდენტების რიცხვი გაორმაგდა და 2017 წელს გასცდა 9000-იან ნიშნულს. აზერბაიჯანის, ინდოეთის, ერაყის, ნიგერიის, თურქეთისა და რუსეთის მოქალეები ყველაზე მეტად არიან დაინტერესებულები საქართველოში განათლების მიღებით. საერთაშორისო სტუდენტების 90% ამ ექვს ქვეყანაზე მოდის. უკანასკნელ რამდენიმე წელიწადში მკვეთრად გაიზარდა აზერბაინჯანელი, ერაყელი, ინდოელი და ნიგერიელი სტუდენტების რაოდენობა; ამავდროულად, სტაბილური რჩება თურქი და რუსი სტუდენტების რაოდენობა.
ცხრილი 1: უცხოელი სტუდენტები ქვეყნების მიხედვით
| 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | |
| აზერბაიჯანი | 1,088 | 1,726 | 2,721 | 3,514 |
| ინდოეთი | 774 | 939 | 1,130 | 1,629 |
| ერაყი | - | 63 | 651 | 1,237 |
| ნიგერია | 587 | 701 | 781 | 942 |
| თურქეთი | 456 | 599 | 717 | 679 |
| რუსეთი | 375 | 359 | 409 | 410 |
| სხვა | 897 | 1,203 | 1,263 | 850 |
| ჯამი: | 4,177 | 5,590 | 7,672 | 9,261 |
წყარო: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო
ISET-ის კვლევითმა ინსტიტუტმა, მიგრაციის საკითხთა სამთავრობო კომისიის დაკვეთითა და ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის “მიგრაციის მართვის გაძლიერება საქართველოში” (ENIGMMA) ფარგლებში, რომელსაც ასრულებს მიგრაციის პოლიტიკის განვითარების საერთაშორისო ცენტრი (ICMPD), ჩაატარა კვლევა, რომლის მიზანიც იყო საქართველოს ეკონომიკასა და უმაღლესი განათლების სისტემაზე უცხოეული სტუდენტების გავლენის შეფასება. ამ მიზნით შემუშავდა და განხორციელდა ონლაინ-გამოკითხვა, ჩატარდა ინტერვიუები უნივერსიტეტების მმართველებთან. მეორადი ინფორმაციის ანალიზი ჩატარდა განათლების და მეცნიერების სამინისტროს მიერ მოწოდებულ ოფიციალურ სტატისტიკაზე დაყრდნობით. კვლევით პროექტში გამოიკითხა სულ 277 უცხოელი სტუდენტი, ყველა გამოკითხული კვლევის ჩატარების მომენტში სწავლობდა ქართულ უნივერსიტეტებში; გარდა ამისა, ჩატარდა სიღრმისეული ინტერვიუები 10 უნივერსიტეტის ადმინისტრაციების 12 წარმომადგენელთან. ონლაინ-კვლევაში მონაწილე სტუდენტები 8 უნივერსიტეტში სწავლობდნენ, ეს უნივერსიტეტები დღეს მასპინძლობენ საქართველოში ჩამოსული სტუდენტების 60%-ს. ამასთან, ადმინისტრატორები, რომლებმაც მონაწილეობა მიიღეს სირღმისეულ ინტერვიუებში, წარმოადგენენ უნივერსიტეტებს, რომლებიც დღეს მასპინძლობენ უცხოელი სტუდენტების 64%-ს.
კვლევა იძიებს, რა განაპირობებს საქართველოში საერთაშორისო სტუდენტების რიცხვის მნიშვნელოვან მატებას, აფასებს მიმდინარე ფინანსურ სარგებელს და სამომავლო განვითარების პოტენციალს. ეს არის ამ ტიპის პირველი ანგარიში, აქამდე ჯერ არ ჩატარებულა ვრცელი რაოდენობრივი კვლევა, რომელიც გაანალიზებდა საერთაშორისო სტუდენტების ეკონომიკურ და ფინანსურ გავლენას საქართველოზე.
