საქართველოსა და სომხეთის მმართველი პარტიები სულ ცოტა ხნის წინ ტკბებოდნენ რეალური მშპ-ის ზრდის მაჩვენებლით. 2017 წელს სომხეთის შთამბეჭდავი, 7.5%-იანი და საქართველოს შედარებით მოკრძალებული 5%-იანი ზრდა ქებას ნამდვილად იმსახურებს. თუმცა ნიშნავს კი რამეს ეს რიცხვები ქართველებისა და სომხების უმრავლესობის ობიექტური კეთილდღეობისთვის? როგორ მოქმედებს მშპ-თი გაზომილი ეკონომიკური ზრდა ადამიანთა ბედნიერების სუბიექტურ აღქმაზე? რა კავშირშია ეს რიცხვები კრიმინალის დონესთან, საზოგადოების სურვილთან, იყოს ჩართული პოლიტიკურ პროცესებში ან მათ სწრაფვასთან სოციალური სამართლიანობისადმი?
ტრადიციულად, ლიბერალურად მოაზროვნეებსა და იდეოლოგებს სჯერათ, რომ დოვლათი საზოგადოების მაღალი ეშელონებიდან დაბალი სოციალურ-ეკონომიკური ფენებისკენ გადაედინება. ამ გადადინების შედეგი ის არის, რომ ეკონომიკური ზრდით სარგებელს იღებს ყველა, რადგან საერთო ნამცხვრის ზომა იზრდება. დიახ, მეწარმეთა კლასი შეიძლება პირველი ნახულობს სარგებელს გაზრდილი ბიზნეს შესაძლებლობებიდან, მაგრამ მეტი ბიზნესი (და ბიზნესები) მეტ სამუშაო ადგილს ნიშნავს. მეტი შემოსავალი ნაწილდება ღარიბებზე პირდაპირ, გადასახადებისა თუ სოციალური შემწეობების სახით, თუ არაპირდაპირ, გაუმჯობესებული საჯარო განათლებისა თუ ჯანდაცვის სისტემის სახით. შედეგად, ეკონომიკური ზრდა ხელს უწყობს საზოგადოებაში სიღარიბის აბსოლუტური დონის შემცირებას.
„გაჟონვის“ ეკონომიკის თეორია საკმაოდ ლოგიკურია... თეორიულად. მუშაობს თუ არა ის პრაქტიკაში, დამოკიდებულია რამდენიმე მნიშვნელოვან დეტალზე. პირველი, თუ ეკონომიკური ზრდა მოდის ეკონომიკის მხოლოდ რამდენიმე კაპიტალტევად სექტორზე, როგორიც აზერბაიჯანის შემთხვევაში ნავთობისა და გაზის სექტორია, დიდი ალბათობით, შედარებით ცოტა სამუშაო ადგილი შეიქმნება. მეტიც, ეს ახალი სამუშაო ადგილები შეიძლება არც შეესაბამებოდეს ქალაქად თუ სოფლად მცხოვრებ გაუნათლებელ და უუნარო ღარიბებს. მეორე, ეკონომიკური ზრდა ნამდვილად ზრდის ეკონომიკაში დასაბეგრი შემოსავლის რაოდენობას, თუმცა როდის და როგორ ისარგებლებენ (ან არ ისარგებლებენ) ღარიბები გადასახადებიდან მიღებული დამატებითი შემოსავლებით, დამოკიდებულია ქვეყნის პოლიტიკურ პრიორიტეტებზე. ერთი უკიდურესობა ისაა, რომ მთავრობამ შეიძლება აირჩიოს სოციალური პენსიის გაზრდა; მეორე უკიდურესობა კი ისაა, რომ მთავრობამ შეიძლება გაზარდოს თავდაცვის სახელმწიფო ხარჯები ან შეამციროს ბიზნესის გადასახადი (ინვესტიციებისა და მომავალი ზრდის წახალისების მიზნით).
