დედაჩემს 22 წლის ასაკში უკვე თითზე ბეჭედი ეკეთა, ჰყავდა ოჯახი, ორი შვილი და ძალიან ცხადი წარმოდგენა ჰქონდა საკუთარ ცხოვრებაზე. მე ჯერ არ დავოჯახებულვარ, თუმცა ერთი ძალიან მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილება – გავხდე ეკონომისტი – უკვე მივიღე. ეს 22 წლისამ გადავწყვიტე, რაც ბანკში ვიმუშავე (და მივხვდი, რომ ვერ ვიტანდი). თუმცა ჩემი ბევრი მეგობარი კვლავ ადრეულ ასაკში მიღებული პროფესიული და საგანმანათლებლო გადაწყვეტილებების ტყვეობაშია, იმ წლებში გადადმული ნაბიჯების ტყვეობაში, როცა ჯერ კიდევ არ იცი, ვინ ხარ და რა პოტენციალი გაქვს.
ყოველთვის ვფიქრობდი, რომ ადრეულ ასაკში დაქორწინება და ათასგვარი მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილების მიღება სამხრეთ კავკასიის (და, შესაძლოა, ზოგიერთი პოსტსაბჭოთა ქვეყნის) მოსახლეობის უნიკალური ხვედრი იყო. ამიტომ გამიკვირდა, როდესაც გავიგე, რომ სხვა, ბევრად განვითარებულ ქვეყნებშიც უწევთ ახალგაზრდებს „სპეციალობის“ ნაადრევად არჩევა.
31 წლის ფილიპი ნიდერლანდების ტილბურგის უნივერსიტეტის სამაგისტრო პროგრამის სტუდენტია. მან თავისი ცხოვრების 15 წელი სხვადასხვა პროფესიულ თუ უმაღლეს საგანმანათლებლო პროგრამებს მოახმარა და აღმოაჩინა, რომ ცხვორებაში სულ სხვა, უკეთესი რამის კეთება უნდა...
ფილიპის ამბავი სანკტ-პეტერბუგში გავიგე, სადაც ერთმანეთს საზაფხულო სკოლაში შევხვდით. 12 წლის ასაკში, როგორც ყველა ჰოლანდიელმა ბავშვმა, მანაც ჩააბარა უნარ-ჩვევების ტესტი, რომელიც განსაზღვრავს, რა სახის საგანმანათლებლო პროგრამებში შეუძლია ბავშვს მონაწილეობის მიღება. ფილიპს გამორჩეული შესაძლებლობები არ ჰქონდა და ამიტომ არჩევანიც შეზღუდული ჰქონდა: დაბალი ან საშუალო დონის პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამები (VMBO ან HAVO, ჰოლანდიურ ჟარგონზე). ის ორი წლის განმავლობაში გადიოდა HAVO-ს, მაგრამ ჩამოაქვეითეს და VMBO-ზე გადაიყვანეს. 16 წლის ფილიპს, რომელსაც VMBO დიპლომი ჰქონდა, კვლავ მცირე არჩევანი ჰქონდა – HAVO-ს მეოთხე კურსი ან პროფესიული კოლეჯი. მან მეორე აირჩია და აღმოაჩინა, რომ მანქანების გაყიდვა უნდა ესწავლა (პროგრამის ოფიციალური სახელწოდება იყო „გაყიდვების მენეჯერი“). ოთხი წლის შემდეგ, 20 წლის ასაკში, გადაწყვიტა ერთი ნაბიჯით წინ წასულიყო და ბაკალავრის ხარისხი მიეღო („მცირე და საცალო ბიზნესის მართვაში“) ნიდერლანდების გამოყენებითი მეცნიერების უნივერსიტეტში. კიდევ ოთხი წლის და მათემატიკის უნარის გაუმჯობესებაში ჩადებული დამატებითი ინვესტიციის შემდეგ, ფილიპი ჩირიცხა კვლევით უნივერსიტეტში. მან 25 წლის ასაკში დაიწყო ტილბურგის უნივერსიტეტის საბაკალავრო პროგრამაზე სწავლა. ახლა ის 31 წლისაა და მალე მაგისტრის ხარისხით დაასრულებს უნივერსიტეტს.
