2017 წელი, როგორც ჩანს, ერთ-ერთი საუკეთესო წელი იქნება საქართველოსთვის 2008 წლის კრიზისის შემდეგ. ეკონომიკის მოსალოდნელი ზრდა დაახლოებით 5%-ია, რაც საერთაშორისო სავალუტო ფონდისა და მსოფლიო ბანკის მოლოდინებსა და ადრეულ პროგნოზებს აჭარბებს. საქსტატის მიერ I და II კვარტლების განახლებულ მონაცემებზე დაყრდნობით, ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის მშპ-ის ყოველწლიური ზრდის პროგნოზი 4.9%-ია. ეს ციფრი კიდევ უფრო გაიზრდება, თუ III კვარტალში ეკონომიკა საქსტატის წინასწარ შეფასებაზე (4.4%) მეტად გაიზრდება.
ბუმი მხოლოდ საქართველოში არ არის. ფაქტობრივად, საქართველო მისდევს იმ ტალღას, რომელიც მთელ რეგიონზე ახდენს გავლენას: თურქეთის ეკონომიკა 2017 წლის III კვარტალში 11.06%-ით გაიზარდა წინა წელთან შედარებით, 2017 წლის ოქტომბერში სომხეთსაც მნიშვნელოვანი ზრდა (17.6%) ჰქონდა, რუსეთმაც კი მოითქვა სული და III კვარტალში, წინა წელთან შედარებით, ეკონომიკას 2.47% შემატა. დიდწილად, საქართველოს ეკონომიკური ზრდა გამოწვეულია უშუალო სამეზობლოში მიმდინარე დადებითი ცვლილებებით: გაიზარდა გარე მოთხოვნა ქართულ ტურისტულ მომსახურებებზე, ტრადიციულ ექსპორტსა (ღვინო, მინერალური წყალი, სურსათი და სოფლის მეურნეობის პროდუქტები) და შრომაზე (რაც გამოიხატება საზღვარგარეთ სამუშაოდ წასული ქართველების მიერ გამოგზავნილი თანხების ზრდაში).
შეეხო თუ არა ეს ზრდა რიგით ქართველებს? იქონია თუ არა მან გავლენა ქართული ოჯახების შესაძლებლობაზე, დაიკმაყოფილონ აუცილებელი საჭიროებები და დაზოგონ ფული შავი დღისთვის?
ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის მიერ საქართველოს მასშტაბით ჩატარებული ყოველთვიური გამოკითხვის თანახმად, 2015 წლის შემოდგომაზე მომხმარებელთა განწყობის მაჩვენებელი უკიდურესად დაეცა და -40 პუნქტი შეადგინა. თუმცა ამის შემდეგ ინდექსი მუდმივად იზრდებოდა. განსაკუთრებით დადებითი ტრენდი შენარჩუნდა 2016 წლის სექტემბერ-ოქტომბრამდე, როდესაც მომხმარებელთა განწყობის ინდექსი -11-12 პუნქტამდე გაიზარდა. 2017 წელს მომხმარებელთა განწყობა შედარებით მეტი ცვალებადობით გამოირჩეოდა: 2017 წლის მარტში ინდექსი საკმაოდ დაეცა და -30.9 პუნქტი შეადგინა, თუმცა შემდეგ გაუმჯობესება დაიწყო და ნოემბრისთვის -18.3 პუნქტამდე გაიზარდა.
უკავშირდება თუ არა მომხმარებელთა განწყობის გაუმჯობესება ეკონომიკურ ზრდას?