უნდა აღვნიშნოთ, რომ გარკვეული დროის განმავლობაში საქართველოს ეკონომიკურ ზრდას თან სდევდა უკიდურესი სიღარიბის შემცირება. 2013-2014 წლებში საქართველოს ეკონომიკური ზრდა ძირითადად მოდიოდა ისეთ შრომატევად სექტორებზე, როგორიცაა ტურიზმი, ვაჭრობა და ტრადიციული სოფლის მეურნეობა. სიღარიბის შემცირებისთვის უფრო მნიშვნელოვანი ის არის, რომ 2013 წლიდან საქართველო აქტიურად ახორციელებდა რედისტრიბუციის პოლიტიკას – საყოველთაო დაზღვევითა და უფასო სკოლამდელი განათლებით დაწყებული, მიზნობრივი სოციალური დახმარებისა და პენსიების გაზრდით დამთავრებული.
თუმცა ბოლო წლებში სოციალური შეღავათები ინფლაციას ვერ უწყობდა ფეხს, რითიც მანამდე სიღარიბესთან ბრძოლაში მიღწეულ შედეგებს აბათილებდა. UNICEF-მა სამომხმარებლო ხარჯების მონაცემების გამოყენებით დაადგინა, რომ 2015-2017 წლებში უკიდურესი სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფი მოსახლეობის (რომლებიც დღეში 1.25 აშშ დოლარზე ნაკლებს ხარჯავენ) რაოდენობა თითქმის გაორმაგდა და 2.1%-დან 5%-მდე გაიზარდა. განსაკუთრებით დამაფიქრებელია უკიდურეს სიღარიბეში მცხოვრები ბავშვების წილის 2.5%-დან 6.8%-მდე ზრდა.
გამოდის, საქართველოს შემთხვევაში, ეკონომიკური ზრდის შედეგი დოვლათის მდგრადი გადადინება დაბალი სოციალური ფენებისკენ არ ყოფილა, რამაც გაზარდა არამხოლოდ აბსოლუტური სიღარიბე, არამედ უკმაყოფილების განცდა და ქვეყნის ეკონომიკური და პოლიტიკური ორიენტაციით იმედგაცრუება.
ახლახან გამოქვეყნებულ CityLab-ის სტატიას თუ დავუჯერებთ, სოციალურ მეცნიერებათა ლიტერატურაში არსებობს საკმაოდ ფართოდ მიღებული კონსენსუსი, რომ ეკონომიკური ზრდის პროცესში დაგროვილი დოვლათი შეიძლება გადაეცემოდეს საზოგადოების დაბალ ფენებს, მაგრამ ადამიანებს მხოლოდ ფული არ აბედნიერებს. მაგალითად, შიგეჰირო ოიშისა (ვირჯინიის უნივერსიტეტი) და სელინ კესებირის (ლონდონის ბიზნეს-სკოლა) მიერ ჩატარებულმა კვლევამ დაადგინა, რომ ბედნიერება („სუბიექტური კეთილდღეობა“) 16 განვითარებულ ქვეყანაში დადებით კავშირშია მშპ-სთან ერთ სულ მოსახლეზე, თუმცა უარყოფით კავშირშია შემოსავლის უთანასწორობასთან (რომელიც ჯინის კოეფიციენტით იზომება). რაც კიდევ უფრო მოულოდნელია, 18 ნაკლებად განვითარებული ლათინური ამერიკის ეკონომიკების მონაცემების შესწავლისას, ოიშიმ და კესებირმა დაადგინეს, რომ ბედნიერების შეგრძნება შემოსავლების უთანასწორობის შედეგადსუსტდება. თუმცა საზოგადოება უფრო ბედნიერად არ გრძნობს თავს ეკონომიკურ ზრდასთან ერთად, განვითარებული ქვეყნებისგან განსხვავებით.