ონლაინ გამოკითხვამ აჩვენა, რომ საერთაშორისო სტუდენტების მოზიდვაში ყველაზე მნიშვნელოვან როლს თამაშობს საქართველოს, როგორც უსაფრთხო ქვეყნის, რეპუტაცია და შედარებით დაბალი სწავლის საფასური (ცხრილი 2). გარდა ამისა, აკადემიური ინსტიტუტის შერჩევისას სტუდენტები ითვალისწინებენ, ტარდება თუ არა კურსები ინგლისურ ენაზე და რამდენად კვალიფიციური ლექტორები ჰყავს უნივერსიტეტს. კითხვაზე, გაუწევდნენ თუ არა თავიანთ აკადემიურ უნივერსიტეტს რეკომენდაციას მეგობრებსა და ნათესავებთან, 78%-მა დადებითად უპასუხა. სტუდენტებმა, რომლებმაც უპასუხეს, რომ არ მისცემდნენ თავიანთ უნივერსიტეტს დადებით რეკომენდაციას, მიზეზად მოიყვანეს სწავლების დაბალი ხარისხი და სკოლის უუნარობა, პრაქტიკული გამოცდილება შესძინოს სტუდენტებს, ასევე, უკმაყოფილება უნივერსიტეტის ადმინისტრაციითა და თანამშრომლებით.
ცხრილი 2: უცხოელი სტუდენტები ქვეყნების მიხედვით
| ცხრილი 2: არჩევნის განმსაზღვრელი ფაქტორები | აზერბაიჯანი | ინდოეთი | ერაყი | ნიგერია | სხვა | ჯამი |
| უსაფრთხოება | 3.14 | 4.35 | 4.20 | 4.36 | 4.05 | 4.23 |
| სწავლის საფასური | 3.71 | 4.08 | 3.77 | 4.32 | 4.00 |
4.00 |
| საქართველოს განათლების სისტემის ცნობადობა | 4.00 | 3.94 | 3.58 | 3.77 | 4.33 | 3.90 |
| საცხოვრებელი ხარჯები | 3.71 | 3.85 | 3.72 | 4.27 | 4.12 | 3.89 |
| საქართველოს განათლების სისტემის კარგი რეპუტაცია | 3.86 | 3.82 | 3.51 | 3.91 | 3.98 | 3.77 |
| სავიზო რეგულაციები | 3.57 | 3.81 | 3.46 | 3.64 | 3.19 | 3.61 |
| კლიმატი | 2.86 | 3.62 | 2.99 | 3.23 | 3.05 |
3.32 |
| კავშირები/მეგობრები | 3.43 | 3.66 | 2.99 | 2.95 | 2.83 | 3.30 |
გამოკითხვაში დასმული შეკითხვა: „გთხოვთ, აღნიშნოთ, რამდენად მნიშვნელოვანი იყო თქვენთვის ქვემოთ მოყვანილი ფაქტორები საქართველოში სწავლაზე გადაწყვეტილების მიღებაში?” 1-დან „არ არის მნიშვნელოვანი“ 5-მდე „ძალიან მნიშვნელოვანია“.
საქართველოში მყოფ უცხოეულ სტუდენტებში ყველაზე პოპულარია სამედიცინო განათლება, რომელიც, ამავდროულად, ყველაზე ძვირადღირებულიცაა. სტუდენტების ნახევარზე მეტი სწავლობს მედიცინას, ფარმაციას ან სტომატოლოგიას. ქართულ უნივერსიტეტებს შორის ცალსახა ლიდერია თბილისის სამედიცინო უნივერსიტეტი, რომელიც საერთაშორისო სტუდენტების 18%-ს მასპინძლობს.
უცხოელი სტუდენტებისთვის სწავლების საფასური რამდენჯერმე მაღალია, ვიდრე საქართველოს მოქალაქეებისთვის. ქართველი სტუდენტებისთვის სახელმწიფო უნივერსიტეტებში სწავლებაზე დაწესებულია მაქსიმალური ზღვარი 2500 ლარი. კვლევის შედეგებზე დაყრდნობით, უცხოელ სტუდენტს სწავლა, საშუალოდ, 6222 აშშ დოლარი (16 800 ლარი) უჯდება, მაგალითად, თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტში.