შესაძლოა, ჰოლანდიის საგანმანათლებლო სისტემას კეთილშობილური მიზნები ამოძრავებდა (დახმარებოდა ადამიანებს, ადრეულ ასაკში მიეღოთ საგანმანათლებლო გადაწყვეტილებები), მაგრამ ფილიპმა საგანმანათლებლო ჯოჯოხეთი გამოიარა. შეიძლება მისი ასეთი რთული კარიერული გზა გამონაკლისი შემთხვევა ადამიანის შესაძლებლობასა (ტესტებით გაზომილს) და მოლოდინებს შორის რადიკალური აცდენის შედეგი იყოს. მიუხედავად ამისა, ადრეულ ასაკში ბავშვების საგანმანათლებლო ჩარჩოში მოქცევა უამრავ რისკს შეიცავს.
ეკონომიკური თეორია ამბობს, რომ ადამიანებმა იციან, რა სურთ, როდესაც არჩევნის წინაშე დგებიან. რეალობაში, ადამიანის პრეფერენციები სულიერი ძიებისა და საკუთრი თავის შეცნობის პროცესში ყალიბდება. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, ადამიანები საკუთარ პრეფერენციებს მაშინ იგებენ, როდესაც სხვადასხვა რამეს მოსინჯავენ და გამოცდიან, დაუშვებენ და გამოასწორებენ შეცდომებს. ეკონომიკურ თეორიაში ამას პრეფერენციების ჩამოყალიბების თეორია ეწოდება. პრეფერენციები არჩევნის გაკეთების დროს, წარსულ გამოცდილებაზე დაყრდნობით ყალიბდება.
ეს თეორია ან გამართლდება ან არა, როდესაც მომდევნო მანქანას ან სმარტფონს ვყიდულობთ. რთული საგანმანათლებლო და პროფესიული გადაწყვეტილებების დროს კი უდავოდ მართლდება. 15-16 წლის მოსწავლეების შეხედულება, რა სურთ, მომავალში გამოვიდნენ, შეიძლება რადიკალურად შეიცვალოს 25 წლის ასაკში. ეს კი იმას ნიშნავს, რომ საგანმანათლებლო სისტემებმა ადამიანები ადრეული ასაკშიდანვე არ უნდა მოაქციონ საგანამანათლებლო კალაპოტში („მანქანების გაყიდვა“), როცა მათი საგანმანათლებლო პრეფერენციები ჯერ კიდევ არ არის ჩამოყალიბებული. ფაქტობრივად, სისტემამ ადამიანებს საშუალება უნდა მისცეს, გამოსცადონ სხვადასხვა საგნები, პროფესიული უნარ-ჩვევები, ისწავლონ ცდისა და შეცდომის დაშვებით, შეიცვალონ ერთი სპეციალიზაცია მეორით.
საბედნიეროდ, მე მოწოდების აღმოსაჩენად 15 წელი არ დამჭირდა. ჩემი თაობის ზოგიერთმა ადამიანმა კი, შესაძლოა, ვერასოდეს მიაგნოს საკუთარ მოწოდებას, ან, ფილიფის მსგავსად, ძალიან გვიან მიხვდეს, რისი კეთება სურს. საქართველოშიც და სომხეთშიც საგანმანათლებლო არჩევანს ვაკეთებთ ძალიან ადრე, 17 წლის ასაკში, როდესაც ერთიან ეროვნულ გამოცდებს ვაბარებთ. გარდა იმისა, რომ მოსწავლეები საკუთარ თავს არ იცნობენ, ბევრ მათგანს მწირი ინფორმაცია აქვს სხვადასხვა საგანმანათლებლო პროგრამის ხარისხსა თუ შრომის ბაზრის მოთხოვნებზე. შედეგად, სტუდენტები ხშირად არასწორ საგანმანათლებლო პროგრამებში ხვდებიან და შეუსაბამო პროფესიებს ეუფლებიან, ფლანგავენ ცხოვრების წლებს, საჯარო და კერძო რესურსებს.