რითი შეიძლება აიხსნას ის ფაქტი, რომ ეკონომიკური ზრდა ვერ ყიდულობს ბედნიერებას ნაკლებად განვითარებული ლათინური ამერიკის ეკონომიკებში? ერთი მიზეზი შეიძლება იყოს უთანასწორობის ძალიან მაღალი საწყისი დონე ლათინური ამერიკის საზოგადოებებში და ის, რომ მათი პოლიტიკური სისტემები ვერ უზრუნველყოფენ, ახალშექმნილი დოვლათის სათანადო წილი საკმარისად სწრაფად გადაედინოს მოსახლეობის ღარიბი ნაწილისკენ.
როდესაც საქმე შემოსავლების უთანასწორობას ეხება, საქართველოსა და სომხეთში მდგომარეობა დამაკმაყოფილებელია, თუ ამ ორი ქვეყნის განვითარების დონეს გავითვალისწინებთ. მსოფლიო ბანკის ანგარიშის თანახმად, შემოსავლების უთანასწორობის დონე საქართველოსა (2015 წელს ჯინის კოეფიციენტი – 38.50) და სომხეთში (2015 წელს ჯინის კოეფიციენტი – 32.4) გაცილებით დაბალია, ვიდრე აფრიკის, აზიისა და ლათინური ამერიკის კასტებად, კლანებად თუ რასებად დაყოფილ საზოგადოებებში (ყველაზე მაღალი უთანასწორობა გვხვდება სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკასა და ჰაიტიში. ამ ქვეყნების ჯინის კოეფიციენტი 60-ზე მეტია). თუმცა, მსოფლიოს ზოგიერთ ყველაზე მდიდარ და ეგალიტარიულ საზოგადოებებს თუ შევადარებთ, რომელთა ჯინის კოეფიციენტიც 25-ის ფარგლებში მერყეობს, საქართველო და სომხეთი საკმაოდ უთანასწორო ქვეყნებია.
თუმცა სუბიექტური კეთილდღეობისა და ბედნიერების კონტექსტში უფრო მნიშვნელოვანი არის არა შემოსავლების უთანასწორობის აბსოლუტური დონე, არამედ რა დამოკიდებულება აქვს საზოგადოებას მათთან. ადამიანთა არსებული სოციალური და ეკონომიკური უთანასწორობებისადმი დამოკიდებულებაზე შეიძლება გავლენას ახდენდეს კულტურული ფაქტორები (შეიძლება ვამტკიცოთ რომ ჩრდილოეთის ხალხები გაცილებით მეტ მნიშვნელობას ანიჭებენ სოციალურ სოლიდარობას, კასტური საზოგადებები კი უთანასწორობას იღებენ როგორც მოცემულობას, ღვთის ნებას). გარდა ამისა, ადამიანების აღქმაზე მოქმედებს, რა სისწრაფით ხდება სოციალური უთანასწორობის აღმოფხვრა პოლიტიკური სისტემის საშუალებით. სტაგნაცია ან ნელი პროგრესი სოციალური უთანასწორობის აღმოფხვრაში იწვევს იმედგაცრუებას, სასოწარკვეთილებას, ანტისოციალურ და რადიკალურ პოლიტიკურ ქცევას, რისი მომსწრენიც სულ ცოტა ხნის წინ გავხდით საქართველოსა და სომხეთში.
ქართველებსა და სომხებს განსხვავებებზე მეტი საერთო აქვთ. ორივე პატარა და ძველი ერია, რომლებმაც იმპერიების საუკუნოვან ბატონობასა და დაპყრობებს გაუძლეს. ორივე ქვეყანამ მოიპოვა დამოუკიდებლობა ერთხელ 100 წლის წინ და მეორედ 1990-იან წლებში. და ორივე ერი სერიოზულად უკმაყოფილოა მათ პოლიტიკურ ინსტიტუტებში არსებული ვითარებით.