საქართველოს უნივერსიტეტების მიერ უცხოელი სტუდენტების მასპინძლობა ცალსახად მიანიშნებს მათ გადამწყვეტ როლზე ინსტიტუტების განვითარებაში. ამით მათ საშუალება ეძლევათ, ინვესტიცია ჩადონ ახალ ინფრასტრუქტურაში, თანამედროვე ტექნოლოგიებში და სტუდენტებს შესთავაზონ საგანმანათლებლო პროგრამების ფართო არჩევანი. გარდა ამისა, საერთაშორისო სტუდენტების მთლიანი გავლენა საქართველოს ეკონომიკაზე 200 მლნ ლარად შეფასდა. ეს საქართველოს მშპ-ის დაახლოებით 0.6 და საქართველოს მომსახურების ექსპორტის 6 პროცენტს შეადგენს. დანახარჯებში ყველაზე დიდი წილი მოდის სწავლის საფასურზე, რაც 28.1 მლნ. აშშ დოლარს აღწევს (76 მლნ. ლარი), მას მოსდევს საცხოვრებელი ხარჯები– 16.7 მლნ. აშშ დოლარი (45 მლნ. ლარი). სწავლის დამთავრების შემდეგ ძალიან ცოტა უცხოელი სტუდენტი რჩება საქართველოში, ამიტომ მათი წვლილი ადგილობრივ შრომის ბაზარზე უმნიშვნელოა.
საერთაშორისო სტუდენტების რაოდენობის და სწავლის საფასურის ზრდა ქართულ უმაღლეს განათლებაზე მოთხოვნის ზრდაზე მიანიშნებს. ეს კი მეტი შესაძლებლობების საწინდარია. მთავრობამ სრული მხარდაჭერა უნდა გამოუცხადოს საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო ინსტიტუტებს, რომ სრულად გამოიყენოს ის კონკურენტული უპირატესობები, რაც დღეს ქვეყანას გააჩნია. უნდა დაეხმაროს მათ მომსახურების გაუმჯობესებაში, კიდევ უფრო გაამარტივოს სტუდენტების იმიგრაციასთან დაკავშირებული სერვისები. როგორც საქართველოს განათლების მინისტრი, ალექსანდრე ჯეჯელავა ამბობს ერთ-ერთ ინტერვიუში, საერთაშორისო სტუდენტებისგან მიღებული ფინანსური რესურსი კრიტიკულ როლს შეასრულებს ადგილობრივი უნივერსიტეტების მიერ ადგილობრივი სტუდენტებისთვის მიწოდებული საგანმანათლებლო სერვისების გაუმჯობესებაში.
1 მიგრაციის საკითხთა სამთავრობო კომისია, "საქართველის მიგრაციის სტრატეგია 2016-2020". http://migration.commission.ge/files/migration_strategy_2016-2020_1.pdf
2 საქართველოს მთავრობა, "საქართველოს სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების სტრატეგია – საქართველო, 2020 წ.", 75. http://gov.ge/files/382_42949_233871_400-1.pdf
3 საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, "საქართველოს აკრედიტებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ერთიანი ეროვნული გამოცდების/საერთო სამაგისტრო გამოცდების გავლის გარეშე აკრედიტებული პროგრამით უცხო ქვეყნის მოქალაქისთვის ან უცხო ქვეყანაში მცხოვრებ საქართველოს მოქალაქისთვის სწავლის უფლების მინიჭება", http://www.mes.gov.ge/content.php?id=1131&lang=geo

The number of foreign students has been steadily increasing around the world. More and more students choose to earn a degree outside of their home countries. Education internalization plays a key role in the development of today’s educational systems, and the impact of international students goes beyond their short-term financial effect on the economy; it plays a vital role in social cohesion and the development of international networks, etc.
