2017 წლის 21 ოქტომბერს საქართველოს პოლიტიკური რუკა მმართველი პარტიის, ქართული ოცნების ფერად მიჩნეული ლურჯის ტონებით შეიფერა. ქართულმა ოცნებამ ქვეყნის მუნიციპალური არჩევნები ყველა საარჩევნო ოლქში მოიგო, გარდა ერთისა. პარტიამ ყველა საკრებულოში შთამბეჭდავი უპირატესობა მოიპოვა და ყველა ქალაქისა თუ თვითმმართველი ერთეულის მერი პარტიული კანდიდატი გახდა.
დღეს დასავლეთ ევროპაში, გაერთიანებულ სამეფოსა თუ შეერთებულ შტატებში ასეთი შედეგის მიღწევა ძალიან უჩვეულო, თითქმის შეუძლებელიც კია, რადგან გარემო პოლიტიკურად პოლარიზებულია. ასეთი შედეგები იმაზე ხომ არ მეტყველებს, რომ ქართულმა ოცნებამ ქართველ ამომრჩეველს მეტისმეტად მოაწონა თავი? მთავრობის მხარდამჭერები ამ შეფასებას ერთხმად დაეთანხმებოდნენ და მაგალითებად ძალზე საჭირო რეფორმებს (სასამართლოს, საგადასახადო ადმინისტრირების, სასჯელაღსრულების სისტემის), ქართულ-რუსული ურთიერთობების შედარებით დაცხრობასა (და, ამავდროულად, ევრო-ატლანტიკურ სივრცეში ინტეგრაციის კურსის შენარჩუნებას!) და ევროკავშირთან ვიზალიბერალიზაციას მოიყვანდნენ.
ოპონენტები კი (რომლებიც ქართულ პოლიტიკურ ლანდშაფტზე ჯერ კიდევ მრავლად არიან და საკმარისადაც ხმაურობენ) დაბალი ეკონომიკური ზრდითა და ლარის ისტორიული გაუფასურებით შეეცდებოდნენ ამ შეფასების გაბათილებას და იმასაც დასძენდნენ, რომ ქართული ოცნების მიღწევები ევროცენტრულ საგარეო პოლიტიკაში (ვიზალიბერალიზაცია თუ ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმება) მათი პოლიტიკური წინამორბედების მიერ მომზადებულ საფუძველზე აღმოცენდა.
რაც არ უნდა ვერდიქტი გამოუტანონ ქართული ოცნების მიღწევებს, ისიც უნდა გავიხსენოთ, რომ სულ რამდენიმე წლის წინ საქართველოს მთელი პოლიტიკური ლანდშაფტი ქართული ოცნების წინამორბედი ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის ფერად მიჩნეული წითლის სხვადასხვა ტონით იყო შეფერილი. 2008 წლის საპარლამენტო არჩევნებში ნაციონალურმა მოძრაობამ გამარჯვება იოლად როდი მოიპოვა. ეს გამარჯვება თბილისის ქუჩებში გამართული საპროტესტო გამოსვლების ფონზეა მიღწეული. თუმცა ის არაფრით ჩამოუვარდებოდა ქართული ოცნების მიერ 2016 და 2017 წელს მოპოვებულ გამარჯვებას.
გრაფიკი 1. 2008, 2012 და 2016 წლების საპარლამენტო და 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში წარმოდგენილი პარტიების სია არჩევნების შედეგების მიხედვით. წითელი ქვეყნის გალურჯებას 10 წელიც კი არ დასჭირდა
შენიშვნა: I – 2008 წლის საპარლამენტო არჩევნები; II – 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნები; III – 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნები; IV – 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები. ლურჯ ფერში: ქართული ოცნების მიერ მოგებული უბნები.
მართლაც, საქართველოს მკვეთრად პოლარიზებული პოლიტიკური ცხოვრების დაბალანსება ძნელია. ზემოთ მოცემულ საარჩევნო რუკებზე ნაჩვენები 2008 წლის და წლევანდელი შედეგებიც ამ პოლარიზებაზე მეტყველებს. ხმის მიცემისას მასობრივი დარღვევები შეგვიძლია გამოვრიცხოთ. შესაბამისად, საჭიროა, საქართველოს მმართველი პარტიების განსაცვიფრებელ წარმატებებს უკეთესი ახსნა მოვუძებნოთ.