2018 წელს ევროკავშირის მიერ გამოქვეყნებულ მსოფლიო ბედნიერების ანგარიშში 156 ქვეყანას შორის საქართველო 128-ე, სომხეთი – 129-ე ადგილს იკავებს, რითიც სულ რამდენიმე პუნქტით უსწრებენ წინ ომითა და კორუფციით დაძაბუნებულ უკრაინას (138-ე ადგილი) და არც ისე შორს არიან სიის ბოლოში მოხვედრილ აფრიკის წარუმატებელ სახელმწიფოებს: ბურუნდის, ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკას, სამხრეთ სუდანს, ტანზანიას, იემენსა და რუანდას. სულაც არ არის მოულოდნელი, რომ მსოფლიოს ხუთი ყველაზე ბედნიერი ქვეყანა არის ის ქვეყნები, რომლებიც ინდივიდუალურ წარმატებაზე წინ სოციალურ ჰარმონიასა და სამართლიანობას აყენებენ. ეს ქვეყნებია: ფინეთი, ნორვეგია, დანია, ისლანდია და შვეიცარია.
მნიშვნელოვანია, გვესმოდეს, რომ საზოგადოება, რომელიც თავს უბედურად გრძნობს, არ არის აუცილებელი, ღარიბი იყოს. უკმაყოფილება და მოქმედებისთვის მზაობა უფრო მეტად სოციალური სამართლიანობის აღქმასთან არის კავშირში. უსამართლობის განცდა კი მაშინ გეუფლება, როდესაც მინისტრები კარგი მანქანებით დადიან, რის უფლებასაც შენ ვერასდროს მისცემ თავს; როდესაც შენს შვილებს არასდროს ექნებათ შანსი, მიიღონ წესიერი განათლება; როდესაც შენი მეზობელი რატომღაც კანონზე მაღლა დგას და სასამართლოსგან, აღმასრულებელი ორგანოებისა და პოლიტიკური სისტემისგან განსაკუთრებულ მოპყრობას იმსახურებს.
საზოგადოებები უდაოდ განსხვავდებიან იმით, თუ რა დოზით შეუძლიათ აიტანონ სოციალური უსამართლობა ხმისამოუღებლად, ორგანიზებული წინააღმდეგობის გარეშე იღებენ. და ის, რაც ამ ორ ერს ნამდვილად საერთო აქვს, არის საკუთარი მმართველებისადმი მოთმინების ძალიან დაბალი დონე. ორივე ქვეყანაში ბოლო დროს მომხდარი მოვლენებით შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ამ ორი ერის მოთმინების ფიალა ამოიწურა.
სომეხი ხალხის მიერ კორუმპირებული რეჟიმის დამხობა ნამდვილად იმსახურებს აღფრთოვანებას. სოლიდარობის უპრეცენდენტო ტალღამ მთელი ქვეყანა მოიცვა და სამოქალაქო დაუმორჩილებლობის აქტითა და პროტესტით დაგვირგვინდა, რამაც სრულიად სომხეთი და ყველა სოციალური ფენა გააერთიანა. როგორც ჩანს, სოციალური სოლიდარობის აღდგენა არის კიდეც ნიკოლ პაშინიანის პრიორიტეტი და სომხეთის ხავერდის რევოლუციის მისეული ხედვა: „ჯანსაღი ინსტიტუციები, ნაკლები კორუფცია, ღირსეული ანაზღაურება, ძლიერი რეგულაციები, უკეთესი განათლება, წინსვლა ყველასთვის“.
უსამართლობის განცდამ ათასობით ადამიანი გამოიყვანა რუსთაველის გამზირზეც რაც გვაფიქრებინებს, რომ ქართველ „საბრალოთა“ და „თავზეხელაღებულთა“ მოთმინების ფიალაც აივსო.
სომხეთისგან განსხვავებით, საქართველოს მთავარი პრობლემა კორუფცია არ არის. თუმცა, როგორც ჩანს, ქართველ ხალხს მობეზრდა ქვეყნის პოლიტიკურ ავანსცენაზე მონოპოლისტი პარტიებისა და გავლენიანი პირების მმართველობა. ქართული პოლიტიკური სისტემის ეს ობიექტური სისუსტე და ქვეყნის ფუნდამენტური უუნარობა, აღმოფხვრას მუდმივი სოციალური უთანასწორობა, არის არსებული კრიზისის საფუძველი.