The literature distinguishes between two types of economic impacts related to international students: short-term benefits realized during the student’s enrollment at the university, such as tuition fees, total subsistence spending, and the expenditures of friends and relatives who come to visit, and medium to long-term impacts post-graduation. Post-graduation effects are significant in the case of the most developed countries, where many students stay after graduation and contribute to the labor market, start businesses, expand international networks, facilitate trade and investment flows between their home and host countries, pay taxes, etc. In less developed and developing countries, most benefits are materialized before students’ graduation, as the vast majority choose not to stay in the host country.
The immigration of high skilled students plays a substantial role in wealth and growth for a host country. However, according to the same literature, not every country can attract a significant number of skilled foreign students. A host country should be attractive for foreign students in terms of openness to innovation, openness to foreigners, strong links between research and industry, a flexible immigration system, and low taxes. Yet, mere attractiveness is not enough to keep highly skilled foreign students in a host country. It must be supported by a good quality education system, which will guarantee better labor market outcomes for students.
To keep up with international trends, Georgian universities have been increasing their efforts to attract foreign nationals, and internationalization of education has become an important part of the Migration Strategy of Georgia, designed by the State Commission on Migration Issues.1 The government has announced education export as one of its priorities.2 The admission procedures for foreign students in Georgian universities has been simplified; moreover, foreign students heading to the Georgian universities are exempted from the Uniform National Entrance or General Graduate Examinations.3
According to the Ministry of Education and Science (MoES) of Georgia, the number of international students has more than doubled in the last three years and surpassed the nine thousand mark in 2017. Citizens of Azerbaijan, India, Iraq, Nigeria, Turkey, and Russia are the most interested in getting an education in Georgia. Ninety percent of international students come from these six countries. The number of Azerbaijani, Iraqi, Indian and Nigerian students has increased dramatically during the last couple of years; at the same time, the number of Turkish and Russian students has stayed stable.
Table 1: Foreign Students by Country of Origin
| 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | |
| Azerbaijan | 1,088 | 1,726 | 2,721 | 3,514 |
| India | 774 | 939 | 1,130 | 1,629 |
| Iraq | - | 63 | 651 | 1,237 |
| Nigeria | 587 | 701 | 781 | 942 |
| Turkey | 456 | 599 | 717 | 679 |
| Russia | 375 | 359 | 409 | 410 |
| Other | 897 | 1,203 | 1,263 | 850 |
| Total: | 4,177 | 5,590 | 7,672 | 9,261 |
Source: MoES
The ISET Policy Institute, at the request of the State Commission on Migration Issues and within the framework of the EU-funded “Enhancing Migration Management in Georgia” project implemented by the International Centre for Migration Policy Development, conducted a study with the goal of assessing the impact of foreign students on the Georgian economy and the higher education system. For this purpose, an online survey for international students was designed and conducted, along with the interviews of university managers. Secondary data analysis was carried out based on MoES official statistics. During the research project, a total of 277 foreign students were surveyed, all of whom were at that time studying at Georgian universities; furthermore, in-depth interviews were conducted with 12 representatives from the administrations of ten universities. The students who participated in the online survey came from eight universities, which currently host 60% of all foreign students in Georgia. Moreover, the administrators who took part in the in-depth interviews represent universities that currently host 64% of all foreign students.
The study explores the drivers behind the significant growth of international students in Georgia, estimates current financial benefits, and evaluates the potential for further development. This report is the first of its kind, as there has not yet been an extensive quantitative study carried out analyzing the economic and financial impact of international students for Georgia.
The online survey demonstrated that Georgia’s reputation as a safe country, and the relatively low cost of tuition, play the most important roles in attracting international students (Table 2). Furthermore, the availability of courses taught in English and qualified faculty are the key considerations when choosing an academic institution. When asked if they would recommend attending their academic institution to their friends and/or relatives, 78 percent of the students replied positively. Students who indicated that they would not give their university a positive recommendation explained their evaluation by citing the low quality of teaching and their school’s inability to provide opportunities to gain practical experience, as well as dissatisfaction with university administration and staff.