ისრაელში სტუდენტები 20 წლის შემდეგ (20-24) იწყებენ უნივერსიტეტში სწავლას. ისრაელი გამონაკლისია, რადგან იქ ყველა ბიჭსა და გოგოს 18 წლის ასაკში სავალდებულო სამხედრო სამსახურის გავლა მოეთხოვება (გოგოებს – 2 წელი, ბიჭებს – 3). ეთგო-ის 2016 წლის ანგარიშის თანახმად, ბაკალავრის ხარისხის მიღებისას ისრაელელი სტუდენტების საშუალო ასაკი 27 წელია. მიუხედავად ამისა, ისრაელის მოსახლეობა მსოფლიოში ერთ-ერთი მოწინავეა განათლების მიხედვით. ისრაელში ზრდასრულების 46% ფლობს მინიმუმ ბაკალავრის ხარისხს, ეთგო-ის საშუალო მაჩვენებელი კი 33%-ია.
საქართველოსა და სომხეთში გოგოებს სამხედრო სამსახურში არ იწვევენ. მეტიც, ორივე ქვეყანა ახალგაზრდა მამრობითი სქესის მოქალაქეებს უფლებას აძლევს, გადაავადონ სამხედრო სამსახური, თუ უნივერსიტეტში ან კოლეჯში ჩაირიცხებიან. შესაბამისად, შესაძლოა, უნებლიედ, მაგრამ ორივე ქვეყნის სამხედრო სამსახურში გაწვევის სისტემა ახალგაზრა მამაკაცებს უბიძგებს, სამხედრო სამსახურის შიშით ადრეულ ასაკშივე გააკეთონ საგანმანათლებლო არჩევანი.
სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებისთვის გაცილებით უკეთესი იქნება მოკლევადიანი (მაგ. ერთწლიანი) სავალდებულო სამოქალაქო ან სამხედრო სამსახურის დაწესება, როგორც გოგოებისთვის ისე, ბიჭებისთვის. ახალგაზრდებს შეიძლება მიეცეთ არჩევანი, დაეხმარონ შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ადამიანებს და მოხუცებს, იმუშაონ სოციალურ საწარმოებში ან გაიარონ სამხედრო სამსახური. საზოგადოებრივ სამსახურში გატარებული ერთი წელი ადამიანებს აძლევს დროს, მეტად ჩამოყალიბდნენ, მიიღონ გამოცდილება და გაიცნონ ერთმანეთი. მეორეს მხრივ, ეს არის საუკეთესო გზა, შეიძინონ არსებითი სამოქალაქო ღირებულებები, რაც ისევე მნიშვნელოვანია, როგორც პროფესიული უნარ-ჩვევები, ცოდნა და ინფორმაცია, რასაც ადამიანი უნივერსიტეტში სწავლობს.

Quick and Dirty Decisions Are Not Always Smart!
When my mom was at my age (twenty-four), she already had a ring on her finger, a family, two kids, and a very clear idea about her life. I am not yet married, but I have already made at least one very important decision in my life – to become an economist. I made this fateful decision at 22, having tried myself in a banking job (that I hated). Many of my friends, however, are stuck with the educational and professional choices they have made very early in the lives, before knowing who they are and what they could possibly achieve.
I’ve always thought that getting married and making all kinds of important decisions early was our unique destiny in the South Caucasus (ok, maybe some other post-Soviet countries, too). I was therefore surprised to find out that in other, much more developed countries young people are also sometimes forced to “specialize” very early in their lives.
SCHOOLING IN THE NETHERLANDS
The Dutch schools have only two divisions, primary and high school. Children in the Netherlands usually start attending school when they are four years old. Primary school has 8 classes in total, so most students will be around 12 years old when they begin attending high school. Dutch high schools are further divided into three different levels that are decisive in terms of future occupational opportunities. Their official names are VMBO, HAVO and VWO, referred to as, respectively, the “low,” “middle,” and “high” diploma levels. At the end of their 8th year of school Dutch children must take a CITO test, designed to evaluate their overall “intelligence“. Parents and child are ultimately the ones who decide which one of the three is the best educational track for the child. Primary schools only advise them which one would have been the most appropriate for the child.
The VMBO takes 4 years and with a VMBO diploma, a student can continue his or her studies at the Middle Vocational Education (MBO) level, obtaining professions like administration, nursing, agriculture, the arts, and other ‘blue-collar’ jobs. The second level, HAVO, takes 5 years and prepares students to go to the Higher Vocational Education (HBO) level, where they can gain knowledge in physical therapy, applied sciences, pedagogy and accounting. HBO is focused on developing practical technical skills and prepares students to enter the labor market directly after graduation. The highest level, VWO, lasts 6 years. Having completed the VWO, one can go directly to a university.