დიდად არა. 2016 წელს მომხმარებელთა განწყობის ინდექსი სწრაფად გაუმჯობესდა, როცა ქვეყნის მშპ მხოლოდ 2.7%-ით გაიზარდა, რაც 2014 წლის მაჩვენებელზე (1.7%) უკეთესი, თუმცა 2015 წლის (2.8%) მაჩვენებელზე უარესი შედეგი იყო. სანაცვლოდ, 2017 წლის მეორე ნახევარში, შთამბეჭდავი ზრდის მიუხედავად, მომხმარებელთა განწყობის ინდექსი უცვლელი დარჩა და -18-20 პუნქტებს შორის მერყეობდა. როგორც ჩანს, ზრდა ნაკლებად აისახა შინამეურნეობების შემოსავლებსა და ადგილობრივი მომხმარებლების განწყობაზე. ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ 2017 წელს საქართველოს ეკონომიკის ზრდა განაპირობა არა შიდა მოთხოვნის ზრდამ, არამედ ჩვენი უშუალო მეზობლების მომხმარებლებიდან წამოსულმა ძლიერმა მოთხოვნამ: საქართველოს ეკონომიკის ზრდაზე ქართული კაზინოებისა და ზღვისპირა კურორტების, ფოლკლორის, საუკუნოვანი სამზარეულოს, მინერალური წყლებისა და ღვინის მოყვარულებმა იზრუნეს.
რა შეიძლება იყოს 2015 წლის შემოდგომის შემდეგ მოხმარებელთა განწყობის ზრდის მიზეზი, თუ არა ეკონომიკური ზრდა? სხვა რითი აიხსნება 2016 წლის სექტემბერ-ოქტომბერში მომხმარებელთა განწყობის ინდექსის მკვეთრი გაუმჯობესება?
ეს გადანაწილებაა (გადანაწილების მოლოდინი), სულელო!
წარსულშიც არაერთხელ გვითქვამს, რომ უკანასკნელი 3-4 წლის განმავლობაში ქართველი მომხმარებლების განწყობის დინამიკა ორი ძირითადი ფაქტორით აიხსნება: ქართული ლარის გაცვლითი კურსი სხვა მთავარი უცხოული ვალუტების მიმართ და საქართველოს საპარლამენტო არჩევნები.
უკვე ბევრი მელანი დაიხარჯა იმის ახსნაზე, როგორ მოქმედებს ლარის გაუფასურება ქართული ოჯახებისა და მცირე და საშუალო საწარმოების კეთილდღეობაზე. მართლაც, ლარის მზარდ გაუფასურებასთან ერთად, ქართულ ოჯახებს უწევთ, ლარში მიღებული შემოსავლების სულ უფრო დიდი ნაწილი გადაიხადონ აშშ დოლარში აღებული სესხის გადასახდელად. თუმცა შეიძლება ამ მსჯელობაში ერთი საკითხი გამოგვრჩა: ლარის გაუფასურება ნიშნავს, რომ ქართული ოჯახების შემოსავლები ქართულ ბანკებზე გადანაწილდა. მარტივად რომ ვთქვათ, ქართველი მსესხებლების მიერ სესხის მომსახურებაში გადახდილი ყოველი დამატებითი ლარი გულისხმობს ქართველი დამკრედიტებლების მოგების ზრდას, რომელთა მოგებამაც აქამდე უპრეცედენტო მაჩვენებელს მიაღწია. ქართული საბანკო სექტორის მიერ მიღებული სარგებელი ქართველი ოჯახების მხოლოდ მცირე ნაწილზე ნაწილდება. სწორედ ამიტომ, ნამცხვრის ზომის ზრდა ვერ დააკომპენსირებს ლარის გაუფასურებით მიყენებულ ზარალს, რამაც მომხმარებელთა განწყობის უპრეცედენტო კოლაფსი გამოიწვია.
ლარის გაუფასურებამ ოჯახების შემოსავლები საქართველოს მსხვილ საბანკო ჯგუფებზე გადაანაწილა, როცა საქართველოს დემოკრატიულმა არჩევნებმა შექმნა საპირისპირო განაწილების – ქართული ბიზნესიდან ოჯახებზე განაწილების – მოლოდინი.