Table 2: Foreign Students by Country of Origin
| Table 2: Choice determinants | Azerbaijan | India | Iraq | Nigeria | Other | Total |
| Safety | 3.14 | 4.35 | 4.20 | 4.36 | 4.05 | 4.23 |
| Cost of Tuition | 3.71 | 4.08 | 3.77 | 4.32 | 4.00 |
4.00 |
| Recognizability of Georgia Education Credentials | 4.00 | 3.94 | 3.58 | 3.77 | 4.33 | 3.90 |
| Cost of Living | 3.71 | 3.85 | 3.72 | 4.27 | 4.12 | 3.89 |
| Good Reputation of Georgia's Educational System | 3.86 | 3.82 | 3.51 | 3.91 | 3.98 | 3.77 |
| Visa Regulations | 3.57 | 3.81 | 3.46 | 3.64 | 3.19 | 3.61 |
| Climate | 2.86 | 3.62 | 2.99 | 3.23 | 3.05 |
3.32 |
| Network/Friends | 3.43 | 3.66 | 2.99 | 2.95 | 2.83 | 3.30 |
The exact question asked in the survey: “please indicate how important were the following factors for your decision to study in Georgia?” 1 – “not important at all” to 5 – “extremely important”
Medical education is the most popular and, at the same time, the most expensive education that foreign students acquire in Georgia. More than half of the students study medicine, healthcare, pharmacy, or dentistry. Tbilisi State Medical University is the clear leader among Georgian universities, hosting 18 percent of all international students.
The tuition fees for foreign students are several times higher than for Georgian citizens. Tuition at state universities is capped at 2,250 GEL for Georgian students. In contrast, based on the survey results, the average tuition fee for foreign students at Tbilisi State Medical University, for example, amounts to 6,222 US dollars (16,800 GEL).
Georgian universities hosting international students unequivocally emphasize the crucial role of foreign students in the development of their institutions, which allows them to invest in new infrastructure, modern technologies, and offer a wider variety of educational programs. Furthermore, the gross economic impact of international students on the Georgian economy is estimated to be close to 200 million Georgian lari, which is approximately 0.6 percent of Georgia’s GDP, and 6 percent of Georgia’s Service Exports. The biggest item on the expenditure list is tuition fees, amounting to 28.1 million US dollars (76 million GEL), followed by spending on housing costs in the amount of 16.7 million US dollars (45 million GEL). As only a very few foreign students plan to stay in Georgia after graduation, their contribution to the local job market is insignificant.
An increasing number of international students, coupled with increasing tuition fees collected by Georgian universities, signals a growing demand for Georgian higher education, with even more opportunities to explore. To capitalize on the competitive advantages that Georgia currently enjoys, the government should fully support higher education institutions, help increase the quality of services they provide, and further simplify student immigration-related services. As emphasized in a recent interview by the current Minister of Education and Science of Georgia, Aleksandre Jejelava, financial resources derived from international students will play a critical role in improving education services provided by local universities for local students.
1 State Commission on Migration Issues, “Migration Strategy of Georgia 2016-2020”. Retrieved from http://migration.commission.ge/files/migration_strategy_2016-2020_1.pdf
2 Government of Georgia, “Georgia’s Social and Economic Development Strategy – Georgia 2020”, 75. Retrieved from http://gov.ge/files/382_42949_233871_400-1.pdf
3 Ministry of Education and Science of Georgia, “Ensuring the right for education in accredited programs for the foreign citizens or the Georgian citizens living abroad without passing uniform national entrance / general graduate examinations to the higher educational institutions accredited in Georgia”. Retrieved from http://www.mes.gov.ge/content.php?id=1131&lang=geo
Disclaimer
This publication was commissioned by the State Commission on Migration Issues of Georgia (SCMI) and prepared by the scholars acting within the European Union (EU) funded ENIGMMA project run by the International Centre for Migration Policy Development (ICMPD). This publication has been produced with the assistance of the European Union. Its contents can in no way be taken to reflect the views of the European Union, the International Organization for Migration, ICMPD and does not necessarily reflect the views of SCMI.