ამ შედეგების მთავარი ახსნა (და საქართველოს ახალფეხადგმული დემოკრატიის მთავარი გამოწვევა) სოფლად მცხოვრებ ქართველებში (კერძოდ კი, ეთნიკურ უმცირესობებში) გავრცელებული ტენდენციაა – ისინი არჩევნებზე ხმას სათავეში მყოფ ძალას აძლევენ.
გრაფიკები 2(ა) და (ბ) აჩვენებს, რამდენად ადვილია სოფლად მცხოვრებ ქართველ და ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელ ამომრჩევლებზე გავლენის მოხდენა მოქმედი მმართველობის სასარგებლოდ.
გრაფიკი 2. ერთიანი ნაციონალური მოძრაობისა და ქართული ოცნების (პარტიული წარმომადგენლების) მხარდაჭერა, დასახლების ტიპის მიხედვით:
(ა) 2012 წლის 1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნები
(ბ) 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნები
საქართველოს ტრადიციული ელექტორატის პოლიტიკური ქცევის კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ასპექტი დემოკრატიის ეროვნული ინსტიტუტის მიერ ჩატარებული პოლიტიკური დამოკიდებულებების კვლევის შედეგებშიც ჩანს. კვლევა ვერ ასახავს 2016 წლის არჩევნების რეალურ შედეგებს, მაგრამ ნათლად აჩვენებს, რომ სოფლად მცხოვრებ ამომრჩევლებში გავრცელებული ტენდენციაა საკუთარი პოლიტიკური პრეფერენციების არგამჟღავნება („არც ერთი პარტია,“ „არ ვიცი,“ „უარი თქვა პასუხის გაცემაზე“). იმ ადამიანების წილი, ვინც პოლიტიკური პრეფერენციები არ გაამჟღავნა, ყველაზე დაბალი იყო დედაქალაქში (46%), რომელსაც მოჰყვებოდა დიდი ქალაქები (56%) და სოფლები (61%). მათი წილი ყველაზე მაღალი (63%) იყო ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში.
უკვე ვიცით, რომ რეალობაში სოფლად მცხოვრები ამომრჩევლები ფსონს სათავეში მყოფ ძალაზე აკეთებენ (ნაციონალური მოძრაობა 2012 წელს და ქართული ოცნება 2016 წელს). დემოკრატიის ეროვნული ინსტიტუტის გამოკითხვიდან შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ სოფლად მცხოვრებ და ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელ ამომრჩევლებს, რომლებიც დამოკიდებული არიან ცენტრალური ხელისუფლების დახმარებაზე, არ უნდათ საკუთარ პროსამთავრობო პრეფერენციებზე ისაუბრონ გამოკითხვისას, რადგან ფიქრობენ, რომ ამ გამოკითხვებს ოპოზიციური ძალები ატარებენ ან მათ გაუმხელენ ამ ინფორმაციას.
გრაფიკი 3. დემოკრატიის ეროვნული ინსტიტუტის მონაცემები საზოგადოებრივ დამოკიდებულებაზე, ივნისი, 2016 წელი
2016 წლის არჩევნებში სოფლად მცხოვრები ამომრჩევლების პოლიტიკური პრეფერენციების რადიკალური ცვლილება შეიძლება აიხსნას 2013 წლის ზაფხულში საქართველოს ტრადიციული სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტებისთვის რუსეთის ბაზრის გახსნით ან იმ ფერმერებისთვის განკუთვნილი დაფინანსებისა და სასოფლოს-სამეურნეო პროგრამების რაოდენობის მკვეთრი ზრდით, ვისთვისაც სოფლის მეურნეობა საარსებო ან ნახევრად-საარსებო წყაროა. ამ ფაქტორებმა ნამდვილად შეუწყო ხელი ქართული ოცნების გამარჯვებას 2016 და 2017 წლების არჩევნებში, მაგრამ იმავე ფაქტორებმა (უარყოფით კონტექსტში) არ შეუშალა ხელი მიხეილ სააკაშვილს, მეორე ვადით მოსულიყო სათავეში 2008 წელს და სოფლად მცხოვრები მოსახლეობის ხმების დიდი ნაწილი მიეღო 2012 წელს. საქართველოს სოფლად მცხოვრები ადამიანები ძალაუფლებაში მყოფი პოლიტიკური პარტიის ამომრჩევლები არიან, მაშინაც კი, როდესაც მთავრობის დაპირებები ინკლუზიურ ზრდასა თუ კეთილდღეობაზე მხოლოდ ოცნებად რჩება.