2015 წლის ბოლოს, ლარმა შეწყვიტა გაუფასურება, რადგან დეკემბერში საქართველოზე „კვირიკაშვილის ეფექტმა“ იმოქმედა. თუმცა მოლოდინები კიდევ ერთხელ გადალაგდა 2016 წლის სექტემბერში, როდესაც ახალმა პრემიერ-მინისტრმა სიღარიბესთან საბრძოლველად სხვადასხვა რეფორმა დააანონსა: საქართველოს პროფესიული განათლების სისტემის განახლება, საპენსიო რეფორმა ხანდაზმულთა კეთილდღეობის უზრუნველსაყოფად, საგზაო ინფრასტრუქტურის განახლება, რომლითაც მოშორებით მდებარე სოფლები თბილისსა და ქვეყნის სხვა ნაწილებში მდებარე ბაზრებს დაუკავშირდება.
2016 წლის სექტემბერ-ოქტომბერში მოულოდნელად შემცირდა იმ ადამიანების წილი, ვინც განაცხადა, რომ მათი ფინანსური მდგომარეობა ბოლო 12 თვის განმავლობაში გაუარესდა. უფრო მეტმა განაცხადა, რომ მდგომარეობა მხოლოდ მცირედით გაუარესდა, სტაბილურია ან გაუმჯობესდა კიდეც...
შეიცვალა მოლოდინებიც მომავლის შესახებ, რადგან უფრო მეტი ადამიანი ელის, რომ მისი ფინანსური მდგომარეობა მხოლოდ ოდნავ გაუარესდება ან იგივე დარჩება.
ყველაზე მკვეთრად შეიცვალა ხალხის მოლოდინი მსხვილ შესყიდვებთან დაკავშირებით...
ადამიანებს უკვე სჯერათ, რომ შეუძლიათ, ფულის, თუნდაც ცოტაოდენის, დაზოგვა...
ადამიანები აცხადებენ, რომ უფრო ნაკლებად აქვთ ვალებში გადავარდნის ალბათობა...
როგორც ზემოთ ვნახეთ, უფრო სწრაფი ეკონომიკური ზრდის მიუხედავად, ქართველ მომხმარებელთა განწყობა უცვლელია. ამ ყველაფრის მიზეზია გაუფასურების წნეხი და მთავრობის უუნარობა, დროულად შეასრულოს დაპირება შემოსავლების განაწილების თაობაზე. წლები დასჭირდება პროფესიული განათლებისა და დაგროვებითი საპენსიო სქემის ამბიციური რეფორმების განხორცილებას, რომ აღარაფერი ვთქვათ გაჭირვებულების მდგომარეობის გაუმჯობესებაზე. ჩვენი კი სხვა რაღა დაგვრჩენია, გარდა იმისა, რომ იმედი ვიქონიოთ, საქართველოს ეკონომიკის ზრდა ნელ-ნელა ხალხზეც აისახება და მომხმარებელთა განწყობაც გაუმჯობესდება.

2017 is shaping up as one of the best years in Georgia’s post-2008 crisis history. The economy is expected to expand by about 5%, beating early expectations and official forecasts by the likes of the IMF and the World Bank. Based on updated GeoStat figures for Q1 and Q2, ISET-PI’s annual growth forecast currently stands at 4.9%. Even that figure is likely to be revised upwards if Q3 growth turns out to be higher than suggested by GeoStat’s preliminary estimate of 4.4%.
Georgia is not alone in experiencing a boom. In fact, it is rising with a tide affecting the entire region: Turkey’s economy added 11.06% y/y in Q3 2017, Armenia grew by a staggering 17.6% y/y in October 2017, and even Russia appears to have finally turned the corner, adding 2.47% y/y in Q3. Indeed, to a large extent, Georgia’s growth is caused by improvements in the immediate environment: stronger external demand for Georgian tourism and hospitality services, traditional exports (wine, mineral water, food and agricultural products) and labor (as reflected in larger amounts of money sent home by Georgian workers abroad).