გიორგი კვირიკაშვილი ერთ-ერთი საუკეთესო პრემიერ-მინისტრი იყო საქართველოს თანამედროვე ისტორიაში და მისი წასვლა ქვეყნის პრობლემებს ნამდვილად ვერ მოაგვარებს. ის, თუ როგორ მოიშორეს კვირიკაშვილი, კარგად აჩვენებს, რამდენად სუსტია ქართული დემოკრატია და რამდენად საჭიროა, პოლიტიკური და ეკონომიკური რეფორმები გასცდეს პიარსა და ბიზნესის კეთების სიმარტივის ინდექსის გაუმჯობესებას.

Georgian and Armenian ruling parties have been until recently basking in the glory of high GDP growth rates. Armenia’s stellar growth performance of 7.5% in 2017 and Georgia’s respectable 5% are, indeed, worthy of praise. However, do these figures really matter for the objective well-being of the majority of Georgians and Armenians? Second, how does economic growth, as measured by GDP, affect people’s subjective perception of happiness? Third, what does it do to crime rates and people’s appetite for political representation, social justice, and fairness?
A belief traditionally held by liberal economic thinkers and ideologues is that wealth tends to ‘trickle down’ from the upper echelons of society to the lower classes. The implication of this trickle-down proposition is that economic growth benefits everybody by increasing the overall size of the pie. Yes, the entrepreneurial class may be the first to benefit from expanded business opportunities, but more business (and businesses) also means more jobs, and more income redistributed to the poor – directly, through taxes and social transfers, and indirectly, through better-financed public education and healthcare systems. Economic growth thus helps reduce the absolute level of poverty in a society.
The ‘trickle-down’ theory makes a lot of sense … in theory. Whether it actually works in practice depends on a few important nuances. First, if economic growth is generated in just a few capital-intensive sectors of the economy, such as Azerbaijan’s oil and gas sector, it is likely to create relatively few jobs. Moreover, these new jobs may not be suitable for the uneducated and unskilled urban and rural poor. Second, economic growth certainly increases the amount of taxable income in an economy, but whether and when the extra tax revenues will benefit the poor depends on a country’s political priorities. At one extreme, the government may choose to increase social pensions; at another, it may increase public spending on defense or reduce the tax rate on businesses (so as to encourage investment and future growth).
At least for a while, Georgia’s economic growth has been accompanied by a reduction in extreme poverty. First, Georgia’s economic growth in 2013-14 was primarily driven by labor-intensive sectors – tourism, trade, and traditional agriculture. Second, and even more importantly for poverty reduction, since early 2013, Georgia has been actively implementing a wide range of redistribution policies – from universal healthcare coverage and free preschool education to increased targeted social assistance (TSA) and pensions.
In more recent years, however, social benefits did not keep up with inflation, erasing earlier gains in the battle against poverty. Using consumption expenditure data, UNICEF assesses that the share of the general population below the extreme poverty line (consuming below the 1.25 USD per day threshold) more than doubled in 2015-2017, from 2.1 to 5%. Particularly worrying is the sharp increase in the share of children growing in extreme poverty – from 2.5% to 6.8%.
Thus, at least in Georgia’s case, economic growth failed to trickle down in a sustained fashion, resulting not only in higher absolute poverty but also in a growing sense of unhappiness and frustration with the country’s economic and political direction.
There is a fairly broad consensus in the social science literature, as discussed in a recent CityLab piece, that even when some of the wealth created in the process of economic growth does trickle down, money alone does not make people happy. For example, a study by Shigehiro Oishi (University of Virginia) and Selin Kesebir (London Business School) finds that happiness (“subjective well-being”) in 16 developed countries is correlated positively with GDP per capita and negatively with income inequality (measured by the Gini coefficient). Much more surprisingly, when looking at 18 less-developed Latin American economies, Oishi and Kesebir find that not only inequality tends to dampen happiness, but – in contrast to advanced nations, – happiness does not increase alongside economic growth.