როგორ მეტყველებს ამომრჩევლების ასეთი ქცევა საქართველოს უნარზე, გაატაროს დემოკრატიული ცვლილებები? ნათელია, რომ თბილისის და (ნაკლებად) სხვა დიდი ქალაქების (ბათუმის, ქუთაისის) ინტელექტუალური და ბიზნეს ელიტები პოლიტიკური ცვლილების განხორციელებაში წამყვან როლს თამაშობენ. საქართველოს 2003 წლის ვარდების რევოლუცია თბილისში დაიბადა და არა სოფელში. 2012 წელს თბილისმა უდიდესი მხარდაჭრა გამოუცხადა ბიძინა ივანიშვილის ქართული ოცნების კოალიციას, სოფლად მცხოვრებმა ამომრჩევლებმა კი კვლავ ნაციონალურ მოძრაობას მისცეს ხმას.
კონსერვატიული, ძალაუფლებაში მყოფი პარტიის მხარდამჭერი ძალები ძლიერდება ტრადიციულ დასახლებებში, სოფლად, იქ, სადაც ადამიანების პოლიტიკურ დღის წესრიგში პირველ ადგილზე წმინდად ადგილობრივი საზრუნავი დგას – წვდომა კომუნალურ მომსახურებებზე, დასაქმება, ჯანდაცვა და განათლება (რომელთაც ცენტრალური ხელისუფლება აწვდის მათ). ეს ტენდენცია განსაკუთრებით ძლიერია საქართველოს სამხრეთ საზღვრებთან მცხოვრებ ეთნიკურ უმცირესობებში, სადაც ადამიანები ქვეყნის პოლიტიკური საკითხების მიმართ (ლოკალური საკითხებისგან განსხვავებით) ინდიფერენტულობას და აპათიას ავლენენ.
საქართველოს უახლესმა ადგილობრივმა არჩევნებმა აჩვენა, რომ თბილისი (და ზოგადად საქართველო) ჯერ არ არის მომწიფებული პოლიტიკური ცვლილებისთვის. კახა კალაძე, ფეხბურთის ვარსკვლავი და ქართული ოცნების ენერგეტიკის ყოფილი მინისტრი, შესაძლოა ძალიან პოპულარული კანდიდატია, მაგრამ მისმა გამარჯვებამ თბილისის მერის არჩევნების პირველივე ტურში აჩვენა, რომ საქართველოს დედაქალაქი ჯერ კიდევ ძალზე ლურჯია. მეტიც, დემოკრატიის ეროვნული ინსტიტუტის გამოკითხვები და არჩევნების რეალური შედეგები აჩვენებს, რომ ოპოზიციური ძალები, მიუხედავად იმისა, რომ ძალზე ხმაურობენ, უიმედოდ დანაწევრებული არიან. ძლიერი, გამაერთიანებელი ოპოზიციური ლიდერის არარსებობის გამო ქართული ოცნებისთვის გაცილებით ადვილია ისეთ რაიონებში გამარჯვება, სადაც ხალხი ალტერნატივას აირჩევდა და არა სტატუს კვოს.
ქართულ პოლიტიკაში ძლიერი ლიდერი ყოველთვის გადამწყვეტი ფაქტორი იყო. მმართველ კოალიციებს და პარტიებს ძლიერი (ფორმალური თუ არაფორმალური) ლიდერები კრავდნენ ერთად: შევარდნაძე 1992/3 წლიდან 2003 წლამდე, სააკაშვილი 2003/4 წლიდან 2013 წლამდე, ბიძინა ივანიშვილი 2012 წლიდან. ეს უკანასკნელი კვლავ ქართული ოცნების სათავეშია, მიუხედავად იმისა, რომ 2013 წელს ოფიციალური თანამდებობიდან გადადგა. არაფორმალურად ის კვლავ შესანიშნავად ახერხებს ქართული ოცნების ერთიანობისა და განჭვრეტად მომავალში პოლიტიკური გავლენის შენარჩუნებას.
მოკლევადიან პერიოდში, სოფლად მცხოვრებ ქართველებში გავრცელებული ქცევა, მხარი დაუჭირონ მოქმედ მმართველს, სტაბილიზატორის როლს თამაშობს. ის ახალ მთავრობებს საშუალებას აძლევს, ძალები გააერთიანონ და, სურვილის შემთხვევაში, ამბიციური რეფორმები გაატარონ. თუმცა საშუალოვადიან პერიოდში ეს ტენდენცია ქართულ დემოკრატიას საფრთხეს უქმნის. პირველ რიგში, ამ ქცევის შედეგად, ცვლილების განმაპირობებელი პოლიტიკური ძალები თბილისსა და ქვეყნის მთავარ ურბანულ ცენტრებში არასახარბიელო პოზიციაში ვარდებიან პოლიტიკურ შედეგებზე ზემოქმედების ფორმალური არხების თვალსაზრისით – იწევს პოლიტიკური ტემპერატურა და ნოყიერი ნიადაგი იქმნება პოლიტიკური გამოხატვის ძალადობრივი ფორმებისთვის. მეორე, ის მთავრობის დემოკრატიულ პასუხისმგებლობას ასუსტებს, ასევე, უმცირებს სურვილს, პროცესები დემოკრატიულად, საზოგადოების ჩართულობით წარმართოს და კეთილდღეობის მომტანი რეფორმები განახორციელოს.
საქართველოს საარჩევნო კანონმდებლობის რეფორმა (რომელიც ახლანდელი ფორმით ხელს უწყობს საპარლამენტო აბსოლუტური უმრავლესობის შექმნას) უფრო ჯანსაღ გარემოს შექმნის, სადაც უფრო მარტივი იქნება ძალაუფლებაში მყოფი პარტიისთვის კონკურენციის გაწევა. მიუხედავად ამისა, სიბრიყვე იქნება იმის დაჯერება, რომ ნებისმიერი ასეთი რეფორმა, ცალკე აღებული, საქართველო სრულყოფილ დემოკრატიად აქცევს. საქართველოს სოფლად მცხოვრებ მოსახლეობას ხანგრძლივი სამოქალაქო განათლება დასჭირდება, ვიდრე სრულად გაითავისებს დემოკრატიულ თავისუფლებას და დამოუკიდებლად, უშიშრად ისარგებლებს თავისი დემოკრატიული უფლებებით.

On October 21, 2017, Georgia’s entire political map was painted in different shades of blue – the color of the ruling Georgian Dream (GD) party. GD won in all but one race in the country’s municipal elections – achieving solid majorities in all sakrebulo (city councils) and placing party-backed candidates as mayors in all cities and self-governing communities.
Such results are quite unusual, and nearly impossible to achieve nowadays in the politically polarized atmosphere of Western Europe, UK or the U.S. Do they suggest that GD has been exceptionally successful in pleasing the Georgian electorate? The government's supporters would certainly agree with this assessment, citing a myriad of badly needed reforms (ranging from judiciary, to tax administration, to penitentiary systems), the relative calm in Georgian-Russian relations (while staying the course of Euro-Atlantic integration!), and the visa liberalization with the EU.
The opponents (which in the Georgian political landscape are still numerous and vocal) would, however, bring up low economic growth, record lari devaluation, and argue that the Euro-centric foreign policy achievements of GD (like EU visa liberalization or the DCFTA agreement) have sprouted on the ground set by their political predecessors.
Whatever the verdict on GD’s political achievements, it is worth remembering that just a few years ago Georgia’s entire political landscape was painted in different shades of red, the color of GD’s predecessors, the United National Movement (UNM). UNM’s victory in 2008 parliamentary elections was not a smooth sailing. It was achieved against the backdrop of popular protests on the streets of Tbilisi. Yet, it was as overwhelming as GD’s triumphs in 2016 and 2017.
Figure 1. Election results for party list representation in parliamentary elections (2008, 2012, and 2016) and local elections of 2017. A red country turned blue in less than 10 years.
A key explanation (and a major challenge for Georgia’s fledgling democracy) is the predominant tendency of rural Georgians (and ethnic minority voters in particular) to vote for whoever is currently in power.
Figures 2(a) and (b) demonstrate the relative ease with which Georgian rural and ethnic minority voters can be swayed to vote for the incumbent administration.
Another very important aspect of political behavior of Georgia’s traditional electorate can be gleaned from the results of political attitude surveys conducted by the National Democratic Institute (NDI). While grossly missing out on the actual voting results in 2016, the survey clearly shows a relative tendency among rural voters to refuse to state their political preferences (“no party,” “don’t know,” “refuse to answer”). The share of those not stating their political preferences was lowest in the capital (46%), followed by large cities (56%), and predominantly rural municipalities (61%). It was highest in ethnic minority municipalities (63%).
We already know that in reality rural voters tend to bet on the incumbents (UNM in 2012 and GD in 2016). What we learn from the NDI survey is that, being most dependent on handouts by the central government, rural and ethnic minority voters are not willing to take the risk of exposing their pro-government preferences to survey takers who, they think, might represent, or share information with, the opposition forces.
One could try to explain the radical change in rural electorate's political preferences in 2016 parliamentary elections by GD's success in opening the Russian market for Georgia’s traditional agricultural products in summer 2013, and the drastic increase in the financing of agricultural programs targeting subsistence and semi-subsistence farmers. Yet, while certainly contributing to GD’s electoral victories in 2016 and 2017, the same factors (with a minus sign) did not prevent Saakashvili from securing another term in 2008 and winning a very large share of rural votes in 2012. Georgia’s rural voters tend to be pro-establishment voters even when the government in power does not deliver on their dreams of inclusive growth and prosperity.
What are the implications of these voting patterns for Georgia’s ability to generate democratic transitions? The intellectual and business elites in Tbilisi and (to a less extent) other major cities, such as Batumi and Kutaisi, clearly play a key role in generating political change. Georgia’s 2003 Rose Revolution was won in Tbilisi, not the Georgian countryside. In 2012, Tbilisi overwhelmingly supported Bidzina Ivanishvili’s GD coalition while rural Georgians were still willing to vote for UNM.
Conservative pro-establishment forces get stronger in traditional, rural areas where people’s political agendas are dominated by purely local concerns – access to utilities, jobs, health and education services (provided by the central government). The pro-establishment vote is most pronounced in ethnic minority-dominated municipalities along Georgia’s southern borders, where people’s attitude towards national policy matters (as opposed to local ones) is best characterized by indifference and apathy.
Georgia’s most recent local elections suggest that Tbilisi (and, by extension, Georgia as a whole) is not yet ripe for another political transition. Kakha Kaladze, a former football star and GD’s energy minister, may be an exceptionally popular candidate, yet his first round victory in Tbilisi’s mayoral race suggests that Georgia’s capital is still solidly blue. Furthermore, NDI surveys and the actual election results indicate that the opposition forces – while quite vocal – are hopelessly divided. In the absence of a strong unifying opposition leader, it is much easier for GD to win in those areas, where the majority of people would have preferred an alternative to the status quo.
Strong leaders have always been a crucial factor in Georgian politics. Ruling coalitions and parties have been held together by powerful (formal or informal) leaders: Shevardnadze from 1992/3 until 2003, Saakashvili from 2003/4 until 2013, and Bidzina Ivanishvili since 2012. The latter remains at the helm of GD even after resigning from his official positions in 2013. As the éminence grise of Georgia, he appears to be perfectly capable of maintaining GD’s unity and political domination in the foreseeable future.
In the short term, the tendency of rural Georgians to stand by the incumbents is a stabilizing factor. It certainly allows new governments to consolidate their power and implement an ambitious reform agenda, should they wish to do so. In the medium term, however, this very tendency detracts from the vibrancy of Georgia’s democracy. First, it puts the emerging forces of change in Tbilisi and the country’s major urban centers at a disadvantage when it comes to formal channels of influencing policy outcomes, raising the political temperature and creating a fertile ground for destabilizing, violent forms of political expression. Second, it weakens the government’s democratic accountability and reduces its appetite for participatory democratic processes and sound, welfare-enhancing reforms.
The planned reform of Georgia’s electoral law, which in its current form facilitates the emergence of parliamentary super-majorities, is quite likely to create a healthier situation in which major political choices are more rigorously contested. However, it would be foolish to assume that any such reform alone would turn Georgia into a full-blown democracy. It will take a protracted civil education effort for the Georgian rural population to more fully embrace democratic freedoms and independently and fearlessly exercise their democratic rights.