Did any of this growth “trickle down” to the level of regular Georgian folks? Did it affect the ability of Georgian households to supply their immediate needs and save for the rainy day?
Georgian Consumer Confidence, as measured by ISET-PI’s nationally representative monthly survey, has been on the rise ever since hitting the bottom at about -40 index points in early fall of 2015. The trend was particularly positive until Sep-Oct 2016 when the CCI peaked at -11-12 index points. In 2017, CCI’s record was more of a mixed bag: it fell quite precipitously to -30.9 points in March 2017, but then started recovering, reaching -18.3 index points by November.
But, was this improvement in consumer confidence somehow related to growth performance?
Not really. In 2016, a year of fast progress in the CCI, Georgia’s GDP grew by a mere 2.7%. Better than in 2014 (1.7%), but a bit worse than in 2015 (2.8%). Conversely, in the second half of 2017, despite impressive growth performance, the CCI has been largely stagnant, hovering around -18-20 index points. Thus, there appears to be very little “transmission” from growth per se to household incomes and domestic consumer sentiment. The reverse is also true: rather than reflecting stronger domestic demand, Georgia’s growth in 2017 has been fueled by stronger demand by consumers in our immediate environment – lovers of Georgian casinos and seaside resorts, folk traditions, centuries-old recipes, mineral waters and wines.
If not economic growth, what could then explain the positive trend we observe in CCI since fall 2015, and, in particular, the dramatic surge in consumer confidence in September and October 2016?
As has been discussed on these pages in the past, two factors stand out in explaining the dynamics of Georgian consumer confidence in recent 3-4 years. First, the Georgian lari’s exchange rate vis-à-vis major foreign currencies, and second, Georgia’s parliamentary elections.
Much ink has been spent on explaining how the lari’s devaluation has affected the well-being of Georgian households and SMEs. Indeed, as long as GEL continued to devalue, Georgian households had to spend an ever increasing share of their GEL incomes on servicing their dollar-denominated debts. A point that may have been lost on the Georgian public is that GEL’s devaluation was equivalent to a massive redistribution of income from Georgian households to Georgia’s banks. Put simply, every additional GEL in debt servicing costs for Georgian borrowers translated into windfall gains for Georgian lenders who saw their profits swell to hitherto unprecedented levels. And since the Georgian banking sector benefits a miniscule share of Georgian households, no growth in the overall size of the pie could feasibly compensate Georgian consumers for devaluation-induced losses, leading to an unprecedented collapse in consumer confidence.
While GEL devaluation redistributed income from households to Georgia’s major banking groups, Georgia’s democratic elections created expectations of redistribution in reverse, from Georgian businesses to households.
By late 2015, GEL stopped losing value. In December 2015, Georgia had its Kvirikashvili moment. But, expectation have been finally reset in September 2016, when the new PM published a political platform including a spate of pro-poor measures, such as an upgrade of Georgia’s vocational education system, a pension reform raising old-age retirement benefits, and a major upgrade of the road infrastructure, connecting remote rural areas to markets in Tbilisi and other parts of the country.
The share of those reporting that their financial situation got a lot worse during the past 12 months suddenly shrank in Sep-Oct 2016, with many more reporting only some worsening, stability or even some improvement…
Expectations regarding the future have been also reset with many more people expecting their financial situation to get only a little worse or stay the same.
A most dramatic change occurred in people’s expectations concerning major purchases…
People stopped disbelieving their ability to save, at least a little…
People started reporting to be much less likely to run into debt…
As we have seen above, progress in Georgian consumers’ confidence has stalled in recent months despite faster economic growth. This has everything to do with a resumption of devaluation pressures and the government’s inability to quickly deliver on the promise to redistribute from those who have (everything) to those have less or nothing at all. Ambitious measures, such as vocational education and pension reforms, will take years to implement, let alone improve the lot of the poor. In the meantime, we have no choice but hope that Georgia’s economic growth will somehow start trickling down, benefiting those in need and improving consumer sentiment.