What can explain the fact that economic growth cannot buy happiness in the less-developed Latin American nations? One reason may be the very high initial levels of inequality in Latin American societies, and the failure of their political systems to make sure that a fair share of newly created wealth trickles down fast enough to the poor masses.
When it comes to income inequality, Georgia and Armenia do more or less fine relative to their level of development. As reported by the World Bank, the level of income inequality in Georgia and Armenia (Gini coefficients of 38.5 and 32.4 in 2015, respectively) is much lower than in African, Asian, and Latin American societies divided by caste, clan, and race (the most unequal societies, such as the South African Republic and Haiti, have Gini coefficients above 60). As could be expected, however, Georgia and Armenia are quite a bit less equal than some of the wealthiest and most egalitarian societies of the world, such as Finland and Iceland, with Gini coefficients around 25.
However, what is important in the context of subjective well-being and happiness is not the absolute degree of income inequality, but how people in a society feel about it. For one, people’s perceptions of existing social and economic disparities may be determined by cultural factors (one may argue that Nordic people tend to place a higher value on social solidarity, whereas caste-based societies tend to accept inequality as a given, reflecting the will of God). Additionally, perceptions are affected by the speed with which social gaps are closed (or not) through the political system. Stagnation or slow progress in addressing social disparities is likely to generate frustration, desperation, anti-social or radical political behaviors, as we have recently observed in both Georgia and Armenia.
For all their differences, Georgians and Armenians share much in common. Both are small ancient nations that survived through centuries of imperial domination and conquest. Both proudly embraced independence 100 years ago and, again, in the early 1990s. And both are seriously unhappy with the current state of their political institutions.
Out of 156 countries included in UN’s World Happiness Report 2018, Georgia and Armenia have been ranked 128th and 129th, only a few notches ahead of war-and-corruption torn Ukraine (138th) and not very far from Africa’s failed states at the very bottom of the ranking: Burundi, Central African Republic, South Sudan, Tanzania, Yemen, and Rwanda. Not surprisingly, the happiest five nations in the world are those that place social harmony and fairness on par with individual success: Finland; Norway, Denmark, Iceland, and Switzerland.
Importantly, unhappiness and readiness to act are strongly related to a perceived lack of social justice. It is not so much about being poor, but the fact that government ministers are driven around in very nice cars that you will never be able to afford; the fact that your children will never have the chance to acquire a decent education; the fact that the guy next door is somehow above the law or is able to get special treatment from the courts, the law enforcement agencies, and the political system.
Societies undoubtedly differ in the degree of social injustice they can acquiesce without putting up organized resistance. And if there is something the Georgian and Armenian people really share in common it is the very little degree of patience they have for their rulers. Judging by recent events in both countries, the two people have clearly had enough.
Armenian people’s success in bringing down a corrupt regime is truly inspiring. An unprecedented wave of solidarity swept through the entire society, manifesting itself in civil disobedience acts and protests cutting across Armenia’s geography and social classes. Restoring social solidarity appears to be at the top of Nikol Pashinyan’s priorities and his vision for Armenia’s Velvet Revolution: “healthier institutions, less corruption, fair pay, stronger regulation, better education, advancement for all.”
The eagerness with which thousands of people have been gathering in Tbilisi’s Rustaveli Avenue to protest perceived injustices suggests that Georgia’s “deplorables” and “desperados” have also reached a point of no return.
Unlike Armenia, corruption may not be Georgia’s main concern. However, the Georgian people appear to be fed up with being ruled by dominant parties and powerful individuals enjoying a near-monopolistic status in the country’s political arena. This objective weakness of Georgia’s political system and the country’s fundamental inability to address persistent social gaps appear to be at the root of the current crisis.
Giorgi Kvirikashvili was one of the finest prime ministers in Georgia’s modern history, and his departure will not help tackle any of Georgia’s challenges. If anything, the manner in which Kvirikashvili was thrown under the bus serves to illustrate Georgia’s weakness as a democratic polity and the urgent need for political and economic reforms going beyond PR and the quick ease-of-doing-business fixes.