At 31, Philip is a Master's student at Tilburg University in the Netherlands. He has spent the last 15 years of his life acquiring different types of specialized vocational and higher education only to understand that he wants to do something else and better in his life.
I learned Philip’s story when we met very recently at a summer school in St. Petersburg. As any other Dutch kid, when he was 12 he had to take an ability test (CITO) the results of which determined what kinds of educational programs he could enroll in. Not being the brightest student, his choices were limited to lower or middle level vocational education programs (VMBO or HAVO, in the Dutch lingo). He tried HAVO for two years, but was downgraded to VMBO. At 16, with a VMBO diploma, Philip’s choices were again limited: the fourth year of HAVO or a professional community college. He chose the latter, and found himself studying how to sell cars (‘sales management’ was the program’s official title). Four year later, at 20, he decided to go one step up and get an undergraduate degree (in “small business and retail management”) from a university of applied sciences in the Netherlands. After four more years, and an additional investment in math skills, Philip enrolled in a research university. He started his BA at the University of Tilburg at the age of 25, and at 31 is about to graduate with Master’s degree.
The road to Philip’s educational hell may have been paved with excellent intentions of Dutch education policymakers (to help people make the right educational choices early on in their lives). His tortuous path to a career may be an exceptional case, the result of a radical mismatch between one’s ability (as measured by formal tests) and expectations. Nevertheless, educational ‘profiling’ early on in children’s lives is certainly wrought with risks.
WHAT DO WE KNOW ABOUT OUR “PREFERENCES”?
In economics theory, people are supposed to know what they want when faced with any choice. In reality, individual preferences are constructed in a sequential process of soul searching and self-discovery. In other words, people can only reveal their preferences by trying and experiencing different things, making mistakes and correcting them. This is known in the economics literature as preference construction theory. Preferences are constructed at the time of choice, based on prior experience.
This may be true about the choices we make when buying the next car or smartphone model. Yet, it seems to be particularly true in case of complicated educational and occupational choices. What young schoolboys and girls think they want to be at the age of 15 or 16 may be radically different from what they understand they want to be at 25. It follows that educational systems should be designed not to lock young people into rigid educational tracks (“car sales”) too early in their lives, before they fully understand their educational preferences. In fact, the system should allow for a trial-and-error experimentation with different subjects and vocational skills, allowing to move from one specializations to another over time.
Luckily, it took me less than 15 years to discover my own calling in life. For some people of my generation, however, this discovery may never come, or come very late, just like in Philip’s exceptional case. In both Georgia and Armenia, educational choices are made very early, at 17, when students take the Uniform National Exams. In addition to not knowing themselves, the majority are poorly informed about the quality of various educational programs on offer, as well as future labor market needs. As a result, students are often matched to the wrong educational programs and occupations, wasting many years of their life, public and private resources.
BETTER LATE!
In Israel, students are usually over twenty (20-24) when they begin their university studies. Israel is exceptional in that it requires every boy and girl to go through a compulsory military service at the age of 18 (three years for boys, two for girls). The median age of Israeli students obtaining an undergraduate degree is 27, according to a 2015 OECD study. Yet, Israel has one of the best-educated populations in the world (ranked fourth among all OECD countries). About 46% of all Israeli adults hold at least an undergraduate degree, while the OECD average is 33%1.
Georgia and Armenia do not recruit girls into the military. Moreover, both countries allow their young male citizens to defer military service in case they enroll in a university or college. Thus, perhaps inadvertently, the military conscription systems in both countries are encouraging young males to make educational choices very early in their lives, at military service gunpoint.
A much superior option for both South Caucasus nations may be to introduce a short mandatory civil or military service (of, say, one year) for both girls and boys. Young people could be given the choice of volunteering options ranging from helping people with disabilities and elderly, to working in socially important enterprises, to military service. A year spent in service to the community would, on the one hand, allow people more time to mature, gain experience and get to know themselves. On the other hand, it represents a great way to learn basic civic virtues that are as important as professional skills, knowledge and information one acquires at a university.
1 Valle, R. C., Normandeau, S., & González, G. R. (2015). Education at a glance interim report: update of employment and educational attainment indicators. Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD).